Deel van gaat verhuizen Bavo „DONOR-DORPEN" VERRAST DOOR HOUDING VOORHOUT Verzet tegen komst van T sloperij naar A Naar Capelle a.d IJssel Informatie achtergehouden rond affaire met radioactieve stof bij Leids lab?' I Het is de bedoeling dat in elk geval een deel van de huidige inrich ting dan uit Noordwijkerhout verhuist. Het aantal bedden dat in Capelle aan den IJssel een plaats krijgt moet op de capaciteit in Noord wijkerhout in mindering worden gebracht. Dit betekent niet dat de inrichting in haar geheel uit Noordwijkerhout verdwijnt. Wel heeft de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in het verleden al eens uitgesproken dat dit ge wenst zou zijn Spreiding De verhuisplannen van St Bavo passen in het streven om de psy chiatrische inrichtingen in Zuid- Holland beter over de provincie te spreiden. Op dit moment zijn de Leidse en de Haagse regio overbedeeld; de regio's Rotter dam, Gouda en Dordrecht heb ben daarentegen een tekort aan voorzieningen. Het is de bedoe ling om St. Bavo grotendeels naai de regio Rotterdam te verplaat sen. De Leidse inrichting Ende geest en Sancta Maria in Noord- wijk blijven gehandhaafd voor de opvang van patiënten uit Leiden en Alphen aan den Rijn en omge ving. In de buurt van Dordrecht zou eveneens een nieuwe inrichting moeten verrijzen, waarvoor de inrichtingen in de Haagse regio capaciteit moet inleveren. Het is namelijk niet de bedoeling dat het aantal plaatsen in psychiatri sche inrichtingen over de hele provincie genomen wordt uitge breid A-bedden Het bestuur en directie van St. Ba vo hebben zelf een plan gemaakt tot overplaatsing van een deel van de huidige voorzieningen naar Capelle aan den IJssel. Het gaat allereerst om de zgn. A-bed den, bestemd voor patiënten die in principe niet langer dan twee jaar in de inrichting verblijven. De voorzieningen van chronisch patiënten blyven in deze opzet voorlopig in Noordwijkerhout gehandhaafd. Het is nog niet duidelijk of op de lange duur St. Bavo in zijn geheel uit Noordwijkerhout verdwijnt. In een rapport uit 1977 heeft de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid (een adviesorgaan) zich daar wel voor uitgesproken, waarbij Sancta Maria geleidelijk taken van de St. Bavo zou over- Het nieuwbouwplan van St. Bavo in Capelle aan den IJssel behelst 338 plaatsen. Het zgn. Schaken- boschberaad (een overlegorgaan van alle psychiatrische inrichtin gen in Zuid-Holland) is voor stander van de verhuizing. Wel wordt de capaciteit van de nieuwbouw door dit beraad op tweehonderd plaatsen gepland. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid spreekt zich over de omvang nog niet uit. Daar is nader overleg voor nodig, zo vindt de raad. Daarbij zou in elk geval de mogelijkheid open moe ten worden gehouden dat ook in Midden-Holland een psychiatri sche inrichting tot stand komt Feestgangers als geveltoeristen NOORDWIJK - Een puinhoop van planten en aarde trof de huismeester van 'Residence Rembrandt' in de recreatie zaal aan, nadat een aantal Engelsen in één van de flatjes op visite was geweest. Op de fuif werd rijkelijk gedronken. Na afloop lieten enige gasten zich als ware stuntwerkers langs het balkon' naar bene den zakken. De anderen', twee vrouwen en een man, duif den die acrobatische toer niet aan Zij daalden de trappen af en haalden de bloembakken in de recreatiezaal leeg. Het bewijs van hun gedrag trof de politie later in hun kamers in het dorp aanIeder van hen had een plant mee naar huis genomen. Het trio moest het groen terugbrengen en zal ook voor de aangebrachte schade opdraaien „Sluit tussen kerst en nieuwjaar de gebouwen van universiteit LEIDEN - Het universiteits- raadslid dr. M. J. M. de Haan wil de universiteitsgebouwen in Leiden tussen kerst en nieuwjaar sluiten. Dit, om energie te besparen. Hij vroeg gisteravond tijdens de laatste universiteitsraad voor het zomerreces, of het college van bestuur van de Leidse uni versiteit "heeft onderzocht of het mogelijk is energie te be sparen door sluiting van de universitaire gebouwen tus sen kerstmis en nieuwjaar" Zoals onlangs bij de herziene begroting van dit jaar van de universiteit bleek is het colle ge van bestuur attent op de mogelijkheid energie te be sparen. In dit licht bezien wil dr. De Haan onder meer we ten of "het mogelijk is door andere indeling van werktij den, het verlies van arbeids tijd (die door een dergelijke maatregel ontstaat) te com penseren" Als het antwoord van het colle ge van bestuur op de voor gaande vragen ja is, dan wil het raadslid De Haan verder weten of het college van be stuur "enig inzicht heeft over de meningen van het perso neel van de universteit over de wenselijkheid en moge lijkheid van een sluiting tus sen kerstmis en nieuwjaar? Mocht dit niet het geval zijn", zo vraagt De Haan. "zou het college dan op korte termijn de mening van het personeel kunnen peilen?" WARMOND, KATWIJK, NOORDWIJK - Niet alleen de gemeenteraad van Voorhout werd overrompeld door het bouwplan Oosthout dat burgemeester en wethouders van die gemeente vorige week in de raadsvergadering presen teerden. Het ambitieuze plan dat moest voorzien in de bouw van 1500 woningen op weidegrond - eigendom van projectontwikkelaar Noorlander uit Leiderdorp - bevatte ook verrassingen voor de gemeenten Warmond, Katwijk en Noordwijk. Deze gemeenten staan elk een deel van, of zelfs heel hun woning- bouwcontingent voor de ko mende tien jaar af aan Voorhout. De wethouders Van der Zalm van Voorhout, Van Duijn uit Noordwijk en Van Oosten van Katwijk zijn daarom niet bij zonder teleurgesteld over de be slissing van de Voorhoutense gemeenteraad om B en W hun huiswerk te laten overmaken. De gemeente Warmond stelde haar hele bouwcontingent van 300 woningen in de komende tien jaar beschikbaar aan Voorhout. Volgend jaar bouwt de gemeente in het plan Lommerlusl haar laat ste 88 woningen. In Ter Leede komen er dan na sanering en nieuwbouw nog 25 woningen bij en dan is de bouwkoek voor Warmond op. Wethouder Van der Zalm van Warmond, die aanwezig was bij de behandeling van het bouw plan in de raad van Voorhout, is niet erg over te spreken over de inhoud van dat plan. Met name de verdeling 35 procent woning wet-, 35 procent premiekoop- en 30 procent vrije sectorwoningen wekten zijn verbazing, omdat bij besprekingen tussen Warmond en Voorhout is afgesproken dat die percentages 40/40/20 zouden bedragen. "Een halfjaar geleden is er tussen de beide gemeenten overleg ge pleegd. Na die tijd is er tussen Voorhout en Warmond geen con tact meer over het plan geweest. Ik was dan ook zeer verrast, dat ik uit de krant moest vernemen, dat Voorhout 1500 woningen wilde gaan bouwen in de verdeling 35/35/30 en dat het plan die week in de raad zou worden behandeld. Dus toen dacht ik. nou moet ik als de gesmeerde bliksem naar Voorhout", aldus de Warmondse wethouder. Volgens Van der Zalm heeft wet houder Joon van Voorhout tij dens het overleg tussen de ge meenten benadrukt, dat het feit dat de bouwgrond eigendom is van projectontwikkelaar Noor lander voor de percentages niets zou uitmaken. Wethouder Van der Zalm dan ook: "Ik vind het een beetje zwak van B en W van Voorhout om ons mee te nemen op dat pad van 'jullie doen mee en staan af, en dan op eens met een totaal gewijzigd plan te komen, zonder dat er na der overleg is geweest". Als het plan Oosthout definitief af ketst, moet Warmond gaan 'wroe ten' om in de eigen gemeente bouwgrond voor die driehonderd woningen te vinden. Dat is vol gens de Warmondse wethouder niet gemakkelijk "Misschien kunnen we nog wat bouwen ter hoogte van de Bca- trixlaan aan het eind van het dorp. Daar ligt nog wat bollen- grond. We hopen echter wel dat we als het plan niet doorgaat we tijdig een seintje krijgen van Voorhout; dan kunnen we zelf aan de slag", zo meent de ge meentebestuurder. Stevige discussie Ook wethouder Van Duijn van Noordwijk weet over het pla.i Oosthout weinig meer dan erover in de krant heeft gestaan. Noordwijk stond van 200 wonin gen af aan Voorhout. De wethou der is net als zijn collega in War mond nogal geschrokken van het hoge aantal vrije-sectorwonin- gen in het plan; "Als dat percen tage van 30 procent ook geldt voor de donorgemeenten, dan zal dat voor ons zeker een stevig dis cussiepunt opleveren". Als het plan niet doorgaat, gaat Noordwijk weer op eigen grond bouwen. Ruimte daarvoor is in Noordwijk op het eerste gezicht niet te vinden. Waarschijnlijk zullen we ons nieuw bouwplan Vinkenveld moeten vergroten. Dat zal zeker niet gemakkelijk zijn. Tenslotte is het niet zo, dat we die 200 woningen hebben af gestaan omdat we Voorhout zo'n aardige gemeente vinden. Als we de mogelijkheid kunnen vinden om zelf te bouwen, dan bouwen we liever zelf', aldus wethouder Van Duyn. Eerst overleg Katwijk is de gemeente die het grootste woningbouwcontingant aan Voorhout heeft afgestaan: 500 stuks. Dat is echter nog niet definitief, er is slechts een princi pe-besluit genomen. Dat principe-besluit is door de ge meenteraad van Katwijk geba seerd op een verdeling van het "We zijn er steeds van uitgegaan, dat er in Voorhout niet te veel moet worden gebouwd voor mensen die daar een vrye sec torwoning zoeken. De bouw van vrye sectorwoningen is natuur lijk voor projectontwikkelaar Noorlander de meest winstge vende zaak, maar daaraan wil Katwijk geen overdreven mede werking verlenen. Dan bouwen we liever zelf LISSE - Een 25-jarige man is gis teravond na te zijn aangereden op de Heereweg in Lisse overge bracht naar het Diaconessenzie- kenhuis in Heemstede. De man, een buitenlander, stak volgens de politie de weg over zonder daar bij op het verkeer te letten. Hij werd daarbij geschept door een hem achteropkomende perso nenauto. De 25-jarige buitenlan der heeft vermoedelijk een her senschudding LEIDEN - "De indruk bestaat dat de Leidse universiteit informatie achterhoudt over de affaire met radio-actieve stoffen bij het Zoölogisch laboratorium". Dit zei het universiteitsraadslid Freddy Bischoff gisteravond ter toelichting op vragen die hij tij dens de vergadering van de uni versiteitsraad stelde aan het coF lege van bestuur van de Leidse universiteit. Hij vraagt het colle ge of het niet bevreesd is "dat vragers de indruk kunnen krij gen dat de universiteit informatie tracht achter te houden". Bischoff wil tevens weten of er maatregelen zullen worden ge troffen tegen personeelsleden of studenten die informatie over de kwestie bij het laboratorium aan de Kaiserstraat verstrekken. Is het dan ook juist, zo vraagt hij, "dat gepoogd wordt om betrok kenen die benaderd worden voor informatie, zo ver te krijgen dat zij de vrager doorverwijzen naar hoger geplaatsten zoals beheer der, dekaan en vakgroepvoorzit ter". "Ik stuitte op een muur van ge heimzinnigheid", zq legde Bi schoff zijn vragen uit. "Gaarne ontvang ik afschrift van de rap portage van de beheerder van het bewuste laboratoium op zeer kor te termijn". Hij wil ook van het college van bestuur een verslag van de vergadering van de stra- lingbeschermingscommissie die donderdag werd gehouden. Ook wil hij weten of deze commissie zichzelf een zwijgplicht heeft op gelegd over de incidenten. Ten slotte wil het raadslid weten; "als er een boekhouding was ge weest van inkomend en uitgaand stralend materiaal, zou dan het incident met de spoelmachine minder waarschijnlijk zijn ge worden?". Het college van bestuur zal te zijner tijd over een en ander schriftelijk antwoorden. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT - De psychiatrische inrichting St. Bavo te Noordwijkerhout is van plan in Capelle aan den IJssel een nieuw ziekenhuis te laten bouwen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De plannen om de om streden oud-ijzerhandel van Van Schip (in het hart van het dorp Zwammer- dam) te verplaatsen naar het Alphense industrieter rein aan de Heimanswete ring (in de wijk Ridder- veld-west) zijn door de in dustriëlen van dit laatste gebied bepaald niet met gejuich begroet. "Verplaatsen van het bedrijf van Zwammerdam naar hier bete kent alleen maar verplaatsen van de problemen". Aldus twee ondernemers aan de Heimans wetering, die overigens liever anoniem blijven. Samen met 37 andere industriëlen op dit in dustriegebied hebben zij een of ficieel protest opgesteld tegen de komst van de Zwammerdam- se handelaar in lompen, ijzer en aantal woningen in de verhou ding 40/40/20. "Nu blijkt dat die verdeling anders uitvalt, zullen we onze gedachten er nog eens overmoeten laten gaan", zegt wethouder Van Oosten. De wethouder laakt het gebrek aan overleg over de wijzigingen; "Er is, nadat we ons bouwcontingent theoretisch beschikbaar stelden, geen overleg meer geweest. Alle informatie die ik over het plan heb. heb ik uit de krant". Van Oosten vindt het daarom geen slechte zaak dat B en W van Voorhout het voorstel hebben te ruggenomen. "Het is duidelijk, dat er nu eerst overleg moet wor den gepleegd met de donorge meenten. Een andere verdeling dan 35/35/30 zal eerst in de Kat- wijkse raad besproken moeten worden", aldus de wethouder. Reactie uit Katwijk, Noordwijk en Warmond •A De oud-ijzerhandel van Van Schip middenin het Alphense dorp Zwammerdam archieffotoDe buurtbewoners daar zijn blij dat deze nering nu eindelijk gaat verdwijnen. Een groep van zo'n 40 bedrijven in het industriegebied van de wijk Ridderveld-west (waar Van schip heen zou verhuizen) ziet de Zwammerdamse ijzerhandelaar echter liever niet komen.. Het terrein aan de Kalkovenweg in de Alphense wijk Ridderveld-west Waarde Zwammerdamse oud-ijzerhan del Van Schip naar toe zou moeten. Op de voorgrond links de LPG-opslag oud papier. De brief zal één de zer dagen naar de gemeente worden verstuurd. Geruchten Enkele weken geleden vernamen ondernemers op het industrieter rein bij geruchte, dat er plannen waren om Van Schip te huisves ten op het terrein van Bato-Jan- sen aan de Kalkovenweg. "Dat waren alleen maar geruchten, dus vroegen we een gesprek aan bij het gemeentebestuur om te vernemen hoe de zaak precies lag. Een dag vóór dat gesprek, vo rige week dinsdag stond dat al lemaal precies in de krant. Tij dens een hoorzitting in Zwam merdam was meegedeeld dat er mondeling overeenstemming was tussen de betrokken bedrij ven en de gemeente. Ons was echter niets gevraagd, wij wisten van niets". De ondernemers op het industrie terrein Heimanswetering hebben tegen de eventuele verhuizing van Van Schip heel wat bezwa ren. "Wij moesten allemaal vol doen aan strenge eisen. Alleen schone, milieuvriendelijke be drijven die geen lawaai veroor zaakten waren teogestaan. Het bevreemdt ons dan ook in hoge mate, dat die strenge eisen nu vi- goureus en drastisch overboord gegooid worden. De gemeente heeft formeel-juridisch mis schien wel gelijk met te stellen dat het hier een industrieterrein is. Maar aan de andere kant on derstreept de gemeente toch het bijzondere karakter van dit ter rein, door er de bouw van een school (de christelijke agrarische lagere school, red.) toe te staan. Dat doe je toch niet op een ge woon industrieterrein?" Bedrij fs woning Dat het aanzicht van het industrie terrein, waarop veel showrooms en handêlsondememingen zijn gevestigd, zal worden geschaad door. de komst van Van Schip is de belangrijkste grief. Maar een groot aantal van de protesterende ondernemers heeft bij het bedrijf op het industrieterrein een be drijfswoning staan. Vlakbij het terrein dat de sloper is toege dacht staan bovendien vijf lood- kermis-exploitanten. Ridderveld West ligt bovendien niet ver af. "Je haalt Van Schip dus weer bin nen in een buurt die voor een deel woonbuurt is. De gemeente kan dan wel zeggen, dat het bedrijf gehouden zal worden aan een hinderwetvergunning, maar we weten allemaal wat een sloopbe drijf is. Daar staan persen die la waai maken, daar wordt gebrand, ook al mag dat niet". En ook dat vooruitzicht, "er gaat gebrand worden, misschien niet expres, maar per ongeluk", doet r de ondernemers de kriebels over de rug lopen. Naast het terrein iv dat door Van Schip zal worden d ingenomen (als de plannen ten minste doorgaan) is namelijk een LPG-station gevestigd. Eén van t de ondernemers: "Het is nog niet d zo lang geleden, dat in Nieuw- b' veen een boerderij afbrandde Ti. door vonken van een vuurtje dat eg honderd meter verder werd ge- o stookt. En LPG-gas is nog heel Ijt wat brandbaarder dan riet". Pe Vertrek - b Volgens de woordvoerders van de jg ondernemers zullen drie bedrij- ni ven van het industrieterrein en c uit Alphen vertrekken als Van Schip zich zal vestigen aan de Kalkovenweg. Namen wil men niet noemen. "Maar neem van. ons maar aan dat het zo is. Het staat zwart op wit. En één van die bedrijven biedt werk aan veertig mensen". Het is duidelyk, de ondernemers keren zich tegen de gemeentelij- ns ke plannen. Waar het bedrijf van 1 de Zwammerdamse sloper beter Pj terecht zou kunnen weten ze niet aan te geven. "Daarvoor ontbre- ken ons teveel gegevens, boven- (t, dien is het onze taak niet. Maar fei één ding staat vast; een sloopbe- Is! drijf op deze plek in Alphen is M volkomen misplaatst". F •rl ir<

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14