Woningen in Javastraat verkocht leids^ agendi Restauratie watertoren? Gemeente stoot huizen af Wellicht monument bij kerk DUURDER WATER WARMOND Opknappen Dorpsstraat "Wij zijn uitblijven van beslissingen over Meren wijk zat GEMEENTE ZOETERWOUDE KRIJGT WELZIJNSPLAN STAD EN RAND VRIJDAG 29 JUNI 19' OEGSTGEE ST - Met de krapst mogelijke raadsmeerder- heid (9-8) is het voorstel van het Oegstgeester college van B en W om zeven gemeentelijke woningen te verko pen aangenomen. Met name tegen de daarin opgenomen anti-speculatiebepaling was ernstig bezwaar gerezen. De fracties van D'66 en CDA kwamen gisteravond daar om elk ook met een eigen voorstel voor een koopcon tract waarin speciaal die verkoopbeperkende bepaling was gewijzigd. De Javastraat in Oegstgeest. Een zevental woningen worden door de gemeente de bewoners verkocht. Het gaat hier om zeven woningen aan de Javastraat in de Oegst geester wyk Buitenlust. Renova tie door de gemeente, die aan vele overheidsbepalingen moet vol doen, zou veel te duur worden. Temeer omdat de geschatte kos- LEIDERDORP - tencommissie boog zich gister avond over de oprichting van een herdenkingsmonument op het terrein van de begraafplaats van de Nederlands Hervormde kerk. Volgens een plan uit 1966 van ar chitect Van der Sterre is er achter deze begraafplaats een bevrij dingsmonument ter nagedachte nis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog gepland. De commissie vroeg zich echter af, of er binnen afzienbare tyd in derdaad nog een dergelijk mo nument moet worden geplaatst, of dat men moet gaan denken aan een meer algemeen monument. In elk geval zal er pas één komen, als het kerkplein en de oude be graafplaats zullen zijn gerecon strueerd. Zoals bekend wil men in» Leider dorp een dorpsplein gaan maken. Tussen de kerk en de Eikenlaan moet het door bomen afge schermde plein komen. Het muurtje, dat nu nog rond de kerk staat, zal worden weggehaald. Aan de kant van de Hoofdstraat wordt een rij bomen neergezet, die samen met de in de Eikenlaan al aanwezige bomen de rand van het plein zullen vormen. By de kerk zelf zullen paaltjes met een ketting ertussen een afscheiding tussen kerkmuur en plein vor men. Ook rondom het plein ko men paaltjes, die zullen dienen om auto's te weren. Aan de Ei kenlaan zullen nog enkele par keervakken worden aangelegd. De gemeente en de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente zy n het over de grote lynen van het plan inmiddels eens. Men hoopt binnen niet al te lange tyd (één jaar) met de uitvoering te kunnen beginnen. Het pleintje staat op de "top tien" van projecten, die in Leiderdorp met voorrang moeten worden uitgevoerd. Over de ver dere inrichting van het plein wordt nog gedacht. Er komt een klinkerbestrating en er zullen bloembakken worden geplaatst. Maar er mogen ook weer niet te veel obstakels komen, want het ligt in de bedoeling een groot ge deelte van de weekmarkt op het plein onder te brengen. De oude begraafplaats, die achter de kerk ligt, wordt tegelyk met werkzaamheden aan het plein opgeknapt. Het hele plan, dus Dorpsplein en begraafplaats, gaat ongeveer 250.000 gulden kosten. Zeeverkenners Leiderdorp morgen aktief LEIDERDORP - De zeeverken- nersgroep Van der Does Liethorp uit Leiderdorp houdt morgen weer een prestatiedag voor alle belangstellenden. Deze grootste zeeverkennersclub van Neder land presenteert zich vanaf 10.00 uur morgenochtend door middel van demonstraties en wedstrij den aan het publiek. Op deze open dag die gehouden wordt in de Zandput (in het ver lengde van de Mauritssingel rich ting Acht'novenerpolder) komen alle onderdelen van de padvinde rij aan de orde, waardoor zowel jongeren als ouderen in de leef tijd van 8 tot 55 jaar zullen aan treden. Deze prestatiedag die jaarlijks ge houden wordt speelt zich zowel af op het land als in het water. De aanwezigen worden zelf ook uit genodigd om deel te nemen aan verschillende onderdelen. ten ervan (zo'n zestigduizend gulden per woning) in de huren zouden moeten worden doorbe rekend. Goedkoper Opknappen van deze oude huiges door de bewoners zelf is veel goedkoper en vandaar dat de ge meente ze aan de huurders ervan te koop had aangeboden. De aan koopprijs is vy fenveertigduizend gulden per woning, hetgeen op zestig procent neerkomt van de prijs bij vrye marktverkoop en leegstand. Gezien dit voordeel voor de huidige bewoner/koper wil het gemeen tebestuur in het koopcontract de bewuste bepaling, die specula tiewinst bij verkoop na renovatie moet tegengaan. Alle fracties wa ren wel eensgezind over de ver koop van de woningen maar de bepalingen van het anti-specula- tiebeding wekte veel kritiek. D'66 fractieleider Wuismam "De kopers worden met de voorge stelde bepaling te afhankelijk van de gemeente en er is ook te weinig rechtsbescherming inge bouwd". Zijn CDA-collega Van Hazel zag in een toegevoegde be paling die bij eventuele verkoop door de toekomstige eigenaar de gemeente zelf weer een voor keursrecht voor aankoop zou ge ven, een mogelijkheid de wonin gen in de sfeer van de volkshuis vesting te laten blijven. Maar uit eindelijk leidde deze discussie toch tct de magere voorkeur voor het college-ontwerp, dat echter al door de huurders die tot koop hebben besloten volkomen is aanvaard. Ambtswoning Het plan van het Oegstgeester ge meentebestuur de ambtswoning van de burgemeester af te stoten ondervindt heftige kritiek van de VVD-fractie. Wethouder Blom steunt in deze aangelegenheid haar partij en gaat hiermee tegen het collegevoorstel in. De VVD vindt vooral "betreurenswaar dig", aldus fractievoorzitter Rei- lingh, dat dit voorstel nu, zo vlak voor de benoeming van een nieuwe burgemeester wordt ge daan. De liberalen hadden het nog aanvaardbaar gevonden als de kosten van de burgemeesters- bungalow zo hoog zouden zijn geweest. Maar dat vindt de VVD van de 11.500 per jaar niet. Ove rigens wordt de behuizing wel als eerste aan de nieuwe burgemees ter te koop aangeboden en ook heeft deze de mogelijkheid als hij Bootvluchtelingen Het CDA-raadslid Van der Reiden vroeg het gemeentebestuur het komende zomerreces onder meer te gaan gebruiken om eens goed na te denken of Oegstgeest iets kan doen aan de nood van de zo genaamde Vietnamese bootvluchtelingen, "in de vakan tie kunnen we daarover eens na denken want er moeten prakti sche oplossingen voor die men sen gevonden worden", meent hij. Van der Reiden voegde hier aan toe vooruit te lopen op een waarschijnlijk toekomstig ver zoek van de regering aan de af zonderlijke gemeenten om mo gelijkheden te zoeken praktische hulp aan deze mensen te kunnen bieden. WARMOND - De prys van het wa ter voor huishoudelijk gebuik in de gemeente Warmond stygt van 0,91 naar 1,04 per kubieke me ter. Dit besloot de gemeenteraad gisteravond. De verhoging van de watertarieven is pure noodzaak omdat het ge meentelijk waterleidingbedrijf nog steeds met tekorten kampt. Ondanks de stijging bly ft er toch in 1979 nog een tekort over van 12.617 gulden. Mevrouw Dalhui- sen van Progressief Warmond vroeg aan wethouder Van Scha- gen of de tarieven bij grootver bruik van water niet duurder moet worden. Met de tarieven zo als die nu zijn gemaakt is dat niet het geval. "In verband met het energietekort lijkt het me beter dat veel watergebruik juist niet gestimuleerd moet worden", al dus Dalhuisen. Corijn (WD) kon in principe wel meegaan met Dalhuisen maar vond dat er naar een eenheidsta rief moet worden gestreefd op een langere termijn, zo'n vijf a tien jaar. WARMOND - Na de zomervakan tie kan een begin worden ge maakt met het opknappen van de Warmondse Dorpsstraat. De ge meenteraad van deze gemeente ging gisteravond akkoord met het beschikbaar stellen van 646.000 voor de herinrichting van deze straat. Het opknappen behelst onder meer het aanbren gen van sierbestrating, het weg halen van de trottoirs en het ver anderen van de parkeermoge- lijkheden. Van de bijna zes en een halve ton die ervoor nodig is komt 50 pro cent subsidie van het Rijk Een bedrag van 323.000 hoopt de gemeente uit de winsten van de zandwinning te kunnen halen. Warmond gaat praten met Leiden WARMOND - Het gemeentebe stuur van Warmond gaat een ge sprek met de gemeente Leiden aanvragen over de bebouwing in het Warmondse deel van de Me- renwyk. "We zijn het zat", zo rea geerde burgemeester De Vreeze gisteravond op vragen van de heer Timmerman (Progressief Warmond) over de situatie op die plek. Timmerman was erg fel over het uitblijven van beslissingen. Zo vond de fractieleider van Pro gressief Warmond dat er over de hoofden van de Warmondse be volking, maar al te gemakkelijk met de belangen van de War- monders wordt omgesprongen. De Vreeze was blij met de spon tane reactie van Timmerman en maakte dat in zijn antwoord nog verder duidelijk. "Voordat wij met Leiden om de ta fel gaan zitten moeten we eerst de nodige zekerheid hebben. Op dit moment hebben wy de bouw plannen gereed en we zijn klaar om met de onderhandelingen te beginnen", aldus De Vreeze. "Maar Leiden zal eerst aan myn toezeggingen moeten voldoen. Zo niet dan wordt er nog niets besloten". De Vreeze wees erop dat Leiden bijvoorbeeld al be gonnen was met het bouwrijp maken van het terrein, zonder ZOETERWOUDE - De laatste acti viteit voor de zomervakantie van de KPJ (Katholieke Platte landsjongeren) is het jaarlijks te rugkerende waterfestijn. Voor het eerst zullen er dit jaar ook wa- terfietswedstrijden zijn. De aan vang is zondag om 13.00 uur bij het KPJ-home aan de Noord Aa. 's Avonds is daar ook de prijsuit reiking met medewerking van Studio 17, aanvang 20.30 uur. gegevens daarover aan Warmond door te geven. Later legde de ge meentewerken het werk weer stil tot Warmond de gegevens gekre gen had. In december van vorig jaar heeft Warmond een brief naar Leiden gestuurd waarin de bepaling was opgenomen dat Warmond een groenstrook van 65 meter wenst. 'Tot nu toe hebben we taal nog teken gehad uit Leiden. Daarom heeft de gemeente Warmond nu maar besloten om zelf initiatief te nemen in deze zaak", aldus De Vreeze. LEIDERDORP - Het herbestra- tingswerk in de Hoofdstraat in Leiderdorp nadert de Doesbrug. Tot nog toe kon het verkeer over één rijstrook passeren. Zodra de Doesbrug is bereikt is dat niet meer mogelijk. Dat is komende dinsdag. De brug wordt die dag dan ook van 4.30 uur 's ochtends tot 15.00 uur 's middags voor alle rijdende verkeer afgesloten. Te gelijkertijd zal enig onder houdswerk aan de brug verwacht worden. LEIDEN - In een garage aan de Langestraat in Leiden is gister middag een 21-jarige vertegen woordiger uit Den Haag gewond geraakt. De man raakte met zijn been beklemd tussen een muur en een personenauto die de gara ge kwam binnenrijden. Deze per sonenauto werd bestuurd door een 14-jarige jongeman die in plaats van de rem het gaspedaal intrapte to^n hij de auto in de ga rage wilde parkeren. Het slachtoffer is voor behandeling overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis maar kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. ce Vrijdag Pieterskerkzaal, Pieterskerkhof 16, denvergadering D'66, 20 uur. Parkeerterrein molen De Valk, optredi "Werktheater", 21 uur. Scholencomplex Noord-Hofland Voo schoten, fancy fair 18-21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, raadsve gadering, 20 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdor)^*^ inf. avond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club vo<| alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrurj open weekendcafé vanaf 21.30 uur. Volkshuis, open sociëteit, 21.30 uur. gjj [wa Zaterdag Me Sanders, Levendaal (hoek Korevacjjp- straat) antiekmarkt 9.30-17 uur. (Zandput), Leiderdorp, demonstrate PCI dag zeeverkenners 10 uur. Vg Clubhuis de Tamboerijn, Valeriusstrat, 73, majorettenshow 12 uur. Parkeerterrein molen De Valk, optredq tui "Werkteater" 14 uur (kindervoorsW -p ling) en 21 uur. Mauritssingel (zandput) Leiderdorps demonstratiedag Liethorp-zeeverkei f nersgroep 10-16 uur. Dr. Mansveltkade, Wassenaar (OosjilGl dorp), wielerronde 13 uur. Dorpskerkplein, Wassenaar, optredq Amerikaans "Wheaton College Gl^ Club" koor, 19 1 Zondag S Middelweg 19c, kindervoorstellin ge; Leids poppentheater, 14.30 uur. M eer 125802. J Volkshuis, Haarlemmerstraat 731 Femke, ontmoetingscentrum vo« vrouwen, 13-16 uur. kei Stadhuisplein, natuurstadswandeliij zee door Leiden, 10.30 uur. die KPJ-home, Noord Aa, Zoeterwoudi sla waterfestijn 13 uur. grc Maandag laan, bejaardensoos Zuid-West, uur. r Zuiderparkschool, Asserstraat 50, mu$a cal-avond 19 uur. Stadhuis, cie. huisvesting migrante) ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt d weekeinddienst van zaterdag 10 uur v.rj tot zondag 24 uur, waargenomen door d volgende artsen; Wijk 1 (Morsweg-kwak tier, Noordbinnenstad, Noorderkwartif wijk) H. Meyer, Stokroos 1 tel. 12211) Wyk 3 (Waard. Professorenwijk, Tuir, stadwijk en Zuidbinnenstad) A. va Luyk, Wasstraat 2a. tel. 122522; Wyk (Zuid-West en Haagkwartier) H. Enge de Mey van Streefkerkstraat 53. tel 121334. Leiderdorp - P van 't Woud en L. Mi<i dendorp, Hoofdstraat 40. tel. 41007(j (spreekuur van 12.30 - 13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel 152255. Voorschoten - W. van Dam, Palestrina laan 29, tel. 3960 (zaterdag); A. Tromp Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zondagl Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstrad 45, tel. 10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst del apotheken in de regio Leiden word en door Apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komei) kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken WIJKVERPLEGING Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. 1 3Voorschoten - Gezondheidscentrui v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoge Wei 203 Sassenheim, tel. 02522-12022. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsei Muurling, Roest en Helder; G. Roest Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405 weekendregeling Krol, van Gooi Vestjens; J. Vestjens, Rijn- en Schiekadf 23, tel. 144323. SOS-dienst Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. De watertoren aan de Papelaan goedkoper is, wordt het zichtbare VOORSCHOTEN - Langs de Pa pelaan bij de grens met Wasse naar staat de Voorschotense wa tertoren. Gebouwd aan het eind van de vorige eeuw eh tot voor vijftien jaar het zichtbare gedeel te van de waterbronnenOm ver- zxlting van het duinlandschap te gen te gaan is het thans verboden gebruik te maken van de oude bronnen. De watertoren .noodzakelijk om het water op hoogte te brengen, was de laatste jaren al te laag om de flats te bedienen. De bij de water toren behorende reservoirs on voldoende voor de snel groeiende gemeente. Stilstand van alle ma- chineriën en het stop zetten van het onderhoud hebben de water toren in een vervallen toestand gebracht. Er bestaat gegronde vrees dat bin nen enige tijd de hele toren zal zakken. Enige jaren terug werd binnen het gemeentebestuur geen meerderheid gevonden om tot de sloop van de toren over te gaan. De watertoren is een vertrouwd beeld bij de Papelaan en een res tant uit de tijd toen Voorschoten nog grotendeels platteland ge noemd kon worden. Inmiddels hebben burgemeester en wethouders bij diverse sloopbe drijven een prijsopgave ge vraagd. Die liegen er niet om: zo rond de f 80.000,-. Inmiddels zijn er ook gegevens binnen over een eventuele restauratie van het bui tenaanzicht en interne verbou wing. De gemeenteraad kan na de vakan tieperiode een voorstel van BenW verwachten om een voorberei dingskrediet beschikbaar te stel len van f4000,-. Dat krediet it nodig om een goed inzicht te krij gen over de mogelijkheden tot be houd van het monument van di du in waterbronnen. Wanneei blijkt dat de restauratie de kosten van sloop vrijwel niet te boven gaan, dan ziet het er naar u it dat de toren zeker het jaar 2000 kan halen. ZOETERWOUDE - Voor de komende jaren zal een welzynsplan gemaakt worden voor de gemeente Zoeterwoude. In wat voor vorm dit zal gebeu ren en wat er allemaal in dit welzijnsplan opgenomen gaat worden, staat nog niet vast. Wel zal Zoeterwoude de meest grondige weg bewandelen, dat wil zeggen dat ook een inspraak en subsidie-verordening opgesteld zullen worden. Dit is het resultaat van de discussie die gisteravond tijdens de raadsverga dering over dit onderwerp gevoerd werd. Om in de komende jaren voor een rijksbijdrage in aanmerking te komen is het namelijk noodzakelijk dat zo'n welzijnsplan, of in elk geval een lijst van instellingen die subsi die wensen voor sociaal-culturele activiteiten, vervaardigd wordt. De onduidelijkheden rond het trainingsveld van voetbalvereniging Meer burg lijken nu eindelyk tot een einde te zijn gekomen. Wethouder Van der Heijden kon meedelen dat degoedkeuring van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) voor aanleg van een nieuw trainingsveld gekomen is. Voorlopig zal dit veld door alle oponthoudt nog niet bruikbaar zijn. Wel zal op de plaats van het oude trainingsveld, de zogenoemde "zandbak" een soort halfverhard oefenterrein worden aangelegd. Medio augustus zal dit terrein gerealiseerd zijn. De raadsver gadering werd voorafgegaan door een verzoek van leden van de Haflo- 'manege tot aanleg van een ruiterpad. Vóór het raadhuis ontving burge meester Detmers een uitgebreide delegatie van deze manege, die te paard en in kostuum naar het gemeentehuis waren gekomen om hun verzoek te overhandigen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05» Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2