Miljoenen- zwendel opgelost BUITENOM Oogartsen willen tussenfiguur BINNENDOOR w jfi l EXPLOSIEVE SITUATIE IN HAVEN VAN ROTTERDAM Hondsdolheid in Apeldoorn NS GAAN ZICH BETER WAPENEN TEGEN DE WINTER Geen geld voor Hollandia Voor oogmeetkunde Hellas (2) Hellas (3) Paal Schandpaal ZATERDAG 30 JUNI 1979 UTRECHT (GPD) - De 29-jarige J. J. T. uit Amersfoort heeft gisteren een onvoorwaardelijke gevange- nistraf van een jaar en zes maan den met aftrek tegen zich horen eisen. Tegen zijn vriend, de 28-ja- rige Joh. de J. uit Amersfoort, eis te de Utrechtse officier van justi tie mr. R. E. A. Poeter, een on voorwaardelijke gevangenisstraf van negen maanden, terwijl De J. verdêr nog zijn openstaande voorwaardelijke straffen van in totaal drie maanden en drie we ken moet zitten. De J. werd beschuldigd van poging tot zware mishandeling, terwijl T. poging tot doodslag kreeg aange rekend. Daarnaast stond het tweetal terecht voor twee inbra ken in Hoogland. In de nacht van 26 op 27 april van dit jaar drong het tweeted onuit genodigd de personeelsflat van het psychiatrisch centrum Zon neschild in Amersfoort binnen, waar een feest in volle gang was. By na onmiddellijk na de bin nenkomst van de ongenode be- BINNENLAND zoekers begon de ruzie. Een van de getuigen, R. J. Tromp uit Amersfoort, probeerde een vechtpartij te voorkomen en liep naar de portier voorin het ge bouw. De indringers kwamen hem achterna en schopten hem tegen de schenen en begonnen te duwen. De Jsloeg Tromp daarbij met gebalde vuist middenin het gezicht. Even later slaagden de aanwezigen op het feest erin het tweetal weer naar buiten te wer ken, nadat ze ook andere bezoe kers hadden lastiggevallen. De J. en zijn vriend stapten in de auto en reden weg om een paar uur later samen met drie andere vrienden terug te komen om re vanche te nemen. De jongens kwamen beslagen ten ys. Met au- tokrikken in de hand drongen ze opnieuw naar binnen. In het vuur van het gevecht schroefde De J. zyn kunstarm af en sloeg daar mee Tromp, die een kaakfractuur opliep. Voor de bezoekers was het inmiddels onmogelijk ge maakt de politie te bellen, omdat De J. alle telefoons had losge rukt. T. werd woedend en greep naar de autokrik om daar een bezoeker mee op het hoofd te slaan. Maar dit werd nog net op tijd voorko men, door een andere bezoekers, die de autokrik uit handen van T. sloeg. „Met die krik had u die man zonder meer doodgeslagen", aldus de president van de Utrechtse rechtbank, mr. K. S. Bieger. Het is niet de eerste keer dat de twee vrienden voor de Utrechtse rechtbank verschyinen. Van De J. lag een lyst met inbraken, mis handelingen en diefstallen. Ook het reclasseringsrapport van De J. gaf een somber beeld van de verdachte. „We zien er geen gat meer in om deze man te helpen. Elke mishandeling is tot nu toe goed afgelopen, maar dat is puur geluk geweest Hij ontziet niets meer om weer aan het mishan delen te slaan. De volgende keer kan het weieens helemaal ver keerd gaan". Ook van T. lag een lijst van overtredingen, variërend van inbraken tot een overtreding van de Vuurwapenwet. De rechtbank doet dinsdag over een week uitspraak. Door Arnhemse politie ARNHEM (GPD) - Een speciaal geformeerd recherche team van de Arnhemse gemeentepolitie onder leiding van brigadier D. W. Lubbers heeft een half jaar nodig gehad om een grootscheepse internationale zwendelaffaire, waarbij ruim tweehonderd bedrijven in Nederland en België voor een totaalbedrag van vier miljoen werden opgelicht, tot klaarheid te brengen. Ka DEN HAAG - In het kader van de internationale homo-bevrijdingsdagdie vandaag wordt gehouden, zijn leden van de homogroep van de PvdA gisteravond voor de Iraanse ambassade in Den Haag een nachtwake begonnen. Het protest geldt de behandeling van de homosexuelen door het nieuwe Perzische bewind van de ayatollah Chomeini. De processen-ver baal tegen de vijf tien verdachten beslaan vele honderden pagina's De leeftijden vandeverdachten-afkomstiguit Arnhem, Apeldoorn, Zevenaar, Herwen en Aerdt, Amsterdam, Voorburg en Amstelveen - varie ren van 23 tot 46 jaar. In afwach ting van de rechtszitting zijn allen inmiddels op vrije voeten ge steld. Volgens de Arnhemse poli tie hebben enkelen Van hen hun praktijken hervat Tijdens het onderzoek werden en kele honderden aangevers en ge tuigen gehoord. De politie werd in het onderzoek in België geas sisteerd door de gerechtelijke politie van Brugge. Aankno pingspunt van het recherche team was de zwendelaffaire in ROTTERDAM (GPD) - Mr L. J. Pieters van de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid (SVZ) beklem toonde gisteren nog eens dat deze werkgeversorganis atie van de Rotterdamse haven geen hero pening wenst van de onderhan delingen over een nieuwe haven cao. Evenals de zusterorganisatie in Amsterdam, is het dagelijks bestuur van de SVZ van mening dat de tien cao-ronden die eerder dit jaar plaatsvonden, voldoende De verdachten gaven zich uit als di rectieleden die het plan hadden opgevat om een keten van dertig pizzeriarestaurants in Nederland op te zetten. In een gecombineer de actie van rijks- en gemeente politie van Amsterdam en de ge meentepolitie van Arnhem werd voor een bedrag van 600.000 gul den aan goederen achterhaald en teruggegeven aan de eige- Uit het verdere onderzoek van het team bleek dat de verdachten ook elders in Nederland en België ac tief waren. Onder het motto „snelle levering geen betaling" werden bij diverse bedrijven for se bestellingen geplaatst. Moch ten de leveranciers ondanks de gunstige - juist geopende - bank rekening van de bestellers twij felen, dan werd een blik gegund op de inhoud van een slangeleren attachékoffertje dat een van de heren pakte „om wat documen ten te bekijken". De inhoud van het koffertje bestond uit enkele „tonnen" aan bankbiljetten van duizend gulden. Hiermee ver dwenen de laatste twijfels. Bij wantrouwende leveranciers werden eerst kleine orders ge plaatst, die prompt werden be taald. Daarna volgden de grote orders die dan niet meer betaald werden. Ook werden de goederen soms betaald met ongedekte cheques die op een bepaalde da tum geind konden worden. De bankrekening was dan echter al opgeheven APELDOORN (ANP) - B en W van Apeldoorn hebben giste ren besloten tot een aanlijn- gebod van honden in het westelijk deel van de gemeen te in verband met een enkele dagen geleden gesignaleerd geval van hondsdolheid. Het betreft een tien maanden oude teef uit India, die op 24 juni haar woning, dicht bij het stadskantoor in Apeldoorn, verliet. Een dag later werd de hond gevangen door één van de portiers van de ingang van Hoenderloo van het nationaal park de Hoge Veluwe. Het diergeneeskundig labora torium in Rotterdam stelde rabies vast bij het dieren liet haar afmaken. Vast staat.dat de hond op zijn minst zeven mensen heeft gebeten. Dezen zijn inmiddels op het rijksin stituut voor de volksgezond heid (RIV) in Bilthoven in- geént. Het RIV is de enige in stantie in Nederland met een vaccin tegen hondsdolheid. Het dier heeft vermoedelijk ook de schoonzoon van de Apel- doornse familie, waar het in huis was, gebeten. BenW van Apeldoorn zitten echter met de moeilijkheid, dat deze schoonzoon, die de hond mee bracht uit India, onlangs met zijn dochter is teruggekeerd naar Australië. Op 3 april werd een principeover eenkomst tussen de SVZ en de vakbonden gesloten, waarbij een reële loonsverhoging van alle uurlonen met 12 cent (door de bonden was 20 gulden per maand voorgesteld), uitbreiding van de vakantietoeslag met een dag of wel tien uurlonen, uitbreiding van de vakantie met een dag in 1980 (boven de extra dag die al i voor 1979 werd toegekend) en de kosten die verbonden waren met het vervroegd uittreden op 63-ja- rige leeftijd voor rekening van de werkgever, waren opgeno- De achterban van de bonden, de havenwerkers dus, ging dit ech ter niet ver genoeg. De bonden hielden een referen dum, waarbij iedere werknemer door middel van een briefje zijn voor of tegen ten opzichte van de cao kon uitspreken. Ondanks dat de voorgestelde cao een totale loonkostenstyging van 8 procent zou betekenen sprak de meer derheid van de stuwers zich te gen de voorstellen uit, waarna de Vervoersfederatie NVV-NKV op 7 juni liet weten dat de achterban de voorstellen niet accepteerde en dat derhalve de cao-rondes allerminst waren afgesloten. De SVZ beantwoordde dit op 21 ju ni met een brief, waarin men liet weten dat de cao als afgesloten werd beschouwd. Een teleurstellend antwoord", lieten de bonden gisteren in een pamflet weten, „en het getuigt van weinig realiteitszin. Er hoeft maar weinig te gebeuren of de mensen leggen de zaak plat". De bonden beraden zich momenteel over dehuidige situatie. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economische zaken heeft Hollandia Wol in Veenendaal gistermiddag als definitieve beslis sing laten weten dat het rijk geen financiële steun zal verlenen. Dat betekent dat de bank van het bedrijf waarschijnlijk reeds dezer dagen het faillissement gaat aanvragen. Daardoor komen 250 man op straat te staan. Gistermiddag verwierp de Tweede Kamer een PvdA-motie, waarin de regering werd gevraagd haar standpunt te herzien. CDA en WD stem den tegen. Het financiële resultaat dit jaar mag hoopvol zijn, maar dat zal dan mede te danken zijn aan de verkoop van gebouwen. De afzet van de produkten vindt de regering onvoldoende gegarandeerd. DEN HAAG (GPD) - De directie van de NS heeft tot een reeks maatregelen besloten om een herhaling te vermijden van de ernstige treindienstverstoring zoals in de afgelopen winter Sommige maatregelen, voorna melijk organisatorisch, kunnen al in de komende winter effectief zijn. Doelmatige bestrijding van ijzel op de bovenleiding - de grootste oorzaak van vertragin gen - zal echter niet voor de vol gende winter (1980 81) in het hele land mogelijk zijn. Aan het mate rieel zullen veranderingen wor den aangebracht waardoor het minder kwetsbaar is voor ijs en stuifsneeuw. Desgevraagd verklaart de directie van de NS geen inzicht te hebben in de totale kosten die met de uit voering van het 54 verschillende maatregelen omvattende pakket zijn gemoeid. Vooral doordat hiervan 43 maatregelen in de or ganisatorische sfeer liggen, wij zigingen waarvoor op zichzelf geen investeringen nodig hoeven te zijn, zou de NS ook geen totale begroting van kosten hebben op gesteld. Speciale aandacht krijgt de ontij- zeling van de bovenleiding, in de afgelopen winter de voornaamste oorzaak van vertragingen. Cen trale posten zullen worden voor zien van apparatuur die automa tisch meldt dat een bepaald cir cuit vrij van ijzel is. Deze appara tuur zal echter niet voor de vol gende winter zijn aangebracht. De kwaliteit van de informatie zal drastisch worden verbeterd. In noodsituaties zoals in de afgelo pen winter kan de NS de gelden de stand van zaken, evenals toen in de latere periodes, direct aan de omroepen kwijt. Voor de in formatie van passagiers in de treinen en op de perrons zullen schema's worden opge zet, omdat op de perrons de in formatie in de afgelopen winter dikwijls "te spoors" en daarmee voor het publiek onbegrijpelijk was, en in de trein dikwijls geheel ontbrak. Oorzaak van het laatste was niet zelden dat de machinist zelf ook niet op de hoogte was van de si tuatie. Toets voor studenten afgewezen EINDHOVEN (ANP) - De Acade mische Raad, overlegorgaan van universiteiten en hogescholen, wijst een toets af als selectieme chanisme by het toelaten van studenten tot studierichtingen, waarvoor een studentenstop is afgekondigd. De raad besloot gis teren in Eindhoven dit minister Pais van onderwijs en weten schappen en de Tweede Kamer te berichten. Leden van de volksvertegenwoor diging hebben de bewindsman vragen gesteld over studietoet- sen voor toelating tot studierich tingen met een studiestop. Het centraal instituut voor toetsont wikkeling (CITO) in Arnhem bracht er een rapport over uit Minister Pais had dit instituut verzocht na te gaan of er vergelij kende toetsen mogelijk zyn. In zijn vergadering heeft de Aca demische Raad niet alleen beslo ten zich tegen dit soort toetsen te blijven verzetten, maar ook zijn bezorgdheid uitgesproken dat de minister het CITO de opdracht heeft gegeven. O UTRECHT (GPD) - De Nederland se oogartsen willen dat er tussen de oogarts en de opticiën een tus senfiguur komt, een paramedi sche oogmeetkundige, opgeleid op het niveau van hoger beroeps onderwijs. Die tussenfiguur zou moeten werken onder verant woordelijkheid van de oogarts, losgekoppeld van commercie en opticiën en hy zou zowel van op ticiën als van oogarts het oog- meetkundige werk kunnen over nemen. Dat zal de kosten van het oogheelkundige werk aanzienlijk kunnen beperken en de oogarts ontlasten. Dat voorstel, voorgelegd aan de staatssecretaris van volksge zondheid, ziet de oogartsenorga nisatie (het Nederlands Oogheel kundig Gezelschap) als vervolg op het zojuist uitgebrachte rap port, waarin de oogartsen 149 ge vallen opsommen van schade aan gezondheid of gezichtsvermo gen, die voorkomen hadden kunnen worden als de patiënt een oogarts had geconsulteerd in plaats van een opticiën. Het rapport wordt door de Neder landse Unie van Opticiëns van gering wetenschappelijk gehalte genoemd. Door een zeer alarme rende voorstelling van zaken wordt bij het publiek ten onrech te de indruk gewekt als zouden opticiëns zich op grote schaal be zighouden met handelingen die voorbehouden zijn aan een oog arts, aldus de opticiëns. In de pe riode van het oogartsenonder- zoek hebben de opticiëns 1,9 miljoen oogmetingen verricht; het is onvermijdelijk dat op een dergelyk aantal fouten voorko men, aldus de Unie van Opti- Van de kant van de oogartsen wordt daar tegenover gesteld dat het niet gaat om fouten gemaakt binnen de rechtmatige beroeps uitoefening, maar om structurele fouten, samenhangend met het feit dat op het ogenblik opticiëns die volkomen te goeder trouw handelen binnen de bestaande erecode, er de oorzaak van kun nen zijn dat mensen te laat of he lemaal niet een oogarts consulte- Er zullen nog veel meer ongeluk ken gebeuren dan de 149 in het rapport genoemde als mensen zich met oogklachten blijven richten tot opticiëns, die nu een maal niet medisch zijn opgeleid en niet in staat tot het stellen van diagnoses, aldus de oogartsenor ganisatie. De oogartsen zijn het niet eens met de komende opti ciens wet, die opticiens grotere bevoegdheden toekent. Hellas (1) Griekenland is één van de pret tigste landen die ik ken. Het klimaat is er meestal aange naam, ofschoon zelden inge togen. De luchten vertonen zulk strak blauw dat Zeus zich ver in het al kon terug trekken, om toch nog helder het nijver gewemel van zijn uitverkoren volk te kunnen gade slaan. Grieken zijn men sen met groot historisch be sef. Ze beminnen hun land meestal met een actiele hart stocht Ze houden van het le ven en houden van elkaar. Maar dat laatste kan natuur lijk op schijn berusten. Men velt immers vaak al te overijld zijn oordeel. Ik was er alles bijeen maar acht dagen. Congressen van internationale snit worden in het algemeen in aanvallige oorden gehou den. Men schrijft ze zelden uit in Glasgow of Luik. Nice en Acapulco zijn sinds jaar en dag wat meer in de mode. Maar dat het Internationaal Pers Instituut ditmaal naar Athene toog, had toch met meer te maken dan met het ontspannen toeven in de sfeer van klassieke harmonie al leen. Trouwens, hele stukken van Athene zien er uit als een stadsplanologische maquet te, die eerst door de wringer is gehaald en vervolgens lang durig gecentrifugeerd. Systeemloos, stoffig, morsig en boven welliswaar dat blauwe zwerk, maar tegelijkertijd zo onbereikbaar ver. Athene is Griekenland niet. dat grotendeels zo bergachtige land in sombergroen, spaar zaam afgewisseld met altijd dorstige vlakten. Athene is zelfs de Acropolis niet, dat geniale stuk gestolde archtectuur dat hoog boven de stad uittorent. Het onver gelijkbare Parthenon, de unieke Kariathyden, zuilen in de vorm van meisjesgestal ten, frivool en verstild tege lijk, de kapitelen in de vorm van fruitmanden die zij op het hoofd dragen. Het Internationaal Pers Insti tuut is een organisatie die zich sterk maakt voor de vrijheid van drukpers in de wereld, de onbelemmerde stroom van informatie. Daaraan ontbreekt het nogal, alle geavanceerde technolo gie in de informatiemedia ten spijt. Vaak is het een kwestie van geld; vrijheid van druk pers, zegt men dan. jawel, maar dan wel voor diegene die over een drukpers be schikt. Het is nog niet zo vre selijk lang geleden dat'een groot Nederlands uitgevers concern een kwalitatief tot de beste produkten van zijn soort behorend dagblad uit de markt nam, ongeveer tezelf dertijd dat het het eerste uit de later snel wassende stroom pulpbladen introduceerde Het grote zoethouden. Er is nog een veel aggressiever dreiging van het recht op on bevangen informatie. Daarbij worden media en mediabe- dienaren (journalisten, t.v.-reporters) ondergeschikt gemaakt aan de belangen van dé staat, dé partij-elite. Meestal verhult men dan dit oogmerk in fraaie omschrij vingen als "het dienen van de vrede", "de opbouw van het land", "de ontplooiing van het volk". Prachtige woorden en volzinnen. Het geduldige papier. Papier van hetzelfde soort, als waarop die magni fiek klinkende grondwetten van Zuid-amerikaanse dicta turen of socialistische re publieken uit Oost-Europa gedrukt staan. De praktijk is anders. Journalisten worden op z'n best tegengewerkt, op' z'n slechts in de gevangenis gegooid, geliquideerd. Een paar jaar geleden was dat nog de praktijk in Grieken land, toen in de zeven don kerste jaren van de geschie denis van het oude Hellas de kolonels het land aan de ket ting legden. Papadopoulos en Pattakós zijn niet dood, maar ze zyn wel weg en met permanente waakzaamheid zullen zij of hun geestverwanten (leger en politie zijn uiterst onvolledig gezuiverd!) ook geen kans meer krijgen. Een taxichauffeur geeft weer in alle openheid aan een passa gier zijn visie op Grieken- lands toetreden tot de EG (hij is tegen) en op de talrijke krantenkiosken van het Syn tagmaplein hangen weer alle bladen die men lezen wil. Om dat te vieren trok het IPI naar Athene. Bij de opening van het congres in het imposante theater van Herodes Atticus aan de voet van de Acropolis sloeg voor Helen Vlachos het schoonste uur uit haar bestaan Me vrouw Vlachos was in de tijd dat de kolonels aantraden ei genaar én hoofdredactrice van de meest invloedrijke krant van Griekenland. Nu, in 1979 is ze het weer. Op zich is de combinatie van eigenaar en hoofdredacteur niet de grootste garantie voor onbe kommerde i nformatie via het krantenmedium; wie Hearst zegt, zegt Citizen Kane. Maar mevrouw Vlachos mag de uitzondering heten die een door de praktijk verweerde regel bevestigt Zij voerde een ononderbroken, compro misloze strijd tegen de kolo nels. Het kwam haar op de tentie te staan en tenslotte werd ze uit het land verban nen. Vanuit Londen zette ze haar acties voort een kr itisch journaliste van het zuiverste gehalte. Ik hoop dat ze "jour naliste" in haar paspoort heeft staan en niet "uitgever"; ik ben het vergeten haar te vragen. Daar stond ze frele op het im mense podium; het scherpe, klassieke profiel van haar ge zicht deels acht er de meest bizarre zonnebril van heel At tica verborgen. Ze sprak over de geest die weer zonder angst zijn weg kan zoeken; de grenzen die alleen de mens zelf zich kan stellenm. En ik dacht aan de éénmaligheid en onherhaalbaarheid van ieder mens afzonderlijk. Daarom alleen al de menselijke waar digheid en integriteit als eer ste doel om na te streven. Zo als die vroege denkers vijfen twintig eeuwen terug hier op de Agora van Athene zich die vragen al stelden en waarop zij en wij tot op de dag van vandaag het antwoord schul dig blijven. Teruggekeerd naar huis haard en centrale ming op aardgas, trof ik een schrijven van de meneren van de kabeltelevisie, die druk bezig zijn de BRT, de WDF en het tweede duitse verrezien in de grond te stoppen. Om het spul later weer uit de grond te kunnen krijgen, staan er om de twintig meter nare paal tjes; een permanente opgra vingsinstallatie derhalve, electronische archeologie. Ik krijg zo'n paaltje voor de deur; ik kan nog wel in beroep gaan, maar het morsige aan zien van het briefje ademt de sfeer van snelle formaliteit, niet zaniken, het volk hunkert naar zijn acht kanalen. Mijn naam stond trouwens niet bovenaan de brief; er stond eenvoudig "aan de bewoner" En eenvoud is het kenmerk van het ware, nietwaar? Mijn lapjeskat Mabel, die evenzeer bewoner van het pand is als ik, daarenboven zeer nieuws gierig en met de neiging be hept om dingen te doen die overbodig zijn, had bij mijn ontstentenis best even in be roep kunnen gaan. Een groen paaltje dus, vijf-en- zeventig centimeter hoog. Het zal er ongetwijfeld zeer lelijk uitzien, want daarvoor staat de welzynsmaatschap- pij borg. Maar in beroep gaan doe ik maar niet. Ik zie voordelen. Vroeger kon je bij wrevel en ontsteltenis hoogstens je te levisieontvanger uit het ven ster werpen. Straks kan ik in vergelijkbare gevallen begin nen met het groene paaltje voor de deur, vijf-en-zeventig centimeter hoog, uit de grond te trekken. Der Rudie uit Bremen en Urbanus van Anus uit Brussel zijn dus ge waarschuwd. Dat idee om grote belastin gontduikers via hun vermel ding met naam en toenaam in de Staatscourant nog eens ex tra aan de schandpaal te na gelen. zie ik verre van zitten. Laat ik beginnen met een practisch probleem: de om vang van het blad zal waar schijnlijk enige malen toe nemen, want we halen een ca tegorie binnen die ongetwij feld alle koninklijk onder scheidenen (de "decorandi", zoals ik een Leidse loco-bur gemeester zonder Latijn in zijn pakket ooit eens hoorde zeggen) en alle onder curatele gestelden, verre zal overtref fen. Twee van de drie mensen die frauderen kunnen, doen dat ook, zo lees ik in het rap port van de oud-directeur- generaal van de belastingen. Ik ben bang dat van die lijst voor de betrokkenen zelfs nog een wervende invloed zal uitgaan: als de tandarts zo on fortuinlijk is geweest, tegen de lamp te lopen met zijn kroontjes of jacqets buiten de btw om, dan hoeft hij vast meer tijd besteed aan zijn pa tiënten dan aan het bijhouden van zijn boeken. Maak er toch liever een fraai dagje van en zie op Kaag of Braasem, op Vliet of Reeu- wykse plassen zachtkens het zwarte geld kabbelen en klot sen tegen de messcherpe voorstevens van al die mooie jachten. Zie daar de handige aannemer, de slimme anacs- thesist, de uitgekookte con fectionair; allen bruinge brand aan het roer, "Langs de lijn" uit de transistor. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7