Arthur Mostert wil doorstoten naar wereldtop MEYER IN KWARTFINALE "Concorde": macaroni- rampenfilm John Wayne s testament Overbodige produktie Nicholas Ray overleden ijdag 22 juni 1979 vr: Leidse speedboatpiloot morgen in Alphen Speedboatracen is geen kinnesinne tegenwoordig. Wat te denken van het buitenboordmotortje? Bijna mans hoog, goed voor 200 pk en een topsnelheid leverend van pakweg 200 kilometer per uur. Morgen vaart Arthur Mostert in Alphen. LEIDEN - "Kom binnen. Zal ikje gelijk eens laten zien wat speedboatracen nu werkelijk inhoudt". De videorecorder I wordt ingeschakeld en enkele ogenblikken later worden de beelden van de wereldkampioenschappen in Bristol van 1978 voorgeschoteld. LEIDEN - Het programma van "Powerboat Holland" op de Alpheuse zandwinplas ziet er als volgt uit. Morgen: 13.00 uur: SE.OE, ONfmet Arthur Mostert) en deOZ klassen( met Cees van der Velden). 14.00 uur: nationale klassen 1 en 2. Om 15.15 volgt de tweede start van de eerste race terwijl om 16.15 de tweede start van de nationale klassen plaatsheeft. Op zondag zijn de aanvang- suren (zelfde volgorde): 13.15, 14.15,1530 en 1630. Parkeer ruimte is te vinden naast het bowlingcentrum en bij de Al pheuse voetbalvelden Arthur Mostert kijkt met zichbaar genoegen. Geen wonder, want iedereen ziet zichzelf graag op de televisie en vooral wanneer het een behaald wereldkampioen- i schap betreft. Leidenaar Arthur Mostert legde vo- rig jaar in Engeland in de NF I klasse (750-850 cc) beslag op de wereldtitel. De telkens terugge draaide televisiebeelden verto nen de kampioensrace en de hul diging van het gebeuren. "Prach tig hè, dit is geloof ik al de dertig ste keer dat ik er naar zit te kijken, maar het boeit me steeds weer 250.000 mensen langs de kant Die zwepen je helemaal op" Het zal duidelijk zijn dat het speed boatracen in Engeland zich op een grotere belangstelling mag verheugen als in ons land. Zo kan het dus zijn dat Arthur Mostert aan de andere kant van de Noord zee een behoorlijk grote bekend heid geniet. "Als Neeskens een 'scheet laat staat het hier de ande re dag breed uitgemeten in de krant. Wanneer iemand wereld kampioen speedboatracen wordt, wordt het afgedaan met een klein artikeltje, terwijl het toch een spectaculaire sport is" Spectaculair, maar speedboatracen is zeker ook gevaarlijk. De video beelden ("heb ik gekregen van de BBC, die zijn niet zo moeilijk") maken dit duidelijk want regel matig klappen er boten tegen el kaar aan. Deze gemotoriseerde watersport eist talloze doden per jaar. "Die doden zijn wel verve lend, maar het laat me allemaal koud. Je kunt ze toch niet meer levend maken. Om mee te blijven doen moetje wel hard gaan, erg hard zelfs. Dan kunnen er onge lukken gebeuren. Met dergelijke snelheden(200 km) zijn de klap pen bij een aanvaring zo hard, dat je niet eens meer weet wat er ge beurd". Dit jaar liet Arthur Mostert op de WK in Bristol verstek gaan. De eigenaar van een jachtwerf ver ruilde de NF klasse (standaard- boten) voor de zwaardere ON klasse (1500-2000cc) en die ver andering eiste enige gewenning Ook in financieel opzicht vol trokken zich enige mutaties want het nieuwe vaartuig van de Lei denaar is natuurlijk veel kost baarder dan zijn vorige. Cees van der Velden, drievoudig wereld kampioen in de OZ klasse (onge limiteerd), blijkt de verantwoor delijke figuur achter de bootty- pewisseling te zijn. "Ik was op zoek naar een sponsor om in de zwaardere klasse te kunnen va ren, want na verloop van tijd raak je in de standaardklasse uitgeke ken. Nou, die sponsor bleek niet te vinden en toen ik de moed al had opgegeven kwam Cees van der Velden plotseling met die schitterende aanbieding. Want er gaat zoveel geld in dat wereldje om, dat ik wel uitkijk om zelf zo veel geld voor een boot uit te ge- Die Boxtelse speed boatracer, eveneens eigenaar van een jachtwerf, leverde een gloed nieuwe Van der Velden-racing catemaranboot af, met de bedoe ling de talenten van Arthur Mos tert om de best mogelijke manier te laten gedijen. Van der Velden neemt daarnaast ook nog de coa ching voor zijn rekening. "Hij geeft me goede raad" Cees van der Velden ziet veel in Ar thur Mostert. "Ik geloof wel dat hij een eind komt. In de ON klas se kost het, als je goed bent, één jaar om je aan de top te werken. Hij heeft zich in Sneeken Eijsden positief gemanifesteerd. Aleen moet hij zijn wilde haren verlie zen. Arthur is af en toe wat tè en thousiast" Nu al heeft de Leidenaar al van zyn coach, c.q. geldschieter, te horen gekregen dat er voor hem al een OZ boot (de zwaarste klasse) is gereserveerd. "Het is de bedoe ling om door te gaan", vertelt Mostert. "Maar het wordt wel steeds moeilijker het racen te combineren met mijn werk. Ik verdien met de racery namelijk geen cent, hoewel aansprekende resultaten in het voordeel van mijn jachtwerf werken. Alle wed strijden in Europa zijn zonder prijzengeld, alleen in Amerika is er wat te verdienen. Voor de ont wikkeling van mijn carrière is het een noodzaak dat ik naar het bui tenland ga. Want ik wil naar de top". De top is overigens morgen en zon dag vertegenwoordigd in de zo genaamde "Powerboat Holland" op de zandwinplas in Alphen aan de Rijn, samen met de 3 uur van Amsterdam de grootste race van Nederland. "Sommige Neder landse piloten denken er al te zyn wanneer ze een nationale wed strijd winnen. Als ze eenmaal in het buitenland gaan varen slaat de schik hen om het hart, want dan gaat het allemaal veel harder. Daarom til ik niet zo zwaar aan races in eigen land hoewel het in Alphen bijzonder aardig kan zyn. Mijn kansen? Ik zie het wel wan neer ik met m'n schuit te water ga" ROB ONDERWATER Wesemael op weg naar "•rote triomf O HORGEN (ANP) - Alleen het noodlot kan Wilfried Wesemael nog afhouden van de eerste grote triomf in zijn wielercarrière. De 29-jarige Belgische knecht uit de ploeg van Peter Post staat op het punt als winnaar van de Ronde van Zwitserland gehuldigd te worden. Met ruim vier minuten voorsprong op Rudy Pevenage kan hem vandaag in de laatste etappe (een rit van 134 kilometer en een individuele tijdrit over 20 kilometer) nauwelijks nog wat gebeuren. In de voorlaatste etappe van giste ren, viel weinig strijdlust te be speuren. De karavaan hield de rijen na de zware inspanningen van de dag ervoor in de bergetap pe gesloten en wandelde van Laax naar Horgen, een afstand van 186 kilometer. Opwindend was wel de eindsprint van de compacte massa, waarin Jan Raas zich liet verrassen door de 32-jarige André Dierickx Ronde van de Aude De Italiaan Francesco Moser heeft gisteren de Ronde van de Aude gewonnen. De laatste etappe werd gewonnen door de jonge Fransman Christian Jourdan na een solo over 130 kilometer. Jourdan legde de 166 kilometer lange derde en laatste etappe met start en finish in Carcasonne af in 4 uur 14 minuten en 59 seconden. Hennie Kuiper bezette de tweede plaats met een achterstand van 8 minuten en 48 seconden. In het algemeen klassement eindigde Kuiper als zevende met een ach terstand van 4.27 op Moser. Nog geen verrassingen op TEAN-toernooi SASSENHEIM/ALPHEN AAN DEN RIJ N - Zowel op het TEAN- tocmooi in Alphen als bij de STV in Sassenheim deden zich wat be treft de B-categorieèn gisteren geen verrassingen voor. In C en D moesten wel enkele f het veld i In Sassenheim drong Har Meyer door tot de laatste acht. Zijn op ponent Pieter Verdegaal gaf goed partij. Zijn service was duidelijk beter dan die van Meyer, maar het was de forehand van Meyer, nog altijd zijn grote wapen, die de doorslag gaf (7-5, 6-4). Bij de da mes zijn de krachtsverschillen nog groot. Henny Fehling reken de uiterst vlot af met C. Collé uit Amsterdam, terwijl Rosemarie Verdegaal via dezelfde cijfers (6-0, 6-2) Marjan Schouten een tennislesje gaf. Petra Wessels won met 6-3,6-2 van A. Frachon- Dugas. Ellen de Groot ondervond meer tegenstand. Met 6-4, 6-4 bleef zij Ellie Reeuwijk voor. Voor Riet v. Balen kwam er in het damesenkel C een einde aan haar eventuele titelaspiraties. Met 7-5, 6-1 ging de nummer een geplaat ste ten onder tegen A. Bergers. Het koppel Fokke/Jansen uit Haarlem, eerste geplaatst in het he rendu bbel C, werd ook met voortijdige uitschakeling gecon fronteerd. Hiervoor zorgden Fred Timmer (Lisse) en Eitel Homan (Voorhout). In Alphen zijn in het herenenkel B alle acht kwartfinalisten bekend. Naast Visbeen, Steginga, Madera en Bruin speelden gisteren de andere vier spelers zich bij de laatste acht. Arnold v. d. Capelle versloeg Bakker (6-1, 7-5), Brooshooft had twee sets nodig voor De Wit en Vis zorgde via een 6-0, 6-2 zege op Oosterhof, dat ookTEAN inde kwart-finale ver tegenwoordigd is. De favoriet Robbert-Jan v. d. Feen wankelde even. Pas via 8-6 in de derde set kon hij definitief doordrukken tegen Andinga. In C zorgde Hans Olivier voor een surprise. Met twee maal 6-2 toonde de Zee en Duin speler zich op overtuigende wyze sterker dan De Boer uit Gouda, die twee de op de plaatsingslijst stond. Gerhard Hazenbroek werd in D in een prestigeduel door zyn clubgenoot Vertogen afgetroefd, zodat de winst bij TEAN bleef. Nu de spaghetti-western z'n beste tijd heeft gehad, lijkt de tijd van de macaroni-rampenfilm te zijn aangebroken. In navolging van Amerikaanse produkties als To wering Inferno, Earthquake en in het bijzonder Airport, richt de Amerikaanse filmindustrie zich nu op een neerstortende Conéor- de. Proef met filmcircuit voor jeugd DEN HAAG (ANP) - De komende herfst wordt een proef genomen met een landelijk jeugdfilmcir cuit. Het is de bedoeling na te gaan of de toestand voor verto ning van goede filmprogramma's voor de jeugd kan worden verbe terd. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de stichting audiovi suele vorming, voorheen het in stituut film en jeugd. Het project kinder- en jeugdfilm is met medewerking van de com missie voor het Jaar van het Kind voorbereid door een stuurgroep. Daarin zaten vertegenwoordigers van het centraal filmberaad, de Nederlandse filmkeuring, de Ne derlandse federatie jeugd- en jongerenwerk, de vereniging cul tureel jongeren paspoort, de ver eniging het vrij circuit, het werk verband van provinciale service bureaus en de stichting audiovi suele vorming. Inmiddels zijn drie filmpakketten samengesteld. Daarin zitten twaalf 16-mm-films die voor het grootste deel nog niet in ons land zijn uitgebracht. Ze zijn bedoeld voor de leeftijdsgroepen: 5 tot 8 jaar, 8 tot 12 jaar en 12 tot 16 jaar. De pakketten worden bij vol doende belangstelling beschik baar gesteld voor vertoning in scholen, jeugd-, club- en buurt huizen, filmhuizen e.d. Gezien de toestanden rond de McDonnell Douglas-fabrieken had een film over een brokken makende DC-10 commercieel wellicht interessanter geweest, maar dat wisten de Italianen des- S.O.S. Concorde; regie: Roger Deodato; hoofdrollen: James Franciscus, Mimsy Farmer en Van Johnson; theater: Lido 1, leeftijd: 16 jaar tijds nog niet. Trouwens, de Con corde is als nieuwste snufje op luchtvaartgebied als publiek strekker natuurlijk ook niet gek. Op het eerste gezicht misschien wel wat vreemd dat de Concorde- fabrieken aan een dergelijke anti reclame hun medewerking heb ben verleend, maar daar werd iets op gevonden. De catastrofe wordt namelijk niet veroorzaakt door een feilen van dit Brits-Franse toestel, maar door sabotage van een concurre rende firma. Dat gebeurt de eer ste keer bij een proefvlucht. Het vliegtuig stort in zee en een stel letje ingehuurde bandieten moet het vliegtuig opblazen om bewij zen uit de weg te ruimen. Een stewardess, die het ongeluk heeft overleefd, wordt gevangen gehouden, maar een wakkere journalist (wat een boeiend vak is dat toch!) bevrijdt haar en geza menlijk proberen ze een tweede ramp te voorkomen. Tegen die tijd is de aandacht echter al zo verslapt dat het niemand veel meer zal kunnen schelen. BART JUNGMAN NEW YORK (DPA) - De Amerikaanse filmregisseur Nicholas Ray is op 67-jarige leeftijd in New York overleden. Ray, wiens eigenlijke naam Raymond Nicholas Kienzle was, is de maker van films als "Knock on any door", naar het boek van Willard Motley, met Humphrey Bogart, "Johnny Guitar" met Joan Crawford, "55 days in Peking" met Ava Gardner en Gregory Peck en "Rebel without a cause", de tweede film van James Dean. Ray was zijn maatschappelijke loopbaan als architect onder de grote Frank Lloyd Wright. In 1944 trad hij op als Elia Kazans assistent-regis seur, toen deze zijn debuut maakte als filmregisseur met "A tree grows in Brooklyn". Ray's eigen, eerste film was "The live by night" uit 1947, gevolgd door "Knock on any door", uit 1948. In 1963 maakte hij zijn debuut als filmacteur: in zijn eigen "55 days in Peking was hij een in een rolstoel voortbewogen Amerikaanse ambas- Nicholas Ray Collega-Jaws "Kaken der verschrikking" heet de film die deze week in het Alphen- se Euro 3 gaat draaien. Een oudje al, want het was indertijd de voorloper van de bekender ge worden Jaws (1 en 2). Natuurlijk speelt ook hierin een haai de hoofdrol: een haai die is opgeleid om te doden SANTA ANA, CALIFORNIÉ (AFP) - Het testament van de overleden filmacteur John Way ne dat deze week openbaar is ge worden bevat de regeling voor de verdeling van de nalatenschap ter waarde van 6,85 miljoen dollar (ongeveer 14 miljoen gulden). Ieder "an zijn zeven kinderen zal 5.000 dollar ontvangen ver menigvuldigt met het aantal ja ren tussen het 21ste jaar en de leeftijd op de dag waarop John Wayne overleed. De oudste zoon, Michael, die 44 jaar is. zal derhal ve 23 maal 5.000 dollar, dat is 115.000 dollar krijgen. De eerste echtgenote van de acteur. Josephina, zal een maandelijkse toelage van 3.000 dollar krijgen. Twee van zijn secretaresses, Ma ry St. John en Pat Stacv, ontvan gen respectievelijk 10.000 en 30.000 dollar. Zijn tweede vrouw, Esperanza, is in de jaren vijftig overleden. Zijn derde echtgenote. Pilar, van wie hij in 1973 gescheiden was, en de man van zijn oudste dochter (Tony), Donald la Cava, zijn uit gesloten van de nalatenschap. Ingeval van overlijden van zijn echtgenote zal Donald la Cava dus niet kunnen beschikken over het erfdeel dat zijn vrouw van haar vader had ontvangen. Mary Pickford Mary Pickford, de ster uit de tijd van de stomme film die onlangs op 86-jarige leeftijd overleed, heeft ruim 10 miljoen dollar na gelaten. Na verkoop van haar be zit zal dat meer dan het dubbele zijn (ongeveer 50 miljoen). Maar aan haar twee geadopteerde kin deren heeft zy maar 50.000 dollar ieder vermaakt. Het grootste deel van haar nalaten schap laat zij na aan een "Mary Pickford stichting" voor goed werk op religieus, liefdadig heids-, wetenschappelijk, literair en onderwyskundig terrein. Blijvers "The Deerhunter" - Een een zijdige, maar niettemin boeien de kijk op Vietnam, Lido 2, Lei den. "Animal House" - Leuk, Lido 3, Leiden. "Waterschapsheuvel" - Teken- Haagse DlOSCOpen film met nogal wrede konynen, Studio, Leiden. APOLLO 1: "Pas op of we slaan "Twee vrouwen" - Vrouw d'r op", da 2.30,7.00 en 9.15 uur, wordt verliefd op vrouw, maar zo. 2.00,4.15, 7.00 en 9.15 uur, 12 er wordt roet in het eten ge- jr. gooid, Trianon, Leiden. APOLLO 2: "SOS Concorde", "They called him bulldozer" - da 2.00,7.30en9.45 uur,zo. 1.30, Bud Spencer in de bocht, Euro 7.30 en 9.45 uur, 16 jr. 1, Alphen. ASTA: "Gejaagd door de "Juliana in 70 bewogen jaren" wind", da 2.00en7.30uur, 12jr. - Tnanon, Leiden (middag- BIJOU:"Up in Smoke", da voorstelling). 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. 0CA0LY0P0SO "Operatie Terug in Leiden 2 .5,7.15 en - "779 30 uur. 12 jr Inpikken en wegweren - CAMERA Dc geest van de Nogal nauwe film over het ste- bijenkorr da 215.7.00 en 9.30, len van een protserige automo- zo 45 4 30 7 en 3Q 16 biel, Camera, Leiden. jf CINEAC 3: "Mogliamante", da =«=======«=■--- 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. Nieuw in Leiden 1.30,4.00,7.00 en 9.30 uur. 12 jr. CORSO "De man met de stalen arm", da 2.00, 6.45 en 9 15 uur. De prijsvechter' ChntEast- Zo 1.30,4 15,6.45 en 9.15 uur, 16 wood, die als kameraad een aap ir heeft, krijgt nogal het een en Du MIDj. "Waterschapsheu- ander te stellen met beruchte vej„ vr en za 7 00 en 9 30 uur figuren, maar samen redden ze ZQ 3'30 0Q n g;3Q 'ovengè het. Luxor, Leiden. dagen 8.15 uur. al. EURO: "Juliana in 70 bewogen Nieuw in Alphen S^ovenge^n S Tn 8.00 uur. al. "Inpikken en wegwezen" - zie METROPOLE 1 The thirty bij 'terug in Leiden', Euro 4, Al- njne stepsda. 2.00.6 45 en 9 30 phen. uur zo. 1.15, 4.00. 6 45 en 9 30 'Heaven can wait" - Wat zoeti- uur. jg Jr ge film met Warren Beatty als METROPOLE 2: 'The Deer- overledene, die nog een kans hunter da 2 00 en 8.0U uur, 16 krygt. Euro 2, Alphen. jr ai 3! METROPOLE 3: "La cage aux folies", da 2.00,6.45 en 9 30 uur. zo. 1.15,4.00,6 45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 4: "Animal Hou se". da. 2 00.6.45 en 9.30 uur. zo. 1 15. 4.00, 6 45 en 9.30 uur, al METROPOLE 5: 'Twee vrou wen". da. 2 00. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15,4 00, 6 45 en 9 30 Rex Kindermatinee "Tom en Jerry" - Lido 3. Lei den. "Lady and the vagabond" - Studio. Leiden. "W'innetou keert terug" - Euro 2, Alphen. Nachtfilms "Cabaret" - Camera, Leiden "Rokkenjagers in Tirol" - Rex Leiden. 'Wlidnight Express" - Euro 1 Alphen. "Clockwork orange" - Euro 2 Alphen. "Porno Disco" - Euro 3. Al phen. "Inpikken en wegwezen" - Eu ro 4, Alphen. 16 jr. ODEON 1: "Een brug te ver", da. 1.30 en 8.00 uur. 12 jr. ODEON 2: "Kingdom of the spiders", da. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. ODEON 3: "Atlantis, de ver zonken stad", da, 2,00, 6.45 en 9.15 uur. zo. ook 4 30 uur. al ODEON 4 BORk", da i 45, 6 45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jr. PASSAGE: "The Passage", da. 2 00. 7 00 en 9 30 uui za en /u 1 30. -1 00. 7 00 en 9 30 uur. 16 jr STUDIO 200ft "Confidences pour confidences", da 2.00,7 00 en 9.30 uur. zo. 1.00, 7.00 en 9.30 UUr, 16 jr. DE UITKIJK "California Sui te". da. 2.00,7.00 en 9.30 uur. aL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15