Westen verzoekt Vietnam eind te maken aan exodus ^BBG!nBZB333BB Begin wijst protest VS van de hand "We willen een rustige en veilige vakantie "DDR verandert eenzijdig de status van Berlijn 99 •>r> Heroïnehezit zwaarder bestraft in Thailand U KOMT TOCH LANGS EEN GRENSWISSELKANTOOR... VRIJDAG 29 JUNI 1979 PAGINA 9 JERUZALEM - Premier Begin heeft een Amerikaans protest tegen het gebruik van Ameri kaanse F-15-vliegtuigen in het luchtgevecht met Syrië van de hand gewezen. Israël werd verweten te handelen in strijd met de afspraak dat het alleen Amerikaanse wapens mag gebruiken inzake zelf verdediging. Het neerschie ten van vijf Syrische MIG- toestellen boven Libanon viel volgens de boodschap van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Lewis niet onder die categorie. Premier Begin was het met deze Amerikaanse weergave niet eens. „Wat wij gedaan hebben is uit wettige nationale zelf verdediging geweest", ant woordde Begin in een verkla ring. „Wij willen geen botsing met Syrië, maar de Syrische piloten hadden de uitdruk kelijke opdracht onze toe stellen te onderscheppen, zo als bewezen is via de be kendmaking voor de Syri sche televisie. Dat is iets wat wij nimmer kunnen toe staan", aldus premier Be gin. In Israël wordt het neerschieten van de vijf Syrische toestellen als een waarschuwing gezien aan Syrië om de Israëli's niet in hun oorlog tegen de Pale- stijnen te hinderen. De Israë li's zien het luchtgevecht als een verlengstuk van die oor log tegen de Palestijnen. Ook gisteren zijn er over en weer bombardementen ge weest. Palestijnen schoten Katjusja-raketten af op Israë lische dorpen in Noord-Gali- lea, tot twee keer toe, en de Israëli's hebben dat beant woord met zware artilleriebe schietingen. Nadat Egypte in eerste instantie de Israëlische activiteiten scherp had veroordeeld, kreeg Israël gisteren onver wacht steun van Egyptische kant, zij het indirect. Radio Cairo noemde het Syrische ingrijpen in Libanon een on verantwoordelijke daad van de „dronken Baath-lieden". Onverantwoordelijk, omdat het bekend is dat de Syriërs geen kans hebben tegen de Israëli's en dus Syrische pilo ten op onverantwoordelijke manier aan de aspiraties van de machthebbers in Damas cus worden opgeofferd. De commenator van radio Cairo voorspelde echter een spoe dige val van het Syrische re gime. Of de situatie in Libanon zal es caleren valt nog moeilijk te voorspellen. Syrë heeft aan gekondigd door te zullen gaan met het onderscheppen van Israëlische vliegtuigen in Libanon. Israël heeft aange kondigd door te zullen gaan met bombarderen. Maar naar in Israël wordt verwacht zal Syrië nu proberen op Liba nees grondgebied SAM- luchtddoelraketten te instal leren. Deze zeer effectieve ra ketten zouden het de Israeli's zeer moeilijk maken om met hun bombardementen in Li banon door te gaan. Zo'n ontwikkeling zou heel licht tot een nieuwe oorlog kunnen leiden. ETA verjaagt toeristen uit Spanje (Van onze correspondent) MALAGA - „We gaan onmiddellijk naar Nederland terug, want we hebben de schrik te pakken", zei mevrouw Jansen uit Amsterdam gisteren trillend op het vliegveld van Malaga. Haar man en acht andere Nederlanders, nog duidelijk ont hutst over de bomontploffing van woensdagmorgen op de tennisbaan van het vakantiecomplex Pyr te Fuengirola, dachten er precies zo over. „Het kan me geen zier schelen wat de ETA met die bommen wil; we willen we een rustige en veilige vakantie en als dat in Spanje niet meer kan blijven we weg!" legde een verbolgen meneer Jansen uit. Gelaten stapten tien Nederlanders in het vliegtuig van Martinair dat hen om twaalf uur naar het veilige Nederland te rugbracht. Eenzelfde toestel vloog 's avonds om negen uur nog negen Neder landers naar huis. De gastvrouwen van D-Tours, de Neder landse touroperator die in het vakantie complex Pyr bedden heeft ingehuurd, verbergen hun angst want de klant is koning. Ze hebben er van alles voor ge daan om de 19 Nederlanders, die hun vakantie op eigen kosten voortijdig wil den beëindigen, het naar de zin te ma ken. De andere Nederlandse toeristen, die hun vakantie willen afmaken, vatten de bomaanslag van de ETA laconiek op. „Ja", lacht de heer De Foster uit Helmond. „Om kwart voor vijf werden mijn vrouw, ik en de twee kinderen gewekt door een Spanjaard, die luid riep: „Bomba, Bom- ba!" Nou we begrepen daar natuurlijk niets van. Mijn buurman belde meteen naar de receptie waar hij te horen kreeg: „Get out to the beach!" Eenmaal op het strand dachten we allemaal dat het loos alarm was of een oefening of zo. Er was beslist geen paniekstemming. Opeens hoorden we een harde knal en we zagen mensen van de boulevard het zand in duiken". Meneer Foster maakt een opgewekte in druk en geeft toe dat ook hij van de Costa del Sol verdwijnt als er nog eens een bom ontploft. „Gisteren was het het on derwerp van de dag, maar nu kunnen wij er om lachen. De stemming is opperbest. De reisleidsters hebben de vakantiegan gers, die vandaag zijn aangekomen, voorgelicht, maar niemand denkt er aan om terug naar Nederland te gaan". De heer Foster meent dat de ETA de aansla gen heeft gepleegd om de economie van Spanje te treffen teneinde op deze ma nier een onafhankelijk Baskenland af te dwingen. De behulpzame reisleidster van D-Tour die haar naam beslist niet genoemd wil zien, heeft een heel ander mening. „De Basken hebben de bom geplaatst, omdat zij jaloers zijn op het toerisme aan de Costa del Sol. Op deze manier hopen zij toeristen naar het Baskenland te trek ken", aldus deze gastvrouw die niet ge remd door enige kennis van zaken dage lijks het Nederlandse vakantiepubliek voorlicht over Spanje. Ook in Torremolinos waart het spook van het terrorisme. Gewaarschuwd door een voorbijganger, die woensdag vlakbij het hotel Melia Costa de Sol een verdachte koffer op het strand zag staan, liet de politie nog diezelfde dag de inhoud er van ontploffen. De explosie was zo hevig dat alle ruiten van het hotel sneuvel den. De pressiegroep ETA Politico Militar heeft de verantwoordelijkheid voor de bom aanslagen in Fuengirola en in Torremo linos opgeëist. De terreurgroep waar schuwde voor de explosies twee Baski- sche kranten, die op hun beurt twee re gionale bladen in Malaga tipten. De Ma- lagueense pers lichtte onmiddellijk de politie in, die een bloedbad tijdig wist te voorkomen. In een Communiqué heeft ETA Politico Militar verklaard dat men met deze bomaanslagen de publieke aandacht wil vestigen op het Baskische statuut, de wet op de autonomie van het Baskenland, die volgende week maan dag in het Spaanse parlement in behan deling gaat. Deze Baskische radicale groepering dreigt de wapens tegen Spanje op te nemen als het Baskische statuut, dat is opgesteld door de meeste partijen in het Baskenland, door de an dere Spaanse politieke partijen wordt ingekort. Het uitgaansleven aan de Costa del Sol lijdt onder de afgelopen bomaanslagen. Woensdag- en gisteravond waagde nie mand zich op de boulevards van Torre molinos en Fuengirola. Cafés en nacht clubs ontvingen weinig publiek. In Mar belle hield de politie woensdag- en gis teravond zware controles, omdat men vreest dat dit de volgende stad is, die ETA Politico Militar op het oog heeft. Leopoldo del Prado, de communistische loco-burgemeester van Malaga ver klaarde gisteren dat deze bomaanslagen niet alleen het toerisme - de inkomsten bron van de Costa del Sol bij uitstek - treffen, maar ook de duizenden werk nemers in de toeristenindustrie. Hij voorziet ernstige moeilijkheden in deze sector, omdat het aantal vakantiegan gers in deze streek al gemiddeld 20 pro cent lager ligt vergeleken bij vorig jaar. De enige optimist aan de Costa de Sol is Enrique Bolin, burgemeester van Be- nalmadnia. „Ik ben ervan overtuigd dat de terroristen niet in hun opzet zullen slagen. De vakantiegangers, die hun reis hebben besproken, komen toch wel. Het is nu het ogenblik om ervoor te zorgen dat de toeristen na hun vakantie een prettige herinnering bewaren aan de kwaliteit van onze service", aldus Bolin. i (Van c speciale verslaggever) De komst van Margaret Thatcher als enige vrouwelijke premier naar de top in Tokio, was voor een cosmetica/abrikant aanleiding om in een adver tentie de premier welkom te heten. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Thailand gaat het gebruik en bezit van heroine zwaarder straffen. Een nieuwe wet die op 28 april 1979 in wer king is getreden, bepaalt onder meer dat het bezit van meer dan 100 gram heroïne bestraft kan worden met levenslang of de doodstraf. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gaf gistermiddag een waarschu wing uit aan toeristen en andere Nederlandse bezoekers aan Thailand over deze verscherping van de anti-drugwetgeving. Op het ogenblik zitten wegens bezit van of handel in verdovende middelen zeven Nederlanders in Thailand gevangen. Een van hen is veroordeeld tot 75 jaar gevan genisstraf. Voor de vervaardiging, de in- of uitvoer van heroïne, ongeacht de hoeveelheid, staat in elk geval le venslang, maar vanaf 20 gram kan de doodstraf worden geëist. Heroinegebruikers kunnen wor den veroordeeld tot een gevan genisstraf, variërend van zes maanden tot 10 jaar plus een boe te van baht 5000 tot baht 100.000 (ongeveer f 500 tot f 10.000). 'Parlement' voortaan rechtstreeks gekozen (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse regering is ernstig verontrust over het be sluit van de Oostduitse Volks- kammer (het „parlement") om de afgevaardigden uit Oost-Berlijn in de toekomst direct door de be volking te laten kiezen. Volgens de Bondsregering en de Senaat van Berlijn is dit in strijd met het viermogendheden-akkoord, waar zowel Oost- en West-Berlijn onder vallen. De Westberlijnse burgemeester Dietrich Stobbe (SPD) noemde het besluit een „onverdragelijke provocatie", in strijd met de internationele ont spanning". Vanwege de speciale status van Berlijn konden tot nu toe volks vertegenwoordigers in Oost- en West-Berlijn niet direct worden gekozen. Zi j werden in respectie velijk de Volkskammer en de Bondsdag gekozen door de af zonderlijke stad-parlementen. In de Bondsrepubliek wordt de jongste beslissing van de Volks kammer beschouwd als een po ging om de status van Berlijn éénzijdig te veranderen. De westelijke geallieerden VS, Frankrijk en Engeland zijn inge schakeld om zich over de toe stand te beraden. In Bonn en West-Berlijn wordt aangenomen dat de beslissing van de DDR na consultatie met de Sowjet-Unie is genomen. Het vermoeden bestaat dat het Oostblok op deze manier wil pro testeren tegen het feit dat er drie benoemde (en niet direct geko zen) Westberlijnse afgevaardig den in het Europese parlement komen. Waarnemers menen dat het gisteren genomen besluit te kenend is voor de verslechtering van het klimaat tussen de beide Duitslanden. Ook in de DDR zelf waait een koudere wind. Dat kan worden afgeleid uit een andere beslissing van de Volkskammer, namelijk om per 1 augustus zwaardere straffen te geven aan mensen, die „de staat hebben beledigd", of zich schuldig heb ben gemaakt aan „spionage, agenten-activiteiten en soortge lijke delicten". TOKIO - De zeven grootste westelijke industrielan den doen een beroep op Vietnam „onmiddellijk een eind te maken aan de onordelijke uittocht" van vluchtelingen. Dit staat in een verklaring waarin Amerika, Japan, Canada en de vier grootste EG- landen hun steun betuigen aan het voorstel een confe rentie bijeen te roepen over het vluchtelingen vraagstuk in Zuidoost- Azië, dat de laatste maan den een enorme omvang heeft aangenomen. De staatshoofden en regeringslei ders van de Zeven die in Tokio bijeen zijn voor de vijfde weste lijke economische topconferen tie, zeggen in hun verklaring „beduidend meer steun" toe voor de hulp aan de Indochinese vluchtelingen. Er zal meer geld beschikbaar worden gesteld, terwijl ook meer vluchtelingen in de betrokken landen zullen wor den toegelaten. Over bedragen en aantallen zal de speciale confe rentie pas meer opheldering ver schaffen, zei een Japanse woord voerder desgevraagd. Aan de uitbreiding van de westelij ke en Japanse steun wordt overi gens wel de voorwaarde verbon den dat de „sociale en economi sche omstandigheden" in de be trokken landen in de beoordeling betrokken zullen worden, door gaans een frase om de verplich tingen te kunnen afkopen. De westelijke Zeven spreken de hoop uit dat ook andere landen zullen deelnemen aan de voorge stelde conferentie, aangezien het probleem van de vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja „historische afmetingen,, heeft aangenomen, aldus nog de ver klaring. De Tokiose verklaring laat nog veel ruimte over voor scepsis of de voor het eerst door Londen voor gestelde, door alle EG- landen ondersteunde internationale conferentie op korte termijn zal plaatsvinden en of er concrete oplossingen kunnen worden ge vonden. In dit verband is het van belang dat de Zeven zich niet uit spreken over het karakter van de conferentie en evenmin waar ze gehouden moet worden. Vietnam dat als hoofdschuldige aan de vluchtelingenstroom in Indochina wordt beschouwd, wil alleen aan de conferentietafel plaatsnemen als uitsluitend over humanitaire zaken wordt ge sproken. Daarom wil Vietnam ook liever naar Genève of een an dere neutrale plaats dan bijvoor beeld naar Bangkok, hetgeen is voorgesteld door Maleisië, Thai land en de Philippijnen, de lan den die overstroomd worden door vluchtelingen uit Viet- Nieuw idee Intussen kwam gisteren William E. Colby, oud-directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA met een geheel nieuw idee voor de oplossing van het vluch telingenvraagstuk „Breng de 300.000 Vietnamese vluchtelin gen die nu over heel Zuidoost- Azië verspreid zijn, naar Nieuw Caledonië om ze daar een nieuw leven te laten beginnen", schreef hij ia een artikel in een Japanse krant. Nieuw Caledonië is een eiland nabij Australië met een oppervlakte van 22000 vierkante kilometer en een bevolking van 140.000 men sen. Het is een voormalige Franse kolonie met een beperkte vorm van zelfbestuur. Een deel van de bevolking bestaat uit Vietname- zen die hier tientallen jaren gele den naar toe werden gebracht om de plantages te bewerken. Colby die als adviseur verbonden is aan een Japanse public relations firma, bepleit de oprichting van een speciale ontwikkelingsmaat schappij naar het voorbeeld van de Suez- en de Panamakanaal maatschappij. Met financiële hulp van de Verenigde Staten, Japan en andere belanghebben de landen zou in Nieuw Caledo- nië een groots program moeten worden opgezet om de „Indochi nese versie van Singapore" te stichten. De afgelopen weken is herhaalde lijk sprake geweest van het be stemmen van (onbewoonde) ei landen als nieuwe woonplaats voor de Vietnamese vluchtelin gen. Indonesië en de Philippij nen hebben laten doorschemeren dat ze eilanden voor dit doel wil len aanwijzen, maar slechts als woonplaats voor een beperkt aantal Vietnamezen. ADVERTENTIE Britse defensie ingekrompen LONDEN (Reuter) - Brittannië heeft gisteren meegedeeld dat door groot personeelstekort veel van zijn 51 infanteriebataljons met drie in plaats van vier compagnieën zullen moeten werken. Het hefschroefdekschip Blake en vijf fregatten zullen voor anker worden gelegd, zo heeft minister van defensie Francis Pym het parlement mee gedeeld. Deze en andere maatregelen baren opzien omdat de Britten van de nieuwe conservatieve regering verwacht hadden dat dc Britse defensie zou worden versterkt en meer zou worden uitgegeven. Verstandig om de Internationale Reis-en Kredietbrief van de ANWB te hebben als u naar 't buitenland gaat Stap daarvoor gewoon even binnen bn een Grenswissel kantoor Waar u óók vooreen ANWB-ofWW-ltdmaatschap welkom bent. Waar u net zo snel geholpen wordt aan elk soort vreemdgeld (óók muntgeld) en verzekerde reischeques. En aan verzeke ringen-voor-op reis die 't stempel van de ANWB dragen De 6o GWK-kantoren zijn op de vreemdste tilden geopend, zelfs in 't weekend. Ook makkelijk als u kontant-geld nodig hebt, want Eurocheques. girobetaalkaarten en kascheques worden er snel verzilverd. GWK vindt u op stations en aan de grenzen. Nu ook in het station NS. Schiphol U komt er immers toch langs. DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND (Samenwerking van N V Nederlandse Spoorwegen N V AMEV en Picrson. Heldring Pierson N V Hoofdkantoor Centraal Station. Postbus 721,1000 AS Amsterdam Tel. 020-221324. AMERIKA IN CONTACT MET VOORLOPIGE REGERING NICARAGlA WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben contacten geopend met de door de Sandinisten gesteun de voorlopige regering als een verdere stap die gericht is te gen het bewind van president Anastasio Somoza, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken gisteren meege deeld. De ontmoetingen die in Was hington en in Panama werden gehouden, terwijl de VS er bij generaal Somoza op aan drongen af te treden en de macht over te dragen aan de voorzitter van de senaat, Pablo Renner. De Ameri kaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Viron Vaky, de grootste expert voor Latijnsamerikaanse zaken van Washington, ontmoette afgelopen weekeinde de "ambassadeur" van de voor lopige regenng, pater Miguel d'Escoto. aldus woordvoer der Tom Reston. Later confe reerde Lawrence Pezzulla, de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Managua, met pater D'Escoto. Woensdag ont moette de speciale afgezant van William Bowdler leden van de voorlopige regering in Panama. Bowdler zou met hen in contact blijven en voorlopig daar blijven. Res ton zei dat de VS ook indirec te besprekingen hadden ge voerd met de Nationale Gar de. De eerste officiële contacten tussen Washington en de voorlopige regering die de Sandinistische guerrillastrij ders tien dagen geleden had den gevormd, begonnen toen de VS kwamen met voorstel len voor een overgang naar democratie in Nicaragua. Het ministerie van buitenlandse zaken deed de voorstellen maandag toekomen aan mi nister van buitenlandse za ken, Julio Cesar Quintana die ze aan generaal Somoza gaf, aldus Reston. Amerikaanse kringen in Mana gua zeiden dat de Amerikaan se ambassadeur gisteren een "krachtige brief' van presi dent Carter aan generaal So moza zond waarin hij hem "uit naam van de mensheid en omwille van het land" vroeg af te treden. In een reeks vraaggesprekken herhaalde Somoza dat hij te gen elke pnjs aan de macht zou blijven "en als het con gres mijn ontslag vraagt, zal ik het onmiddellijk ontbin den". Ongeveer 1500 Sandinistische guerrillastrijders en hun tie ner-vrijwilligers trokken gis teren onder dekking van de duisternis uit het oostelijk deel van Managua teneinde de burgerbevolking verdere afstraffing door de Nationale Garde te besparen. "Wij ver trokken omdat de bombar dementen de burgerbevol king te zeer doet lijden", zei een opstandelingenleider De Sandinisten trokken daarop naar Masaya (ten zuiden van de hoofdstad) dat in hun han den is. Sandinistische strijders omsin gelden gisteren gedeeltelijk een commandopost in de be langrijke zuidelijke stad Ri- De Sandinistische guerrillabe weging heeft gisteren de op richting bekend gemaakt van een 'raad van nationaal her stel'. In dit dertig leden tel lende orgaan zullen alle op positiegroeperingen en de grootste vakbonden zyn ver tegenwoordigd. De bekendmaking kwam en kele uren voordat het congres in Managua bijeen zou komen temidden van geruchten dat president Anastasio Somoza zou aftreden. Deze heeft ech ter gezegd dat het parlement de begrot ing behandelt en dat zijn aftreden niet aan de orde

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9