MX, de nieuwste intercontinentale rakel Amateur-archeoloog (16) doet bijzondere vondst Staatsbosbeheer stopt met aanleg nieuwe trimbanen VRIJDAG 29 JUNI 19 WASHINGTON - De MX, Amerika's nieuwste interconti nentale raket waarvan president Carter 200 exemplaren heeft besteld, is niet alleen maar politiek wisselgeld, dat het Witte Huis wil uitgeven aan de ratificatie van het SALT-verdrag, De MX, 2 meter 30 in doorsnee en bijna 24 meter lang, verschaft d e VS voor het eerst de zogenoemde „first strike capability", wapentuig voor de eerste aanval. Daarmee zal een omstandig debat gepaard gaan over de nucleaire strategie van de VS. De MX dient ook, met al zijn tien onafhanke lijk van elkaar te richten kern koppen, de VS voldoende sterk te maken om voor de Sowjet-Unie verdere onderhandelingen over beperking van de strategische bewapening aantrekkelijk te la ten blijven. In de jaren '60 formuleerde Robert McNamara het beginsel van de 'wederzijds vaststaande vernieti ging' als het meest voor de hand liggende middel om de Russen van een aanval te weerhouden. In die dagen beschikte de Sowjet- Unie over een arsenaal aan kern wapens van aanmerkelijk minder indrukwekkend formaat dan thans. En alle overeenkomsten ten spijt hebben de Russen hun capaciteit voor een eerste aanval zo uitgebreid dat Amerika's 'mi- nute-man'-raketten in hun sta tionaire silo's, die voor de vergel ding (en dus een belangrijk deel van de afschrikking) zouden moeten zorgen, uiterst kwetsbaar zijn gewordeh. Wat Amerika daarna rest in geval van een Russische overval zijn de B-52 bommenwerpers, kwets baar en gegeven de Russische luchtverdiging wellicht niet ef fectief en de raketten van de nucleaire onderzeeërs. Hoewel het nog steeds vaststaat, dat Amerika in geval van een Sowjet- aanval. Rusland evenzeer van de kaart kan vagen, overheerst in Washington toch steeds meer de vrees dat bij een gebrek aan ver dere verfijning van nucleaire middelen de VS in een politieke dwangpositie zou kunnen gera ken. Immers de Russen zouden kunnen dreigen met een 'beperk te' aanval op de Amerikaanse ra ketten te land en Amerika zou die slechts met de dreiging van een aanval op grote schaal kunnen beantwoorden. Paul M. Nitze voormalig ondermi nistervan defensie, tegenstander van het nieuwe SALT-akkoord en lid van een commissie die zich bezig houdt met 'de gevaren van nu', zegt dat Amerika in zo'n si tuatie politiek geen stand kan houden. En minister van defensie Harold Brown verklaarde on langs dat de Amerikaanse rege ring in de eerste plaats streeft naar gelijkwaardigheid in de kernbewapening van de VS en Moskou en dat daarom een situa tie waarin slechts de Russen een eerste aanval zouden kunnen doen tegen de Amerikaanse ra ketten in feite onaanvaardbaar is. Ex-generaal George M. Seig- nious, directeur van het bureau voor bewapeningscontr ole en ontwapening, huldigt de opvat ting dat zonder een MX-raket voor de VS, Moskou weinig aan leiding zou hebben over verdere beperking van het strategisch ar senaal te onderhandelen. De argumenten van de tegenstan ders zijn tenminste even klem mend: een man als bijvoorbeeld senator George McGovern houdt staande dat de vergeldingsmacht die de VS overblijft na een Russi sche aanval die de minute-man raketten wegblaast, nog meer dan genoeg is om een Russische aanval af te schrikken. Dertig tot 40 miljard dollar voor 200 nieuwe raketten, die behendig in een gangensysteem heen en weer worden geschoven is dan ook in die opvatting geldverspilling. Senator Mark Hatfield betoogt dat uibreiding van het Ameri kaanse arsenaal met 'first strike capability' aan beide kanten de neiging groter zou maken als eer ste toe te slaan en dat het zeer goed mogelijk is met minder geld de bestaande 'minute-man' ra ketten minder kwetsbaar te ma ken. Zij zijn dan nog steeds niet geschikt als ammunitie voor een eerste aanval, maar een Russi sche 'strike' zou minder zin heb ben naarmate meer van de ver geldingswapens zouden overle- Evenwel, het blijft onmiskenbaar dat gegeven het feit dat de MX pas tegen 1983 aan zijn eerste proefneming toe komt, in de eer ste helft van de jaren tachtig het Amerikaanse arsenaal te land zo kwetsbaar zal blijven, dat dit po litiek tot een nadelige positie kan leiden, die het Amerikaanse lei derschap van de vrije wereld ern stig kan aantasten. Want nu blijkt dan inderdaad de 'missile-gap' te gaan ontstaan, waarmee in het verleden ten onrechte werd ge schermd om de Amerikaanse kernbewapening op te voe- "MISSILE-Gap" Het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres heeft de zer dagen in een rapport over de MX-raket gezegd, dat uit een oogpunt van economie de VS tenslotte wellicht meer geneigd zullen zijn hun land-raketten minder kwetsbaar te maken door die te verdedigen, dan door in toenemende mate schuilplaatsen te bouwen die bescherming moe ten bieden tegen een groeiend ar senaal van Russische kernkop pen. Het bureau vindt dan ook dat voor bepaalde delen van het MX-systeem verdediging met een anti-raket raket (anti ballistic missile ABM) 'voorstelbaari is, gegeven de vooruitgang in de technologie op dit punt. Echter, in de eerste SALT-over- eenkomst die te Moskou op 26 mei 1972 werd ondertekend, zijn de VS en de Sowjet-Unie over eengekomen de ABM-systemen te beperken. Het verdrag heeft echter een ontsnappingsclausu le, waarin staat dat beide landen zich, gegeven een opzegtermijn van zes maanden, uit de overeen komst kunnen terugtrekken als blijkt „dat buitengewone gebeur tenissen met betrekking tot de onderwerpen die in het verdrag aan de orde zijn de hoogste be langen (van de verdragspartners) in gevaar brengen". Te Wenen hebben Carter en Brezjnjev hun handtekeningen gezet ondereen SALT Il-verdrag dat uitgangspunt moet zijn voor verdere beperking van de nucleaire bewapening, met name in het 'grijze gebied' van de niet voor intercontinentaal gebruik bestemde kernwapens. Maar beide partijen hebben besloten zich uit te rusten met wapens, die uitsluitend geschikt zijn voor een eerste aanval, omdat hun gebruik geen zin heeft in het kader van een 'vergelding' tegen de dan in middels lege silo's van de tegen stander die de eerste aanval heeft ondernomen. Dit feit op zichzelf maakt het nodig de raketten voor de eerste aanval te beschermen, maar zelfs het in gewikkelde gangenstelsel dat de VS willen aanleggen maakt het geenszins zeker dat de MX zal kunnen overleven, wanneer de Russen besluiten hun capaciteit (via de SS 18 raket zo uit te brei president Carter 200 exemplaren den dat een zo groot mogelijk deel van het gangenstelsel wordt vernietigd. En binnen het raam van de verificatie-afspraken die bij gelegenheid van SALT II zijn gemaakt, krijgen zij van tijd tot tjjd een min of meer open blik op het gangenstelsel Militaire plannenmakers neigen er dan ook toe uiteindelijk meer be veiliging te willen dan de gangen, met hun reeks van versterkte lanceerpunten op den duur heb ben te bieden. En daarmee komt de opvatting in het geding die van de toenmalige van defensie Mei vin Laird in 1969: „Een ABM-sys- teem is het logische antwoord op de Russische raketten die ten doel hebben Amerika's intercon tinentale land raketten te vernie tigen". En dus is het duidelijk dat het antwoord op wat in 1969 de SS 9 was en nu inmiddels de SS 18 is geworden, uit meer moet be staan dan alleen maar de MX en het stelsel van schuilgangen. En wat de Russen betreft Ook zy moeten overwegen welke be scherming hun raketten nodig hebben - mobiliteit in welke vorm dan ook of via een ABM- systeem waarvan zij altyd al voorstanders zijn geweest. Kort om: degenen die zeggen dat elk nieuw wapen toegevoegd aan de arsenalen, tot meer nieuwe wa pens leidt - dat dus de bewape- ningswed loop onverminderd in gang blijft en dat de SALT-over- eenkomsten neerkomen op het bij afspraak afstoten van overbo dig geworden wapens. Amerika heeft momenteel 1054 'minute man'-raketten in 1054 versterkte maar geheel onbe weeglijke silo's. Veruit het goed koopste systeem om de kwets baarheid van deze vernieti- gingsm acht te verminderen is het graven van een zeer groot aantal gaten in Amerikaanse grond en de raketten te laten rouleren. Die optie verviel toen de Russen vonden dat onder de S ALT-overeenko mst al die extra silo's, ook al waren zij niet gela den met een raket, toch moesten worden gerekend tot de 'lan- ceerinrichti ngen', waarop een beperking was gelegd en dat het systeem niet werkelyk mobiel was aangezien het onverminderd ging om een raket die slechts vanuit een vast punt kon worden afgevuurd. Zodoende ging dit Amerikaanse plan niet door, ook al omdat Amerika er blykbaar bij de on derhandelingen niet al te hard aan heeft willen sleuren uit angst voor een duidelijk Russisch nee en de onmogelijkheid om aan de Senaat zowel dit systeem te ver kopen als een SALT-overeen- komst waarin de toelaatbaarheid ervan in twijfel wordt getrok ken. Hoe het ook zij: zelfs met de MX, zijn de 'minute man' raketten in de jaren tot 1985 kwetsbaar en er zijn voor de hand liggende opties om die kwetsbaarheid te vermin deren die er kortweg op neerko men dat de raketten moeten wor den afgeschoten voordat zij kun nen worden vernietigd. Zo'n stra tegie valt dan weer te variëren: de lancering vindt plaats als blijkt dat een wolk Russische kernwa pens onderweg is, of wanneer vaststaat dat de VS wordt aange vallen. In de vaktaal van de raketstrategen heet dat 'launch on warning' (lan ceren bij eerste waarschuwing) of 'launch under attack' (afschieten bij gebleken aanval). Dat zijn geen nieuwe gedachten, maar minister van buitenlandse zaken Vance heeft ze actueel ge maakt door onlangs in een televi sie-gesprek met journalisten te zeggen, naar aanleiding van een vraag over de kwetsbare 'minute raketten: „Niemand m dat deze raketten n in de lucht zullen zijn voordat door inkomende raketten w den geraakt". Maar in elk geval hoe absurd dat in het licht x hoe dan ook enorme aantalle doden en de gigantische v tiging mag klinken: Deze strate gie is een grof antwoord op w aan Amerikaanse kant 10 tot 2 miljoen doden kan kosten w neer de Russen een vooreerst r al te nauwkeurige aanval doen o| de Amerikaanse silo's. En in beide gevallen vereist hd lanceren bij waarschuwing of bj aanval een vrijwel automatisch] procedure, die wellicht de Rua sen kan afschrikken, die vrijwel geen verfijning meer toelaat en steeds meer essentiële verant woordelijkheden verschuift van de politiek verantwoordelijk] president naar lager personeel De strategie is dus een factor van onevenwichtigheid, maar ont leent aan voortdurende Russi sche bezorgdheid een zekere be tekenis, met name aan de onder» handelingstafel. Carter heeft vermoedelijk geredö neerd dat het nieuwe SALT-ver drag met al zijn zwakheden d] beste bescherming bood. Andd ren, die zich vooral met de mili taire praktyk bezig houden, den ken aan mogelijkheden om d| bestaande minute man'-III- ra ket verplaatsbaar en verborgen to maken. Oplossingen die alle be lemmeringen van SALT II ter spijt eerder bescherming bieder dan SALT II alleen en het wach ten op de MX, die eerst in 1986 of zijn vroegst in aantalen van bete kenis te velde kan worden gein stalleerd. Al deze opties zullen ter sprake komen in het SALT-debat dat begin juli een aanvang neemt en in augustus tot de herfst wordt onderbroken. De verenigde chefs; van staven, de hoogste militaire leiders hebben gezegd vooi SALT te zijn. Dat is belangrijke politieke winst voor Carter, maar, niettemin valt te vrezen dat hij voor een neerderheid m de senaafl een enorme politieke prijs zal moeten betalen, die de bewapeJ ningswedloop intensiveert. Dat is tragisch voor Carter want hij streeft naar afschaffing van alle kernwapens en moet er on uiteindelijk te bereiken steeds meer bouwen... HENK KOLE ULVENHOUT - Een doodgewone kiezelsteen, van een flink formaat, en dan doormidden geslagen. Zo ziet de bijzonder interessante vondst eruit die de 16-jarige Hans Peeters uit Ulvenhout in West-Brabant deed in een riole ringssleuf. Zulke artefacten (voorwerpen) van zo lang geleden worden slechts zelden gevonden. In Nederland vooral langs de Maas bij Bruns- sum, waar een archeoloog dui zenden van die kleine steenwerk tuigjes heeft aangetroffen. Er wordt dan ook verondersteld dat daar al mensen hebben gewoond in het oud-paleolithicum. In Ulvenhout ook? Hans Peeters: „Nee, dat is niet waarschijnlijk. Ik heb dit voorwerpje in april in Nieuw-Ginneken gevonden, en het is, voor zover bekend, de eer ste keer dat in West-Brabant een werktuig van zo hoge ouderdom is aangetroffen. Omdat het er maar één was en omdat er veel kalkresten in de omgeving lagen, is het aannemelijker dat dit bij zondere brokje is meegekomen in de fijd dat boeren kalk uit Wat die in de ogen van leken dood gewone kiezelsteen zo bijzonder maakt voor kenners, is de manier waarop dit zogenoemde „Maas- ei" werd gehalveerd: kennelijk door mensenhand, én de tijd waarin dat moet zyn gebeurd: meer dan 400.000 jaar gele den. De periode tot 400.000 jaar voor Christus wordt het oud-paleoli thicum genoemd en in die perio de heeft het mensdom een be langrijke stap gedaan in deevolu- tie van aapachtigen naar mens, door rechtop te gaan lopen. In die t(jd werden de eerste werktuigen vervaardigd van steen, vooral van vuursteen, dat goed bruikbaar was vanwege zijn hardheid en de bijzonder scherpe randen die bij breuk ontstaan. Limburg lieten komen om op hun akkers te strooien. Maar ook al betekent dit niet dat hier 400.000 jaar geleden al mensen woonden, evengoed heb ik nu de oudste vondst in Brabant op myn naam staan. En een van de oudste in ons land. Dat is my gezegd door bekende archeologen". „Bovendien heb ik op dezelfde dag in april een fragment van een schaaf gevonden uit het midden- paleolithische tijdperk. Met zo'n schaafje schraapten de Neander thalers waarschijnlijk het vlees van dierenhuiden. Mijn vriend Anton Reijers, met wie ik deze hobby deel, vond bij Gilze ook een schaaf-fragment en bij Ul venhout een klingetje uit diezelf de tijd (100.000 tot 40.000 voor Christus). En op grond van meer dere vondsten in dit gebied kun nen we vrij zeker aannemen dat hier in West-Brabant in elk geval wel Neanderthalers hebben ge leefd". Hoe gaan amateur-archeologen als Hans Peeters en Anton Reijers nu te werk? „Als het enigszins kan stellen we ons op de hoogte van gemeenteplannen. Want als er grondwerkzaamh eden aan de gang zijn heb je vaak kans dat er interessante dingen aan het licht komen. Deze hobby kostje al je vrije tijd en je hebt er veel geduld en doorzettingsvermogen voor nodig. Als je net begint, doe je er soms een halfjaar of een jaar over voordatje iets interessants vindt. Je weet niet waar je moet zoeken, waar je op moet letten. Ik doe het nu twee jaar en ik had het geluk al bij de eerste keer dat ik veldwerk ging doen iets aardigs te vinden. Nu weet ik goed hoe ik moet zoe ken. Je moet ervan uitgaan dat de mensen vroeger graag in de buurt van water zaten, maar dan wel op een zekere hoogte. Anton en ik hebben er erg veel over gele- „Maar zodra je wat meer gespeciali seerde dingen wilt weten, moetje het in het Frans, Duits of Engels lezen. Ik zou graag in deze rich ting verder gaan, maar archeolo gie is een universitaire studie en ik heb nu net mijn mavo achter de rug. Dus ga ik eerst verder met de lukt, dan zou ik de restaurateurs havo en hopelijk daarna athe- opleiding graag doen. Later zou neum, als het lukt. Als het niet ik dan misschien werk kunnen krijgen bij het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonder zoek". Vraagtekens bij veiligheid van trimmen buiten bebouwde kom GRONINGEN - Staatsbosbe heer is gestopt met de aanleg van nieuwe trimbanen in bos rijke gebieden. Andere opvat tingen over het trimmen en ook het regelmatig plaats hebben van ongevallen vor men hiervan de reden. Een van de gemeenten die dezer dagen met het nieuwe lande lijke beleid van Staatsbosbe heer te maken hebben gekre gen, is het Drentse Smilde. Een verzoek voor de aanleg van een nieuwe trimbaan in een bos bij Hoogersmilde werd door Staatsbosbeheer afgewezen. Het gemeentebe stuur van Smilde had om een trimbaan gevraagd, maar vernam dat Staatsbosbeheer geen medewerking meer verleent aan het maken van voorzieningen voor deze tak van de recreatiesport Houtvester ir. A. C. Kuhn van Staatsbosbeheer Drente be vestigt dit. „Gebleken is dat het niet iedereen goed be komt om ver buiten de be bouwde kom diverse licha melijke inspanningen te be drijven. Als er wat gebeurt, is er vaak niemand om de hel pende hand te bieden en van daar dat we gestopt zijn met de aanleg van trimbanen in de bossen. Het ministerie van volksgezondheid plaatst de nodige vraagtekens bij de veiligheid voor de trimmers op trimbanen buiten de be woonde gebieden", aldus ir. Kuhn. Hij wijst erop dat het voor Staatsbosbeheer moeilijk is om trimbanen goed te onder houden. De oefenstations op een trimbaan worden $an hout gemaakt en het probleem is dat er gemakke lijk spijkers of andere scherpe delen plotseling te voorschijn kunnen komen, waaraan een trimmer zich kan verwonden. „Hout werkt nu eenmaal al tijd, zodat je dit soort situaties niet altijd kunt voor zijn". Een woordvoerder van de afde ling Recreatie van Staatsbos beheer in Utrecht merkt op dat onlangs bij een werkbe zoek aan Drente duidelijk werd dat de trimbanen in de bossen er „erg slecht bij staan, waardoor zich gevaar lijke situaties kunnen voor doen voor de mensen die er gebruik van maken". Ook in Utrecht wordt gewezen op veranderde inzichten over het trimmen. Deskundigen menen dat de aanleg van trimbanen meer past in een stedelijke omgeving en onder andere Volksgezondheid is nog niet zo overtuigd van de „gezondheid van een trim baan...". Volgens dit ministe rie zouden er bij trimbanen in een stedelijk gebied ook dou ches moeten worden ge plaatst, zodat de mensen zich na lichamelijke inspanningen eerst kunnen wassen voordat ze naar huis gaan. Staatsbosbeheer heeft in dit al les aanleiding gezien het trimbanenbeleid drastisch te wijzigen. Besloten is geen nieuwe banen buiten de be bouwde kom aan te leggen en de bestaande banen in de bossen op te heffen, aldus de afdeling recreatie van Staats bosbeheer in Utrecht. Houtvester Kuhn benadrukt dat een en ander niet betekent dat Staatsbosbeheer de spor tieve recreatie volledig de rug toekeert. „We gaan gewoon door met het maken van wandel-, fiets- en ruiterpaden, alsmede met het plaatsen van voorzieningen op onze dag- kampeerterreinen, zodat de bezoekers hiervan zich toch sportief kunnen uitle ven". Medisch onderzoek Het gaat te ver om trimmen in het algemeen gevaarlijk te noemen, meent het ministerie van volksgezondheid. „Daar van is geen sprake. Wel vin den we - en die mening be staat al vanaf de inrichting van de eerste trimbaan in ons land - dat mensen die op een trimbaan sportieve prestaties leveren, er verstandig aan doen zich eerst door een arts te laten onderzoeken", ver klaart een zegsman van Volksgezondheid. Hij ziet als pluspunt van trimbanen bin nen een bebouwde kom dat deze veel grotere kansen bie den op hulp wanneer zich on gelukken voordoen. De mi nisteriële woordvoerder vraagt zich overigens af of er wel veel ongelukken gebeu ren op trimbanen; cijfers daarover zijn er niet. De inhoudelijke verantwoor delijkheid voor trimbanen (binnen en buiten de be bouwde kom) berust bij de Nederlandse Sport Federatie (NSF), die in het begin van de jaren '70 de aanleg van trim banen op grootscheepse wijze heeft gepropageerd! Momen teel is de NSF niet actief meer op dit gebied. Wel worden, als daarvoor verzoeken binnen komen, bijvoorbeeld van ge meentebesturen, richtlijnen en voorschriften verstrekt over de aanleg van trimba nen. Andere inzichten Het betoog van Hans Bertels, medewerker op de afdeling sportontwikkeling en kader training van de NSF, komt erop neer dat er andere in zichten zijn gekomen over de manier waarop een trimbaan het best kan worden aange legd. Er kan voorts uit wor den gehaald dat de meeste bestaande trimbanen hier door als verouderd zijn te be schouwen. „Het verschil tussen het oude en nieuwe principe van een trimbaan is dat op „oude" trimbanen per station wordt aangegeven welke oefenin gen geschikt zijn voor begin ners en welke voor gevorder den. Het enige tijd geleden ontwikkelde systeem gaat uit van drie lussen, ofwel een korte, een middellange en een lange afstand. Kortom: in plaats van verschillen per sta tion, wordt nu uitgegaan van verschillende afstanden. De nieuwe trimbaan is wel ont wikkeld op basis van de ou dere banen; al zijn er enkele oefenstations uitgehaald", aldus Bertels. Hij onderstreept dat een trim baan slechts een onderdeeltje is van de vele manieren voor de mensen om zich wat meer te bewegen. Over het onder houd - en met name de slech te toestand van sommige trimbanen - merkt hij op dat de verantwoordelijkheid hiervoor niet bij de NSF, maar bij de beheerders be rust.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4