Stadhuisplein nu „echt" plein Volkstuinders krijgen f 50.000 minder Cafétijden nog niet in discussie eidsi} agenda' Goud bij afscheid voor Milikan Meer vaart zetten achter plan openbaar vervoer op Den Haag STAD EN RAND ZATERDAG 30 JUNI 197iATI CDA in Voorschoten door afwezigheid VVD'ers en PvdA-ers de meerderheid VOORSCHOTEN - In de laatste gemeenteraadsvergadering voor de vakantie had het CDA in Voorschoten gisteren getalsma tig een meerderheid, door de afwezigheid van twee leden van de WD en twee van de PvdA. Deze meerderheid kwam onder meer tot uitdrukking bij het voorstel om subsidie te verlenen aan de volkstuindersvereniging. Hoewel PvdA en D'66 voorstan der waren van een subsidie van f200.000 kreeg het CDA het voorstel van B. en W. er door heen om een bedrag van slechts f 150.000 beschikbaar te stellen. Loco-burgemeester Marselis zei gister avond dat de exploitatie van het Green- way-theater bereid is het theater te blij ven runnen mits de gemeente bereid is om eind van dit jaar nogmaals in overleg te treden. Van de kant van de gemeente raad bestond daartegen geen bezwaar. Met ingang van 1 juli zal het theater een subsidie krijgen. Geschat wordt dat dit de gemeente een bedrag van rond f 6.500 per jaar zal gaan kosten. De gemeenteraad van Voorschoten ging verder akkoord met een plan om drie plaatsen aan te wijzen voor woonwa genkampjes van elk drie wagens. Over de procedure om te komen tot realisatie bestaat overigens nog verschil van me ning. Zo spoedig mogelijk zal een in spraakprocedure gestart worden, waar door elke burger de gelegenheid krijgt eventuele bezwaren aan te tonen. Het pand Molenlaan 3 (voormalig atelier Schrofer) wordt verkocht aan mevrouw H. Schofer-Bal voor de prijs van f 75.000 met de bepaling dat het pand gerestau reerd zal worden. WD, PvdA en D'66 hadden eigenlijk liever een lagere ver koopprijs gezien, te weten f 60.000. Voor het sociaal raadswerk werd een be drag uitgetrokken van f21.000. Ook dit maal gebruikte de CDA-fractie haar tij delijke meerderheid. Een voorstel van Aikens (D'66) (gesteund door WD en PvdA) om een subsidie te verlenen van f 10.000 voor 6 maanden met de toezeg ging dat voor de volgende 6 maanden eveneens f 10.000 beschikbaar zou zijn, indien het sociaal werk ingepast zou worden in een grotere organisatie, werd verworpen. Aan het begin van de vergadering sprak Drs. Valkenburg (CDA) zijn teleurstel ling uit over het feit dat slechts 1 lid van het college van burgemeester en wet houders aanwezig was. Wethouder Eveleens werd vervangen door de plaatsvervangend-wethouder Van Leeuwen. LEIDEN - Het echtpaar Milikan, exploitant van de Stadsgehoor zaal, heeft gistermiddag na vijf tien jaar afscheid genomen van Leiden. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte receptie in diezelf de Stadsgehoorzaal. Uit handen van burgemeester Vis mocht de heer I. Milikan de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst ne men. Burgemeester Vis prees de heer Milikan voor zijn gevoel voor pro tocol, zijn streven naar perfectie en zijn grote improvisatietalent. "Exploitant van de Stadsgehoor zaal. Het klinkt eenvoudig, maar dat was het zeker niet", aldus de burgemeester die in zijn waarde ring ook de echtgenote van de heer Milikan betrok. Hij memoreerde dat de heer Mili kan begon bij de Bijenkorf en dat hij zich na de oorlog verdienste lijk heeft gemaakt met de repa triëring van gezinnen afkomstig uit Nederlands-Indië. "Na be heerder van het Erasmushuis in Utrecht te zijn geweest stond u jaren in het centrum van het cul turele leven in de Leidse regio", aldus burgemeester Vis, die de grote voorliefde van de heer Mili kan voor het ballroomdansen in herinnering bracht. Namens het gemeentebestuur bood hij het echtpaar Milikan een tweetal tuinstoelen aan, dat van pas zal komen wanneer zij ver huizen naar Wervershoof. Tij dens de receptie werd het echt paar overladen met bloemen en geschenken van verenigingen, instellingen en personen met wie de afgelopen vijftien jaar contac ten werden onderhouden. Het Stadhuisplein in Leiden na de gedaanteverwisseling: auto's mogen en kunnen) er niet meer op, zodat er nu alle ruimte is voor gezellige zitjes. LEIDEN - Met het leggen van de laatste stenen heeft wethouder Waal (stadsontwikkeling) gistermiddag het vernieuwde Stad huisplein officieel geopend. Het plein dat een ware gedaantever wisseling heeft ondergaan is niet langer toegankelijk voor het autoverkeer. De plaatsing van een rij "Leidenaartjes" moet waarborgen dat het plein in de toekomst alleen te bereiken is door voetgangers en (brom)fïetsers. Sinds het plein werd aangelegd - bij de wederopbouw van het stadhuis na de grote brand in 1929 - is het steeds toegankelijk geweest voor het autoverkeer. Bij de herinrichtingsplannen is er lange tijd gediscussieerd of er al dan niet parkeergelegenheid zou moeten komen. Ten slotte werd de voorkeur gegeven aan een autovrij plein. Voor de bestrating van het plein is gekozen voor kleine gele en rode straatklinkers, die volgens een bepaald mozaïek zijn gelegd. Bo vendien zijn er enkele kastanjebomen, een paar zitbanken en een tweetal ouderwetse lantaarns geplaatst. Een wijziging van de trap bij de Koornbrugsteeg is met doorgegaan in verband met de hoge kosten. In zijn openingswoord zei wethouder Waal dat de wijziging van het plein veel voeten in aarde heeft gehad. "Er is lang over gespro ken, en ik vraag me af of we er ooit over uitgesproken raken" aldus Waal. Hij wees er verder op dat Leidenaars erg graag plei nen hebben, maar dat de realisering daarvan op grote problemen stuit. Overigens zal de stad er dit jaar nóg een vernieuwd plein bij krijgen. Dat is het plein nabij de Hooglandse Kerk. Wethouder Waal kon digde aan dat nog meer plannen in voorbereiding zijn, maar dat die nog geheim gehouden worden om voortijdige protesten te voorkomen. Ter gelegenheid van de officiële opening waren er gistermiddag wat gezellige ziljes op het plein geplaatst. Bovendien werd het feit herdacht dat Leiden vijftien jaar geleden begon met een voorlichtingsafdel ing. DEN HAAG/LEIDEN - De actie groep Wijs op Weg maakt zich ernstig zorgen over het experi menteerproject Leidse Baan. Dit project is vijf jaar geleden begon nen met als doel het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag te stimuleren. Dat geldt als het alternatief voor de autosnel weg Leidse Baan, die uiteindelijk van het wegenplan is geschrapt. Wijs op Weg, waarin een aantal be langenorganisaties op het gebied van openbaar vervoer en milieu samenwerken, vindt dat vijf jaar na aanvang van het project kan worden vastgesteld dat er nog weinig gebeurd is. De Noord Hoflandburg tussen Voorscho ten en Leiden voor openbaar ver voer en langzaam verkeer is tot stand gekomen en de busbanen tussen Leiden en Katwijk liggen er. Daar staat tegenover dat de plannen voor het traject Leiden- Leiderdorp traag vorderen, ter- Minder bezoekers in molen De Valk Blijkens het jaarverslag van het molenmuseum "De Valk" daalde het bezoekers aantal daar met ongeveer zeven pro cent. Die daling wordt toege schreven aan de sluiting ge durende anderhalve maand in verband met de schoon- maakwerkzaamheden en het aanbrengen van nieuwe wie ken. Het totaal aantal bezoekers be droeg in 1978 29.476, tegen over 31.602 in 1977. De totale inkomsten van het museum bedroegen over 1978 ruim 25.000 gulden. wijl er over de streng Leiden-Den Haag voorzover bekend nog he lemaal geen overleg plaats heeft. Vandaar dat Wijs op Weg een be zorgde brief heeft geschreven naar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie. Daarin dringt de actiegroep erop aan dat het project met de grootst moge lijke voortvarendheid wordt uit gevoerd. Zonder overigens te vervallen in die rigoureuze in grepen die anders voor het au toverkeer zouden zijn gedaan, maar zich nu ook in een aantal gevallen hebben voorgedaan. Ook constateert Wijs op Weg dat allerlei plannen voor autowegen gewoon doorgaan: Rijksweg 11, de verbreding van Rijksweg 4 tussen Den Haag en Leiden en de aanleg van een provinciale weg tussen Katwijk en Leiden. Vol gens de actiegroep moet de grootst mogelijke terughou dendheid worden betracht bij de aanleg van wegen. Ook dringt zij er bij het provinciaal bestuur op aan om bijvoorbeeld bij de toet sing van gemeentelijke bestem mingsplannen meer te letten om het evenwicht tussen wonen en werken, zodat de behoefte van mensen om zich te verplaatsen, kan afnemen. De brief van Wijs op Weg, waarvan in Den Haag een regionaal ver band is gevormd (waartoe ook Leiden en Delft behoren) is een van de eerste daden naar buiten toe van deze actiegroep. De leden van Wijs op Weg zijn afkomstig uit de Stichting Reizigers Open baar Vervoer, de Werkgroep Openbaar Vervoer Agglomeratie Delft, de Echte Nederlandse Fietsersbond, de Werkgroep Mi lieubeheer Leiden, terwijl perso nen uit de N.S. en uit bus- en trammaatschappijen als advi- seurs zijn toegevoegd. Noord wijk in december in "Stedenspel" NOORD WIJK - De NCRV heeft Noord wijk gevraagd of deze gemeente wil meedoen aan het "Stedenspel" dat de om roep gaat organiseren. Het gemeentebestuur heeft deze uitnodiging inmiddels aan vaard. Bij'dit tv-spel zal het niet alleen gaan om sportieve prestaties, ook de intelligentie van de dorpsvertegenwoordigers zal op de proef worden gesteld. Het staat al vast dat ook B en W in dit laatste onderdeel acte de présence zal geven. Op 21 december a.s. komt Noord wijk tegen Coevorden uit. De opnamen vinden voor een deel plaats op het raad huis en voor de rest in de Rijnhal te Arnhem. VOORSCHOTEN - Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het scholencomplex Noord-Hofland in Voorschoten werd gisteravond een drukbezochte, ouderwets-gezellige fancy-fair gehouden. Alle bekende attracties waren aanwezig, zoals ballengooien (naar de foto's van de "koppen" van de leerkrachten), grabbel ton, een dinky-toy race en sjoelen. Maar óók was er een midget-golfbaan en een barbeque. Burgemeester over Leidse enquête: „Eenzijdig beeld LEIDEN- Het bestuur van de Leid se afdeling van Horeca Neder land heeft er gistermiddag bij burgemeester Vis tevergeefs op aan gedrongen dat het verzoek tot gelijktrekking en verruiming van de sluitingstijden in het weekeinde, nog vóór de datum van 1 juli in behandeling wordt genomen. Burgemeester Vis liet het horeca- bestuur weten geen enkele be slissing in deze zaak te kunnen nemen alvorens er overleg is ge pleegd met de verschillende ge meentelijke commissies. Vis zei dat het verzoek, gezien de vakan tieperiode, op z'n vroegst pas half augustus in behandeling kan worden genomen. Uit handen van horeca-voorzitter Visscher kreeg Vis gistermiddag tevens de oogst overhandigd van een enquete verruiming van de sluitingsuren, die de afgelopen weken onder het Leidse horeca- publiek is gehouden. In totaal hebben 51 horecabedrijven aan deze enquête deelgenomen. Uit de enquete is overduidelijk gebleken dat het Leidse horeca- publiek vóór verruiming van de sluitingstijden in het weekeinde is. Van de 3251 mensen die een enquêteformulier hebben inge vuld bleken er slechts 100 tegen verruiming te zijn. Commentaar van burgemeester Vis over deze bliksemenquete, die Zaterdag Sanders, Levendaal (hoek Koreval straat) antiekmarkt 9.30-17 uur. (Zandput), Leiderdorp, demonstrat dag zeeverkenners 10 uur. Clubhuis de Tamboerijn, Valeriusstra 73, majorettenshow 12 uur. Parkeerterrein molen De Valk. optredi "Werkteater" 14 uur (kindervoorsti ling) en 21 uur. Mauritssingel (zandput) Leiderdor demonstratiedag Liethorp-zeeverke nersgroep 10-16 uur. Dr. Mansveltkade, Wassenaar (Ooi dorp), wielerronde 13 uur. Dorpskerkplein, Wassenaar, optrede Amerikaans "Wheaton College Gl(l Club" koor, 19 uur. DE WOLFF LEGT ÉÉN GEEST IN ORGELSPEL LEIDEN - Charles de Wolff is uniek, ergens onvervangbaar. Geeft hij een orgelbespeling met zes nummers van vijf verschil lende componisten dan onder gaat de luisteraar de uitkomst als die ven één enkele schepper, die drie eeuwen heeft doorleefd, als van één geest. Tweelinck's leerling Scheidt is een voorloper van Bach op het oud mini-orgel. Voor Bexteheede's Chaconne in e heeft Bach ge knield. Als de onkerkelijke Brahms zijn levensafcheid nade ren voelt wendt hij zich tot het orgel en tot de koraaltaal in woord en noot van Bach Passio- neren. Toccata en Faga in e uit de Monologen van de katholiek Re- ger zijn een openlijk eerbetoon aan de Lutheraan Bach. In het hart van de zesluik van de avond heerst Johann Sebastiaan zelf met met zijn tweede Triosonate en zijn kolossale worp met de vermaarde pedaalsolo: de Tocca ta in f waaraan de Fuga van vroe ger datum was toegevoegd- Alles veelzijds bekende werken, behalve Scheidt's variaties over' "Christe qui lax es dies", een Straatsburgse melodie die nog dicht staat bij het Gregoriaans, volledig devoot en beperkt. Ook de Brahms-koralen hebben een haast pijnlijke devotie. Overigens is alles speldrift, in vrijheid en allerpersoonlijkste verwerking, op het raam van de onverbidde lijke logica, waarop elk kunst werk geweven moet zijn. Het geheim van De Wolff is zijn "aanslag", zijn articulatie, zijn in tuïtie voor duur, gewicht, glans van de noot en de ingeschapen gave wat hij te zeggen heeft om te kunnen zetten in droom, vertel ling, tragiek of wat anderzins is gevorderd. KEES VERHOEF SASSENHEIM - Een 4-jarige kleuter uit Zaandam is gister middag overgebracht naar het ziekenhuis nadat hij plotseling de Narcissenlaan in Sassenheim was overgestoken en werd aan gereden door een personenauto. De kleuter heeft vermoedelijk een hoofdwond en enkele kneuzin gen opgelopen. Zondag Middelweg 19c, kind ervoor steil ij Leids poppentheater, 14.30 uur. t< 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73j Femke, ontmoetingscentrum voi vrouwen, 13-16 uur. Stadhuisplein, natuurstadswandelii door Leiden, 10.30 uur. KPJ-home, Noord Aa, Zoeterwoud waterfestijn 13 uur. A Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizc laan, b^jaardensoos Zuid-West, 14.3 Zuiderparkschool, Asserstraat 50, mu| cal-avond 19 uur. Stadhuis, cie. huisvesting migrantei 9.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. ruimti lijke ordening en openbare werken, t 20 uur. p ARTSEN jj Leiden - Voor spoedgevallen wordt weekeinddienst van zaterdag lOuurv.i tot zondag 24 uur, waargenomen door volgende artsen: Wijk 1 (Morsweg-kwj tier, Noordbinnenstad, Noorderkwart» Aai en Groenoord) H. Jasperse, Witte Sing g 72, tel. 124961; Wijk 2 (Kooi- en Mere fc wyk) H. Meyer, Stokroos 1 tel. 12211 Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tun stadwijk en Zuidbinnenstad) A. vj Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wyk (Zuid-West en Haagkwartier) H. Eng» z de Mey van Streefkerkstraat 53, U a 121334. k Leiderdorp - P. van 't Woud en L. Mil d dendorp, Hoofdstraat 40, tel. 41007 v (spreekuur van 12.30 - 13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, te 152255. v Voorschoten - W. van Dam, Palestrinr^' laan 29, tel. 3960 (zaterdag); A. Trom Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zondaj Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstrar 45, tel. 10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst d apotheken in de regio Leiden waargenomen van 29 juni tot 6 juli do Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 1248( en door Apotheek Voorschoten, Lei seweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur avonds niet meer mogelijk is met ope baar vervoer naar de apotheek te komt kan men uitsluitend voor spoedreceptc van een taxi, tel. 122444, gebruik make WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn: 134604; tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rijndijk Gezondheidscentrum Leiderdorp, te 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. 3Voorschoten - Gezondheidscentrun v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoge Wei 201 Sassenheim, tel. 02522-12022. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartse Muurling, Roest en Helder; G. Roes Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 89040! weekendregeling Krol. van Gooi e Vestjens: J. Vestjens, Rijn- en Schiekad 23, tel. 144323. SOS-dienst- Telefonische hulpdienst, telefoor 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen vooi hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. kort op een enquete volgde die onlangs onder de Leidse horeca bedrijven is gehouden: "De uit slag van een dergelijke enquete is natuurlijk geheel voorspelbaar. Het geeft slechts een zeer eenzij dig beeld. Wanneer we de discus sie over deze materie weer gaan openen zullen we de zaken veel- zijdiger moeten bekijken. Ik sluit dan ook niet uit dat er binnenkort een derde enquete volgt. Inder daad, bijvoorbeeld onder omwo nenden van horecabedrijven" LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05* Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2