-Aantjes sluit terugkeer in politiek niet uit 'Ik ben terecht afgetreden" "IEDEREEN KAN URANIUM VERRIJKEN Blauwhelmen anti-Israël oorlopig voorrang voor gezin Uitstel gevraagd van wet ambulancevervoer ^^ftTERDAG 23 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 )ud CDA-fractieleider Willem Aantjes: EN HAAG (GPD) - „Ik heb het gevoel dat ik het erf betreed waar ik twintig jaar lang heb geboerd, nadat ik eerst als een landloper ben verjaagd". Met deze woorden begon een duidelijk strijdvaardi ge mr. Willem Aantjes gisteren zij n persconferentie in het Haag- Nieuwspoort, nadat hij zijn oude werkterrein een half jaar lang haast niet had betreden, chteraf gezien vindt de oud-CDA- fractieleider dat hij terecht is af getreden. „Niet omdat die be schuldigingen terecht waren, maar omdat de zaak zo in op spraak was dat ik vond dat ik niet politiek kon functioneren en dat het aanzien van de politiek daar door geschaad werd. Ik mocht het de politiek, de AR en het CDA niet aandoen om in die situatie - tenslotte was er de opspraak - door te gaan" Nog een andere markante uit spraak was Aantjes' verzuchting dat het voor hem nu eigenlijk 8 november vorig jaar was. Sinds hij op 7 november de voor hem zo zware beslissing genomen had om de politiek vaarwel te zeggen, had hij gezwegen en afgewacht hoe de rapporten van de commis sies Patyn en Enschede er zou den gaan uitzien. Nu die er een maal zijn, kent de vroegere CDA- leider een groot gevoel van op luchting. Hy zegt niet kwaad te kunnen zijn op het kabinet en op de oud-di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dr. L de Jong. „Ik neem aan dat ze alles volkomen te goeder trouw heb ben gedaan. Het lykt me ook he lemaal niet leuk voor dr. De Jong dat de hoofdpijlers onder zyn rapport helemaal zijn weggesla gen. Ik heb persoonlijk tegen niemand enige rancune". Ondanks zijn gevoel van opluch ting over vooral het rapport van de commissie-Enschede, wil mr. Aantjes niet schoonpraten wat hij in de oorlog heeft ged aan. „Ik had het duivelse karakter van het na- tionaal-socialisme eerder moeten onderkennen. Door myn han delwijze heeft de ARP schade geleden en zijn onbesproken ver zetsmensen zoals Smallenbroek en Berghuis in discussie geko men". Toch constateert Aantjes nog met enig genoegen dat hij van zijn aarzelingen over het ka rakter van het nationaal-socia- lisme eerder was genezen dan de Nederlandse Unie (een beweging die dacht Nederland door sa menwerking met de Duitsers te kunnen redden) was opgehe ven. In een eerste schriftelijke reactie op het rapport van de commissie- Patyn zei mr. Aantjes, met verba zing te hebben vernomen hoe lang er „door velen wel over mij, maar niet met my is gepraat. Het gerucht is al voortgaande in om vang toegenomen". Hij beklaagt zich verder over de toegepaste onderzoekmethode, die hij als by zonder onbevredigend heeft ervaren. ,,De commissie heeft in feite de door haar uitgenodigde personen gehoord en hun verklaringen ge noteerd en geregistreerd. Zij heeft deze verklaringen echter niet getoetst of inhoudelijk beoordeeld. De verschillende verklaringen zyn niet tegen el kaar afgewogen. Tegenstrijdig heden zijn niet nader onderzocht. Er zijn geen getuigen met elkaar geconfronteerd en geen stappen ondernomen om bepaalde ver klaringen onder de klem van de eed te stellen". DEN HAAG - ,X>e technolo gie die wij een kleine twintig jaar geleden bezaten op het gebied van de ultracentrifuge, is zo langzamerhand wel ge meengoed. Er is, via weten schappelijke literatuur vooral, zo verschrikkelijk veel be kend geworden, dat een ver standige ingenieur zonder veel moeite een UC-verrij- kings installatie kan bouwen. Daar is geen spionage voor nodig." Aldus prof. dr. M. Bo- gaardt, veel geplaagd direc teur van Ultra Centrifuge Ne derland, de Nederlandse „poot" van het Urenco-con- sortium, waar volgens de be richten drie jaar lang een Pa kistaanse spion atoomgehei men zou hebben zitten verza melen. „Wat wij, UCN, en onze Britse en Duitse partners de afgelo pen jaren hebben gedaan, is het procédé geschikt maken voor industriële doeleinden. Daarop zijn onze snufjes ge richt. Want men moet zich met vergissen: met elk verrij kingsprocédé kan men hoog verrijkt uranium krijgen, of het nu het Franse gasdiffusie- systeem is, of het laserprocè- dè, de jet-nozzle of de ultra centrifuge. Maar de bedoeling is duidelijk: iemand die ver rijkt uranium wil gaan berei den om kernbommen te ver vaardigen, hoeft volgens prof. Bogaardt niet in Almelo of bij de leveranciers van UCN te gaan spioneren. Prof. Bo gaardt en de veiligheidsin specteur van UCN, oud-mari neman P. Six Dijkstra, wassen in de kwestie Khan krachtig de handen in lelieblanke on schuld. Het „screenen" is een zaak voor de BVD. Met het antecedentenonder zoek bemoeit UCN zelf zich dus niet. Wel met andere vei- ligheidskwesties. Zo geeft men voorschriften aan leve ranciers en instellingen die werken ten behoeve van UCN (TNO by voorbeeld) over de beveiliging binnen het be trokken bedrijf, over de ma nier waarop de spullen moe ten worden opgeborgen, en over de organisatie van het werk. Six Dijkstra: „We werken al tijd op de „need to know"-ba- sis, dat wil zeggen, dat ieder een alleen op de hoogte is met het deel van het werk waar hij zelf mee bezig is. Dat wil zeg gen, bij industrieën kan men zo werken. Op laboratoria is zo'n compartimentering veel moeilijker, daar moet men bij elkaar in en uit kunnen lopen. Wetenschapsmensen willen over grenzen heen kunnen praten, van hun vak, en ook van hun land". „AI deze veiligheidsvoor schriften liggen vast in het z.g. ABUCO 1972, het Algemeen Beveiligingsvoorschrift voor Ultra Centrifuge Opdrachten. Elk bedrijf dat voor ons werkt, moet zich daar aan houden, en doet dat ook", aldus Six Dyk- stra. Prof. Bogaardt brengt een nuancering aan: „In ons land hebben we nu eenmaal geen traditie van discipline en geheimhouding. Het is niet mogelijk de zaken absoluut af te schermen". Onmogelijk De onmogelijkheid de indus triële processen volstrekt ge heim te houden, de mensen die ermee werken dag en nacht, 365 dagen per jaar. in de gaten te houden, begint trou wens bij steeds meer betrok kenen bij de kernenergie te doordringen. PPR-Tweedc- Kamerlid Leo Jansen vfoeg donderdag de ministers Van Aardenne en Wiegel of deze beveiligingsproblemen, die lijken te leiden naar de nood zaak van een politiestaat, ons er niet toe moet brengen dan maar af te zien van kernener gie. Het deze week verschenen jaarrapport van het SIPRI in Stockholm, het ïnstituur dat jaarlijks da m ihtair-poiitieke veiligheidssituatie op de we reld doorlicht, lykt in een an dere richting te gaan. De sa menstellers van het rapport wyzen erop. dat regeringen van niet-gebonden landen, die telkens weer geconfronteerd worden met moeilijke leve ringsvoorwaarden, embargo's en andere belemmeringen, van wat zy zelf zien als een noodzakelijke ontwikkeling van hun nucleaire industrie, in de verleiding komen hun heil te zoeken in nucleaire zelf standigheid. „Zy kunnen nationale oplos singen zoeken voor hun brandstofcyclusproblemen, en ook bij elkaar hulp zoeken. De proliferatiegevaren ver bonden aan grotere nucleaire onafhankelijkheid zijn niet gering. Terwijl het vereiste van full-scopesafeguards een welkom element is in de nucleaire politiek van expor terende landen, en hoewel op algemene aanvaarding van dit principe moet worden aange drongen, kunnen de huidige unilaterale exportvoorwaar den op den duur toch ernstige gevolgen hebben", aldus het SIPRI-rapport. Met nogal wat omhaal van woorden lijken de samenstel-' Iers van het rapport met name ook Nederland terecht te wil len wijzen. Door zeer strenge voorwaarden te willen opleg gen aan de uitvoervan verrykt uranium en van UC-technolo- gie, bijvoorbeeld naar Brazi lië, hebben wy wellicht mede de Brazilianen aangespoord zelf dan maar op nucleair on derzoek uit te gaan, zonder waarborgen en internationaal toezicht. Les Volgens prof. Bogaardt zit in die ontwikkeling, in die on mogelijkheid de nucleaire technologische kennis te be perking tot een kleine groep gelukkige - meest westerse - naties, een les die te leren valt uit de afTaire-Khan. „Het be gint eindelijk tot de mensen door te dringen dat de discus sies over de gevaren van nucleaire proliferatie steeds verkeerd gericht zijn geweest. Men heeft steeds geprobeerd de ontwikkeling tegen te hou den. Je moet geen barrières opwerpen tegen kennis, maar tegen misbruik van kennis Dat is een heel andere opga- ,Men denkt datje met het we ren van mannetjes, met het oprichten van hekken, de ontwikkeling kunt tegenhou den. Maar dat gaat niet. dat zie je overal. Met die barrières, die we de afgelopen jaren hebben geprobeerd op te werpen, hebben we de verspreiding van kennis misschien kunnen vertragen. Je kunt tyd kopen, op die manier, maar niet te veel, in afwachting var. de vaststelling van waarbor gen". Die waarborgen, waarvan de vaststelling natuurlijk heel wat voeten in de aarde heeft, zouden kort gezegd moeten inhouden dat alle landen toe gang krijgen tot vreedzaam gebruik van kernenergie, mits zij volledige inspectie aan vaarden, door een onpartydig internationaal instituut, dat moet controleren of er geen militair gebruik wordt ge maakt van kerntechnolo gie. Prof. Bogaardt: „Ik hoop dat volgend jaar in februari, als het INFCE-congres bijeen komt, met grote spoed een in ternationaal systeem van waarborgen wordt opgesteld en aanvaard, voor de beveili ging van nucleaire processen. Dat is de enige oplossing" (INFCE betekent Internatio nal Nuclear Fuel Cycle Eva luation, d i. een evaluatie van wat er allemaal komt kyken by de vervaardiging, de „ver branding" en. uiteindelijk, de opslag van het afval van kern brandstof, inclusief de bevei liging ervan tegen militair ge bruik. FS). Wat niet wegneemt dat erin de affaire-Khan nog voldoende vragen overblijven. Want het mag dan waar zyn dat Khan, als hij al wat heeft kunnen wegnemen (de berichten daarover schijnen afkomstig te zijn van een buitenlandse inlichtingendienst, in Den Haag is niet bekend welke) alleen verfynmgen. indus trieel maar niet militair inte ressante zaken, onder ogen heeft gehad. Maar men bevei ligt of men beveiligt niet. en het is duidelyk dat er in elk geval, door wiens schuld dan ook, by UCN en de subcon traetors niet afdoende is be veiligd. FRED SANDERS )EN HAAG (GPD) -Oud-CDA-fractieleider mr. W. Aantjes sluit een mogelijke terugkeer in de politiek niet uit. Hij j voelt zich door het rapport van de commissie-Enschede, die in de zaak-Aantjes een onderzoek heeft ingesteld naar de feitelijke gang van zaken in de oorlogsjaren, op hoofd punten gerehabiliteerd. „Er is vastgesteld dat ik wel fouten heb gemaakt, maar niet fout ben geweest", aldus mr. Aantjes. Een eventuele come-back in de poli tiek is volgens hem overigens primair een zaak van de Anti-Re volutionaire Partij. „Ik sta vol- strekt niet te dringen om naar het I Binnenhof terug te keren" AR-voorzitter Hans de Boer zei gis teren dat het presidium van zijn partij van harte hoopt dat mr I Aantjes zijn bijdrage aan de poli- j tiek blijft leveren. „Op welke wij ze hij dat doet, is een vraag die hij zelf moet beantwoorden. Als hij dat zelf zou willen, ben ik zeker niet degene die zal zeggen dat zoiets tot de onmogelijkheden I moet behoren" aldus Hans de Boer jMr. Aantjes vindt overigens dat zijn f gezin voorlopig de eerste priori- i teit heeft, „en dat zal voorlopig maar zwaarder moeten wegen Slechts als de Anti-Revolutionai- re Partij zou zeggen dat ik dienst- I baar kan zijn, ben ik eventueel 1 beschikbaar" Zijrr terugkeer naar de actieve politiek kan vol gens hem niet voor de volgende parlementsverkiezingen - die gepland zijn voor 1981 -verwacht worden, omdat hij dit slechts wil doen op basis van een nieuw kie zersmandaat. (Een van de belangrijkste conclu- sies uit het rapport van de Com- missie van Dne onder voorzitter- schap van het oud-lid van de Ho ge Raad mr. J. Enschede, is dat mr. Aantjes nooit bewaker of staflid is geweest in het Asser werkkamp Port Natal tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Hij was gevangene en dwangarbeider", zo constateert de Commissie van Drie, in afwijking van het eerder uitgebrachte rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo- j cumentatie. Dat rapport was er oorzaak van dat mr. Aantjes zich in november vorig jaar uit de po litiek terugtrok Geen verschil Oud-directeur dr. L. de Jong van Oorlogsdocumentatie ontkende gisteren dat er een wezenlijk ver schil is tussen het rapport van het RIOD en dat van de Commissie- Enschede. „We hebben nooit ge schreven dat Aantjes lid is ge weest van de Waffen-SS. We heb ben alleen gezegd dat hij in het kader van de Waffen-SS is gemo biliseerd. Er is bij de commissie- Ens chede een nieuw punt naar voren gekomen, namelijk dat de heer Aantjes zich in Duitsland heeft aangesloten bij de Ger- maansche SS. Dat is dan wel geen militaire organisatie geweest, maar was desalniettemin niet minder kwalijk dan de Waffen- SS. Aantjes heeft tegenover ons nadrukkelijk ontkend lid te zijn geweest van de Germaansche SS Op grond van zijn ontkenning hebben wy daar destijds in ons rapport geen melding van ge maakt" De enige conclusie die dr. De Jong zegt in te trekken, is die over Aan tj es' status in het Asser werk kamp Port Natal. „Twee perso nen die daar vertoefd hebben, hadden gelijkluidende meningen afgelegd. Op die kwestie is de commissie-Enschede dieper in gegaan en is tot de conclusie ge komen dat Aantjes formeel nooit een andere status heeft gehad dan dwangarbeider", aldus dr De Jong. Hij liet verder nog we ten dat hy overigens grote waar dering heeft voor het rapport van de commissie-Enschede. „Het is verheugend dat nu het Neder landerschap van de heer Aantjes volledig is vast komen te staan", aldus tenslotte de oud-directeur van het RIOD. groep van 72 kunstenaars houdt sedert gistermiddag het Rijksmuseum in Amster dam bezet. Wanneer bemid delingspogingen van het mi nisterie van CRM, geen resul taat hebben, zal het museum voorlopig voor het publiek gesloten blijven. De acitie is georganiseerd door de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) afdeling Amsterdam en wordt gesteund door de landelijke BBK. De kunste naars eisen dat minister Gar deniers van CRM komt pra ten over het beheer van kunstwerken die door de overheid zijn aangekocht. De BBK wil echter pas overleg voeren, als de minister het be sluit om landelijk geen BBK- werk meer op te slaan, heeft ingetrokken. Het museumpersoneel heeft volgens de BBK bijzonder prettig op de bezetting gerea geerd. In gezamenlijk overleg is de Nachtwachtzaal afgeslo ten. De BBK'ers achten het niet uitgesloten dat het een langdurige bezetting zal wor den. Op de foto een aantal kunste naars by het schilderij "De Vrede van Munster" van de schilder Van der Velde. (V an een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Tweede-Kamer leden Andela Bauer, Lansink (beiden CDA) en Dees (WD) hebben er bij staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) op aangedrongen de uitvoering van de Wet Ambulancevervoer gedeeltelijk op te schorten. In schriftelijke vragen wijzen de drie kamerleden op de grote twij fel die is ontstaan over de moge lijkheden om de wet, die op 1 juli van kracht wordt, uit te voeren. In grote delen van het land zijn nog geen centrale posten opge richt, zoals de wet voorschrijft. Het overleg op gemeentelijk en provinciaal niveau is volgens de kamerleden „veelal volstrekt on toereikend". De inhoud van de concept-regelingen en de vastge stelde regelingen is zodanig dat ze voor de meeste particuliere ambulancevervoerders niet aan vaardbaar zijn. Die situatie doet zich o.a. in de Leidse regio voor. Ook de particuliere ambulancever voerders zelf hebben er onlangs op aangedrongen de wet nog niet in te voeren. De kamerleden vra gen staatssecretaris Veder-Smit Kritiek op anti-joodse uitlatingen DEN HAAG (GPD) - Minister Scholten (defensie) heeft de Is raëlische ambassadeur in Ne derland, Shlomo Argov, zijn ex cuses aangeboden voor enkele anti-joodse uitlatingen door Ne derlandse VN-militairen die in Zuid-Libanon zijn gestationeerd, j In een verhaal in het weekblad Haagse Post stonden deze week kreten van enkele soldaten als: „die stomme joden hebben in het jaar 3000 nog oorlog en: „ze heb ben maar één ding verkeerd ge daan, in 1A40, ze hadden de gas kamers open moeten houden, die i vier miljoen joden hadden er ook nog bijgekund". Op deze uitlatingen is direct he- vige kritiek gekomen. De Am sterdamse rabbijn Awraham Soetendorp was bijzonder ver ontwaardigd en nam donderdag al contact op met de Tweede- Kamercommissie voor buiten- I landse zaken die hij vroeg minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken) ter verantwoording te roepen. Van der Klaauw verklaarde giste ren met afschuw van de uitlatin gen kennis genomen te hebben. Via de diplomatieke kanalen is de Israëlische regering van dit standpunt op de hoogte gebracht. Ook minister Scholten liet am bassadeur Argov weten bijzon der ontdaan te zijn. Van der Klaauw zei het onvoor stelbaar te achten dat Nederlan ders dergelijke, „voor ons allen diep kwetsende uitspraken" zouden hebben kunnen doen. De minister is er ten diepste van overtuigd dat antisemitisme door het Nederlandse volk wordt af gewezen. Het ministerie van defensie zal onderzoeken hoe deze uitlatin gen hebben kunnen worden ge daan. De commandant van het VN-bataljon, overste Lensink, heeft hiertoe al opdracht gege ven. Ter plaatse zal worden nage gaan op welke wijze de uitlatin gen tot stand zijn gekomen. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) heeft minister Scholten gisteren een brief geschreven, waarin wordt gevraagd maatregelen tegen de betrokken soldaten te nemen. Het CIDI wijst op Duitsland, waar tegen dergelijke uitlatingen effectief wordt opgetreden. Ma rineofficieren zijn daar wegens antisemitische uitlatingen ont slagen. Het CIDI adviseert Scholten de Nederlandse VN-soldaten poli tiek, historisch en militair beter voor te bereiden. De militairen weten kennelijk onvoldoende over de problematiek in het Mid den-Oosten. Ook zou Scholten richtlijnen moeten opstellen voor de wijze waarop soldaten politie ke vragen van journalisten beantwoorden. De opmerkingen zijn gedaan in een gesprek met soldaten over de omstandigheden waaronder de VN-militairen in Zuid-Libanon moeten werken. Al eerder is gebleken dat de houding van veel soldaten tegenover Israel door de situatie in Libanon sterk is ver anderd. Militairen die in Neder land tamelijk positief tegenover Israel stonden, zijn in Libanon soms als een blad aan de boom omgeslagen. Dat vindt vooral zijn oorzaak in de regelmatige beschietingen van VN- en andere stellingen door de rechtse christelijke mili ties van ex-majoor Haddad. die door Israel met geld en wapens wordt gesteund. Daarentegen hebben de VN-militairen van de Palestijnen duidelijk minder last. Nogal wat VN-soldaten vinden dat Israel zijn steun aan de mili ties van Haddad moet staken. hoe zij goede overlegsituaties tot stand denkt te brengen en te be vorderen dat de inhoud van de concept-regelingen wordt aan gepast aan de wensen van de par ticuliere vervoerders. Deze vre zen een te grote rol van de ge meentelijke hulpdiensten in de centrale posten en verwachten dat daardoor menig ritje aan hun neus voorbij zal gaan. Ter Beek gaf informatie over Almelo DEN HAAG (ANP) - Het socialisti sche kamerlid Relus ter Beek heeft toegegeven dat hij verant woordelijk is geweest voor het la ten uitlekken aan de pers van in formatie uit vertrouwelijk over leg met bewindslieden over dief stal van geheimen van het ultra centrifuge-project In een brief van de kamerleden Dankert (PvdA en voorzitter van de ka mercommissie voor buitenland se zaken) en Van Houwelingen (CDA en voorzitter van de ka mercommissievoor kernenergie) wordt gesteld dat de lekkage van Ter Beek slechts een voor de hand liggende mededeling be treft die naar de mening van de commi<isies een niet zo groot ge wicht had. Ter Beek heeft inmiddels wel al zijn excuses voor zijn handelwijze aangeboden. Hij had een journa list van de Volkskrant verteld dat minister Wiegel tijdens het mon deling overleg er mededeling van had gedaan dat zijnerzijds een in tensief onderzoek naar het verle den van de Pakistaanse metaal- deskundige die voor de diefstal verantwoordelijk wordt geacht, zou zijn gedaan, als Wiegel van de tijdelijke detac hering van de man in Almelo by UCN had geweten. Minister Van Aardenne was ont stemd over het feit dat Volks krant en Trouw verslagen had den over de woensdag gehouden bijeenkomst tussen regering en de vaste kamercommissies voor kernenergie en buitenlandse za ken. De regering had het voorbe houd van strikte vertrouwelijk heid gemaakt, maar de kranten hadden toch bijzonderheden. Van Aardenne drong aan op grondig onderzoek. Kamervoorzitter Vondeling sloot zich daarbij aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7