Tekorten dwingen hervormd Leiden tot andere opzet actief in I vrije tijd I Van der Werfpark schoongemaakt FLEURIE In Leiden is het een puinhoop met die gele kaarten DINSDAG 3 JULI 1979 LEIDEN Beleidscommissie: minder predikantsplaatsen en wijken, Bethlehemkerk dicht llllil Duisternis Tot en met 31 augustus kunt u in het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht de itentoonstelling "Wereld in duisternis" gaan zien. Op de expositie worden allerlei as pecten van het grotonderzoek belicht. Zo wordt er aandacht besteed aan het ontstaan van grotten, de vorming van druipsteen, overblijfselen van vroegere grotbewoners en te genwoordige levensvormen in grotten. Naast foto's en tekeningen zijn er vele voorwerpen te zien zo als gesteenten, druipsteen vormingen, fossielen, blinde grotvissen en technische uit rusting. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrij dag geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Op zon dag kunt u er terecht van 14 tot 17 uur. Hengelsport (1) HSV "Zuid-West" viste de tweede wedstrijd in de Vliet. De vangst was redelijk. Met 11 man werden er 377 vissen ge vangen met een totaal ge wicht van 49.750 gram. De uitslag was: 1. H. v.d. Laan 8910 gram(65 stuks). 2. H. Moenen 7590(59), 3.H. Schou ten 6080(414. G. v.d. Laan 4610(35), 5. A. Ruis 4150(33). 6. D. Schouten 3710(30), 7. W. Moenen 3540(32). 8. S. Mazu- rel 3530(23), 9. C. Schouten 2730(29). 10. E. Schreuder 2625(24). Hengelsport (2) "De Gulden Voorn" hield de vierde wedstrijd op de Ka- gerplassen. De uitslag was: 1. W. Lardee 4630(43), 2. H. v. Alphen sr. 2830(18), 3. S. de Bruijn 2790(124. C. Lardee 1460(14), 5. H. t>. Alphen jr. 1000(8), 6. B. Velthuijzen 950(5), 7. F. Smit 840(9), 8. M. Hoogkamer 790(7). 9. G. Kleijn 670(8), 10. J. Schouten 630(5). Hengelsport (3) Viscollege "De Ruisvoorn" hield de jaarlijkse viswedstriid voor de dames. Er werd gevist in de Rijn bij Bodegraven en de vangst was matig. De uit slag was: 1. mevr. Nieuwen- burg jr. 14 st. 2. mevr. Sjar- dijn 7 st. 3. mevr. Oostveen 7 st. 4. mevr. Weenink 6 st. 5. mevr. Van Ginkel 5st.6. mevr Nieuwenburg sr. 4 st. 7. mevr. Voskuil 3 st. 8. mevr. De Hoed 2 st. Hengelsport (4) DVS viste de derde wedstrijd in de Rijn. De vangst was goed. Met 17 man werden 501 maat- vissen gevangen met een ge wicht van 45.740 gram. De uitslag was: 1. W. v. Loon 7125 (70), 2. J. den Os 4640 (39), 3. W. van Berkel 3190 (50), 4 J. Moenen 3565 (27), 5. Th. Hop penbrouwer 2735 (33), 6. F. Zandbergen 2410 (35). 7. J. Helversteyn 2665 (30), 8. C. Hoppenbrouwer 3015 (24), 9. A. Staphorst 2595 (25). 10. H. v Loon 2390 (27). Duivensport (1) PV "De Blauwkras" vloog met 54 duiven vanaf Chaterau- roux. De uitslag was: l.R.Ar- noldus, 2. N. v.d. Blom, 3,4(9,10. F. v.d. Wetering, 5. J. Franken,6,7,8. W.de Wetering en Zn. Verder werd met 205 duiven gevlogen vanaf Essen. De uit slag was: 1,73. F. v.d. Wete ring. 2,8. R. Verhoogt, 3,4. W. de Wetering en Zn., 5. P. de Mooy. 6. T. v. Egmond, 10. P Brandt. Bloemen en Plantenshop FLEURIE opent donderdag 5 juli om 10 uur haar deuren in Leiden. Wij hebben een grote sortering veilingverse bloemen en planten tegen scherpe prijzen Tevens hebben wi| een groot assortiment bij-artikelen U kunt ons vinden op de Haarlemmerstraat 36. Let op onze openingsadvertentie a s woensdag Bloemen en Plantenshop HAARLEMMERSTRAAT 36. LEIDEN Ook in Leiden is het een puinhoop met de zogenaamde gele kaarten .Veel winkeldeuren, zoals deze ergens m de Haarlemmerstraat, zijn voorzien van een "fantasiekaart" meestal weggedrukt tussen stickers en ander recla medrukwerk (Van onze redacteur geestelijk leven) LEIDENEen "beleids voorbereidingscommis sie" binnen de Leidse her vormde gemeente stelt de centrale kerkeraad in een rapport voor, het aantal kerkelijke wijken van 7 op 5 te brengen, het aantal wijkpredikanten in de na bije toekomst van 8 op 5 1/2 en de Bethlehemkerk aan de Driftstraat voor de hervormde eredienst te sluiten. In de nieuwe opstelling schiet ook de Hooglandse kerk - die in sep tember na een restauratie van vele jaren officieel wordt hero pend - over, maar die kan be schikbaar blyven voor centrale activiteiten, de studenten- en academie-ecclesia, bijzondere kerkelijke evenementen (zoals cantatediensten), eventueel een city-pastoraat en culturele ge beurtenissen en als vergadercen- tium (verhuur). De vijf nieuwe wijken zouden worden: Meren- wijk - Kooi, Pniël (deel binnen stad) - Vredeskerk - Stadwijk, Boshuizerwijk (Zuid-West), Morskwartier en Koningswyk (omgeving Willem de Zwijger- laan) - Molenwijk (buurt Mare- kerk). Voor de Merenwijk - Kooi is het Merenwijk-centrum "De Regenboog" beschikbaar, voor Pniel - Vredeskerk - Staalwijk de Vredeskerk en het gebouw Staalwijk (Herenstraat), voor de Mors de Maranathakerk, voor de Boshuizerwijk de Bevrijdings kerk en voor de Konings- en Molenwijk de Marekerk met hel gebouw Rehoboth (Rapenburg). De gebruikers van de Bethle hemkerk, in aantal sterk afgeno men, zouden dan moeten pende len naar De Regenboog, de Mare- of de Vredeskerk. De beleidscommissie, die in vijf tien maanden elf keer heeft ver gaderd en twee keer een tussen tijds verslag uitbracht, bestaat uit vertegenwoordigers van de cen trale kerkeraad (dr. A. J. Lam ping, mevrouw R. Brandenburg, A. van der Waals en Th. Wetting), van de diakonie (F. H. van dei- Velde en P. A. Hartevelt) en van de kerkvoogdij (mr. B. Plomp en D. J. Westera). Wat zij nu voor stelt, zijn aanbevelingen waar over de centrale kerkeraad in september een beslissing zal moeten nemen. De operatie zal, volgens de beleidscommissie, binnen drie jaar moeten worden uitgevoerd, omdat de benarde fi nanciële positie van de hervorm de gemeente geen verdere ver traging toestaat. Het studenten- en academiewerk valt buiten dit bestek. Dat komt namelijk niet ten laste van de plaatselijke gemeente. Verdeling Wat betreft de noodzaak van "her structurering" (andere opzet) deelt de kerkvoogdij in een nota mee, dat bij een ongewijzigd be leid een jaarlijks tekort van f. 250.000 a f. 300.000 ontstaat, on geveer gelijk aan de kosten van drie predikantsplaatsen. Het speciale fonds "Instandhouding pastoraat" waarvoor elke zon dag wordt gecollecteerd, zal tot volgend jaar het tekort nog kun nen dekken, maar daarna zijn er niet voldoende middelen meer om alle predikanten te kunnen betalen. De voortdurend teruglopende graad van meelevendheid, de verminderde kerkgang, de ver grijzing en de moeizame ontwik keling van collecten en bijdragen geven, hoe voorbeeldig de kern van de gemeente zich ook blijft inspannen, weinig hoop op ver betering. Een onderzoek van de Consu mentenbond heeft uitgewezen dat bijna een kwart van de winkels zich niet houdt aan de administratieve bepalingen van de nieuwe Winkelslui tingswet. De bond heeft m totaal ongeveer 1000 winkels, verspreid over verschillende steden, gecon troleerd op de aanwezigheid van de verplichte "gele kaart" met daarop vermeld de ope nings- en sluitingstijden Doel van deze kaart is: con trole of men zich houdt aan het maximum van 52 uur ope ningstijd per week en infor matie over de openings- en sluitingstijden aan het win kelende publiek. De nieuwe winkelsluitingswet bepaalt dat het verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben indien bedoelde kaart niet duidelijk zichtbaar op el ke toegangsdeur is opgehan gen. Uit het onderzoek van de Con sumentenbond is gebleken dat deze wetsbepaling nauwelijks of in het geheel niet wordt na geleefd. Zoals gezegd op een kwart ran de duizend gecon troleerde toegangsdeuren ontbrak de "gele kaart" Bo vendien. op de deuren waar het kleinood wel werd aange troffen, was zij dikwijls nau welijks leesbaar Verscholen in een hoekje, dikwijls tussen stickers of ander reclame drukwerk. De onderzoekers zeggen zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat menige win kelier wel het maximum van 52 uur heeft ingevuld maar in werkelijkheid niet al die tijd is geopend. Concluderend wordt er gesteld dat de con sument door de huidige situa tie maar een gebrekkig in zicht kan krijgen van de ope ningstijden. "Het wordt tijd voor een betere controle van overheidszijde op de volledige naleving van de Winkelslui tingswet", aldus de bond. Duidelijke ontevredenheid dus bij de Consumentenbond. On tevredenheid die ook bij de gemeente Leiden heerst. P. de Raat, chef algemene zaken van de gemeente Leiden: "Het is een puinhoop met die kaar ten, ook hier in Leiden. De percentages die in dat onder zoek worden genoemd zijn zeer zeker ook op deze stad van toepassingIk schat dat van de 1100 tot 1200 winke liers hier in Leiden er ruim 230 geen eens zo'n kaart heb ben ingevuld. Je ziet dan ook overal in de stad fantasie- kaarten hangen, die duidelijk afwijken van de officiële kaarten" 'Wat nu door de Consumenten bond proefondervindelijk is bewezen hadden wij ook al geconstateerd. Daarom heb ben we een tijdje terug in sa menwerking met de afdeling Voorlichting een stencil uit gegeven waarin de winkeliers nog eens nadrukkelijk op de hele kwestie werden gewezen. Ik geloof dat het nauwelijks iets heeft geholpen". Volgens De Raat was het van het begin af aan al duidelijk dat het huidige systeem bepaald niet optimaal zou gaan func tioneren. Hij zegt: "De win keliers moesten zelf die kaar ten invullen. Als je zag hoe dat over het algemeen gebeurde sprongen de tranen je in de ogenOngelooflijk wat is cjaa r een knoeiwerk van gemaakt. Bijna alle winkeliers hebben bovendien het maximum van 52 uur ingevuld terwijl een groot deel van hen lang niet al die uren hun winkel hebben geopend. Op zo'n manier be lazer je natuurlijk wel de klant" De enige remedie tegen deze "winkelsluitingskwaal" is volgens De Raat een strenge controle van de kant van de politie of de Economische Controle Dienst (ECD). Tot op heden is dat nog niet gebeurt, "Maar", aldus De Raat, "Als dat wel gaat gebeuren dan hou ik m'n hart vast". Valt er een dergelijke controle op korte termijn te verwach ten? De heer Blankenstein van de ECD laat weten dat de dienst controlewerkzaamhe den op dit terrein overlaat aan de plaatselijke politie. Een woordvoerder van de af deling Bijzondere Wetten van de Leidse politie zegt: "Tot nu toe hebben wij nog nooit con trole uitgeoefend op de nale ving van die nieuwe wetsbe paling maar dat wil niet zeg gen dat het in de toekomst ook niet zal gebeuren. Wanneer we het van de zomer wat rus tiger hebben is het best moge lijk dat we eens met een paar mensen wat winkels gaan controleren". LEIDEN - Burgemeester Van der Werf kijkt vanaf zijn hoge sokkel weer uit op een schoongemaakt parkt, dat zijn naam draagt. Een schoonmaakploeg van de Leidse studentenvereniging "Minerva" - een man of veertig sterk - heeft er voor gezorgd dat alle rommel die in het park was achtergeble ven na de lustrumviering is opge ruimd. De schade die aan het plantsoen werd aangericht zal door de studentenvereniging - zoals vooraf was vastgelegd - worden vergoed. Bas LePoole, voorzitter van de lustrumcom missie van Minerva, is nogal te leurgesteld over de negatieve reactiesin het artikel dat zaterdag in deze krant verscheen. Zoals bekend werd daarin gemeld-dat het in het Van der Werfpark nog een grote rotzooi was. "We had den aanvankelijk gehoopt dat we de zaak dinsdag - de laatste dag van de Van der Werf-activiteiten - weer schoon hadden. Maar het viel erg tegen. Er lag meer rom mel dan we verwacht hadden Met de' Plantsoenendienst had den we een afspraak dat de zaak uiterlijk vrydag weer schoon zou zijn. Aan die overeenkomst heb ben we ons ook gehouden. Vrij dagavond om een uur of half acht was het allemaal weer in orde" aldus Bas LePoole. Ook Sjoerd Hannema, lid voor pers- en publiciteit be treurt dat Minerva aan het slot van de lustrumviering op zo'n ongunstige manier in de publici teit is gekomen. "Uit de reactie die we kregen op de verschillen de activiteiten bleek dat we er toch aardig in geslaagd waren contacten tussen burgerij en stu denten te leggen. Maar dat artikel in de krant heeft weer een hele boel kapot gemaakt". Volgens de beide studenten is het nooit de bedoeling geweest om het Van der Werfpark in vervuilde staat achter te laten. "Er zijn studenten geweest die een deel van de festi viteiten hebben gemist omdat ze het park moesten opruimen. Ty- dens het slotfeest is iedereen nog eens op het hart gedrukt om te helpen opruimen" Gisterochtend is er een inspectie tocht door het Van der Werfpark geweest van de studenten in ge zelschap van de heer Gaastra van de Plantsoenendienst. Toen is ook bekeken hoe groot de schade was en wat vernieuwd zou moe ten worden. Bas LePoole: "Het gaat waarschijnlijk om een be drag van 2500 gulden. Die zullen we betalen. Dat was vooraf al af gesproken. Het ging om schade die vooraf te voorzien was. Van opzettelijke vernielingen is geen sprake ge weest. Wel zijn er het afgelopen weekeinde twee banken ver nield. Maar dat is gebeurd nadat wy de zaak al hadden opge- Vechtpartijtje LEIDEN - Bij een vechtpartijtje in de Haarlemmerstraat liep een 51- jarige Leidenaar gistermiddag een gebroken neus en verwon dingen aan zijn hoofd op. De vechtpartij ontstond naar aanlei ding van een opmerking die een vrouw tegen drie fietsende jon gens maakte. De ongeveer acht tienjarige jongens probeerden de vrouw daarop in een hoek te drukken. De 51-jarige man wilde haar te hulp schieten, maar liep zodoende zelf klappen op. Hij moest zich in het Academisch Ziekenhuis laten behandelen. De drie jongens zijn er vandoor ge gaan. De Bethlehemkerk aan de Driftstraat, de vroegere Kooikapel, heeft in het ontwerp van de hervormde beleids commissie geen functie meer. De kerk dateert uit de jaren 30 en werd door de bekende dominee Joh. W. Groot Enzerink gesticht. Het rapport, dat nu naar de wijk- kerkeraden is gezonden, noemt de vermindering van het aantal predikantsplaatsen het ingrij pendst en het pijnlijkst. Behalve die vermindering zal er ook met predikanten "geschoven" moe ten worden om de totale bearbei ding van de gemeente zoveel mo gelijk in stand te houden. "Er zal een algemeen aanvaardbare en functionele verdeling gevonden moeten worden" Als door emeritaat (pensioen) of vertrek open plaatsen in het pre dikantenteam ontstaan, zal men daarin "van binnenuit" moeten voorzien. De wijkcombinaties die de beleidscommissie suggereert hoeven niet te betekenen dat de bestaande wijkkerkeraden en wijkactiviteiten eveneens wor den samengevoegd. De commis sie pleit er juist voor, deze vor men van gemeenschap in tact te laten. De offers die van de wijken worden gevraagd variëren van het aanvaarden van meer pasto rale (meelevende) eenheden tot het afstand doen van een eigen wijkpredikant. Er moet rekening mee worden ge houden dat er in de toekomst voor "categorale bearbeiding" dus gericht op bepaalde groepe ringen in de wijken ook geen Financiële ruimte meer is. Hierbij kan men denken aan de gerefor- meerde-bondspredikant en de predikant voor de vrijzinnige hervormden. Vervulling van de vacature van ds. Wagenvoorde (samen met de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden) acht de beleidscommissie, gezien de fi nanciële problemen, nauwelijks te rechtvaardigen, al heeft het provinciale college van toezicht daarvoor wel het groene licht ge geven. "Als men van de huidige situatie in Leiden op de hoogte zou zijn, was dat waarschijnlijk niet gebeurd" Nodig is een predikantenkorps "dat algemeen inzetbaar en aan vaardbaar is in alle wijken" Daarmee bedoelt de beleids commissie niet dat predikanten van een bepaalde kleur zich ge heel zouden moeten verenigen met alle opvattingen binnen een wijkgemeente, maar wel dat ze bereid moeten zijn bestaande si tuaties te aanvaarden, zoals met betrekking tot ambtsdragers (vrouw in het ambt - redactie) en samenwerkingsvormen met an dere kerken. Handen vol Nog een aanbeveling van de com missie is, dr. Lamping eervol te ontheffen van zijn voorzitter schap van de centrale kerkeraad. In de nieuwe opzet zullen de wijkpredikanten hun handen vol hebben. Het verdient overwe ging, een van de ecclesia-pasto- res te vragen, deze functie op zich te nemen. De commissie ondersteunt de sug gestie van de kerkvoogdy, dat predikanten tijdens studieverlof (drie maanden) in de eigen wijk diensten blijven voorgaan. Daarmee kan een vermindering van de collecte-opbrengst wor den voorkomen. Bij "vreemden" wordt namelijk minder gekerkt In haar slotopmerkingen wijst de beleidscommissie erop, dat zij met dit rapport de kerkelijke ge meente nog maar een "aangepas te structuur" aanbiedt "Funda- (Nog) geen commentaar Commentaar van kerkeraadszijde op het rapport hebben wij niet kunnen krijgen. Dr. Lamping, voorzitter van de centrale ker keraad, is met studieverlof en zijn plaatsvervanger, de acade miepredikant Eekhof, wil ner gens over praten omdat hij zich gebonden acht aan een "ge heimhoudingsafspraak". Om die reden wenste hij ons het stuk ook niet ter inzage te geven. "Schending van die afspraak en publikatie uit het rapport is voor eigen verantwoordelijk heid", zo reageerde ds. Eekhof, nogal geschrokken. Anderen hebben daar kennelijk wat minder moeite mee. Het is ook een onlogische afspraak, als in de wijken tientallen mensen al weken, tot in september toe, met zo'n ingrijpende zaak in de weer moeten zijn. Een geheim houdt ééns op geheim te zijn. Om geruchtenvorming te voorko men - en die is er al volop - moet men juist aansturen op een zo snel mogelijke opening van za ken. Uit peilingen hebben wij intussen kunnen opmaken, dat de nood zaak van een andere opzet alge meen wordt ingezien. Ieder wil aan een oplossing meewerken, maar het ligt voor de hand dat niet alle wijken staan te juichen bij wat de beleidscommissie in haar rapport daarvoor heeft aangedragen. menteel is er dan nog niets ge beurd". Daarom dringt zij aan op een herbezinning ten aanzien van de huid ige vormen van kerk-zij n. 'De teruglopende kerkgang, de vrijblijvendheid, de vervreem ding, de verdwijning van jeugd werk en expen menteel kerke- werk, ze zijn of worden lydzaam aanvaard. Er bestaat momenteel een situatie van apathie en berus ting. Nauwelijks wordt meer naar nieuwe vormen gezocht. Er wordt niet meer geappelleerd aan de inventiviteit en creativiteit bij de gemeenteleden, en dat hebben we in een snel veranderende sa menleving juist zo hard nodig" De commissie meent met dit rap port aan haar opdracht te hebben voldaan. Zij houdt zich echter be schikbaar voor deelopdrachten die uit haar conclusies en aanbe velingen kunnen voortvloeiea

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3