Weer conflict komst bij PTT over spreiding Meer klachten vakantiegangers Mogelijke actie verkeersleiders VERWARRING BIJ MUSEUMBEZETTERS NORIT Kamer wil speciale straffen voor jongeren DINSDAG 26 JUNI 1979 DEN HAAG (ANP) - De ge schillencommissie reizen heeft in 1978 aanzienlijk meer klachten ontvangen dan in 1977, namelijk 2286 tegen 1474. In 820 geschillen (780 in 1977) werd een bindend ad vies uitgebracht, 598 klachten werden gegrond verklaard en de betrokken klagers kregen in totaal 312.600 gulden scha devergoeding toegewezen, zo blijkt uit het jaarverslag van de stichting consumen tenklachten. Zoals ieder jaar gingen de klachten in ruim driekwart van het aantal geschillen over de kwaliteit van de accom modatie. Men was niet tevre den over de kwaliteit van het hotel of het appartement of men achtte de accommodatie niet in overeenstemming met datgene waarvoor men had geboekt. Niet zelden moest in verband met overboeking de i>1 TilI In 1978 aan klagers 312.600 uitgekeerd consument elders worden ondergebracht. De geschillencommissie con stateerde, dat in vele gevallen de betrokken reisbureaus een poging hebben gedaan om het geschil op te lossen. In ruim veertig procent van het aantal geschillen, waarin een uitspraak werd gedaan, was er sprake van een financieel aanbod van het reisbureau. Recreatie delt over verblijfsrecreatie m Nederland (vakantiehuisjes, boten en caravanstaanplaat sen), ontving in het afgelopen jaar 75 klachten tegen 54 in 1977. De commissie kon der tien klachten behandelen, waarvan er tien gegrond wer den verklaard. In totaal werd een bedrag van 9.295 gulden aan schadevergoeding vast gesteld. De geschillencommissie wo ninginrichting kreeg 522 klachten binnen, vergeleken met 441 in 1977. Er werden 198 klachten afgehandeld, waarvan er 103 gegrond wer den verklaard. Niet zelden constateert de ge schillencommissie woningin richting, dat bij de aankoop afspraken worden gemaakt, die onvolledig zijn of waarvan later geconstateerd moet worden, dat partijen het over de inhoud ervan niet eens zijn. De afspraken worden vaak niet schriftelijk vastge legd, zodat de kans op ver schil van mening groot is. Problemen bijvoorbeeld over levertijden, hoogte van reke ningen, afwijkingen tussen het geleverde en het gekoch te, zouden voorkomen kun nen worden, wanneer de in houd van de koopovereen komst volledig schriftelijk werd vastgelegd. De consument, aldus de com missie, behandelt zijn artike len niet altijd met de nodige zorgvuldigheid. De oorzaak van een aantal klachten was te wijten aan gebruiksinvloe- den. Ook de ondernemer gaat echter niet altijd met de nodi ge zorgvuldigheid te werk. Klachten over beschadiging bij aflevering worden regel matig gehoord. In veel geval len, zo constateert de com missie verder, stemmen de verwachtingen van de con sument niet overeen met de werkelijkheid. Kritisch Hierin zou verbetering kunnen komen als de voorlichting van de kant van de woningin richter uitvoeriger zou wor den. Bepaalde artikelen kun nen slechts in bepaalde om standigheden of voor bepaal de doeleinden worden ge bruikt. De woninginrichters zouden de consument betere instructies kunnen geven over het onderhoud, over de gevolgen van het gebruik (bijv. het pletten van bepaal de vloerbedekking) of over de specifieke karaktereigen schappen van bepaalde mate rialen. Ook de consument heeft echter de taak om zelf kritisch te bezien, wat hij van een bepaald produkt in relatie met de aankoopprijs redelij kerwijs mag verwachten. Hiermee zou zeker het aantal geschillen kunnen verminde- Het jaarverslag meldt voorts, dat er geschillencommissies op komst zijn voor par ketvloeren, voor keukenarti kelen en voor de openbare nutsbedrijven (gas, water en elektriciteit). Dader van moord op bejaarde vrouw gepakt AMSTERDAM (ANP) - De man die de 78-jarige mevrouw M. Scheurleen-Van der Beek zon dagavond in haar woning in de 2e Jan Steenstraat in Amsterdam om het leven heeft gebracht is de 29-jarige H. van der W., zonder vaste woon- of verblijfplaats en zonder beroep. Hij was een ken nis van de vermoorde vrouw. De politie weet ook wie de mede plichtige van Van der W. is ge weest maar heeft nog niet de hand op deze man, die ook geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, weten te leggen. Van der W. kon in de nacht van zondag op maandag nog niet ver hoord worden omdat hij onder invloed van sterke drank was Van der W. heeft na zijn daad een familielid opgebeld en verteld wat hij gedaan had. Dat familielid belde weer een kennis op en deze heeft op zijn beurt de politie van het gebeurde op de hoogte ge steld. Daardoor was de recherche in staat de dader snel in de kraag te grijpen. DEN HAAG (GPD) - Het komt deze dagen binnen de cen trale directie van de PTT in Den Haag tot een hooglo pend conflict. De Kerngroep van de Gezamenlijke Dienstcommissies (een soort ondernemingsraad) heeft namelijk geconstateerd dat een sociaal plan voor de overplaatsing van de Centrale Directie naar Groningen en Leeuwarden niet deugt. Het plan wordt teleurstel lend genoemd. De SOP, de sociale organisatie pa ragraaf van de PTT-spreiding be vat de spelregels waaraan de overplaatsing van de 3000 func ties uit Den Haag onderworpen zijn. Het gaat met name over de "hoofdstroom" van PTT-ers in de jaren tachtig naar Groningen. Zoals bekend liggen de PTT-ers nog steeds dwars. Het teleurstel lende sociale plan is voor hen kapstok om v/eer bij de Tweede Kamer aan de bel te hangen. Nog geen spoor van Starfighter DEN HAAG (ANP)'- Na een zoekactie van tien dagen is nog steeds geen spoor gevonden van de Starfighter die sinds 14 juni wordt vermist. De luchtmacht voorlichtingsdienst spreekt van een „lange" zoektijd. Het toestel was 14 juni met twee andere Star- fighters van de luchtmachtbasis Leeuwarden op oefenvlucht toen het plotseling van het walradar- scherm verdween. Deze week wordt voor de zoekactie een mijnenbestrijdingsvaartuig ingezet dat met behulp van sonar de zeebodem afzoekt. Huisvesting van kleine huishoudens onvoldoende DEN HAAG (GPD) - De stuur groepen die de totstandkoming van woningen voor alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens begeleiden, moeten ook na 1 januari 1980 kunnen blijven func tioneren. Daartoe dient staatsse cretaris Brokx (volkshuisves ting) de financiering van de stuurgroepen veilig te stellen. Dat sprak de Tweede Kamer gis teren uit door het aanvaarden van moties van de WD'er De Beer en de PvdA'er Muller-Van Ast. De Kamer maakte het de staatsse cretaris overigens niet lastig, want alle moties over deze zaak werden met algemene stemmen aanvaard. Zo moeten volgens de Kamer de gemeentelijke wo ningbouwprogramma's voortaan worden getoetst op de aanwezig heid van plannen voor een- en tweepersoonshuishoudens. Ook dient de staatssecretaris, in dien nodig, de gemeenten er toe te dwingen iedereen vanaf 18 jaar gelijke kansen op toewijzing van een woning te bieden. Het conflict komt tot uitbarsting als de personeels vertegenwoordi gers gaan praten met de directeur personeelszaken van de PTT. De PTT-ers hebben al laten weten dat de sociale paragraaf van de staf van de PTT op de allerbelan- gijkste punten niet voldoet aan de eisen van een goed sociaal be leid. De belangrijkste punten zijn vol gens de PTT-dienstcommissies: geen gedwongen ontslagen garanties dat herplaatsings problemen worden opgelost een keuzemogelijkheid uit rede lijk gelijkwaardige alternatieven door mensen die niet willen ver huizen naar het Noorden. De kerngroep is van mening dat de geloofwaardigheid van de perso- neelsvertegenwoordigers op het spel staat als die drie hoofdpun ten niet in de sociale paragraaf worden gegarandeerd. De SOP is in opdracht van de be drijfsleiding opgesteld. De personeelsvertegenwoordigers wilden betrokken worden bij de opstelling van de sociale para graaf, maar de PTT-leiding gaf hen echter niet de gelegenheid. En daarom hebben de PTT-ers zelf een advies over sociale aspec ten van spreiding uitgebracht. Met als de drie belangijkste pun ten de gedwongen ontslagen, de herplaatsing en de keuze uit al ternatieven. Toen de PTT-leiding met de eigen sociale paragraaf uitkwam heb ben de personeelsvertegenwoor digers die beoordeeld. Het resul taat van die toetsing wordt bin nenkort door directie en „onder nemingsraad" besproken en dan zal het conflict er zijn. Want de PTT-ers hebben al laten weten dat de toetsing een „zeer teleur stellend" resultaat heeft opgele verd. Morgenmiddag zal de Bijzondere Commissie Spreidings Rijks diensten van de Tweede Kamer hof. 'n een gesprek in de Kamer zal er bijzondere aandacht gevraagd worden voor het kritische sta dium waarin het overleg met de bedrijfsleiding PTT verkeert. Ook willen de PTT-ers een dui delijke uitspraak van de Tweede Kamer dat er als gevolg van de verplaatsing van de Haagse PTT- directie geen gedwongen ontsla gen zouden mogen vallen ROTTERDAM - De staatssecretaris van buitenlandse zaken Vu.u rrest- Duitsland dr. Klaus von Dohnanyi, (rechts boven) heeft gisteren op het stadhuis in Rotterdam een expositie geopend over het Duits verzet tijdens de tweede wereldoorlog. De minister van buitenlandse zaken. Van der Klaauw, (tweede van linksburgemeester Van der Louw van Rotterdam (links) en de Duitse axnbassadeur in ons land, dr. H. Dreher, waren bij de opening aanwezig. Met de expositie, die tot en met 5 juli duurt, wil de initiatiefnemer,dr. H L Waiblinger, (rechts onder) consul-generaal van de Bondsrepubliek in Rot terdam, door middel van foto's en documenten, een indruk geven x verzet in het toenmalige Duitsland tegen het regime x wordt aandacht geschonken aan zetsgroepen en het Duitse verzet. De tentoonstelling voordt gehouden naar aanleiding van de 35-jarige her denking van de aanslag op Hitler op 20 juli 1944. n West- n het .-„j,.,,... a Hitier. Tevens i het contact tussen de Nederlandse ver- Tegen vliegers „Plannen van Van Lent zo oud als de weg naar Rome'' UTRECHT (ANP) - „Staatsse- cretaris Van Lent presteert het om oude feiten weer voor het voetlicht te halen, daar mee ten onrechte suggere rend dat er vorderingen zijn gemaakt met de regeling van inhouding voor huishouding en voeding". Dit stelt de sol daten vak bond WDM in een commentaar op de uitlatin gen van Van Lent afgelopen zaterdag over zijn plannen soldaten op de één of andere manier voor hun eten te laten betalen. Van Lent liet weten dat op be perkte schaal experimenten gestart zullen worden met een systeem, waarbij de soldaten alleen betalen voor het eten dat zij ook werkelijk nuttigen. Dit zal het huidige systeem vervangen van inhouding voor huishouding en voeding (ihv), waarbij maandelijks een vast bedrag voor wonen en eten op de kazerne van de wedde wordt afgetrokken. „Die plannen zijn allang be kend", aldus de WDM giste ren verbaasd, „en ze blijven vaag. Van Lent zegt niet wan neer hij met het nieuwe sys teem wil gaan proefdraaien, laat staan wanneer het overal zal worden ingevoerd. Bo vendien zegt hij niet wat een maaltijd dan zal gaan kosten". SCHIPHOL (GPD) - De verkeers leiders van Schiphol zullen niet aarzelen actie te ondernemen te gen de Nederlandse verkeers vliegers, indien staatssecretaris Smit-Kroes de eisen van de ver keersvliegers inzake de over dracht van bevoegdheden aan Eurocontrol inwilligt. Volgens het ministerie is zo'n kans op in williging echter zeer klein, voor namelijk omdat de vliegers met eisen komen die, aldus een woordvoerder, „drie jaar geleden ook al zijn afgewezen". Met het oog op het verslag van de Europese ministerraad over de toekomst van Eurocontrol, dat staatssecretaris Smit-Kroes mor gen zal uitbrengen aan de vaste Tweede-Kamercommissie van verkeer, heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers op 22 juni een brief met verlangens aan de staatssecretaris gezon den. De vliegers stellen hierin dat de verkeersleiding boven 5000 voet moet worden overgedragen aan een instituut - Eurocontrol - dat niet gebonden is aan de dikwijls nauwe begrenzingen van de Westeuropese landen. „Ik moet niet twee minuten lang met de verkeersleiding van Liechten stein confereren, om vervolgens over te stappen op die van een buurland", aldus VNV-woord- voerder en KLM-gezagvoerder F', van Vianen. Hij voegt eraan toe dat wat dat betreft, landen als Nederland of België niet anders zijn dan Liechtenstein. In hun brief aan de staatssecretaris wijzen de verkeersvliegers erop dat de mogelijkheden tot vergro ting van de verkeersveiligheid daardoor niet optimaal worden benut. Dit schaadt de regelmaat van het luchtverkeer en is hin derlijk voor de passagier. Het verkeersleidersgilde van Schiphol heeft deze brief opgevat als „een slag in ons gezicht." „De verkeersbegeleiding is nu wel veilig en de capaciteit wordt vol gendjaar, wanneer het zgn. Sarp- 2-systeem in gebruik genomen wordt, juist uitgebreid", aldus N. Koopmans, voorzitter van het Nederlandse verkeersleidersgil de. Koopmans heeft vastgesteld dat de verkeersvliegers de stellingen in hun brief aan de staatssecretaris niet hebben onderbouwd. Hij wijst er verder op dat de vertra gingen waarover de vliegers kla gen, niet worden veroorzaakt door capaciteitsgebrek aan hun kant, maar deels door overbelas ting in de piekuren en deels door vertragingen waar verkeerslei dingen in zuidelijker landen de oorzaak van zijn. Hij verdenkt de vliegers voorts er van dat zij zich weer eens voor het karretje van de verkeersleiders van Eurocontrol hebben laten spannen. maagstoornissen ook in de vakantie! Militie van Haddad bemoeilijkt optreden van Unifil DEN HAAG (ANP) - De pogin gen van de Verenigde Naties en de Unifil om een staakt het vuren in het zuiden van Liba non te handhaven, en een einde te maken aan de be schietingen van de burger bevolking en van Unifil door de door Israël gesteunde rechts-christelijke militie van ex-majoor Haddad hebben tot nu toe weinig succes ge had. Dit blijkt uit een brief, die de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) aan het parlement hebben gezonden. Volgens de Veiligheidsraad zou Unifil zich ook moeten in spannen om zijn gebied uit te breiden in de bufferzone ra kend aan de grens van Israël, waarbij geprobeerd zou moe ten worden langs diplomatie ke weg de hulp van de Israëli sche regering te verkrijgen. Ook dit streven heeft vrijwel geen resultaat gehad. Daarentegen is de uitvoering van twee andere door de Vei ligheidsraad genoemde pun ten, te weten toename van het Libanese burgerlijke gezag in het zuidelijk deel van het land, en het stationeren van een gevechtsbataljon Libane se troepen „niet zonder suc ces gebleven", zo schrijven de beide ministers. De ministers citeren de secreta ris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, dat in de periode van 13 januari tot 9 juni het aantal incidenten, veroor zaakt door de Palestijnse en links-Libanese gewapende eenheden en de christen-mi litie is toegenomen. Wald heim was bijzonder bezorgd over de toenemende neiging tot het gebruik van geweld door de christen-militie bij het streven Unifil te verhin deren zich verder te ontplooi en, en bij de pogingen om zich te nestelen op bepaalde pun ten in het Unifil-gebied, o.m. in het aan het Nederlands ba taljon toegewezen gebied. DEN HAAG (GPD) - Jongeren moeten op een andere wijze be straft worden dan volwassenen. Tot deze uitspraak kwam giste ren de gehele Tweede Kamer bij de stemmingen over een WD- motie, die werd ingediend bij een onlangs gehouden commissie vergadering over het jeugdwel zijn. Volgens de Kamer bieden de huidige strafsancties vooral voor jongeren te weinig uitzicht op een kansrijke terugkeer in de maat schappij. De liberaal Nijpels, die de motie had ingediend, wees erop dat al in 1974 een commissie werd inge steld met het doel alternatieve sancties voor jongeren te bestu deren. Sindsdien is het probleem echter nog niet opgelost, zodat de Kamer nu het kabinet heeft ge vraagd het zoeken naar deze straffen voorrang te geven. Met algemene stemmen ging de Kamer voorts akkoord met een PPR-motie om persoonsdossiers bij de Raden voor de Kinderbe scherming eerder dan nu het ge val is te vernietigen. Momenteel bewaren de Raden deze stukken tot het kind dat eens onder hun hoede is geweest, 35 jaar oud is geworden. De Kamer vindt deze termijn onnodig lang en wil ko men tot een snellere vernietiging van de dossiers Ook wil de Ka mer snel duidelijkheid over de precieze positie van dergelijke Raden. Ondanks een op het laatste mo ment voorgestelde wijziging was de radicaal mevrouw Beckers niet succesvol met een andere motie. Zij kreeg alleen de steun van de linkse fracties voor haar voorstel meer adviesbureaus voor jongeren in te stellen. De gelden hiervoor zouden door het departement van justitie ter be schikking moeten worden ge steld aan CRM. Alleen SGP en GPV konden zich niet verenigen met een PSP-mo- tie, waarin wordt aangedrongen op een onderzoek naar het be staan van huisregels, strafmaat regelen en dwangmiddelen in te huizen voor jongeren. De motie was voorgesteld door Van der Spek naar aanleiding van recente conflicten hierover in kinderbe schermingstehuizen. Jongen (15) drie weken vastgebonden aan ketting ROTTERDAM (ANP) - Een vijf tienjarige Vlaardingse jongen heeft drie weken op de zolder van zijn ouderlijke woning vastge bonden gezeten aan een ijzeren ketting. De politie van Vlaardin- gen die over het geval was getipt, kreeg van de vader als verklaring te horen, dat zijn zoon die geeste lijk niet helemaal volwaardig zou zijn, vaak wegliep. De jongen kreeg éénmaal per dag een pan eten. De Vlaardingse politie stelt een onderzoek in en heefl de raad voor de kinderbescherming in geschakeld. Door brief van minister Gardeniers AMSTERDAM (GPD) - De brief die de minister van CRM gister avond bij de bezetters van het Amsterdamse Rijksmuseum heeft laten bezorgen, heeft onder de protesterende kunstenaars tot verwarring en toenemende irrita tie geleid. In de brief stelt me vrouw Til Gardeniers dat zij ten aanzien van de gemeente Am sterdam bereid is voor onbepaal de tijd de maatregel hel Rijk om geen BKR-werk meer te laten op slaan, op te schorten. Daarover wil zij morgenmiddag 12 uur met eer, delegatie van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunste naars (BBK) praten, mits de be»' zetting een uur eerder wordt op geheven. De bezetters vinden dit standpunt van de minister een uiting van verdeel-en-heerspolitiek, omdat enerzijds aan de Amsterdamse bezwaren tegemoet wordt geko men, maar anderzijds alle andere gemeenten die .ook met opslag problemen te kampen hebben in de kou bleven staan. „Je zou kunnen zeggen dat we met onze bezetting voor Amsterdam met zijn 900 kunstenaars die onder de BKR-regeling vallen, veel bereikt hebben. Maar de actie hebben we ondernomen als een protest te gen het opslag-beloid van CRM in alle gemeenten in Nederland", aldus een woordvoerster van het BBK-communicatiecentrum. De BBK wil eerst de reactie van de gemeente Amsterdam afwachten voordat bekeken wordt of de be zetting voorlopig moet worden voortgezet. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zou zich volgens de BBK tot de bewindsvrouw willen wenden, omdat ook zij het niet eens zou zijn met de uitzonderingspositie voor de hoofdstad. De bezetters zouden zich overigens gechan teerd voelen als Amsterdam de voorgestelde regeling van de mi nister zou accepteren. Bij de BBK zijn inmiddels verscheide ne blieven en telefoontjes bin nengekomen van plaatselijke en regionale afdelingen van de BBK, die erop wuzen dat de problemen ook daar zeer groot zyn. Het Rijk heeft tot 1 april jl. de helft van de kunstwerken die worden aangeboden in het kader van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (de „contraprestatie"), opge nomen. De andere helft werd on dergebracht door de gemeenten zelf. Nu door het besluit van de minister deze gemeenten twee maal zoveel kunstwerken krijgen op te bergen, vreest de BBK dat dit ten koste zal gaan van het aankoopbeleid, waarvan de kun stenaars financieel de dupe zul len worden. Eind apnl maakten 2629 kunste naars in bijna 400 gemeenten ge bruik van de BKR. Het departe ment van sociale zaken, waaron der de Beeldende Kunstenaars Regeling ressorteert (de gemeen ten voeren de regeling uit), heeft begroot dat over 1979 het totaal aan BKR-uitkeringen ongeveer 65 miljoen gulden zal bedragen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7