^AUTO Mazda 626: weer een "Europese" Japanner GM breidt produktie nog uit lUfcPPEfcDOÖi KAPRO EN DE HEKS RAVESTOK SI ;on EL W* samengesteld door Koos Post 1 Vierde Fiat diesel binnen één jaar SATERDAG 30 JUNI 1979 EXTRA PAGINA 33 General Motors verkocht vorig jaar in Europa meer dan een miljoen auto's. Dat is bijna tien procent van de hele Europese markt. Maar de mannen die in 's werelds grootste autoconcern (bijna tien miljoen wagens totaal) aan de touwtjes trekken zijner van over tuigd dat het in ons werelddeel nog beter kan. Daarom zal de produktiecapaciteit in Europa sterk worden uitgebreid. Het zwaartepunt van deze grootse investeringen zal in Spanje ko men te liggen. Maar ook in Oos tenrijk zal een nieuwe fabriek worden opgetrokken. Als deze fabrieken op volle toeren draaien zullen zij aan 12.000 personen werkgelegenheid bieden en GM's produktiecapaciteit met 300.000 GM's president E.M. Estes heeft deze plannen in het Amerikaanse hoofdkwartier Detroit bekend gemaakt. Hij zei dat in de nieuwe Spaanse assemblagefabriek een geheel nieuwe Europese perso nenwagen zal worden gebouwd. In totaal zullen al deze investerin gen het lieve sommetje van meer dan twee miljard dollar vragen. Het is het grootste overzeese uit breidingsproject dat General Mo tors ooit in één keer op touw heeft gezet. Naast de nieuwe faciliteiten in Spanje en Oostenrijk heeft Gene ral Motors ook twee onderdelen- fabrieken in Frankrijk in aan bouw. En in een nieuwe onder- delenfabriek in Noord Ierland zal spoedig met de produKtie wor den begonnen. 'Deze investeringen zijn het bewijs van het vertrouwen van General Motors in de blijvende kracht van de Europese economie en de au- tomobielmarkt. Wij verwachten dat de vraag naarnieuwe auto's in Europa zal blijven groeien en wj zijn van plan daar een leidende firma te blijven, die een complete serie automobielen aanbiedt welke tegemoet komt aan de vraag van de Europese automo bielkoper. Deze uitbreiding zal ons de zo nodige capaciteit ver schaffen om aan de huidige en groeiende vraag naar onze pro- dukten te voldoen. Want ook nu zouden wij meer Opeis en Vaux- halls kunnen verkopen als we ze maar konden produceren", aldus de heer Estes in Detroit Hij zei dat begin volgend jaar met de bouw van de nieuwe fabrieken in Spapje en Oostenrijk zal wor den begonnen. Men verwacht in 1982 de eerste produkten te kun nen afleveren. Na een diepgaand onderzoek gedu rende het laatste jaar naar de mo gelijkheden in diverse Europese landen heeft GM voor Spanje en Oostenrijk gekozen omdat daar de meeste arbeidskrachten zij n te vinden. Verder is er grond be schikbaar, zijn er vele openbare voorzieningen, vervoersmoge lijkheden, lokale leveranciers en bieden deze landen winstmoge lijkheden op lange termijn en verhoogde marktmogelijkheden. De Japanse autofabriek Toyo Kogyo - die de Mazda's bouwt - gaat kennelijk voort op de weg die men met de Mazda 323 is ingeslagen. De vormge ving van dat kleine, compacte autootje was duidelijk meer dan voorheen afgestemd op de Europese smaak. Daar dat leuke karretje bij zijn intro ductie ook erg gunstig werd geprijsd was het niet moeilijk om het een goede toekomst te voorspellen. Voorspellingen, die inderdaad zijn uitgekomen. Vooral in het begin ging deze 323 als het bekende broodje van de bak ker. Inmiddels heeft Mazda echter wat aan de prijs moe ten doen. Bovendien zijn er in zijn klasse heel wat aardige concurrences bijgekomen. Dat heeft de hausse in de ver koop natuurlijk afgeremd. Maar het succes van de 323 heeft Toyo Kogyo toch gesti muleerd het ingeslagen pad te vervolgen. Dat kan men zien aan de nieuwe Mazda 626. Ook weer een wagen met een typisch "Europese" lijn. We waren niet de enigen die er een gelijkenis inzagen met de aantrekkelijke lijn die op dit moment in de modellen van Opel is te herkennen. Trouwens, de vormgeving is niet het enige kenmerk van deze nieuwe Mazda waardoor wij aan de overbekende mo dellen van de Duitse dochter van General Motors werden herinnerd. Ook in deze Mazda voelt men zich vrijwel on middellijk thuis. Ook in deze Mazda is de besturing en be diening nagenoeg probleemloos. We hebben al eens beweerd dat Opel in het bezit leek van een geheime formule waardoor het dit merk mogelijk was au to's te bouwen die pasten in de grootste gemene deler van de publieke smaak. Maar het ziet er naar uit dat dit principe niet meer het exclu sieve bezit van het Duitse merk is. Ook in deze nieuwe Mazda vindt men er erg veel van terug. Wij vonden het al thans een zeer aansprekende en erg aantrekkelijke auto, die heel gemakkelijk was te hanteren. Die echter niet al leen heel goed is te gebruiken, voor het alledaagse verkeer in en rondom de stad maar ook dankzij de royale ruimte en de alleszins aanvaardbare zit ook zeer acceptabel is als reiswa gen op langere afstanden. Na de introductie onder barre weersomstandigheden in het begin van dit jaar hebben wij al verteld dat men zowel een sedan als een coupé kan ko pen. De laatste heet dan vol gens Japans gebruik een hardtop. Men kan kiezen uit twee motoren: een 1,6 liter die 75 pk kan produceren of een twee liter krachtbron die tot 90 pk kan gaan. Voorts is er naar gelang de verschillende modellen nog keus uit een vier of een vijf versnellings bak. Of desgewenst een au tomaat. De prijzen lopen van 16.395 tot 19.495 gulden. Wij hadden van importeur Auto Palace-De Binckhorst in Den Haag een 2 liter sedan met een vijf versnellingsbak ter be schikking gekregen. Een wa gen van bijna 18.200 gulden. Daar zit dan extra bijvoor beeld een elektrische buiten spiegel op, een digitaal klokje en een uitgebreid con trolepaneel. Maar hoe uitge breid zo'n paneel ook is, Maz da vertikt het nog steeds on een controlelampje voor d< handchoke aan te brengen Waarom weet men in Der Haag ook niet, maar het blijft jammer. Maar goed, dat is slechts een de tail. Een kleinigheidje in een auto die verder erg veel goeds voor zijn niet een zo hoog aan koopbedrag heeft te bieden. We noemden de ruimte al. Vier personen kunnen er heel gemakkelijk een plaatsje in vinden. Met vijf gaat het wat minder goed. Ten eerste door het wat te harde "middenrif' van de achterbank, ten twee de door de imposante cardan- astunnel. We hebben im mers te maken met een wagen die wordt aangedreven op de achterwielen... Want al is Toyo Kogyo overge stapt naar de "Europese" smaak, dat wil nog niet zeg- •Ka-pro is een aapje dat in een groot bos woont, met een hele boel andere dieren. Maar in dat bos woont ook een heks. Ze heet Ravestok. Er is een deel van dat bos waar niemand durft te komen, om dat de heks daar woont. Op een dag gaat Kapro zwieren en hij weet niks van dat deel bos waar niemand durft te komen. Hij zwiert door de bomen. Dan komt hij bij de woonplaats van de heks. De heks komt naar buiten en roept: "Ga weg, ga weg!" Ka- pro kijkt om hij denkt: "Wat een raar mens." Dan zwiert hij door Tot hij bij een bord komt waar op staat: "Ravestok de heks" Dan denkt hij: "Dat was zeker de heks waar iedereen over vertelt. Dan begrijpt hij dat het een gemene heks was. In middels was het al avond ge worden. Hij gaat gauw naar zijn boom toe om te slapen. De volgende ochtend gaat hij weer naar de woonplaats van Ravestok. In de avond heeft hij een plan bedacht. Hij gaat Ravestok pesten. Hij klopt aan de deur en gaat gauw weg. Ravestok roept: "Wie is daar!" Kapro is in een boom geklommen en roep te rug: Hier ben ik!" "Kom hier gemene aap, wat moet je!", vraagt Ravestok. Kapro roept: "Pak me dan, als je kanRavestok komt er achter aan. Kapro is achter een boom gegaan. Ravestok gaat er ach ter aanmaar ziet Kapro niet. Ze kijkt even achter andere bomen, maar ziet hem niet. Maar Kapro is in het huisje van Ravestok gegaan,en heeft de toverbezem gepakt, want daarin zit alle toverkracht van Ravestok en... hij breekt de toverbezem en gooit het weg. Intussen heeft Ravestok het ge merkt en gaat naar haar huis je. Kapro is in een boom ge klommen en gaat met kokos noten gooien. Tok, tok, tok precies drie kokosnoten tegen haar kop en dan valt ze dood neer. "Hoera voor Kapro, hij heeft de heks verslagen." Kapro denkt: "Wie zegt dat?" Dan ziet hij alle dieren van het bos. Ze hebben alles gezien. Het wordt een groot feest in het bos gevierd. En Kapro krijgt een heleboel bananen. Sindsdien is er geen gevaar meer in het bos. Aroen Ramdas (10 jaar) Iepenschans 43 Leiderdorp Alexander Otgaar (4 jaar) Roodenburgerstraat 24a, Leiden Marcel Brandt (5 jaar) T. Brandsmalaan 106, Leiden Fiat heeft weer een nieuwe diesel uitgebracht: de vierde binnen het jaar. Het begon met de introductie van de 132 Diesel 2500. Toen kwamen de 131 Diesels 2500 Super en 2500 Super Panorama. En het kwartet werd nu volge- maakt met de 131 Diesel 2500 L De verschillen van de laatste drie zijn natuurlijk niet overweldigend groot. Integendeel, het is een kwestie van wat meer of minder luxe, zoals getint glas, halogeen koplampen, verstelbaar stuurwiel, midden armsteun achter, kwarts klokje en derge lijke. Zulke zaken vinden men in de L-uitvoering niet. Maar daarom betaalt men ook minder: bijna 21 mille. gen dat men ook in technisch opzicht de in ons werelddeel al grotendeels geaccepteerde stappen heeft genomen. Net als bij de 323 houdt men het bij de 626 op achterwiel aan drijving. Men koos nog voor een kogelkringloop als stuur systeem. En hoewel men vóór voor een onafhankelijke wielophanging heeft ver zorgd heeft men achter de voorkeur gegeven aan een vrij dragende as met schroef- veren, trekstangen, torsie stang en Panhard-stang. Dat oehoeft op zichzelf niet slecht te zijn - en dat is het ook niet - maar het maakt de wagen toch wat levendiger op min der goede wegdekken. We hadden het reeds over de eenvoudige hanteerbaarheid. De instrumenten zitten op de juiste plaats, ze zijn heel ge makkelijk te bedienen, de versnellingsbak is als bij de meeste Japanners uiterst soepel en in "onze twee liter werkte de vijfde versnelling als een zogenaamde "over drive" Dat moet dus meer rust en minder benzinever bruik geven. Misschien doet het dat ook wel, maar het resultaat was toch niet overstelpend. De motor in de door ons bereden twee liter deed wat rauw aan. Niet bij lagere snelheden. Statio nair draaiend was hij nauwe lijks te horen en met de naald van de snelheidsmeter in de lagere regionen was het net een tevreden spinnend poes je. Maar als er wat fut van on der de motorkap werd ver langd dan ging dat merk waardig genoeg gepaard met wat rauw klinkend gesputter. Niet echt hinderlijk, alleen gezien de soepelheid tevoren toch wat verrassend. En aan de benzinepomp kwa men we niet eens tot een ver bruik van één op tien. Het bleef steeds iets meer. Goed, daarvoor rijdt men dan een stevige wagen die wat com fort betreft flink wat te bieden heeft. En men heeft een motor voor zich die heel wat pit en hoge snelheid tot om en na bij de 170 kilometer per uur) kan verzorgen, maar het blijft toch een stevig slokje. En met de vandaag de dag snel oplo pende benzineprijzen is dat toch een puntje in het nadeel. Maar al mag dat dan een wat ongunstige score zijn, in het totaalbeeld blijft de indruk van deze Mazda 626 toch erg gunstig. Een aanvaardbare prijs, een goed ogende auto, een fikse hoeveelheid com fort, een royale ruimte, een gemakkelijke hanteerbaar heid en een heel redelijke wegligging. Het kan heel wat beroerder. Het zou ons der halve niet verbazen als ook dit nieuwe produkt van Mazda- producent Toyo Kogyo hoge ogen zou gaan gooien. Frank Flapper (7 jaar) Bachstraat 436, Leiden Dick van Delft (9 jaar) Eikenlaan 24 Rijnsburg Redactie: Robert-Jan Oudshoorn Commandeurslaan 71, Katwijk Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33