Garantie tot 1992 Weer een Evangelische Alliantie in Nederland Fietsenactie voor Oeganda li Meubelfabriek Oisterwijk 'O a Verpleegkundigen nu ook op gereformeerde basis Na Billy King ook Austin geblesseerd f Baarden en snorren mogen blijven Brief aan Leidse kerken inzake Zuid-Afrika-dag VRIJDAG 22 JUNI 1979 VA Op een vergadering in Driebergen hebben de initiatief nemers besloten tot de oprichting van een Evangelische Alliantie in Nederland. Begin september zullen het be stuur en de stichtingsraad worden geïnstalleerd. De Alliantie, waarvoor belangstel ling blijkt te bestaan uit heel uit eenlopende kerken, geloofsge meenschappen en organisaties, krijgt een stichtingsvorm. Het bestuur wordt gekozen door een stichtingsraad op voordracht van de deelnemers. Ieder die de grondslag onderschrijft kan deelnemer worden. De Evangelische Alliantie zal zich aansluiten bij het Europese ver band. Ze is primair bedoeld als een podium voor de "evangeli- kale" groeperingen. Deze heb- Kort haar bij vrouwen en lang haar bij mannen is in strijd met Gods Woord- Dat meent de synode van de "Gereformeerde Gemeenten in Nederland", een uiterst rechts kerkverband dat in de jaren 60 als afsplitsing van de Gereformeerde Gemeen ten is ontstaan, rond de per soon van de inmiddels over leden Goudse predikant dr.C. Steenblok. Aanleiding tot de discussie op dit stoffelijke niveau was een verzoek van de classis (gewest) Oost-Nederland om het vraagstuk van de "we reldgelijkvormigheid" op de agenda te zetten, een probleem waaraan, naar het schijnt, zelfs deze groep niet ontkomt. In de synode bleken op dit voor "oud-gereformeerden" zeer gevoelige punt geen tegen gestelde meningen te be staan. De mannen onder streepten eenstemmig "het grote belang dat de kerkle den ook in hun uiterlijk zich blijven gedragen overeen komstig Gods Woord en de eenvoudigheid die in de ge meente wordt voorgestaan", aldus een verslag in het Re formatorisch Dagblad. Het synodale vermaan richt zich niet tegen snorren en baarden. Van de dragers daarvan kan, alweer volgens de leer van deze kerk, niet worden gezegd dat ze van Gods Woord afwijken. Maar daarbij geldt wel een voor behoud. Als snorren en baarden worden gedragen als blijk van wereldgelijk vormigheid, omdat men er een afkeer van heeft bij de eenvoudigheid van de ge meente te leven, dan moe ten de ambtsdragers ook daartegen een ernstig woord laten horen. Zo wil de syno de. Mannelijke kerkleden moeten er dus rekening mee houden dat op huisbezoek het diep ste motief van hun overtolli ge beharing niet onbespro ken zal blijven. ben, hoe verschillend ze ook kunnen zijn, hun gerichtheid op de bij bel en de daaraan ontleende christelijke belijdenis gemeen. Ze plegen zich nogal te verzetten tegen de, naar hun mening, een zijdige sociale en politieke op stelling van de Wereldraad van Kerken. Geen anti-club Volgens een beginselverklaring van de Alliantie kan zij zich in bepaalde gevallen genoodzaakt zien, te waarschuwen voor "ge vaarlijke stromingen en leringen in kerk en maatschappij". De EA wil echter vóór alles "stimule rend en coördinerend bezig zijn ten dienste van de evangeliever kondiging en de opbouw van het geestelijke leven". Evangelisatie zal een belangrijk werkterrein zijn. Er zijn al werkgroepen ge vormd voor theologie en evange lisatie. Op het voorlopige pro gramma van de Alliantie staan een ontmoeting voor mensen in het christelijke jeugdwerk (no vember) en een appèl- of bezin ningsdag (voorjaar 1980). Een van de voormannen van de EA is prof. dr. K. Runia, rector van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kam pen. Hij heeft verklaard, dat de Alliantie geen "anti-club" wil zijn. Nederland heeft al eerder een Evangelische Alliantie gehad Daarbij was de staatsman-histo ricus Groen van Pnnsterer (1801 - 1876) betrokken. Na de oorlog is herhaaldelijk geprobeerd weer een Nederlandse afdeling op te richten, maar steeds tevergeefs Onder het motto "Fietsen voor Oeganda" is "Mensen m NoodlCaritas Neerlandica" Den Bosch .giro 1111222) een hulpactie begonnen om het vervoerprobleem in dit Afri kaanse land te verlichten. Nadat in november vorig jaar al f. 30.000 beschikbaar was gesteld voor Oegandese vluch telingen en in april nog eensf. 75.000, is vu f. 50.000 uitge trokken voor de aanschaf van fietsen in Tanzania, bestemd voor Oeganda, en de aankoop van voedsel. De toestand in grote delen van Oeganda lijkt hopeloos, zo heeft dr. Peter Magezi Sina- bulia, lid van de nieuwe rege ring na de verdrijving van Amin, laten ueten. Het drin gendst is medische hulp. Epi demieën kunnen nu gemak kelijk uitbreken. Vandaar dat dr. Sinabuha de organi saties vooral om steun heeft gevraagd in de sectoren ge zondheidszorg, voorlichting en transport. Door het ontbreken van brand stof ligt het vervoer op veel plaatsen stil. Fietsen zijn nu het aangewezen middel om hulp te bieden aan veraf gele gen dorpen. Kleinere hoeveel heden levensmiddelen en goe deren kunnen ermee vervoerd worden. Een fiets kost in Tan zania zo n f .250. Deze plaat siert deze zomer de protestantse kerken in Limburg. Het affiche is bedoeld om voorbijgangers uit te nodigen tot de kerkdienst, maar is ook een "doordenkertje' voor de eigen leden. Want, hoe open is de kerk eigenlijk? En dan niet het gebouw - dat is uit praktische overwegingen vaak dicht maar de gemeente. Gezondheidswerker. In Gouda is de "Vereniging van verpleeg kundigen en andere werken in de gezondheidszorg op gerefor meerde grondslag" opgericht. Het initiatief ging uit van de "Vereniging van leerkrachten en studerenden", die haar leden voornamelijk betrekt uit de kring van de Gereformeerden Gemeen ten in Nederland, een ultra rechtse afscheiding uit de jaren 60 van de Gereformeerde Ge meenten. Bij de oprichting gaven zich al zestig mensen als lid op, de meesten afkomstig uit dit afge scheiden kerkverband. Aanleiding tot de oprichting was het ontstaan vorig jaar van de protestants-christelijke vereni ging van verpleegkundigen "Het Richtsnoer". Het heeft de Gere- formeerdè Gemeenten in Ne derland gegriefd, dat zij daarin geheel niet is gekend. De nieuwe vereniging zet nu ook vraagte kens bij het principiële beleid van "Het Richtsnoer", met name op het punt van de beroepsvoor lichting. Ds. F. Mallan uit Rhenen sprak van "gewetensnood waarin ver pleegkundigen bij hun werk steeds meer geraken". Hij doelde daarbij onder meer op het punt van de stervensbegeleiding. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen in de streekge- meente "Drieslag" (Hcm-Ven- huizen, Oosterleek, Schellink hout en Wijdenes, Noord-H.) kandidaat A. Kobus, Leeuwar den, te Oude Tonge, A.W. van der Plas Rijssen; aangenomen naar De Kaag kandidaat C. Kolkman Zoetermeer; bedankt voor Kin derdijk C.J. van der Plas Delft. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar 's Gravenzande J. Nierop Koudekerk aan den Rijn, naar Nieuwegein F.T. Bos Bol nes; beroepen te Zeist J.W. van der Linden Schoonerwoerd. Christelijke gereformeerde Ker ken: beroepen te Amsterdam H. van der Schaaf Dordrecht. Afscheid. Na drie en een halfjaar gaat de hervormde vicaris dr. S.W. Bijl (Leiden) de Voorscho- tense wijk Noord-Hofland verla ten. Hij vertrekt naar Edam, waar hij in het najaar predikant van de hervormde gemeente hoopt te worden. Eerst zal hij daar enkele maanden als part-timer werken. Dr. Bijl (30), die in zijn Voorscho- tense periode aan de Leidse uni versiteit promoveerde, zal op 1 juli voor het laatst in Noord- Hofland voorgaan, om half 10 in de aula. Vanavond om 8 uur is er in dezelfde ruimte een afscheids receptie. Ook zijn opvolger in Voorschoten is met ingang van 15 augustus mej J. de Jong benoemd. Rommelmarkt. De rommel markt van de Boshuizerwyk (Leiden-Zuidwest) ten bate van het hervormde kerkewerk in Leiden heeft ruim 13.000 opge bracht. Energie. Alle Zeeuwse hervorm de gemeenten hebben van hun provinciale kerkvergadering het verzoek gekregen, te bekijken hoe zij kunnen meewerken aan het ontwerpen van een nieuwe levensstijl inzake het energiege bruik. De kerkeraden, parochieraden en pastores van de Leidse kerken is ge vraagd, in december van dit jaar mee te werken aan een Zuid-Afrika- dag in Leiden. De gemeenteraad besloot een post van f. 10.000 voor internationale solidariteit te besteden aan een project rond Zuid-Afrika Contact werd daartoe opgenomen met de Boycot Outspan Aktie (BOA) de Wereldwinkel en Amnesty International. Er komt nu een Zuid-Afrika-dag (op zaterdag 15 december) in heel Leiden met als doel: "bewustwording van de bevolking inzake de Zuidafnkaan- se kwestie". Daarvoor worden onder andere de scholen, politieke partij en, vakbonden en wijkverenigingen benaderd. De kerken kunnen op zondag 16 december, bijvoorbeeld met een themadiensten met informa tie daarbij aansluiten. De contactpersonen verzamelen nu al materiaal om diverse activiteiten te ondersteunen. "Het lijkt ons van groot belang dat de kerken, die veel mensen bereiken, een activiteit organiseren in het kader van deze dag", aldus de brief. De ondertekenaars hopen dan ook dat zy positief op het verzoek zullen reageren. I Pornografie. Naar aanleiding van een boekenmarkt in Madrid, waar ook "pornografische" en "anti-autoritaire" boeken werden verkocht, hebben de rk ouder bonden van Spanje geprotes teerd tegen "pornografie in kin derliteratuur". "Opvoeding tot vrijheid betekent geen verloo chening van ethische waarden", zeggen de ouderbonden. In een van de boeken op die markt staat: "Weetje dat het niet verboden is de moraal en de waarden die de volwassenen je in je jeugd heb ben opgedrongen in de vuilnis bak te smiiten?" Bootvluchtelingen. De Europe se conferentie "Justitia et Pax" geeft in een telegram aan de raad van ministers van de Europese Gemeenschap uiting aan haar diepe bezorgdheid over het lot van de Vietnamese bootvluchte lingen. Ieder die zich bekommert om de mensenrechten moet soli dair zijn met deze mensen, aldus het telegram. De raad zou de Ma leisische regering moeten helpen bij de voorlopige verzorging van de Vietnamezen. Ook moeten de lid-staten van de Europese Ge meenschap meer vluchtelingen opnemen. Predikanten honkvaster De daling van het aantal hervormde predikantsplaatsen in ons land is tot stilstand gekomen. Dit als ge volg van de stichting van nieuwe plaatsen en een duidelijk toege nomen offervaardigheid waar door bedreigde plaatsen konden worden gehandhaafd. Er zijn nu 1403 predikantsplaatsen in de Hervormde Kerk. Zeven jaar ge leden waren dat er nog 1484. De stijging van het aantal vacatures wordt, aldus het overzicht 1976 - 1978 van de centrale commissie voor het beroepingswerk, vooral veroorzaakt door de predikanten die met emeritaat (pensioen) gaan. De uittocht van dominees uit de plaatselijke gemeente lijkt tot staan te zijn gekomen. De beroepingscommissie consta teert, dat de predikanten meer honkvast worden. De argumen ten zijn: de werkende vrouw, de eerste gemeente, die men niet te snel wil verlaten, en de neiging om tot het 55ste levensjaar in een gemeente van groep 1 te blijven, dit met het oog op het pensioen en de schoolgaande kinderen. ADVERTENTIE EASTBOURNE (ANP) - Nadat de Amerikaanse Billie Jean King woensdag tijdens het tennistoer nooi in Eastbourne geblesseerd van de baan stapte is ook Tracy Austin een dag later met blessu reproblemen geconfronteerd. De 16-jarige Californische plaatste zich ten koste van de Zuidafri- kaanse Ilana Kloss wel voor de halve finales (6-2, 6-4). Zij wist echter niet zeker of ze in staat zou zijn nog verder in Eastbourne in actie te komen. In de vierde game van de tweede set liep Tracy Austin na een slippar tij een spierverrekking op. "Het doet erg pijn", zei de voor Wimbledon als vierde geplaatste speelster. "En ik weet nog niet of ik wel voor de halve finales kan aantreden. Het zal echter alle maal wel in orde komen voor Wimbledon". Bij de laatste vier moet Tracy Aus tin aantreden tegen Wimbledon- kampioene Martina Navratilova, die de Australische Wendy Turn- bull geen kans gaf (6-4,6-1). In de andere halve finalepartij staan Chris Lloyd en Virginia Wade te genover elkaar. De uitslagen van de partijen voor de kwartfinales damesenkelspel zijn: Chris Lloyd (VS)-Kenry Reid (Aus) 6-3, 6-4; Tracy Austin (VS-Ilana Kloss (Zaf) 6-2, 6-4; Martina Na vratilova (VS)-Wendy Turnbull (Aus) 6-4, 6-1; Virginia Wade (GBpBettina Bunge (VS) 6-0, 6-4. Surbiton De Amerikanen Brian Gottfried en Vffc Amaya en de Australiër Colin Dibley hebben zich geplaatst voor de halve finales herenenkel spel van het internationale ten nistoernooi in de Engelse plaats Surbiton. De vierde halvefinalist werd nog niet bekend omdat de partij tussen de Amerikaan Du- pre en de Australiër Edmondson wegens de regen moest worden afgebroken. In West-Berlijn bereikten de als eerste geplaatste Hongaar Balazs Taroczy en de nummer twee Ivan Lendl (Tsj) de kwartfinales. Satelleiettennis i het satelliettennis- circuit, dat deze zomer van 25 juni tot en met 5 augustus wordt ge houden, zal worden gehonoreerd met 14 punten volgens de ATP- computerranglijst. Vorig jaar, toen een dergelijk circuit in Ne derland voor de eerste keer werd georganiseerd, kon de winnaar slechts 10 punten verdienen. De Zwitser Max Hürlimann is vol gens de ATP-lijst de sterkste speler, die dit seizoen zal mee doen. Hij staat op de 133ste plaat: en is een van de ongeveer 60 spe Iers uit zeventien landen die zul len uitkomen in het zes toernooi en tellende circuit. Het prijzen geld bedraagt totaal ruim 50.000 gulden. Van de Nederlandse spelers zijn in ieder geval Mare Albert, Theo Gorter, Frits Don en Martin Koes van de partij. In de volgende plaatsen worden de toernooien afgewerkt 25/6-1/7: TC Tilburg (Tilburg); 2/7-8/7: TC de Hertenkamp (As- sen); 9/7-15/7: TC de Metselaars (Scheveningen); 16/7-22/7: TC Deventer (Deventer); 23/7-29/7: TC Noordwijkse SV (Noordwijk); 30/7-5/8: Masterstoernooi, TC Flehite (Amersfoort). Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. «12 jaar garantie Massief Europees eiken J geloogd volgens oud recept T&J.b-L ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 018914670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17