Van Impe: "Ik heb de Tour al verloren NOS WUST EISEN VOETBALBOND AF Bazen laten eer aan knechten Vrij Belg finisht oj) ruime achterstand w Voeftal ziek; bond opgeheven neé- £7M TOUR IN CUFERS ÜlN al """^Vrijdag 29 juni 1979 SPORT PAGINA 13 ZEIST (GPD) - De NOS wijst alle eisen van de KNVB, waaraan de omroep moet voldoen om ko mend seizoen radio- en televi- sieflitsen van de competitie wedstrijden in het betaald voetbal uit te zenden, rigoreus van de hand. In een brief aan het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft de NOS laten weten, dat op geen enkel verlan gen van de voetbalbond kan worden ingegaan. Enkele weken geleden legde de KNVB de eisen voor het nieuwe voetbalseizoen bij de NOS op ta fel. Voor het huidige bedrag van circa één miljoen gulden zou de NOS niet meer dan drie wed strijden per week op de beeld buis mogen brengen. Bovendien stelde de KNVB, dat het radio programma 'Langs de lijn' al leen rechtstreekse flitsen van het laatste half uur van de wed strijd zou mogen uitzenden. Zou de NOS meer wedstrijden op te levisie willen brengen en vroe ger willen beginnen met het uit zenden van radioflitsen, dan zou de omroep aanzienlijk meer geld moeten gaan betalen. In een eerste reactie wees de NOS de eisen van de KNVB resoluut van de hand. Maar op verzoek van de KNVB legde de onder handelingsdelegatie van de om roep de verlangens van de voet balbond voor aan het bestuur van de NOS. Gisteren ontving het sectiebestuur de officiële mededeling van de omroep, dat aan de eisen geen gehoor zou worden gegeven. Voor Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, was de inhoud van de brief een grote teleurstel ling. „De NOS noemt onze voor stellen onaanvaardbaar, maar geeft daarvoor geen enkele mo tivatie. Het is ons dan ook niet duidelijk, waarom onze verlan gens van de hand zijn gewezen. Bovendien doet de NOS geen enkel tegenvoorstel". Wel laat de omroep in haar brief nog enige ruimte open voor een nader gesprek. „We zullen aan zo'n gesprek zeker gehoor ge ven", zegt Eric Vilé, „maar we willen eerst van de NOS een te genvoorstel horen. Praten heeft anders geen enkele zin".De KNVB zal daarom een brief aan de NOS sturen met het verzoek met een tegenvoorstel te komen. Voldoet de NOS daaraan, dan wil de KNVB wel weer met de omroep rond de tafel gaan zit ten. Uit het achterwege blijven van een tegenvoorstel kan worden opgemaakt, dat de NOS weinig heil ziet in de totstandkoming van een overeenkomst. De kans. dat op de eerste competitiedag van het nieuwe seizoen -zondag 18 augustus- geen voetbal op ra dio en tv te horen en te zien zal zijn, wordt dan ook steeds gro ter. Vilé: „Daar wil ik nog maar niet aan denken. Het is inder daad waar, dat de tijd erg krap wordt. Over zes weken begint de nieuwe competitie en het ziet er na deze brief niet naar uit, dat er op zeer korte termijn met de NOS overeenstemming zal zijn bereikt". LUCHON (GPD) - Drie jaar geleden legde Lucien van Impe in de Pyreneëen- etappe, die voor een ge deelte op Spaans grond gebied werd verreden, de basis voor zijn Tour overwinning. Gisteren, tussen Fleurance en Lu- chon, met weer een pas sage in Spanje, werd de Belg volledig in de ver nieling gereden. J Niets was overgebleven van zijn optimistische ver wachtingen. Zijn achter stand op ritwinnaar René S Bittinger bedroeg ruim 8 minuten. Het verschil ten opzichte van Hinault, Zoe temelk, Kuiper, Pollen- tier, Baronchelli c.s. nau welijks driekwart minuut minder. „Ik heb de Tour verloren", stelde Lucien van Impe nuchter vast. „Vraag me niet naar een verkla- ring. Ik heb er geen. De benen wilden doodeenvoudig niet", evenals bij de onttroonde Kne- temann geen spoor van emo tie. Alle favorieten, met uitzondering van Lucien van Impe, bleven in de eerste bergrit van de Tour bij elkaar. Bernard Hinault (derde van rechts) leidt de beklimming .Joop Zoetemelk (derde van links) volgt. Zoals gebruike lijk. situatie waarin ik me bevond, niet nodig. Rij maar door, zei ik tegen de twee. Het heeft geen zin dat jullie je kansen opofferen. Ik kan niet eens in de wielen van jullie blijven". Schade Minder groot verlies als dat van Lu cien van Impe was van één van de uitblinkers in de proloog, de Noor Knut Knudsen, maar des ondanks opvallend genoeg was de nederlaag van Didi Thurau. De Westduitser had de schade op de Col de Mente (na 177 kilometer) nog kunnen beperken. In gezel schap van ondermeer Lubber- ding en Demuynck nestelde hij zich weer bij de cracks. De beklimming van de Col de Por- tillon, de eerste col van de eerste categorie in deze Tour de France, werd het Thurau niettemin te machtig. In de druilerige regen, op weg naar de in dichte nevelen gehulde top van de berg (1569 meter boven de zeespiegel), haakte Thurau af. Het peloton der-kopstukken, ruim twee do zijn manschappen sterk, zag eerst Laurent en Galdos door de ach terdeur verdwijnen. Daarna was Thurau aan de beurt. Het ge beurde allemaal in de periode dat zich reeds de kopgroep had ge formeerd (Bittinger, Bernau- deau, Battaglin, Alban), waaruit ook de winnaar voortkwam. „Als hij naar mij geluisterd had, zou hij de schade zeker hebben kun nen beperken", meende Thurau's ploegleider Willy Jossart. „Ik ver telde hem duidelijk dat hij zich niet moest forceren. Je kunt beter in je eigen tempo naar boven rij den". Thurau's gebrek aan zowel klimcapaciteiten als tactisch in zicht hadden tot gevolg dat hij ruim 4 minuten achterstand moest incasseren. „Dan deed een andere renner van mijn ploeg, Gery Verlinden, het stukken be ter", merkte Willy Jossart op. „Hij klom sterker dan ik ooit van hem verwacht heb". De kersver se Belgische kampioen finishte in de groep der favorieten. In de selectieprocedure die vooral op de flanken van de Portillon plaatsvond, waren Thurau, Gal dos en Laurent niet de enigen voor wie geen plaats was. Tweede plan Chaumaz (lange tijd een trouwe helper van zijn baas Hinault) ver dween eveneens naar het tweede plan. Seznec kon zijn reputatie als klimmer evenmin waarmaken en Hezard. Villemiane, Vandi en Demuynck slaagden er evenmin in zich met de verdere krijgsbe- drijvigheden te bemoeien. Voor de renners van Peter Post en Fred de Bruyne was dit een schrale troost. Noch de vroegere Zesdaagsekeizer, noch de ex-tv- commentator hielden een of meerdere representanten in de schaduw van Hinault en andere kopstukken. „Mogelijk een ge volg van nervositeit", meende Johan van de Velde te moeten opmerken. „Bang voor de afda ling was ik daarentegen niet". Jo Maas, die evenals de Belg Eddy Schepers tot de troeven van Fred de Bruyne wordt gerekend, haastte zich te verklaren dat hij allerminst bibberend van angst over de smalle en glibberige weg van de Portillon naar het dal was gesneld. „Toch zal Maas nog het een en an der aan de techniek van het dalen moeten doen", zei De Bruyne. Voor het overige ben ik tevreden over hem". Dat de ontroonde ge- le-truidrager Gerrie Knetemann de tuimeling in het algemeen klassement accepteerde, was een bewijs dat de wereldkampioen zelf geen moment de illusie had gekoesterd plotseling een klim mer te zijn. „Hebben we een lek ker menu?", vroeg hij grinnikend aan verzorger Ruud Bakker, toen hij de weg naar het hotel insloeg, het verlies van bijna een kwartier was voor „De Kneet" bijzaak Nog hoop Geen franje, geen excuses. Het was daarom opvallend dat Lucien van Impe toch nog de hoop durfde uit te spreken op een rol van beteke nis. Een rol die niets te maken heeft met een plaats in de top van het klassement, wel met het win nen van de bergprijs. „En moge lijk ook nog een of twee etappes", aldus Van Impe. Het klonk para doxaal, deze opmerking van de 32-jarige Belg. Niet alleen in de slotfase van de etappe was hij i immers kansloos geweest. Ook bij de beklimming van de eerste col, naar het 1490 meter hoog ge legen Le Mourtis, miste Van Im pe de kracht om met de spits van het langgerekte veld mee te gaan. „Toen ik voelde dat ik tekort zou komen, heb ik me verder niet meer geforceerd", zei hij. „Mijn ploegmakker Borguet bleef aan mijn zijde. Chef d'équipe Robert Lelangue liet zelfs Criquélion en de Spanjaard Galdos op me wachten. Dat vond ik, gezien de SOFIA (ANP) - Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft besloten de nationale voet balbond te ontbinden. Hier door wil men het Bulgaarse voetbal weer gezond maken. Het is de bedoeling dat er clubs "met een hoge sportie ve waarde" worden opgericht om met behulp van het nood zakelijke materiaal en finan ciën de beste spelers, trainers en wetenschapsmensen sa men te voegen. Iedere speler krijgt voor, tijdens en na het seizoen een bepaalde pun tenwaardering. Controleren de staatsorganen gaan er op toezien dat betalingen onder tafel worden uitgebannen en dat "elk brutaal vergrijp te gen de socialistische moraal en de wet zal worden be straft". LUCHON (GPD) - Op de eerste ber gen van de Tour de France heb ben de groten van het peloton de eer aan de kleintjes gelaten. De Col de Mente bleek niet lastig ge noeg om iets belangrijks te force ren en tegen de flanken van de Portillon, waar regen en mist een grauw decor hadden opgebouwd, lag het tempo zo hoog dat er van een serieuze ontsnappingspoging geen sprake kon zijn. Onder die omstandigheden prees Joop Zoetemelk zijn vorm als ui terst degelijk (,Jiet viel me alles mee"), stelde Hennie Kuiper te vreden vast dat zijn benen deden wat hij wilde („Zo had ik het me voorgesteld") en gaf Bernard Hi nault een kleine opvoering in zijn favoriete rol van de hooghartige. Terwij l zijn ploegmaat Jean René Bernaudeau in een kopgroep van vier Bittingerdie in Luchon de etappe won, Alban en Battaglin) op weg was om de nieuwe gele truidrager te worden, tracteerde Hinault zijn collega's op een voorstelling .jcrachten-smijten" Ooggetuige Hennie Kuiper: ,flij begon ineens als een gek tegen die Portillon op te knallen. Onvoor stelbaar". Vastberaden en grimmig als Hi nault in dat soort avonturen kan zijn, was er de interventie van ploegleider Cyrille Guimard voor nodig om hem in een verstandiger ritme te krijgen. Guimard stuur de zijn wagen tot naast Hinault en maande hem tot kalmte. Ge zien de omstandigheden immers, was elke extra inspanning zin loos. Joop Zoetemelk daarover: ,JDe Por tillon was niet lastig genoeg om echt verschillen te kunnen ma ken". En Kuiper: ,f)rie kilometer voor de top demarreerde Bat taglin en daar had ik, achteraf bekekenbeter op moeten reage ren. Ik zat in de ideale positie om wat te proberen. Ik heb dat ook wel even gedaan, maar gezien het hoge tempo en dus de geringe kans om weg te komenzette ik niet door. Misschien had ik het toch eens moeten proberen". Rustig in eikaars wiel, lieten de ve detten het applaus en de eer van de openingsetappe aan de figu ranten terwijl achter hun rug de ene gerenommeerde outsider na de ander uit de wielen vloog. On der de druk van de pedaalslagen die de meest gelouterden in de kopgroep eruit rammelden, ver loren ze het contact met de eersten over welige tegenvaller in Luchon met bittere teleurstelling werd ge sproken. Henk Lubberding bijvoorbeeld, die onlangs in de Dauphine nog in staat was om als enige Bernard Hinault te volgen in een duivelse rit over vier Alpencols: „Op de Mente kwam ik moeilijk naar bo ven. Toen ik Van Impe zag lossen kreeg ik weer wat moraal. Al met al viel het me echter knap tegen. In de afdaling haalde ik de kop weer maar toen er in de laatste kilometers van de Portillon har der werd gereden, moest ik er weer af. Ik durfde niets te force ren vanwege mijn inspanningen op de Mente. Ik dacht: als ik er nou opnieuw zwaar aan ga sleu ren, klap ik misschien helemaal in elkaar. Wellicht zou ik in de afdaling nog wat hebben kunnen goedmaken wanneer het droog weer was geweest. In regen ben ik altijd verschrikkelijk bang". In het gezelschap van Lubberding raakte ook Paul Wellens, de twee de troef die Peter Post in deze Tour hoopt te kunnen uitspelen, 1 minuut en 13 seconden achterop. Wellens, zwaar foeterend over de vorm die hem in de steek liet op deze dag: Jk kreeg m'n benen slecht rond. Volgens mij kwam dat door de tijdrit in Fleurance. Ik heb me daar te veel geforceerd d.oor op de 12 te rijden. Daar ben ik het type eigenlijk niet voor. Het leverde me misschien 5 seconden winst op. maar nu kostte het me stukken meer". Ook Sutter en Mutter, die Peter Post deze winter vooral contracteerde om enige versterking in de berg ritten te krijgen, bleven achter. Mutter verspeelde zelfs ruim 23 minuten vanwege ademhalings problemen, die hem tot de uit spraak brachten dat hij in zijn hele wielerleven nog nooit zo had afgezien als in het stuk tussen Fleurance en Luchon. Daar stond tegenover, dat van de Raleigh-renners Johan van de Velde een opmerkelijke koers reed. Na een onopvallend voor seizoen (alleen een uitschieter in de Ronde van Romandië) presen teerde hij zich weer in de eerste lijn door zowel op de Mente als de Portillon in de kopgroep mee naar boven te gaan. In het grote gezelschap van bekenden dat kort voor de top moest lossen, hoefde hij zich voor dat achterblijven niet te schamen. Rik van Linden was een van de drie renners die tijdens de eerste etappe uitviel. De Belgische sprinter durfde na een val niet meer op te staan. Van Linden: "Ik ben vorig jaar langdurig onder behandeling ge weest vanwege schedelklachten. Toen ik me vandaag na die val in eens verschrikkelijk duizelig voelde, durfde ik geen meter meer te rijden". De andere uitvallers waren Luigi- no Moro, die bij een valpartij zijn linkersleutelbeen brak en Didier Bourrier voor wie de beklimming van de Mente een te zware opgave ££t?S7Zi Kz>?sy&W(S&p 'j cfe. LUCHON - De uitslag van de eerste etappe van de ronde van Frankrijk, een rit over 225 kilometer van Fleu rance naar Luchon. luidt 1. Bittin ger (Fra-Huysmans) 228,6 kilometer in 6.51.12, 2. Bernadeau (Fra-Gui- mard) 6.51.20, 3. Battaglin (Ita-Boi- fava) 6.51.44, 4. Alban (Fra-Gemirua- ni) 6.51.57, 5. Hinault (Fra-Guimard) 6.51.59.6. Baronchelli (Ita-Pezzi) z.t, 7. Kuiper (Ned-de Muer) z.t, 8. Zoe temelk (Ned-Danguillaume) z.t.. 9. Pollentier (Bel-Lauwers) z.t., 10. Mesiet (Fra-Geminiani), 11. Martinez (Fra-Everaert) 6.51.59, 12, Nilsson (Zwe-Danguillaume) z.t., 13. Verlin den (Bel-Jossart) z.t. 14 Lubberding (Ned-Post) 5.52.25, 15 Wellens (Bel- Post) z.t., 16. Agostinho (Por-Huys- mans) z.t., 17 Sutter (Zwi-Post) z.t, 18. Martin (Fra-de Muer) z.t. 19 Pozzi (Ita-Ferretti) z.t., 20. Schepers (Bel.-de Bruvne) 6.52.44. 21. Van de Velde (Ned-Post 6.52.51, 22 Die- rickx (Bel-Jossart) 6.52.53, 23. Maas (Ned-de Bruyne) 6 53.08, 24. Ville miane (Fra-Guimard) z.t. 25. Lelay (Fra-Geminiani) 6.53., 28 Thurau (Wdl-Jossart) 6.55.39. 44. Pronk (Ned-Post) 6.57.43. 50. Van Impe (Bel-Lelangue) 6.59.37, 51. Laurent (Fra-de Muer) 7.00.18, 56. Knete mann (Ned-Post 7.05 49, 59. Van Vliet (Ned-Post) z.t., 77 Wesemael (Bei-Post) z.L, 78. Raas (Ned-Post) z.t., 81. Verbrugge (Ned-De Bruyne) z.t.. 95. Den Hertog (Ned-Jossart)z-t. 138. Mutter (Zwi-Post) 7.14.40. Algemeen klassement: 1. Berna deau (Fra-Guimard) 6.57.38, 2. Bit tinger (Fra-Huysmans) op 4 sec., 3. Hinault (Fra-Guimard) op 24 sec (9 punten). 4. Zoetemelk (Ned-Dan- guillaume) op 24 sec (11 pnt.), 5. Bat taglin (Ita-Boifava) op 28 sec., 6. Kuiper (Ned-de Muer) op 31 sec., 7. Verlinden (Bel-Jossart) op 36 sec., 8. Nilsson (Zwe-Danguillaume) en Pollentier (Bcl-Lauwerd) op 42 sec., 10 Baronchelli (Ita-Pezzi) op 42 sec., 11. Mesiet (Fra-Geminiaru) op 49 sec., 12. Alban (Fra-Geminiani) en Martinez (Fra-Everaert) op 56 sec, 14 Lubberding (Ned-Post) op 1.00, 15. Wellens (Bei-Post) op 1.03,16. Agos tinho (Por-Huysmans) op 1.06, 17. Sutter (Zwi-Post) op 1 12. 18 Martin (Fra-Danguillaume) op 1.16, 19. Poz zi (Ita-Ferretti) op 1.26, 20 Schepers (Bel-de Bruyne) en Van de Velde (Ned-Post) op 1.35.22. Dierickx (Bel- Jossart) op 1.39. 23. Maas (Ned-de Bruyne) op 1.52,24. Demuynck Bel- Ferretti)op 2.12,25 Villemiane (Fra- Guimard) op 2.15, 28. Thurau (Wdl- Jossart) 4.05, 45. Pronk (Ned-Post) op 6.48,49. Van Impe (Bel-Lelangue) op 8.21,51. Laurent (Fra-de Muer) op 9.07, 55 Knetemann (Ned-Post) op 14.10. 57. Raas (Ned-Post) op 14.16, 60 Wesemael (Bel-Post)op 14.24.61. Van Vliet (Ned-Post) op 14.26, 84. Den Hertog (Ned-Jossart) op 14.46, 99. Verbrugge (Ned-Debruyne) op 15.07, 137. Mutter (Zwi-Post) op 23.22. Ploegenklassement: 1. Ploeg Post (Lubberding. Wellens, Sutter, Van de Velde), 27 uur 30 minuten en 0.6 seconden, 2. Ploeg Danguillaume, 27.32,18 3. Ploeg Guimard 27 3,44, 4. Ploeg Geminiani. 27.34,15, 5. Ploeg Huysmans. 27.38,22, 6 Ploeg De Muer, 27.43,20. Algemeen ploegenklassement; 1. Ploeg Post 27 uur, 54 minuten en 36 seconden, 2. Ploeg Danguillaume 27.57, 0. 3. Ploeg Guimard 27.58.50, 4. Ploeg Geminiani 28.00.32. 5 Ploeg Huysmans 28.04,02,6. Ploeg de Muer 28.07,57. DE PYRENEEËN UIT.. 3eET-180km_30juni Ï^PAl >t) iourdes.0 1 rw po LUCHON ZEILEN -Het Westduitseduo Jorg Spenglcr/Gerhard Heinimann, tweevoudig wereldkampioen in de tornado-klasse, heeft zijn posi tie in het algemeen klassement in de strijd om de wereldtitel giste ren verbeterd. Het tweetal bezet nu de tweede plaats in het alge- i klas ent. VOETBAL - De 29-jarige midden velder en gewezen Ajacied Jan de Koning, die in België eerst voor Lokeren en vervolgens Cercle Brugge optrad, werd door laatst genoemde club naar de Franse eersteklasser Laval, getransfe reerd. PAARDESPORT - De beroemde draverhengst Hairos II is in Frankrijk op 28-jarige leeftijd overleden. In totaal startte Hairos II in zijn carrière 186 keer en won 62 maal. Bij zijn afscheid van de baan op elfjarige leeftijd bedroeg zijn gewonnen bedrag 723.115.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13