Basisbeweging wil geen compromissen i "Sterkte Russen moet beantwoord GESLAAGDEN Voorbede ook voor mevrouw Haars Continental Singers weer op tournee Lezers schrijven Verdeeldheid juist zichtbaar en bespreekbaar maken Litouwse geestelijken ongehoorzaam aan wet VRIJDAG 29 JUNI 1979 MEVROUW HAARS duidelijk onrecht "Het zou niet misplaatst zijn als ook voorbede werd gedaan voor de Nederlandse regering, en mevrouw mr. Haars in het bijzonder, dat ook zij recht doet". Zo schrijft J. K. Schen- delaar in een hoofdartikel in het lutherse weekblad ELK. De schrijver meent dat de staatssecretaris duidelijk on recht doet door te stellen dat de Turkse christenen in de Sint Jan geen vluchtelingen zijn omdat zij niet voldoen aan de norm van "persoonlijk ondervonden leed". "Natuurlijk zijn deze Turken wel degelijk vluchtelingen in ernstige nood', meent Schen- delaar. "De situatie voor de christenen in Turkije is ui terst moeilijk, zo niet onhoud baar. Fanatieke sekten in de Islam als de fascistische Grij ze Wolvenkunnen,begunstigd door het islamitische reveil in het hele Midden-Oosten, hun intolerantie jegens de chris ten-honden ongestoord uitoe fenen. Niet alleen door getrei ter, maar ook door ontvoe ring, verdwijning, moord en doodslag. De mensen in de Sint Jan zijn in de Turkse re geringskrant al landverra ders genoemd. Tegen hun fa milie worden wraakacties ondernomen. De Sint Jan is op een nacht met verf beklad; ook hier zijn kennelijk Grijze Wolven" De lutherse synode riep onlangs op tot voorbede voor de Turkse regering, dat zij recht zou doen. "Die regering kan of wil niet de nodige bescherming geven aan de christenen in haar land". In dit verband acht de schrijver van het hoofdartikel in ELK voorbede voor mevrouw Haars even eens nodig. De Raad van Kerken zei, zoals wij al meldden, deze week in een verklaring dat de situatie van de christenen in Turkije met de dag ernstiger wordt. Dat zal, volgens de raad, oek blijken uit een rapport van de Europese kerkelijke commis sie voor migratie dat volgen de week in Brussel verschijnt. Dit rapport zal in Nederland worden vertaald en, naar men hoopt, vóór 1 september kunnen werden gepubliceerd. In september zou mevrouw Haars een definitieve beslis sing nemen over de positie van de christen-Turken (Van onze redactie geestelijk leven) Gesprekken tussen kerken en de beweging mogen geen compromis ten doel hebben tussen de leer van de kerk en wat de basisgemeenschappen willen. Dat verklaarden vertegenwoordigers van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland deze week na een ontmoeting met de rooms-katholieke commissie "Pluri formiteit en gemeenschap" Deze commissie wil een contacta dres zijn voor de verschillende groeperingen binnen de rooms- katholieke Nederlandse kerk provincie. Toen zij onlangs haar doelstelling bekendmaakte, was de landelijke Basisbeweging de eerste die hierop reageerde. In een toelichting by hun gesprek met de commissie "Pluriformi teit en gemeenschap" zeggen de gesprekspartners van de Basis beweging, dat de standpunten van beide kanten duidelyk ge formuleerd moeten worden zodat de verdeeldheid niet wordt toe gedekt maar juist zichtbaar en bespreekbaar wordt. De Basisbeweging wil bijvoorbeeld laten zien dat er evangelische leefwijzen mogelyk zyn waarmee de samenleving wordt gediend In een aantal gemeenten heeft dat streven gestalte gekregen, zo zelfs dat, naar de mening van de beweging, daar beter dan in de bestaande kerken Jezus Christus kan worden nagevolgd in zijn Dat heeft een onderzoek van de werkgroep "Jeugd en jongeren" verbonden aan het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bis- Bl- dom, aangetoond. Van de onge veer 1500 ondervraagden bleek 73 procent zich matig tot zwak op de kerk betrokken te voelen. Die betrokkenheid is bij vrouwen L sterker dan bij mannen. Bij na een kwart van de gemengde huwelij- ken tussen een rooms-katholiek en een protestant werd gesloten voor de pastoor en de dominee el- j Hervormde Kerk: bedankt voor Oudewater M. B. Plette Nieuw- poort, Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Axel kandi- 18 daat A. J. Lunshof aldaar, naar Dordrecht kandidaat dr. H. E. Faber van der Meulen Scheve- ningen. Gereformeerde Gemeen ten: aangenomen naar Enkhui zen kandidaat A. B. van der Hei den te Veen, naar 's Gravenzande kandidaat M. Golverdingen Benthuizen. Gereformeerde f- Gemeenten in Nederland: be- dankt voor Arnemuiden F MaL- I- Lan Rhenen. dienstvrijheid in India. Een nieuwe wet daar legt allerlei christelijke activiteiten aan ban den. De kerken die lid zijn van de Gere formeerde Oecumenische Syno de (GOS) roept de ICCC op deze synode te verlaten omdat die steeds nauwere banden aangaat met de Wereldraad van Kerken. Dat blijkt, volgens de ICCC, wel uit het feit dat de Nederlandse Gereformeerde Kerken zowel lid zijn van de GOS als van de We reldraad. Gemengd gehuwd. In het rooms- katholieke bisdom Groningen is 65 procent van de huwelijken gemengd. De helft daarvan zijn huwelijken tussen een rooms-ka tholieke gelovige en een niet- kerkeliike. Huichelarij. Op zijn tiende con gres in Cape May (Verenigde Sta ten) heeft de Internationale Raad van Christelijke Kerken (Interna tional Council of Christian Chur ches, ICCC) de volken van de vrije wereld gewezen op de naar zijn mening dubbele maatstaf die men aanlegt bij de kritiek op de kernbewapening. Men valt, zo constateert de raad, wel de Ver enigde Staten aan, maar niet de kernprogramma's van Rusland en andere marxistische landen. "Dat masker van huichelarij moet worden afgeworpen en er moet onmiddellijk bij alle volken op worden aangedrongen, af stand te doen van nucleaire macht" In een verklaring beschouwt de In ternationale Raad van Christelij ke Kerken het marxisme in al zijn vormen als een "goddeloos sys teem, uitgedacht door een atheïst en bevorderd door satanische lis ten". Het kan nooit samengaan met het christelijke geloof. De goddeloze, utopistische filosofie staat, aldus de raad, lijnrecht te genover Gods heilsplan. De raad pleitte ook voor meer gods opdracht om op te komen voor recht en gerechtigheid in deze wereld. Het model van de basis gemeenschap biedt vaak ook meer mogelijkheden om het christelijke gemeentemodel te benaderen. Kerk elitair De hervormde industriepastor in het IJmond-gebied ds. Roel Pomp, die verbonden is aan de kritische gemeente IJmond, formuleerde onlangs drie stellin gen over basisgroepen en kriti sche gemeenten voor een her vormde wijkgemeente die hem voor een inleiding had uitgeno digd. Zyn eerste stelling was, dat het mo gelijk is, de kerk te verlaten juist omdat je de weg van Jezus van Nazareth wilt gaan en dan bij ac tiegroepen en kritische gemeen ten uitkomt. Tweede stelling: Het is niet terecht, te zeggen dat basisgroepen en kritische gemeenten elitair zijn, want deze groepen willen de werkelijke vragen van de mensen en de samenleving juist tot hün vragen maken. "Eerder kan men zeggen dat de kerk elitair is, geï soleerd als zy vaak is van de poli tieke en maatschappelijke wer kelijkheid" En de derde stelling van Pomp: "Een kritische gemeente is opge bouwd van onderen op, vanuit werkgroepen, politieke beraden en bezinningskringen. Zij bepa len de inhoud en de vorm van de kerkdiensten (vieringen), die op geregelde tijden plaats hebben als manifestatie van wat er aan de basis van de gemeente in groe pen, beraden en kringen ge beurt". "In de basisbeweging", zo schrijft ds. Pomp deze week in het blad "Diakonia", "wordt de gemeente gezien als een plek waar iets van solidariteit en bevrijding kan worden ervaren en doorgegeven. De gemeente is niet zozeer de herder, die zijn kudde verzamelt en verzorgt, ook niet het kerke- raadslid of de ambtsdrager die de gemeenteleden zo goed mogelijk bii het kerkewerk probeert te be- Namens de Basisbeweging in Nederland was deze week ook de pastor-dichter HUUB OOSTER HUIS bij het gesprek met de rooms-katholieke commissie "Pluriformiteit en gemeenschap". trekken. Ze bestaat uit i die geraakt zijn vanwege alles wat diep in henzelf, in hun nabije omgeving en in de verre wereld wordt onderdrukt, die opstandig zijn geworden en steeds meer kiezen voor de beweging van van-onderen". Daarom wil de Basis beweging geen gesprek met de kerk dat leidt tot compromissen. Naar aanleiding van de ontmoeting in Utrecht met de commissie "Pluriformi teit en gemeenschap" motiveer de zij dit in haar toelichting zo: "omdat niet langer verhuld mag worden dat personen, groepen, instanties en instituten binnen de kerken en daarmee verwante stromingen vormen van onmen selijke levenssituaties op deze wereld veroorzaken en in stand houden" De Basisbeweging vindt het abso luut noodzakelijk, dat haar idea len en theologie in de bestaande kerken doorwerken, maar zij streeft niet al te snel naar bepaal de vaste vormen daarvoor. Liever kiest zij voorlopig voor de "span ning van de onderhandelingen" Daarbij wil de beweging, zo ver klaart zij zelf, open staan voor kri tiek. "Van mensen met het hart op de goede plek kan de Basis beweging het zeer uitstekend verdragen dat zy zelf wordt ge corrigeerd en dus verrijkt". Het gesprek met de commissie "Pluriformiteit en gemeen schap" zal in het najaar worden voortgezet. Aan het gesprek van deze week nam namens de Ba sisbeweging ook de Leidse stu dentenpastor N. Bouhuys deel. Voor de elfde keer is een aantal groepen van de Continental Singers uit Amerika naar Europa gekomen om, zoals zij het zelf zeggen, "met muziek en zang het evangelie uit te dragen". De tournee van de 45 zangers en instrumentalisten in ons land begint volgende week woensdag, 4 juli, in Helmond. Op 11 juli komt de groep in Lisse (hervormde Pauluskerk), op 16 juli in Alphen aan den Rijn (hervormde Adventskerk) en op 17 juli in Rijnsburg (gerefor meerde Immanuelkerk), steeds om 8 uur. Op 20 en 21 juli geven de Singers een slotoptreden in de Rotterdamse Doelen, samen met vier andere Continental-groepen die dan een tournee door Europa hebben gemaakt. Een van de groepen treedt op in Rus land. Deze jongeren komen uit alle kerken. Belangstellenden worden pas na een strenge muzikale selectie tot de groep toegelaten. Ook de persoonlijke motivatie moet "echt" zyn. De leden betalen zelf een deel van hun training en, als zy op reis gaan, van de vliegtuig- kosten. De overige kosten worden bestreden uit giften, collecten en de opbrengst van de toegangskaartjes. De organisatie van de Nederlandse tournee is in handen van Conti nental Sound in Rotterdam (postbus 81065). Ruim vijfhonderd van de 708 Li touwse priesters hebben met de ondertekening van een verkla ring gehoorzaamheid geweigerd aan Sowjet-wetten die in strijd zijn met de leer van de Rooms- Katholieke Kerk. "Wij zijn in de eerste plaats trouw aan de kerk, haar wetten en haar bisschop pen", zeggen zij. De verklaring is gestuurd naar het presidium van de Opperste Sowjet en andere Sowjet-autoriteiten. Oorzaak van het protest is een de creet voor de religieuze gemeen schappen, dat het presidium van de Opperste Sowjgt enkele jaren geleden voor Litouwen heeft uit gevaardigd. Daarin krijgen de plaatselijke autoriteiten vol macht om in kerkelijke zaken in te grijpen. Zo kunnen kerken naar willekeur worden gesloten. In de verklaring wordt geprotes teerd tegen de gedwongen invoe ring van "kerkelyke comité's", waarvan de voorzitter geen pas tor, noch gelovige mag zyn. De priesters wijzen erop dat zij honderdduizenden Litouwse rooms-katholieken vertegen woordigen, "leden van een 2000 jaar oude kerk, waarvan het hoofd door alle beschaafde rege ringen is erkend". Op punt van kernwapens 99 DEN HAAG (GPD) - De NAVO streeft er niet naar om op het ge bied van de in Europa gestatio neerde kernwapens voor de mid dellange afstand, volledig gelijk van sterkte te worden aan het Warschau-pact. Dat zou kunnen leiden tot een „Eurostrategische" balans, die volstrekt vermeden moet worden. Maar de toene mende sterkte van de Russen in deze sector dient wel beantwoord te worden. Dat schrijven de ministers Schol ten (defensie) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in een uit gebreid antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het Ne derlandse kernwapenbeleid. De NAVO bezint zich al enige tijd op een antwoord op de nieuwe Rus sische SS-20-raketten en de Backflre-bommenwerper, die met hun kernladingen vanuit Rusland plaatsen in West-Europa kunnen bereiken. De NAVO be schikt echter over onvoldoende wapensystemen die vanuit Eu ropa zelf doelen in Rusland kun nen raken. Volgens de NAVO wordt daarmee de balans tussen de beide machtsblokken ver stoord. Dit najaar zal de NAVO kiezen voor wapensystemen die als antwoord kunnen gelden. De ministers Scholten en Van der Klaauw be nadrukken in hun vragen - en herhaalden dat gisteren tegen over de Tweede-Kamercommis sies voor defensie en buitenland se zaken - dat nog geen enkele beslissing is genomen, dat alle opties nog open zijn en dat Ne derland zich nog aan geen enkele stap heeft gebonden. Wel benadrukken zij dat het voor de NAVO nodig is om ook over dergelijke kernwapens voor de middellange afstand te beschik ken, om te voorkomen dat de Russen gaan denken dat zij, zon der het risico van vergelding op hun eigen grondgebied, West- Europa kunnen bestoken met hun nieuwe kernwapens. De regering blijft overigens van mening dat de besluiten over het westerse antwoord alleen kun nen worden genomen als vol doende aandacht is besteed aan het wapenbeheersingsaspect. Daarom hebben Scholten en Van der Klaauw gisteren aan de Tweede Kamer ook toegezegd haar optimaal bij de besluitvor ming te zullen betrekken. Ne derland zal zich aan geen enkel besluit binnen de NAVO binden zonder daarvoor de instemming van de Kamer te hebben. ROME-Een groep Amerikaanse marmiers,op bezoek bij paxis Johannes PaulusII, boodhemhet bekende zwarte petjeaan.dat bij het gevechtstenue behoort. De paus zette het hoofddeksel onmiddellijk op de daartoe geëigen de plaats. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Christelijke Technische School aan Bosparkweg in Alphen aan den Rijn zijn D. Schouten, M. Verweij, F. van Goozen, F.G. de Jong, R. Kinkel, R.P. Kramer, E. Pont, D.C. v.d. Vis, J. v. Amsterdam, L.P. Buitelaar, J. v. Eijk, R. Hagen, A.C.M. v.d. Hoek, J.W. Tukker, G. Tijsterman, H. v.d. Voorst, E.C.T. de Boer, G.J. Gor ter, J. v.d. Heiden, E. de Jong, D.H. Klompenburg, W J. v.d. Salm, G.H. Schoemaker, A. Schouten, N. Verbree, H. de Vos, R. Broer, A. de Bruin, M.C. den Hartog, C.H. de Keyser, M. Koster, L.P. Langhout, N.C.D. Siegers (Uiten- broek), P.M. van Kampen, A.E.L. Ki- derlen, E. Veldkamp, G.H.P. van Zijll, P.R. van Beijeren, E.Th.M. de Bruin, J.S. v.d. Haas, J.A. Heitinga, J.P.M. de Heij, P.Th. van der Meer, S.A. den Oude. R. Angenent, P. Hofland, J.P. Mourits, A.A.M. Straver, P.L.M. v,d. Berg, F. ter Bork, R.G. Groenendijk, A.L.A. van Hal teren, J.Th.H. Lok, J.J. Amanupunnjo, P.C. Bouman, C.W. Griffioen, J. Herre- wijn, L.C.J. v.d. Hoorn, H.J. Klein, P.L. van Raaij, C.H. Bikker, A. Calandt, R.H. Duiker, R.C. van Kempen. L. Lekker- kerker, P.P. Stougie, R.C.J. van Veen, L.C. van Goozen, A. van Keeken, R. l'A- mie, J.J. van Capel, R.J.M. van Eyck, J.E. prins, J.G. Sluis, J.G.M. Vink, J. v.d. Vlugt, D. Langerak. H.C. Bax, E.A. Boom, G. van Dam, W. v.d. Neut, R.Th.C. Pont. L. v.d. Beek. Th.S.W. v.d. Dool. J. van Eijk, G van Gils, J. de Graaf, P.Ch. v.d. Haas, M.C. van Huisstede, P. Hun- telerslag, J.A.D. de Lange, A.W. Luij- nenburg, H.J. Mens, G. Oliemans, Ch.A.J. Saamena, E.H.E. Simons, J.C. Versluis, K.C. Vis, P.R. Wenting, R.M. Blanken, Th.Ch. Bijker, L. Griffioen, W. de Heer, J.Th. Koek, B. v.d. Lede, J. Lekx, P.W. v.d. Ploeg, R, Rozendaal, J. v.d. Waaij, L.A.J. Baay, N.J. de Bruyn, J. Domburg, B. Heyns, R. v.d. Linden, E. Mokkenstorm, K. Veenstra, W.J. Ver heul, J.C. Vink, C.J. van Vliet. W. v. Woudenberg, T. v.d. Zijden. R.T. Colijn. J. Nijland, J. Rademaker, H.J. Starre- veld, R.C. v.d. Vechte, D. Vergunst, J.M.M. van Wieringen, W.J.P. Wolswijk, Oudshoorn, R.W. Overmeer, W.P.G. Sassen, H. Schellingerhoudt, A. Ver schuur, W.P. Voorzaat. J. Vuijk, P. Win- gelaar. N.J.C. Wijfje. G.C.L. v.d Berg. H. Denkers, B.F.I. Egberts, E. Haverkamp, A.J. v.d. Knijff, R.J. Kruit, T. v.d. Loo, R.B.M. Overes, J.W.M. van Wieringen, E.M. van Wingerden, A. Zandstra, J.P. van Bodegraven, P. Broere, F. Bijma, C.H. Heemrood, R.C.M. de Jong, G.M. F.R.O. Saamena, C.J. Servaas, J. KATWIJK - Aan de christelijke techni sche school "Katwi jk" zijn geslaagd: Af deling metaalbewerking Beeling, R, Duyn, C, van, Duyn, D. van, Duyn, L. van, Duyn, M. van, Guldemond, K., Haasnoot, J. Imthorn, E. Klaveren. J. van, Kloos, D., Kromhout, S., Molenaar, A. Niet, J. van der, Oever. M. van den Ouwersloot, T., Plas. W. van der. Rem- melzwaal, J. Roos, H., Vreugd, J. de, Waard, de, Wiegersma, Zevenhoven, J., Zwamenburg, K., Zwanenburg J. Klas 4m3: Beelen M., Duyn G. van, Guyt S., Guyt P., Hoek K, Kraayenoord J., Kruijt F., Messemaker K., Noort R., Plas W. van der. Tol M. van, Velzen K. van, Vlieland T„ Oever. J. van. Bent B. van der. Bent K. van der, Boesaard G. Duyn H. van, Gug- ten M. van der, Herbert B., Hoek K., Houten de Lange ten M., Knobbe H., Mey K. van der, Paap W., Paff D., Plas D. van der, Rijn M. Schaap H. Wassenaar A., Weenk E.. Willems D., Zwanenburg M. Afdeling timmeren: Andel A van, Best J.H. de, Corijn A., Duijvenbode H. van. Duyvenbode N. van. Duyvenbode T. van, Dulfer M., Freke H., Harteveld R., Hoogerdijk A., Jager J. de, Kouwenho- venT., Kraayenoord J., Kralt J.. Kuyt K., Kuyt M., Kwakernaat A., Mol W. de, oe ver R. van den. Plas K. van der, Plas J. van der. Rijn M. van. Rijn G. van. Beelen J. van. Haak L. van den. Hazenoot H.. Jong A. de, Jong P. de, Mol D. de, Niet H. van der. Rijn W., Steenvoorde J.. Zwaan N., Dekker, R., Duijn, K. van, Haascn R. van. Haasnoot J.. Hou waart A., Jonker A., Knetsch D.. Leeuwen W. van. Schaap G., Plug. Afdeling schilderen: Beelen D. van. Duijvenvoord A. van, Jong J. de, Pebesma M., Plas E. van der, Rhijn J. van. Schuitemaker A. Afdeling elektro techniek: Alkema J.. Alphen P. van, Bakker B., Barnhoorn L., Bol E., Brom mer A., Duyn D. van, Duyn H. van, Elten H. van, Korpershoek J., Kulk W.. Oes- terholt H.P., Plas R. van der. Plug N., Rijn R. van, Schaart H., Schaart N., Ver baan D., Vink M., Wassenaar P., Bent J. van der, Duyn R. van, Duyn W. van, Duyvenbode F. van, Goudzwaard F., Haasnoot H., Haveman E., Heenskerk K., Koot W., Krause H.. Kuyt D., Mol K., Plas J. van der, Plas J. van der, Plokker J., Plug J.. Scheepmaker J., Sneyders P., Sneijers, Zwan J. van der. Afdeling in stallatietechniek: Berkheij T., Dijk W. van. Dubbelaar A.. Duyn J. van, Faase P.. Haasnoot K.. Klaveren M. van. Klin kenberg D-, Rovers J., Star G., Strijker T Verhoef D Beelen W. van, Duyn J. van, Duyn W. van, Haas H. den Leeuwen R. van, Rhijn J. van, Rhijn W. van. Was senaar A., Hus A., Ouwchand G., Ouwe hand R., Plas J. van der. Snijder J., Schaap J., Varkevisser C., Roon K Duyn, K. van, Duyn P. van. Egmond R van, Nijgh A., Ouwehand T., Paauw C Plas C. van der, Rous J. Sip S. LEIDEN - Aan de Prins Willem Alexan- derschool, Diepenbrocklaan 1, Leiden slaagden voor het mavo—4-diploma: J. Dool. L van Kampen. C. van Kleeff, J. Rijsdam. CPN-leraar (6) Met enige verbazing heb ik de grote advertentie gezien in Uw krant van zaterdag jL, naar aanleiding van het ontslag van een leraar van een Katwykse school. Een groot aantal mensen hechtte daarin hun naam aan een paar losse stel lingen. die op zichzelf waarheden kunnen zyn maar toch niet tot een conclusie leiden dat het schoolbestuur een foute beslis sing heeft genomen. Vergeet niet dat een docent naast zijn instructieve taak ook nog bijdraagt aan de opvoeding van de leerlingen. Hy doet dit vanuit zijn eigen gezichtshoek, dat is normaal. Een maatschappij le raar doet dit uit de aard van het vak meer dan de wiskunde leraar. De bijzondere school is in het begin van deze eeuw bevochten ten be hoeve van kinderen van ouders, die prys stellen op een stuk op voeding door docenten, dat over een komt met hun eigen ideeèn daarover. Immers elke school leidt op tot een diploma. De bij zondere school heeft daarnaast iets specifieks en dat is niet alleen het religieuze karakter maar evenzeer een bepaalde visie op mens en maatschappij. Het is dan ook niet vcrwachtbaar dat christelijke ouders het er mee eens zijn dat voor hun kinderen een maatschappijbeeld wordt opgebouwd vanuit een commu nistische gezichtshoek. Daar moet een schoolbestuur bij het aanstellingsbeleid rekening mee houden. Staatssecretaris verzwijgt advies DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Veder-Smit van volksgezond heid wil de tabaksreclame hele maal niet verbieden, maar ze durft daar niet eerlijk voor uit te komen. Dit concludeert Koop kracht. het maandblad van het Konsumenten Kontakt. na een interview met de bewindsvrouw Mevrouw Veder heeft al epn half jaar een officieel advies om ta baksreclame te verbieden. Tot nu toe heeft ze dat verzwegen. Door een docent maatschappijleer aan te nemen die lid is van de Communistische Partij van Ne derland heeft men dit niet gedaan en is dus fout Dat een bestuur een eens genomen foute beslis sing corrigeert is. hoe pynlijk soms ook, de enig juiste oplos sing. Dat onder de ondertekenaars theologen zijn, die klaarblijkelijk niet inzien dat het hier gaat om het wezen van de bijzondere school is slechts betreurens waardig. Ik vraag me af of deze heren ook zo zouden reageren als het een leraar betrof die duidelijk voorstander was van apartheid in Zuid-Afrika dan wel een aanhan ger van Glimmerveen. Ik denk van niet Hoogachtend E.J.H. Bleeker. Kagertuinen 33 Sassenheim. M aaien Aan de Leidse singels en grachten is een hoop te beleven. Broeden de futen, meerkoeten en water hoentjes en volop bloeiende wa terlelies en gele plompen. Deze beide plantensoorten groeien overigens dit jaar weer voor het eerst in het Rapenburg en in de Vliet. En in de sloten verder naar buiten bloeit nu de waterranon kel en het drijvende fontein kruid. Het is dan ook een schrik, wanneer daar ergens het mes in wordt ge zet. Dat gebeurde deze week door de plantsoenendienst in een fraaie sloot langs de Vijf Meilaan. Hierin werd de overbegroeiing van kalmoes, egelskop, gele lis en de (nota bene beschermde!) zwa nebloem afgemaaid en ligt nu keurig op hoopjes langs de kant. Normaal worden watergangen in de herfst geschoond. Voorzover dat voor water in de stad zo af en toe nodig is, lijkt er toch geen en kele reden om dit op het moment dat de planten volop in bloei staan te doen. In het algemeen heb ik veel waar dering voor wat de plantsoenen dienst doet. Ik neem aan dat het hier om een vergissing gaat. H A. Udo de Haes Wasstraat 14 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19