Wapenvertoon bij défilé Kantonrechter KOEMANS DRAAIT RUSTIG 'WARM' Rondjes rijden in ochtendjas, niets aan de hand G0EDK00P#GEZELLIG Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering vandeEuropeesche. De Europeesche. Uw ideale reisgenoot. DINSDAG 26 JUNI 1978 Raadsleden: „Ging Pro Patria te ver? LEIDEN - Hadden leden van het "studentenweerbaarheids- korps" Pro Patria toestemming om afgelopen zaterdag met vuurwapens met opgestoken ba jonetten door Leiden te lopen? Of handelde Pro Patria daarmee misschien in strijd met de wet? Dat willen de raadsleden r Koning (PvdA) en van der Putten (PSP) weten van het college van burgemeester en wethouders van Leiden. Volgens deze raadsleden is gewa pend vertoon in uniformen door weerbaarheidskorpsen of schiet verenigingen in de gemeente Leiden niet op zijn plaats. Stu- dentenaktiviteiten worden door Vragen over lustrumviering LEIDEN - De raadsleden Koning (PvdA) en Van der Putten (PSP) hebben het college van B en W vragen gesteld over de viering van het 33ste lustrum van de stu dentensociëteit Minerva. De beide raadsleden willen onder meer weten of het college het niet ongewenst vind om het Van der Werfpark voor besloten feesten te gebruiken waardoor het gebruik van het park door de binnen stadsbewoners wordt geblok keerd met prikkeldraad. Men wil weten wat voor richtlynnen het college hanteert voor het verle nen van medewerking aan volks feesten en of het college ook niet van mening is dat bij het verlenen van vergunningen geen onder scheid gemaakt dient te worden tussen de verschillende groepen uit de bevolking. Koning en Van der Putten vragen het college verder welke afspra ken er zijn gemaakt over de ver goeding van schade aan het pas opgeknapte Van der Werfpark en wat de kosten voor de gemeente zijn van de lustrumactiviteiten. Tenslotte willen de raadsleden van het college weten of de me dewerking aan het houden van autorally's in de stad niet onge wenst is uit het oogpunt van ver keersveiligheid, milieuvervui ling en zuinig energiebeleid. de Leidse gemeenschap getole reerd, maar "historische gegroei de tradities" zijn volgens Koning en Van der Putten uit de tijd. Zij menen dat burgers er aanstoot aan kunnen nemen dat studenten met steek- en vuurwapens zijn uitgerust. De gebeurtenis die aanleiding is voor de vragen is het défilé dat de studentenvereniging Minerva za terdagmiddag door Leiden hield. Dit ter gelegenheid van het lus trum van deze vereniging. Ook een delegatie van de studenten- weerbaarheidsvereniging Pro Patria (onderdeel van Minerva) liep, volgens getuigen bewapend met half-automatische geweren met opgestoken bajonet mee in het défilé van studenten en oud studenten. Pro Patria is een half-militaire or ganisatie die onder de wet op de weerkorpsen valt en verant woording schuldig is aan de pro vinciaal militair commandant van Zuid-Holland, kolonel J.W Harkink. Deze kolonel zegt dat Pro Patria geen bijzondere toestemming nodig heeft om met half-automa tische wapens (zoals de Garrand M 1 waar zaterdag volgens toe schouwers mee geparadeerd werd) rond te lopen. Kolonel Harkink; "Zij hebben machtiging om wapens mee te voeren, wanneer het gaat om wa pens die ik ze verstrekt heb" Zo'n wapen is de Garrand, vroe ger behorend tot het arsenaal van de Koninklijks Landmacht. Van de noodzaak om bij Pro Patria extra toezicht te houden is vol gens de kolonel nooit iets geble ken. Munitie kan Pro Patria al leen krijgen voor het schieten op de garnizoensschietbaan in Den Haag. De kolonel kan geen direct ant woord geven op de vraag of het voeren van bajonetten (steekwa pens) ook tot de vrijheid van Pro Patria behoort. "Ik kan mij om standigheden voorstellen waar onder dat in een ceremonie toe gestaan is", zegt de kolonel. Bij de Leidse politie verwijst men naar het college van burgemees ter en wethouders, dat voor de optocht een vergunning heeft ge geven. Van Pro Patria was voor zitter Hammerstein niet voor commentaar bereikbaar ADVERTENTIE ADVERTENTIE LEI DEN - Op de Garenmarkt start te gisteren de steeds als autorally aangekondigde puzzelrit van Minerva. "Het is een gewone puz zelrit, er zit geen enkel tijd- of wedstrijdelement in", aldus één van de studenten. De ongeveer tweehonderd deelnemende auto's vertrokken één voor één en wer den door hun routebeschrijving meteen Leiden uitgestuurd. Er zat wel een ludiek element in de tocht, de één had zichzelf en zijn auto rwg gekker uitgedost dan de ander. De politie deed af en toe een oogje dicht UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale oAanbieding: Wie 4 weken van tevoren bij ons z'n geboortekaartjes bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze GRATIS Een katoenen draagtas of échoudertas bij iedere opdracht boven f 50,- KADO. Nieuwe Rijn 34 tel. 071 146291 MULTICOPY voor al uw handels- familiedrukwerk ADVERTENTIE LEIDEN - Vier inbraken in dezelf de nacht, van zondag op maan dag, en in dezelfde buurt, twee in de Prinsenstraat, een in de Mar- nixstraat en een in de Prins Fre- derikstraat.' Uit beide woningen in de Prinsenstraat werd niets ge stolen, alleen verdween uit de ene woning een houten kistje dat in de andere woning werd terugge vonden. Uit de (boven) woning in de Marnixstraat werd ruim acht honderd gulden en een aantal gi robetaalkaarten gestolen en uit de woning in de Prins Frederik- straat ruim vijfhonderd gulden. In alle vier gevallen waren de be woners thuis. Volgens de politie werd steeds op heel eenvoudige wijze binnengedrongen met een loper, zoals eind vorige week ook in drie gevallen in de buurt van de Herenstraat. De politie raadt be woners daarom aan een knip op de deur te laten aanbrengen. Ineens had hij met zijn auto bo venop die andere, geparkeer de, auto gezeten. Met drank gebruik had dat niets te ma ken; "Ik had wel wat gedron ken, maar daar had ik hele maal geen last van, niets aan de hand", zei verdachte Van V. gisteren tegen kantonrech ter Van Dijke. Officier van Justitie Van der Ham onthul de echter uit eerdere verkla ringen van Van V., en uit die van de politie, wat er aan de hand was geweest. Van V. verveelde zich thuis, dronk vier pijpjes bier en anderhalf glas rosé en stapte daarna in zijn auto voor een nachtelijke rit. Opmerkelijk detail daarbij was dat hij slechts was ge kleed in een ochtendjas met daaroverheen een regenjas. "Ik zal op het tenue niet teveel ingaan", zei Van der Ham: "Maar er was duidelijk wel iets aan de hand. Hoe ver klaart u anders dat de politie u een rijverbod van acht uur heeft opgelegd. Bovendien was het zo dat de politie is gewaarschuwd door bewo ners die u alsmaar rondjes za gen rijden". De verdachte wist niet veel meer te zeggen dat dat hij de geëiste boete van 250 gulden plus vier maanden voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs wel wat hoog vond. Rechter Van Dijke veronderstelde dat Van V. als opperman toch wel genoeg verdient om die boete te kunnen betalen. "Dat valt wel mee", zei Van V.; "Dan valt het dus niet tegen", repli ceerde Van Dijke, en legde de geëiste straf op. Bij het leggen van stalen dak platen op een hal bij Mijnders aan de Langegracht is een werknemer van het bedrijf dat dit werk uitvoerde van vijf meter hoogte naar beneden gevallen en daarbij vrij ern stig gewond geraakt. Hij brak onder anderen drie ribben en een heup. Het hoofd van het bedrijf was gisteren gedag vaard omdat hij volgens het Openbaar Ministerie niet had gezorgd voor voldoende vei ligheidsmaatregelen. Hij had moeten zorgen voor vangnet ten of gordels. Gordels waren er wel, maar daar zaten geen lij'nen aan en ze werden niet gebruikt. De advocaat van het bedrijfs- hoofd, die zelf niet aanwezig was, was van mening dat in dit geval gordels of vangnet ten niet noodzakelijk waren. Hij zei: "Als je nu met die dakplaten over een smalle balk moet balanceren is het wat anders, maar hier was het een groot vlak waarover de LEIDEN - In de districtskam pioenschappen is het gisteren wel duidelijk geworden, dat men van goede huize moet komen om de no 1 van Forescate, Henny Koemans van de districtstitel af te houden. Zo gemakkelijk gleed hij langs Hans Ekker (6-2 6-1) en Mark Nije (6-4 6-0) dat er niet eens sprake was van een war ming up. En dat terwijl de twee jeugdige tegenstanders, die hij aan de overzijde van het net trof, bepaald niet slecht speelden. Vooral Mark Nije deed herhaal delijk voortreffelijk werk met zijn racket, om dan te ervaren dat Henny Koemans het nog net een beetje beter deed. Voor de sensatie-toeschouwers viel er weinig te beleven. Alleen in het heren enkel B werden en kele verrassingen genoteerd. De geroutineerde Ad van der Berg had bijvoorbeeld veel moeite om zich te ontdoen van Peter van Pa ridon, 6-4, 2-6, 6-3. De slimme tempovertraging van Paridon ontlokte bij Van der Berg vele Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. Evenals Ad van der Berg moest ook Bart van der Feen drie sets op het gravel staan om langs Jan Pieter Hop te komen. 6-3, 4-6, 6-3. Hoe wel hij in de derde set niet in wer kelijke problemen kwam, had er voor Jan Pieter Hop wat meer in gezeten als hij in die fase met wat meer lef had getennist. Bij de dames B won Rosemarie Verdegaal heel krap van Marion Schouten (6-3, 1-6, 7-5) en kon Karin Braakman gelucht ademhalen na haar zege op Jacqueline van Wijk, 3-6, 7-5, 6-4. Door deze zeges plaatsten beiden zich Voor de laatste acht. Zover kwamen in het veel sterker bezette heren enkel C ook Freek van der Capellen en Joost Roo- denburg. Eerstgenoemde had het niet moeilijk. Tegen Van Es werd het 6-0, 6-1 en tegen Mare de la Bretonniere 6-1, 6-3. Joost Roo- denburg won overtuigend van Horbach (6-2 6-0), maar stuitte vervolgens op taaie tegenstand van Snik, 4-6, 7-6, 6-3. De in dit nummer no 1 geplaatste Edwin Bosch zal hard moeten werken om die plaatsing waar te maken. Naast de overige geplaatsten Tönjann. Mark Nije en Freek van der Capellen zijn er nog meer ka pers op de kust. Bij de dames deden de no 1 en 2 geplaatste Petra Wessels en Truus Tönjann hun plaatsing eer aan. Petra Wessels klopte Dem- mink (6-4 6-3) en Truus Tönjann bedwong Van de Bakker, 7-5 7-5. Bram Madera krijgt in de halve fi nale van het heren enkel B Henny Koemans tegenover zich als hij weet te winnen van Blommen- daal en Brooshooft. Als Koemans zijn huidige vorm weet vast te houden dan is Madera echter kansloos. Andere kanshebbers voor de finale zijn Arnold van der Capellen en Peter Pauwels, resp. twee en drie geplaatst. FRANK BONTE. werknemers liepen en ieder normaal mens die even zijn dopjes openhoudt loopt geen enkel gevaar. Maar als je om een onverklaarbare reden af wezig bent, ja dan kun je in elk putje vallen en over elk drempeltje struikelen." Officier Van der Ham was een andere mening toegedaan, hij zei dat het op een hoogte van vijf meter altijd gevaarlijk werken is en veronderstelde dat mijnheer de advocaat zelf nog nooit zo hoog gestaan heeft, of alleen om van het uitzicht te genieten. "Nu komt het komische", zei de advocaat"Want vorige week ben ik zelf in de dakgoot van mijn huis geklommen, en die is acht meter hoog, om hem leeg te scheppen want de hele boel dreigde onder te lopen" "Dan bent u door het oog van de naald gekropen, want van ochtend las ik in de krant dat de rechter Maastricht op die Het maakte op de advocaat weinig indruk, als hij mijn heer de rechter een hand wil de geven en het ongeveer vijf tien centimeter hoge opstapje over het hoofd zou zien, zei hij, zou hij ook een doodss- mak kunnen maken. Het publiek hield de adem al in toen hij zich ter demonstratie naar het opstapje begaf, maar de doodssmak bleef uit. De officier noemde maar gauw zijn eis, voor er nog meer on gelukken konden gebeuren; 750 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk. Rechter De Koning was het daar niet helemaal mee eens, maar evenmin met het ver zoek tot onslag van rechts vervolging van de advocaat. Hij koos de gulden midden weg met een boete van 250 gulden, omdat hij van mening was dat de gordels die aanwe zig waren voldoende veilig heid zouden hebben gebo den, als ze maar gebruikt zouden zijn. MARGA WUIS. ADVERTENTIE Bij een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een komplete, de Ideale van de Europeesche. Want met een reis verzekering van de Europeesche heeft u de slagvaardige Europeesche S.O.S. CENTRALE altijd achter de hand. Dagen nacht bereikbaar voor direkte hulpver lening. By ziekte, een onverhoopt ongeval, bij overlijden. Da's wel zo veilig. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesche S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelijke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en /of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs bij geldnood. En verder recht op komplete rechts bijstand en vergoeding van" allerhande kosten zoals huur van een vervangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat. U heeft wel een reis verzekering van de Europeesche, maar dit jaar (nog) geen I.A.V. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesche S.O.S. CENTRALE die de belang rijke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappij waarbij u eventueel recht op hulp hebt. Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesche plus I.A.V. de meest ideale kombinatie meteen maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesche, met liefst 10 vestigingen in Europa. Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1,- per persoon per dag. I.A.V. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie belasting) per verzekeringsbewijs. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u bij meer dan 8.000 assurantie adviseurs onze reisverzekeringen ifsluiteninformeer bij de assu - rantiekantoren, bij de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. EUROPEESCHE VVV 1777 VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N V

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12