Europese Negen willen registratie van olieverkopen jiile heeft eganda erlaten Plan voor VS- macht bij crisis De reisgids voor de alternatieve toerist erlenging startverbod DC-10 in VS niet uitgesloten Thorpe vrijgesproken Als Amerika en Japan meewerken Britten willen EG minder betalen ITERDAG 23 JUNI 1979 !N HAAG (GPD, ANP)-Verlenging van )q et startverbod voor de DC-10 in de VS k( ot later dan 26 juni wordt niet uitgeslo- 1S pn door vertegenwoordigers van Ame- k ikaanse luchtvaartmaatschappijen die i Kn gehoord door de verkeerscommissie fan het Amerikaanse congres. Als be- angrijkste oorzaak daarvoor noemden nj de weinig overtuigende wijze waarop n pouglas' president, John Brezendine, de (ragen van de commissie had beant- 1 voord. De Israëlische minister van ver- I ceer. Landau, heeft donderdag het Is- Brezendine en enkele medewerkers had den de commissie meegedeeld dat een "goed onderhouden en goed gecontro leerde DC-10 een veilig vliegtuig" is en dat het startverbod dus opgeheven diende te worden. Zij hadden echter geen verklaring voor het afvallen van de motor bij Chicago op 25 mei, hoewel Douglas in een eerdere verklaring vanuit de fabriek had laten uitkomen dat niet het ontwerp, maar het onderhoud tot de ramp had geleid. Bovendien had Bre zendine daaraan nog toegevoegd: "De fail-safe-eis houdt in dat wanneer een onderdeel breekt, een ander onderdeel dezelfde last moet blijven dragen. Voor hoe lang kan ik helaas niet zeggen". Inmiddels hebben ook Australië en Thai land het start- en landingsverbod voor de DC-10's opgeheven. Voor Australië, waar geen DC-10's staan geregistreerd, houdt dit in dat het land zijn luchtruim weer heeft opengesteld voor de (in de praktijk) lange-afstands DC-10. Israël heeft zijn luchtruim voor de DC-10 ge sloten omdat, na het Europese besluit de DC-10 weer te laten vliegen, de Ameri kaanse FAA geen overeenkomstig be sluit genomen had. De Israëliërs willen nu eerst de officiële rapporten van de FAA afwachten, aldus Landau. Zoals eerder bericht, laten ook de meeste sta ten rondom de Perzische Golf geen DC- 10 vliegtuigen toe. De Turkse luchtvaartmaatschappij Thy heeft gisteren haar twee DX-10's toe stemming gegeven om te vliegen. Beide toestellen vertrokken naar West-Duits- land, nadat zij twee weken aan de grond hadden moeten blijven. Functionarissen van de Thy verklaarden dat zij van de Turkse luchtvaartautori teiten permissie om te vliegen hadden gekregen na afloop van het internatio naal overleg dat kort geleden in Zurich heeft plaats gehad. IMPALA (Reuter/UPI) - De ïieuwe president van Oeganda, Godfrey Binaisa, heeft gezegd ^r&at zijn voorganger Yusufu Luie naar Engeland is vertrokken. Overigens s er geen sprake van ballingschap, want Luie kan naar Kampala terugkeren zodra een gassend huis voor hem beschik baar is, aldus Binaisa. i de hoofdstad Kampala, waar donderdag bij heftige demon straties tegen het ontslag van Luie twee doden vielen, was gis teren de rust weergekeerd. Binai sa weet deze demonstraties aan 'verdeeldheid zaaiende elemen ten'. In regeringskringen zijn twee van Lule's sympathisanten, ex-minister van binnenlandse zaken Lutakome Kayyira en de voormalig onderminister van voorlichting Robert Sebunya, verantwoordelijk gesteld voor de I onrust. Luie trok een eerdere jverklaring over zijn aftreden in, en zei dat hij nog steeds president ook al had hij afgezien van zijn positie als voorzitter van het Oegandees Nationaal Bevrij dingsfront. >e pro-Luie betoging werd uitein- delijk door Tanzaniaanse troepen uiteengedreven. Tanzania heeft steun betuigd aan de nieuwe re gering van Binaisa. Luchtvaart conflict bijgelegd |0K va; 'ee! 'NDEN (Reuter) - Het lucht vaartconflict tussen Italië en En- geland, dat tot afstel of uitstel van iid ongeveer 25 chartervluchten tus- sen Engeland en Italië heeft ge- leid, is gisteravond bijgelegd. Italiaanse charter-vliegtuigen worden weer bijgetankt op de Britse luchthavens en zullen ook de rest van de maand brandstof kunnen krijgen. De Italiaanse re gering heeft het verbod op Britse chartervluchten naar Italië op- gehven. et conflict ontstond toen de olie maatschappij Mobil donderdag weigerde een DC-9 van de char termaatschappij Itavia van brandstof te voorzien, omdat Ita via het quotum voor juni al opge bruikt.had. Mobil zei dat alle af nemers tevoren waren gewaar schuwd dat de levering van vlieg- tuigbenzine in juni" met tien pro cent besnoeid zou worden. Daar op vaardigde de Italiaanse rege ring een verbod op Britse char tervluchten naar Italië uit. ICE - Met het openstellen van een 5,4 km lang stuk autosnelweg aan de Franse Coted'Azur is gister de verbinding van Nice naar Venti- miglia (Italië) gereed gekomen, r is nu een nieuwe autosnelweg Noord-Europa tot het gebied van de Middellandse zee, die slechts in het gebied rond Parijs wordt onderbroken. Gevolgd, door zijn vrouw komt een breed lachende Thorpe de rechtszaal uit (Van onze correspondent) LONDEN - De voormalige liberale partijleider Jeremy Thorpe en zijn drie medegedaagden zijn vrijgesproken van de hen ten las te gelegde samenzwering om de homosexuele fotomodel Norman Scott uit de weg te ruimen. Thor pe werd bovendien vrijgespro ken van de alleen hem ten laste gelegde aanstichting tot moord. De jury van negen mannen en drie vrouwen vergaderde in totaal ge durende 15 uur in de loop van bijna drie dagen. In het geheim gehouden hotel waar zij waren ondergebracht, werden zij be waakt door twee beambten van de rechtbank. Het proces duurde bijna een volle maand. Buiten de rechtbank, waar Thorpe bijna letterlijk onder de voet werd gelopen door verslaggevers en belangstellenden, zei hij „Ik heb altijd gezegd dat ik onschul dig was. Het oordeel van de jury is volledig in overeenstemming met de feiten, is rechtvaardig, en het is tevens een volledige ge noegdoening". David Steel, opvolger van Thorpe als leider van de liberalen, zei dat de vrijspraak een grote opluch ting betekende voor hem. Hij zei dat. hoewel Thorpe's politieke carrière nu vernietigd was, er on getwijfeld nog vele wegen voor hem openstonden om zijn bij zondere talenten bruikbaar te maken. Het fotomodel Norman Scott, ge vraagd naar zijn mening, zei al leen: „De uitspraak heeft voor my geen enkel belang" De nasleep van dit proces, dat werd aangedu id als ,nhet proces van de eeuw", is dat er vermoedelijk een onderzoek zal worden ingesteld naar de rol die de pers in de Thor pe-affaire heeft gespeeld. Tijdens het proces legden zowel de rech ter als de advocaten van de ge daagden er de nadruk op dat een aantal getuigen wel eens bein- vloed konden zijn omdat zij fi nancieel interessante contracten hadden afgesloten met Britse dagbladen voor „het werkelijke verhaal" Regering moet standpunt kernenergie uitleggen DEN HAAG (GPD) - De rege ring moet volgende week aan de Tweede Kamer uitleggen welk standpunt zij inneemt ten aanzien van kernenergie. De Kamer wil opheldering krijgen over de verklaring die premier Van Agt aflegde na de Europese top in Straats burg, waarin hij zich veel po sitiever uitliet over het ge bruik van kernenergie dan tot voor kort. De regering liet gisteren eerst weten geen behoefte te heb ben aan een verklaring, om dat volgende week de vaste commissie voor buitenlandse zaken bijeen zou komen. De oppositie diende daarna een formeel bezoek in om de rege ring te horen. Dat verzoek werd door de hele kamer ge steund. Van Agt zei dat zeker de ko mende vijftien tot twintig jaar het gebruik van kernenergie onvermijdelijk zal zijn. Daar om is het volgens hem on vermijdelijk dat zo snel mo gelijk de veiligheidsproble men die rond kernenergie be staan, opgelost worden. (Van onze correspondent) STRAATSBURG - De Europese Negen willen tot registra tie van de olieverkopen op de vrije markt overgaan als ook Amerika en Japan willen meewerken aan deze maatregel, die moet leiden tot het voorkomen van buitensporig hoge prijzen. De olieproducerende landen beroepen zich op deze hoge prijzen op bijvoorbeeld de Rotterdamse spot- markt om meer te vragen voor hun ruwe olie. Massamoord op Syriërs DAMASCUS,SYRIË (AP) - De Sy rische minister van binnenlandse zaken, brigade-generaal Adnan Dabbagh, heeft gisteren beves tigd dat een ondergrondse Mo hammedaanse groepering zater dag 16 juni in Aleppo een aanval heeft ondernomen op een militai re academie en daarbij 32 kadet- ten heeft vermoord en 54 anderen verwond. De aanvallers zijn door een open venster een klaslokaal binnengesprongen, om vervol gens het vuur te openen met ma chinegeweren en handgranaten te werpen. Het voorstel aan- en verkopen op de vrije markten te gaan registreren, is het enige concrete idee in een overigens flauwtjes ogende „blauwdruk" voor een „werelde- nergiestrategie" waarmee de Eu ropese Gemeenschap volgende week aantreedt op de westelijke economische topconferentie met de Verenigde Staten, Japan en Canada in Tokio. Dit blijkt uit de slotverklaring die vrijdag werd uitgegeven na de topconferentie van de regeringsleiders van de Negen in Straatsburg. Voor de onmiddellijke toekomst zijn de Negen ook bereid de olie maatschappijen te „ontraden" buitensporige prijzen te betalen. Hoe dat zal gebeuren, door elk land afzonderlijk of in het kader van de Europese Gemeenschap, hangt volgens de Franse presi dent Giscard af van de uitkomst van het beraad met Amerika en Japan in de Japanse hoofd stad. Van Amerika en Japan zal evenzeer afhangen of de Negen hun mooie voornemens tot besparing van het olieverbruik in werkelijkheid kunnen omzetten. De EG-landen willen hun olie-importen in jaren 1980-'85 niet boven het peil van 1978 (500 miljoen ton) laten ko men. Als middelen daartoe wor den genoemd: besparingen in het verbruik, ontwikkeling van eigen bronnen van energie en geleide lijke aanwending van vervan gende energievormen (zonne- ënergie, geothermische ener gie). De Europese Negen stellen in hun slotverklaring vast dat zonder ontwikkeling van kernenergie „in de komende decennia geen economische groei, mogelijk zal zijn" Aan de kernenergiepro gramma's „moet dus op krachti ge wijze nieuw leven worden in geblazen", aldus de verklaring Wel wordt vastgesteld dat de vei ligheid van de bevolking ge waarborgd moet zijn, een zaak die overigens vooral een verant woordelijkheid is van de natio nale autoriteiten. Behalve op kernenergie moet „ter stond" worden overgeschakeld op het gebruik van kolen in elek trische centrales en bij de indus trie. Op korte termijn moeten ten slotte meer „concrete perspec tieven" worden geopend voor het gebruik van zonneënergie en geothermische energie. Deze „schone" energievormen, alsme de kernenergie, zullen een halt toeroepen aan de vervuiling van de lucht met koolzuurgas, aldus nog de regeringschefs in hun verklaring. Ruim zeven miljoen voor Oeganda DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft ruim zeven miljoen gulden beschikbaar ge steld voor herstel van de door de oorlog zwaar getroffen economie van Oeganda. Minister De Ko ning (ontwikkelingssamenwer king) heeft hiertoe besloten naar aanleiding van een bezoek van de Nederlandse missie van overheid en particulieren in mei aan Oe ganda. De hulp wordt via verschillende kanalen verstrekt vanwege "de slechte organisatie van het Oe- gandese overheidsapparaat", al dus ontwikkelingssamenwer king. STRAATSBURG (GPD) - Vermindering van de veel te hoge Bntse bijdrage aan de EG-begroting blijft een top prioriteit voor de Britse rege ring, ook al is die meer op Eu ropa georiënteerd dan het vo rige kabinet in Londen. Dit was de boodschap waarmee Margaret Thatcher, de nieu we Britse premier, naar Straatsburg kwam, waar ze voor het eerst deelnam aan een topconferentie van de re geringsleiders van de Ne gen. Over het al lange t\jd slepende probleem dat Engeland en Italië - twee van de armere landen in de Gemeenschap - relatief veel te veel betalen aan de Europese begroting, kreeg Thatcher een bruikbare toezegging. De Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, werd belast met een diepgaande studie over de financiële bij dragen van alle lidstaten in de kosten van de Gemeenschap. Op basis daarvan kunnen Londen en Rome - en andere lidstaten - dan „verzoeken in een concrete vorm indienen", zoals het in de slotverklaring is verwoord. Dit betekent dat het Brits- Italiaanse probleem over de te hoge bijdrage offi cieel is erkend en dat dus naar een oplossing moet worden gestreefd Nu bestaat daarvoor ook een praktische reden. De uitga ven voor het gemeenschap pelijk landbouwbeleid ryzen de laatste jaren zo de pan uit- vooral als gevolg van de voortdurende overschotpro- dukties aan melk - dat het einde in zicht is: de financiële middelen die de EG kan op brengen zijn weldra niet vol doende om de uitgaven te kunnen dekken. Dit geldt des te meer omdat het compro mis, dat de landbouwminis ters van de Negen begin deze week overeenkwamen met betrekking tot de landbouw prijzen voor 1979-1980, de landbouwuitgaven nog ver der zal opvoeren. BRUSSEL (AP) - De Belgische re gering heeft besloten om 300 ex tra vluchtelingen uit Vietnam op te nemen. Eerder deze maand verklaarde België zich bereid eveneens 300 vluchtelingen voor permanente vestiging te aan vaarden. Tevens accepteerde zij de 60 vluchtelingen die dinsdag door een Belgische tanker wer den opgepikt van een zinkende boot. WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse leger stelt plannen op voor de vorming van een troe penmacht van 110.000 man om te antwoorden op crises in het ge bied van de Perzische Golf en an dere plaatsen buiten de NAVO. Dit heeft de Washington Post gemeld. Het plan werd besproken op een af- scheidspersconferentie van de stafchef van het leger, generaal Bernard W. Rogers, die volgende (Van onze correspondent) PARIJS - Toerisme is tegenwoor- dig een wetenschap en wie aan j het schrijven van een reisgids be- gint, moet weten wat hij doet. Het 1 zijn academische twijfels die de auteurs bespringen, want socio logische en psychologische diep tepeilingen bepalen de keus van de onderwerpen. Deze academi sche rillerigheid is terug te vin den in de recente herdrukken van de beroemde „guides bleus", de Franse reisgidsen met de naam die even bekend is als die van de bekendste Franse kazen en wij nen. Nog net voor het zomersei zoen is een nieuwe druk van het deeltje „Parijs" verschenen. Het telt 1183 pagina's en is een aan winst, al zullen vele vlugge toeris ten het bij de even bekende con current houden, dat wil zeggen bij de beknoptere gidsen van Mi- chelin. Tot in het begin van de jaren '70 werden de makers van de „Guide Bleu" door geen twijfel gekweld. Ze wisten precies wat er wel in moest en wat niet. De toenmalige directeur Ambrière ging op au diëntie bij president Heuss toen de eerste gids over de Duitse Bondsrepubliek uitkwam en alle musea en monumenten sfonden er op hun plaats. Toen Ambrière werd opgevolgd door monsieur Gerald Gassiot Talabot, zou de wereld van de guide bleu er nooit meer hetzelfde uit zien. Talabot namelijk kon al jaren niet slapen van een artikel dat de befaamde criticus en essayist Roland Bar- thes eens in zijn serie „mytholo gieën" over het fenomeen van de guide blue geschreven had. Tala bot besloot er wat aan te doen. Roland Barthes had in het bewuste artikel gezegd dat de guide blue (uit het toen nog heersende tijd- perk-Ambrière) „het antwoord schuldig bleef op zowat iedere vraag die bij een moderne reizi ger onderweg opkwam". Barthes ging voort: „Sociaal gezien be staan „mensen" voor de guide blue alleen in treinen, waar ze gemengd optreden in de derde klas. Voor de rest zijn ze niet meer dan een sierlijke opschik rond wat de gids als essentieel voor een land beschouwt zijn monu menten. (Het christendom is ove rigens de grootse leverancier aan het toerisme, waar het „monu menten" betreft). In tegenstelling tot wat de affiches zeggen, be reikt de guide blue dan ook niet anders dan dat het de toerist met blindheid slaat", aldus Bar thes. Terwijl oud-directeur Ambrière vanuit zijn buitengoed ten noor den van Parijs machteloos moest toezien, begon zijn opvolger Ta labot het eeuwenoude „bolwerk van bourgeoisie" te modernise ren. Waarbij hij niet helemaal zag dat de gids als instelling - zelf al monument - tegen iedere aanslag bestand bleek. Barthes mocht dan theoretisch gelijk hebben, dat nam niet weg dat de bour geoisie nog steeds aan het be wind was en in de guide blue in feite naar hetzelfde zocht. De grote verdienste van monsieur Talabot was zijn moed. Die moed uitte zich ook in een hele nieuwe serie gidsen, waarvan een enkele serie duidelijk van „alternatieve" aard is. De grootste stunt van Ta labot is een gids getiteld „Grie kenland zonder monumenten". Alle aandacht wordt er op land en volk gericht, en over de eeuwige Acropolis hoort men alleen een voorbijgaand woord. Toch wreekt zich ook hier op bijna ont roerende manier het „Barthes- geweten". ten". Tijdens een in de gids „Grieken land zonder monumenten" be schreven autotocht van Igoume- nitsa naar Larissa wordt de toe rist op een gegeven moment uit genodigd een onherbergzaam bergpad te kiezen. (Terwijl Bar thes zich tegen de beschrijving van bergen had verzet omdat hij ze als symbool ziet van burgerlij ke veroverings- en bezitzucht). Na een paar honderd meter wordt er dan uitgestapt en men gaat „op zoek naar een kerk die niet met borden is aangegeven". In de gids wordt deze kerk als een „rein wonder" omschreven. Een foto van het reine wonder is op de zelfde pagina afgedrukt. Indachtig aan Barthes wordt dit in zich verwerpelijke object (niet alleen monument, maar ook nog kerk) verder met geen woord toe gelicht. En daar schiet dan ook niemand iets mee op. In feite heeft men met deze metho de het ene kwaad,voor het andere verwisseld. In plaats van de in formatie dat de kerk, laten we zeggen, uit de 12e eeuw stamt, weten we nu tegenover „een rein wonder,, te staan. Hier is van hoovaardigheid sprake. Want wie bepaalt wat een wonder is? Niet de frikkerige redacteur, maar de toerist-nieuwe -stijl, die zich aan iedere burgerlijke betutteling heeft ontrukt. Wat monsieur Talabot bereikt heeft, is in feite een nieuw verfje hier en daar. Wat men van de mo derne toerist mag denken: de es sentie blijft. Dat is zoiets als het verhaal dat hoort bij het kasteel van Vancennes, aan de oostkant van Parijs. De Engelse koning Hendrik V sterft er in 1422 aan dysenterie en om het transport naar het vaderland te vergemak kelijken, wordt hij eerst in de keukens van het kasteel opge kookt. Ook de „Michelin" heeft het verhaal en het is waar dat de lijst van beroemde en beruchte mannen die in de toren van het kasteel opgesloten hebben geze ten in de guide bleu langer is... Het is onmogelijk om alles in een enkele gids te stoppen. De guide blue heeft de toppen van het mo gelijke bereikt en toeristen met een speciale belangstelling moe ten naar iets anders omzien. Een nieuw onderwerp van belang stelling is bijvoorbeeld de zoge naamde industriële archeologie. De gemalen rond onze eigen Haarlemmermeer vallen daaron der. In Engeland als oudste in dustriestaat kan men op dit ter rein zijn hart ophalen en er zijn al verschillende gidsen verschenen met betrekking tot Engelse oude fabrieken en machines. In Frankrijk is een gids verschenen voor het „technisch toerisme" (uitgeverij Solan „Guide sociëté génerale de toerisme techni que"). In deze gids zijn meer dan vijfhonderd industrieën in Frankrijk opgenomen die bereid zijn toeristen in hun bedrijf rond te leiden. En het moet een volge ling van Barthes zijn die in een bespreking van deze gids mee slepend uitroept: „De grootheid van Frankrijk in de 20e eeuw be staat niet alleen uit zijn kastelen, kerken, landschappen en drie sterrenrestaurants. Daartoe be horen ook de ondernemingen die leven, die voortbrengen en die uitvinden". In deze gids worden attracties voorgesteld als de Citroën-fa- briek in Aulnay-sous-Bois, de olietankerhaven van Antifer bij Le Havre (voor een groot deel het werk van de Nederlandse firma Bosch en Kalis) en het haven- en industriecomplex Fos-sur-Mer bij Marseille. Wat dat laatste be treft daar kan men met eigen ogen zien hoe planners in het groot zich hebben vergaloppeerd en de omgeving hebben bedor ven. Precies dus de plek die ie dere „normale" toerist zal ver mijden. maand het opperbevel van de NAVO op zich neemt. Rogers zei dat het "eenzijdige korps" zou bestaan uit de 82ste luchtlan- dings-eenheid en andere eenhe den die geen taak hebben voor vechten in een oorlog waarin de NAVO betrokken is. De macht is het antwoord van het leger op het plan van president Carter voor een gespecialiseerde macht voor conflicten in de derde wereld. Maar Rogers ontkende dat de strijdmacht speciaal bedoeld is voor de Perzische Golf en het Midden-Oosten. "Het leger heeft besloten een plan op te stellen", aldus citeerde de Washington Post een woord voerder van het ministerie van defensie. Het zou echter aan Car ter zijn te besluiten of het plan zal worden uitgevoerd. "Er is geen besluit een dergelijke macht te ontplooien. Olieproducerende landen in het gebied van de Perzische Golf hebben krachtig gereageerd op discussies of de VS in staat zijn in het gebied tussenbeide te komen om de olie te laten doorstromen ingeval van een crisis, aldus de Post. Het blad schreef dat leger leiders een plan voorzien voor gevechtstroepen en ondersteu ningseenheden die uitgerust zijn om in haast te reageren ingeval van een conflict. Croissant in hongerstaking STUTTGART (AFP) - Klaus Crois sant, voormalig advocaat van de Baader-Meinhofbende. is in de gevangenis Stuttgart-Stamm- heim in hongerstaking gegaan. Hij voegt zich hiermee bij de overi ge extremisten die in verschil lende Westduitse gevangenissen en in Weat-BerUjn hetzelfde doen. Croissant zegt dat "deze rechtvaar dige collectieve staking het laat ste middel is waarmee de gevan genen hun integriteit kunnen bewaren".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9