Urgentie totale nieuwbouw niet verminderd Toeren met motorboten inperken leidse agenda Minerva schoot in de roos met "Ome Willem" Protest tegen hernummering Boshuizerlaan Hendriks opent AZL-vleugel Sempre Crescendo, behoorlijk niveau Terweeschool heropend Recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassengebied bevordert recreatie LEIDEN - "Het is een treurige zaak dat we dit nog zo hebben moeten doen. Hier had allang een nieuw acade misch ziekenhuis moeten staan", zegt drs. J.B.M. Ver- hey, de man die nog maar een paar maanden eerste man van het Academisch Ziekenhuis Leiden is. "Dit is dus een interne voorziening maar economisch gezien is dit weggegooid geld. We moesten het doen, omdat de situa tie anders onhoudbaar was geworden". Het vernieuwde complex Heelkunde-Vrouwenkliniek dat de afgelopen vier jaar een grondige renovatie heeft ondergaan. ZATERDAG 23 JUNI 197L&n Zaterdag Zijlwatering, Wassenaar, viswedstrijden t Oostdorp 8 uur. Gemeentehuis, Hoofdstraat Leiderdorp, start wielerwedstrijd Lion's Club, 14 Zondag Dorpskerk Wassenaar, Kerkconcert kamerkoor 19 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur, tel LI Maandag 1 LEIDEN - De grote verrassing van het concert van Sempre Cres cendo in de Zuiderkerk was gis teravond de cello-soliste Dieuw- ke Schreuder. Zij liet in het cello concert in a op. 128 van Schu mann een fraai opbloeiende toon horen. Haar hoogontwikkelde techniek gepaard aan een hart verwarmende muzikaliteit stuw den haar naar een zeer persoon lijke en kunstzinnige interpreta tie. Dieuwke Schreuder hoort thuis op wat men noemt een groot podium. Sempre Crescendo heeft zich daar bij heel redelijk aangepast. Sinds het verschijnen van dirigent Bas- tiaan Blomhert heeft dit studen tenorkest zich meer evenwichtig ontwikkeld. In vergelijking tot enige jaren geleden, toen het zich nauwelijks kon handhaven, kan het zich nu in de rijen scharen van de amateur-orkesten, die zich in onze stad op een behoorlijk ni veau bewegen. In elk geval is Sempre Cresendo weer tot een eenheid gebundeld, zijn het dan ook dat onderling verschil in technisch niveau nog wel hoor baar is. Maar zo'n slot met de Sla vische dansen Dvorak, waarvan de achtste (terecht) werd gebis seerd, was overrompelend. Het koor kampt met dezelfde moeilijkheden als het orkest het is door de steeds wisselende sa menstelling, moeilijk te egalise ren. Koordirigent Louis van Wijngaarden heeft ongetwijfeld veel moeten sleutelen om in "La défaite de Sennachérib" van Moessorgski tot een dergelijk gelukkig resultaat te komen. Hij heeft zijn taak gisteravond afge staan aan dirigent Bastiaan Blomhert, die er een pakkend geheel van maakte. BEP RIJNDERS Feest LEIDEN- Ouders Op Herhaling sluit het cursusjaar '78/'79 van avond af met een groot feest waarvoor alle (ex-)cursisten en (ex-)medewerkers zijn uitgeno digd. Op het programma staan ondermeer een optreden van de Flower Town Band uit Haarlem en een bingo. Het feest wordt ge houden in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare en begint om kwart over acht. Toegangskaar ten (a 3 gulden) kunnen 's avonds aan de zaal worden gekocht. In- troducees zijn welkom. Ouders Op Herhaling begint in septem ber weer met i (tel. 126502). Directeur Verhey van het acade misch ziekenhuis heeft het hier over het gistermiddag door de voorzitter van het ziekenhuis, de oud-staatssecretaris van volks gezondheid Hendriks, geopende complex Heelkunde-Vrou wenkliniek. Het complex heeft in LEIDEN - De bewoners van de Boshuizerlaan in Leiden zyn woedend op het college van B en W omdat deze heeft besloten tot een hernummering van alle hui zen in de straat Tot op heden kende de Boshuizer laan, waar slechts aan één kant huizen staan, een doorlopende nummering. De spaarzame ge bouwen aan de overzijde van de straat, een Rooms Katholieke kerk met ontmoetingscentrum en pastorie, een lagere school, de Vijf Meihal en het Vijf Meibad, waren met uitzondering van de kerk ongenummerd. Het college nam onlangs de beslis sing om de nummering in de ge hele straat te wijzigen. De wonin gen moesten even nummers en de gebouwen aan de overzijde oneven nummers krijgen. De bewoners zijn het met deze wijzi ging, waarvan zij pas eind vorige maand op de hoogte zijn gesteld en die al op 1 juli in moet gaan, volstrekt niet eens. Hun bezwaarschriften werden gis teren behandeld door de gemeen telijke adviescommissie voor be roepschriften. Op de vergadering van deze commissie was een groot aantal bewoners aanwezig die in niet mis te verstane be woordingen lieten weten het een schandalige zaak te vinden dat, zonder dat er van te voren met hen overleg is gepleegd, zo'n in grijpend en plotseling besluit is genomen. Met klem verzochten zij de com missieleden om het college te ad viseren de besluitvorming in de ze kwestie terug te draaien. Com missie-voorzitter Olivier liet de bewoners weten dat de com missie zo snel mogelijk een ad vies aan het college van B en W zal geven en tevens het college zal verzoeken op korte termijn, in elk geval voor de datum van 1 juli, een beslissing te nemen. de afgelopen vier jaar een gron dige renovatie ondergaan. Een vernieuwbouw die geen vijfen twintig miljoen guldens heeft ge kost, zoals men eerst dacht, maar ruim zestig. De man die alle zaken rond de tjes voor het complex Heelkun de-Vrouwenkliniek heeft moe ten regelen was adjunct-direc teur materiële zaken P.J. de Geus. Hy zegt dat met de ver nieuwbouw de urgentie va tale nieuwbouw niet is wegge nomen, zelfs niet verminderd is. ?'Ten eerste", zegt hy in een spe ciaal nummer van het opinieblad Centrum van het ziekenhuis, "is er nog een aantal afdelingen ont zettend slecht gehuisvest, zoals interne- en kindergeneeskunde en minder goed oogheelkunde en dermatologie. Ten tweede en dat is wel het belangrijkste, dat het in stand houden van het paviljoen systeem een ontzettend kostbare zaak is. Functioneel draait het niet Op elke afdeling moet vaak de dure apparatuur komen te staan en continu moeten vijf ambulances op het terrrein af en aan ry den om de patiënten overal naar toe te brengen". Ondanks al deze perikelen zei zie kenhuis-voorzitter Hendriks, "zal de vreugde vandaag moeten overheersen. Alleen bestaat de vraag of deze vernieuwbouw niet remmend zal werken op de nieuwbouwplannen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Ik hoop van niet", aldus Hen driks. Het kleinste patiëntje van de gis termiddag officieel geopende Vrouwenkliniek is een paar we ken oude baby. Bij zijn geboorte woog het kind slechts ruim 550 gram. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is de baby in de afgelopen weken goed aange komen en bestaan er voor het kindje goede overlevingskansen. De baby werd bijna vier maanden te vroeg geboren. Wethouder mevrouw Blom staat klaar om de nieuwe schoolvlag te hijsen en daarmee de Terweeschool te openen OEGSTGEEST - Met het hijsen van een spiksplinternieuwe Ter weeschool vlag verrichtte de Oegstgeester wethouder van on derwijszaken mevrouw Blom gistermiddag de officiële ope ningsdaad van de totaal ver nieuwde Terweeschool. In haar openingswoorden voor de leer lingen van de school ging me vrouw Blom in op de geschiede nis van het openbaar onderwijs in Oegstgeest. De in 1930 gebouwde openbare la gere Terweeschool is in het afge lopen jaar grondig gerenoveerd. Van het zevende lokaal in het ge bouw is een gemeenschaps- an nex handenarbeidlokaaJ ge maakt en overal is de lichtinval verbeterd. Het eens zo sombere gebouw kan daarom nu de ver gelijking met een moderne school glansrijk doorstaan. Scheidend schoolhoofd de Ko ning (in augustus gaat hy met pensioen) was vooral blij om zijn tydens de verbouwing elders on dergebrachte leerlingen allemaal weer om zich heen te zien. "Alle kuikens zijn gelukkig weer op het nest terug", zo zei hij. LEIDEN - Het Minervafeest is af gelopen, althans voor de "burge rij" van Leiden. De studenten vereniging heeft de afgelopen week gepoogd Leiden te betrek ken bij de viering van haar 33e lustrum, en dat is over het alge meen ook gelukt. Alleen op het daverende sleutelslotfeest gis teravond op het Gerecht waren weinig autochtone Leidenaars te bekennen. Wel een groot aantal studenten die zich hossend over de kinderhoofdjes bewogen, daartoe gestimuleerd door de klanken van de stadsharmonie van Den Bosch "de Kikvor- schen", en door talrijke blikjes bier, die evenals de eigenhandig geroosterde saté gretig aftrek vonden. Voor de jeugd van Leiden had Me- nerva gistermiddag Edwin Rut ten alias Ome Willem naar de gro te tent in het Van der Werffpark gehaald. En met zijn komst kon er voor de ongeveer 350 kinderen die daarop af waren gekomen al weinig meer misgaan. Hij amu seerde groot en klein ruim een uur lang op kostelijke wijze, ge steund door de kennis die zijn publiek van hem had van zijn tv- show "De film van Ome Willem") De bekende grappen, liedjes en uit spraken van Ome Willem kwa men vaak al luidkeels uit de kin dermonden voor de man ze zelf kon doen..De suggestieve vragen van Ome Willem, die ook "Neef" en "Buurman" had meegebracht, werden beantwoord met een oor verdovend "ja" of "nee" uit 350 kelen. En het optreden werd als gewoonlijk beëindigd met het lijflied van Ome Willem: "Deze vuist op deze vuist, zo klim ik naar boven". Don McLean naar Leiden LEIDEN - Don McLean komt naar Leiden. De vermaarde Ameri kaanse folk-zanger, bekend van onder meer "American Pie" en "Vincent", geeft maandagavond een èxclusief concert ter gele genheid van het 33ste lustrum van de Leidse studentenvereni ging Minerva. Het concert wordt gegeven in een tent, die geplaatst is in het Van der Werfpark. Het optreden van McLean draagt een strikt besloten karakter, het is alleen toegankelijk voor leden van Minerva. LEIDEN, ALPHEN, AALSMEER - Het tot stand brengen van meer recreatievoorzieningen en de be hartiging van de belangen van natuur en landschap. Dat is de centrale doelstelling van het Re creatieschap Noord-Zuidhol- lands Plassengebied. Officieel is die doelstelling omzich tiger geformuleerd: „Het tot stand brengen en in stand hou den van naar omvang en samen stelling evenwichtige en geva rieerde mogelijkheden en voor zieningen voor openluchtrecrea tie voor de in en rond het plange bied wonende bevolking, alsme de de behartiging van de belan gen van natuur en land schap." Het na een moeizame voorgeschie denis opgerichte Recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassenge bied heeft gisteren in Aalsmeer een stap gezet naar verwezenlij king van bovenvermelde doel stelling. Hét algemeen bestuur stelde de uitgangspunten vast voor het te maken basisplan. Het zyn voorlopige uitgangspunte n, zo werd na enige disuccssie be sloten, omdat de betrokken ge meentebesturen nu de gelegen heid krygen hun visie kenbaar te maken. Dan wordt het basisplan vastgesteld, om daarmee te be reiken dat bestaande plannen (die o.a. in streekplannen te vin den zyn) op elkaar worden afge stemd. Het Recreatieschap Noord-Zuid- hollands Plassengebied omvat een groot aantal gemeenten: Aalsmeer, Alkemadc, Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Haar lemmermeer, Leiden, Leider dorp, Leimuiden, Oegstgeest, Itijnsaterwoude, Ter Aar, Sas- senheim, Warmond en Wou- brugge. De provincie Zuid-Hol land levert de voorzitter van het dagelijks en algemeen bestuur: gedeputeerde Borgman en de secretaris: ambtenaar Keuzen kamp. Het algemeen bestuur aanvaardde gisteren de uitgangspunten die door het dagelijks bestuur waren opgesteld. Samengevat luiden die als volgt. De plassen moeten voor waterrecreatie behouden blijven en waar mogelijk (in Lei derdorp, in Woubrugge) ver groot. De openbare aanlegmoge- lykh eden voor boten kunnen op verschillende plaatsen worden uitgebreid: Wijde Aa, Braasse- mermeer, Vriesekoopsche Pol der in Leimuiden, Ter Aar, War mond. Ook verbetering van de vaarverbindingen is uitgangs punt. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen is mogelijk in Nieuwe Wetering, Leiderdorp, Rijnsa- terwoude, Hoogmade en Wou brugge. Anderzijds is het wense lijk dat vrijgekomen ligplaatsen die uit oogpunt van milieu on gunstig zijn, niet opnieuw wor den ingenomen. Ook daarvan zijn er in het Plassengebied vele voorbeelden. De mogelijkheden voor het zeilen moeten worden uitgebouwd door het instandhouden van beweeg bare bruggen en bruggen die zo hoog zijn dat er een zeilboot on derdoor kan; sommige verbin dingswateren moeten worden verbreed. Het schap vindt dat er één of meer verhuurbedrijven van zeilboten moeten komen. Het windsurfen moet aan geschikte plaatsen worden geholpen, waardoor de druk op andere plekken kan afnemen. De Lange- raarse Plassen en de Put van Menten in Oegstgeest worden Viswater Ook de mogelykheden voor sport vissers moeten vergroot worden, door de toegankelijkheid van het viswater (en sommige oevers) te verbeteren, roeibotenverhuur te stimuleren en te bevorderen dat het schubvisrecht aan organisa ties van sportvissers wordt ver huurd. Met name verscheidene gedeelten van de Langeraarse Plassen worden als vis- en roei- gebied beschouwd. Ook het ka noën mag van het recreatieschap bevorderd worden, vooral in de len van de Westeinder Plassen, de Langeraarse Plassen, de Oost- polder in Roelofarendsveen, de Zuidzijdevaart, de Does bij Lei derdorp en diverse poldersloten aan de rand van de steden. Daarentegen moet het toeren met motorboten „beheerst" worden, door delen van het Plassenge bied af te sluiten en stiltcgebie- den in te stellen, en de groei van het aantal ligplaatsen tegen te gaan. Gedacht wordt aan het noordelijk deel van de Westein der. Waterskieën en speedboot varen dient beperkt te blijven tot bepaalde gebieden. Het schap wil dat het aantal ver gunningen voor speedboot varen geleidelijk afneemt. De oeverrecreatie moet volgens het recreatieschap met kracht wor den bevorderd. De openbaar toe gankelijke oevers moeten uitge breid worden, de bereikbaarheid voor vooral fietsers en wande laars verbeterd en de parkeermo- gelijkheden vergroot. Door mid del van schiereilanden en in hammem kunnen er nieuwe oe vers worden aangelegd. (Moge lijkheden daarvoor zijn er in Roelofarendsveen en tal van an dere plaatsen). Langs de aan trekkelijke oevergedeelten moet parkeren worden tegenge gaan. Ook de recreatie op het land moet aan meer mogelykheden gehol pen worden en dan vooral in de buurt van de dichtbevolkte ge bieden. Voorbeelden: de Stren gen in het grensgebied van Lei den en Warmond, Koudenhoorn en diverse andere delen van Warmond, de Munnikenpolder in Leiderdorp en de Rode Polder in Hoogmade. Uiteraard wordt aan gedacht aan wandel- en fietspa den, maar ook aan ruiterpa den. Smalle beurs Verblyfsrecreatie, vooral voor mensen met een smalle beurs, moet evenzeer bevorderd wor den: kleine campings of cam pings waar men maar enkele da gen vertoeft. Ook de mogelijkhe den van watercampings (Veen- der- en Lijkerpolder in Roelofa rendsveen?) moeten worden on derzocht. Uitbreiding van het aantal tweede woningen en zo merhuisjes wordt in principe uit gesloten. Slapen op boten moet in het algemeen beperkt blijven tot jachthavens. Waar natuur en landschap er niet onder lijden, wordt het kamperen bij de boer bevorderd. Bij dit alles geldt, aldus het recrea tieschap, dat de waarde van het landschap niet alleen behouden, maar zelfs versterkt, dan wel her steld moet worden. Hetzelfde gaat op voor de natuur. Gemeentehuis Benthuizen, gemeente- raadsvergadering 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente- raadsvergadering 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. techm- sche diensten 20 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- t laan, bejaardensoos Zuid-West 14.30 Stadhuis, gemeenteraadsvergadering 1 19.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie 20 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken, Valkenpad, schrijfavond Amnesty Internationaal 20 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uurv.m tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I, (Morswegkwar- tier, Noordbinnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. Reinders, G. Braridt- straat 29, tel. 760947; Wijk 2 (Kooi- en Merenwyk) P.l. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890; W\jk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en Zuid binnenstad) W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel 126866; Wijk 4 (Zuid-West en Haagweg- kwartier) F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347 (zaterdag), B. Roos, Zo- cherstraat 1, tel. 766123 (zondag). Leiderdorp- F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H. B. van Wyk, v d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zondag), (spreekuur van 12.30-13.00 uur in Gezondheidscentrum Winkelhof, flo rijn 10, tel. 891000). Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - J. H. Vrjjenhoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag); S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6 tel. 5417 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- gelaan 1, Voorhout, tel. 11393. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags- dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 22 juni tot 29 juni door Apotheek Tot Hulp dei Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend vooi spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Voorschoten - Voorschotense Apo theek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJK VERPLEGIN G Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Kruisver eniging Leiderdorp/Zoeterwoude- Ryndijk, Gezondheidscentrum Ber I kenkade, spreekuur ma. t/m do. 14.00-15 uur., tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. '4641. Warmond-Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel. 11464. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057; weekendrege- ling Krol/van Gool/Vestjens: F. van Gooi, Pr. Frederikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781: B. H. Broer, Boshuizerlaan 13, tel. 764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 Rutgershuis Tel. 126802. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur do 18.30-20.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05» Kwartaalabonnement Per Post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. achteren besluipen Edwin Rutten; de kinderen zien buurman hem om zijn "film van Ome Willem"-petje te pikken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2