N atnurnmscimi in grote ruimtenood Bibliotheek gaat rommelig jaar tegemoet Dag op proef' trekt aandacht Nog 7 dagen: merktapijtvoor stuntprijzen! F.van Duuren B.V. voor je goeierd! jRIJDAG 29 JUNI 1979 Situatie is zonder meer Irampzalig... uur' ^EIDEN - "De situatie [waarin wij verkeren is zonder meer rampzalig". jMet veel moeite komen 'orev^deze woorden over de lip- mstratijpen van professor dr. W. jus^JVervoort, directeur van luss [het Rijksmuseum van Na- Dptredjtuurlijke Historie aan de voorsp)pjaamsteeg in Leiden. "Er derdoi^is sprake van een noodsi- everkejtuatie. Sinds 1959 is er in r (Ooijhet museum praktisch niets meer veranderd". jptredg ge G1 e behuizing van het museum van Natuurlijke Historie is te klein geworden. Zo klein dat het al ja ren gesloten is voor het publiek. Bezoek is alleen mogelijk vol gens afspraak en dan nog in klei ne groepen. Manshoog staan in de magazijnen de laden en bak ken opgestapeld waarin vaak zeer zeldzame insecten, kleine dieren en schelpen liggen opge- rwoudj slagen. Ook de overblijfselen van grotere dieren, zoals van olifan ten, staan ruggetje aan ruggetje. Verder zijn in het museum opge- ishuizd zette vogels dicht opeengepakt ;t, 14.3 en hebben dieren op sterk water relatief nog de meeste ruimte, lat het museum veel te klein is wordt al duidelijk als je de hal van met museum binnenkomt. Do zen, kisten, een zitje, een por tiersloge en vier skeletten zijn in de toegangshal de eerste stille ge tuigen die wijzen op het ruimte gebrek dat daar heerst. Het ziet er naar uit dat we de mo gelijkheden voor uitbreiding de eerste paar jaar maar moeten ver geten. Ik maak mij daar echt zor gen over. Er zijn ontwikkelingen in ons vak die zonder meer moe rstellir indelin ordt Prof. dr. W. Vervoort: "Sprake van noodsituatie" ten worden bijgehouden, anders gaan we achterlopen". De knel punten van het museum liggen op alle fronten: het personeel, de ruimte en de expositiemogelijk heden. "Het gebrek aan expositieruimte en de groeiende ruimtenood hebben zich ontladen in een la wine van rapporten. Met de re gelmaat van de klok werden die door diverse instanties aan de di rectie van het museum gevraagd. En met een bijna even grote re gelmaat verdwenen ze in de doofpot. Alle rapporten, aide mémoires, klempuntennota's of hoe zij ver der ook mogen heten, hebben tot nu toe nog niets opgeleverd. Op dit punt moet ik dan ook tot mijn spijt constateren dat de ruimte lijke mogelijkheden rond het museumcomplex aan de Raam- steeg nu welhaast geheel zijn verdwenen en dat de belangstel ling van het ministerie van CRM voor een nationale expositie op het gebied van de dierkunde welhaast tot het nulpunt is ge zakt", aldus professor Vervoort. TAPTOE Het publiek weet maar weinig van het museum aan de Raamsteeg. Volgens een Leidse VW-infor- matrice is het museum met opzet niet in het foldertje "Leiden Mu- seumstad" opgenomen omdat "daar niets is". "Alleen tijdens de jaarlijkse taptoe op 2 oktober ziet een gedeelte van de Leidse bevolking wel eens iets van het museum: dat zijn de mensen die aan de overkant van het Van der Werfpark op de Tap toe staan te wachten. Zij zien ach ter de grote ramen aan de kant van het park skeletten staan", zegt John Staats, medewerker l het de i die onder andere de rondleidingen voor zijn rekening neemt." Voor de rest is het wel het meest ge heimzinnige museum van de Sleutelstad." Heel voorzichtig laat professor Vervoort doorschemeren dat het bij de overheid niet alleen om de centen gaat. "Ik wil niemand te gen de schenen schoppen, maar ik geloof dat er bij het ministerie van CRM niet alleen een finan cieel, maar ook een politiek spel letje wordt gespeeld. Er zijn ken nelijk andere culturele waarden die beter verkoopbaar zijn dan de Binnen de CRM-gelederen vindt men Nederlandse "musea-vo gels" van zeer diverse pluimage, stuk voor stuk van grote culturele waarde, "maar tevens stuk voor stuk van een totaal andere ge aardheid. Musea met een verge lijkbare structuur en activiteit zijn er helaas binnen CRM niet te vinden", zegt professor Vervoort. "Men ontmoet deze slechts in universitair verband in de vorm van het Rijksmuseum van Geo logie en Mineralogie en het Rijksherbarium. Indien men groepen over ons laat oordelen zonder diepgaande kennis van dit type instellingen en het soort onderzoek dat men daar pleegt, dan houd ik mijn hart vast.". Half juni haalde professor Vervoort tijdens de opening van de ten toonstelling "Plant en Dier" in de Oranjerie van de Hortus, fors uit naar het ministerie van CRM. Volgens het ministerie van CRM is er voor het museum op korte termijn geen oplossing te vinden. Er wordt door CRM wel gekeken naar een nieuw pand. "We zijn alert". Ook wordt nader onder zocht wat de plaats is van Na tuurlijke Historie in de nota "Naar een nieuw museumbe leid". Als eventuele oplossing voor het ruimtegebrek van het museum, wijst het ministerie van CRM naar Boerhaave-museum aan de Steenstraat. "Dit museum gaat voor een deel naar een ander onderkomen. Misschien dat het vrijkomende deel gebruikt kan worden door een ander Leids museum. Overigens is de alge hele economische situatie zoda nig dat er niet veel geld beschik baar is". DRIE TAKEN Bij de oprichting van in 1820 gold een driedelige doel stelling, namelijk wetenschap pelijk onderzoek, onderwijs en voorlichting aan het publiek. Tot de verhuizing van het museum van het Rapenburg naar de Raamsteeg in 1913, zijn deze drie taken steeds uitgevoerd. Ook kan volgens professor Vervoort wor den gesteld dat een aanzienlijk deel van de voor die tijd niet ge- Enorme groei van collectie ringe verzameling van het mu seum voor het pubhek toeganke lijk was. Aan de Raamsteeg betrok het mu seum aan het eind van de eerste Wereldoorlog in 1918 een voor die tijd ultramodern gebouw, dat be schikte over voldoende maga zijnruimten om de toen aanwezi ge collectie te herbergen. Het ge bouw was tevens ruim genoeg om de toen aanwezige staf en technische bezetting te herber gen. Het beschikte over uitbrei dingsmogelijkheden en stak, zo wel in Nederland als daarbuiten, gunstig af bij vele andere musea. Kortom de verwachtingen waren in de iaren twintig hoopvol voor het Door allerlei omstan digheden is het bouwen van een expositieruimte bij het museum er nooit van gekomen. De plan nen waren onder andere om op het terrein van het huidige Van der Werfpark zo'n expositieruim te te bouwen. Het rijk verkocht het terrein echter aan de gemeen te Leiden, die er een park Üet aanleggen. "We hoeven er nu natuurlijk niet meer om te komen", zegt Ver voort, "Maar we hadden in de stad genoeg panden, die in aan merking kwamen om als exposi tieruimten te worden voorgedra gen bij het ministerie van CRM. Men heeft het in Den Haag echter niet opgepakt en zo zijn anderen met de ruimten vandoor gegaan. We exposeren zo nu en dan in de Hortus, en de plannen voor een eigen expositieruimte staan nu in de ijskast. Totdat er geld komt, dan gaan we direct weer aan de slag". Naast al deze perikelen is er in de loop der tijden nog een ander probleem een rol gaan spelen, namelijk de sterk groeiende col lecties van het museum. Deze hebben er voor gezorgd dat het gebouw en de magazijnen aan alle kanten uitpuilen. En nog steeds komt er met een grote re gelmaat nieuw materiaal bij in het museum. Zo heeft het museum in den lande bekendheid als instituut waar heen dieren die aan de Noordzee stranden aanspoelen worden heengebracht. Ze worden er on derzocht en verdwijnen in de kelders. "We bewaren bijna al les", zegt professor Vervoort. THIJS JANSEN Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher- mingseducatie(lVN) organi seert zondag een ongeveer anderhalf uur durende stadsnatuurwandeling door Leideii. De wandeling staat onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. Aan deze wandeling kan wor den deelgenomen zonder voorafgaande opgave. De deelnemers vertrekken om half elf 's ochtends vanaf het Stadhuisplein. Musicalavond De leerlingen van de Zuider parkschool aan de Asser straat 50 houden maandag een musicalavond in de aula van de mavo. Er wordt om ze ven uur begonnen en er zullen drie musicals worden opge voerd. Klas twee brengt "Teun de speelman" en klas drie "Meester Pennelik"Ten slotte brengt de zesde klase de musical "Spionnen in het cir- Yoga-lezing Op dinsdag 3 juli zal A'carya Rameshvara Brahmacari van de sociaal-spirituele yo- gabeweging Ananda Marga een lezing houden in Leiden. Dat gebeurt in het Breehuys aan de Breestraat 19. De bij eenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. De Lakenhal Het stedelijk museum "De La kenhal" heeft het afgelopen jaar 49.110 bezoekers getrok ken. Dat was veel meer dan het jaar daarvoor toen het museum werd bezocht door 37.888 personen. Overigens blijkt het traditionele bezoek op 3 oktober wat terug te lo pen. Vorig jaar kwamen er die dag 697 bezoekers tegen 936 in 1977Een groot deel van de bezoekers blijkt te komen voor de exposities die er wor den gehouden. Voor de eigen collectie van het museum bestond belangstel ling bij 16348 bezoekers. LEIDEN - De Stichting Openbare Bibliotheek Leiden gaat een rommelig jaar tegemoet. Zo moeten drie vestigingen (Steen- schuur, Plantage en Bree straat) naar de dan gereed gekomen centrale, het Heerenlogement, worden overgeheveld. Bovendien moeten de openingstijden van de zeven Leidse vesti gingen worden aangepast. De aanpassing is noodzakelijk, enerzijds om de cao-biblio theekwerk toe te kunnen passen, anderzijds om de grote stroom le zers die het in november geopen de filiaal in de Merenwijk trekt op te vangen. Nu al blijkt het filiaal aan de Rosmolen in de Meren wijk de drukstbezochte vesti ging. Omdat de stichting er geen personeel bijkrijgt zullen de zes andere vestigingen iets aarf uit leentijden moeten inleveren. Het filiaal Merenwijk krijgt er met ingang van 1 september drie ope ningstijden (woensdag- en zater dagochtend en dinsdagmiddag) bij. De openstelling tijdens de ochtenduren is vooral bedoeld voor werklozen, bejaarden en huisvrouwen. Ze kunnen meer aandacht van het personeel krij gen, want de stichting wil meer zijn dan een "uitleenfabriek". Vanaf 1 september zal boekmin- nend Leiden-noord ook op zater dag in een bibliotheekvestiging terecht kunnen, en wel van half tien tot twaalf uur. De centrale aan de Breestraat is de enige vestiging die de huidige openingstijden handhaaft. De openingstijden van de filialen worden zoveel mogelijk gelijkge trokken. Met name Zuid-West heeft een uitleenavond moeten inleveren. De Plantage raakt de zaterdag kwijt. Wat er met de openingstijden gebeurt als het fi liaal in het Morskwartier, medio 1980 er staat is nog niet bekend. Door aankoop en spreiding van het boekenbestand is het boekenbe zit van het filiaal Merenwijk aan zienlijk toegenomen. Startte men met 12.000 boeken, over een paar maanden zullen er 25.000 boeken in de - nu nog grotendeels lege - rekken staan. De stichting zal per 1 september ook een contributieverhoging moeten invoeren. Voor de jeugd tot en met 17 jaar (meer dan de helft van het ledenbestand) is en blijft het lenen van boeken gratis. Voor lezers van 18 tot 64 jaar wordt de contributie van 6,50 naar 8,00 gebracht. CJP-houders en 65-plussers gaan een gulden meer (4,50) betalen. Houders van een 65-plus pas blijven een gul den betalen. Uiterlijk 1 juli 1980 moet de nieuwe centrale in ge bruik worden genomen. Om de verhuizing zo goed mogelijk te la ten verlopen - de collecties moe ten gesaneerd worden - zal een aantal vestigingen wellicht en kele dagen gesloten moeten wor den. ADVERTENTIE Tot zaterdag 7 juli duurt de voordeelaktie in Van Duurens nieuwe winkel aan de Hooigracht. Nog precies één week! Profiteer ervan! De nauwkeurigste tapijtlegger van Leiden heeft weer 'n paar konkurrentieloze aanbiedingen voor u: SONNESTA -IOC hoogpolig tapijt van.159:- vooriZ.' BERBER "MO bijzondere kwaliteit vanl»9;- voor BLOEMTAPIJT /IQ50 prachtig mooi motiet van.89r- voorT+ïy, Grote kollektie gordijnen, gratis op maat gemaakt. Rolgordijnen vanaf 23,50 Vatl VuUKH (het Wdt HOOIGRACHT 18 MIDDELWEG 11 LEIDEN? Nog altijd hebben bejaarden drempelvrees voor een verzor gingstehuis. Deze bejaarden in het Huis op de Waard hebben de drempel vrees overwonnen en het ken nelijk best naar hun zin. DREMPELVREES BEJAARDENCENTRA WEGNEMEN Opname in een verzorgingste huis. De meeste bejaarden stellen de dag waarop dit moet gebeuren zo lang moge lijk uit. Heel begrijpelijk al is het lang niet altijd even ver standig. Maar goed, het is ook nogal wat om van de ene op de andere dag je vertrouwde omgeving te moeten opgeven om je intrek in een „tehuis,, te nemen. Mag je dan een beetje drempelvrees hebben In de gemeente Eindhoven is ongeveer een half jaar gele den een experiment begonnen dat er toe moet leiden deze drempelvrees zo veel mogelijk weg te nemen. In alle twaalf bejaardencentra die de licht stad rijk is kunnen de bejaar den tegenwoordig een dagje "op proef' komen. De bejaarden brengen dan een hele dag in het verzorgingste huis van hun keuze door. Zij worden op die dag begeleid door een van de bewoners of bewoonsters en gebruiken ook op de kamer van deze gast heer of gastvrouw de warme maaltijd. Nu het experiment zo'n half jaar draait, is men in Eind hoven aan het evalueren ge slagen. Directeur M. Buis man, van het 286 bewoners tellende Huize Peppelrode: "Onze ervaringen zijn tot op heden zeer positief. We zullen er dan ook zeer zeker mee doorgaan. De drempelvrees wordt duidelijk door zo'n- dagje-op-proef weggenomen. De bejaarden beslissen nu veel eerder en gemotiveerder om al of niet in een verzor gingstehuis te'gaan wonen. Echt, wat die mensen, en dat zijn er in Peppelrode sinds januari een kleine dertig ge weest, op zo'n "proefdag" al lemaal meemaken kun je nooit in een foldertje beschrij ven". Over de personele belasting die een en ander met zich mee zou kunnen brengen zegt de heer Buisman: "Dat valt reuze mee. We merken er nauwelijks iets van wanneer er een paar mensen een dagje op bezoek zijn. Dat schuift rustig door het huis heen. Het personeel heeft het er in elk geval niet drukker door". In Leiden wordt het Eindhoven- se experiment door verschil lende belanghebbende instan ties, zoals de dienstencentra, GG en GD en de besturen van de verzorgingstehuizen zelf, belangstellend gevolgd. Te genover de invoering van een soortgelijk experiment in Leiden blijkt men in beginsel positief te staan. Wel wordt er een aantal vraagtekens ge plaatst bij een eventueel sla gen van zo'n experiment. Ben Sibon van de stichting Dienstencentrum: "Binnen het dienstencentrum staan we er zonder meer positief tegen over. De moeilijkheid is even wel dat het scheppen van de mogelijkheid om een dagje op proef in een verzorgingstehuis door te brengen wel eens te leurstellingen met zich mee zou kunnen brengen. Hier in Leiden hebben we namelijk te kampen met een reusachtige wachtlijst voor de verzor gingstehuizen". "Dan kan het dus gebeuren dat iemand die enthousiast is ge worden na een dagje op proef in een bepaald tehuis nog ze ker een jaar moet wachten voor hij of zij daadwerkelijk geplaatst kan worden". Belangrijker vindt Sibon op dit moment dat bejaarden die hebben gekozen voor opname in een bejaardencentrum de kans wordt gegeven om terug te keren naar hun oude wo ning wanneer na korte tijd blijkt dat ze alles behalve ge lukkig zijn met hun eerder gemaakte keuze. Sibon: "We zouden graag zien gerealiseerd dat de laatste woning die de bejaarden heb ben bewoond een paar maan den wordt vastgehouden. Dat wordt nu al door een paar te huizen gedaan. Probleem hierbij is natuurlijk wel dat er dan een zeker beslag op de woningmarkt wordt gelegd. En dat ligt hier in Leiden erg gevoelig". Nog even terug naar het Emd- hovense experiment. Bij de directies van de vijf bejaar dencentra die wij om com mentaar vroegen bleek men eveneens in beginsel positief tegenover de invoering van het "dagje op proef'-experi ment in Leiden te staan. Wel maakte men vrijwel unaniem dezelfde kanttekening die ook door Sibon werd gemaakt. Toch is men bereid om de zaak binnen het directeurenoverleg aan de orde te stellenWellicht zal een discussie hierover nog op de eerstvolgende vergade ring worden gevoerd. ADVERTENTIE Steun het volksverzet NICARAGUA Steun het Sandinistisch bevrijdingsfront FSLN giro 3580163 Nicaragua Komitee, Utrecht Nederlandse regering - verbreek de betrekkingen met Somoza - erken de voorlopige regering van het volk Demonstratie Utrecht, za. 30 juni. Domplein, 14.00 uur; ma nifestatie vanaf 16.00 uur, Mariaplaats. tijd scent rum op 26 JunL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3