,4 LJTO Jakkeren met de ,sportiev G.M. hTI r /JK H. A samengesteld door Koos Post RENAULT EXPERIMENTEERT VERDER MET NIEUWE „VEILIGHEIDSAUTO" Peter, Petra en het oude slot Schoolbus bij kasteel O) ZATERDAG 23 JUNI 1979 EXTRA PAGINA 3 J it Het wagentje ziet er uit als een normale Renault 5. Maar ook hier bedriegt de schijn. Het is de jongste "veiligheidsauto' van de Franse staatsfabriek. Een aantal extra veiligheidsvoor -• zieningen worden in dit experimentele model getest. De wagen komt zo niet in de gewone produktie. Het is nog niet zo lang geleden dat nagenoeg elke zichzelf respecterende autofabriek een veiligheidsauto moest bouwen. Deze "rage" ontstond in Ame rika waar de regering onder druk van de publieke opinie de autowereld de duim schroeven aandeed. De auto's konden en moesten derhalve ook veiliger worden. Er werd een stevig boekwerk van ei sen samengesteld waaraan de toekomstige automobielen zouden moeten voldoen. Omdat de Amerikaanse auto markt een bijzonder belang rijke markt is konden de au toconcerns in andere landen niet om die eisen heen. Zo kwam een ware vloedgolf van zogenaamde veiligheidsau to's tot stand. Maar nagenoeg elke fabriek ging van zijn ei gen principes uit. Het was geen gezamenlijk offensief van de autowereld tegen de nog te grote onveiligheid van zijn produkten, maar meer een verzameling van indivi duele acties die voornamelijk ten doel hadden de eigen om zet veilig te stellen. We hebben vele van de novitei ten die in die zogenaamde veiligheidsauto's werden ge stopt later kunnen terugvin den in de normale produktie Zo heeft die "rage" toch ren dement opgeleverd. Maar langzaam is het enthousiasme van deze vernieuwing wat weggeëbd. Wat niet wil zeg gen dat er achter de schermen van de autoconcerns niet meer wordt gewerkt aan 'veiliger" auto's, hoe betrek kelijk dat begrip op zichzelf ook mag zijn. Dat bleek ons dezer dagen toen wij op de hoogte werden ge steld van Renaults vorderin gen op dit gebied. De Franse staatsfabriek is ei genlijk steeds een buiten beentje geweest waar het de bouw van experimentele vei ligheidsauto's betrof. Gingen de andere fabrieken vrijwel steeds uit van een pakket van gegevens waaraan men die experimentele auto's wilde laten voldoen, Renault deed dat anders. Daar analyseerde men eerst een groot aantal ongelukken. Ongevallen die in het gewone dagelijkse ver keer op de weg waren ge beurd. Met dodelijke afloop, met alleen gewonden of zelfs zonder gewonden. Al die ongelukken werden heel diepgaand bestudeerd. Hoe ze waren ontstaan, wat eraan vooraf was gegaan en wat er gedaan had kunnen worden om leven en lichaam van de inzittenden te beschermen. De gegevens, de eisen, de normen voor de veiligheids auto's van Renault werden dus aangedragen door de praktijk van alledag. Ging men in andere fabrieken van de theorie uit, Renault werd gedirigeerd door de praktijk. Wellicht is dat er oorzaak van geweest dat men bij Renault meer dan bij de andere auto bouwers de resultaten van het onderzoek in de gewone pro duktie heeft kunnen terug vinden. De leidraad van weleer heeft ook gegolden bij de nieuwe veiligheidsauto van Renault die dezer dagen in de publici teit werd geplaatst. Een klein wagentje ditmaal. Het wordt Voor autofanaten was het een klein paradijsje Op het circuit van Zandvoort een tiental "sportieve" mo dellen van General Motors Met afgeladen benzinetanks En dan maar "spelen" naar hartelust. Voor de liefhebbers van het bete re scheurwerk om van te wa tertanden. Voor sommige au tojournalisten een heerlijke stoeidag Drie in onze ogen nog steeds ko lossale Amerikanen: twee E.P.U.R.E. genoemd. Dat staat voor Etude de la Protec tion des Usagers de la Route en de l'Environnement. Deze mondvol is de naam van een karretje waarin men veel van de Renault 5 en 14 kan terug vinden. Het gaat niet in de normale produktie. Het is niet meer - maar ook niet minder - dan een studie die Renault in staat moet stellen in de toe komst de normale produk- tiemodellen verder te ver volmaken. Maar (en dat is ook typisch een kenmerk van Renaults vei ligheidsacties) zonder geweld aan te doen aan de eisen die de gewone automobilist aan zijn wagen wil en mag stellen, zoals comfort en zuinigheid. De eerste veiligheidsauto van Renault dateert alweer van vijf jaar terug. Sindsdien heeft het fenomeen van de energiecrisis een zeer ver sterkte aandacht gekregen. De noodzaak om brandstof te besparen dringt zich meer en meer naar voren. Dat kan men terugvinden in Renaults E.P.U.R.E. Natuurlijk, het is een heel andere, een veel kleinere auto dan zijn voor ganger. Maar dat beperken van lengte en breedte bete kende ook een gewichtsbe- acht-cilinders en één zesci- linder maar dan wel een tur bo). Maar liefst zes opgejaag de renpaarden van Opel. Be halve dan de Monza 3 liter, maar die is van zichzelf al griezelig rap. En dan nog twee V auxhalUprodukten een Cavalier 2000 en een Che- vette 2300 HS Een verschrikkelijk snel stel letje. alles bij elkaar. Al ble ken de Amerikanen in dit spelletje van jachten en jagen eigenlijk niet zo best mee te sparing van 450 kilogram. En we behoeven hier niet uiteen te zetten dat dat in het ver bruik een meer dan stevige slok op de borrel betekent. Die verkleining van de maten heeft niet geleid tot vermin dering van de veiligheidsei sen. Integendeel natuurlijk Zo heeft de wagen een koets werk zonder scherpe uit steeksels en de voorkant is zodanig gevormd dat in het merendeel van de gevallen bij een aanrijding tussen auto en voetganger de aangrijpings punten onder de knie, respec tievelijk het heupgewricht vallen. Dit om gecompliceer de breuken van gewrichten zoveel mogelijk te voorko men. Een gebroken been is ook verre van prettig, maar dit is een keus uit twee slechte Voorts is de motorkap van het autootje ver doorgetrokken en zijn de scharnierpunten van de ruitewissers - die vaak letsel veroorzaken - onder die kap verborgen. Ook zijn on derdelen die bij botsingen gemakkelijk door het plaat werk dringen beter afge schermd. De kleine maten van deze vei ligheidsauto zijn niet toeval lig. Die heeft de analyse van de botspraktijk" (zowel op kunnen. Er zit genoeg vuur werk onder de motorkap, ze \aten zich moeiteloos en vrij wel geruisloos over de gladde snelwegen voeren, maar een bochtig circuit kan men met die bakken maar beter mij den. Daar zijn die kolossen duidelijk niet op gebouwd en na verloop van tijd was de belangstelling voor het Ame rikaanse trio dan ook bedui dend minder dan voor de flit sende produkten van de Eu ropese GM.-fabrieken. Het ging soms ijzig hard. Voor de weg als in laboratoria) aan gewezen. Een wagen van slechts 3.60 meter lang die vier personen acceptabel vei lig kan vervoeren. Ze kunnen zelfs een frontale botsing met 65 kilometer per uur onder een hoek van dertig graden tegen een betonnen muur overleven. Daartoe zijn aller lei versterkingen in en om de portieren aangebracht. Met versterkte raamstijlen en vei ligheidssloten. Bij een aanrijding van achteren wordt de brandstoftank be schermd door een er omheen aangebrachte versteviging die wanneer de klap erg hard aankomt met brandstoftank en al naar voren wordt ge drukt zonden dat de tank scheurt. In het interieur is ruim gebruik gemaakt van alsmaar nieuwe re schokabsorberende mate rialen zodat geen letsel kan een enkeling zelfs te hard. Eén collega ging over de kop. Hij zelf kwam er gelukkig zonder kleerscheuren af. De wagen bepaald niet. Volledig on bruikbaar geworden. Waar schijnlijk wel goed verzekerd, dus Opel heeft die dag daar een auto verkocht Een andere collega raakte ook uit de koers. Maar die kon met wat stug trekwerk en zonder al teveel schade uit het net werk worden getrokken. En zwaar gehelmd verder ten ontstaan door aanraking met harde delen. Op zichzelf niet nieuw. Maar wel weer beter geperfectioneerd. Dat geldt ook voor de autogordels met rolautomaten. Er zit een spe ciaal mechaniekje in dat de gordels bij een botsing onder voorspanning brengt. Zodat ze meteen kunnen werken. Niet eerst een speling van tien centimeter tussen lichaam en gordel, waardoor de inzitten de toch kans heeft uit de stoel naar voren te worden geslin gerd. Het zijn in hoofdzaak derhalve verbeterde details die teza men toch een brok verdere veiligheid verzorgen. Het on derstel herbergt eigenlijk niets nieuws: de voortrein van de Renault 14, de achter ophanging en de bodem structuur is die van de Re nault 5. Maar het grotere ver mogen van de 14-motor zorgt strijde trekken. Met het gas pedaal diep ingedrukt. Om te laten zien of zelf te ervaren hoe hard een Monza, Manta, Ascona of zelfs Kadett (GTIE) wel kan als er maar voldoen de paardekrachten worden ingepompt. Het was leuk. daar niet van. Maar wat bewijst het nu he lemaal? Dat wat de handel "sportief' noemt in feite bete kent dat het hard, heel hard kan gaan. Maar dat wisten we echt wel. Maar het betekent ook dat iedere willekeurige er wel voor dat deze veilig heidauto die iets zwaarder is dan een normale Renault 5 toch dezelfde prestaties kan leveren. Maar daar deze wa gen toch niet op de lopende band komt te staan is dat ei genlijk alleen maar van theo retische waarde. De wagen is in hoofdzaak symptomatisch voor de po gingen die de autoconcerns steeds weer ondernemen om hun produkten steeds veili ger te maken. Maar helaas... de meeste ongelukken vloeien niet voort uit mate riële misdrukken. In het gros van de gevallen worden ze veroorzaakt door gewoon menselijk falen. En daar kun nen de autoconcerns niet veel tegen doen. Ze kunnen de au to-inzittenden zoveel moge lijk tegen zichzelf bescher men. Maar niet tot in het on eindige.... automobilist de beschikking kan krijgen over een overstel pende hoeveelheid energie in een karretje dat daar in feite niet op is gebouwd. Die Amerikanen vonden wij in feite het eerlijkst. Zo gecon- strueerd dat men al snel merkt dat ze van dat extreme werk niet zijn gediend. Die andere jagertjes waarschuwen niet zo vlot. Daarvoor moet men eerst op zijn kop of in het vangnet terecht komen. En dan kan het natuurlijk te laat zijn... Jennifer Holswilder (4 jaar) Oosterkerkstraat 25, Leiden Hé Peter, heb je zin om mee te gaan naar het bos, daar staat een oud kasteel? Vroeg zijn zusje Petra op een warme dag. Ja leuk, riep Peter opge wonden Kom, we gaan gelijk maar. Pa en ma komen toch morgen pas thuis, en we nemen ook een touw mee, riep zijn zusje Pe tra enthousiast. Na een kwar tiertje lopen waren ze er al Peter wist te vertellen dat het onbewoond was. Petra slingerde het touw naar een raam. Het touw bleef daar ergens aan een haak hangen Snel klom Petra in het touw en ze hielp daarna Peter nog even, want hij kwam bijna niet omhoog Ze keken door het raam naar binnen en toen schrokken ze, want binnen in de kamer stond een tafel en daarom heen zaten mannen. Ze zaten wat met elkaar te bepraten Petra en Peter konden horen wat ze zeiden: "Vannacht om 12 uur gaan we de bank over vallen." Toen ze dat gehoord hadden klommen ze snel naar bene den en renden naar het poli tiebureau om het hele verhaal te vertellen De politieagenten stapten m hun auto's en reden weg naar de plaats die Petra had aan gewezen. Ze namen de man- nen gevangen en Petra en Pe ter kregen als beloning elk een mooi horloge. Christel v.d. Nieuwendijk (II jaar) Leidsevaart 159 Noordwijkerhout 2. o£~r i/v oic Monique v.d. Linden (7 jaar) Van 's Gravesandestraat 7, Leiden Kees Geyteman (8 jaar) Pr. Bernhardlaan 67 Katwijk a/d Rijn Natasja Geyteman (5 jaar) Pr. Bernhardt. 67 Katwijk a/d Rijn Robert de Vos (8 jaar) Leidseweg 538, Voorschoten Andrea Heemskerk (4 jaar) Grote Steeg 4 Katwijk a/d Rijn Astrid Guns en Henk de Kat (riten eeft hob\>e pa.ord tor\der hoofd XoncAer staart daa. rijd w de w re 1.1 fo claud ia. v. L e«u (8 PC- ho»ft Cao r> f - Lei

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31