Botha tracht weg vrij te maken voor "verligte" politiek U Men heeft tegenwoordig liever zes mooie Steun voor vrouw die verkrachter doodde Crisis in Nasionale Partij groter dan ooit tevoren DINSDAG 26 JUNI blN5 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Leidse variëté-arliesl Geraldini: „Laatst heb ik er met een zaal eigenaar nog een boom over opgezet. Hij was het honderd procent met me eens dat het variété helemaal plat ligt. 'Maar', zei hij, 'zelf geef ik ook de voorkeur aan LUV. Zes van die mooie benen staan garant voor een volle zaal en die zekerheid heb ik niet wanneer ik een gooche laar of een manipulator con tracteer'. Jaah echt, dat was wat hij zei." De Leidse artiest Geraldini, de man van de 'muzikale keu ken', kijkt zorgelijk voor zich uit. ,Zo liggen kennelijk de kaarten tegenwoordig" zegt hij verbitterd. Gerard Trouwee heeft andere tijden meegemaakt. Perioden waarin hij vier tot vijf keer per week op de bühne stond. Jadat was in de dagen dat de televisie er nog niet was of dat slechts weinigen over zo'n toe stel beschikten. De tijd waar in men op grote schaal zijn vermaak in het theater vond Consciëntieus Geraldini heeft het langzaam maar zeker zien aankomen Anno 1979 mag hij van geluk spreken wanneer hij twee op tredens per week heeft. Ook al zijn die optredens vaak niet naast de deur „Toch zit ik liever twee keer drie uur in de auto voor een optre den in een zaal in Delf zijl, dan dat ik hier in de buurt een bruiloft moet opluisterenNee dat is niets voor mij. Te ver moeiend. En als op zo'n gele genheid nou gedronken zou wordenalaa, maar d'r wordt steevast gezopen Geraldini (52) voelt zich veel eer aangetrokken tot het grote werk. In zijn ruim der tig-jarige loopbaan als ar tiest is hij altijd zeer cons ciëntieus te werk gegaan. En dat zegt hij nog steeds te doen. Niet zoals die zangers en arties ten, die bekend zijn van de te levisie en er niet voor schro men op één avond drie of meer schnabbels te pakken. ,7o gaat dat tegenwoordig. Be geleid door een orkestband zingen die gasten ergens twintig minuten, houden ver volgens hun hand op en haas ten zich op weg naar de vol gende tent. Zakkenvullers, bij wie het eerder op goed auto rijden aankomt dan zingen Oude stempel Geraldini vindt het in het thea terleven vandaag de dag maar niets gedaan. Volgens hem zit er thans veel kaf onder het koren. ,JZen beetje gitaar spelen, een leuk liedje kunnen zingen en hup je bent er. Met een beetje geluk zit je nog op rozen ook." Geraldini is een artiest van, zeg maar, het oude stempel. Ie mand die, wanneer hij voor het voetlicht moet treden ruimschoots tevoren aanwe zig zorgt te zijn, zodat hij de nummers even met de begelei dende pianist kan doornemen en op zijn dooie gemak zijn attributen kan opstellen. De Leidenaar is er van door drongen dat een artiest zijn repertoire regelmatig moet verversen. Zodra hij dan ook in de peiling krijgt dat het publiek is uitgekeken op een bepaald nummer .probeert hij zo spoedig mogelijk met iets nieuws op de proppen te ko men. Zo heeft zijn manipulatie-act plaats moeten maken voor de 'muzikale keuken'. Een geheel eigen creatie van Geraldini waarmee hij in den lande veel succes oogst. In een ongelooflijk rap tempo beroert hij beurtelings twaalf keukenattributen en zo ont staat een zelf gecomponeerde melodie. Uit alle attributen komt muziek. Ze zijn zorgvul dig gestemd. Geraldini streeft er naar de twaalf 'instrumenten' te be spelen in veertien minuten Twee jaar heeft hij op die keuken gezeten en dat is het resultaat. ,$neller dan veer tien minuten kan ik het niet Met dat vele blaaswerk sta ik na elk optreden naar adem te happen 'Opera Marta' In eerste instantie sta ik een beetje verbaasd wanneer Ge raldini in zijn woonark in de Herensingel een deegroller en een gevild braadkuiken pakt en daaruit vervolgens een deuntje tevoorschijn tovert Pas van dichtbij blijkt dat er met het braadkuiken iets niet helemaal in de haak is. Een geraffineerd achter zijn vel verscholen schoolbel verklapt meteen Geraldini's grote geheim. Hij: „Uit de verte zie je dat niet Wanneer ik aan z'n kop trek en ik uit z'n snavel ineens de 'Opera Marta' haal, man dan moet je de mensen in de zaal eens zien'." ,Op dat moment hebben ze heus wel door dat dat braadkuiken niet voor consumptie geschikt is. Maar je hoort de mensen zich wel afvragen: 'Verrek hoe komt die vent op dat leuke idee' Preparatie Bij die muzikale keuken komt Geraldini laat zijn gevilde braadkuiken de "Opera Marta" ten gehore ongelukkige te trekken tamelijk veel preparatie kij ken. Ik ben altijd veel tijd kwijt met het uitpakken van m'n koffers. Dat zijn er vijf. Én daarna moet ik nog es drie kwartier uittrekken om mijn zaakjes achter de schermen in orde te brengén." De keukenattributen zegt hij heel nauwkeurig te moeten neerzetten. De tulband moet zo worden geplaatst, dat de klank van de daarin verbor gen concertino er het volst uit komt. Ook het kolder-goochelen vergt veel voorbereiding. In die act laat hij mensen uit het publiek kennismaken met kleine elek trische shockjes. En passant ontfutselt hij hun ook nog een portemonnee of horloge. Dat alles tot groot vermaak van de zaal. brengen door aan de kop van de Groen bier Waar het de bier-act betreft, zijn Geraldini's benodigdhe den een lege bierton met een kraan erop en een krantTwee mannen uit het publiek laat hij uit die lege ton een halve liter, gekoeld bier drinken en wie dat het snelst achter de kiezgn heeft mag als beloning tu „Of dat nu blauw bier is of dc groen bier, maakt niet uit. di Welke kleur ze ook wensen, ho ik haal het uit die lege ton te wi voorschijn. De verliezer geef dt ik vervolgens een glas en ik re vraag hem te bukken. En K moet je die gezichten zien IS wanneer er dan uit de verlie- (1 zer zijn oren, ogen en neus bier stroomt." Geraldini praat met veel verve over zijn vak. Over zijn op tredens voor televisie. Over het snelteken-, goochel- en poppenprogramma dat hij voor kinderen doet. Bierblikje Met veel minder gloed verhaalt hij ook over zijn optredens voor de land-, zee- en lucht macht. Jk heb vijf jaar voor de militairen en mariniers opgetreden. Vaak waardeer den die jongens dat. Maar soms kon dat werk heel on dankbaar wezen." „Je weet hoe die jongens zijn. Dan beginnen ze boe, boe te roepen en schelden ze je het podium af. Of erger. Mij heb ben ze een keer een bierblik je naar mijn hoofd gesme ten." Maar in die jaren moest de ar tiest net doen alsof zijn neus bloedde. Hij werd betaald, dus hij moest ondanks alles doorgaan met zijn nummer." ,J£ijk, nu zouden ik en mijn collega's dat niet meer pikken. Die harde mentaliteit kunnen wij niet meer verdragen." Mooie meiden „Trouwens, ik peins er niet meer over om voor de militairen op te treden. Nu is het helemaal erg. Word je meteen al uitge jouwd. Iemand die variété brengt, krijgt bij die knapen geen poot meer aan de grond." „Geen schijn van kans", be klemtoont Geraldini. „Nee, die gasten willen heden ten dage uitsluitend een paar mooie meiden zien. Liefst meiden die zich, goede stem of niet, een beetje kunnen verko pen. En als het effe kan nog een beetje bloot ook!" (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Met ïjzersterke hand proberen de Zuidafrikaanse minister-president P. W. Botha en zijn regering thans definitief een einde te maken aan het nog steeds voortdurende informatieschandaal. Maar terwijl het erop lijkt alsof aan de oppervlakte de rust terugkeer de, is de crisis in de gelederen van de regerende Nasionale Partij groter dan ooit tevoren. De problemen worden zelfs verge leken met de moeilijkheden in 1969, toen dr. Albert Hertzog zijn eigen „Herstigte Nasionale Par tij" oprichtte. Het is duidelijk dat minister-president Pieter Wil helm Botha, die wordt beschre ven als een autoritair politicus met een driftig karakter, zijn op- ruimwerkzaamheden niet wil beperken tot de puinhopen van „Muldergate", waardoor nu al maandenlang de Zuidafrikaanse binnenlandse politiek wordt lamgelegd. Botha wil blijkbaar ook zijn partij, zijn regering en de blanken in Zuid-Afrika op een meer „verligte" koers dwingen, om daarmee de buitenlandse kri- tici van de apartheidspolitiek van zijn land wat wind uit de zeilen te nemen. Toen het laatste verslag van de Er asmus-commissie, die belast was met het onderzoek van het in formatieschandaal, bekend werd, dwong Botha als eerste de president, Johannes Balthazar Vorster, terug te treden. Uit het rapport van de commissie was duidelijk gebleken dat Vorster als minister-president volledig op de hoogte was geweest van de werkzaamheden van het ministe rie van informatie, dat meer dan 125 miljoen gulden gebruikte om buitenlandse organisaties en po litici om te kopen en de pro-rege- ringsbladen „The Citizen" en „To the Point" op te richten. Vorster was van mening dat deze acties noodzakelijk waren in het belang van Zuid-Afrika. Er zijn geen bijzonderheden bekend, maar toch staat vast dat Vorster thans tegen zijn wil bedankte als president en daartoe door Botha werd gedwongen. Druk Uiteraard zijn vele leden van de Na sionale Partij het niet eens met deze gang van zaken. Geruchten zeggen dat verschillende af gevaardigden in het parlement thans druk op Vorster uitoefenen om weereen actieve rol in de poli tiek te gaan spelen en de leiding van het land over te nemen. Vor ster is nog steeds populair, het- geen ook blijkt uit het feit dat bij voorbeeld de universiteit van Stellenbosch wenst dat hij ook in de toekomst curator blijft. Ook de door Botha zelf in het par lement ingediende „motie van dank'' moet gezien worden als een hulde aan „Zuidafrika's ster ke man", wiens invloed men niet mag onderschatten. In „ver krampte" kringen van de Nasio nale Partij groeit dan ook de hoop dat Vorster nog in de loop van dit jaar een nieuwe rechtse partij zal oprichten, die een ernstige be dreiging voor Botha's politiek zou kunnen betekenen. Ook de vroegere minister van in formatie, dr. Connie Mulder, die reeds verleden jaar in verband met het informatieschandaal moest terugtreden en als leider van de Transvaalse vleugel van de partij door dr. Andries Treur- nicht werd vervangen, denkt aan een „come back". Er wordt ge zegd dat Mulder voortdurend contact heeft met Vorster en met de rechtse conservatieve blanke vakbonden, zoals de mijnwer kersunie onder Arrie Paulus. Er bestaan ook verbindingen tussen Mulder en de fascistische „Her stigte Nasionale Partij". Pieter Wilhelm Botha's beleid wordt verder bedreigd door de ontevredenheid in de eigen partij over de wijze waarop hij ver schillende ministers behandelde, en zyn pogingen om het.negatie- ve apartheids-imago van zijn land te veranderen. Tegen de ver wachtingen in werd niet trans portminister Lou wrens Muller gekozen tot president, maar de voorzitter van de senaat. Marais Viljoen. Woedend en verbitterd bedankte Muller als minister. Verwacht wordt dat hij ook als parlementslid zal aftreden. Kruger Gekritiseerd en gedeeltelijk ook bewonderd wordt ook de wijze waarop Botha van zijn omstreden minister van politie, Jimmy Kru ger, af kwam. Kruger is nu voor zitter van de senaat geworden. Ook de als gevaarlijk beschouw de leider van de Transvaalse vleugel van de Nasionale Partij, dr. Andries Treurnicht, is op be kwame wijze „geneutrali seerd". Reeds geruime tjjd eisten de volge lingen van Treurnicht een minis terpost voor hun leider. De „ver krampte" Transvaalse leider kreeg thans de onbelangrijke portefeuille van openbare wer- Pieter Wilhelm Botha ken, statistieken en toerisme. Het ministerie van justitie en politie (Jimmy Kruger) werd nu opge deeld in twee nieuwe ministeries. De minister van binnenlandse zaken, Alwyn Schlebusch, krijgt er justitie bij, de vrij onbekende Louis le Grange wordt minister van politie. De meest belangrijke ondersteuners van Botha's „pro gressieve" politiek blijven echter de minister van coöperatie (het vroegere Bantoe-ministerie), dr. Piet Koornhof, en de minister van buitenlandse zaken. Pik Bo tha. In een als sensationeel beschouwd gesprek met Amerikaanse jour nalisten zei Koornhof een dezer dagen dat in Zuid-Afrika ,neen nieuw tijdperk van hervormin gen" is begonnen en dat verande ringen in de gehate pasjes- en banwetten eerder binnen enkele maanden dan in jaren te ver wachten zijn. ISOLEMENT De reis van minister Botha naar London en Europa wordt'even- eens gezien als een poging om de gesprekken over Namibië weer aan de gang te brengen en als een poging om de groeiende isolatie van Zuid-Afrika te doorbreken. Toch waarschuwen waarnemers dat in de loop der jaren „schepen vol verligte beloftes te pletter zijn gelopen op de rotsen van de ver krampte oppositie". Minister-president Botha zal vooral moeten oppassen voor de intriges en de kwade praktijken van de achter de schermen werkende Connie Muideren de ,Jeeuw van het noorden", Treurnicht. Som migen herinneren eraan dat ook minister-president Jan Strijdom de „leeuw van het noorden" werd genoemd en dat hij uit hetzelfde kiesdistrict kwam als Treur nicht. Maar ondanks al het verkrampte gedoe in blanke gelederen lijkt Botha's politiek toch succes te hebben bij de zwarte bevolking In een enquÜte die door hel zwarte weekblad ,nSunday Post'1 (vroeger „Sunday World") in So: weto werd gehouden, zei 54 proi cent van de inwoners dat de zwari •te leiders met dr. Koornhofs mij nisterie zouden moeten samen werken. Koornhof had onder an deren dr. Nthato Motlana, Percy Qoboza en bisschop Desmonc Tutu gevraagd lid te worden var een regionaal Comité voor de Toekomstmogelijkhede n van de Stedelijke Zwarten. Zij weiger den alle drie. Qoboza was latei „zeer verrast" over het resultaat van de enquete. Met pamfletten, die in Johannes burg en Soweto werden ver spreid, en via radio uitzendingen vanuit Maputo (Mozambique) had het verboden African Natio nal Congress de arbeiders in So weto op 16 juni opgeroepen om! ter herdenking van de opstand in) de zwarte voorstad van Johan nesburg een staking te houden. Er vonden herdenkingsplechtig heden plaats waaraan meer dan 8000 mensen deelnamen. Maar tot een staking kwam het niet, wat door blank Zuid-Afrika wordt gezien als een bemoedi gende aanwijzing voor de kleine aanhang die het ANC onder de zwarte bevolking geniet. AMSTERDAM - Een groep vrou wen heeft vorige week een de monstratie gehouden voor het Amerikaanse consulaat in Am sterdam. De demonstratie was gericht op vrijlating van Dessie Woods, een 34-jarige Ameri kaanse vrouw die de man die haar probeerde te verkrachten, doodschoot. Ze kreeg 22 jaar ge vangenisstraf. Op 17 juni 1975 liftte Dessie met een vriendin, Cheryl Todd, ook een zwarte vrouw, naar huis toe in Atlanta in de staat Georgia. Ze had geen geld bij zich en kreeg een lift aangeboden van een blanke man, Ronnie Horne. Hij zag er uit als een detective, had een re volver in een holster en kon via zijn eigen radio contact opne men met andere automobilis ten. De man riep via zijn radio een an dere man op. Beschreef de vrouwen en arrangeerde een ontmoeting in een restaurant. Daar aangekomen, ontstond een discussie, want de vreemde man wilde Cheryl meenemen. Uit eindelijk konden ze toch samen in de auto van Horne naar At lanta rijden. Toen ze merkten dat Horne niet van plan was die kant op te gaan, verzochten zij hem de auto te stoppen en liepen terug naar het restaurant. Horne volgde hen en dreigde de twee vrouwen te arresteren als ze niet meegingen. Uit angst - Dessie en Cheryl dach ten nog steeds dat hij een detec tive was - stapten ze weer in de auto. Horne vertelde ze hoe hij hen seksueel zou misbruiken en toen hij een stil weggetje inreed sprong Cheryl hysterisch van angst uit de auto. Horne pakte zijn pistool en wilde haar neer schieten. Dessie, die op de ach terband zat, greep de man, raak te met hem in gevecht en schoot hem neer. Daarna pakte Dessie wat geld uit zijn portemonnee om veilig naar huis terug te kunnen keren. Aldus het verhaal uit de brochure dat het Dessie Woods Committee in Georgia heeft uitgegeven. Het comité dat vorige week de demonstratie organiseerde, strijdt tegen koloniaal geweld, want Dessie Woods is niet alleen een vrouw, ze is ook nog zwart, wat in het van ouds her kolonia le zuiden van de Verenigde Sta ten nog steeds een rol speelt. In een brochure van het comité worden ook onregelmatigheden rond het proces tegen Woods vermeld. De familie van Horne huurde een speciale advocaat om de open bare aanklager bij te staan. Het proces werd in een ander stadje gehouden; fotografen en televi sie werden bij hA proces verbo den en dat alles uit angst voor- Dessie's zwarte militante vrien den. In Nederland is Monique Moelier over deze zaak benaderd. Moni que heeft zich indertijd zeer ac tief beziggehouden met het ge- val-Noreen Winchester, een Noordiers meisje dat haar vader vermoordde na acht jaar seksu eel door hem te zijn misbruikt. Ze werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, maar kreeg uiteindelijk gratie van de Engelse koningin. „Dat geval met Noreen Winchester heeft veel stof doen opwaaien in Ier land. Er brak een discussie los over incest en opeens kwam naar buiten dat dit in Ierse ge zinnen heel normaal was. Er kwamen artikelen in de krant en politieke partijen gingen zich ermee bemoeien. En het belang rijkste was dat Noreen vrij kwam. Het geval van Dessie is vergelijk baar met dat van Noreen. De achtergrond van Noreen was de e in Ulster en de sociale situatie: armoedige behuizing, zeer kin derrijke gezinnen. Het optreden van de autoriteiten werd be paald door sekse en klassejusti- tie. Ook in het geval-Woods spe len dergelijke sociaal-politieke achtergronden. Veel zwarte vrouwen worden in Georgia en waarschijnlijk in andere staten waar negers een groot deel van de bevolking uitmaken, door blanken verkracht. „Dessie is werkloos, heeft weinig geld en twee kinderen. Ik denk dat ook hier het optreden van de autoriteiten wordt bepaald door rasse-, sekse- en klassevooroor delen". Monique heeft inmiddels brieven naar het buitenland gestuurd om hulp te vragen. Zelfs uit Ghana komen brieven. Ze spoort iedereen aan om onder andere brieven naar president Carter te sturen. Zelf heeft ze een brief naar Roselyn Carter gestuurd. Als antwoord kreeg ze een brief van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, die zei dat de brief teruggestuurd was want „het Witte Huis kan zich niet met alle post bezighouden". De ambassade belooft informa tie te zoeken over de zaak-Dessie Woods. Monique kreeg in totaal twee brieven van de Amerikaanse ambassade waarin ze zachtjes op vriendelijke wijze wordt af gescheept en zij de brieven beter aan de gouverneur van Georgia kan richten omdat het een state- case is. Toch gaat Monique door met haar acties. „Er wordt wel vaak gezegd dat il te veel individueel bezig ben dat het weinig structureel is Voor mij is het het effect van eer steentje dat je in het water gooit Uiteindelijk zal het geval ziel wel uitbreiden zodat verkrach tingszaken serieuzer genomen zullen worden". In haar brief naar „All sisters ol the world" zegt Monique dar ook duidelijk: „Als je twijfell aan het succes van je acties, be denk dan: Inez Garcia ver moordde haar verkrachter en kreeg levenslang. Nu is ze vrij Yvonne Wanrow (een Indiaanse vrouw) verdedigde haar kinde ren tegen een bekende verkrach ter, kreeg 26 jaar en is nu vrijge laten. Joanne Little (een Afri kaanse vrouw) had de elektri sche stoel gekregen omdat ze haar verkrachter had vermoord. Ze kreeg een nieuw proces en is nu vrij". Geïnteresseerden kunnen inlich tingen krijgen bij het Dessie Woods Comité Egelantiers-^ gracht 548 te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4