"Shalom '79% een andere vredeskrant Waterpoloteam wil weer naar top DINSDAG 26 JUNI 1979 PAGINA 11 De krant die het Interkerkelijk Vredesberaad elk jaar uit geeft ter gelegenheid van de "Vredesweek" (begin sep tember) staat al jarenlang bloot aan ongezouten kritiek uit rechts-christelijke kring. Men verwijt het IKV politieke eenzijdigheid en een onjuist gebruik of helemaal geen gebruik van bijbelse gegevens voor zijn opstelling te genover het vraagstuk van oorlog en vrede. v Aii: VS HENGELO - Met de wijding van monnik Isa Ised (links) tot bisschop Juileus is Hengelo (Overijssel) het centrum geworden van de Syrisch-orthodoxe kerk in dit deel van Europa. Patriarch Ignatius Jacob de Derde (midden) uit Damascus leidde de kerkelijke plechtigheid als hoofd van de Syrisch-orthodoxe kerk voor Antiochië en het hele Oosten. De kerk waar de dienst werd gehouden was niet groot genoeg om de ruim 2000 christen-Turken te bevatten. Europa telt ongeveer 25.000 christen-Turken. Dit onbehagen over het IKV en zijn publikaties en acties (de laatste: Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land) heeft nu geleid tot de op richting van een alternatieve stichting, "Bijbel en Vredes vraagstukken" geheten. Ze is ge vestigd in Voorthuizen. De enige overeenkomst met het IKV is dat beide zich richten op 1 de Vredesweek. B. en V. heeft voor de verbreiding van haar ideeën geen aparte week uitge roepen. Wel brengt de nieuwe or ganisatie begin september een eigen krant op de markt, "Sha lom '79", en dat is, als we het se cretariaat in Huizen mogen gelo ven, in brede kring met instem ming begroet. Geen binding Wat de stichting "Bijbel en Vredes vraagstukken" betreft, die is van de grond gekomen door een ini tiatief van een aantal christen journalisten en christen-leraren godsdienst en maatschappijleer De stichting heeft geen enkele binding met een andere organisa tie of kerk. Het betreft hier een zuiver particuliere aangelegen- J heid. Blijkens een vorige week uitgege ven persbericht wenst de stich ting "te voldoen aan de vraag naar andere en meer bijbels ge fundeerde voorlichting". Uit de lijst van personen die de al ternatieve vredeskrant van harte aanbevelen blykt overigens wel uit welke hoek de wind waait. Er worden in die lijst zestien her vormde predikanten genoemd, van wie verreweg de meesten be horen tot de Gereformeerde Bond. Uit deze omgeving alleen de Katwijk-Zeese ds. W. Arke- raats. Ook de studiesecretaris van de Bond, ds. C. den Boer te Wou denberg, geeft er zijn naam aan. Bij de gereformeerde predikanten vinden we dr. B. van Oeveren (Rijnsburg) en ds. W. D. Omta (Boskoop). Ook een aantal christelyk-gereformeerde en vrijgemaakt-gereformeerde (bui ten verband) dominees heeft zich achter "Bijbel en Vredesvraag stukken" geschaard, alsmede ds H. Rijksen van de Gereformeerde Gemeente in Zoetermeer en de Eindhovense baptistenpredikant A. J. van de Wetering. Onder de niet-predikanten laten zich noe men de Kamper hoogleraar J Ook het oud-kamerlid P. Jonge ling beveelt de alternatieve vre- deskrant "Shalom '79" van harte Douma (vrij gemaakt-gerefor meerd), de Eerste-Kamerleden P. C. Elfferich, A. J. Kaland en K de Vries (allen CDA), ir. J. van der Graaf te Huizen, hoofdredacteur van "De Waarheidsvriend" en al gemeen secretaris van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk, de evangelist Ben Hoe kendijk (Putten), het oud-ka merlid P. Jongeling (GPV), de Amsterdamse hoogleraar (VU) dr. A. Troost en dr. C. J. Verplan- ke, burgemeester van Ridder kerk. Een in geestelijk en kerkelijk op zicht zeer verscheiden gezel schap. In het afstand nemen van het Interkerkelijk Vredesberaad heeft men elkaar echter broeder lijk gevonden. Allerhande Een werkgroep uit de stichting B en V. heeft de krant "Shalom '79" voorbereid. De uitgave gaat zes tien pagina's tellen, "waarin al lerhande aspecten van het vraag stuk van oorlog en vrede aan de orde worden gesteld". De krant wordt gepresenteerd als "een bijbels verantwoorde bijdrage voor gesprekken op scholen, in groepen en in kerkelijke bijeen komsten". "Ze zal een belangrij ke inbreng hebben bij de opinie vorming en wijzen op de verant woordelijkheid en de taak die ie der mens naar bijbelse maatsta ven in deze wereld heeft". In de krant komen een studie over het begrip "vrede" in de bijbel en een artikel over de oorzaken van oorlog en geweld. Tn een interview zegt minister W Scholten van defensie: "In een si tuatie dat kernwapens er zijn en dat de kennis om ze te maken niet kan worden uitgeroeid, zie ik voor mij maar één hoofdtaak- voorkomen dat er ooit gebruik van wordt gemaakt" Twee leerlingen van een middelba re school in Ridderkerk hadden een gesprek met NAVO-secreta- ris-generaal mr. Luns. "Moet men soms tegen een onderdruk kend regime, dat men volstrekt afwijst en dat andere volken wil onderwerpen om ze onder die zelfde dictatuur te laten leven zeggen: kom maar? Of moet men een afschrikking hebben die dat regime verhindert om tot open lijke geweldpleging over te gaan?" Een hervormd synodelid, enkele kamerleden (CDA en GPV), een hoogleraar en een militaire des kundige hadden een gesprek over kernbewapening. Daarvan zal de krant uitvoerig verslag doen, "als aanzet tot een op zich bijzonder noodzakelijke discus sie en een daaruit voortvloeiende opinievorming" Verder dan nog een bijdrage over de militaire verhoudingen in de wereld, een interview met de on langs afgetreden vice-admiraal Veldkamp, een paar verhalen over het leven in Oost-Europa en een artikel over de kwestie "dienstweigering" Dat laatste gaat met name in op de motieven van hen die het leger afwijzen maar geen bezwaar hebben tegen het optreden van bevrijdingsbe wegingen zoals in Zuidelijk Afri ka. "Shalom '80" De stichting "Bijbel en Vredes vraagstukken" heeft alle scholen voor christelijk voortgezet on derwijs in kennis gesteld van de verschijning van de krant. Veel scholen deden al een bestelling, zo wordt gemeld. Ook de kerke raden van de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gere formeerde Kerken en de Neder lands-Gereformeerde Kerken CVrijgemaakt buiten verband") kregen een aanschrijving met het verzoek de krant te verspreiden. Wat de Hervormde Kerk betreft heeft de administratie van de stichting B. en V. (postbus 81 Voorthuizen) zich beperkt tot de predikanten van de Gerefor meerde Bond. De krant kost niets. De kosten van de uitgave worden bestreden uit vrijwillige bydragen van instel lingen en particulieren. De naam van de alternatieve vre deskrant zou de indruk kunnen wekken dat de stichting met deze enkele uitgave wil volstaan. Dat is zeker niet de bedoeling. Ze hoopt dat er volgend jaar een "Shalom '80" kan worden uitge geven. Eenzijdig Dat de kritiek in rechts-protes- tants-christelijke kringen op het Interkerkelijk Vredesberaad eens zou uitlopen op een tegen- initiatief, lag wel voor de hand. Als kritiek weinig of niets uit werkt, grijpt men naar eigen middelen. En die zijn in het re formatorische kamp altijd wel voorhanden. We zijn wel benieuwd of de samen stellers van de nieuwe vredes krant erin geslaagd zijn, te ont komen aan de eenzijdigheden die men het Interkerkelijk Vredes beraad verwijt. De lijst van aan- bevelers en de keuze van de ver halen geven in dat opzicht niet zo veel hoop. Ze vertegenwoordi gen, evenals de andere partij, een bepaald denken over de funda mentele vragen rond oorlog en vrede. Men zal wel béide kranten moeten lezen om zich een oordeel te kunnen vormen. Maar zullen zij die de krant van "Bijbel en Vredesvraagstukken" voor hun achterban bestellen bereid zijn de komende uitgave van het In terkerkelijk Vredesberaad daar naast te leggen? En omgekeerd uiteraard ook. Financiële bezwa ren gelden hier niet. Men hoeft de kranten alleen maar aan te vra gen. De wil is slechts voldoende Maar de wil om naar elkaar te luisteren gaat vaak teloor in de emoties die discussies over vre de, helaas ook onder christenen, loswoelen. Overigens klinkt de naam van de nieuwe stichting, "Bijbel en Vre desvraagstukken", nogal preten tieus. Er wordt hier dan toch maar weer gesuggereerd, dat een menselijke visie zo ongeveer sa menvalt met wat de bijbel zegt. Alsof ertussen een menselijke vi sie, hoe gemotiveerd ook, en het bijbelse getuigenis geen enkele spanning meer bestaat. Waar die spanning ontbreekt, wordt de bijbel juist krachteloos gemaakt. Daar weet iedereen al les al. En dan heb je ook elkaar niets meer te zeggen. Dat is niet in het belang van de snalom. S. J. DE GROOT Van Wijckerslooth. Ds. D W. Gesink te Sassenheim heeft voorlopig de geestelijke verzor ging van de protestantse patiën ten in het verpleeghuis Van Wijc kerslooth te Oegstgeest op zich genomen. Hij volgt hierin ds. Perdok op, die onlangs is overle den. Ds. Gesink (Nachtegaallaan 7 Sassenheim, telefoon 02522-11377)zal drie morgens per week in Van Wijckerslooth werk zaam zijn. Intrede. Op zondag 8 juli om half 3 zal kandidaat C. Kolkman te Zoetermeer zijn intrede doen als predikant van de hervormde ge meente in De Kaag. Hij volgt ds. Carstens op, die een paar maan den geleden naar Middelharnis vertrok. Ds. A. J. den Tonkelaar te Warmond zal hem 's morgens om half 10 bevestigen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nijverdal A. J. de Bue Scharnegoutum (Fr te Besoyen kandidaat D. Dekker Ede; aangenomen naar Sint Maartensdijk (Z.) J. G. van Loon Aalst, naar Rhoon G. J. van den Bogerd Rijnsburg: bedankt voor Genemuiden J. Vroegindewey Katwijk aan Zee; toegelaten tot de evangeliebediening A. Cupe rus Utrecht en R. J. de Vries Driebergen; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar mevrouw M. E. Wieringa - Kooystra Zeist en J. G. van Wille- gen Veenendaal. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zoetermeer R. Klijnsma Gro ningen; aangenomen naar Mep- pel J. F. Put 's Gravendeel. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bunschoten H. de Graaf 's Gravenzande; be dankt voor Rotterdam-West M. Vlietstra Bunschoten, voor Haarlem-centrum J. W. Maris Hilversum. Taizé-reis. Voor belangstellen den van 17 jaar en ouder is er nog plaats om deel te nemen aan een reis naar de oecumenische kloos tergemeenschap in het Franse Taizé van 2 tot 14 augustus. Wie inlichtingen wenst of zich wil op geven kan terecht bij Jos van Remundt, Splinterlaan 105 Lei derdorp, telefoon 071 - 891951, of bij Marcel Smits, Oostdwars- gracht 14 Leiden. Samengaan Gezondheidszorg. De vereniging "Nederlandse Hervormde Stich tingen voor Zenuw- en Geestes zieken" en de "Stichting Neder landse Hervormde Inrichtingen voor Geestelijk Hulpbehoeven den" hebben besloten samen te gaan in de "Stichting Dienstver lening Geestelijke Gezondheids zorg". Statutair is deze stichting gevestigd in Amersfoort. Tot de stichting behoren Zon en Schild Amersfoort, Licht en Kracht en Port Natal Assen, Schakenbosch Leidschendam, Overduin Katwijk aan Zee en de Sociaal-psychiatrische dienst voor oostelijk Utrecht te Amers foort, alle psychiatrische instel lingen, en het Hendrik van Boeij- en-oord te Assen, Eemeroord Baarn, Borneroord Beetster- zwaag en Hernesseroord Middel harnis. alle instellingen voor geestelijk gehandicapten. Orarye Nassau's Oord in Renkum, uit gaande van een afzonderlijke stichting, is organisatorisch ook tot het nieuwe werkverband toe getreden. In de werkzaamheden van de in stellingen komt door dit samen gaan geen verandering. Doodstraf. In een gezamenlijke verklaring pleiten commissies van het Franse rooms-katholieke episcopaat en de Franse protes tantse federatie voor afschaffing van de doodstraf in dit land. Het Franse parlement zal zich bin nenkort met dit vraagstuk bezig houden. De verklaring erkent het recht en de plicht van de maatschappij om de burgers te beschermen, maar acht de doodstraf op evangeli sche gronden geen geschikte maatregel. Voorzitter. De 56-jarige aarts bisschop van Westminster, kar dinaal Basis Hume, werd in Ro me gekozen tot de nieuwe voor zitter van de raad der Europese bisschoppenconferenties. Hy volgt aartsbisschop Roger Et- chegarray van Marseille op, wiens termijn was afgelopen. Tyrannie. De rooms-katholieke bisschoppen van Managua (Nica ragua) distantiëren zich in een boodschap van het regime-So- moza en noemen de opstand daartegen gerechtvaardigd. De verklaring van de bisschoppen werd van de kansels voorgelezen omdat de censuur de publikatie ervan in de kranten verbood. Henk Lichtenveldt trekt touwtjes strak aan KNGV stelt Hongaarse als nieuwe trainster aan Ruud Krol. hij het het al eerder blijken, is duidelijk niet zo gecharmeerd van de heer Vidcla, de machtshebber van Argentinië. Het wereldteamwaarin ook Tahamata speelde, won gisteren met 2-1 van de wereldkampioen, maar bij de uitreiking van de beker draaide de Nederlandse aanvoerder demonstratief het hoofd weg. Het stadion in Buenos Aires was totaal uitverkocht BOGLIASCO - Het Neder lands waterpoloteam opent vandaag het inter nationale seizoen met het zeslandentoernooi in Ita lië, dat dit keer gehouden wordt in Boglaisco, een voorstadje van Genua. Een seizoen waar in de ploeg van Ivo Trumbic zich volledig richt op kwalificatie voor de Olympi sche Spelen. Daartoe dient het aan twee plaatsingsloernooien deel te nemen. Van 1 tot 7 oktober wordt op het Joegoslavische ei landje in de Adriatische zee, Hvar, de Europese zone afge werkt. Die opgave is niet al te zwaar. Nederland zal minimaal de vierde plaats (zeven deelne mers) moeten bezetten om de tweede en laatste ronde van het kwalificatiesysteem te bereiken. Dat tweede toernooi, de mon diale zone, wordt eind april/begin mei 1980 gehouden in een nog onbekend land dat volgens de reglementen buiten Europa moet liggen. Het Nederlands team treft daar sterkere tegenstanders zoals Cuba, Mexico, Australië en de PROLOOG IN FLEURANCE 27juni- hjdril over 5 km. drie in Hvar geplaatste Europese landen. Toch moet Nederland met zijn potentieel in staat wor den geacht na een gedegen voor bereiding een van de vijf plaatsen te bemachtingen die recht geven op deelneming aan de Olympi sche Spelen van 1980 van Mos kou. Deze kwalificatierompslomp is een regelrecht overblijfsel van de magere prestaties op het wereld kampioenschap verleden jaar in West-Berlijn. Na een dramatisch verlies tegen Bulgarije werd Ne derland gewipt voor het hoofd toernooi, dat automatisch recht gaf op deelneming in Moskou, en bracht het niet verder dan de der tiende plaats. Een onthutsend re sultaat, dat de ogen van de K.N.Z.B. opende en om een reac tie vroeg. Die kwam in de vorm van een nieuwe commissie die onder de naam "Nationale wa- terpoloselectie" door het leven gaat. Tot voorzitter werd be noemd Henk Lichtenveldt. Deze oud-coach van Nereus trok zowel organisatorisch als selectief de touwtjes onmiddelijk strak aan. Op het organisatorische vlak werd de positie van chef d'equipe drastisch gewyzigd. Was hij voorheen een soort maatschap pelijk werker binnen de ploeg, Lichtenveldt zag die functie meer als een veredeld soort reisleider, die alledaagse problemen zoals geld-, reis- en hotelzaken van de schouders van Trumbic moest afwentelen. Het gevolg van deze manoeuvre was c(at Joep Esser, jarenlang de biechtvader van de Nederlandse waterpolospelers, bedankte voor de eer. Qua spe lersmateriaal ging Lichtenveldt op zoek naar bereidwillige oud gedienden, die zich sterk wilden maken voor een Nederlands team. dat uit is op prestigeherstel en hernieuwde aansluiting met de toonaangevende landen. Jan Evert Veer en Hans van Zeeland hapten toe. andere leden van de bronzen ploeg van Montreal 1976 zoals Nico Landeweert (Wellicht omdat "kankeraar" Veer terug keert), Gijs Stroboer en Andy Hoepelman niet. Bovendien werd de equipe midden in de voorbereiding geconfronteerd met het afscheid van Wim Ke- man, die per 1 augustus een baan als leraar lichamelijke opvoeding op Curasao heeft aanvaard, en is doelman Alex Boegschoten niet beschikbaar omdat hij zijn HZC de Robben na een fiks uit de hand gelopen interne ruzie halverwege het afgelopen seizoen de rug toe keerde en daarna niet meer actief in het water lag. Wat de huidige selectie aangaat be staat er nu een mengsel van rou tiniers (Veer, Van Zeeland, Buunk), talentvolle jongeren (Stan van Belkum, Erik Noorde graaf, Aad van Mill) aangevuld PAPEN DAL (GPD) - De keurturn- selectie dames van het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond staat met ingang van 15 augustus onder de technische leiding van de Hongaarse train ster Leona Horvath, die tot aan het eind van die maand advies zal krijgen van Eva Bartha. Zij was in de periode 1971-1976 hoofdtrain- ster van Nederlandse ploegen, die mede dankzij haar de Spelen van München en Montreal haal den en daar bovendien goed voor de dag kwamen. HOCKEY - Het Nederlandse he renhockeyteam is het vierlan- dentoernooi in Moskou gister middag begonnen met een 2-1 overwinning op Oost-Duitsland. Voor Oranje scoorden Ties Krui- ze en Roderik Bouwman. VOETBAL - Dc eerste wedstrijd om het algeheel amateurvoetbal kampioenschap van Nederland tussen Rohda (zondagamateurs) met enkele onverzettelijke spe lers, die door hun nimmer afla tende strijdlust het moreel van de ploeg hoog kunnen houden. De vraag blijft of met deze lichting het- gestelde doel gerealiseerd kan worden. Daardoor zullen de voorbereid ingstoernooien in Bogliasco, Hongarije (half juli), Drachten (half augustus) en Hvar uitsluitsel moeten geven. Het zal bepaald geen verwondering wekken als Lichtenveldt en Trumbic half oktober tot de slot som komen dat zy nog eens stap pen zullen moeten ondernemen om alsnog spelers als Lande weert, Stroboer en Hoepelman trachten te strikken voor een te rugkeer op hoog niveau. De positie van de huidige trainer Jan Vlacil, die op 29 mei onderge schikt werd gemaakt aan Lenie Lens, is als volgt uitgestippeld: Tot aan de komst van Leona Hor vath zal hij de verantwoordelijk heid voor de trainingen op Pa pendal dragen; daarna, tot en met 1 oktober, gaat de Tsjechoslo- waak als assistent fungeren on der zijn opvolgster. Wat er nadien met hem gebeurt is nog niet be paald. Het bestuur van het KNGV zal zich daarover te zijner tijd beraden. en DOVO (zaterdagamateurs) wordt woensdag 27 juni op het veld van Rohda in Raalte ge speeld. VOETBAL - Het bestuur van Man chester City heeft zich bereid verklaard een bedrag van 756.000 pond sterling (ruim drie miljoen) neer te tellen voor aanvaller Mick Robinson van tweede divisieclub Preston UTRECHT (GPD/ANP) Frank Kramer heeft gisteravond aan FC Utrecht te kennen gegeven dat hij het komend seizoen voor Haarlem gaat voetballen. De 31- jarige Volendam-aanvaller die met beide clubs tot mondelinge overeenkomst was gekomen, koos uiteindelijk voor Barry Hughes. "Ik heb met die man een overrom pelend gesprek gehad. Het is wel dom geweest dat ik daarna ook met FC Utrecht tot afspraken ben gekomen waaruit die club afleid de dat ik zou komen. Hopelijk zal FC Utrecht mijn excuses willen aanvaarden", aldus Frank Kra- Kees Werkhoven, voorzitter van FC Utrecht, heeft na een be tU U vergadering van zijn club laten weten dat er geen juridische stappen tegen Kramer zullen worden genomen. "We waren het aanvankelijk wel van plan. Maar Frank Kramer kiest voor Barry Hughes omdat zowel Haarlem-voorzitter Henk Hut als Kramer zelf bewe ren dat ze al op 10 juni tot over eenstemming zijn gekomen, zien wij af van een kort geding. Wel zijn we teleurgesteld in de per soon Frank Kramer. Hij heeft ons aan het lijntje gehouden terwijl hij al bindende afspraken had gemaakt met een andere club. Niet erg elegant, vinden we". Het ziet er niet naar uit dat Feye- noord de onlangs als jeugdtrainer gecontracteerde Joop van Daele van zijn verplichtingen ontslaat, nu deze de wens te kennen heeft gegeven nog driejaar in Limburg te blijven voetballen. De Rotter damse directeur Peter Stephan liet gisteren ontstemd weten, dat de libero van FSC er niet op hoeft te rekenen dat Feyenoord tege moet komt aan deze jongste gril van Van Daele, die eerder vruch teloos poogde om bij Excelsior onderdak te komen. Stephan: "Contract is contract. Van Daele moet niet zeuren. We kun nen nu geen adequate plaatsver vanger meer vinden. Bovendien hebben we in Van Daele net de Feyenoorder gevonden die de Rotterdamse jeugd bij uitstek kan opleiden" Jan Morsing (40). die zes jaar bij FC Twente als hulptrainer heeft gewerkt, gaat naar VVV Hij heeft bij de Venlose eerste divisieclub een eenjarig contract getekend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11