BglMBiH Olieconsumptie zal tot 1985 toch toenemen Verhouding China- Vietnam explosief Oeganda: botsing van ideologieën staat eenheid in de weg Mexico morgen naar stembus NAVO roept Senaat op SALT-2 te aanvaarden Costa Rica vreest inval van Nicaragua ZATERDAG 30 JUNI 1979 BRUSSEL (Reuter/DPA) - De NAVO-bondgenoten van de Ver enigde Staten hebben gisteren de Amerikaanse Senaat opgeroepen het SALT-2 verdrag tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten te aanvaarden. De secretaris-generaal van de NA VO, Joseph Luns, zei dat de bondgenoten na diepgaande be studering van het verdrag over eengekomen waren dat het "valt binnen hun streven naar zinvolle maatregelen voor wapenbeheer sing met als doel een stabielere verhouding tussen oost en west." Het SALT-2 verdrag dat op 18 ju ni door de presidenten Carter en Brezjnjev in Wenen is onderte kend, ontmoet tegenstand in de Amerikaanse Senaat. Luns zei echter dat de bondgenoten hopen "dat het verdrag binnen afzien bare tyd van kracht wordt." De secretaris-generaal voegde er aan toe dat de veertien NAVO- bondgenoten van de Verenigde Staten "geconstateerd hebben dat het verdrag de Amerikaanse afschrikkingsstrategie volleding in stand houdt, hetgeen een es sentieel element is voor de vei ligheid van Europa en Noord- Amerika." De V.S. hebben de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko er gisteren van beschuldigd de kansen op ratifi catie van het SALT-verdrag door de Amerikaanse Senaat te ver kleinen door de Senaat er voor te waarschuwen er geen wijzigin gen in aan te brengen. Afgelopen maandag had Gromiko op een persconferentie in Moskou ge zegd dat wanneer de Senaat het verdrag zou verwerpen of zou wijzigen dat het einde zou bete kenen van de onderhandelingen. George Seignious, directeur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing, zei gisteren dat de woorden van Gromiko niet alleen geen goed doen, maar zelfs de kans op aanvaarding schade toebrengen. De Senaat heeft geen behoefte aan instructies van de Sowjet-Unie, aldus Seignious. ROME - De Italiaanse president Sandro Pertini is deze week begonnen aan de eerste stappen op weg naar een nieuwe regering. Hij wint achtereenvolgens het advies in van zijn voorgangers en dat van alle politieke partijen die in het parle ment zijn vertegenwoordigd. Vrij alge meen wordt verwacht, dat hij begin vol gende week een formatieopdracht zal verstrekken, en wel aan Giulio Andreot- ti, nu nog demissionair minister-presi dent van een drie-partijenkabinet dat al bij zijn eerste optreden door het parle ment werd weggestemd en in zijn val ook het parlement zelf meesleepte. Hoe weinig er wezenlijk veranderd is door de daarop volgende verkiezingen, blijkt wel uit dit draaiboek zonder verrassin gen. De enige die de ijzeren logica ervan zou kunnen doorbreken, is Andreotti zelf, namelijk door de opdracht te weige ren en plaats te maken voor iemand an ders. Daarvoor heeft hij een aantal goede rede nen. In de afgelopen jaren heeft hij zich met zijn twee minderheidskabinetten, het eerste gedoogd en het tweede ge steund door de Communistische Partij, geidentificeerd met een toenaderings politiek waarin zoveel mogelijk werd samengewerkt met de PCI. Dat is ook het standpunt van partijleider Zaccag- nini, maar er zijn nu duidelijke aanwij zingen dat het op groeiende weerstand stuit binnen de partij. Voor een deel van de partijtop valt het lich te verlies bij de laatste verkiezingen (waarbij op aanzienlijke winst was ge hoopt) alleen te verklaren als een teken van afkeuring van de toenadering door de kiezers. Zij staan daarom een frontale opstelling voor, die de communisten weer voor de duur van het huidige par lement in de oppositie dringt. In het partijbestuur wist Zaccagnini vori ge week zijn standpunt nog aanvaard te krijgen, maar in de kamerfractie leed hij een nederlaag. Zijn kandidaat voor het fractievoorzitterschap, zijn medestan der Giovanni Galloni, kreeg minder stemmen dan tegenkandidaat Gerardo Bianco, een van de „haviken" onder de afgevaardigden. Met zoveel tegenwind vanuit de eigen achterban kan Andreotti er misschien maar beter van afzien een formatieopdracht te aanvaarden. En, ge slepen vos als hij is, zou hij wel eens voor de eer kunnen bedanken, in afwachting van betere tijden, die ongetwijfeld zullen komen.s Daar komt nog bij dat de socialisten hem al bij voorbaat afwijzen. Zij hebben hem nooit vergeven dat hij de parlements verkiezingen niet heeft laten samenval len met de Europese verkiezingen, waarvan zij grote verwachtingen had den. Door de communistische verliezen zijn de socialisten meer dan ooit op de wip komen te zitten. Zij kunnen het zich veroorloven met minachting te spreken over Zaccagnini's voorstel een regering te vormen die van de christen-democra ten tot en met de socialisten zou moeten lopen. Daaruit blijkt, zo zeggen zij, het christendemocratische voornemen om hun overwicht in de Italiaanse politiek voor onbepaalde tijd voort te zetten.s Partijleider Craxi heeft dit al bij voorbaat afgewezen. Zijn voorstel is een regering onder leiding van een niet-christende- mocraat (die ook niet noodzakelijk een socialist hoeft te zijn). Daaraan zou de Socialistische Partij van harte willen meewerken. Maar er is weinig kans dat de christendemocraten daarmee zullen instemmen- Het ziet er dus met naar uit dat de komen de formatie sneller of makkelijker zal verlopen dan voor de verkiezingen. Waarschijnlijk zal er een goed deel van de zomer mee heengaan en het valt op dit ogenblik nog moeilijk te voorspellen hoe het komende kabinet er zal uitzien. De sociaaldemocraten en de republikeinen, die nu al deel uitmaken van het demis sionaire kabinet-Andreotti. zijn graag bereid ook in de nieuwe regering zitting te nemen. De socialisten willen hun huid (d.w.z. hun eventuele deelname of steun van buitenaf) zo duur mogelijk verko pen. De communisten hebben zich vastgeprikt op het ultimatum: of in de regering of in de oppositie. Het is niet onmogelijk dat iedereen zal instemmen met een voorlo pige regering waarmee het land althans met goed fatsoen door de hete zomer kan komen. In de herfst gaat het dan pas me nens worden. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO - Er zal eerst nog veel meer olie verbruikt worden voordat het beter zal gaan. Met deze variant op de bekende zegswijze kan het resultaat van de Tokiose energietop worden samengevat. Amerika, Japan, Canada en de vier grootste EG-landen maakten in de Japanse hoofdstad wel afspra ken die moeten leiden tot bezuiniging in het olieverbruik, maar voordat die van kracht worden, zal de olieconsumptie nog in niet geringe mate kunnen toenemen. BANGKOK (UPI) - Vietnam heeft gisteren gewaarschuwd dat aan zijn grens met China weer een explosieve situatie is ontstaan. Radio-Hanoi beschuldigde China van voortdu rende gewapende provocaties die „het leven van de Vietnamese burgers langs de grens in gevaar brengen en die de kans op een regeling van het probleem tussen de twee landen verslechteren". Volgens de radio hebben de Chine zen hun 'gewapende provocaties tegen Vietnam voortgezet te land, ter zee en in de lucht'. Een groot gedeelte van het Chinese leger en veel militair materieel zijn (na de recente Chinese aanval) vlak bij de grens gebleven. De spanning groeit met de dag en zou op elk moment tot ontlading kunnen komen, aldus de radio. voorstellen te accepteren voor een gedemilitariseerde zone langs de grens teneinde de kans op een conflict te verminderen. Eventuele vorderingen by de be sprekingen die nu in Peking gaande zyn „hangen af van de houding van de Chinese autori teiten", aldus de Vietnamese ra dio. China trok gisteren fel van leer te gen Vietnam door dit land te be schuldigen van 'slavenhandel' en 'afpersing'. Het persbureau SAN JOSE (UPI) - De marine van Nicaragua heeft ongeveer 300 man regeringstroepen aan land gezet by het grensgebied met Costa Rica. Met de reeds aanwe zige regeringstroepen zullen zij waarschijnlijk de strijdmacht van Sandinisten, die het grens gebied twee weken geleden be zette, proberen te omsingelen. Militaire kringen in het buurland Costa Rica vrezen dat die omsin gelingsoperatie zich tot hun grondgebied zal uitstrekken. Uit voorzorg is de bevolking uit een grensdorp geëvacueerd. De Sandinisten die dit gebied twee weken geleden veroverden hoop ten van hieruit op te rukken naai de stad Rivas, waar zij hun voor lopige regering willen installe ren, maar na een snelle opmars in het eerste etmaal stuiten de san dinisten op felle tegenstand en luchtaanvallen van de troepen van president Somoza. Tegen over zon 700 Sandinisten zou nu een regeringsmacht van onge veer 800 militairen staan. Volgens het radiostation van de Sandinisten hebben de guerrille- ros het garnizoen van de rege ringstroepen in Rivas omsingeld. In de belegerde kazerne zou zich ook Somoza's oudste zoon be vinden. Intussen begint de burgerbevol king geleidelijk terug te keren naar de zwaar geteisterde hoofd stad Managua, die donderdag door de Sandinisten is ontruimd. Als reden voor hun strategische terugtocht gaven de Sandinisten dat zij de burgerbevolking niet langer bloot willen stellen aan het geweld van Somoza's troepen. Nieuw-China zei dat minstens 200.000 vluchtelingen bij hun po gingen het land te verlaten waren verdronken. Het voegde eraan toe dat Hanoi de vluchtelingen drie miljard dollar (6,5 miljard gulden) had 'afgeperst.' Premier en partyleider Hua Guo- feng van de Chinese Volksre publiek heeft tydens een van de laatste zittingsdagen van het Volkscongres opgeroepen tot het opbouwen van een modern leger. Hij zei dat China behoefte heeft aan een vreedzame internatio nale omgeving om de staat op te bouwen, „maar die opbouw zal met strijd gepaard gaan" De voorzitter van het presidium van het Volkscongres. Je Jiang- jing, verklaarde dat er in de ko mende jaren „heel wat herstruc- tuering en verbetering moet plaats vinden" in de strijdkrach ten. "De gevechtskracht van het leger moet opgetrokken worden naar een modern peil", aldus Je China zal dit jaar dan ook meer dan 12,5 miljard dollar (circa 26 mil jard gulden) aan zijn defensie uit geven. Dit bedrag is twee miljard dollar (ruim vier miljard gulden) meer dan vorig jaar. Minister van financien Zhang Jing- fu verklaarde dat de verhoging het gevolg is van de grensoorlog met Vietnam en van de noodzaak de grenzen te versterken. China zal verder een bedrag van 625 miljoen dollar (circa 1,3 miljard gulden) besteden voor buiten landse hulp. Dat is hoger dan werd verwacht omdat China vo rig jaar zijn hulp aan Albanië en Vietnam staakte. De minister zei niet hoe dit bedrag wordt ver deeld. Haig draagt bevel over BERGEN (België) (AFP/UPI) - De Amerikaanse generaal Alexander Haig rechtsheeft gisteren het op perbevelhebber schap van de NAVO-strijd- krachten in Europa overgedra gen aan zijn landgenoot gene raal Bernard Rogers (links). In een rede waarschuwde de af tredende Haig dat de Verenigde Staten hun strategisch over wicht op de Sowjet-Unie hebben verloren. Ook al neemt Was hington binnenkort de noodza kelijke beslissingen over de in voering van nieuwe wapensys temen. dan nog zal het Ameri kaanse overwicht pas rond 1987, of later, zijn hersteld, al dus Haig. "In de tussenliggende tijd zullen de Verenigde Staten niet langer beschikken over het soort strate gisch overwicht dat sinds de Tweede Wereldoorlog de basis heeft verschaft voor de beheer sing van internationale crisis situaties. die onvermijdelijk zullen blijven voorkomen," zo meende de generaal. Hij wilde geen oordeel uitspreken over S ALT-U. De NAVO berust op twee onver brekelijk verbonden pijlers: de ontspanning en de afschrik king, aldus Haig. Generaal Bernard Rogers staat in tegenstelling lot zijn voor ganger bekend als een a-politiek militair. De 57-jarige Rogers diende na zijn opleiding aan de militaire academie West Point in Korea en Vietnam. Sinds 1976 is hij opperbevelhebber van de Amerikaanse land strijdkrachten. Rogers staat be kend als specialist op het gebied van de chemische en elektroni sche oorlogsvoering. Op dit ter rein heeft de Sowjet-Unie vol gens NAVO-deskundigen een voorsprong op het Atlantisch Bondgenootschap. Voorts wordt Rogers beschouwd als expert in snelle mobilisaties, de nieuwe opperbevelhebber van de NAVO kwam onlangs in het nieuws met zijn voorstel ixx>r de vorming van een Ame rikaanse interventiemacht van 110.000 manschappen, die snel inzetbaar zou moeten zijn voor militair ingrijpen buiten de Verenigde Staten. Op korte termyn veranderen de Tokio-besluiten niets aan het fundamentele gebrek aan even wicht tussen vraag en produktie van ruwe olie in de wereld. De vraag is 1,5 a 2 miljoen vaten gro ter dan de produktie, en zolang die situatie voortduurt, blijft er ook een opwaardse druk bestaan op de prijzen. De jongste forse verhoging door de OPEC is daar van het bewys - onverschillig of er nu wel of geen topoverleg in Tokio plaatshad. De westelijke Zeven hebben zich in de Japanse hoofdstad verbonden in 1985 niet meer dan een bepaal de hoeveelheid olie in te voeren- De eerstkomende jaren zijn Ame rika en Japan echter nog vry om eventueel meer te importeren. Alleen de EG-landen hebben zich al eerder zelf vastgelegd op im portbeperking met ingang van 1980. Als de totale invoer dit jaar onder het cijfer voor 1978 blijft, dan is dat uitsluitend te „wijten" aan de hogere (OPEC)prijzen en niet aan de besluiten van To kio. Japan In het geval van Japan - met 250 miljoen ton per jaar de grootste importeur na de VS - is het al heel waarschijnlijk dat de import nog zal toenemen: de afspraak van Tokio voorziet in een stijging die in 1985 zelfs 40 procent kan be dragen in vergelijking tot 1978 Japan is een uitzondering, omdat het economisch nog veel moet groeien, zoals de Japanners voortdurend beweren. Met mopperende automobilisten voor lege benzinepompen thuis was president Carter in Tokio niet in de positie ook maar enige Componist Paul Dessau overleden OOST-BERLIJN (Reuter) - De Oostduitse componist Paul Des sau is op 83-jarige leeftyd in Oost-Berlijn overleden. Het Oostduitse persbureau heeft dit gisteren gemeld. Dessau componeerde ondermeer ballades voor Bertol Brecht, de componist, die tydens de Tweede Wereldoorlog in de V.S. verbleef, heeft ook een aantal symfonieën gecomponeerd en de opera "Pun- tila" bindende afspraak over import bezuinigingen op korte termijn aan te gaan naar het voorbeeld van de Europese landen. Maar het streefdoel inzake de import in 1985, waarop Amerika zich wel heeft vastgelegd, betekent toch een doorbraak: voor het eerst is er een Amerikaanse verplichting en bovendien reikt die verder dan het presidentschap van Jimmy Carter - een factor die ook telt, gezien Carters betrekkelijk falen bij het energiebeleid. Het streefdoel voor 1985 zal bevor derend werken - althans dat is de verwachting van de deelnenjers aan de Tokio-top - op verdere be zuiniging in het verbruik, de ex ploitatie van nog niet ontgonnen bronnen aan olie en andere ener gie, de toepassing van nieuwe energievormen, etc. „En daarmee laten wij zien", zei de Britse pre mier Margaret Thatcher, „dat wij proberen vooruitgang te boeken in dit moeilijke vraagstuk" Het dient gezegd: de woorden van mevrouw Thatcher kwamen pre cies een etmaal na de bekendma king van de nieuwe olieprijzen: eerst had de OPEC nog laten zien wat ze waard is in een wereld die naar energie dorst MEXICO-STAD (DPA/UPI) - Mexico kiest morgen voor het eerst volgens de regels van een politieke hervorming een nieuw Huis van Afgevaardigden. Een kleine 28 miljoen kiesgerechtig den en daarmee ongeveer 12 miljoen meer dan bij de verkie zingen van dne jaar geleden, zal 400 afgevaardigden aanwijzen. Zij hebben deze keer niet alleen de keus uit de kandidaten van de gevestigde partyen met voorop de regeringsparty PRI (Partido Republicano Institucional) maar uit nog drie partyen: de Commu nistische Party in combinatie met drie kleine linkse partyen, de Socialistische Arbeiderspartij en de Democratische Partij. Dat zij kunnen meedoen is te dan ken aan de hervorming waarmee de regering van president Josë Lopez Portillo het politieke mee denken wil verruimen. Hoewel niet wordt uitgesloten dat de PRI zetels kan verspelen, is haar sinds vyftig jaar overheersende positie niet echt in gevaar. Een van de redenen is de hervor ming zelf, die volgens het hoofd van de faculteit voor politieke en sociale wetenschappen aan de autonome universiteit van Mexi co, Antonio Delhumeau, 'zeer specifiek en begrensd" is. Drie- van de vierhonderd afgevaardig den worden rechtstreeks geko zen. De resterende 100 zetels worden proportioneel verdeeld. Daar komt by dat de regeringspar ty de enige is die over voldoende geld beschikt en organisatorisch goed in elkaar zit en de oppositie er niet in geslaagd lykt ontevre denheid onder de massa uit te buiten. Vrees van de oppositie dat verkie- zingsmanipulatie zal plaatsheb ben, wordt door de regering en politici van de PRI 'ongegrond' genoemd. Minister van binnen landse zaken Enrique Olivares Santana wyst erop dat alle maat regelen zijn genomen om 'zuivere en verantwoorde' verkiezingen te garanderen. Zo zullen vertegen woordigers van de part yen die meedoen in de 43.000 stemloka len toezicht houden op het orde lijk verloop van de stemming. Waar de positie van de PRI het meest in gevaar lykt is de hoofd stad Mexico, waar het aan onvre de in de krottenwijken niet ont breekt Bovendien haalde PRI- burgemeester Carlos Hank Gon zalez zich het ongenoegen op de hals door 100.000 mensen tot ver huizen te dwingen en 20.000 hui zen te slopen om plaats te maken voor een nieuw wegennet Verkiezingen voor het Huis van Af gevaardigden vinden in Mexico om de drie jaar plaats en presi dents- en senaatsverkiezingen om de zes jaar. Zoals dikwyls het geval is in party en die jarenlang onaangevochten de macht hebben uitgeoefend, is ook de Mexicaanse PRI niet vrij van corruptie, nepotisme en bu reaucratie. Amin blijft weg. Dat is op het ogenblik het enige dat momen teel vast staat in Oeganda. Ruim twee maanden na de vlucht van de man die zijn volk jarenlang op beestachtige wijze gekneveld hield, zijn zijn opvolgers in een felle strijd om de macht gewik keld. Het Nationale Bevrij dingsfront, de overkoepelende organisatie van verzetsbewe gingen die Amin ten val brach ten, staat op springen. Van de eensgezindheid waarmee de voormalige dictator bestre den werd, valt weinig meer te bespeuren. De hele problematiek van het hui dige Oeganda is in een paar pun- i te vatten. Eeuwenou de stammentegenstellingen staan daarbij voorop. Vooral die tussen de numeriek overheer sende Baganda (bijna 4 van de 12 miljoen inwoners), die in Cen traal- en Zuid-Oeganda wonen, en kleinere stammen als de noordelijke Langi en Acholi. Daarnaast wordt de situatie nega tief beinvlied door ideologische verschillen-gematigd liberalen en monarchisten enerzijds con tra anarchisten, socialisten en marxisten anderzijds - verre gaande sociale spanningen, een leeggeplukte economie en ach terliggende, buitenlandse, poli- tiek-economische belangen van de buurlanden Tanzania en Ke nya. Aan het einde van de vorige eeuw smeedde Groot-Brittanniè een dertigtal stamgebieden rond de bronnen van de Witte Nijl aan een tot Oeganda. Vier konink rijkjes, die een redelijke mate van zelfstandigheid behielden, maakten er deel van uit. De be langrijkste koning was de Ka- baka (heerser) van de Bagan da. In 1963 werd het land onafhanke lijk. Drie jaar later schafte de toenmalige, socialistisch geo riënteerde president, dr. Milton Obote - een Lango - het konink rijk van de Baganda af. Hij wil- n Oeganda een centraal ge leide eenheidsstaat maken. Tot op de dag van vandaag wordt het verdrijven van de Kabaka door de Baganda als een van de grootste wandaden van Obote beschouwd. De huidige Oegan- dese president, Geoffrey Luk- ongwa Binaisa - zelf een Bagan- Door Wim Wansink da - wordt door zijn eigen volk als een „verrader" gezien, omdat hij als procureur-generaal onder Obote direct betrokken was bij de uitvoering van het besluit. Kort daarna trad hij af. Twee stromingen overheersen nu binnen het Oegandees Nationaal Bevrijdingsfront OJNLF), de overkoepelende organisatie van in het buitenland opgerichte verzetsbewegingen, die Amin ten slotte begin april wist te ver jagen. Tot voor kort was de ene de „Red Oeganda Beweging" (SUM), die wordt gedomineerd door gematigde, pro-westerse intellectuelen en zakenlieden, in de meerderheid. Zij waren het, die de zich „a-poli tiek" noemende profesoor Jusuf Luie, voormalig kanselier van de beroemde Makarere-univer- siteit in de hoofdstad Kampala, voordroegen om als eerste na Amin het presidentschap te bek leden. De SUM is fel gekant te gen een terugkeer van oud-pre sident Obote en diens politiek centralisme; de beweging telt veel leden van de Baganda- stam. De tweede invloedrijke groepe ring in het UNLF en de daaruit gevormde Nationale Advies raad is het „Front voor Nationa le Revolutie" (FNR). Het Ls een beweging van anarchisten, so cialisten en marxisten, die Obo te een warm hart toedraagt en gesteund w ordt door de socialis tische Tanzaniaanse president Nyerere. De FNR bestaat voor het merendeel uit Langi en Acholi Deze laatste stroming heeft op het ogenblik de overhand binnen de uit de UNLF gevormde, dertig leden tellende Nationale Ad viesraad die een soort parlc- mentsfunctie bekleedt. Immers, door toedoen van ontevreden FNR-leden werd Luie vorige week gewipt Hij zou volgens hen te nadrukkelijk in westers vaarwater terecht zijn gekomen en de banden met het liberaal- kapitalistische buurland Kenya hebben willen verstevigen. Met 18 tegen 12 stemmen werd Luie vervangen door de centrum linkse oud-advocaat Binai-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9