De Houtkamp en de Heemtuin worden langzaam gesloopt eidse agenda Gebouw Vleeschmeesters te hoog voor omgeving Persant Snoepweg KAMEEL IN POLDERLANDSCHAP WUM!! Raadscommissie wil nader gesprek LAATSTE JAREN TAL VAN VERNIELINGEN IN LEIDERDORPS RECREATIEPARK NA 40 JAAR AFSCHEID Rutgershuis VAN LAGER ONDERWIJS LEIDERDORP - Wethou der Meerburg van Leider dorp moet nog eens met vertegenwoordigers van de Vleesch meesters BV gaan praten over de vorm en de grootte van het ge bouw dat langs de krui sing Engelendaal/Persant Snoepweg komt. Dit is de wens die de Leiderdorpse commissie voor ruimtelij ke ordening en openbare werken gisteravond tij dens haar vergadering naar voren bracht. Wethouder Meerburg deelde mee dat de onderhandelingen met de Vleeschmeesters alleen nog maar over de grootte van het gebouw konden gaan en niet over de plaats ervan. "Bij de rijkspolitie en het kindertehuis "Philadel phia" hebben we wel toezeggin- gen zwart op wit staan. Deze ge bouwen zullen ten noorden van het Elisabethziekenhuis ge bouwd worden", aldus de wet houder. plaats van het geuouw evenais de opzet van het kantoorpand een goede afsluiting van de "hori- zonloze Engelendaal vond. "Het is duidelijk datervan de hoog- Bomen te van het Vleeschmeestersge- bouw iets af moet. Hoeveel, hangt af van de onderhandelingen. Hoe lager het gebouw, hoe lager de grondopbrengst voor de gemeen te," meende Meerburg die de Het Pvd A-raadslid Leijnse was van mening dat zo'n afsluiting even goed met bomen of met een veel lagere bebouwing mogelijk is. "De negen lagen van het gebouw. dat volgens het plan van de Vleeschmeesters gebouwd moet worden, maakt het geheel veel te hoog. Het gebouw moet aange past worden aan de omgeving. Ongetwijfeld zullen het aangren zende kinderdagverblijf "Mar griet" en het verpleeghuis "Ley- thenrode" bezwaren tegen de hoogte gaan maken" waar schuwde Leijnse. De wethouder deelde mee dat daar al rekening mee gehouden was en hij zegde daarom dan ook toe dat de bouwplannen eerst ter inzage zullen worden gelegd, nog voor het bestemmingsplan voor deze omgeving vastgesteld zal wor den. Suggestie Eén van de bewoners die in de buurt van het nieuw te bouwen kantoorcomplex woont, deed de commissie namens twintig me de-bewoners een andere sugges tie aan de hand. De bewoner, ar chitect Van den Berg, stelde voor het massale gebouw nog meer aan de omgeving aan te passen. Het zou verder van de Persant Snoepweg vandaan moeten staan en in de hoogte aflopen richting "Margriet". "Dit kinderdagverblijf is in één laag gebouwd. Het zusterhuis van het ziekenhuis is daarentegen weer een stuk hoger. Als de ruimte van de grond beter gebruikt wordt, kan het gebouw een stuk lager worden en binnen evenveel vier kante meters bevatten. Aan de kant van de Persant Snoepweg kunnen zo'n zes verdiepingen worden gebouwd, die voor de groenvoorzieningen enigzins verborgen blijven. Met „Ley- thenrode" is dit in elk geval wel gelukt", aldus Van den Berg. DINSDAG ;DULI iy LEIDERDORP - "Het is ontzettend triest als je ziet dat de kinderen speciaal materiaal meebrengen om te slopen. Gisteren nog stond er eentje met een berescherpe tang het prikkeldraad door te knippen. Verleden week zaten twee knulletjes rond de veertien jaar met een snoeimes de schors van de bomen af te halen. Die boom kan je dan wel afschrijven, die is er geheid geweest". Aan het woord zijn Loek van der Zeeuw en Aad Rijntalder die werken in het groene hart van Leiderdorp, in de Heemtuin van het openbare park de Hout kamp. Met lede ogen moeten zij de laatste jaren de zinloze ver nieling van het park door de jeugd aanzien. Weekeinde "Wanneer je 's maandags naar je werk gaat weet je nooit wat je weer kunt gaan herstellen of op ruimen. Het weekeinde laat altijd sloopsporen na in de Heemtuin Afscheid van schooltijd met musical VOORSCHOTEN - Jeugdige ac teurs en actrices uit de zesde klas van de Willibrordschool voerden gisteravond in het Cultureel Cen trum in Voorschoten de traditio neel geworden musical op die te gelijkertijd het einde van het schooljaar betekent. Ouders en (oud)leerlingen van de verschil lende lagere scholen in Voor schoten konden genieten van de musical "Een speeltuin.... het einde". De zesde klassen van de Willibrordschool hebben sinds 1971 toen de eerste zesde de school verliet, elk jaar weer op dezelfde wyze afscheid van hun lagere schooltijd genomen. en de Houtkamp. Het zet wel kwaad bloed bij ons, maar ja, het moet toch allemaal weer opge ruimd worden, nietwaar Het recreatiegebied dat voor vele Leiderdorpers de mogelijkheid biedt om zo nu en dan eens uit hun verstedelijkte omgeving weg te vluchten, is steeds meer uitge groeid tot een prooi voor de bal dadige jeugd. In de Heemtuin zelf wordt er min der gesloopt dan in de Hout kamp. De Heemtuin is aanslui tend aan de Houtkamp aange legd, maar kan door een hekje voor bezoekers worden gesloten. "In de Heemtuin valt ook veel minder te vernielen. Het is zuiver een plantentuin, waar geen speel toestellen staan. Je vraagt je wel eens af, met welk doel ze hier komen om de boel te vernielen. Het enige dat ik kan bedenken is dat het de vernielzucht zelf is, het destructief bezig zijn", zegt Aad Rijntalder. Staaltje "Vorige week nog hebben we weer een staaltje meegemaakt. Van de winter hebben we samen met de heer Kanbier een rotstuin aan gelegd, wat stenen met daarop begroeiing. Een beekje liep er ook nog doorheen, hardstikke leuk. Zoiets geeft wat meer varia tie in de plantengroei. Komen we - uiteraard weer op maandag - langs de rotstuin en wat blijkt; de halve Heemtuin staat onder wa ter omdat alle rotsen en planten uit de tuin kapot gemaakt zijn. Het beekje dat in een gootje naar beneden liep, hadden ze na het APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 juni tot 6 juli door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en door Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rijndijk - Gezondheidscentrum Leiderdorp, tel. 41031spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. 3Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Loek de Zeeuw (rechts) en Aad Rijntal der (links) bij weer een vernieling in de Houtkamp: een gesloopt muurtje. "Een speeltuinhet einde", meent hier brordschool bij de af scheids-musical. en zesde klasser van de Willi- sloopwerk nog even verbouwd zodat het water de verkeerde kant op stroomde". "Voeg daarbij dat een aangrenzend boompje totaal zinloos werd af gebroken, dan weet je meteen hoeveel herstelwerk we hier hebben. Die jongelui die dat doen interesseren zich geen moer voor de natuur", zegt Aad Rijntalder met ergernis in zijn stem. „Kleurrijk" Zijn collega Loek van der Zeeuw is belast met het onderhoud van de Houtkamp en het toezicht op de waterspeelplaats. Uit zijn relaas blijkt duidelijk dat hij zo langza merhand niet meer in staat is het toezicht én het onderhoud te combineren. Terwijl Loek aan het vertellen is schieten hem steeds meer voorvallen te binnen. Een hoop variatie in de verniel zucht waar hij mee geconfron teerd werd. Een ervan was zells heel erg "kleurrijk". "Op een morgen kom ik bij mijn beheerders gebouwtje dat aan de waterspeelplaats is gebouwd. Van het hele bruingeverfde ge bouw was geen spatje bruin meer te zien. Alle kleuren van de re genboog hadden ze er op ge smeerd. De felste kleuren rood en geel zaten er tussen. Nu hebben we er maar carbolcum opge- I OEGSTGEEST - In de nacht van maandag op dinsdag zijn weer waardevolle klokken gestolen in Oegstgeest. Uit een woning aan de Vincent van Goghlaan werd een klok ter waarde van 4000 gul den meegenomen. De bewoners, die naar beneden kwamen omdat ze geluiden hoorden vonden de deur van de woonkamer geblok keerd door de inbrekers. Uit een huis aan de Frans Halslaan werd dezelfde nacht een Friese staartklok ter waarde van 9500 gulden gestolen. De politie ver moedt dat het dezelfde inbrekers zijn als die hebben toegeslagen in de Vincent van Goghlaan. smeerd, dat blij it tenminste en kele maanden nat. De Houtkamp is volgens mij een vogelvnj ver klaard gebied, ja zelfs de keien worden uit de paden getrokken" vertelt Loek, die het toezicht tij dens zijn aanwezigheid in het park inmiddels wel heeft ver scherpt. Glas "Maar na het weekend is het meest al toch weer hetzelfde liedje. Ik ben vorige week maandag twee uur bezig geweest met het ver zamelen van glas. De feestende meute vond het blijkbaar nodig om de bierflesjes tijdens haar samenkomen bij de waterspeel plaats, kapot te slaan. En nu ligt het glas in het zand. Je kan het niet laten liggen want er spelen ook kinderen. Je móet alles wel opruimen, evenals het pak kran ten dat ik hier weer tussen de struiken weg ga halen". Loek laat zien dat achter een paar struiken een enorme stapel oude kranten ligt. "Dan ga ik maar weer gauw met een vuilniszak in de hand al les opruimen, voordat ze het in brand kunnen steken". "Maar, je kunt niet alles in de gaten houden". Loek laat een eindje verderop in het park aangeko men een stukje onderkant zien van een zitbank die vlakbij uit de grond gerukt werd. Het stuk be landde uiteindelijke in het water. Terwijl hij dit aanwijst ontdekt hij dat er dit weekeinde nog meer gebeurd is. Als een triest bewijs ligt daar een tak die van een jonge boom werd afgerukt. Versteld Loek staat er versteld van hoe be paalde vernielingen tot stand komen. "Die banken, nou die zijn loeizwaar. We sjouwen ons rot als er weer eens eentje op de plaats teruggezet moet worden. Als dat nog kan tenminste, want bij de waterplaats zijn ze allemaal zo danig gesloopt dat iedereen er voortaan maar moet gaan liggen. Er staat er niet één meer. Maar goed, op een dag komen we in het park en daar stond zowaar een bank in de rioolbuistunnel op de kinderspeelplaats. Hoe zouden ze die toch vervoerd hebben denk je dan. Het antwoord bleek al spoe dig: een supermarktkarretje had verlichting in het sjouwwerk ge bracht". De smoor in Aad Rijntalder is het helemaal met Loek eens dat het soms echt te gek wordt gemaakt. "Op zo'n moment heb je er goed de smoor in, daar kan je zeker van zijn. Zo als die keer van dat barbecuefeest aan de waterplaats. Blijkbaar was er niet genoeg brandstof om het vuur aan te houden. Hadden ze notabene het toegangshek van de Heemtuin losgeknipt en opge stookt, alsmede enkele naam bordjes die bij de planten staan. Dat hek zat met een stevige ket ting vast dus daar moet een stevi ge draadtang gebruikt zijn om het geheel los te maken". De zinloze vernielzucht veroor zaakt bij Loek en Aad geen grote vraagtekens meer. Ze hebben het maar geaccepteerd en proberen op hun manier de vernielingen weer te verhelpen. "Er wordt een ruitje ingeslagen van het ge bouwtje in de Heemtuin. Iets ge jat Vergeet het maar, ze zijn ge woon binnen wezen kijken en voor de rest niets. Gewoon zin loos is het, meer weet ik niet te zeggen over deze slooptochten. Sinds er in Leiderdorp een paar jeugdbendes zijn opgerold heb ben we een stuk minder schade gevallen in het park" Honden Daarnaast zijn er nog de loslopende honden die ongestoord in het park kunnen ravotten. "Eens was ik wat bomen aan het snoeien toen ik door zo'n beest werd aan gevallen. Ik schrok me een be roerte. Ik ben naar de eigenaar van de hond gegaan en die wist alleen maar te vertellen dat het beest zoiets nog nooit had ge daan. Nou. bij mij toevallig wel. Er is notabene een aparte hon denspeelweide in het park. Maar dat zit zo vol kuilen dat de men sen er niet willen of durven te lo pen. Nou dan laat je ze toch door hel park heen rennen en alle vo gels de schrik op het lijf jagen" voegt Aad er cynisch aan toe. ROEL ZAADNOORDIJK Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik- baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. Help even Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur- ma. en di. 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur do 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat36, ma 10.30-11.30 uur, Kool- Driftstraat49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuind- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Dienstencentrum HAZERSWOUDE - Treinreizi gers tussen Leiden en Alphen aan den Rijn zullen zich de laatste tijd hebben afge vraagd of het nu hallucinaties waren of de pure werkelijk heid als zij ter hoogte van Ha- zerswoude uit het raampje keken. Tussen de overige die ren die men normaliter in het polderlandschap aantreft loopt namelijk een kameel rond. "Een samenloop van omstandigheden", zo om schrijft de eigenaar de aan schaf van dit voor Nederland se begrippen toch wel merk waardige huisdier. "Ik hou het dier voor mijn plezier en het is een heel makkelijk beest", zo voegt hij eraan toe. Natasja is inderdaad erg een voudig te verzorgen, ge woonweg omdat het een ka meel is. Deze dieren zijn ge wend aan schraal voedsel en ze kunnen zonder veel problemen enorme tempera tuurverschillen verdragen. "Ik moet alleen opletten dat zij niet teveel voer krijgt om dat het gras hier nogal voe dingsrijk is in vergelijking met warmere streken", aldus de eigenaar. Panpnnranht Rnrt Papengracht 26. Spreekuren ma. en 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 u Tel. 126802. VOORSCHOTEN - Schoolhoofd Th. de la Rondelle uit Voorscho ten verlaat na veertig jaar het on derwijs. Van die veertig jaar wer den er twintig in Leidschendam en twintig in Voorschoten vol- gemaakt. Hij werd in juni 1959 benoemd tot opvolger van A.C. van Dongen, toenmalig hoofd van de St. Jozefschool welke in middels weer opgeheven is. Tijdens die twintig Voorschotense jaren heeft La Rondelle zeer vele leerlingen afgeleverd voor het vervolgonderwijs. Hij meent nu, enige jaren voor zijn wettelijke pensioen, het onderwijs te moe ten verlaten om een jongere kracht de gelegenheid te geven voor de klas te kunnen blijven staan. Door de sterke terugloop van de geboorten kwamen er steeds minder kinderen naar de eerste klas en dat resulteerde enkele ja ren geleden in een volledige fusie tussen de Mariaschool en de Jo zefschool tot de Emmausschool. Jarenlang is La Rondelle al voorzit ter van het hnnfrlenberaad van He Voorschotense scholen. Daar naast is hij voorzitter van het Ka tholieke Onderwijs Verbond af deling Leiden. De vrijgezel La Rondelle is altijd ervaren als het type van een echte goedlachse ouderwetse hoofd onderwijzer. Op de Jozefschool werd hij "de baas" genoemd en zowel ondeiwijzers als leerlingen droegen hem op handen. De laatste jaren heeft hij zich vol gens velen moedig aangepast bij de situatie van de fusie, zodanig dat thans alle leerkrachten van de Emmaus het spijtig vinden hun "biechtvader" kwijt te raken. Schoolhoofd La Rondelle woont nog steeds aan de Leidseweg 35 naast de voormalige rooms-ka- tholieke Jongensschool St. Jozef. Zijn oud-leerlingen weten hem daar nog wel te vinden. Hij kon soms ontzettend lang praten en dan klonk in zijn woorden steeds de humor door. La Rondelle is in Voorschoten een begrip gewor den als goede en gedegen onder wijzer. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2