'iUWflllll Okker blijft nog juist bij z'n positieven Koffiemelk geeft kleur aan uw koffie. Prof-wielrennen: sport in sfeer van middeleeuwen Gerulaitis kan koffers al pakken ;en Wimbledon in cijfers za éTM) iNSDAG 26 JUNI 1979 SPORT PAGINA Wimbledon is gisteren van sta pel gelopen, morgen begint een ander sportspektakel dat de aandacht wekenlang ge vangen zal houden: de Tour de France. Voor het (prof) wielrennen koester ikzelf ove rigens nogal tegenstrijdige gevoelens. Enerzijds trekt het me zeer aan, vooral dat ge worstel en gewroet in de ber gen, anderzijds vind ik het een sport die wat sociaal kli maat betreft in de midde leeuwen is blijven steken kopmannen en knechten, de almachtige ploegleider, de commerciële belangen die een bijna onverantwoord grote invloed hebben op het sportie ve verloop, de combines, de onbeschaamde wijze waarop soms overwinningen worden weggegeven enz. Ik heb daar al eens eerder over geschre ven.In vrijwel elke andere tak van sport zou dat tot grote schandalen aanleiding heb ben gegeven, maar in de wie lersport kan alles Vorig jaar "overhandigde" óf Raas óf Knetemann (ik weet niet meer precies wie) aan Lubberding het Nederlands kampioenschap, omdat die bovenste beste man zoveel vuil werk had opgeknapt in de Ronde van Zwitserland. Dat moest even beloond worden Goed, dat tegenover de ene dienst de andere staat, is re delijk. Maar dat die beloning het aanreiken van het Ne derlands kampioenschap moet zijn, is natuurlijk idioot helemaal geen geheim van gemaakt. 1 Dit jaar gaf Raas de tweede plaats cadeau aan Zoetemelk, want die had de hele wed strijd zo goed zijn best ge daan. Daar kwam de uitleg van Raas zo ongeveer op neer Aan het publiek, dat in feite grotelijks belazerd wordt, heeft men geen boodschap Het wielervolk, het meest kri tiekloze dat er bestaat, zal het trouwens een zorg zijn Zelf ben ik nu zover dat ik met grote interesse lees en luister hoe de heren na afloop rap porteren hoe het kampioen schap werd geregisseerd en wie wat heeft gekregen Daarna barst ik meestal in langdurig gelach los. Bijna zeker Wel is voor 98% zeker (helemaal mijn klauw er voor in het vuur leggen vertik ik) dat de Tour wordt gevbonnen door de sterkste renner. In die wed strijd zijn de commerciële en publiciteitsbelangen zo groot dat er eenvoudig niets te ver kwanselen of te kopen valt Bovendien is iedere renner op een aantal momenten in de Tour volstrekt op zichzelf aangewezen, of hij nu kop man is of knecht. In een tijdrit moet de renner op eigen kracht zich een prominente positie verwerven. En wie de bergen niet goed opgaat, be reikt nooit wat (Van Looy vroeger, Moser nu), ook al stopt hij tussen elke spaak een briefje van duizend. Aan de rest (etappezeges, pun tenklassement) valt altijd een aardige mouw te passen, zo als oud-ploegleider Pelle- naars nog niet zo lang geleden op ruwe wijze in een boekje ("Daar was 't") heeft onthuld Zoetemelk Met wie ik zo langzamerhand te doen heb is Joop Zoetemelk. Al vier keer is hij tweede gewor den in de Tour. Een schitte rende prestatie. Maar het lijkt soms dat niemand daar nog oog voor heeft. Wat de goege meente alleen wil weten is of hij nou eindelijk eens eerste wordt en wordt-ie dat niet dan is het een tegenvaller waarover we maar verder niet moeten praten. Die in druk wekken sommige publi- katies Als je zó een Tour moet rijden, sta je wel onder zeer zware druk. Joop is een groot wielrenner, geen groot kampioen, als u de nuance begrijpt. Om dat laat ste te kunnen zijn, heb ik het gevoel, moet er één chromo soompje bij hem een kwart slag gedraaid worden Daar komt bij dat zijn c gemarkeerd wordt door twee uitzonderlijke figuren: Eddy Merckx en Bernard Hinault. Over Merckx is genoeg gezegd en geschreven, zo'n man komt er de eerste twintig jaar niet meer En Hinault heeft van alles wat meer dan Joop, bo venal meer leiderschap ■k Chris en John Lloyd. De enige keer datje kon merken dat Zoetemelks tekort aan heersers-mentaliteit hem de Tour-zege kostte was 1976, toen hij samen met Van Impe de lakens uitdeelde, maar in de beslissende bergétappe het wiel van de toen kansloze Thevenet hield en de Belg op (succesvol) avontuur liet gaan. Voor de rest zat er nooit meer dan de (prachtige) tweede plaats in. Zo gaat het in het sportleven Maar of Joop nu wint of niet,hij is toch naar mijn smaak ver uit de beste Tour-renner die Nederland ooit heeft bezeten Jaook groter dan Jan Jansen al won die dan in 1968. Maar met wie had Jansen toen af te rekenenMet mensen als Van Springel, Bracke, Pingeon Sterke coureurs, zeker, maar niet van de allerhoogste cate gorie. En het lukte hem pas na geweldige inspanningen Van Springel in de laatste etappe uit de gele trui te rijden. Dat is iets wat mij te snel verge ten wordt. Evert-Lloyd De beroemde Amerikaanse ten nisspeelster Chris Evert (24) is enkele maanden terug ge trouwd met de even oude En gelsman John Lloyd, Davis- Cup-speler voor zijn land, dus ook iemand die een racket kan vasthouden. Lloyd ziet er uit als de ideale schoonzoon. Blijkens een in terview in het Britse blad "Tennisworld" is ze zeer ge lukkig met hem, want ze dreigde enigszins in een zaamheid te verkommeren. Als wereldkampioene sluit je niet gemakkelijk vriendschap met andere speelsters en de lange tournees deden haar vervreemden van haar fami lie en vrienden in FloridaAls meervoudig miljonaire zei geld haar op den duur niet veel meer. "En met een kam pioenschap ben je wel even blij, maar een uur later zit je toch weer alleen op je hotel kamer" Hoe kalm van aard ook, op ze ker moment kon ze er niet meer tegen op. Eind 1977 kreeg ze een nerveuze inzin king (overigens goed voor de buitenwereld verborgen ge houden) en stopte toen vier maanden met tennis. Op Wimbledon-1978 verloor ze de finale, maar daar stond te genover dat ze Lloyd leerde kennen. Erreg mooi allemaal, hoor. Wat me enigszins verontrust is wat er na dat huwelijk is ge beurd. Chris Evert heeft, zeer ontspannen spelend, vrijwel geen wedstrijd meer verloren en haar gemaal John Lloyd heefi er.niet één meer ge- Als dat maar goed blijft gaan. Hardlopen Op mijn bureau werd onlangs het boek "Alles over hardlopen gedeponeerdeen vertaling van de Amerikaanse bestseller "Die complete book of running' door James Fixx. In Amerika is het hardlopen om in een behoorlijke conditie te blijven tot een rage geworden.- Nou ja,rage....meer mensen dan vroeger bewegen zich op be paalde momenten op twee be nen voort,op de totale bevolking is het nog altijd vrij weinig. In Nederland staat de vlag er wat dat betreft niet beter voor. Enige duizenden mensen trim men en de rest neemt de auto naar de sigarenhandelaar op de hoek. Meer dan in andere landen loopt men hier altijd wat schich tig heen langs de lichamelijke oefeningzowel op school waar het niet echt meeteltj als daar buiten. Ik wil niet zover gaan als de au teur van dit boek (prijs f 29SO. uitgegeven door De Kern in Bussum) die nogal generalise rend zegt dat "hardlopen een geneesmiddel is voor onze kwa len". Maar ik ben er wel van overtuigd dat het aantal ziekte gevallen met zeker een kwart zou slinken als mensen een paar keer per week een half uur hardliepen. Er is niets heerlijkers dan, zwe tend als een otter, een zekere uitputting over je te voelen ko men. Emotionele spanningen, druk enz. verdwijnen tijdens het hardlopen (je hebt dan wel wat anders aan je kopnamelijk hoe krijg je voldoende lucht). Laat dat u gezegd zijn door ie mand die zelf regelmatig hard loopt. Huisartsen zouden veel meer mensen tot hardlopen moeten aanzetten. Ik weet wat velen van hen dan meteen gaan zeg gen: zo maar gaan hardlopen is niet van gevaren ontbloot. Dat zal best, maar helemaal niks doen is nog veel slechter. Het is zoals een medicus in het boek van Fixx beweert: Men sen slijten niet. ze roesten". In 250 bladzijden geeft het boek van Fixx alle bijzonderheden over het hardlopen, waar je op moet letten, wat je wel en niet moet doen. Warm aanbevolen. Voor alle leeftijden. Ziezo. Na deze ferme taal neem ik een tijdje afscheid van u. In verband met de vakanties wordt "Vrij Uit" in juli en au gustus stopgezet. Maar troost u: op 1 september haal ik het zwaard weer uit het foudraal. Door Ruud Paauw LONDEN - Pat Dupre heeft zich gisteren op Wimbledon als eerste stuntman aangediend door de als vierde geplaatste Vi tas Gerulaitis in vijf sets buiten het toernooi te zetten. De in het Belgische Luik gebo- I ren Dupre. die als tweejarige met zijn ouders naar de Ver enigde Staten is verhuisd en thans in Californië woont, ging overdonderend van start door de eerste twee sets met 7-6 en 6-3 te winnen. De met een harde service uitgeruste Dupre leek de partij daarna echter toch nog uit handen te geven. Hij verloor de beide volgende reeksen met 6-3, maar herstelde zich in de beslissende vijfde set. Met Gerulaitis verdwenen nog twee geplaatste spelers van het toneel. Nummer 7, Arthur Ashe, die Wimbledon in 1975 heeft gewonnen, ging in drie sets on deruit tegen de Australiër Ka chel (4-6, 6-7, 3-6) en de als tiende getipte Wojtek Fibak verloor met 6-4,7-6,4-6,2-6,7-9 van de Amerikaan Bruce Man- son, die op 14 februari van dit jaar in het nieuws kwam door Borg in Palm Springs voor het eerst sinds 1975 te confronteren met een nederlaag in de eerste ronden van een toernooi. LONDEN - Tom Okker heeft gisteren tevergeefs gezocht naar een tegenstander. De Braziliaan Roger Guedes, die als opponent van de Neder lander stond geprogrammeerd op de openings dag van het Wimbledon-tennistoernooi in Lon den, verdiende niet eens het predikaat „spar ringpartner". Daarvoor stelaede oppositie van de Zuidamerkaan te weinig voor. De tijd die Okker als gevolg van de regen had verspeeld (de partij begon met een vertraging van 2,5 uur) haalde hij grotendeels in door aan Guedes niet meer dan een uur en vijf minuten aandacht te besteden. ADVERTENTIE Dat er nog zoveel tijd voor het duel moest worden uitgetrokken, kan worden toegeschreven aan de gemakzucht van Okker in de tweede reeks. Na de openingsset simpel met 6-1 te hebben gewon nen, schakelde Okker terug op de laagste versnelling. Die lang- zaam-aan-actie leidde ertoe dat Guedes kon terugkomen in een race, waarin voor hem geen enkel succesje leek weggelegd. Met de steun van Okker, die zo vriende lijk was om de bal steeds in zijn richting te slaan, mocht Guedes even de illusie koesteren ook nog een set op zijn naam te mogen schrijven. Hij liep weg naar 5-2, maar werd vervolgens alsnog achterhaald door Okker, die drie setpunten in de opruiming deed. Vanaf dat moment was Guedes weer onzichtbaar en kon Okker met 7-5, 6-1 de winst uittellen. De Braziliaan werd daarmee duide lijk gemaakt dat hij niets op gras te zoeken heeft. Dat hij dit jaar de nodige terreinwinst heeft ge boekt (eind 1977 was hij 194 ste, een jaar later 216de en thans is hij de nummer 146 van de wereld) heeft hij voornamelijk te danken aan tamelijk onbeduidende sa telliet-toernooien. De overwin ning van Okker op deze zwakke Guedes, die kortgeleden tijdens de open „Franse" in Parijs alleen de Australiër Gardiner zijn wil wist op te leggen, lag dan ook voor de hand. Voor de inmiddels 35-jarige Zwit serse Hazers wou denaar bevat de overwinning wellicht dezelfde aanmoedigingspremie die hem vorig jaar inspireerde om een eind te maken aan een reeks te leurstellingen. Okker begon toen aan Wimbledon met slechts ïjf gewonnen partyen in het enkel spel maar drong desondanks ver rassend door tot de halve finale. Momenteel verkeert hy min of meer in dezelfde situatie. Dit jaar is Okker aan Wimbledon begon nen met maar acht overwinnin gen op zak waarbij zijn finale plaats in het toernooilje in Mook en zijn zege in de Davis-Cup op de Fransman Portes zijn meegere kend. Zijn zelfvertrouwen liet twee weken geleden zelfs nog zo veel te wensen over dat hij het toernooi in Parijs in het enkelspel maar liet schieten. In Londen pleegt de inspiratie doorgaans echter weer terug te keren, zeker als er sprake is van een gunstige loting, zoals nu. Als 34ste op de spelersranglijst moet Okker zich in de tweede ronde langs zijn generatiegenoot Cliff Drysdale of John Austin kunnen werken, waarna hy op herhaling moet tegen Vilas, die vorig jaar nog door Okker opzij kon worden gezet Stunt Een plaats in de halve finalezoals in 1978 lykt voor Okker echter uit gesloten. Op zijn weg daar naar toe zou hij namelyk onder ande ren Björn Borg buiten spel moe ten zetten. Even leek het er giste ren op dat de Amerikaan Tom Gorman die stunt zou uithalen. In eerste instantie wist de 33-jarige Amenkaan te profiteren van een werkonderbreking als gevolg van de regen. Vóór de gedwongen pauze hielden de partijen elkaar in evenwicht. Een uur later liet Gorman de drievoudige titel houder echter achter op het punt waar gestopt was en wikkelde hij met 6-3 af naar winst. Een over winning die hij niet alleen te dan ken had aan de dubbele fouten van Borg (in totaal vijf in de eer ste twee sets), maar wel degelijk ook aan zijn eigen kwaliteit. Gorman, die over een een zwakke rug beschikt en als gevolg daar van regelmatig met een corset speelt, wist met zijn harde opslag (goed voor dertien aces) en zijn ondernemende spel geruimtetijd te verhinderen dat Borg zichzelf kon worden. Dat gebeurde pas nadat Gorman aan het eind van de tweede set geen raad had ge weten met twee breekpunten by Een paar jaar geleden won hij Wimbledon nog, Arthur Ashe. Gis teren moest hij ervaren dat roem zeer vergankelijk is, want al in de eerste ronde moest de Amerikaan het hoofd buigen voor de volslagen onbekende Australiër Kachel. En hij had het er zichtbaar moeilijk de stand 4-4 en vlak voor de finish in de derde reeks plotseling zelf begon te grossieren in dubbele fouten. fBorg won daardoor uiteindelijk nog gemakkelijk met 6-4. 7-5, 6-1 op een manier die herinneringen opriep aan zyn moeizame start van vorig jaar te gen Amaya, toen hy twee sets moest afstaan: ,NAls „Als wat meer geluk had gehad, had hij m drie sets van mij kunnen winnen. In het begin was ik zenuwachtig, geleidelyk aan begon ik echter beter te serveren en te retourne ren", aldus Borg, die de afgelo pen twee weken met Gerulaitis vier a tot uur per dag heeft ge traind op gras. Ie Uitslagen: eerste ronde, herenenkel speL Yannick Noah (Fra) - Ramesh Krishnan r (Ind) 7-6 6-3 7-5, Brian Gottfried (VS) - at Andrew Jarrett (Gbr) 6-2 7-6 6-1, Marty Riessen (VS) - Ulf Eriksson (Zwe) 6-3 6-4 ,7-5, David Schneider (Zaf) - Bob Carmi- chael (Aus) 6-4 7-6 6-1, Andreas Maurer (Wdl) - Anand Amritraj (Ind) 6-3 7-6 7-6, ÏMark Cox (Gbr) - Karl Meüer (Wdl) 7-5 6-3 6-3, Tom Gullikson (VS) - Pavel Slo- zil (Tsj) 4-6 6-2 6-1 3-6 6-1, Hank Pfister (VS) - Jan Kodes (Tsj) 6-3 3-6 7-6 7-6, Brad Drewett (Aus) - John Marks (Aus) 7-5 2-6 7-6 6-2. Jose-Luis Clerc (Arg) - Bob Giltinan (Aus) 6-4 3-6 6-3 3-6, Brian Teacher (VS) - Colin Dibley (Aus) 6-4 3-6 6-3 7-5, Buster Mottram (Gbr) - Richard n Lewis (Gbr) 6-4 6-3 7-5, Jan Norback (Noo) - Peter Elter (Wdl) 7-5 6-1 3-6 6-3, John Alexander (Aus) - Dick Stockton (Vs) 6-1 7-6 4-6 7-5, Tim Wilkison (VS) - Noel Phillips (Aus) 6-2 6-2 6-2, Vijaj Am ritraj (Ind) - Mark Edmondson (Aus) 6-7 4-6 6-3 6-2 6-2, Roscoe Tanner (VS) - Van Winitsky (VS) 6-1 6-4 6-4, Colin Dow- deswell (Rho) - John Fitzgerald (Aus) 6-4 6-7 7-6 6-2. Sandy Mayer (VS) - Charlie PasareU (VS) 6-1 6-7 6-3 6-3, Jimmy Con nors (VS) - Jean-Francois Caujolle (Fra) 6-2 6-7 7-5, gestaakt wegens de invallen de duisternis, Nick Saviano (VS) - Rick Fagel (VS) 6-0 6-1 6-2, Gene Mayer (VS) - Victor Amaya (VS) 3-6 6-3 6 4 7-5, José Higueras (Spa) - John Yuill (Zaf) 6-2 7-5 5-7 3-6 6-4, Ricardo Ycaza (Ecu) - David Whyte (Aus) 6-4 1-6 6-2 6-0, Onnv Parun (Nzl) - David Lloyd (Gbr) 6-2 4-6 7-5 6-3 en Antonio Munoz (Spa) - Dale Collings (Aus) 7-6 6-3 3-6, gestaakt wegens de in vallende duisternis. 60#/?/ IU/TJES BJöE/A z/te/ eexeawui/o2/ (&OI/£HD/£Aj DGAA6 /K 0/T 1 WEZt &4A&QJE ETS EECt&ME ZOOE SCA/Gse-l A'ES/ES /V I EET E/££M£ZAI M dè. fteé-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9