"Onderzoek misdadig gedrag mag niets of niemand schaden...." Zoölogie-lab weer open voor gebruik Ook langdurige hulp nodig voor ex-gegijzelden SPORTIEVE JONGEMAN WOUT BERGERS SPORT B.V. jimiJDAG 22 JUNI 1979 LEIDEN PAGINA 21 DEN HAAG - Gespannenheid, slaapstoornissen en angsten of fo bieën. Bijna alle slachtoffers van de gijzelingen die zich de laatste jaren in Nederland hebben voorgedaan, hebben daar dit soort nadelige gevolgen van ondervonden. Ook lichamelijke klachten, moeite met denken en concentratie in de eerste weken na de gijze ling, doen zich bij de slachtoffers vaak voor. Na de eerste weken ondervindt twee derde van de slachtoffers nog negatieve gevolgen van een gijzeling. Vooral: angsten of fobieën, prikkelbaarheid en lichamelijke klachten die een psychische oor zaak hebben. Ook dan doen zich nog slaapstoornissen voor, even als gevoelens van onveiligheid en niet begrepen te worden. De fobieën hebben vaak te maken met reizen in de trein. Dit zijn enkele resultaten van een onderzoek dat is uitgevoerd door de Onderzoeksgroep Gijzelingen van de Leidse universiteit onder leiding van prof. dr. J. Bastiaans, welbekend van het Centrum 40-45 in Oegstgeest. Het onderzoek is uitgevoerd onder auspiciën van de Centrale Beleids- en Ondersteuningsgroep ten behoeve van de nazorg van ex-gegijzelden CBOG),die door het ministerie van volksgezondheid in januari 1976 werd ingesteld. Het rapport dat van het onderzoek is gemaakt, is gisteren aan staatssecretaris Veder-Smit aangeboden. Maatregelen Belangrijkste conclusie van de onderzoekers: zodra een gijzeling zich voordoet, moeten er direct maatregelen worden genomen voor organisatie en goede opvang van de familieleden en van de gegijzelden zelf zodra die vrijkomen. Daarbij moet ook gedacht worden aan ex-gegijzelden die, door een nieuwe gijzeling, op nieuw geconfronteerd kunnen worden met hun problemen. De hulp mag niet beperkt blijven tot de eerste tijd na de gijzeling. Ook de nazorg is van groot belang. Prof. Bastiaans zei het giste ren zo: ,f>ommige slachtoffers hebben het gevoel twee keer gegij zeld te zijn. De eerste keer toen het echt gebeurde en de tweede keer, toen de schijnwerpers op die gebeurtenis gedoofd waren en zij alleen thuis met hun problemen achterbleven". De lengte van een gijzeling maakt volgens Bastiaans niet veel uit: „Wij weten dat zelfs een gijzeling van vier uur, bij mensen die daar totaal niet op voorbereid zijn, zo'n diepe indruk maakt, dat die indruk onuit wisbaar is". Het is uit het onderzoek gebleken dat de slachtoffers directe hulp verlening vrijwel altijd op hoge prijs stellen. Zodra de gegijzelden vrij komen, moet er voor hen, aldus de onderzoekers, de beste opvangmogelijkheid zijn, zo goed als er tijdens de gijzeling een opvangcentrum voor familieleden aanwezig dient te zijn. De on derzoekers doen in hun rapport de aanbeveling om hulpverleners vertrouwd te maken met wat als actieve hulpverlening wordt aangeduid. Er moeten op dit gebied zowel theoretische als prakti sche trainingen worden georganiseerd. Huisarts Een belangrijke rol zien de onderzoekers weggelegd voor de huis arts. Uit het onderzoek is gebleken dat de helft van huisartsen die bij hulpverlening aan ex-gegijzelden waren betrokken,zich daar niet voldoende deskundig voor achten. Maar alleen al het tonen van belangstelling en het aanbieden van hulp door de huisarts is van waarde, aldus de onderzoekers. Het onderzoek is het resultaat van een groot aantal gesprekken met de slachtoffers van gijzelingen (er zijn in Nederland inmiddels meer dan vierhonderd ex-gegijzelden), familieleden, huisartsen, hulpverleners en beleidsfunctionarissen. Aan het onderzoek is meegewerkt door slachtoffers van de gijzelingen in de Franse ambassade,inScheveningen(oktober 1974).het Indonesisch Con sulaat in Amsterdam (december 1975), de treinkaping bij Wijster (december 1975), de kaping van een KLM-toestel (september 1976), de treinkaping bij De Punt (mei-juni 1977) en de gijzeling ineen school in Bovensmilde (mei-juni 1977), in welk geval overi gens niet de kinderen, maar hun ouders zijn ondervraagd. Uit het onderzoek is verder o.m. het volgende gebleken. Relaties van ex-gegijzelden met vrienden en familieleden zijn na de gijzeling meestal niet veranderd. Voorzover die er wel zijn, waren de ge volgen overwegend positief. Eén slachtoffer bouwde weer contact op met zijn broer, die hij jaren niet had gezien. Ook waren er negatieve gevolgen, die vooral toe te schrijven zijn aan onbegrip. Gezinsleden kwamen emotioneel soms nader tot elkaar: ,Jk heb het gevoel dat wij elkaar beter hebben leren kennen", zei een echtgenote van een ex-gegijzelde. Overheid Het optreden van de overheid tijdens en na de gijzeling is door veertig procent van de ex-gegijzelden positief en door 24 procent negatief beoordeeld. Dat een aantal slachtoffers wel een uitkering (3000 gulden) van de overheid heeft gehad en anderen niet, heeft tot teleurstelling geleid. Het oordeel over de rol van de pers is overwegend negatief. Bijna alle slachtoffers zijn door de pers benaderd: ongeveer de helft heeft de journalisten te woord gestaan. De negatieve ervaringen hebben vooral betrekking op de wijze van benadering (opdringe rig) en een onjuiste weergave van wat de slachtoffers te vertellen hadden. LEIDEN - "Het onderzoek naar misdadig gedrag van de linquenten mag alleen plaatsvinden op basis van vol strekte vrijwilligheid. In het onderzoek worden de be trokken personen zo goed mogelijk geïnformeerd over het doel van het onderzoek. Zij worden bovendien volle dig ingelicht over de aard en de inhoud van hun mede werking en de eventuele implicaties daarvan" Dit schrijft professor dr. W. Buik- huisen in een boek dat hij heeft uitgegeven ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit in de criminologie en penologie. Buikhuisen zei vandaag tijdens zijn oratie, waarin hij zijn ambt aan vaardde, dat "de discussies die vorig jaar hebben plaatsgevon den over de bio-sociale crimino logie duidelijk maken dat er be hoefte is naar een uiteenzetting van de ontwikkelingen binnen de sociale criminologie" Begin 1978 zorgde Buikhuisen voor de nodige opschudding toen hy aankondigde een onderzoek te willen houden naar de "biologi sche kenmerken van de delin quent". Het onderzoek zou onder andere worden gericht op de "behandeling" van misdadig ge drag. Na een spoedberaad in de Tweede Kamer zie minister De Ruiter van justitie, dat het nog niet noodzakelijk was om tot een wettelijke regeling te komen ter bescherming van (ex-)delin- quenten tegen wetenschappelijk en lichamelijk onderzoek. Wel wilde de bewindsman er aan meewerken dat een nadere studie hierover wordt bevorderd. Waarborgen Bio-sociaal onderzoek is een on derzoek van de factoren in het gedrag van de mens die van in vloed zijn op het doen en laten j van die mens. Daarbij wil Buik huisen zich vooral richten op diagnostisch onderzoek. "Er zijn mensen die door een bepaalde constitutie minder remmingen hebben en daardoor eerder tot criminologisch gedrag geneigd zyn. Onderzoek daarnaar is vaak verwaarloosd omdat men een eenzijdig maatschappelijke ver klaring meende te hebben voor criminologisch gedrag" Buikhuisen zei vorig jaar toen be kend werd dat hy met een derge lijk onderzoek zou beginnen, "dat de argwaan die bestaat tegen dit soort onderzoek te verklaren is uit een vooroordeel van "dat doe je niet". Ik ben geïnteres seerd in wat medici hebben ont dekt over het criminologisch ge drag. Men zou blij moeten zijn met elke poging gedragingen die alom als zorgwekkend worden beschouwd te verklaren", aldus Buikhuisen in april '78. "Allerlei vragen zijn toen gerezen", zei professor Buikhuisen tijdens zijn oratie, "zoals: wat houdt het begrip bio-sociaal nu eigelyk in, om wat voor onderzoek gaat het hier, welke waarborgen zijn er met betrekking tot de proefper sonen, wat gaat er gebeuren met de resultaten van het onderzoek 'Medewerking aan het onder zoek", zegt Buikhuisen, "mag nooit ten koste gaan van de li chamelijke en geestelijke inte griteit van de betrokken proef personen. Zij mogen in generlei opzicht schade ondervinden van het onderzoek. Alle gegevens zullen als strikt vertrouwelijk worden beschouwd en niet ter beschikking worden gesteld aan derden. Ook bij de rapportering zal de anonimiteit van de be trokkenen volledig worden ge waarborgd. Alle proefpersonen ontvangen een samenvattend verslag van de bevindingen van het onderzoek en de aanbevelin gen die op basis hiervan zijn ge daan". Regeling Met betrekking tot de waarborgen op ethisch gebied merkt Buik huisen nog het volgende op "Binnen de universiteit bestaat de behoefte om tot een algemene regeling te komen. Dat is inder daad van groot belang. Er moet worden voorkomen dat binnen de universitaire gemeenschap iedereen maar volgens eigen in zichten te werk gaat. In afwachting van deze algemene regeling vindt momenteel in de faculteit der rechtsgeleerdheid overleg plaats over de wyze waarop een en ander het beste ■binnen de faculteit kan worden geregeld. Aangezien hiermee nog enige tijd gemoeid zal zijn, is het Kriminologisch Instituut in af wachting van een definitieve re geling zelf overgegaan tot de in stelling van een dergelyke bege leidingscommissie" In het boekje dat dr. Buikhuisen op de dag van zijn oratie het licht liet zien wordt aandacht besteed aan deze vragen. Daarnaast wordt in gegaan op punten als: waarmee houdt de criminoloog zich in het algemeen bezig en wat zouden de vertrekpunten moeten zijn voor de criminologie als gedragskun- de. "Het Kriminologisch Instituut in Leiden wil primair fundamenteel wetenschappelijk onderzoek verrichten naar de achtergron den van criminaliteit. Aan het uitvoeren van toegepast weten schappelijk onderzoek zal geen hoge prioriteit worden verleend. Op dit gebied zijn in Nederland reeds verschillende instituten werkzaam" Signaleren Het Kriminologisch Instituut heeft overigens geen enkele belang stelling voor onderzoek naar kin deren die later eventueel misda dig gedrag zullen vertonen. Ook zal zij op geen enkele manier me dewerking verlenen aan preven tieprogramma's die uitsluitend het tegengaan van misdadigheid beogen. Het instituut hoopt wel te kunnen bijdragen tot het sig naleren van eigenschappen of omstandigheden die vanuit de geestelijke volksgezondheid be zien een harmonische ontwikke ling (en daarmee het welbevin den) van betrokkenen in de weg staan. Ofschoon dit strikt geno men niet de taak is van crimino logen, wordt dit aspect van bio- sociaal onderzoek wel van grote betekenis geacht. In het slothoofdstuk wordt verder ingegaan op het werkplan van het Kriminologisch Instituut en op de waarborgen rond bio-sociaal onderzoek en de toepassingen van de eventuele resultaten van dit soort onderzoek. In het najaar van 1978 werd opgemerkt dat voor het ontwikkelen van het on derzoekprogramma twee jaar nodig zal zijn. Zo zal het werk van het Kriminolo gisch Instituut niet zijn gericht "op het behandelen van delin quenten. Wel zal het instituut desgevraagd haar medewerking verlenen aan het ontwikkelen van de behandelingsprogram ma's, mits deze met de volledige instemming van de betrokken plaatsvinden en hun persoonlijk welzijn dienen. Onder dezelfde voorwaarden is het bereid mee te denken over het ontwikkelen van initiatieven op het gebied van behandeling en resocialisatie". THIJS JANSEN ADVERTENTIE gevraagd voor de verkoop van sport-, wintersport-, tennisartikelen I Haarlemmerstraat 232 - Tel. 071 - 124681 I Rijnsburgerweg 121, Leiden. Prof. Buikhuisen: „Alle mogelijke waarborgen insluiten" Onderzoek toont aan: straling was gering LEIDEN - DEN HAAG - De werkzaamheden in de zo genaamde C-laboratoria van het Zoölogisch labora torium van de Leidse uni versiteit aan de Kaiser- straat mogen worden her vat. De hoeveelheid radio actieve straling viel mee en bleek beneden de toe gestane grenzen te liggen. Tot deze conclusie kwam TNO- Rijswijk na een onderzoek dat woensdag in opdracht door de arbeidsinspectie was verricht naar de aanwezigheid van radio actieve straling in het laborato- Twee deskundigen van de commis sie stralingsbescherming van de universiteit zullen nog een aantal maanden een oogje in het zeil moeten houden. De fout waar het allemaal om ging was volgens drs. F. Dijkstra, arts voor stra lingshygiëne van de universiteit, "een eenmalige procedure-fout" Urine-onderzoek bij negen mede werkers van het laboratorium le verde geen radio-actieve straling op. Uit 61 metingen in de ruimten van het laboratorium bleek dat in overgrote meerderheid van de gevallen dat straling ver beneden Leids asiel wil graag dieren kwijt LEIDEN - Naar aanleiding van de rubriek Nieuwsspiegel van af gelopen woensdag schynt er bij een aantal lezers enige verwar ring te zijn ontstaan. In deze ru briek werd gesteld dat het maar beter was om geen contact meer op te nemen met het Leidse Die renasiel omdat men de mensen daar vanwege de grote drukte toch niet kan helpen. Dit houdt evenwel niet in dat u niet langer bij het asiel terecht kan voor het opnemen van een huis dier. Integendeel, bedrijfsleider Will Tiele en zijn vrouw Mieke zien de mensen die belangstel ling hebben voor één van de die ren die zij onder hun hoede heb ben graag in het asiel verschij- Alleen voor het tijdelijk opnemen van een huisdier itydens de zo mervakantie) kunt u beter telefo nisch contact opnemen met me vrouw De Koning in Leiderdorp (telefoon: 890957). het maximum was gebleven. In een klein aantal gevallen werd deze grens tot op éénvyfde deel van de toegestane genaderd, al dus drs. Dijkstra. "We hopen eind volgende week weer aan het werk te kunnen gaan in de laboratoria waar met het radio-active materiaal wordt gewerkt", zegt J.J. Maas, direc teur-beheerder van het Zoölo gisch laboratorium" Het Zoölogisch laboratorium kwam onlangs in het nieuws na dat was gebleken dat er onzorg vuldig met radio-actieve stoffen was omgesprongen. Bij toeval ontdekten laboranten verhoogde radio-activiteit bij een wasma chine, die wordt gebruikt om potjes, waarin de radio-actieve stoffen zaten, schoon te wassen. Directeur-beheerder Maas be sloot naar aanleiding van deze ontdekking de werkzaamheden in de laboratoria op te schorten en schakelde de arbeidsinspectie 'Ik ben tot de conclusie gekomen", zegt Maas, "dat er waarschijnlijk vergissingen zijn gemaakt en nog niet voorgespoelde flesjes in de afwasmachine terecht zijn ge komen. Binnen het laborato rium", legt Maas uit, "worden ra dio-actieve flesjes verscheidene malen gespoeld en gaan dan pas naar de wasmachine". Toen eind april echter bleek dat er toch flesjes tussendoor slopen die niet vrij waren van radio-ac tieve straling, "heb ik direct na dat dit bekend werd de werk zaamheden in de laboratoria la ten opschorten". De zogenaamde C-laboratoria (er wordt daar gewerkt met radio actieve stoffen met een relatief geringe straling) zijn momenteel ondergebracht in twee verschil lende ruimten van het Zoölo gisch laboratorium. "De bedoe ling is, nu we geld hebben gekre gen van het ministerie, dat de la boratoria op de begane grond komen. Het wordt een volledig nieuwe behuizing in een van de rest van het gebouw afgeschei den eenheid". Directeur Maas zegt te hopen dat er geen nodeloze ongerustheid is ontstaan. "Ik hoop tevens dat de mensen ervan overtuigd zijn dat wij ons uiterste best doen de voorschriften zo getrouw moge lijk op te volgen. Mocht er echter iets fout gaan bij de laboratoria, dan blijft de schade beperkt al dus Maas. "Een kleinigheid kan nooit groot worden". Explosiegevaar op Prinsessekade LEIDEN - De Prinsessekade en een stukje van de Apothekersdijk zijn gistermiddag van kwart over drie tot kwart voor vier afgeslo ten geweest voor het verkeer in verband met ontploffingsgevaar van een fles acethyleen die in brand was geraakt. De lassers die werkzaamheden ver richtten aan de gasleiding op de hoek van de Prinsessekade en de Apothekersdijk, gooiden de brandende fles in de Rijn, omdat ze het explosiegevaar onderken den. Acethyleen heeft namelijk de eigenschap dat het bij verhit ting zichzelf verder verhit waar door de fles kan exploderen. De brandweer heeft de fles een half uur in het water laten liggen, waarna bleek dat hy niet warm geworden was, en het verkeer weer verder kon. Grote opstop pingen deden zich niet voor om dat de politie voor omleiding van het verkeer zorgde.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21