"Achter het toneel is het altijd een zenuweboel Sjaak en Nanny Milikan verlaten Leidse Stadsgehoorzaal ATERDAG 23 JUNI 1979 EXTRA PAGINA 19 LEIDEN - "Toen we hier vijftien jaar geleden begonnen zag je tijdens de concerten op de bal- cons dames met stola's om. Daarna hebben we het zien verworden. Op een gegeven ogenblik stapten ze hier zelfs op klompen binnen. De laatste tijd zien we ge lukkig weer de correc te lange japonnen". Stadsgehoorzaal-direc teur Sjaak Milikan (gisteren 63) zwaait met een flinke sigaar om de ontwikkelingen die hij schetst meer kracht bij te zetten. Een vriendelijke, vaak vlijende stem. De ogen achter de brilleglazen toegeknepen tot kleine spleetjes. Volgende week vrijdag nemen hij en zijn vrouw Nan ny afscheid van "hun" Stadsgehoorzaal. "Wat we hier gedaan hebben was prettig, maar soms ook pijnlijk. Af en toe had ik het gevoel een broeikaskweker te zijn. Neem de Leidato. Hier begonnen, steeds groter geworden en er uit gegroeid. Katexpo, hier in het kweekbak- je, nu in de grote hal. Autoshows, het volksdansfes- tival. Allemaal hier geboren Hard gewerkt om er een suc ces van te maken. En dan in eens....boem weg." In die vijf tien jaar is veel veranderd. Milikan: 'Toen was er alleen maar de Stadsgehoorzaal in Leiden. Dan had je nog een uiterst labiele Burcht en de Schouwburg funcioneerde als vereniging zeer gebrekkig. Nu is de Schouwburg gerestau reerd, de Groenoordhal heeft zich steeds meer ontwikkeld tot evenementenhal. En ver der kregen we het nare ver schijnsel, het para-commer cialisme. Iedere voetbalkan tine doet tegenwoordig mee In de beginjaren hadden we hier woeste en wilde perso neelsfeesten. Vooral bedoeld om door die gezellige sfeer personeel te werven. Nu krijg ik de indruk dat de bedrijven hun personeel soms dolgraag kw(jt willen. Die feesten hoe ven dus niet jneer Rekenmachientj e De gemeentelijke zorg voor het stygende tekort van de Stadsgehoorzaal deelt Sjaak Milikan niet. "De geleerde he ren hebben er zalennota's over geschreven. Bij de gesprekken op het stad huis heb ik steeds gezegd: he ren, wat zitten jullie toch al lemaal te milimeteren. Het verlies is landelijk gezien echt niet zo hoog en dat heb ben jullie nog aan jezelf te wij ten ook. Twee kleine verho- ginkjes van de huurprijs in vijftien jaar. Maar de kosten zijn wel fors gestegen. Met mijn rekenmachientje heb ik becijferd dat 100.000 gulden toen, nu 286.000 gulden is. Want het gaat cumulatief, be grijpt u. Een huurder heeft eens gezegd- Jij met je waanzinnige huur- tjes. Werkelijk, ze lachen zich rot wat ze hier moeten beta len. En vergeet niet dat het bezoekersaantal nu groter is dan 15 jaar geleden. We heb ben het hele ballroomdansen in handen. Twintig zondagen per jaar een uitverkocht huis: 1200 tot 1500 man. OP eéh danszondag wordt er hier meer omgezet dan in twee da gen veemarkt in de Groenoordhal. Voor de nieu we restaurateur een gouden erfenis. Dan hebben we nog de examens. Ik taxeer dat we dit jaar naar de 100.000 exa menkandidaten toewerken. Bang voor de toekomst van de Stadsgehoorzaal? Voor het volgend jaar is de zaak prak tisch volgeboekt. De Stadsgehoorzaal weg? Ben je gek. Die kunnen ze in Lei den echt niet missen. Draaiboek Praten met Milikan betekent: oren open zetten en mondje dicht. Want als gold het de verhuring van een zaal voor Was betrokken bij de repa triëring en kwam vervolgens terecht in het Erasmushuis in Utrecht, een complex van zestien zalen. Belandde ten slotte vüft«en jaar geleden op voorspraak van de toenmali ge gedeputeerde Van Praag - in Leiden. Deed ook nog acht jaar de res tauratie van de Groenoord hal, maar wil daarover niet meer praten. "De Groenoordhal heeft me nooit zo aangesproken. En toen die kwestie met Daey Ou wens. Nee, dat is gelukkig allemaal voorbij. Plezierig was het al lemaal niet Mijn vrouw en ik hebben al die jaren onze werkzaamheden steeds goed gescheiden we ten te houden. Ik de directie, de boekhouding en het per soneel. En m'n vrouw de hele horeca. Ieder had z'n eigen winkel. We kwamen nooit op eikaars terrein. Dat geeft maar wrijvingen. Soms wist ik niet eens wat een biertje kostte Dansen Hoewel voor Milikan een klant een klant was, en een verhu ring een verhuring heeft hij toch zo z'n persoonlijke voor keuren. "Dansen daar ben ik gek op. Dat komt door de sfeer die er heerst En de kle ding. Het is allemaal zo be schaafd. Je hebt er "good sport" Van popmuziek ben ik niet zo gecharmeerd. Ik kan dat on voorstelbare lawaai niet ver dragen. Eerst vaak 's middags al zo'n repetitie en dan 's avonds nog een keer. Zes, ze ven uur denderende muziek. Je wordt er gewoon duizelig van". Nanny Milikan knikt instemmend. Volgende week vrijdag valt voor het echtpaar Milikan voorgoed het doek van de Stadsgehoorzaal. Een klein rekensommetje leert dat in die vijftien jaar een kleine tweeenhalf miljoen mensen de Stadsgehoorzaal hebben bezocht. Milikan: De maan dag en de dinsdag daarop hoop ik de zaak op het stad huis over te dragen en finan- ciee. af te ronden. Daarna trekken we ons terug in Wer- vershooft West-Friesland). Daar hebben we al tien jaar naartoe geleefd. Een prachtig huis aan het water, een lap van een tuin, een boot naast de deur. Pot bier Vervelen na zo'n druk bestaan? Geef my maar een paar spy- kers, wat verf en een pot bier, dan ben ik tevreden'. Nanny Milikan: "En geef mij maar een boek. Dat is een beetje een manie van me". Pa Mili kan: "Ja, ze heeft er duizen den. Het eerste wat in Wer- vershoof moet gebeuren is op zolder er een paar boeken planken bijtimmeren". Beiden betreuren dat ze de res tauratie van de Stadsgehoor zaal niet kunnen overdragen aan een opvolger. "Het zijn vaak van die kleinigheden waarop de klant gesteld is. Dat had je mooi kunnen doorgeven. De Jong (Groenoordhal-directeur die voorlopig met de leiding be last wordt - red) zal het niet eenvoudig krijgen. Hy heeft dan wel haldirectie-ervanng, maar hier ligt het toch alle maal wat anders". Sjaak Milikan filosofeert aan het slot nog wat over zyn loopbaan. "Ik heb in mijn le ven nooit warm kunnen lopen voor geld. Als ik m'n vrouw niet had gehad, was ik ster- vensarm geweest Niet dat ik niets heb kunnen verdienen. Dat is altijd aardig gelukt. Maar het was voor mij meer de sport van het verdienen dan het bezit ervan. En inkopen kon ik helemaal niet Op de Horecava kon m'n vrouw maar net voorkomen dat ik een flink voorraadje erwtensoep bestelde Toen ze het hoorde nep ze: Wat moe ten wij in godsnaam in de Stadsgehoorzaal met snert. Tomaten- of kippesoep. dat kan. Maar snert. Daar hebben we toch geen tent voor. Eens heb ik uit medelyden met de verkoper een order voor lucifers geplaatst Tiendui zend doosjes. Achteraf bleek dat het een contract was voor uitvoering in verschillende kleuren. Op een dag word ik door een van m'n perso neelsleden naar voren geroe pen. Staat de hele hal vol met lucifers. Ik geloot dat we ze nog steeds gebruiken". een feestavond, Milikan heeft alles op papier gezet. Een keurig draaiboek dat blad voor blad wordt afgewerkt. De anecdotes zijn nu aan de beurt. "We hebben hier nogal eens le den van het koninklijk huis over de vloer gehad. Die men sen zijn net zo gewoon als u en ik, hoor. De heisa wordt ge maakt door de organisatie er omheen. We hadden hier eens een lunch in de koffiekamer boven. Een reünie van de universiteit. De koningin zou ook komen. Incognito. Omdat de hofdame wat moei lijk liep, vroeg ze of er ook een lift naar boven was. Nu heb ben we alleen een klein dienstliftje voor de bevoorra ding. Daar stonden we op een gegeven ogenblik in. De ko ningin, de hofdame en ik op eéh vierkante meter. Met wat restjes huzarensalade aan het plafond. M'n vrouw had voor het gezelschap net 500 glazen sherry van beneden laten aanrukken cn was ontstemd dat de drankjes er nog niet waren. Zonder op het gezel schap dat uit dc lift stapte te letten riep ze: Wie heb je nu weer aan je staart hangen? Ik ben maar snel door gelopen. Even later heb ik het haar ver teld; sorry hoor vrouwtje, maar dat was toevallig de ko ningin. We hebben hier ook eens orga nisatiecomité gehad, dat de toiletpot kwam bekijken. Voor het geval de koningin nodig moest. Op een gegeven ogenblik staan we met eer groepje mensen te kijken en zegt er eéh: dus dat is nu de pot. Brandje Ik ben toen in lachen uitgebar sten. Zo verzorgden we ook de ope ning van de Schouwburg. De koningin wilde voorgesteld worden aan de artiesten bo ven in het kleine artiestenbar retje. Er werd die avond pe perdure wijn geschonken. Het was er propvol en opeens krijg ik een brandlucht in m'n neus. Ik dacht, o God, laat dat aan ons voorbijgaan. Nu heb je in die bar van die lange as bakken. Die horen met zand gevuld te zijn, maar dat was niet gebeurd. Klein regie foutje. Er lag wel papier in dat begon te smeulen. Ik drink zelf altyd bier en daarom was de serveuse erg verbaasd dat ik snel een paar glazen wijn van het dienblad pakte. Ik geloof niet dat er ooit zulk kostbaar bluswater is ge bruikt. Een gulden of tien per glas". Milikan lacht, leunt achterover in de stoel en steekt opnieuw z'n sigaar aan en vervolgt: "Van Otterloo, de dirigent, was hier kind aan huis. Hij zou hier eens optreden tijdens een groot feest van een Leidse wolfabriek. De organisatie was in handen van een Am sterdams reclamebureau. Jongens, die er geen kaas van hadden gegeten, hoe je zoiets moet aanpakken. Bijvoorbeeld was er bepaald dat er voor vijf uur geen bier geschonken mocht worden. Nou, daar moet je vooral mee aankomen bij de Leidse wol- fabriek. Dan heb je gelijk de pleuris in huis. Het Residen tie Orkest zou beginnen en di rect daaarna zou Anton Gee- sink komen. Stokkie Van Otterloo was net bezig, komen er twee vrouwen het balcon op, wijzen naar bene den, en roepen heel hard door de zaal: Moet je die vent met dat stokkie zien. Witheet was 'ie. Stopte meteen en ging naar de dirigentenkamer. Ik heb hem ten slotte weten over te halen. Ik zei: toe meneer Otterloo. Ik moet nog tot van nacht met die lui door. Ja, achter het toneel is het altijd een zenuweboel. We hebben hier een keer als invallers een Belgisch paar met een spe ciaal nummer. Ze hadden de hele dag al gereisd en nog niet gegeten. M'n vrouw gaf ze een paar broodjes en wat kro- ketjes. Inmiddels zou ik de mand die ze hadden meege bracht even naar het podium brengen. Valt de deksel eraf en komt er ineens een zever meter lange python tevoor schijn. Je rent in je zenuwen een trap op totdatje beseft dat zo'n beest dat veel beter kan. Een zoontje, die er ook bij was, heeft tenslotte zijn moe der gewaarschuwd. Het jo chie vond wel dat mijnheer de directeur zich een beetje aan stelde. Een andere keer hadden we een topartiest die zou optreden in een hele nauwe broek. We staan klaar om hem op ti gooien, scheurt z'n broek aan de voorkant finaal open. Zijn vrouw kan met een paar vei ligheidsspelden de zaak nog snel provisorisch maken, want de muziek speelt al. Het hele optreden heeft hij zoge- staan (Milikan staat op en demonstreert met de hand voor de gulp hoe het in zijn werk ging). Alle prominenten van Neder land hebben we hier gehad, 't Was verkiezingstijd. Op een avond komt Joop den Uyl binnenzetten. Bezweet voor hoofd, want hij moest die avond al voor de derde keer op. Houd een bezielend be toog en sluit af met een in drukwekkende oproep: Geef uw stem aan lijst eén. De hele zaal bulderen van de lach. Want in Leiden was dat toe vallig de KVP. Naast de lol had je ook de angst. Koekoek zou hier komen spreken. Was toen erg popu lair. Overal waar hij sprak was het gesodemieter. Op een ge geven ogenblik moesten we de deuren sluiten. Er was maar 400 man binnen, maar buiten stonden er duizenden. We durfden de zaak niet meer open te gooien. Ruiten werd ingegooid. We waren doods benauwd. Dat hebben we ook eens gehad met een optreden van de Golden Earrings. Vijf tienhonderd man in de zaal. Een gedeelte van het podium, dat op een lift staat, hadden we laten zakken. Daar ston den een paar honderd jon gens en meisjes te dansen en te'springen, 't Ging met zo'n geweld dat de trekveren ka pot gingen. Ik dacht, o God. de zaak gaat kantelen. We zyn met een paai- mensen de zaal ingerend en hebben de meute vechtend van die lift afge duwd. Bomalarm. Dat hebben we hier driemaal meegemaakt. Je staat voor een afschuwelijke beslissing. Wat moetje doen-' Tijdens een diesviering had den we duizend man in huis. Die moesten er allemaal uit. Tydens de Europese dam kampioenschappen kwam er ook een. Toen is de zaak ge woon doorgegaan. Wel heb ben we al He hoekjes en gaatjes afgezocht." Gerookte zalm Ook de gebeurtenissen achter de coulissen zyn in Milikan's draaiboek opgenomen. "We hadden eens een vent in dienst die behoorlyk kon eten. Af en toe kon hij er niet met z'n handen afblijven als we een diner hadden. Nu hadden we een koud buffet met een paar grote gerookte zalmen. Die beesten lagen met kop en staart op grote schalen. Een keukengeheim is dat het middenstuk er vooraf wordt uitgehaald om uit te kunnen serveren en het gat op te vullen met geverfde aardappelpuree. De kok be loofde dat de veeleter 's avonds een flink stuk zalm mee naar huis zou krijgen. Woedend was 'ie. Die aardap pelpuree vond 'ie een rot streek. En dan de liefde in de Stadsge hoorzaal. Op een keer word ik 's ochtends om vyf uur door de politie uit bed gebeld met de mededeling dat er een paartje in de hal staat Je con troleert altyd alles nauwkeu rig, dus ik begreep er niets van. Tref ik daar een jongen en een meisje aan die vertel len dat ze achter het toneel waren gekropen. Ze hadden de controlerende suppoost wel gezien, maar durfden niet te roepen, omdat de kleding niet helemaal in orde was. Ze zoeken soms de raarste plekken. Vind ik tijdens een volksdansfestival op een smalle vluchtplank aan de zijkant van het gebouw een vryend paartje. Vierentwintig meter boven de begane grond. Je moet er maar zin hebben. Restauratie Milikan. in Den Haag geboren, werkte een groot deel van zyn leven in de restauratie. Voer de onder meer de directie over een hotel dat de NRV toen nog in eigendom had Het echtpaar Milikan. "Alle prominenten van Nederland hebben we hier gehad"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19