"Je had nog een slag beter gekund Katwijkse Sylvia (13) en Tommy Wonder uit Lisse goochelen op wereldkampioenschap Reuzespinnen op de vlucht en een bestuurde duif van stof 3 3 ^ATERDAG 30 JUNI 1979 it Sylvia wordt in de kleedka mer voor het optreden in Brussel mooi gemaakt door haar moe- De luchtig geklede Duitse Fee Eleisa. Sylvia over haar: "Vol gens mij vindt de jury het veel leuker om naar iemand te kij ken die een net pakje aan heeft 1RUSSEL - Ze heeft net haar optreden achter de rug en gaat samen met haar moeder op weg naar de kleedkamer. In de gang loopt ze Richard Ross te gen het lijf, Nederlander en al twee keer wereld kampioen goochelen. "Hoe ging het Sylvia?", vraagt hij. Haar moeder geeft antwoord. "Sylvia is niet helemaal tevreden. Ik snap eigenlijk niet waar om. Want ze kreeg veel ap plaus en er heeft zojuist een mijnheer uit India ge vraagd of hij een verhaal over haar mag schrijven" Ross: "Nou, dat is toch een bewijs dat het goed is ge gaan, of niet soms Syl via is niet erg spraakzaam. Nog geen drie minuten geleden, het applaus voor haar was nauwelijks ver stomd, kreeg ze van haar vader (tevens coach) te ho ren dat het lang niet vlek keloos was gegaan. Ze had zich van hem een andere reactie voorgesteld. Sylvia Vermeulen is 13 jaar, woont in Katwijk en is de jongste deel neemster aan het 14e wereldkam pioenschap goochelen dat de af gelopen dagen in het Koninklijk Circus in Brussel is gehouden. Morgen worden de prijswinnaars bekend gemaakt. Er hebben zich deelnemers uit 37 landen inge schreven. Sylvia is met nog zes anderen ingedeeld bij de junio ren, voor wie op de wereldkam pioenschappen nog nooit eerder een plaatsje werd gereserveerd. Maar het is het Jaar van het Kind, vandaar. Defenen De kampioenschappen duren vier dagen en daarom is ze al begin van deze week met haar ouders naar Brussel afgereisd. Per auto, zodat dochterlief achterin nog wat heeft kunnen oefenen. Een paar maanden geleden nog zag het er naar uit dat ze dit kam pioenschap zou mislopen. Er liep weliswaar een aanvraag om mee te mogen doen maar de Neder landse Magische Unie liet weten dat het feest niet kon doorgaan omdat Sylvia bij geen enkele Ne derlandse goochelclub stond in geschreven. En dat is een vereis te. Het argument van haar vader dat hij het onverantwoord vond een meisje van 13 's avonds alleen over straat te sturen vond geen genade. Kort geleden werd een tussenoplossing gevonden. Syl via werd als lid ingeschreven bij de Noord-Zuidhollandse Goo chelclub, maar hoeft geen club avonden te bezoeken. Vandaar dat ze in Brussel toch van de partij kon zijn. Met al de nodi ge internationale ervaring achter de rug. Is in haar klasse onder meer kampioen van Ned er- land,Engeland en Noorwegen. "Dus daarom voel ik mij ook he lemaal niet zenuwachtig", zei ze donderdagmiddag, vlak voordat ze voor de leeuwen werd gewor pen. "Natuurlijk zal ik het wel zijn als ik straks op het toneel sta, maar dat is dan omdat het moet. Daarmee toon je respect voor het publiek, zegt mijn vader altijd". Van de verlegenheid is bij Sylvia op het podium weinig te merken Ramp Het Koninklijk Circus is niet bij uitstek de gelegenheid voor goo chelaars om hun kunnen te to nen. Op de koepelzaal zelf valt niets aan te merken. Er kunnen een paar duizend toeschouwers comfortabel onderuit zakken, maar het verven zit 'm in het po dium. De vloer die daar in zit is een ramp. Vooral voor degenen die gewend zijn veel op en neer te lopen. Hij bestaat namelijk uit losse segmenten van elk een paar vierkante meter groot waarop een rubber laag is aangebracht. Hier en daar heeft het rubber los gelaten of staat het bol door de lucht die er onder is gekomen en bovendien liggen niet alle seg menten op gelijke hoogte. Gevolg: zwikkende goochelaars, die doen denken aan schaatsers die er lekker de vaart in hebben maar plotseling met de ijzers over straat schuiven. Goochelaar Petr Kravcik uit Tsjechoslowakije bijvoorbeeld studeerde thuis een nummer in, waarin een tafeltje, ogenschijnlijk zonderenige hulp. zich over het toneel verplaatst. Maar door die vloer liep het in Brussel mis en stokte de rit van het tafeltje waardoor de hoge hoed die er op stond, gevuld met geldstukken, er van af duikelde. Nu was de Tsjech, wat de pech be trof, toch rijkelijk bedeeld. Hij begon al met een paar minuten te laat op het toneel te verschijnen en toen hij eenmaal aan de slag was gegaan, stopte plotseling de op een bandje opgenomen ach tergrondmuziek, om kort daarop weer in de lucht te komen, maar nu in een veel te traag tempo. Toen dus ook nog zijn hoge hoed van het tafeltje viel was het wel duidelijk dat Petr zich geen illu sies meer hoefde te maken. Hoongelach Trouwens, er vielen meer gooche laars door de mand. Want hoewel op zo'n kampioenschap het neusje van de zalm voor het voet licht treedt, wil dat niet zeggen dat het publiek een aaneenscha keling van shows op hoog niveau krijgt voorgeschoteld. Verre van dat. Op het toneel valt nogal eens een steekje, bleek donderdag. Vaak gevolgd door hoongelach, hoofdzakelijk van de voorste rij en, waar men de goochelaars het beste op de handen kan kijken. Maar toen de Japanner Hirose optrad,werd er ook achter in de zaal en op de balcons hartelijk gelachen. Zijn show was serieus bedoeld maar de slippen van zijn jaquet zaten zo duidelijk zicht baar volgepropt met allerlei goo- chel-attributen en hij schroomde ook niet daar voor ieder waar neembaar in te graaien, dat het geheel een Tommy Cooper-ach- tig effect veroorzaakte. De Noorse grootmeester in de ma gie, Tommy maakte ook geen al te beste beurt. Hij liet een act zien met een gedresseerde duif. Op een gegeven ogenblik zag het publiek het diertje (de suggestie was gewekt dat het het levende exemplaar betrof dat hij kort daar voor nog rond had laten fladde ren) ruggelings over een zijden Door Herman van Amsterdam doek schoof die hij strak gespan nen hield tussen beideduimen en wijsvingers. Helaas liet hij het doekje even glippen zodat het publiek direct uit de droom was geholpen. De duif was van kle dingstof en uit de rug stak een lang en smal stangetje om haar te 'besturen'. Reuzespinnen Ja, het moet je meezitten op zo'n kampioenschap. En je valt wel of niet in de smaak. Het duo uit In dia, Ki Santay en Boudini, deed in elk geval zijn best.De een zette zich aan een maaltijd van bier-en borrelglazen (de microfoon tegen de kaak om het geluid van tussen de kiezen knisperend glas te ac centueren) en de ander zeeg met ontbloot bovenlijf neer in yoga- zit en liet hoofd en schouders overdekken met reuzespinnen en slangetjes. Het gezamelijke optreden duurde langer dan de vastgestelde negen minuten want alras gingen de diertjes op het grote toneel aan de haal. Zeer tot ongenoegen bij voorbeeld van de bejaarde pia niste die tijdens het wereldkam pioenschap de goochelaars die niet over een eigen muziekband beschikken van een achter grondmuziekje voorziet. Haar vleugel staat in de hoek van het toneel en dat was ook de richting die enkele reuzespinnen insloe gen. Hilariteit in de zaal. Trou wens, ook de heren van de jury kozen eieren voor hun geld. Al thans, vanwege de warmte had den sommigen het jasje uitge trokken en voor bij het toneel neergelegd. Ook daar werden er gesignaleerd. Uiteindelijk werd voor het podium het sein weer op veilig gezet. Te vroeg bleek naderhand want toen de presentator van het kam pioenschap de volgende deelne mer wilde aankondigen zag hij tot zijn schrik dat een van de slangetjes zich om de draad van de microfoon had geslingerd. Naakt Een gemeleerd gezelschap, daar in Brussel. Ook de nodige dames (senioren). Karin Noemi, Neder landse, wist het publiek te boeien maar moest wat dat betreft toch het onderspit delven Fee Eleisa, die vlak na haar optrad. De Duit se trok vooral de aandacht omdat zij, letterlijk, weinig om het lijf had, vooral nadat ze zich had ont daan van een wijdvallende cape. Hier en daar had ze wat sieraden aangebracht maar daar hield het ook mee op. Ook Sylvia en haar moeder beke ken het gegoochel van Fee Eleisa. Bekenden dat ze talent heefl. "Maar", zei mevrouw Vermeu len," waarom moet ze er nu zo naakt bij lopen. Dat is toch ner gens goed voor. Sylvia zou dat van mij nooit mogen. Al boden ze tienduizend guldenHaar doch ter "Volgens mij vindt de jury het veel leuker om naar iemand te kijken die een net pakje aan heeft". Applaus De 13-jange Katwijkse, met goede cyfers overgegaan naar de twee de klas HAVO, bracht het er zelf goed af in Brussel, afgaande op het vele applaus dat ze kreeg Haar 10-minutenshow zat er dan ook geheid in. Vooral de twee laatste weken heeft ze er erg veel tijd ingestoken. En niet alleen thuis. Als onderdeel van haar nummer jongleert ze ook met een baton, de stok waar majorettes mee lopen. 'Thuis kan ik 'm niet in de lucht gooien", zegt ze,"het plafond zit in de weg.Daarom ben ik steeds naar het strand gegaan.Ik heb geoefend achter de badhokjes. Zomaar midden op het strand durfde ik het niet. Daar ben ik veel te verlegen voor" Toverstok Donderdagmiddag op het podium was haar die verlegenheid in elk geval niet aan te zien. Terwij 1 haar vader zwaar zwetend achter de toneelgordijnen vertoefde, liet Sylvia ten aanschouwe van zo'n tweeduizend man publiek een toverstok dansen, een zilveren bal door de lucht zweven en ma nipuleerde zij met gemak met geldstukken.Toch had haar va der er de smoor in. "Je hebt je best gedaan Sylvia, maar je had nog een slag beter gekund", liet hij zijn dochter weten achter de coulissen". De professionele goochelaars laten zich in Brussel zien om contrac ten in de wacht te slepen. De 13- jarige Katwijkse (in Nederland staat ze op eenzame hoogte, van daar dat er geen andere junioren z(jn meegegaan) niet Ze heeft al aanbiedingen gehad om naar Amerika te komen maar tot nu toe heeft ze voor de eer bedankt. "Dat hele professionele vind ik niet zo leuk", zegt ze," want dan goochel je om geld en dat wil ik niet Wel misschien af en toe een heel klein bedragje. Om nieuwe goochelspullen voor te kunnen kopen" Bedriegen Over drie jaar worden er weer we reldkampioenschappen gehou den. Het is zeer de vraag of er dan weer junioren by zullen zijn. Am sterdammer Henk Vermeyden, hy voert in Brussel de jury aan: "We hebben ze er dit keer bijge haald vanwege het Jaar van het Kind. Maar dat wil niet zeggen dat het tevens de laatste keer is. Al moet ik wel zeggen dat wat die kinderen op het podium doen niet zo bar veel met het echte goochelen te maken heeft. Het is leuk, lief en aardig maar de pres taties zijn nog niet te vergelyken met wat volwassenen doen.Dat echte geraffineerde ontbreekt nog. Daarnaast speelt dat de mensen die naar zo'n wereld kampioenschap komen kijken zich nu eenmaal liever door een volwassene laten bedriegen dan door een kind van een jaar of twaalf. We moeten er nog eens goed over nadenken" Lissenaar Aan de wereldkampioenschappen wordt ook deelgenomen door Lissenaar Jos Bemelman, Tom my Wonder sinds hy de hoogste ogen gooide by een tv-talenten- jacht. Bemelman heefl zich ge specialiseerd in de zogenaamde table-magic, goochelen dus dat zich niet afspeelt op het toneel maar aan tafeltjes in zaal. Hij heefl al drie wereldkampioen schappen achter de rug. Twee keer kwam hy in het hele stuk niet voor. In Wenen echter is hu zesde geworden. Vorig jaar trok hij met zijn goochelkoffer door Amenka, maar zyn ster is nog niet voldoende gerezen. Brussel moet daar verandering in bren gen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19