Jamani houdt rekening met nieuwe oliecrisis Wij willen ongelijkheid weer rechttrekken Sow jet Unie verhoogt prijzen luxe goederen Overleg EG en OPEC Staatssecretaris De Graaf over koppeling uitkeringen aan minimumlonen: Wanneer regeling voor Palestijnen uitblijft wordt vaak vergeten 5>? DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen van financiën kreeg tijdens een spreekbeurt een brief]e in handen ge drukt. Daarop stond: „Mijn buurman werkt en heeft per 1 januari 4 gulden meer gekregen. Ik ben een WAO'er en kreeg 10 gulden meer. Wie wordt er nu gepakt?". Tijdens het kamerdebat over het zogenaamde 1-juli-pakket van de regering werd herhaalde malen gesproken over het pa rallel laten lopen van de sociale uitkeringen met de lonen van de werkenden. „Nu blijkt dat de regering anders denkt over die parallelliteit dan sommige anderen", zegt staatssecretaris Louw de Graaf van sociale zaken. Hij voert ter verdediging van het regeringsstandpunt het volgende aan. „Bij gelijke brutobedragen kregen uitkeringstrekkers netto meer in handen, o.a. door het ver schil in betaling van sociale pre mies en belastingfaciliteiten. Door de kortingsstapjes willen wij die gegroeide ongelijkheid weer recht trekken, zodat uitke ringstrekkers netto net zoveel krijgen als de werkenden. Dat is bij ons parallelliteit. Men wil hiernaar een jaar kijken. Maar de ^eKe'r gelijk lopen met de netto-lonen. Dan blijft er altyd nog een ver schil bestaan van zo'n 4 a 4,5 per cent", aldus De Graaf. Hij vindt dat niet juist. Vandaar, dat de re gering mede door het 1-juli-pak- ket die netto-uitkeringen meer in de buurt van de netto-lonen wil brengen. Ondanks het beleid om de netto- uitkeringen op de ljjn van de net to-lonen te brengen, heeft minis ter Albeda toegezegd, dat per 1 oktober de sociale uitkeringen bij keringen veilig te stellen. Bere kend is, dat dit desociale fondsen dit jaar 80 miljoen extra zal gaan kosten. Staatssecretaris De Graaf erkent dat. Hij voegt er wel aan toe, dat door het late afsluiten van veel cao's er met terugwerkende kracht tot veelal 1 januari een loonsverhoging, is opgetreden. „Dit houdt in, dat de sociale fondsen over deze hogere lonen ook sociale premies zullen ont vangen. Ik verwacht, dat die uit gave van 80 miljoen ongeveer zal wegvallen tegen de meerop brengst aan sociale premies". Met name de vakbeweging was door de aankondiging van de verhoging van de sociale uitke ringen nogal verrast. Gezegd werd, dat de regering dan beter de korting op de stijging van deze lutkeringen achterwege had kunnen laten. „Deze korting is na het kamerdebat blijven bestaan. De verhoging van de uitkeringen per 1 oktober is een voorschot op de verhoging per 1 januari 1980. Stel, dat de uitkeringen per 1 ja nuari met 2,75 percent zullen percent afgetrokken, zodat er dan niet 2,75, maar 1,75 percent meer wordt uitbetaald", aldus De Graaf. Een andere angst van de vakbewe ging, namelijk dat de sociale premies het volgend jaar extra zullen stygen, wordt door de staatssecretaris nog niet gedeeld. „Voorlopig gaan we uit van een stabiel premiebeleid. Bestek '81 is daar ook op gericht.Inderdaad heeft de vakbeweging gelijk als zij zegt, dat voor een aantal so ciale fondsen de opbrengst van de premies de uitkeringen niet meer dekken en dat daarvan het logisch gevolg een premiestij ging is. Aan de andere kant zijn er fondsen met redelyke reserves, die wel aangetast kunnen wor den, waardoor tijdelijk een pre mieverlaging kan optreden. Met plussen en minnen van premie bedragen en door iets te doen aan de bundeling van de reserves bij een aantal fondsen, is het wellicht toch mogelijk een stabiel pre- i verhoogd. Dit moeten stijgen, c t van deze uit- ieder geval het wet kan het echter verschil len". Ook meent De Graaf, dat een maximum prijscompensatie van 550 gulden per procent prijsstij ging voor inkomens boven de 55.000 gulden geen verlies voor de sociale fondsen zal opleveren, omdat de grens waarover pre mies moeten worden betaald la ger ligt dan die f55.000. Toch krijgt De Graaf nog een bijzonder zware klus, als hij voor 1 januari via een definitieve wetgeving de korting op de stijging van de so ciale uitkeringen moet regelen. Eerst zal hij daarvoor het advies van de Sociaal-Economische Raad moeten afwachten. Gezien de opstelling van de vakbewe ging, die niets van een korting wil weten, zal De Graaf ongetwijfeld met een verdeeld advies worden opgezadeld. Al vrij kort na de ontvangst van het SER-advies zal hij uiterlijk november met zijn definitieve voorstellen komen, waarvan het nu aanvaarde 1-juli- pakket een onderdeel zal zijn. dat erop gericht is het aantal uit keringstrekkers te verminderen. De regering heeft aangekondigd te proberen om door allerlei maatregelen het aantal trekkers van sociale uitkeringen terug te dringen. Tot op heden is dat niet gelukt. Een klein stapje daartoe zou kunnen zijn de algemene pensioenplicht, maar voordat dit in een wetsontwerp is gegoten, zijn we al een aantal jaren verder. Nu zijn werknemers vaak niet be reid naar een ander deel van het land te verhuizen, omdat dat een breuk in hun opgebouwde pen sioenrechten betekent. „De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid moet over deze kwestie nog het slotad- vies uitbrengen. Daarop is al ge ruime tyd het wachten. Daarna moeten deze adviezen in een wetsontwerp worden gegoten, wat zeker de nodige tijd zal ver gen, gezien de ingewikkeldheid van de materie", zo meent De Graaf. Inmiddels heeft de Stich ting van de Arbeid laten weten, dat deze eindrapportage in de lft van 1980 zal u In dit kader ziet De Graaf met be langstelling het initiatief-wets ontwerp van D'66 tegemoet, waarin zal worden bepaald dat de beleggingswinsten van pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen gebruikt moeten worden om de inflatie in de pen sioenen te bestnjden. Een pre- mievrij gemaakte polis levert vanaf de datum van vnjmaking niets meer op, terwyl de pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen tot aan de pen- soengerechtigde leeftyd van de betrokkene winst maken over de in totaal door werknemers en werkgevers gestorte pre mies. „Toch denk ik dat het initiatief van D'66 eerst om advies moet wor den gezonden naar de Stichting van de Arbeid", aldus De Graaf. „Je kunt dat moeilijk buiten de sociale partners om regelen". De Graaf acht ovengens de grond gedachte van het initiatief sym- P3t l'OTear\"mSèu;nnmtsBpT" NEW YORK (AFP/UPI) - Als niet spoedig een regeling in het Midden-Oosten tot stand komt, met een eigen land voor de Palestijnen, dreigt een nieuwe oliecrisis, waarbij de olieprijs kan oplopen tot 50 dollar per vat van 159 liter. Dit heeft de olie-minister van Saoedi-Arabiè, sjeik Ahmed Zaki Jamani, verklaard in een interview met het Ameri kaanse weekblad Newsweek. Als gevolg van de revolutie in Iran escaleren. De Israëliërs zoeken daalde de olieproduktie daar met drie miljoen vaten per dag, waar door economische paniek ont stond. "Als iets dergelijks op nieuw gebeurt, zal de prijs snel oplopen tot 50 dollar per vat. De meeste bedrijven in het Westen zouden dan moeten sluiten en het zou erger zijn dan de crisis van 1929", aldus Jamani. Op de vraag wat er zou kunnen ge beuren zei Jamani: "Kijk eens wat er deze week gebeurde toen de Israëliërs vijf Syrische vlieg- non. Dat soort dingen kan snel naar een voorwendsel om zich te onttrekken aan de onvermijde lijkheid van een Palestijns va derland en terugtrekking van de westelijke Jordaanoever". De Palestijnen worden steeds wanhopiger. Het zou mij niet ver rassen als ze op zekere dag een of twee supertankers tot zinken brengen in de Straat van Ormoez, om de wereld te dwingen iets te doen aan hun lot, en aan Israëls halsstarrigheid. Dan zou het ka naal, waardoor dagelijks 19 a 20 miljoen vaten passeren, geblok keerd raken. Daarbij vergeleken is de huidige crisis kinderspel. Of de Verenigde Staten kunnen Is raël dwingen tot uitvoering van VN-resolutie 242, en dus tot te rugtrekking naar de grenzen van voor juni 1967 - of ze kunnen het niet. Als ze het niet kunnen moet u bereid zijn de gevolgen onder ogen te zien". Produktieverhoging Saoedi-Arabië kan pas een besluit nemen over een eventuele pro duktieverhoging als eerst duide lijk wordt of de Verenigde Staten ernst maken met energiebespa ring, en met een algehele oplos sing voor het Midden-Oosten, wat in de eerste plaats betekent een oplossing voor het steeds wanhopiger Palestijnse volk, al dus Jamani. Hij voorspelde dat de olieprijs zal dalen als de geïndustrialiseerde landen in 1980 hun verbruik met KLACHT DUITSE POLITIE i ff Vrachtwagenrijverbod Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mal lore a Munchen Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanc; onbewolkt geheel bew. motregen geheel bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt half bew. DRIEBERGEN (ANP; - Niet alle Nederlandse vrachtwagenchauf feurs zijn op de hoogte van de Duitse vakantieregeling, waar door deze chauffeurs tot augus tus ook op zaterdag geen gebruik mogen maken van de doorgaan de Duitse snelwegen. Deze klacht heeft de Duitse politie geuit bij de Rijkspolitie te Driebergen. Een verbod voor de zondag gold, VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer op de markt van maandag: 1303; slachtrunde- ren 991; schapen of lammeren 312. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kwal. f8,00; stieren 2e kwal. f6,85 tot f7,15; vaarzen le kwal. f7,65 tot f8,10; vaarzen 2e kwal. f 6,20 tot f 6,75; koeien le kwal. f7,10 tot f8,10; koeien 2e kwal. f 6,35 tot f 6,70; koeien 3e kwal. f 6,00 tot f 6,30; worstkoeien f 5,05 tot f 6,10; extra kwal. en dikbillen f9,00 tot f 14,00. Gebruiksvee: schapen f 180,- tot f210,-; lammeren f 180,- tot f215,-. Toelichtingen: slachtrunderen: aanvoer matig, handel kalm, prijzen moeilijk te handhaven; schapen en lammeren; aan voer matig, handel redelijk, prijzen la ger, lammeren stabiel. eveneens via deze speciale veror dening, al, aldus de Rijkspolitie, maar vanaf jongstleden zaterdag mogen vrachtwagens tussen za terdagmorgen zeven uur en zon dagavond tien uur geen gebruik meer maken van de doorgaande snelwegen aldaar. De Duitse politie heeft deze rege ling ingesteld om het personen- vakantieverkeer een vlottere doorstroming te kunnen geven. Functionarissen van het Witte Huis en de Amerikaanse Truck Asso ciation, ATA, hebben een voorlo pig akkoord bereikt ter beëindi ging van de tien dagen durende staking naar aanleiding van de brandstoftekorten. Het staat echter nog niet vast of het werk hervat wordt daar de over eenkomst nog zonder aanbeve ling van de ATA-leiders aan de vrachtwagenchauffeurs zal wor den voorgelegd. De leiders van de ATA wezen er voorts op dat veel van de 100.000 onafhankelijke >Tachtwagenchauffeurs niet tot een vakbond behoren. vier miljoen vaten per dag zullen hebben verminderd. De Saoedi- Arabische minister meende dat het Westen niets kan bereiken met de eventuele vorming van een 'kopers-kartel' als tegen wicht voor het kartel van olie producenten. Gaddafi De Libische leider, kolonel Moeammar Gaddafi, heeft giste ren zijn recente dreigement ver dedigd om de olie-export van zijn land naar het Westen stop te zet ten. Gaddafi noemt dit een ge wettigd gebruik van het oliewa pen tegen landen die "volledig achter onze vijand staan". Af kondiging van een embargo kan echter enige tijd vergen, zo zei hij. "Het gebruik van de olie door Ara bische staten tegen landen die de Arabische natie niet eerbiedigen, maar die volledig de kant van de vijand kiezen, is een legitieme ac tie", aldus Gaddafi tijdens een persconferentie na een twee daags bezoek aan Koeweit. De Libische leider, die een rondreis maakt langs een aantal Arabische hoofdsteden, zei vrijdag, in een interview in Damascus, dat zijn land van plan is zijn olie-uitvoer voor een periode van vier jaar stop te zetten en dat hij andere olieproducerende landen zal vra gen hetzelfde te doen. Libië pro duceert 2,1 miljoen vaten olie per dag, waarvan het merendeel wordt uitgevoerd naar West-Eu ropa en de Verenigde Staten. Comecon wil gesprek met EG BRUSSEL (Reuter) - De Comecon, de Oosteuropese organisatie voor onderlinge economische bij stand, heeft de Europese Ge meenschap gevraagd om een ge sprek op hoog niveau in Moskou. De Comecon heeft geëist dat de Eu ropese Gemeenschap de Oosteu ropese landen de status van "meest begunstigde natie" toe kent, wat voorrechten op han delsgebied inhoudt. MOGADISJOE-Melkpoeder uit Holland voor één van de armste landen van de wereld: Somalië. Een moederen haar kind wachten hier voor één van de gezondheidsklinieken totdat de melk wordt uitgereikt. MOSKOU (Reuter) - In de Sowjet-Unie zijn gisteren ingrij pende prijsverhogingen van kracht geworden. De bedoe ling is de vraag naar verbruiksgoederen te verminderen die in beperkte mate voorhanden zijn. middeld maandloon in de Sow- De prijsverhogingen waren van te voren aangekondigd en de Mos- kovieten hebben op het laatste ogenblik nog ingeslagen wat aan duurder wordende artikelen te krijgen was. Gouden en zilveren sieraden zijn maximaal 50 procent in prijs ver hoogd. Gouden tanden - erg ge zocht in de Sowjet-Unie - zijn niet in prijs verhoogd en paren die voor het eerst trouwen krij gen 210 gulden (dubbel zoveel als voorheen)als tegemoetkoming in de kosten voor de trouwringen. Duurder geworden daarentegen zijn auto's, karpetten, bont, meu bels en andere goederen. Het in gevoerde meubilair kost 30 pro cent meer en Russisch meubilair 10 procent meer. De prijs van een auto is met gemiddeld 18 procent gestegen. De wagep die in het Westen onder het merk Lada wordt verkocht, gaat ongeveer 18.000 gulden kosten. Het ge- jet-Unie bedraagt 500 gulden. Ook de horecaprijzen zijn gestegen, met tussen de 25 en 45 procent. Bier in restaurants kost 45 pro cent meer, maar de voedsel- en drankprijzen in bescheiden gele genheden zoals kantines en snackbars blijven gelijk. De laatste grote prijsverhoging in de Sowjet-Unie dateert van maart '78, toen de benzine twee keer zo duur werd, koffie 300 pro cent in prijs steeg en ook sterke drank, chocolade en sieraden duurder werden. Woordvoerder Nikolai Gloesjkov van de staatsprijzencommissie zei dat de prijzen waren ver hoogd, "omdat de vraag naar be paalde goederen het aanbod overtreft". LONDEN (DPA) - Afgevaardigden van de Europese Gemeenschap en van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) gaan zaterdag in Londen praten over de vooruitzichten voor de produktie en het prijs verloop van ruwe olie op langere termijn. De conferentie van een dag wordt geleid door de Saoedische minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani. De Euromarkt wordt vertegenwoor digd door de Franse minister van industrie, Andrë Giraud, zijn Ierse ambtgenoot, Desmond o'Mailey, en het lid van de Europese Commissie (het dagelijks EG bestuur) voor energiezaken, Guido Brunner. Het is niet de bedoeling dat concrete besluiten worden genomen. Ter sprake komen uiteraard de jongste prijsverhogingen van ruwe olie door de OPEC-landen, de resultaten van de topconferentie in Tokio en de maatregelen die in de EG-landen worden genomen om op het verbruik van olie te bezuinigen. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse Effectenbeurs zette vandaag de goede stemming van de afgelopen week niet voort. De markt brokkelde wat af. Verder ;rs weer wat ek voorzichtig BW ar klom gaan deweg tot f 147, wat een verlies van dertig cent betekende. Ook Akzo ging aanvankelijk laag van auwf 28,60, een in twintig cent. enige mterna- 1 vijftig cent op was twintig i f30.20. Philips op f24,10. KLM it op f 102,10 na f 101 geopend te zijn. fl op f83.50, t omhoog f 1,50 leepvaart- e. Kon. Boot koers afdoen i oo terwijl Deli tachtig cent omhi ging op f 109,30. HVA was f 1 zwakker op f 55. De scheepva. i f 1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17