Ruzie tussen burgemeester en milieuman Katwijk: halve ton voor aanleg van een skateboard-baan KATWIJK LAAT LPG-STATIONS ONDERZOEKEN "ALPHEN KRIJGT HET BROOD, WIJ DE KRUIMELS... Sassenheims café afgebrand "Geen sprake van een Noorlander-prijsje j/RIJDAG 29 JUNI 1979 -ESBH NOORDWIJKERHOUT - Burgemeester Bosma en de stichting Zuid hollands Landschap hebben een flinke ruzie. Zoals bij vele ruzies be gon ook deze ruzie met een storm in een glas water, maar zijn er vol gens burgemeester Bosma door de direc teur van de stichting Zuidhollands Land schap allerlei instanties bijgesleept. Burgemeester Bosma werd op eerste pinksterdag tegen elf uur 's avonds door de heer Van Dijk opgebeld. Van Dyk is beheerder van de natuur gebieden van "Zuidhollands Landschap" in Noordwijker- hout. Tot grote ergernis van de natuurbeheerder hadden op eerste pinksterdag 45 Duitse kampeerders bezit ge nomen van een gedeelte van het natuurgebied Zandhorst bij het Westeinde. Volgens Bosma sommeerde Van Dijk hem min of meer om diezelf de avond nog maatregelen te nemen. Van Dijk zou hebben gezegd dat hy verwachtte dat Na affaire met illegaal kamperen in natuurgebied Noord wij kerhout de burgemeester diezelfde avond nog proces verbaal zou opmaken tegen de illegale kampeerders en ze terstond zou laten vertrekken. Gekkenhuis Dat viel bij de heer Bosma dui delijk in verkeerde aarde. Hij pleegde overleg met de plaatsvervangend groeps commandant van de rijkspo litie in zijn gemeente en sa men besloten zij niet direct op te treden. "Het was eerste pinksterdag een gekkenhuis. Overal stonden vakantiegan gers langs de kant van de weg omdat ze elders geen onder dak konden krijgen. De weg tussen de Noordwjjkerhoutse dorpskom en congrescen trum Leeuwenhorst stond vol. Bovendien voelde ik er weinig voor om 45 Duitsers in het midden van de nacht te laten vertrekken en schoot de arrogante toon van Van Dijk mij in het verkeerde keelgat", zo liet burgemeester Bosma gisteravond weten aan de gemeenteraad. Onheus Ook de politie was niet erg te spreken over het aanmati gende ged rag van de heer Van Dijk. Volgens de plaatsver vangend groepscommandant had hy zich erg onheus ge dragen tegenover zijn perso neel. Toen Van Dyk zijn zin niet kreeg en het stuk natuur gebied in Zandhorst niet werd ontruimd beloofde hy er alle instanties by te slepen om achteraf alsnog in het gelijk te worden gesteld. Tijdens een gesprek dat een aantal dagen later op het poli tiebureau werd gehouden tussen de politie, de heer Van Dijk en de heer Beuk, die als pachter van de grond de Duit sers op het natuurgebied toe liet, probeerde Van Dijk steeds het hoogste woord te voeren. Hij zou onder meer hebben gezegd dat de natuur belangrijker is dan de mensen en dat het onaanvaardbaar dat illegaal in het natuurge bied wordt gekampeerd. Deugd Algemeen bekend is in Noord- wijkerhout dat Beuk en Van Dijk niet op erg goede voet met elkaar staan. Beuk heeft waarschijnlijk van de nood een deugd gemaakt en de Duitsers tegen betaling één nacht op het terrein toegela ten. Beuk zou hebben gezegd dat als Van Dijk nog een keer op zyn grondgebied komt hij niet voor de gevolgen instaat. Nu schijnt meneer Van Dijk inderdaad geen gemakkelijke te zijn, want een andere Van Dijk, de milieu-ambtenaar, weigert samen te werken met Van Dijk van de stichting Zuidhollands Landschap. Ook de politie is volgens Bosma niet erg gesteld op na tuurbeheerder Van Dyk. Toen de burgemeester de po litie verzocht even bij Van Dijk langs te gaan om de zaak weer in orde te maken, stem de de politie daar schoorvoe tend mee in. Hoge poten Van Dijk stapte op hoge poten naar zijn baas in Rotterdam, die zonder ook maar even overleg te plegen een boze brief schreef aan burgemees ter Bosma, waarin de direc teur het optreden en het toe staan van illegale kampeer ders veroordeelde. Die brief stuurde directeur De Boer van de stichting Zuidhol lands Landschap echter niet alleen naar Bosma zelf, maar ook naar de gemeenteraad, de gemeente Noordwijk en de inspecteur van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Laatst genoemde schreef Bosma weer een brief waarin hij vroeg wat er nu precies aan de hand was. Deze stap van "Zuidhollands Landschap" schoot bij Bos ma in het verkeerde keelgat De burgemeester zei gister avond wel even een briefje te sturen naar het bestuur van de stichting Zuidhollands Landschap waarin hy de on heuse bejegening van de heer Van Dijk weieens uit de doe ken zou doen. Hy voegde daaraan toe dat Van Dijk za kelijk gezien best wel gelijk heeft, maar dat zijn gedrag niet door de beugel kan. "Als je bekijkt hoe soepel we altijd zijn geweest voor de stichting Zuidhollands Landschap, heb ik er bijna spijt van dat de gemeente subsidie heeft ge geven", aldus burgemeester Bosma. Balk Als de stichting Zuidhollands Landschap niet uitkijkt krijgt het misschien nog een koekje van eigen deeg. Wethouder Heemskerk is na Pinksteren even wezen kijken in het na tuurgebied en constateerde dat daar een toiletgebouw is neergezet zonder dat daar voor een vergunning is afge geven. Verder wordt zonder toestemming een huisje be woond op het natuurterrein en is zonder toestemming verlichting aangebracht. Als de stichting dan over ille gale activiteiten wil praten moet ze eerst de balk maar eens uit haar eigen ogen ha len, meent de burgemeester van Noordwijkerhout Het raadslid Van Duin van het CDA was trouwens toch niet erg te spreken over het ge bruik van het natuurgebied Zandhorst. "Je mag er niet eten, je mag er niet zitten. Je mag alleen rechtop lopen en ademhalen", aldus Van Duin. KATWIJK - Na een vurig pleidooi van wethouder J.J. van Oosten heeft de gemeenteraad van Katwijk gisteravond besloten om 50.600 uit te trekken voor de aanleg van een Skateboardbaan in de wijk Hoornes-west. binnen het CDA liepen de me ningen over zo'n baan uiteen, liet raadslid A. Berkheij weten. De CDA'er vond het niet eerlijk te genover de crossers en mo delvliegers, dat de beoefenaars van skateboard zo gauw een ter rein krijgen. Bijna alle politieke partijen hadden echter hun twijfels over de le vensvatbaarheid van deze sport, die uit Amerika is overgewaaid Gevreesd werd dat het een mo degril zou zijn, die net als de hoe la-hoep na enige tijd weer zal ver dwijnen. Raadslid M. de Vries (Vrije Lijst) bepleitte eenvoudiger opzet van de baan, zodat de gemeente met tien mille zou toe kunnen. Ook Mevrouw H. de la Haye (PvdA) had daarentegen geen enkele beden king tegen de skateboardbaan Volgens haar is er in Katwijk toch al zo weinig voor de wat oudere jeugd. Wethouder van Oosten, die het ska teboard-plan met verve verde digde, zei van mening te zijn dat skateboard geen modegril is. Hij heeft vertrouwen in een langdu rig gebruik van de baan. Tégen het uittrekken van de halve ton voor een skateboard-baan stemden de raadsleden K. van der Meij, J. van der Plas (beiden SGP) en J. Timmermans, H. Grimbergen en wethouder Par- levliet van het CDA. Eenzame actie KATWIJK - Weinig hoop kon wethouder Van Oosten (PvdA/ PPR), op de foto tweede van rechts, van volkshuisvesting in Katwijk de jonge vrouw geven, die gisteravond bij de opening van de toeristenmarkt naast hem kwam staan. Terwijl Van Oosten een openingsspeech uit sprak, toonde zij hem een bord met daarop de tekst "Ik zoek een kamer". De wethouder ging kort in op deze mededeling. "Het zal niet gemakkelijk zijn in onze ge meente woonruimte te vinden", zo voorspelde hij. "Ik hoop ech ter voor udat u snel een kamer zult vinden". Meer leverde de eenzame actie van de vrouw niet op. Zij heeft tijdens de ope ningsuren van de markt voort durend de aandacht op per soonlijke nood gevestigd met haar buikbord. Van Oosten prees de toeristen- markt vervolgens vooral bij de badgasten aan. "Het is een eve nement, dat zeker een bezoek waard is", zo zei hij. Nieuwveen uit muziekschool NIEUWVEEN - De gemeenteraad van Nieuwveen heeft unaniem - zij het met enige spijt - ingestemd met uittre ding uit de streekmuziekschool in Alphen aan den Rijn. Dat gebeurde tijdens een extra ingelaste raadsvergade ring, nadat de gemeenteraad van Ter Aar al eerder deze week een dergelijk besluit nam. Café Sportlust te Sassenheim in geblakerde toestand, nadat vanmorgen vroeg brand i moment was er niemand in fiet pand s uitgebroken. Op dat SASSENHEIM - Café Sportlust gelegen aan de Lusthoflaan in Sassenheim is vanmorgen vroeg volledig afgebrand. De uitslaande brand heeft voor enkele tonnen schade aangericht. De oorzaak was vanmorgen bij de brandweer en politie van Sassenheim nog niet bekend. De brandweer van Sassenheim heeft het vuur bestreden met twee wagens en twintig man personeel. De melding kwam om even voor vijf vanmorgen vroeg binnen, om zeven uur was het vuur geblust. Tijdens de brand bevond zich niemand in het pand. De eigenaar van het café, de heer Grootenhuis, woont elders in de gemeente Sassenheim. "Maar", aldus mevrouw Alberts, "om een subsidie te geven die neerkomt op een bedrag van 500 per leerling, terwijl ook de ouders al zo'n zelfde bedrag be talen is onaanvaardbaar". Zij vond het ondenkbaar om voor dit doel de onroerend goedbelasting te gaan verhogen. Privé-les is dan nog goedkoper, vond ze. De fractie van de Gemeentebelan gen kon zich in haar betoog he lemaal vinden. Woordvoerster mevrouw J.C. Amelunxen-Vonk, tevens bestuurslid van de streekmuziekschool vond ook dat er maar één conclusie moge lijk was: uittreden. "Cultureel is de gemeentelijke herindeling al begonnen", constateerde rij. Terugdraaien Van alle kanten is gisteravond in Nieuwveen aangedrongen op het uittreden van Nieuwveen als een "ontzettend grote klap te be schouwen". Het behalen van de 50.000-ste bete kende voor Alphen dat een jaar lijkse subsidie van 30.000 van de provincie Zuid-Holland weg valt, Nieuwveen en Ter Aar voe len er echter niets voor om voor de hogere kosten op te draaien, terwijl Alphen aan den Rijn (uit een andere pot) 4,5 miljoen in casseerde voor het behalen van diezelfde 50.000-ste inwoner. Kruimels "Alphen krygt door haar snelle groei het brood en de randge meenten nauwelijks de krui mels", aldus gisteravond CDA- fractievoorzitter mevrouw J. Al- berts-Ozephius. Zy stelde verder andere oplossingen. Er zijn daar over volgens burgemeester G.J. van der Kroft al wat contacten gelegd mej de twee andere ge meenten (Ter Aar en Zevenho ven) die zijn aangesloten bij de muziekschool. Hij noemde onder meer als mogelijkheid het aan stellen van vakleerkrachten of aansluiting bij een andere mu ziekschool. Daarbij wordt dan met name gedoeld op de streek muziekschool in Uithoorn, te meer daar het muziekonderwijs in Nieuwveen een succes is gebleken. Burgemeester Van der Kroft hield overigens nog wel een achter deurtje qpen. Mocht Alphen nog bijdraaien dan kunnen we ons besluit om uit te treden nog te rugdraaien, stelde hy. Juist om dat de beslissing om uit te treden met zoveel spoed moest worden genomen - uittreden kan maar eens in de vijfjaar en moet in dit geval vóór 1 juli kenbaar worden gemaakt - is er nog nauwelijks overleg mogelijk geweest VOORHOUT - Het nieuwe gemeenschapscentrum in Voorhout aan de Jacoba van Beierenweg wordt ge bouwd door de bouwon derneming Noorlander uit Leiderdorp. De gemeente heeft besloten niet verder in zee te gaan met een fir ma die was gespeciali seerd in de zogenaamde systeembouw, omdat de prijs die deze onderne ming vroeg te hoog was. Dit vertelde burgemeester M. Th. van de Wouw gisteren tijdens de commissievergadering voor fi- Nadat de raad aanvankelijk één miljoen beschikbaar had gesteld voor de bouw van een centrum voor cursussen en dergelijke werd dit krediet later verhoogd tot 1.250.000 gulden. Dat gebeur de nadat de wensen van de Volksuniversiteit en de jonge- rensociëteit Kontakt (de toekom stige gebruikers van het cen trum) bekend zijn. Brandpreventie Nieuwe voorzieningen bleken no dig. deels uit oogpunt van brand preventie en deels om het ge bouw voor "slecht ter been zijn- den" toegankelijk te maken. De ze voorzieningen houden onder meer een lift en aangepaste toilet ten in. De offerte die de gemeente naar aanleiding van deze wijzi gingen ontving van de systeem bouwer was zo hoog dat het kre diet nog weer eens met ruim twee ton zou worden overschreden. Dat ging burgemeester en wethou ders van Voorhout te ver. Als kos tenverhogende factoren werden door de toenmalige bouwkandi- daat genoemd: de extra voorzie ningen, het feit dat de onderaan nemer veel duurder zou zijn dan bij de eerste kostenraming was verondersteld en tenslotte het prijsverschil tussen het moment van de prijsaanbieding (eind 1977) en de oplevering (die eind 1979 moet plaatsvinden). Dat prijsverschil alleen was al goed voor een prijsoverschrijding van 19.000 gulden. Traditionele bouw Dit alles was voor het college aan leiding om het idee van systeem bouw te laten varen en te infor meren naar de kosten bij een tra ditionele bouw. Daarbij kwam Noorlander met een offerte van nog geen miljoen uit de bus, uit gaande van precies hetzelfde be stek. Deze aanbieding van Noor lander is inmiddels geaccepteerd en de opdracht tot dc bouw is ge geven. Het centrum zal rond de jaarwisseling worden opgele verd, aldus de burgemeester. Om elke speculatie over de ruil met Noorlander bij voorbaat de kop KATWIJK - Een technisch onderzoek zal moeten uitwijzen of er aan de LPG-installaties bij Auto- rama. Motorhuis en Den Hollander te Katwijk iets mankeert. Aan de hand van de uitkomsten daar van zal worden bekeken of er maatregelen nodig zijn. Het onderzoek door een Röntgen Technische Dienst zal volgende maand plaatshebben. Burgemeester mr. C. Bos deelde dit gisteravond mee in de raadsver gadering, nadat PvdA-raadslid J. Haasnoot al op voorhand op maatregelen had aangedrongen om het risico van explosie in te perken. B en W hebben volgens Haasnoot niet gekeken of bij de plaatsing van de gastanks de vereiste af standen tot de bebouwing in acht zijn genomen. Burgemeester Bos zei echter dat dit aspect wel de gelijk serieus is onderzocht. Met het aankondigen van het onder zoek onderstreepte hij nog eens hoe zwaar de gemeente aan veili- ge installlaties tilt. in te drukken, vermeldde bur gemeester Van de Wouw na drukkelijk dat er een "zeer uitge breide berekening" is gevraagd, waaruit duidelijk bleek dat de prijzen reëel zijn. "Er is geen sprake van een Noorlander- prijsje," verzekerde hij de com missie-leden. Noorlander is eigenaar van een groot deel van de grond waar Voorhout in de toekomst wil gaan uitbreiden, het gebied "Oos thout". Een plan daarvoor is ove rigens onlangs door de raad voorlopig afgewezen, met daarbij wel de opdracht aan het college om met een nieuw plan te komen dat beter voldoet aan de wensen van de raad. Met de reactie van B en W op het "LPG-knalboek" van de com missie tot behoud en wederbe- houd van Katwijk was Haasnoot lang niet tevreden. Men neemt het probleem niet serieus. B en W hebben vragen laten liggen, wa ren enkele van zijn verwijten. BROMMER GESCHEPT HILLEGOM - De 25-jarige brom fietser A. van der M. uit Benne- broek is gisteravond licht ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Prinses Irenelaan- Mariastraat in Hillegom. Hy ver leende bij het oprijden van de kruising geen voorrang en werd geschept door een auto die werd bestuurd door C. M. van S. (20) uit Hillegom. Na behandeling door een arts is Van der M. naar huis gebracht. Noordwijk in december in "Stedenspel" NOORDWIJK - De NCRV heeft Noordwijk gevraagd of deze gemeente wil meedoen aan het "Stedenspel" dat de om roep gaat organiseren. Het gemeentebestuur heeft deze uitnodiging inmiddels aan vaard. Bij dit tv-spel zal het niet alleen gaan om sportieve prestaties, ook de intelligentie van de dorpsvertegenwoordigers zal op de proef worden gesteld. Het staat al vast dat ook B en W in dit laatste onderdeel acte de présence zal geven. Op 21 december a.s. komt Noordwijk tegen Coevorden uit. De opnamen vinden voor een deel plaats op het raad huis en voor de rest in de Rijnhal te Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21