Brazilië breekt met Nicaragua Volgende maand VX-conferentie over vluchtelingen SPD'er treedt af na beschuldigingen Haig: „Ik ben al eerder bedreigd NAAST HET NIEUWS Milieuramp bij Mexico Egypte stelt voor beginselverklaring Somoza dieper in isolement Oegandees kabinet is nu voltallig DINSDAG 26 JUNI 197! WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Naties zullen volgende maand in Genève een conferentie over het vraagstuk van de Indo- chinese vluchtelingen houden, zo heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim gisteren aan een groep Amerikaanse congresleden ge zegd. Het congreslid Lester Wolff zei dat Waldheim had meege deeld dat 52 landen op de hoogte waren gesteld van het houden van de bijeenkomst die vermoe delijk op vrijdag 13 juli zou be ginnen en die het weekende zou voortduren. Wolff zei dat de congresleden naar New York waren gegaan om bij Waldheim aan te dringen op VN- actie tot hulp aan duizenden Vietnamese bootvluchtelingen. Drie voormalige hoge-commissa- rissen van de Verenigde Naties voor vluchtelingen hebben giste ren een oproep gericht tot rege ringen en volkeren de Indochine- se vluchtelingen'te hulp te ko- Prins Sadroeddin Aga Chan, Au- guste Lindt en Felix Schnyder vragen om samenwerking met de internationale organisaties, het hoge commissariaat voor de vluchtelingen en het internatio nale Rode-Kruiscomité, „voor het zoeken van een duurzame oplossing voor het probleem van zoveel onschuldige slachtoffers" De laksheid die men nu aan de dag legt, aldus de drie ex-hoge com missarissen, „houdt onrecht en onverdraaglijk lijden in stand en komt neer op een wrede aanslag op de rechten van de mens" De veertigduizend Cambodjaanse vluchtelingen die twee weken geleden met geweld door Thai land zijn teruggestuurd naar het noord-westen van Cambodja, zullen allen sterven als zij niet onmiddellijk van voedsel worden heeft men gisteren i kringen van wester se diplomaten in Bangkok. Twee van dè veertigduizend zijn er in geslaagd, naar Thailand terug te keren. Zij hebben Bangkok be reikt na vijf dagen lopen. Ach tendertig anderen waren onder weg onderschept en naar Cam bodja teruggestuurd. Volgens de twee, die van Chinese afkomst zijn, hebben de 40.000 niets te eten en kunnen zij hun hongers slechts stillen met boomblade ren. Als zij niet onmiddellijk rijst krijgen, zullen ze over een week allemaal dood zijn, aldus de twee Naar hun zeggen hebben drie honderd mensen het leven verlo ren toen zij, in een poging op nieuw op Thailands gebied te komen, op mijnen trapten. In Bangkok is onmiddellijk een hulpcomité opgericht dat geld probeert in te zamelen. Verschei dene tonnen rijst zijn al gekocht. Het comité wacht nu op toe stemming van de Thailandse mi litaire autoriteiten om de hulp goederen naar de vluchtelingen te brengen. De marine van Maleisië heeft giste ren twee boten met Vietnamese vluchtelingen aan boord aange houden en ervoor gezorgd dat ze buitengaats blijven. Volgens de autoriteiten mogen de opvaren den niet aan land gaan. Een van de twee boten maakt water. Ma leisische zeelieden hebben de vrouwen en kinderen aan boord gebracht van Maleisische pa trouillevaartuigen, zodat men het lekke schip kan repareren. VN-functionarissen en Vietname se vluchtelingen hebben gezegd dat volgens hen de Vietna mezen die op dit moment al in Maleisië zijn, veilig zijn, in elk geval tijde lijk. De functionarissen van de VN- vluchtelingenhulp komen tot de conclusie dat Maleisië, in afwij king van het dreigement dat de vluchtelingen massaal de zee op zullen worden gestuurd, voorlo pig het volgende beleid zal voe ren ten opzichte van de vluchte lingen uit Zuidoost-Azië: de Vietnamezen die reeds in het land zijn, mogen blijven en zullen allen overgebracht worden naar een kamp dat onder toezicht staat van de Verenigde Naties, verhoogde waakzaamheid van de i te voorkomen dat nog r vluchtelingen aan land ko- zware diplomatieke druk op wes terse landen om hen Vietnamese vluchtelingen te doen opnemen, en op Vietnam om de vluchtelin genstroom te doen verdwijnen. Wat het laatste punt betreft bestaat er enige aanleiding aan te nemen dat Vietnam daar mee bezig is: sinds 15 juni is slechts één boot met 63 personen aan boord in Hongkong aangekomen en zijn vijf boten de Maleisische territo riale wateren binnengevaren Voor de bekendmaking van de Maleisische regering dat zij des noods de rond 75.000 .bootvluch telingen' de zee op zou sturen, ar riveerden dagelijks verscheidene boten, boordevol Vietnamese vluchtelingen, op beide plaatsen. Mensen die uit Vietnam gevlucht zijn, mogen naar hun vaderland terugkeren op voorwaarde dat zij „hun fouten erkennen", zo heeft gisteren de Vietnamese ambas sadeur in Maleisië, Vu Bach-mai, op een persconferentie in Kuala Lumpur verklaard. Volgens de ambassadeur hebben de vluch telingen hun land „onwettig" verlaten. Als zij terugwillen, moe ten ze bereid zijn zich neer te leg gen bij de „na-oorlogse" toestand die in het land bestaat. Ander zijds ontkende hij „lasterlijke beweringen" als zou Hanoi het massale vertrek van Vietname zen hebben georganiseerd. Daar entegen, zo zei hij, „stelt deze uit tocht ons voor talrijke problemen zoals gebrek aan intellectuelen en ambtenaren" De ambassadeur bracht de wens van de Vietnamese regering naar voren, met de buurlanden en het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties samen te werken aan de oplossing van het vluchtelingen probleem. Tran Muoi Doorgronden zijn vrouw, beiden 71 jaar oud. die met hun kinderen uit Vietnam vluchtten, samen met 623 anderen op een klein bootje, komen in Maleisië uitgeput aan land. BERGEN (AFP) - Generaal Alexander Haig, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft gistermiddag gezegd naar aanleiding van de mislukte aanslag op zijn leven gisterochtend, dat hij de laatste tijd was bedreigd door terroristische groeperingen. Haig zei dit tijdens een perseonfe- rentie op het hoofdkwartier van de NAVO, Shape, in de Belgische plaats Casteau. De generaal verklaarde: „Ik heb bedreigingen ontvangen waar van ik de bron liever niet noem. Een jaar geleden was ik het doel wit van een terroristische organi satie waarvan ik de naam niet zal noemen." Haig, die op 30 juni zijn functie bij de NAVO neerlegt, be schouwt de aanslag op zijn per soon als „een ongelukkige uiting van onze onrustige tijden waarin rechtse en linkse krachten op onwettige wijze veranderingen trachten te bewerkstelligen" Generaal Haig achtte het uitgeslo ten dat deze aanslag ook maar iets te maken zou hebben met ambi ties voor het Amerikaanse presi dentschap, die hij volgens som migen zou hebben. „Ik heb niet voldoende steun van hen onder vonden om te rechtvaardigen dat ik die ambities zou hebben" zo zei hij. Hij sloot eveneens elk ver band uit met de aanslag op de Engelse ambassadeur bij de NA- MEXICOSTAD (AFP) - De grootste ecologische ramp uit de geschiedenis van de olie industrie speelt zich sedert begin juni af in de wateren op 80 km van Campeche dat in het zuidoosten van Mexico ligt. Volgens sommige deskundigen zullen gedurende twee a drie maanden dagelijks nog hon derdduizenden liters olie in die wateren stromen. Deze zone, om haar zeefauna en -flora een van de kleinoden der wereld, wordt bedreigd door een olievlek zonder weerga. Het onheil begon op 3 juni met het zinken van het booreiland "Sedco 135" in de Golf van Mexico. Het ongeluk gebeur de na het ontsnappen van olie en gas op 3.616 meter diepte tijdens het boren van een gat door de staatsoliemaatschap pij Pemex. Het boorgat "Ix- toc 1" raakte in brand. De olievlek heeft al het hele ge bied van Campeche aange tast, een van de grootste gar- nalenkweekgebieden ter we reld. De olielaag van een paar honderd miljoen liter olie die zich verplaatst, stuwt duizen den dode vissen voor zich uit. Dezer dagen is de bekende Amerikaanse bedwinger van oliebranden Red Adair erin geslaagd de brand in de "Ix- toc 1" te blussen waardoor het ontsnappen van olie en gas tot staan gebracht werd. Maar door de druk is in de put een nieuwe breuk ontstaan waar door eenzelfde hoeveelheid gas ontsnapt die het noodza kelijk maakt de enorme toorts weer aan te steken. De enige mogelijkheid om een einde aan de situatie te maken is het boren op dezelfde diep te, op een afstand van 800 me ter, put c de druk van het ontsnappen de gas,te verminderen. Maar dat zal nog twee a drie maan den tijd vergen. Afgezien van de schade aan het milieu beloopt de materiele schade al de 50 miljoen gul den. VO begin van het jaar, waarvan een Belgische bankier het slacht offer werd. Deze aanslag is toege schreven aan de IRA, het verbo den Ierse Republikeinse Leger De Nederlandse minister van de fensie, Scholten, heeft mede na mens zijn ambtgenoot van bui tenlandse zaken, Van der Klaauw, generaal Haig telegra fisch laten weten diep geschokt te zijn door de aanslag op zijn le ven. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren bekendgemaakt. De ministeis Scholten en Van der Klaauw wensen hem geluk met de ontsnapping aan wat zij noe men „deze zinloze terroristische daad" Een motorrijder die de Belgische politie gistermiddag in de buurt van Ath ten noordwesten van Bergen had aangehouden, is weer vrijgelaten. Hij werd ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de aanslag op Haig. Na derhand bleek dat hij er niets mee te maken had. Sandinistenonder wie twee vrouwelijke leden, houden de wacht bij een versperring in de nabijheid van het vliegveld van Managua. De foto werd gemaakt tijdens een gevechtspauze. De barricade wordt zowel door man nelijke als vrouwelijke strijders bemand. Van nazi-sympathieën (Van c correspondent) BONN - De senator van volkshuis vesting van de Westduitse stad staat Bremen, Hans Stefan Seif- riz (52 jaar, SPD), is gisteren afge treden nadat bekend was gewor den dat hij als bijna 18-jarige journalist in 1944 gepleit had voor de totale vernietiging van de jo den. Seifriz, die sinds 1969 lid van de Bremer senaat was, wil zijn partij bij de deelstaatverkiezin gen in oktober „niet tot last' zijn. De onthullingen over zijn verleden verschenen in het dicht bij de CDU staande weekblad Weser Report. Destijds schreef Seifriz over de joden als een „door God vervloekt ras". En: „Wij moeten de Führer uit het diepste van ons hart dankbaar zijn dat door de na- tionaal-socialistische staatsvorm de geboorte van gezonde kinde ren wordt gegarandeerd" De Weser Report wijst erop dat de CDU-Bondsdagafgevaardigde Hans Edgar Jahn wegens over eenkomstig gedrag in de oorlog van zijn zetel in het direct geko zen Europa-parlement afstand moest doen. In tegenstelling tot Jahn heeft Seifriz zijn uitlatingen nooit ontkend. Hij wijst erop dat hij in 1961 pas voor de Bondsdag kandideerde toerl zijn oorlogsge drag door de Bremer SPD en de Israëlische gemeente in Bremen was onderzocht. „Ik heb mijn toenmalige gedrag altijd diep be treurd", aldus Seifriz. Aangenomen v/ordt dat het blad Weser Report zijn onthulling heeft gepubliceerd als tegenaan val tot de onthullingen over de CDU-afgevaardigde Jahn. In dit verband wordt er in Bonn op ge wezen dat het conservatieve dagblad Die Welt enige maanden geleden bekend maakte dat Bondspresident Walter Scheel lid van de NSDAP was geweest, nadat eerder het Deutsche All- gemeine Sonntagsblat had ge publiceerd dat de parlements voorzitter en toekomstig staats hoofd Karl Carstens (CDU) lid van de nazi-partij was ge weest. Nog niet zo lang geleden moesten twee andere politici consequen ties trekken uit hun oorlogsver leden: de CDU-premier van Ba- den-Württemberg, Hans Karl Filbinger, en de CDU-minister van justitie van de deelstaat Ne- dersaksen, Puvogel. Beiden ver klaarden toen dat er een hetze campagne tegen hen was ge voerd, die voornamelijk werd ge voerd door SPD-politici. ISRAËL (AFP/UPI) - Egypte heeft op de besprekingen met Israël en de VS in Herzliya over Palestijn se autonomie een "beginsel verklaring" voorgesteld over het recht van de Palestijnen op zelf beschikking en het recht van de vluchtelingen terug te keren. Dit is van welingelichte kringen ver nomen. De Egyptische premier, Moestafa Chalil, die de delegatie van zijn land leidt, zou hebben gezegd dat gesproken zou moeten worden van "de autonomie als noodza kelijke etappe voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten" op basis van re soluties 242 (van 1967) en 338 (van 1973) van de Veiligheidsraad. "Van nu af aan moet de filosofie van de onderhandelingen gede finieerd worden", zo lichtte de Egyptische woordvoerder, Ezzet Abdel Latif, toe. De Israëlische delegatie onder lei ding van de minister van bin nenlandse zaken, Burg, zou de aankondiging van dergelijke al gemene beginselen willen ver mijden. Zij zou het begin van concrete besprekingen willen aankondigen, zoals de verkies baarheid van kandidaten voor de toekomstige Palestijnse "be stuursraad", de bevoegdheden van de raad e.d. Zij zou niet willen ingaan op de toekomst van de be trokken gebieden. Dat onder werp zou volgens de akkoorden van Camp David pas op een later tijdstip besproken hoeven wor den. Overigens verliepen de besprekin gen die vandaag nog voortduur den volgens de Egyptische woordvoerder op een vriend schappelijke en praktische wijze BRASILIA (DPA) - Brazi lië, het grootste land in Latijns-Amerika, heeft gisteravond de diploma tieke betrekkingen met het door een burgeroorlog geteisterde Nicaragua verbroken, dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Brasilia bekendgemaakt. De Bra ziliaanse ambassadeur in Managua heeft opdracht gekregen naar zijn land terug te keren. Met het besluit van de Braziliaanse regering raakt het regime van Somoza steeds nadrukkelijker geïsoleerd. Talrijke andere staten zijn Brazilië al voorgegaan. Daar toe behoren Mexico en het aan Nicaragua grenzende Costa Rica. Ook Ecuador en Grenada - dat de voorlopige regering van het San- dinistische Bevrijdingsfront heeft erkend - hebben geen am bassadeurs meer in Managua. Columbia heeft tot nog toe zijn ambassade in Nicaragua open gehouden om vluchtelingen poli tiek asiel te kunnen verlenen. Verhevigd De gevechten tussen de Nationale Garde en het Sandinistische Be vrijdingsfront zijn verhevigd. In de hoofdstad Managua maken de guerrillastrijders tunnels om hun tegenstanders in een hinderlaag te krijgen. In het belegerde district El Dorado in Managua maakte de Nationale Garde volgens geëvacueerde ge zinnen, ondanks hevig mortier vuur en luchtaanvallen met groot verlies aan mensenlevens weinig vorderingen. Telkens wanneer patrouilles oprukten liepen zij in de val van de Sandinisten die tunnels gebruikten die zij hadden gegraven voordat zij het district een week geleden hadden geëva cueerd. De Sandinisten, die geloven dat zij nu de mogelijkheid van overwin ning hebben, verwierpen het aanbod dat Somoza afgelopen weekeinde deed voor een dialoog met leden van de Organisatie van Amerikaanse Staten, OAS, om een vreedzame oplossing voor de crisis te zoeken. "Wij winnen de oorlog en Somoza weet dat", zei een jonge Sandinistische leider in Barrio Blando. Buitenlandse militaire waarnemers zeiden dat de opstandelingen de burgeroorlog in 60 dagen kunnen winnen tenzij hun aanvoerlijnen in het zuiden worden afgesneden. Costa Rica en Panama hebben de guerrillastrijders openlijk gehol pen. De guerrillastrijders hebben al ruim twee weken Leon, de op een na grootste stad. 89 ten noord westen van Managua, in handen. Ook beheersen zij Masaya, 26 km ten zuiden van de hoofdstad, Ma- tagalpa, 130 km ten noordoosten van Managua, Diriamba, 42 km ten zuiden van de hoofdstad, en een dozijn noordelijke plaatsen. Zij waren oorspronkelijk van plan hun voorlopige regering te vesti gen in Rivas, 26 km ten noorden van de Costarieaanse grens. Maar die stad konden zij niet verove ren. De regeringstroepen zouden ook vier belangrijke toegangs wegen naar Managua beheersen. De Sandinisten schijnen hun posi ties aan verschillende fronten niet voldoende versterkt te heb ben om hen in staat te stellen hun aangekondigde opmars naar Ma nagua te beginnen. Rots Somoza heeft gisteravond in een vraaggesprek verklaard dat hij "hecht als een rots aan het hoofd van zijn land zal blijven staan". Hij zei dat hij de situatie in de hand had. Over het verbreken van de diplo matieke betrekkingen door Bra zilië merkte hij op dat dat land "slecht geïnformeer was". Hij zei dat hij de macht niet uit han den zou geven om te voorkomen dat zijn land in handen van de marxistisch-leninisten valt "Als het Sandinistisch communisme zich van Nicaragua meester maakt, zal het heel Midden-Ame rika kunnen beheersen, invloed op Mexico kunnen uitoefenen waar zich veel armen bevinden, en aldus doordringen in een hoek aan de grens van de VS" KAMPALA (AFP) - President Bi- naisa van Oeganda heeft gisteren de samenstelling van zijn kabinet voltooid. Hij heeft aangekondigd dat hij zelf buitenlandse zaken zal beheren. Het nieuwe staatshoofd had woensdag 11 ministers benoemd. Gisteren wees hij Picho Owiny, oud-journalist aan als minister van voorlichting. Minister voor regeringsaangelegenheden, een nieuwe portefeuille, is Okwenje die jarenlang een hoge functie bekleedde bij het kabinet van de president. In Kampala zijn gisteren opnieuw demonstraties voor de afgezette president Jusuf Luie gehouden. De betogers brachten wegver sperringen aan en gooiden stenen naar auto's om arbeiders en voedselvoorraden voor de stad tegen te houden. Aanhangers van Luie stalen auto's en staken die in brand. Verschei dene arbeiders zouden op weg naar de stad geslagen te zijn. De staatsradio riep gisteravond alle regeringsambtenaren om zich op hun werk te melden. Wegblijven zou streng worden gestraft. De radio zei dat achter de protesten een Lule-gezinde groep zit die zich „interne gezamenlijke on dergrondse bevrijders" noemt en waarschuwde dat tegen vanda lisme en sabotage hard zou wor den opgetreden. ONGEWONE SERENADE Nadat gisteren brand was uitgebroken in een hotel in Boumt mouth in Engeland heeft Henrvk Szenng, de befaamde con« violist, de ontdane gasten gekalmeerd door op zijn Stradiva serenades te spelen. Alle gasten in het hotel waren om vier uur gewekt en het grasvek opgestuurd, ook Szenng. Toen iedereen daar halfgekleed. bezorgd en geschrokken op he grasveld stond, suste Szering de gemoederen met vioolspel De in Polen geboren en in Mexico wonende violist maakt eer concertreis door Engeland. De brand, in de personeelsvleugel van het hotel, was snel bedwon gen. DUUR KASTJE Een Londense antiquair van "Heim Gallery" heeft gisteren in Mo naco een record-prijs van omgerekend 3.5 miljoen gulden betaald voor een antieke hoekkast stijl Louis XV. Dat gebeurde op de eerste dag van de verkoop door het Britse veilinghuis Sotheby's van de collectie antieke meubelen van de Saoedische zakenman Akram Ojje die tevoren toebehoorde aan de familie Wildenstein. ROKEN AANGEPAKT Tudens het vierde wereldcongres over roken en gezondheid in Stockholm is besloten om het rookprobleem op internationaal niveau bij de hooins te vatten. Daartoe is een stuurgroep be noemd. waarvan de Nederlandse arts en inspecteur van de ge neeskundige hoofdinspectie van het ministerie van volksge zondheid, Wafelbakker, voorzitter is. De internationale anti-rookactie is volgens Wafel bakker een direct gevolg van de oproe p van de directeur-generaal van de wereldge zondheidsorganisatie Mahler, om in internationaal verband te gen het roken ten strijde te trekken De actie heeft als doelstellin gen ideeen en materialen op het gebied van anti-rookcampagnes uit te wisselen, de samenwerking tussen de verschillende anti rookorganisaties te verbeteren en om de rechten v an met-rokers te stimuleren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13