AMVO: Het moet toch lukken ANTENNES MOGEN BLIJVEN „Kinderen op kleuterschool moeten spelen LEZERS SCHRUYEN Inbrekers op vlucht FLEURIE FLEURIE MAANDAG 2 JULI 1979 „Al die jaren draaien we op onszelf LEIDEN - "Als de mensen maar vertrouwen in ons blijven hebben, dat hebben ze altijd gehad. Al die jaren draaien we eigenlijk al op onszelf. Alles wat we tien jaar geleden begonnen zijn, kan toch zo maar niet kapot gaan. Waarom zou het nu niet lukken? Het móet lukken, zonder meer!" Aan het woord de heer F. van Dijk, penningmeester van de nieuwe, pasopgerichte invalidenorganisatie AMVO (Algemene Minder Validen Organisatie Leiden en om streken). Het voltallig AMVO-bestuur. Van links naar rechts de heren Hartevelt, Esmanadviseur).Pijnnaken staand), Cats, Kriek (secretaris), Van Pesch, Brink (voorzitter), Van Halem, en Van Dijk (penningmeester). Van Dijk praat liever niet meer over de ANIB, de bond die zij als afde ling Leiden hebben verlaten en waaruit de nieuwe invalidenor ganisatie is ontstaan. Het rom melt al jaren binnen de organisa tie van de ANIB. De ene afdeling na de andere treedt uit de bond, omdat zij grote bezwaren hebben tegen het gevoerde beleid van het hoofdbestuur uit Haarlem. Vai Dijk; "De grootste onenigheil bestaat over het steeds maar weer opvoeren van de contributie, de inmiddels tot 46 gulden is opg<- lopen. De invaliden hebben hit niet allemaal even ruim en 6 gulden is voor hun een aardip som. Daarbij komt nog dat de <- deling maar 13 gulden per lid zei ontvangen van het bondsbureu aan welke alle contributies dirët worden betaald en daarmee mat de verschillende instanties. Waarom ook niet?" De Algemene Minder Validen Or ganisatie Leiden werkt in lande lijk federatief verband samen met alle verenigingen, die de be langen van de gehandicapten be hartigen, en dit in de meest ruime zin van het woord. Intussen heb ben een maand na uittreding 350 mensen toegezegd lid te zullen worden van de organisatie. Dit is bijna de helft van het aantal leden dat de afdeling Leiden in ANIB- verband telde. Tijdens de oprich tingsvergadering waren lang niet alle mensen die een lidmaatschap hadden toegezegd (toen waren dat er 189) aanwezig, maar dit is volgens Van Dijk normaal. "Alle vergaderingen worden in de regel slecht bezocht. De opkomst bij de oprichtingsvergadering viel mij erg mee". Verwarring De verwarring bij de ANIB-leden van de afdeling Leiden lijkt groot. De heer van Dijk weet daar het zijne van. 'Twintig keer per dag ratelt de telefoon. Haarlem blijft om contributie vragen. Om aan de verwarring een eind te maken zullen nog meer verkla rende brieven naar de mogelijke toekomstige leden gaan. Wij hebben indertyd al twee brieven verzonden, één over de scheuring en één over de contributie". He laas hebben wij bij de uittreding al het geld, dat de afdeling Leid en toebehoorde aan het ANIB- hoofdbestuur moeten geven. Dit staat in de statuten en dat hebben wy dus netjes gedaan. Wij streven naar een zo laag mogelijke con tributie. Deze bedraagt, inclusief een maandblad, ƒ36 per jaar. In dat maandblad worden alle ver anderingen en gegevens betref fende de sociale wetten, vermeld, plus de activiteiten van de invali- denorganisaties. Dit alles ge schiedt in nauwe samenwerking met de invalidenorganisatie in Den Haag, de NAGO. Onze eerste opzet was een contributie van ƒ25. Daar is het maandblad bijge komen". De Leidse afdeling is niet de eerste die de ANIB verlaat Voor Leiden zijn er al een tiental andere afde lingen voor zichzelf begonnen. Om niet te versnipperen hebben zij zich georganiseerd in een lan delijke federatie. De verschillen de invalidenbondjes willen weer komen tot één groot geheel, om dat je de belangen van de invali den dan beter kan behartigen. Maar ze passen wel op dat. er niet hetzelfde gaat gebeuren als het- gene dat met de ANIB is gebeurd. Zij willen zo veel mogelijk zelf standig blijven opereren. De ver schillende organisaties willen een landelijke beleidslijn gaan uitstippelen, een eenheidslijn waar ze allemaal achter staan. Van Dijk is zelf invalide en kent de sociale wetgeving op zijn duimpje. Hij heeft de wetten door de praktijk geleerd. In een lang durig proces heeft hij al het rech te en onrecht in de sociale wetge ving doorgeworsteld en kan de invaliden daarmee van dienst zijn. Het AMVO-bestuur heeft in grote lijnen te maken met deze problematiek. Het negenkoppige bestuur bestaat, op één na, hele maal uit invaliden. Zij zet zich geheel pro deo in voor de gehan dicapte mens. Niet somber Van Dijk ziet het voor de nieuwe organisatie niet somber in. "Zo lang we het belang van de men sen als middelpunt zien, kunnen we het hoofd boven water hou den. Wy hebben altyd goede con tacten gehad met Den Haag. Zij hebben dezelfde gedachte als wij. Ik ben niet bang voor de toe komst. We hebben altijd onze za ken zelf uitgezocht, dus nu kan het ook! Zeker in landelyk fede ratief verband!!" WALTHER BURGERING tot Z begeleiden". Als helft flatbewoners het wil tot Z begeleiden' Strijd "Ik wilde de mensen niet latn stikken. Daarom heb ik anderhLf jaar strijd gevoerd met fet hoofdbestuur. Ik heb geprobeed ze te overtuigen van de dreigene scheuring als ze op deze vet zouden doorgaan. Het enige at- woord dat ze gaven, was R blokkeren van onze girorek- ning. Het gaat om de mensen. Ie zijn het belangrijkste! Voor hn hebben we ook een nieuwe or^- nisatie opgericht, omdat ret Haarlem niet langer meer te wr- ken was. Voor hun houden 'e ook de spreekuren en de acti- teiten van gehandicapten soosn zwemmen op dezelfde tydenn met dezelfde mensen. Iets dat)- taal geen moeilijkheden htft opgeleverd. We hadden, en ho- ben nog steeds, goed contact nt LEIDEN - De Leidse Woningstich ting heeft beloofd dat de gemeen schappelijke antennes voorlopig niet meer van daken van flats in de Morswijk worden gehaald. Maar de antennes blijven alleen definitief staan, wanneer min stens de helft van de huurders in een flat dat wil. Dat zegt de directeur van de Leidse Woningstichting, de heer Streef- land. Gemeenschappelijke an tennes (voor Nederland 1 en 2) zijn een stuk goedkoper dan de kabel-tv, die nu in de Morswijk wordt aangelegd. Tot nu toe was het gebruikelijk dat de gemeen schappelijke antenne meteen werd verkocht aan Stadskabei Leiden, op het moment dat Stadskabei kabel-tv ging aanleg gen. De antennes werden daarna Dat leidt tot tarieven die ver uit stijgen boven die van kabel-tele- afgebroken. Door de actie van Morswijk-bewo- ners (verenigd in de vereniging visie. "Kabelnetjes") is dat automatis- De heer Streefland gelooft zelf, dat me nu doorbroken. Een het aantal van 50 procent "weige- probleem is, dat wanneer het raars" van kabel-televisie niet grootste deel van de flatbewoners toch "kabel" neemt, de kosten van de gemeenschappelijke an tenne betaald moeten worden door de overblijvende huurders. gehaald wordt. In dat geval be sluit Leidse Woningstichting dus alsnog om de goedkopere ge meenschappelijke antenne van het dak te halen. Vluchtelingen CLUBHUIZEN In de rubriek "Even bijpraten" van T]VrT>'0 T7"T?1\T L. Glibber werden afgelopen za- X1N X>X\-r\.XVX_il i I i terdag enige kritische noten ge kraakt over de vragen die D-66- fractievoorzitter Glaubitz aan het Leidse college heeft gesteld over de opvangmogelijkheden voor Vietnamese bootvluchtelingen. Glibber hoopt dat hij zich vergist, maar verwijt Glaubitz deson danks "een zekere hypocrisie" (Vietnamese bootvluchtelingen ligger lekker in de markt) en schrijft vervolgens dat het naar zijn oordeel beter is om geld in te zamelen voor directe hulpverle ning, dan vragen te stellen, zoals Glaubitz deed. Ik voel niet de minste behoefte om Hans Glaubitz in bescherming te nemen (daar is ie zelf mans ge noeg voor), maar ik concludeer wel dat de opvattingen van D'66 door L. Glibber ten onrechte in een kwaad daglicht worden ge steld. Een inzamelingsactie voor de bootvluchtelingen is uitste kend; die actie is inmiddels ook goed op gang gekomen en dat LEIDEN - In twee Leidse clubh- zen zijn het afgelopen weekeire inbraken gepleegd waarbij v- schillende geluidsinstallats werden buitgemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterig werd ingebroken in het buurt-n clubhuis "De Zevensprong" n de Bernardkade. De inbreks namen de platenspeler van at buurthuis mee. In de nacht ,n zaterdag op zondag werd iie- broken in het clubhuis "Heto- gelnestje" van speeltuinveri- ging "De Vogelwijk". Hier \r- den twee pick-up's, een mg- paneel en een versterker dode inbrekers meegenomen, fee apparatuur had een totale wade van 1200 gulden. maakt volgende stappen nood zakelijk. Het kabinet en de kamer kunnen zich bezighouden met de vraag hoeveel vluchtelingen Ne derland kan opnemen, maar uit eindelijk zijn het toch de gemeen ten die voor de opvang en verdere begeleiding moeten zorgen. Niet vroeg genoeg kan daarom plaat selijk niveau worden begonnen met het bekijken van de moge lijkheden hiertoe en de praktijk leert dat dat het beste gaat op de manier die Glaubitz in zijn brief suggereert. Het gaat in deze kwestie duidelijk om een EN EN, en niet om een OF-OF. Er moet zowel geld als opvang ko men. De suggestie tenslotte dat D'66 het vluchtelingenprobleem zou misbruiken om een snel suc cesje te boeken, zegt meer over het kennelijk kwade karakter van de columnist, dan over de eigen schappen van de democraten. TON VAN BRUSSEL PARAMARIBOSTRAAT 35 LEIDEN LEIDEN - Twee inbrekers, die in de nacht van zaterdag op zondag een woning aan de Roodborststraat waren binnengedrongen, zijn ijlings op de vlucht geslagen nadat één van hen de slaapkamerdeur had geopend. De bewoners van de woning werden ogenblikkelijk wakker door de on verwachte binnenkomst zodat de inbrekers niets anders stond te doen dan snel de benen te nemen. De nachtelijke inbrekers hadden zich toegang verschaft tot de woning door een gat te boren in een raam. Er is slechts een vaag signalement bekend van beide mannen. Toertocht rond het IJsselmeer LEIDEN - Drieënzeventig toerfiet- sers hebben zaterdag vanuit Lei den deelgenomen aan de Swift- toer-klassieker "Rond het IJs selmeer", een fietstocht van 360 kilometer. Om half vijf 's och tends - het was nog schemerduis ter - vertrokken de deelnemers achter een tiental voorrijders van Swifttoer aan. De deelnemers waren voor een belangrijk deel afkomstig uit Leiden en omstre ken, maar er waren er ook bij die van heinde en verre naar de sleu telstad waren gekomen. Met een tempo van 25 kilometer per uur werd het schema tot op de mi nuut gehandhaafd. De tocht voerde via Amsterdam en Hoorn naar Den Oever waar de Afsluit dijk met de wind in de rug werd "overbrugd". Daarna reden de toerfietsen via Friesland, de Noord-Oost Polder en de beide Flevolanden met de wind pal te gen naar Noord-Holland. Via Abcoude en de Veenstréek keer de men om zes minuten voor elf in Leiden terug. Ruim I8V2 uur nadat men was gestart. Alle deelnemers - op één na die met maagkramp moest uitvallen - volbrachten de tocht en kregen als herinnering een fraaie sport- standaard uitgereikt. Mevrouw Tessa-Regeer: LEIDEN - "Vroeger waren de kleuters liever", vind me vrouw Tessa-Regeer. „Te genwoordig verdragen ze veel minder van elkaar en ze luis teren vaak niet meer naar wat je zegt. Als ze iets niet willen dan zeggen ze gewoon; dat doe ik niet. Dat kwam vroeger niet voor." Mevrouw Tessa-Regeer heeft één dezer dagen afscheid ge nomen als hoofdleidster van kleuterschool 'De Margriet' in de Leidse Drie Oktoberstraat. Zij was vijfentwintig jaar aan het kleuteronderwijs ver bonden. "Ik zal met veel ge noegen terugkijken op die ja ren", zegt ze. "Het was fijn werk, wel vermoeiend. Maar ik heb altijd met plezier ge werkt". Er ligt een flinke stapel foto boeken voor haar op tafel met foto's van al haar kleu terklasjes. "Er is veel veran derd door de jaren heen", ver telt ze. "Maar het werk is te genwoordig ook nog leuk hoor. Vandaag de dag zijn kinderen veel spontaner, ze zijn sneller enthousiast over allerlei dingen. Toch had ik het vroeger in een klas met 40 kinderen gemakkelijker dan nu in een klas met 20 kinde ren. De kleuters van nu zijn brutaler. Laatst was er één in de gang met een bal aan het spelen en toen ik daar iets van zei kreeg ik te horen: Daar hoef jij je toch niet mee te be moeien, het is mijn bal. Ik vind het niet erg hoor, alleen vroeger kwam zoiets niet voor. Ik vind niet dat de kinderen te gen een juffrouw op moeten kijken", zegt mevrouw Tessa- Regeer. "Ze moeten niet bang zijn om dingen te zeggen. Ik ben echt niet streng hoor. Ik hou van gezelligheid en om samen met de kinderen leuke dingen te doen. Een kind moet zich prettig voelen op school en ze moeten kunnen spelen. Ik vind niet dat een kleuter op de kleuterschool al echt moet leren maar dat een kind zo lang mogelijk kind moet blijven. Als een kleuter alsmaar naar de poppenhoek loopt dan gaan we het daar niet vandaan ha len. Spelenderwijs kun je een kind ook een heleboel leren. Het speelgoed is tegenwoor dig allemaal veel doordach ten Het is veel meer dan vroe ger gericht op de ontwikke ling van het kind. Dat vind ik wel goed. Vaak komt er ook speelgoed op de markt waar van je denkt: dat is helemaal niet nieuw, dat heb ik altyd al zo gedaan. Maar dan heb je er gewoon nooit bij stilgestaan dat het ook zo leerzaam is. Er is veel veranderd in die vijf entwintig jaar", zegt me vrouw Tessa-Regeer. "Ga ze maar eens kleuterliedjes le ren. Daar vinden ze tegen woordig niets meer aan. Ze zingen liever liedjes die ze ho ren op de radio. Dan zingen ze ook in het Engels op hun ei gen manier. Dat is leuk hoor. Alleen ik ken al die liedjes niet Eén dezer dagen werd me vrouw Tessa-Regeer een af scheidsreceptie aangeboden waar de heer J. J. van Riesen van de afdeling onderwijsin spectie van de gemeente haar namens het gemeentebestuur een zilveren speld aanbood. De heer van Riesen bedankte mevrouw Tessa-Regeer voor al haar werk in de afgelopen vij fentw i ntig j aar. Voor de hoofdleidster van kleu terschool "De Margriet" be tekent het afscheid van de school de afsluiting van een zeer fijne periode. "De school was me alles", zegt ze.Ik heb een fijne tijd gehad en ik zal er alleen maar met plezier op te rug kijken". JAN RIJSDAM 'i - Mi 11HMI Mevrouw Tessa Regeer -"Vroeger waren kleuters liever"- Bloemen en Plamshop opent donderd) 5 juli om 10 uur haar deuren in Leidt. Wij heten een grote sortering veilingrse bloemen en planten tegen herpe prijzen. Teveniebben wij een groot assortent bij-artikelen. U kunns vinden op de Haarkmerstraat 36. Let op onze opegsadvertentie a s. woensdag. Bloemen en Pl&nshop HAARLEMMERRAAT 36, LEIDEN. Bewonersavond In de aula van het bejaarden centrum "Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat 21 wordt vanavond een inspraakbij eenkomst gehouden over de straatinrichting van de Witte Rozenstraat. Op een eerder belegde avond is men er niet uitgekomen. Vandaar dat door de dienst Gemeentewerken nu ver schillende ontwerpen zijn gemaakt, waaruit de bewo ners een keuze kunnen maken. Vanavond zal een toelichting op de alternatieven worden gegeven door de gemeente, waarna er een schriftelijke opiniepeiling zal plaats heb ben. Verhuizing De kleuters en de onderwijzeres mevrouw Mansveld van de Antonius-kleuterschool aan de Telderskade zullen morgen definitief verhuizen naar de Antonius-basisschool aan de BoshuizerlaanDat gebeurt nadat de school 21 jaar in noodruimten en noodgebou wen was ondergebracht. Kinderen van de basisschool zullen - verkleed als verhui zers - de leerlingen ophalen. Duivensport (1) PV "De Rijnklievers" hield met 353 jonge duiven een wedvlucht vanaf Essen. De uitslag: 1. Brugman, 2. Jaco- bi3,9. J. v. Alfen, 4,8. J. v. Leijden, 5. A. Rooda, 6. S. v. Goozen, 7. J. v.d. Wal, 10. J. Pracht. Verder vloog men met 83 oude duiven vanaf Chateauroux. De uitslag: 1,8,10. P. Griens- ven, 2,7. J. v. Alfen, 3,4,9. J. Kok, 5. J. v.d. Wal, 6. Zwaan de Oude. Duivensport (2) LPV "De Vriendenclub" vloog met 179 duiven vanaf Cha teauroux. De uitslag was: 1. Bodijn/Rijsbergen, 2. P. de Jong ,3 ,JNoor der meer, 4. J .v. Seggelen. 5. Gebr. v.d. Voorn, 6,10. H. Blouw, 7. F. Ladan, 8. H. Koome,9. Jac. Siera. Vanuit Essen werd gevlogen met 609 duiven. De uitslag was: 1. AHouwcling, 2,6.9. Gebr. v.d. Voorn,3. Jac. Siera, 4. J. v. Seggelen, 5. D. Koet, 7. F. Ladan, 8. H. Koome, 10. P. Vinkesteyn. Duivensport (3) LPV "De Snelvlieger" vloog met 92 duiven vanaf Chateau roux. De uitslag was: 1,7. J. Groenendijk, 2. H. Montanje, 3. F. Heemskerk, 4. J. Schou ten, 5,9. I. Klinkhamer, 6,8. M. de Lange en Zn., 10. F. Com- pier. Verder werd met 108 duiven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag: 12,4. A. Witteveen, 3. W.v.Berk.5. L.v.d. Tuin, 6. VV. Verver, 7,8. F. Compier, 9. J. Degen en Zn., 10.H. Montanje. Duivensport (4) LPC vloog met 400 jonge duiven vanaf Essen. De uitslag was: l.W.Onstenk,2,10. P. Koenen 3,5. N. de Groot en Zn.,4£J9.J. Rozier, 6,7. P. Groenendijk. Verder werd gevlogen vanaf Chateauroux. De uitslag: 13,9. N. de Groot en zN.,2,7.A. Singeling,4J),6,J. Staffeleu8 P. Landesbergen, 10. W. L. Onstenk. Duivensport (5) PV Het Oosten' hield met 106 een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag was: 1.4 G. Hcn- drikse, 2,10. P. Juffermans, 3',8. H.v. Klaveren, 5. J. Stou ten, 6. Fokker-Van Leyden 7Ü.J. de Wolf. Verder werd met 86 oude duiven gevlogen vanaf Chateauroux. De uitslag: 1. VV. v. As, 2$. G. Hendrikse, 3. VV. Gijsman, 4. T. v. As, 5. Fokker-Van Ley den, 6. P. Juffermans, 7. H. Gijsman, 8,10. J. de Wolf. Duivensport (6) PV "Leiderdorp" vloog met 156 duiven vanaf Essen. De uit slag was: 1,4,7. P. Sloos,2. Th. Habraken,3. M. Reijerse,5. F. Hoogervorst, 6,8. H. v. Laar, 9,10. J. Knijnenburg Verder werd met 47 duwen gevlogen vanaf Chateauroux. De uitslag: 12,6,7,8. R. Slik kerveer, 2. p. Sloos. 3J9. J. Knijnenburg, 4,10. M. Reijer- se.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3