Klimaat voor revolutie in Spanje is gunstig Jeugdherbergen in zwakke regio's komen moeilijk vol Grapo, gewapende vleugel van communistische partij NJHC BEDREIGD DOOR SPOOK VAN SANERING Een van de meest myste rieuze terreurorganisa ties in Spanje is de Gra- po. Over deze beweging gaan de wildste geruch ten. Veel Spanjaarden geloven dat de Grapo een extreem-linkse be weging is, die gemani puleerd wordt door ex treem-rechts. Andere bronnen beweren dat de Grapo een gewa pend instrument is van de Russische geheime dienst KGB, dat moet voorkomen dat Spanje zich aansluit bij de NAVO. De Grapo, de Antifascis tische Verzetsgroep van de Eerste Oktober, ontleent zijn naam aan een wraakactie op 1 ok tober 1975 in Madrid, waarbij 4 politieagen ten werden doodge schoten. Deze actie was het antwoord op de executie door het Fran co-regime van twee le den van de Baskische afscheidingsbeweging ETA en drie leden van de FRAP, het Revolu tionair Antifascistisch Patriottische Front, vier dagen eerder. Peter Hattink, onze cor respondent te Madrid, had een gesprek met een van de sleutelfigu ren van de Grapo. j MADRID - Thee met een schijfje citroen. Wakkere ogen, die niets aan het toeval overlaten, kijken met de regelmaat van een klok vanuit hun ooghoeken of er geen verklikker in de buurt is. Hij drinkt zijn thee met afgepaste slokjes. Rookt niet en vindt alco holische dranken bourgois. On geveer 35 jaar, getrouwd en vier kinderen. Geen naam of bijnaam. Lid van het coördinatiecomité tussen de PCE(r), de heropge richte Spaanse Communistische Partij, en de Grapo. Een van de hoogste leiders in het revolutio naire Spanje, die de terreuracties op elkaar wil afstemmen van de Grapo, de Baskische afscheids- beweging ETA-militar en de MPAIAC, de onafhankelijk heidsbeweging voor de Canari- sche Eilanden. „De Grapo is geen extreem-linkse beweging, die gemanipuleerd wordt door extreem-rechts. Dit ISt soort beweringen zijn afkomstig van de Spaanse politie en andere slecht geinformeerde bronnen. To| De Grapo is de gewapende vleu- I «I gei van de heropgerichte Com munistische Partij, die in Spanje een stalinistisch communisme wil vestigen. Negentig procent van de leden bestaat uit arbeiders en de overigen zijn intellectuelen. In totaal heeft de PCE(r) 850 georganiseerde leden, die strij den voor de dictatuur van het geïndustrialiseerde proleta- riaét" „Leden van de Grapo krijgen geen pistool in handen voordat ze een y jaar of 25 zijn. De gemiddelde leeftijd in de groep is ongeveer 30-35jaar. Wij zien het liefst leden I die een gezin hebben, want dit versterkt hun verantwoordelijk- heidsgevoel tydens de acties te- gen de fascistische staat. Vrou- wen spelen een grote rol in de commando's van de Grapo; drie "Ij jaar geleden waren de vrouwen in I de meerderheid. Op het ogenblik beschikt de Grapo over zeven a tien commando's, die elk uit 5 a 6 O personen bestaan en die op elk tijdstip kunnen worden ingezet, for Daarnaast heeft de beweging drie j commando's van vier man, die f inlichtingen inwinnen. Ongeveer 12 man, bijna allemaal studenten, jS houden zich bezig met de infra- structuur van de Grapo" „De Grapo is geen offensieve groe pering. De organisatie strijdt te gen het fascisme en neemt wraak als dit heeft toegeslagen. Neem nou bijvoorbeeld het geval van de 24-jarige Venezolaanse Gladis del Estal, die deze maand bij c toging tegen kernenergie z door een Guardia Civil werd neergeschoten. Als wraak daarop heeftdeGrapo onmiddellijk twee politieagenten in Madrid dood geschoten. De Spaanse bevol king staat achter deze acties. Men begint te beseffen dat de fascisti sche instanties verslagen kunnen worden" „De Grapo werkt nu in de eerste fase: dit is de bevolking het be wustzijn bij te brengen dat het fascisme in Spanje omver ge worpen kan worden. De volgen de stap is de bevolking te winnen voor onze revolutionaire ideeën om ten slotte in het laatste sta dium terecht te komen, waarbij een volksleger zorgt voor de in planting van het socialisme in het land. De Grapo geniet veel sym pathie. Bewijs is dat niemand van de bevolking ooit een lid van de groep heeft verraden als de poli tie weer eens foto's heeft ver spreid van Grapo-terroristen. De verhuurders van de flats, waar wij geregeld samenkomen, weten drommels goed wie wij zijn en wat wij doen, maar zij zullen het niet in hun hoofd halen om een van ons aan te geven" De man, die tegenover mij zit, praat zelfverzekerd. Hij geeft toe dat hij leeft met de gedachte dat hij op een dag pardoes door de politie overhoop geschoten kan worden Onverstoord gaat hij verder .Grapo heeft beslist geen contac ten met de Russische geheime dienst KGB of de Amerikaanse CIA. De buitenlandse mogend heden die in Spanje politieke groeperingen financieren, doen dit openlijk. De Sowjet-Unie fi nanciert de Eurocommunisti- sche Partij PCE van Santiago Carrillo, de Verenigde Staten de regeringspartij Unie van het De mocratisch Centrum UCD en West-Duitsland de Socialistische Arbeiders Partij PSOE van Féli- pe Gonzalez. Op internationaal gebied heeft de Grapo contacten mét alle bevrijdingsbewegingen, maar deze gaan niet verder dan het uitwisselen van ervaringen in de strijd tegen het fascisme" .,Als revolutionaire beweging moei je samenwerken. Na de dictatuur kon Spanje twee kanten uit: of vasthouden aan het fascistische kapitalisme, dat nu geca moufleerd wordt door een bour- gois-democratie, of de kant uit van het socialisme. De Grapo heeft goede contacten met ETA- militar. Op het ogenblik is er een discussie op gang gekomen tus sen beide bewegingen over hoe men het snelst tot een socialis tisch systeem kan komen. ETA- militair wil alleen maar een onaf hankelijk socialistisch Basken land, maar laatst hebben de lei ders toegegeven dat dit voorlopig onbereikbaar is. ETA-militar volgt af en toe dezelfde tactiek als de Grapo: de fascistische staat recht in het hart treffen. Denk maar aan alle militairen die dit jaar door ETA-militar in Madrid zijn afgemaakt" „In het Baskenland opereren auto nome commando's onder leiding van ETA-militar. Deze comman do's zijn samengesteld uit leden van de PCE(r) en anarchisten, want in het Baskenland heeft de Grapo geen militanten. Grapo heeft commando's in Madrid, Galicië, Cataluna, Valencia en in Andalusié. Op de Canarische Ei landen steunt de Grapo de MPAIAC, de onafhankelijk heidsbeweging voor de Canari sche archipel, die tot vorig jaar effectief werd geleid door de Spaanse advocaat in Algiers, An tonio Cubillo. Het was de Grapo, die de MPAIAC van wapens voorzag, want de Algerijnen wil den zich op het gebied van mili tair materieel niet met de Canari sche bevrijdingsbeweging com promitteren" Sfeertje Plotseling staat de revolutionair op. Hij maakt mij erop attent dat een man in een keurig pak verdacht veel onze kant uit leunt. Wij ver anderen van etablissement. Hij bestelt een nieuwe kop thee met een schijfje citroen. Een passe rende politieauto met loeiende si rene zorgt voor een gepast sfeer tje. Met een schuine blik naar de politiewagen vervolgt hij: „In Spanje bestaat geen gevaar voor een staatsgreep. Het leger is veel te zwak. Als de minister van defensie het leger naar het Bas kenland zou sturen om het terro risme ter plaatse te onderdruk ken is de kans groot dat het leger uit elkaar valt. Er zullen veel on dergeschikten zijn die de bevelen van hun superieuren niet opvol gen. Het leger is door de revolu tionaire krachten zo gedemorali seerd dat iedere militair min of meer voor zichzelf werkt. Het klimaat is gunstig voor de revolu tionaire bewegingen: het leger is niets waard, de politie kan de zaak niet aan, het kabinet regeert niet en de bevolking sympathi seert met alle anti-fascistische stromingen" .,De Grapo is een kleine, maar zeer integere groep, die professioneel werkt. De beweging heeft bij voorbeeld een archief, waarin meer dan 1500 politieagenten, inclusief foto's, zijn geregi streerd. De Grapo heeft een tijd geleden 500 jonge politieagenten aangeschreven met het verzoek uit de dienst te stappen. Zij zijn zich wild geschrokken! ue Grapo is een self made groep. In het be gin roofden de leden wapens van politieagenten, pas in januari 1976 kocht de Grapo voor het eerst Belgische en Tsjechische wapens op de internationale markt. De Grapo financiert zich door middel van bankoverval len" „De activiteiten van de Grapo wor den geleid door het' Centrale Commando. De lagere leden kennen de verbindingsma n tus sen het Centrale Commando en de werkeenheid nauwelijks, ook onderling weten zij niet veel van elkaar af. Dit vereist natuurlijk een enorme discipline voor en tydens de acties. Deze structuur is met opzet zo gekozen om te voorkomen dat leden van de Grapo bij martelingen door de politie elkaar ven aden" „De poütieis niet zachtzinnig tegen gevangen genomen leden. De vrijheidsstrijder Fernando Hier- roChomon.die in 1976 betrokken was bij de ontvoering van Anto nio Maria de Oriol, voorzitter van de Staatsraad, en op 24 januari 1977 bij de ontvoering van gene raal Emilio Villaescusa, presi dent van het militaire hoogge rechtshof, hield zich goed in de gevangenis. De politie kon geen woord uit hem krijgen, ook niet toen agenten een van zijn handen met een brander bewerkten. Als gevolg van deze behandeling kan hij zijn hand niet meer gebrui ken" Wraakacties Het politieke credo van de Grapo bestaat uit drie punten: het ver slaan van het fascisme, het af schaffen van monopolies en het herstellen van de vrijheden, die vanaf 1936 door Franco met wa pengeweld werden afgenomen en derhalve alleen maar met wa pengekletter heroverd kunnen worden. Bij wraakacties van de Grapo val len willekeurige politieagenten. Toch begrij pt niemand er iets van dat de Grapo op 9 januari de rech ter Miguel Cruz Cuenca en op 5 maart brigadegeneraal Agustin Munoz Vazquez vermoordde. Twee figuren, die een grijze car rière achter de rug hadden en die nooit aan politiek hadden ge daan. „O nee?", zegt de revolutionair. „Rechter Miguel Cruz Cuenca was in de jaren veertig voorzitter van de krijgsraad die tegenstan dersvan Franco niet zelden tot de doodstraf veroordeelde. Briga degeneraal Munoz Vazquez van de Intendance heeft legermate- riaal ingekocht dat afgestemd was op de NAVO. De NAVO is een internationale fascistisch- militaire organisatie onder lei ding van het Amerikaanse impe rialisme" De Grapo heeft sinds kort de wraakactie „honderd voor één ingezet naar aanleiding van de moord op Juan Carlos Delgado de Codex, een van de hoogste lei ders van de PCE(r) en de Grapo, die op 20 april in Madrid door de anti-terreurbrigade werd dood geschoten. De dood van Delgado de Codex zal door 100 andere ge wroken worden. Een van de eer ste slachtoffers van deze wraak actie was Agustin Rodriquez Roman, oud-directeur van de Spaanse veiligheidsdienst en specialist op het gebied van ter reurbestrijding. Op 7 mei werd hij zwaargewond bg een aanslag. Volgens diverse bronnen werd de aanslag mede voorbereid door zijn dienstmeisje, de 18-jarige Alicia Artimez, lid van de PCE(r) en de Grapo. De politie maakte op 8 juni bekend dat Alicia Arte- miz was opgepakt, omdat zij 50 namen en adressen van politiea genten en andere personen aan de Grapo had doorgegeven. - Wie plaatste de bom óp 26 mei in hel Madmleense cafe Cahjoniia- 47, waardoor acht mensen wer den gedood en meer dan 30 ge loond raakten? „Deze aanslag is niet uitgevoerd door een commando van de Gra po. Het lukt mij onwaarschijnlijk dat de bom is geplaatst door een anarchistische beweging. De re gering heeft onmiddeHgk het ge rucht verspreid dat de aanslag gepleegd zou zgn door de Grapo of de ETA om tegenover de publieke opinie nieuwe anti-ter reurmaatregelen te rechtvaardi gen. De PCEir) heeft in zijn pers orgaan Gaceta Roja deze bom aanslag toegejuicht, omdat Cah- fornia-47 het trefpunt is van de extreem-rechtse partij Fuerza Nueva. Tevens heeft de PCE(r) verklaard dat deze aanslag meer kwaad dan goed heelt ge daan". „Het vreemde is dat er op het mo ment van de bomontploffing geen enkel lid van Fuerza Nueva in het café zat. In tegenstelling tot andere zaterdagen was er voor het café geen stalletje, waar de le den van Fuerza Nueva altgd hun partgpropaganda verkopen. De aanslag op California-47 hoort veel eerder thuis in het rijtje van de officieel „nog onopgehelder de" gevallen. Zoals bijvoorbeeld de moord op de 18-jange student Arturo Ruiz, die op 23 januari 1977 tijdens een demonstratie is doodgeschoten door José Igna- cio Fernandeze Guaza. mede werker van de Spaanse geheime dienst". „Of de aanslag op het satirische Ca talaanse blad El Papus op 20 de cember 1977, waarbg een bode omkwam. Of de beschieting vo rige zomer in het Franse Saint Jean de Luz van Juan José Etxa- be. stichter van de ETA, die bij deze aanslag zijn vrouw verloor. De verantwoordelgkheid van de ze aanslagen is opgeeist door de AAA, de Apostolische Anticom munistische Alliantie, een groep Spaanse politieagenten en mili tairen. die met indirecte toe stem ming van de regering terreur bedrijft" De tgd is om. De revolutionair staat op, neemt afscheid en verdwijnt in het drukke Madnd. Een onop vallende Madrileen heeft zich bij de menigte in de warme Spaanse hoofdstad gevoegd. AMSTERDAM - Uitgerekend in het gouden jubileumjaar van de Nederlandse Jeugdherbergcen trale wordt steeds vaker gespro ken over sanering van de in totaal 52 jeugdherbergen in ons land. Het is echter de harde werkelijk heid waarvoor de NJHC zich ge plaatst ziet. Belangrijkste oor zaak van alle ellende is. zegt Lex Kraak, hoofd van de afdeling reis- en groepsbemiddeling van de NJHC in Amsterdam, het „in pikken" door staatssecretaris mevrouw Kraaijeveldt van CRM van 500.000 gulden subsidie als onderdeel van de algehele bezui niging door het kabinet-Van Agt. Dit treft de NJHC bijzonder zwaar, te meer omdat het beleid was ge richt op het versneld aanpassen van de - over het algemeen ver ouderde -jeugdherbergen. Daar komt bij dat andere ministeries (volkshuisvesting, volksgezond heid en milieu) er de laatste tijd op hameren dat in het belang van een goede en gezonde huisves ting de jeugdherbergenaccom modaties aangepast moeten worden aan moderne eisen. Problemen te over dus bij de 50-ja- rige NJHC, die zich juist de laat ste paar jaar weer in een toene mende belangstelling bij de jon geren mag verheugen. Dat zijn dan de 66.000 leden (jongens en meisjes van 14 tot 23 jaar), de aan gesloten 4000 onderwijsinstellin gen, jeugd- en sportorganisaties en verenigingen die gebruik ma ken van de jeugdherbergen, maar ook de vele duizenden jongeren uit het buitenland. Een aantal overnachtingen (in 1978) van 750.000 spreekt voor zich. Harde klap De klap van staatssecretaris me vrouw Kraaijeveldt is hard aan gekomen... Lex Kraak: „We had den gerekend op een CRM-sub- sidie - voor bouw en verbouw van jeugdherbergen - van 1.350.000 gulden. Groot was dan ook de schrik toen we hoorden dat me vrouw Kraaijeveldt van plan was dit hele bedrag van ons af te ne men. Dank zij veel acties van ons, onder meer bij de politici, hebben we nu toch 850.000 gulden toege zegd gekregen voor dit jaar. Maar dat is natuurlijk, gelet op de was lijst van bouw- en verbouwpro jecten, lang niet genoeg om alles aan te pakken en voor de volgen dejaren moeten we maar afwach ten wat we uit de CRM-subsidie- pot krijgen". Direct gevolg van de „snoeimespo- litiek" van CRM is dat de NJHC verscheidene verbouwingsplan nen moet opschorten. Dit geldt bijvoorbeeld voor de jeugdher bergen in Bergen op Zoom en Bunnik, Heeg en op Ameland. Sanering van een aantal jeugd herbergen is een volgende stap die, misschien al met ingang van 1980, noodgedwongen moet worden gezet. ..Waar de klappen zullen vallen, is op dit moment moeilijk te zeg gen. Wij zullen er alles aan doen om de schade zo beperkt moge lijk te houden, want eenmaal af gestoten, betekent zonder meer dat zo'n jeugdherberg voorgoed is verloren. Met de huidige kos tenstijgingen is het immers on mogelijk om nieuwe jeugdher bergen te laten bouwen. Dit jaar kunnen de 52 jeugdherbergen nog wel in stand worden gehou den. Maar dan... Er is echter nog geen enkele beslissing genomen welke jeugdherberg of jeugdher bergen de deuren moeten slui ten", aldus NJHC-woordvoerder Kraak. Beheerder Storm voor Hunehoek in Emmen .een vai jeugdherbergen die niet zo makkelijk vol te krijgen is. Kraak wijst erop dat de enkele jeugdherbergen in het Noorden pas zijn verbouwd en hieruit kan wellicht worden afgeleid dat deze NJHC-gebouwen niet bovenaan de -zwarte lijst' staan. Maar ar spelen ook andere factoren een rol. Zo noemt Kraak hat CO probleem om in de „economisch zwakkere gebieden in ons land" bezoekers te krijgen in de daar gevestigde jeugdherbergen. Als voorbeeld geeft hij Emmen ,Het is moeilijk om daar veel groe pen heen te krijgen. Dat komt omdat de kosten van het vervoer (bus) flink zijn gestegen, wat tot een vermindering van de mobili teit heeft geleid van bijvoorbeeld scholen in het dichtbevolkte Westen. Voor schoolreizen zoekt men daar liever een jeugdherberg die dichter bij huis is" Somber Op het hoofdkantoor van de NJHC in Amsterdam wordt druk ge zocht naar mogelijkheden om andere geldbronnen aan te boren, nu CRM i11 i.lu-iTt d< kraan dicht te draaien Q d u hl wordt aan het sluiten van lenin gen. Geldschieters zijn er nog niet gevonden De NJH<gi lui den zijn daarom - ondanks het jubileum - voornamelijk als somber te betitelen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23