LEIDSCH DAGBLAD OPEC: olieprijs met 35 procent omhoog ANWB: "ZWEM NIET IN ZEE" vandaag Kabinet diep in problemen Sloikreclame Vakantiegeweld barst nu echt goed los Voor stenen en pannen bentuooed onderdak bij Kruyt Katwijk. Toeristen verlaten de Costa del Sol Kankerbestrijding gebundeld in regionaal verband DONDERDAG 28 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35894 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidse raad begon gewoon met nieuwe vergadering LEIDEN - De Leidse gemeen teraad heeft gisteravond op een opmerkelijke manier de behandeling van de verbete ringsplannen voor de wijken Groenoord, Maredijk en Transvaalbuurt afgerond. Rond half twaalf gisteravond staakten ineens de stemmen (18 tegen, 18 voor) over een amendement van het PvdA- raadslid Bordewijk. Omdat de plannen tijdig bij het rijk ingediend moeten worden voor subsidie, boog de raad zich over de vraag of moge lijk was opnieuw over de zelfde motie te stemmen. Aanvankelijk was het bedoe ling dat maar te doen on danks het risico dat het in strijd met de wettelijke voorschriften zou kunnen zijn. Tijdens een roerige schorsing werd alsnog het ei van Columbus gevonden. Er zou een nieuwe raadsverga dering worden uitgeschre ven, direct volgend op die waarmee men nu bezig was. Burgemeester Vis kon om twee minuten na middernacht "de spoedvergadering, een voortzetting van de verga dering yan gisteravond" openen. Het amendement van Bordewijk werd ten slotte toch met algemene stemmen aanvaard. Het woord is nu aan het rijk, dat als het allemaal goed gaat met ruim 65 miljoen gulden over de brug moet komen. Reactie van burgemeester Vis na de hele procedure: "Ik heb het gevoel dat we met een schoolklas bezig geweest zijn." DEN HAAG (ANP) - Dit weekein de zal het vakantiegeweld losbar sten. De eerste grote pluk van de ruim acht miljoen Nederlanders, die naar verwachting vakantie zullen houden, gaat op stap. Veertig procent blijft in ons land. De rest zoekt het over onze landsgrenzen, waarbij in 66 pro cent van de gevallen de eigen au to het vervoermiddel zal zijn. Het komende weekeinde wordt op de noord-zuidverbindingen een grote verkeersdrukte verwacht omdat in Noordrijn-Westfalen de tweede vakantieweek van de schoolkinderen begint en omdat tevens in een aantal provincies van Nederland en België de scholen de deuren sluiten. Het weekeinde daarna wordt geen verkeersdrukte van betekenis verwacht, maar weer een weekje later begint het feest opnieuw, wanneer de bouwvakkers ook het werk mogen neerleggen. De benzineproblemen schijnen nog geen grote rol te spelen. Dat wil zeggen: de prijsverhogingen vormen voor de automobilist geen beletsel om er op uit te trek ken. Of de verwachte verkeersdrukte aanleiding zal geven tot grote verkeersopstoppingen is ook dit jaar weer de vraag. Vorige jaren werd dit steeds verwacht. Maar werkelijk grote moeilijkheden hebben zich toen niet voorge daan omdat de Nederlanders niet meer en bloc de huisdeur achter zich dichttrekken maar meer ge spreid op reis eaan. derlandse toeristische verlang lijstje met nog steeds als goede derde Spanje. Verder wordt er nogal wat belangstelling voor Joegoslavië en Griekenland "ver wacht. De boekingen voor het zomersei zoen 1979 rezen - na de slechte zomer van vorig jaar - aanvanke lijk de pan uit. Tijdens de slechte winter hadden velen echter geen lust meer het plaatsje achter de kachel te verlaten om een reis voor de zomer te bespreken. Ook dit jaar weer van alle kanten goede raadgevingen voor de vakantieganger. Het ministerie van buitenlandse zaken wijst er op "dat het weinig moeite be hoeft te kosten ergens achter de tralies te belanden De ANWB vertelt niet alleen, dat men het beste na twee uur autorijden een kwartiertje kan rusten, maar heeft nog ladenvol adviezen in voorraad. Reisverzekering is beslist nodig en de ANWB wijst op de internatio nale reis- en kredietbrief en uiter aard op zijn hulpposten in Span je, Zwitserland en Frankrijk. (Müksümi!! wnm n H M I Ambachtsweg 33 (Industrieterreint Heen Telefoon 01718-29311 - Katwijk/Zee Openingstijden maandag t/m vrijdag 1000-17 30 uur. 's avonds volgens alspraak, zaterdag 10 00-16 30 ui GENEVE/TOKIO (Reuter/AFP) - De olie-producerende landen verenigd in de OPEC hebben vannacht besloten de officiële basisprijs van olie met gemiddeld 35 procent te verhogen. President Carter, president Giscard d'Estaing, premier Ohira t nier Clarke van Canada op weg naar het Akasaka paleis waar de nische topconferentie vanmorgen begon Er zullen voortaan twee basisprij zen gelden. Het "gematigde" Sa- oedi-Arabie verhoogt zijn olie prijs van 14,55 dollar tot 18 dollar per vat. De meeste andere OPEC-landen zullen echter op een prijs gaan zitten van 20 tot 23,5 dollar per vat van 159 liter. Als basisprijs voor de laatste landen zal de Iraanse lichte olie gelden die 22 dollar per vat moet gaan kosten. Drie maanden De prijsverhoging gaat in per 1 juli en zal drie maanden van kracht blijven. Op een volgende bijeen komst van de OPEC landen in september zal de olieprijs op nieuw worden bekeken. Met het resultaat is een formele verdeeldheid tussen de OPEC landen voorkomen. De uitkomst moet worden gezien als een com promis aangezien dc militante meerderheid van de olieproduce rende landen aanvankelijk op een nog hoger prijsniveau gingen zitten. Naar verluidt zullen de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar zich volgens de verwachting aan sluiten bij de door Saoedi-Arabië gehanteerde prijs van 18 dollar Algerije en Libië hebben al laten weten dat ze hun prijzen met in gang van 1 juli zullen verhogen tot 23.5 dollar per barrel. De ver wachting is dat Nigerië zich hier bij zal aansluiten Tokio Het besluit van de OPEC werd ge nomen vlak voordat de topconfe rentie van zeven regeringsleiders uit de niet-communistische we reld in Tokio werd geopend. Be langrijkste onderwerp van be spreking zai de energievoorzie ning zijn. Vanmorgen hebben de deelnemers een stuk opgesteld dat wellicht zal fungeren als slot- overeenkomst. Het besluit van de Europese Ge meenschap van vorige week om de olie-import in de komende vijf jaar te beperken tot de omvang van de invoer in 1978 wordt goedgekeurd. Wat betreft de doelstellingen van de Verenigde Staten, Japan en Canada is in het concept nog niets geregeld. Japanse radicalen hebben vandaag geprobeerd brand te stichten in het hotel in Tokio waar de meeste delegaties op de economische topconferentie logeren. De poging mislukte door het falen van een automatisch tijdmecha- nisme. Het zat verborgen in het plafond van een niet bezette ka mer op de achttiende verdieping van hotel Otani. Brandweermannen die waren gea larmeerd door een rookontdek- ker. vonden in de met rook ge vulde kamer batterijen die aan een doos waren vastgemaakt. De verbindingsdraden waren door gebrand. Benzine duurder Het ministerie van economische zaken heeft berekend dat door die prijsverhoging de benzine in Nederland minstens 5 cent per liter duurder zal worden. Verder zal het besluit van de OPEC- landen een extra stijging van het algemene prijspeil en een toeneming van de werkloosheid betekenen, aldus het ministerie. 28 PAGINA'S Minister Gardeniers van CRM is gisteren aan de ver langens van de kunstenaars tegemoet gekomen. De kun stenaars, die enkele dagen het Rijksmuseum in Am sterdam bezet hebben ge houden, kregen de toezeg ging van de bewindsvrouw dat zij voorlopig de huidige regeling voor het opslaan van kunstwerken zal hand haven. PAGINA 7 Luchtgevecht tussen Israël en Syrië maakt wereld be zorgd PAGINA 9 Borg had het Amritraj PAGINA 15 I Voor en tegen van een be volkingsonderzoek op long kanker PAGINA 17 I Steun voor Hollandia uitge sloten PAGINA 23 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het is niet aan te raden voor de kust van Noordwijk, Katwijk en Wassenaar in zee te gaan. De kwaliteit van het- water is slecht. Het vol- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 doet nocht aan de eisen van de Gezondheidsraad noch aan de veiligheids- en hygiënische eisen. De ANWB heeft dit bekend ge maakt, nadat zij een onderzoek had verricht naar de bacteriologi sche kwaliteit, de veiligheid en de hygiëne van het zwemwater. De conclusie is, dat de kwaliteit hiervan in veel gevallen nog steeds te wensen overlaat. dat de vervuiling afkomstig is uit het Rotterdamse Waterwegge bied. Noordwijk vindt de berich ten over de vervuiling niet pret tig. "Het is voor ons toch al moei lijk om mee te blijven draaien als toeristenplaats", aldus directeur Roovers. Verplancke (directeur VW-Katwijk) zegt dat de problemen moeten worden aan gepakt in Rotterdam. "Wij lozen het afvalwater via een rioolzuive ring." VUREN SCHROOTJES voor wand en plafond 66 cent per mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenige Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend Groot gat voor 1980 Meer bewolkinjr In het noorden van het land wolken velden met mogelijk wat regen of mot regen en middagtemperaturen rond 17 graden. In het zuiden van het land zon nige perioden en droog weer met mid dagtemperaturen ongeveer 22 graden. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Matige, in het Waddengebied vrij krachtige zuidwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Drukbezochte strandbaden als Kijkduin (bij Den Haag), Sche- veningen, het Veluwestrand en de Wassenaarse Slag komen in het onderzoek slecht uit de bus. Niet alleen de ANWB is tot deze conclusie gekomen, ook Vara's Koning Klant (consumentenru briek) vindt de kwaliteit van het zeewater beneden peil. Zij zal vanavond in haar televisie-uit zending de resultaten van een onderzoek bekend maken. Overigens betreurt de ANWB het,, dat de Nederlandse regering nog steeds niet de EG-richtlijn heeft bekrachtigd, die in 1975 de zwemwaterkwaliteit regelde. De plassen in Zuid-Holland zijn over het algemeen goed. Volgens een woordvoerder van het hoog heemraadschap van Rijnland verbetert het zelfs. De directies van de VW-kantoren in Katwijk en Noordwijk stellen MALAGA (AFP)-Talrijke toeristen hebben de Spaanse Costa del Sol verlaten na bomaanslagen deze week in Fuengirola en Tor- remolinos. De uittocht van toeristen is het grootst in dc twee plaatsen waar commando's van de Baskische separatistische beweging ETA bommen hebben geplaatst. De plaatselijke VVY"s hebben de overheid om meer bescherming gevraagd. Het gaat toch al niet zo goed aan de Spaanse "zonnekust". In tegenstelling tot vorige jaren zijn zelfs in augustus niet alle hotelkamer volgeboekt. De Spaanse pers heeft wel melding gemaakt van de explosies, maar niet van het communique van de ETA dat zij in de toeris tencentra een offensief begint als de regering de militante Bas- ken die te Soria gevangen zitten, niet onverwijld vrijlaat. Volgens dit communique zouden al diverse bommen zijn ge plaatst die tot ontploffing worden gebracht als de overheid niet toegeeft. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet staat voor onge kende problemen bij het opstellen van de begroting voor 1980. Vanaf morgen gaat het kabinet voor twee weken „in conclaaf' om een oplossing te zoeken voor de vele miljarden, die minister Andriessen nog te kort komt. Morgen krijgt het kabinet van minister Andriessen een eerste cijferopstelling waaruit, zoals elk jaar, zal blijken dat de wensen van alle ministers bij elkaar opge teld rond tien miljard hoger uit komen dan de inkomsten waarop Andriessen kan rekenen. Als alle ministers onder druk van An driessen hebben moeten inleve ren, zal echter dit jaar nog een flink tekort overblijven, dat met belastingverhoging of extra be zuinigingen moet worden opge vuld. Belastingverhoging is dit jaar onvermijdelijk, zo heeft ook het CDA al enkele malen in de Twee de Kamer laten weten. Vrijwel zeker gaat de accijns op alcohol, sigaretten en benzine fors om hoog. Daarnaast zal aan extra be zuinigingen nauwelijks te ont komen zijn, gezien de financiële perikelen rond de Miljoenennota voor volgend jaar, die, zoals pre mier Van Agt onlangs zei, onge kend groot zijn. De problemen worden veroor zaakt door de gaten, die in Be- stek'81 zijn geslagen ën door het besluit van het kabinet het gat uit de Vooijaarsnota van 1300 mil joen door te schuiven naar de be groting van 1980. Daarnaast heeft Andriessen als doelstelling het financieringstekort, dat nu meer dan zes procent van het nationaal inkomen bedraagt, geleidelijk te rug te brengen tot 4 a 4,5 procent. De conceptnota van mevrouw Gar deniers van CRM over de sluik reclame in radio en televisie is op tal van punten vaag, maar het is tenminste een begin. De batterij reclameborden, vaak vele rijen dik, maakt langzamerhand van menig sportveld en menige sport hal een benauwde veste, belegerd door de commercie. Soms lijken uitzendingen als "Langs de Lijn" door de reeksen sponsornamen die de reporters gretig aan de mi crofoon prijsgeven in de allereer ste plaats op een soort over minu ten uitgesmeerde Sterspot. Het blijft intussen in de conceptno ta meer bij het aangeven van con touren dan dat het komt tot het trekken van scherpe lijnen. De aanduiding dat omroepen alvo* rens tot uitzending van evene menten over te gaan, moeten on derzoeken of aangebrachte reclame niet overheersendis, geeft straks ongetwijfeld ruimte voor velerlei interpretatie. In om roepland zijn er "reckelijken" en "preciezen" - we noemen nog maar geen namen - en het zou best kunnen dat de eerste categorie door niet al te lastig te doen, zich een ongeschreven monopolie van gesponsorde sportevenementen verwerft. Op het gebied van sponsornamen gaat Gardeniers een goed eind in de richting van de aanbevelingen die destijds door een commissie uit de Nederlandse journalistiek zijn gedaan. Het noemen van de sponsornaam wordt verboden, indien er een redelijk alternatief voorhanden is. Dat alternatief is er vrijwel altijd: de eigenlijke naam van de club, waarop men ook steeds weer terugvalt, als de sponsor zijn portemonnee sluit. Het gaat er bij radio en vooral tele visie natuurlijk niet alleen om in het gesponsorde en met reclame overwoekerde sportwereldje te snoeien. Ook de showbiLsiness en agressieve uitgeverijen zijn ac tief. Hier houdt de minister zich op de vlakte door bijvoorbeeld te schrijven dat er bij recensies geen commerciële doeleinden mogen worden gediend. Maar maak maar eens hard dat bij de keuze van de boeken, de platen enzo voorts géén commerciële beïn vloeding in het geding is geweest. Die bewijslast is niet te dragen. Uitstekend is tenslotte dat n Gardeniers het vermelden van namen van bedrijven die aan een uitzending hebben meegewerkt, aan banden wil leggen. Dat ver wijst naar bijvoorbeeld de "kle dingadviezen" op de titelrol, die er meestal op neer komen dat de presentator op een koopje een pak heeft gekregen van de "advise rende". in de mode zijnde hoofd stedelijke boetiek. Dat wordt straks weer het spijkerbroeken- werk voor menig quizmaster. Er zitten méér kanten aan het kiezen van Ti bril.- van alle kanten beter bekeken LEIDEN - In de regio Leiden, Den Haag, Gouda en Delft gaat een groot aantal ziekenhuizen, onderzoekslaboratoria en maatschappelijke dien sten samenwerken op het gebied van de kankerbestrijding. De Stichting Integraal Kankercentrum West (IKW) is deze week officieel opgericht Het is de bedoeling dat dc bestaande activiteiten van het Leids Universi tair Kankercentrum (LUKC) en de Stichting Haagse commissie van de kankerbestrijding in het IKW worden samengebracht. Op verzoek van de Nationale Commissie voor de Kankerbestrijding (NCKO) heeft het bestuur van de Leidse medische faculteit in overleg met het LUKC ongeveer twee jaar geleden informatie verstrekt over de activiteiten op het terrein van de kankerbestrijding en toegezegd te zullen meewerken aan een betere regionalisering van de kankerbestrij ding Sindsdien heeft het LUKC in overleg met de Stichting Haagse commissie van de Kankerbestrijding en de Vereniging Haagse Ziekenhuizen ge werkt aan de totstandkoming van het kankercentrum. Voor deze regio zullen in deze stichting deelnemen: Ursulakliniek in Was senaar, Diaconessenziekenhuis in Leiden, Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp, Rijnoord in Alphen aan den Rqn, en het Academisch Zieken huis Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1