LEIDSCH DAGBLAD Westen besluit tot minder invoer olie BOM BIJ BENIDOBM mire e e Zomer Revolutionaire vondst in strijd tegen tumoren ■gÖUrshou' Overval binnen 'n uur opgelost [flfiHet Motorhuis Keukens a ia carte bij Kruyt Katwijk. WÜiWMi Geen gewonden of schade op strand Mi Amigo is terug OPHEFFINGS UITVERKOOP l/RIJDAG 29 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35895 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (ANP) - In het aca demisch ziekenhuis in Utrecht is een revolutionaire methode ontwikkeld voor het analyse ren van hersentumoren. Hierdoor kan met behulp van een eenvoudige proef in tien minuten een diagnose worden er de aard en de om- het gezwel en kan n prognose worden levenskansen gesteld c vang vo tevens e gegeven c i de patiënt. De ontdekking, die voor het academisch ziekenhuis een wereldprimeur beteken t voegt nieuwe dimensies toe aan het werk van de neuro- chirurg. Zo kan hij nu nauw keurig bepalen waar de tu mor zich bevindt - een werkje dat tot dusver met het blote oog moest gebeuren - en krijgt hij al tijdens de operatie ge gevens over de kwaadaar digheid van de tumor aan de hand waarvan hij direct de nodige beslissingen kan ne men. De snelheid van de proef is spectaculair te noemen om dat het tot nu toe een week kostte om de aard van een tu mor te analyseren. De methoden is ontwikkeld door de Utrechtse neurochirurg dr C. W. M. van Veelen onder lei ding van de biochemicus dr G. E. J. Staal, hoofd van het medisch enzymologisch labo ratorium van het acade misch ziekenhuis in Utrecht (AZU). Van Veelen promo veerde vandaag aan de rijks universiteit in Utrecht tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift dat hij over de ontdekking schreef. De techniek, die het AZU als eer ste ter wereld toepast, is geba seerd op enzymen. Van Veelen en Staal ontdekten dat in be paalde hersentumoren enzy men voorkomen die normaal gesproken alleen in het on geboren leven aanwezig zijn. Hoe kwaadaardiger de tu mor, hoe meer van het foetale enzym er in voorkomt. Het ge zonde hersenweefsel bevat dit type enzym niet. Een eenvou dige biochemische test kan de aanwezigheid van het enzym aan het licht brengen, zodat aard en omvang van de tumor voor de chirurg zonneklaar zijn. De nieuwe techniek, die door dr. Staal het ei van Co lumbus wordt genoemd, opent de weg naar een trefzekerder behandeling van tumoren, waarbij het onderzoekwerk ten.- Het is nu mogelijk geworden de patiënt reeds voor de ope ratie op de hoogte te stellen van zijn levenskansen. Indien de tumor bijvoorbeeld minder kwaadaardig is, kan de pa tiënt zelf beslissen of hij de operatie wil ondergaan en daarbij het risico wil lopen bepaalde lichaamsfuncties te moeten missen. Ook bij kwaadaardige tumoren heeft de patient zelf in de hand of tot een levensrekkende opera tie wordt overgegaan of niet. Hoewel het AZU als eerste met de biochemische test begon, is de methode Van Veelen-Staal inmiddels in Madrid geko pieerd. Volgens Staal zijn de Nederlandse bevindingen daar voor de volle honderd procent bevestigd Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Morgen vanaf tien uur open huis bij Hein Chrispijn. Met een unieke sorte ring manau meubelen, zoals u niet vaak ziet. Hein Chrispijn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 -410608 SOESTDIJK - Vele delegaties hebben vandaag een tochtje naar het paleis Soestdijk gemaakt om prins Bernhard geluk te wensen met zijn 68ste verjaardag De radio begon vanochtend tradi tiegetrouw met het Wilhelmus en aan vele vlaggestokken in het land wapperde de driekleur met de oran je wimpel W-ésN kik^n'n LflDi J D 1 f Ambachtsweg 33 (Industrieterrein 'I Heen) Teleloon 01718 29311 Katwi|k/Zee Openingstijden maandag t/m vrijdag 10.00-17 30 uur. "s avonds volgens afspraak, zaterdag 10.00-16 30 uur. BENIDORM/SPANJE (UPI) - De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft vanmorgen een bom doen ontploffen op het strand bij Benidorm, een geliefkoosd vakantie-oord aan de noordoostkust van Spanje. de dag tot ontploffing voor een flatgebouw (La Goleta) waar op het moment veel Spanjaarden vakantie vieren. De ETA had in een telefoontje met een krant in San Sebastian melding gemaakt van de op handen zijnde ontplof fing, zodat de autoriteiten tydig het gebouw konden ontruimen - er vielen geen gewonden. Het was de derde bom in drie dagen die in een toeristengebied ont plofte. Woensdag had de ETA bommen tot ontploffing gebracht Met bomaanslagen op plaatsen die in het seizoen druk bezocht wor den door toeristen had de ETA gedreigd Spanjes stagnerende toeristenindustrie te ontregelen. Deze tak van economische be drijvigheid heeft het moeilyk - een staking van het hotelperso neel kort geleden, toenemen van de geldontwaarding en een re valuatie van de peseta hebben „de sfeer aardig bedorven". Enkele uren voor de bom in Beni dorm ontplofte, werd een brief, waarschijnlijk afkomstig van de ETA in Londen aangeboden bij het Britse nationale persbureau, waarin stond dat vrijheidsstrij ders bommen hadden geplaatst in drukbezochte toeristengebie den in Spar\je. Volgens de brief worden de bom men "na elkaar" tot ontploffing gebracht, tenzij de Spaanse rege ring ongeveer 100 ETA-leden in vrijheid stelt (Van onze speciale verslaggever) TOKIO - Europa en Ameri ka zijn het vanmorgen tij dens de economische top in Tokio eens geworden over een gemeenschappe- lij k programma tot beper king van de olie-import. Na harde onderhandelin gen stemden de Europese staatshoofden en rege ringsleiders in met de vaststelling van plafonds voor de olieinvoer die per land zullen worden vast gesteld. Daarmee weken de vier Europea nen af van de afspraak die de vo rige week in Straatsburg werd gemaakt door de Negen EG-lan- den. In Straatsburg was vastge steld dat de Negen gezamenlijk hun invoer zouden beperken tot het niveau van 1979. Van Ameri kaanse zijde was echter ernstig bezwaar gemaakt tegen deze formule, omdat op deze manier de Europeanen zouden kunnen profiteren van de groeiende olie- produktie uit de Noordzee. De AAmerikaanse olieproduktie groeit niet meer. De Verenigde Staten, Japan en Ca nada, hebben tegenover de Eu ropeanen de concessie gedaan dat de importbeperking zal gel den tot en met 1985. Aanvanke lijk hadden de niet-Europese delnemers aan de top slechts be perkingen willen aanvaarden tot 1982. Intussen is in Tokio nog niet vast gesteld op welk niveau de olie import in de zeven grote weste lijke industrielanden zal worden bevroren. Daarover zal in het ka der van het Internationaal Ener gie Agentschap en, voor wat be treft de Europese landen, de EG, nader overleg worden gepleegd. De Zeven spraken af, dat subsidies op het verbruik van olie zullen worden afgebroken, opdat de ge stegen prijs ook inderdaad door de gebruiker zal worden gedra gen. In dat verband spraken de Zeven de de mening uit, dat prijsverhogin gen die het gevolg zijn van de olieprijsstijgingen niet zouden moeten worden ge compenseerd door loonsverho gingen, omdat daardoor de infla tie zou worden bevorderd. Naast beperking van de oliecon sumptie bevelen de Zeven ook een zoeken naar alternatieve energiedragers aan. Steenkool wordt met name gfnoemd, maar ook kernenergie. De deelnemers bleken het erover eens, dat de kernenergiepro gramma's uitgebreid moeten worden. De Japanse premier Ohira zei nog als conclusie van het overleg, dat de Zeven van mening zijn dat het veiligheids vraagstuk verbonden aan het ge bruik van kernenergie „niet tot uitstel van het gebruik van kern energie mag leiden". De veilig heid is geen a priori voorwaarde, zei de Japanse regeringslei der. Opkk ;n maar ook kans op een bui. (Opgemaakt om 11.15 uur) Laagwater te Katwijk 7.41 u Hoogwater te Katwijk 3.31 ii 1120.04 ti 15.46 KNOKKE (GPD)- De piratenzender "Mi Amigo" komt zondagmiddag om 12 uur opnieuw in de lucht, sterker dan voorheen. Twintig uur per dag zal men directe uitzendingen verzorgen vanaf het schip "Magdalena dat voor de Belgische kust komt te liggen. De golflengte is 272 meter op de middengolf. Voor het merendeel zullen de uitzendingen uit muziek bestaan maar men wil ook beginnen met nieuwsuitzendingen. Hoe men aan dat nieuws gaat komen is niet meegedeeld. Voor de presentatie van de uitzendingen werden vijf disc-jockey's aange steld. Voorts zijn er nog acht mensen in dienst, van wie er twee instaan voor de uitzendingen. De voorbereidingen hebben acht maanden ge- PvdA-kopstuk Anne Vonde ling heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Tweede Kamer. Door premier Van Agt kreeg hij de versierselen omgehangen, behorend bij het comman deurschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Vonde ling verhuist volgende maand naar het Europees Parlement PAGINA 7 Waarom de VARA achter Hans Jacobs staat PAGINA 5 Westen vraagt Vietnam vluchtelingenstroom in te dammen Lucien van Impe: "Ik heb de Tour al verloren" PAGINA 13 J Guillermo Vilas op Wimble don uitgeschakeld PAGINA 15 j Verhoging olieprijs zal lei den tot grotere werkloosheid PAGINA 23 t Al moesten er nog zoveel problemen door de regeringsleiders van de zeven Westerse industrielanden worden besproken,zij konden zich toch niet onttrekken aan enig Japans ritueel: het eten met stokjes. Margaret Thatcher, president Giscard en president Carter worden hierbij geassisteerd door enige Japanse dames. 1000 m2 geloogde boeren meubelen uit Ierland. Buffet kastjes, dressoirs, commodes en brood kasten etc. Hein Chrispijn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 -410608 GRONINGEN (GPD) Twee gemaskerde mannen die vanmorgen om half negen een brutale, overval pleegden op de afdeling bevolking van het stad huis in Groningen, zijn nog geen uur later na een snelle achtervol ging in de buurt van Wagenbor gen gearresteerd. Zij hadden de buit, 44 blanco paspoorten en stempels, nog bij zich. Ze zijn overgebracht naar het politiebu reau in Groningen. Omstreeks half negen stormde het tweetal de trappen op van het stadhuis waarna ze op de eerste verdieping bij de afdeling bevol king naar binnen renden. Een van de overvallers sprong over de balie op een bureau. De ander bleef voor de balie staan en hield met een pistool het personeel on der schot. Blanco paspoorten die op bureaus lagen, werden bij el kaar gegrist. Een van de overval lers stopte ze onder zijn trui. En kele minuten later stormden ze weer naar buiten. Inmiddels hadden personeelsleden alarm geslagen. De uitvalswegen werden door de gemeente- en rijkspolitie in Groningen afgezet. Ook was er bij de politie een tip binnengekomen dat twee man nen in een groene Simca van morgen in Groningen nummer borden van een Peugeot hadden afgeschroefd. Op de rijksweg tussen Appinge- dam en Varnsen werd de Simca gesignaleerd door een auto van de rijkspolitie die onmiddellijk de uiteindelijk succesvolle ach tervolging inzette. Bij Het Motorhuis krijgt u altijd alle persoonlijke aandacht en wordt u deskundig geadviseerd. Zaterdagmorgen is het bij ons wat rustiger. Wij hebben 's morgens dus nog meer tijd voor u om u in alle rust te adviseren. Alleen... zaterdagmorgen voor 12.00 uur, bieden wij u daarnaast een kopje koffie met gebak aan. En wanneer u zaterdagmorgen voor 12.00 uur een auto koopt, geven wij u een feestelijke taart kado! ^^^^^^^Leidei^W>orschotei^<atwijl^^^^ Binnenkort stopt Mirelle haar denderende Daarom wordt de suksesvolle kollektie van het Lieverdje, die wekelijks nieuwe mode presenteert, door Waals voortgezet. Wij van Waals garanderen u een glorieus vervolg van deze populaire boetiekmode! Bij Mirelle kunt u, als u er vlug bij bent, nog profiteren van verrassende koopjes die u aangeboden worden met kortingen vanaf 10% tot zelfs HALVE PRIJZEN! Haarlemmerstraat.hoek Mare 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruise

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1