R CDA en VVD nog steeds verdeeld over aftopping Albeda haalt uit naar Steenkamp Het Motorhuis,, Kabinet betaalt meer dan het terugontvangt helpt u kiezen: [MMjEI keukens/bad Sociale uitkeringen gaan per 1 oktober 1 procent omhoog Onduidelijkheid over bouw 3 kerncentrales KAMERDEBAT OVER CHRISTEN-TURKEN VRIJDAG 22 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Minister Albeda DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken, CDA) vindt dat CDA-voorzitter prof. Piet Steenkamp het ka binet voor de voeten loopt. „Ik begrijp niet wat hem be zielt", zei Albeda gisteren. Hij reageerde daarmee op de ui terst kritische opmerkingen van Steenkamp aan het adres van het kabinet De CDA-voorzitter zei enkeie dagen geleden dat het kabinet zijn koers radicaal moet wij- zagen en meer het accent moet leggen op inkomensmatiging dan op bezuinigingen. De CDA-fractie moet ervoor zor gen dat het kabinetsbeleid wordt omgebogen, aldus Steenkamp, die voorts zijn grote bedenkingen uitte te gen de voorgenomen kortin gen op de sociale uitkerin gen. Albeda heeft zich aan deze op merkingen hevig gestoord. „Ik weet hier geen weg mee", zei hij. De minister ziet als een van de redenen voor deze op stelling, dat Steenkamp ken nelijk de verhouding met de vakbeweging wil verbeteren. „Maar het is voor mij de vraag of je om vriendjes te worden met de vakbeweging dingen moet laten vallen" DEN HAAG (GPD) - Het meningsverschil tussen CDA en VVD over de af topping van de prijscom pensatie is verder op de spits gedreven. Het CDA gooide gisteren olie op het vuur met een voorstel om de prijscompensatie voor inkomens vanaf 50.000 gulden te bevrie zen. Maar elk aftoppings- voorstel bleef ook giste ren niet te verteren voor de WD. Alleen een „on aanvaardbaar" van de regering lijkt de twee re geringspartners nog op één lijn te kunnen bren gen. Op een ander punt kwam het kabi net het CDA gisteren al ruim schoots tegemoet. De sociale uit keringen gaan - ter handhaving van de koopkracht - op 1 oktober met 1 procent omhoog. Het CDA was daar erg mee ingenomen. Hiermee bleef alleen de aftop- pingskwestie als een levensgroot probleem overeind staan. is onvoorspelbaar geworden hoe het debat over de bezuinigings maatregelen vandaag zal aflo- Den. Bij Het Motorhuis krijgt u altijd alle persoonlijke aandacht en wordt u deskundig geadviseerd. Zaterdagmorgen is het bij ons wat rustiger. Wij hebben 's morgens dus nog meer tijd voor u om u in alle rust te adviseren. Alleen... zaterdagmorgen voor 12.00 uur, bieden wij u daarnaast een kopje koffie met gebak aan. En wanneer u zaterdagmorgen voor 12.00 uur een auto koopt, geven wij u een feestelijke taart kado! Leiden - Leidschendam - Voorschoten - Katwijk J)B DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economische za ken heeft gisteren geen enkele duidelyke uitspraak gedaan over de vraag of de regering van plan is eind dit jaar met een voorstel te komen om drie kerncentrales te bouwen. Mevrouw Lambers- Hacquebard van D'66 vroeg de bewindsman in het wekelyke vragenuurtje in de Tweede Ka mer naar zijn plannen. Aanlei ding tot haar vragen was de op merking van top-ambtenaar Tie- leman, directeur-generaal voor de energie, tegenover een bui tenlands persbureau, dat de rege ring zo'n voorstel aan de kamer wil zenden. Van Aardenne legde de Kamer geen duidelijk standpunt voor. Hij refereerde slechts aan het principe-besluit van het kabinet den Uyl om drie nieuwe centrales te bouwen. Dat besluit is slechts opgeschort, zei de bewindsman, maar het ligt er nog steeds. discussie - in het regeerprogram van het kabinet Van Agt aange kondigd - te willen afwachten voor hij ingrijpende beslissingen neemt. Mevrouw Lambers vindt de mede delingen van de directeur-gene raal een belasting vormen voor die nog te houden discussie. Hoe kun je verwachten, vroeg zij zich af, dat de bevolking met vertrou wen en open een discussie aan gaat terwijl de regering haar ideeën al kenbaar heeft gemaakt. „De uitspraak van Tieleman is op z'n minst voorbarig," zei zij. Van Aardenne vindt van niet Vol gens hem is de directeur-generaal uitgegaan van het principe-be sluit van Den Uyl c.s. Hij wil de brede maatschappelijke discus sie in grote lijnen laten verlopen zoals de planologische kernbe slissing wordt genomen; eerst komt de regering met haar con cept-standpunt, vervolgens mag er ingesproken worden en daarna neemt het parlement een beslis sing, aldus de bewindsman. De WD speelt hierbij de sleutelrol. Het CDA rekent er nog altijd op dat de WD toch door de bocht zal gaan. De liberalen zelf laten echter geenszins blijken voor het CDA te willen zwichten. Houdt de WD toch voet bij stuk, dan zou wel eens - met de „hulp" van de PvdA - de aftopping geheel weggestemd kunnen worden. De regering zou dan naar het „on aanvaardbaar" kunnen grijpen om de liberalen in het gareel te dwingen. In CDA-kringen werd gisteren ge zegd dat de WD duidelijk te ver staan is gegeven, dat het CDA bij verwerping van het aftoppings- voorstel op zijn beurt tegen de korting op de sociale uitkeringen zal stemmen. Daarentegen zei minister Albeda gisteravond nog niet aan een „onaanvaardbaar" toe te zijn. Een eventuele val van het kabinet, die uit zo'n situatie zou kunnen voortkomen, zal vol gens de minister tot grote finan ciële problemen in de rest van dit jaar leiden. Het kabinet heeft zelf 55.000 gulden als grens aangegeven, maar mi nister Albeda zei dat hij zich niet zal verzetten als de Kamer kiest voor aftopping vanaf 50.000 gul den. Maar ondanks aandrang van de kant van het CDA wilde hij niet zelf met zo'n voorstel komen Door het voorstel van het CDA - dat wordt gesteund door D'66 en DS'70 - en de houding van de PvdA, die elke aftopping afwijst, Verrassing Voor het CDA is aftopping altijd voorwaarde geweest, wilde de fractie akkoord gaan met kortin gen op de groei van de sociale uitkeringen. De koopkracht voor de laagste uitkeringstrekkers mocht onder geen beding wor den aangetast. Minister Albeda kwam hieraan gisteren tot veler verrassing tegemoet, met de me dedeling dat de uitkeringen per 1 oktober met 1 procent verhoogd zullen worden. Maar dit gebaar gaf het CDA geen aanleiding om de eisen ten aanzien van de af topping te laten vallen. De Kamer wilde deze koopkracht garantie, omdat men vreest dat de uitkeringen door de prijsstij gingen in dit najaar worden aan getast. De 1 procent moet dan ook als een voorschot worden be schouwd, waar de uitkerings trekkers volgens Albeda mis schien zelfs iets „aan overhou den". Het voorschot zal echter in de januari-stijging van de uitke ring worden verrekend. Albeda zei persoonlijk niet zo bang te zijn voor uit de hand lopende prij- De PvdA noemde het voorstel „een puur alibi" om het CDA er toe te brengen toch de korting op de so ciale uitkeringen per 1 juli te slikken. Woordvoerder Van der Doef stelde dat deze kortingen op de lange termijn toch het niveau van de uitkeringen zullen aantas ten. „Winst op het ene punt wordt zo gecompenseerd met verlies op het andere", zei hij. Van der Doef vroeg dan ook waarom de rege ring het oorspronkelijke voorstel niet had ingetrokken. Royaal DE VVD'er De Korte had ernstige bezwaren tegen de maatregel, die hij „ietwat royaal" vond. Hij be nadrukte dat ook de WD voor koopkrachthandhaving voor uit keringstrekkers is. De Korte wil in dit kader weten wat de rege ring vindt van zijn voorstel om jonge, ongehuwde, thuiswonen de, werkloze jongeren te korten op hun uitkering en met de op brengst de koopkracht van de andere uitkeringstrekkers te ga randeren. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zei dat het voor het laatst is dat de kortingen op de sociale uitkeringen op deze wijze plaats vinden. Het systeem van voorlo pige kortingen gaat verdwijnen. Het kabinet zet alles op alles om voor 1 januari met een definitieve regeling van de indexering van de uitkeringen te komen. In sep tember komt de SER met een ad vies hierover. Doel van de rege ling is om onbedoelde extra stij gingen van uitkeringen weg te werken, die zijn ontstaan dooi fouten in de berekeningswij Minister Andriessen van financiën maakt een wat hulpeloos gebaar tijdens zijn verdediging in de Tweede Kamer van de door de regering voorgestelde bezuinigingsmaatregelen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal waarschijnlijk vol gende week een debat wijden aan de problematiek van de christen- Turken, van wie er op dit moment een aantal al weken in de St.-Jan in Den Bosch zitten. In dat debat, gisteren aangevraagd door de PPR-fractieleidster mevrouw Beckers-De Bruijn, zou niet al leen gesproken worden over het toelatingsbeleid van staatssecre taris Haars (justitie) maar ook over de opvangproblemen waarmee gemeenten als Hengelo al geruime tiid kampen. Meeste kleine kleuterscholen mogen blijven bestaan DEN HAAG (GPD) - De meeste kleuterscholen met minder dan twintig leerlingen kunnen blij ven bestaan. De Tweede Kamer stemt algemeen in met dit voor stel van staatssecretaris Hermes (onderwijs). Volgens de oude regeling moeten kleuterscholen die geen twintig leerlingen hebben, gesloten wor den. Van de vierhonderd scholen die met sluiting bedreigd wor den, kunnen er nu driehonderd blijven bestaan. Deze |aatsten zijn van belang voor de samens melting van het kleuter- en lager onderwijs tot één nieuwe onder wijsvorm voor vier tot twaalf-ja rigen. Het voortbestaan van de scholen met minder dan twaalf leerlingen zal door de staatsse cretaris zeer kritisch bekeken worden. Een voorstel van de PvdA om geen èetalsnormen te stellen voor nieuw te stichten scholen voor kleuter- en lager onderwijs, vindt de staatssecretaris overbodig. Volgens hem biedt de nieuwe wet genoeg mogelijkheden om onder alle omstandigheden een goede oplossing mogelijk te maken. Het CDA drong er bij de staatsse cretaris op aan, dat hij bij het voortbestaan van een kleine school ook laat meewegen of er veel kinderen naar die school gaan die niet of nauwelijks Ne derlands spreken. Hermes zegde na enig aandringen toe, dat dat probleem by de afweging ovei het voortbestaan „bijzondere aandacht" zou krijgen. Het bezoek van het Hengelose ge meentebestuur aan Den Haag blijkt niet voor niets te zijn ge weest. Uit reacties van kamerle den die door burgemeester mr. C. P. M. Bevers en wethouder J. Bij sterbosch op de hoogte werden gesteld van de Hengelose problemen, blijkt dat men ook daarvoor dringende aandacht wil. Hoewel mevrouw Beckers het door haar gevraagde debat toe wil spitsen op de nieuwe toe latingscriteria, wil ze daarbij ook pleiten voor een gecoördineerde aanpak van het opvangprobleem. Daarbij kan ze dan naar de Hen gelose brief verwijzen. Bij het debat zal ook een recente uitspraak van de Raad van State in een verzoek om vernietiging van een bes'uit van de staatsse cretaris een rol spelen. De Raad verwierp het beroep van de Turk Inan tegen de afwijzing als vluch teling, maar vernietigde ook de beslissing van de staatssecretaris aan de man geen verblijfsver gunning te verlenen. De Raad van State vindt dat de staatsse cretaris bij een nieuwe beslissing geen gebruik mag maken van het speciale voor de uit Turkije vluchtende christenen opgestel de criterium dat er sprake moet zijn van persoonlijk ondervon den leed van een schrijnend ka rakter. In het debat zal er zeker op worden aangedrongen alsnog tot een be leidsombuiging te komen, die een ruimere versoepeling van het toelatingsbeleid inhoudt dan de bewindsvrouw bereid is toe te staan. CDA-Tweede Kamerlid Hans van den Broek uit Arnhem, die zich als een van de eerste poli tici het lot van de christen-Tur ken 'aantrok (daarvoor uitgerust met uit Twente afkomstige in formatie) verwacht echter niet dat het mogelijk zal zijn een zo danig toelatingsbeleid uit te stip pelen dat alle christen-Turken als vluchteling worden aangewezen. DEN HAAG (GPD)-Het kabinet heeft, tot verrassing van zowel het parlement als de vakbeweging, aangekondigd dat per 1 oktober dc sociale uitkeringen met één procent zullen worden verhoogd. De Sociale Verzekerings Bank heeft al uitgerekend dat deze maatregel dit jaar een extra uitgave zal vergen van 80 miljoen. Volgens het beleid dat het kabinet met Bestek '81 wilde voeren, zouden de kortingen op de sociale uitkeringen 100 miljoen moe ten opbrengen. Nadat via een interventie van het CDA deze kor ting niet voor iedereen werd vastgesteld op een half procent, zoals het kabinet wilde, maar op 0,2 procent voor de minima, oplopend tot 0,7 procent voor de hoogste uitkeringen, liep de opbrengst tot 60 miljoen terug. Het gevolg van de verhoging van de sociale uitkeringen per 1 oktober is nu, dat het kabinet voor dit jaar 20 miljoen meer uitgeeft dan het via de kortingen zal ontvan gen. Loondeskundige Frans Drabbe van de FNV en CNV-voorzitter Harm van der Meulen toonden zich materieel tevreden met dit resultaat. Vooral nadat het kabinet aan het adres van het CDA de uitdrukkelijke garantie gaf, dat voor de minimale uitkeringen de netto-netto-koppeling gehandhaafd zal blijven, maar ook, dat de koopkracht tot en met f30.000 wordt gegarandeerd. „Het lijkt mij dat het CDA de hele slag heeft gewonnen. Het CDA heeft via een politiek spel de VVD op de knieën gekregen. De financiële gevolgen zullen echter zeker bij de begroting 1980 opnieuw aan de orde komen", zo meende Frans Drabbe. „Ik begrijp echter niet meer welk beleid men voorstaat, omdat deze politieke spelletjes de burgers in het land in verwarring brengen en het onbegrijpelijk moet zijn waarom er een korting op de sociale uitkeringen wordt toegepast", aldus Drabbe. Zowel Drabbe als Van der Meulen is van mening, dat het zeer waarschijnlijk is dat in 1980 de sociale premies verhoogd zullen worden met een half tot een heel procent. Volgens hen zullen, als de koopkrachthandhaving voor in ieder geval de minima in de sociale uitkeringen gehandhaafd blyft, alleen de bovenminimale uitkeringen gaan inleveren. Doch dan is het nog de vraag wat het kabinet gaat doen met de minimum-lonen en de sociale uitkerin gen per 1 januari. Hierover moet nog het advies van de Sociaal Economische Raad worden afgewacht, dat in oktober tegemoet gezien kan worden. „Het zou best eens kunnen zijn dat de SER. zoals eerder al met het minimumloon is gebeurd, tot de slotsom komt dat de sociale uitkeringen achter lopen bij de inkomensontwikkeling van de werknemers", aldus Drabbe. Als het kabinet dit SER-advies naast zich neer zal leggen, zullen volgens hem de loononderhan delingen voor 1980 moeilijker worden, „omdat de loonruimte door extra premieverhoging wordt beperkt". Vanmiddag zouden de zeven voorzitters van de vakcentrales en ae centrale werkgeversorganisaties vergaderen over de vraag of ze met elkaar kunnen gaan praten over het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1980 en eventueel verdere jaren. Minister Albeda van sociale zaken heeft tijdens het debat over het zogenaamde 1-juli- pakket al een voorschot genomen, door duidelijk te maken wat volgens hem centraal moet staan voor het arbeidsvoorwaarden beleid voor in ieder geval 1980. De minister wil dat een aanzet wordt gegeven voor een arbeids voorwaardenbeleid voor meerdere ja ren. Hij wil ook, dat er wordt gestreefd naar stabilisatie in de collectieve uitgaven, naast inko mensmatiging en een zeer actief arbeidsmarkt- en werkgelegen heidsbeleid. Vooral dit laatste wil hy, samen met werkgevers en werknemers, realiseren. Daarmee samenhangend, doch vooral ook als doel op zichzelf, staat de on wikkeling van een inkomensbeleid, dat alle inkomens moet omvatten. Hierover heeft de minister inmiddels een adviesaan vraag naar de SER gezonden. Ook zal gsproken moeten worden over arbeidsverdeling Albeda denkt daarby met name aan een algemene regeling van Vry willig Vervroegd Uittreden. Tot nu toe zyn via cao-afspraken incidentele regelingen getroffen, die hier en daar nogal van elkaar afwy ken. Voorts wil de minister volgend jaar een aanzet geven tot de bevordering van deeltydarbeid. Ril b v Gebr Rollfs Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071 899206

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7