LEIDSCH DAGBLAD Belastingfraudeurs aan de sehandpaal C vandaag ■sAantal patiënten inrichtingen moet verhuizen Hardere aanpak oplichting bepleit Zwembad-herstel kost Bodegraven f 3 miljoen Badkamers meteen ingebouwde invitatie bijKniyt Katwijk. ZOMER- FRIJZEN IN BONT. IE2! Acties bij YDSM gaan door JSDAG 26 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35892 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN regio's Leiden, Gouda en Haarlemmermeer-Vecht (Van één onzer verslaggevers N HAAG - De kans bestaat dat een aan- il patiënten van sommige zwakzinni- eninrichtingen en verpleeginrichtin- en over enige tijd naar een andere in- ichting zullen moeten verhuizen. Die si- ïatie kan zich gaan voordoen in o.m. de egio Leiden en de regio Gouda, waar Jphen aan> den Rijn en omgeving toe ehoren. Ziekenfondsraad bespreekt donderdag en ontwerp-advies, dat bestemd is voor taatssecretaris Veder-Smit van volks- ezondheid. Als de staatssecretaris dit id vies opvolgt, betekent het dat in een iantal gebieden in het land patiënten in ie zgn. niet-erkende inrichtingen niet langer een vergoeding krijgen overeen- ;omstig de regeling vergoeding Byzon- iere Ziektekostenverzekering. Worden ze overgeplaatst naar een wel erkende of voorlopig erkende inrichting, dan kun nen ze weer wel een vergoeding krijgen, maar dan op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Pa tiënten van niet-erkende inrichtingen wier overplaatsing om medische of maatschappelijke redenen niet verant woord is, hoeven volgens het advies niet te verhuizen. Hun kosten moeten dan via de Algemene Bijstandswet door de ge meentelijke sociale diensten worden vergoed. Zo nodig zal het ministerie van CRM de sociale diensten op deze nood zaak wijzen. De huidige regeling, waarbij patiënten van een niet-erkende inrichting voor een fi nanciële vergoeding in aanmerking ko men, wordt sinds 1971 toegepast. Voor die tijd moesten ze de kosten zelf of via de bijstandswet betalen. De regeling werd in 1971 ingevoerd, omdat er onvol doende plaatsen waren in de wel erken de inrichtingen. Die situatie is inmiddels veranderd. Daarom kreeg de minister van volksgezondheid in 1976 de wette lijke bevoegdheid der regeling in door hem aan te wijzen gebieden niet langer toe te passen. Het land werd in een aantal regio's ingedeeld; de ziekenfondsen werden om advies gevraagd over de vraag in welke regio's inmiddels vol doende plaatsen in de erkende inrich tingen zijn, om na te gaan waar de rege ling voor niet-erkende inrichtingen kan vervallen. Hoewel hei overleg nog niet in het hele land is afgerond, kunnen vol gens het ontwerp-advies van de Zieken fondsraad al wel een aantal regio's wor den aangewezen. Tot die regio's behoort het rayon Leiden, waar het Ziekenfonds Leiden en Om streken opereert Katwijk, Leiden, Lei derdorp, Noordwijk, Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg, Voorschoten en Warmond. Binnen dit gebied wordt weer een uitzondering gemaakt voor Leiden. Speciaal vanwege de positie van Huize Solglytt (aan het Plantsoen gevestigd) wordt de regeling in Leiden op zijn vroegst pas op 1 januari 1981 afgeschaft, aldus het ontwerp-advies. Het gemeen tebestuur van Leiden heeft de Zieken fondsraad erop gewezen dat Huize Solglytt in Leiden een unieke plaats in neemt. Daar worden patiënten opgeno men, die overal worden geweigerd. De verzorging die Solglytt biedt, kan vol gens de directeur van de GG en GD in Leiden niet door andere instellingen worden overgenomen. De vergoeding voor patiënten van niet-er kende inrichtingen kan volgens het ontwerp-advies ook vervallen in het rayon Gouda. Tot dit rayon behoren o.a. de gemeenten Alkemade, Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Benthuizen, Boskoop, Bodegraven, Hazerswoude, Koudekerk, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwou- de, Waddinxveen, Woubrugge en Zoe- terwoude. Hetzelfde geldt voor het rayon Haarlem mermeer-Vecht en dus voor o.a. de ge meenten Hillegom, Haarlemmermeer, Leimuiden, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout. Mocht de staatssecretaris deze rayons in derdaad aanwijzen als gebieden waar de vergoedingsregeling voor patiënten in niet-erkende inrichtingen niet meer geldt, dan krijgen de ziekenfondsen drie maanden de tijd om aan te geven in welke erkende inrichting de pa tiënten kunnen worden opgenomen. Snelle groei Alphen brengt muziekles in Ter Aar en Nieuwveen in het gedrang Van één onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - De snelle groei van Alphen lijkt onverwacht ernstige gevol gen te gaan krijgen voor de muzieklessen in Ter Aar en Nieuwveen. Doordat Alphen vorig jaar op 50.000 inwoners is gekomen, heeft de provincie de gebrui kelijke jaarsübsidie van f 30.000 aan Alphen stop gezet. De dorpen die meedoen in de Alphense streekmuziek- school moeten dat financiële gat nu helpen opvullen. De gemeente Alphen daarente gen profiteert wél mee van de muziekles-subsidies die deze dorpen nog steeds van de provincie krijgen. Ook al door andere kostenstij gingen zou Ter Aar dit jaar f 84.000 moeten steken in de Alphense streekmuziek- school, in plaats van de eerder geraamde f 45.000. Ook Nieuwveen komt voor een zware tegenvaller te staan: f 26.000, in plaats van de al door de gemeente uitgetrok ken f 15.000. De plaatselijke politici in Ter Aar en Nieuwveen blijken zeer verbolgen over deze si tuatie. Speciaal aan deze kwestie wordt vanavond in Ter Aar een spoeddebat van de gemeenteraad gewijd. De gemeenteraad van Nieuw veen buigt zich donderdag avond in een extra vergade ring over de affaire. In beide dorpen wordt gesuggereerd per 1 januap 1980 uit de Alphense streekmuziek- school te stappen. Hoe het dan moet met de mu zieklessen in Ter Aar en Nieuwveen, is nog een open vraag. Een dergelijk besluit (eventueel gevolgd door de gemeente Zevenhoven, dat ook uittreedt als Ter Aar en Nieuwveen dit doen), kan voorts belangrijke gevolgen hebben voor de werksituatie van de muziekleraren aan het Alphense instituut. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Helmut Schmidt in Tokio TOKIO - De Westduiise bondskanselier Helmut Schmidt begroet de Japanse ambassadeur in Bonn, op het vliegveld Haneda bij Tokio Schmidt kwam daar vanmor gen aan voor de economische top, die donderdag begint. De Japanse ambassadeur was al vooruitgereisd. DEN HAAG (GPD) - Mensen, die op grote schaal de belastingen ontduiken, zouden aan de schandpaal genageld moeten worden. (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - "Zou het bou wen van een compleet nieuw bad elders in het dorp niet goedkoper zijn geweestTot die vraag kwamen Bodegraafse politici gis teravond tijdens een urenlange vergadering over de opknapkos- ten van het huidige zwembad. Die zijn nu gekomen op ruim 3 miljoen. "In het bedrijfsleven zou dit hard zijn afgestraft", merkt WD- raadslid mevrouw Bilderdijk op over de berekeningen van het ad viesbureau dat het zwembad herstel begeleidt. Vorig jaar juni moest de gemeenteraad ruim 2,3 miljoen (voldoende, volgens het adviesbureau) op tafel leggen. Dat gebeurde in een spoedeisen de vergadering: "Want dan kun- Jpklaringen Enkele opklaringen en morgen overdag droog weer. Matige zuidwesten wind. Minimumtemperaturen rond 11 gra den. Middagtemperaturen van 16 gra den aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 5.31 uur, zon onder 22.04 uur. Maan op 8.28 uur, maan onder 23.38 uur. Hoog water te Katwijk om 5.53 uur en 18.19 uur. Laag water te Katwijk om 1.49 uur en 14.05 uur. JjJJjj jijM t Ambachtsweg 33(lnduslnelerrem 't Heen) Telefoon 01718-29311 - Katwijk/Zee Openingstijden maandag t/m vrijdag 10 00-17 30 uur s avonds volgens afspraak zaterdag 10 00 16 30 uur nen we nog vóór de winter begin nen", aldus burgemeester en wethouders toen. Nu is er nog steeds niets gebeurd. Deze maand bleek dat het opknapkar- wei zelfs nog ruim driekwart miljoen gulden duurder gaat uit vallen. Dolman nieuwe kamer-voorzitter DEN HAAG (GPDl- Dr. Dick Dol- man wordt de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer. Hij volgt dr. ir. Anne Vondeling op, die per 17 juli de Tweede Kamer verlaat om lid te worden van het Europese Parlement. De Tweede Kamer plaatste Dolman van daag met 94 van de 116 uitge brachte stemmen op de eerste plaats van de voordracht aan de koningin, die de nieuwe voorzit ter uiteindelijk benoemt. Dr. Dick Dolman (44) is lid van de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIE VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071-12 33 37 Deelnemer Stichting Bontwaarborg Staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën) overlegt met het minis terie van justitie om de namen van zware fraudeurs via een publikatie in de Staatscourant bekend te maken. Over zijn voor stel voert hij vandaag overleg met de kamercommissie, die zich be zighoudt met het rapport van de commissie Van Bijsterveld inza ke belastingfraude in ons land. Het rapport, dat overigens nog slechts in zeer beperkte mate ver spreid is, bepleit de publikatie van zware fraudeurs met naam, beroep of bed rij f en ad res. Dit zou moeten gelden voor iedereen, die een navordering van 50 tot 100 procent krijgt, of door de straf rechter veroordeeld wordt Noote- eboom voelt er wel wat voor om deze aanbeveling over te nemen. Hij vindt dat de omvang van de fraude bij de inkomstenbelasting „niet anders dan zorgelijk kan worden genoemd". Oud-directeur-generaal van belas tingen, Van Bijsterveld, bracht onlangs zijn rapport uit over de omvang van de belastingfraude in ons land. Op gezag van minis ter Andriessen (financiën) noem de premier Van Agt de resultaten van het onderzoek „spectacu- RHODESISCHE ACTIES IN LUSAKA LUSAKA (Reuter) - Door helikop ters aangevoerde troepen van Zimbabwe-Rhodesië hebben vandaag aanvallen uitgevoerd op onbekende doelen in Roma, een stadsdeel van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, zo hebben in woners gezegd. Zij hoorden tien minuten lang hef tig schieten met machinegewe ren en mortieren. Een zwarte rookpluim steeg ten hemel in het gebied waar verscheidene func tionarissen van de in Zambia ge vestigde vleugel van het Patriot tisch Front (ZAPU) wonen. Er werd geen melding gemaakt van schade of gewonden en het ver keer kwam normaal op gang. Dit is de eerste luchtaanval op Lu saka sinds 13 april, toen de wo ning van Joshua Nkomo, leider van de ZAPU, werd bestookt, maar Nkomo zelf ongedeerd bleef. lair." Oud-staatssecretaris De Goede van financiën schatte daarna dat de belastingfraude ons land jaarlijks tussen f20 en f 40 miljard aan inkomsten kost. Publikatie van het rapport valt ech ter voorlopig niet te verwachten, omdat de commissie ook alle mogelijkheden tot ontduiking op een rijtje heeft gezet Vooralsnog heeft staatssecretaris Nooteboom nog slechts het laat ste hoofdstuk van het rapport aan de Kamercommissie ter be schikking willen stellen. Dit hoofdstuk bevat de conclusies en de aanbevelingen van de com missie Van Bijsterveld. Overi gens geeft Van Bijsterveld zelf geen schatting over de hoogte van de totale fraude. Wel heeft hij vastgesteld, dat als men fraude pleegt bij de ene belasting men dit ook vaak bij een andere belas tingsoort doet. Twee van de drie, die kunnen frauderen, doen dit ook, aldus het rapport. Dit laatste is vooral het geval bij de wegenbelasting, waar een harde kern van ongeveer 100.000 zwart rijders bestaat. Verder meldt Van Bijsterveld dat in 1975 de belastingdienst voor f900 mil joen aan fraude bij de inkom stenbelasting heeft achterhaald. De totale ontvangsten bedroegen dat jaar circa f 6,1 miljard. Bij een intensief onderzoek had de dienst echter kunnen ontdekken dat f 1,1 miljard ten onrechte te weinig belasting was betaald. Bij de btw geeft het rapport over 1976 op dat f187 miljoen fraude voorkwam bij totale opbrengsten van f16,1 miljard. Dit bedrag wordt door deskundigen verras send genoemd, omdat men ervan uitgaat dat de fraude veel groter is. Voorts is gebleken, dat iemand die gepakt is als fraudeur, voor taan niet voorzichtiger zal doen. Van Bijsterveld wijt deze hou ding aan de vaak lage boetes, die in geval van een veroordeling worden opgelegd. 18 PAGINA'S De Federatieraad van de FNV heeft definitief besloten niet met de regering te over leggen over de begroting van het volgend jaar. FNV-voor- zitter Wim Kok zei dat de re gering de vakbeweging "ge weldig heeft genegeerd" in haar bezwaren tegen het 1- juli-pakket. "Laat de ver antwoordelijke ministers nu hun eigen boontjes maar doppen," aldus Kok. PAGINA 15 Dit jaar weer Radio Tour de France PAGINA 5 Moeilijkheden bij PTT rond spreiding PAGINA 7 Al drie geplaatste spelers op Wimbledon eruit, Tom Ok- ker ronde verder PAGINA 9 Waterpoloteam wil weer te rug naar de top PAGINA 11 Brazilië breekt met Nicara gua PAGINA 13 Wiegel wil Z-Holland in tweeën delen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Wie gel houdt vast aan een nieuwe in deling van Nederland in zeven tien provincies, waarbij Zuid- Holland in tweeën wordt geknipt. Dit blijkt uit het voorstel dat de mi nister van binnenlandse zaken aan het kabinet heeft gedaan. Het schijnt de bedoeling te zyn de kaart met de nieuwe indeling in de eerstvolgende kabinetsverga dering te bespreken. Wiegel heeft het standpunt van de CDA-WD-meerderheid in Pro vinciale Staten overgenomen. een tweedeling van Zuid-Hol land in een vergroot Rijnmond enerzijds en de rest van de huidi ge provincie anderzijds. In deze opzet is er geen plaats voor een aparte provincie Midden-Hol land, waarvoor de PvdA en de andere linkse partijen voorkeur hebben. In Wiegels opzet is Hillegom bij het noordelijk deel van Zuid-Hol land ingedeeld. Deze gemeente zou liever naar Noord-Holland overgaan. Wiegel maakt van deze kwestie geen halszaak: over de positie van Hillegom valt nog te praten. Het kabinet moet hier over de knoop doorhakken. CAMEL OPNIEUW AAN KETTING GELEGD ROTTERDAM (ANP) - De acties op de VDSM-werf in Rozenburg gaan ondanks het verbod van de president van de rechtbank in Rotterdam gewoon door. Welis waar hebben de Industriebonden zich teruggetrokken, maar de le den van de ondernemingsraad hebben de verantwoordelijkheid voor het ontregelen van het werk overgenomen. De rechtbank-president mr. F.J.M. Nivardhad gisteren in zijn vonnis van het kort geding, dat de bag- geronderneming Volker Stevin tegen de Industriebonden had aangespannen, bepaald dat de ontregelingsacties op het wan delend baggereiland "Camel" binnen vierentwintig uur stopge zet moesten worden onder een dwangsom van 100.000 gulden per dag. Vanmorgen heeft de districtsbe stuurder, H. Berkhout, de ketting waarmee het baggereiland twee weken geleden aan de sluisdeu ren was vastgelegd losgebrand. Daarna werd de bondsvlag ge streken en verlieten de verte genwoordigers van de Industrie bond het terrein. Nadat de bond zich had terugge trokken legden leden van de on dernemingsraad van de VDSM de "Camel" opnieuw aan de ket ting en plaatsten zij in plaats van de bondsvlag een pop, die de werknemer op de werf moet voorstellen, bij de ingang van het terrein. Zy riepen de mensen op het werk op dezelfde wijze te blij ven vertragen, zoals men dat in de afgelopen weken met steun van de bonden had gedaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1