Syrië en Irak zijn één staat Iméér dan 10 Cuba steunt voorlopige regering van Nicaragua DC-10 nog niet nit problemen GRONDWATER IN EUROPA WORDT BETER SLAAPKAMERS Zoveelste poging tot eenheid Arabieren DOOR-EN* DOOR MASSIEVE Oegandees kabinet opnieuw gewijzigd WOENSDAG 20 JUNI 1S79 BUITENLAND PAGINA 9 HAVANA (AFP) - Cuba heeft "alle niet-gebonden landen en pro gressieve regeringen in de we reld" opgeroepen tot steun aan de voorlopige regering voor de na tionale wederopbouw van Nica ragua. Dit werd gedaan in een communi qué en houdt volgens een Cu baanse regeringsbron impliciet de erkenning door Havana van de voorlopige regering (in de afge lopen dagen uitgeroepen in de hoofdstad San Jose van Costa Ri ca) van Nicaragua in. De Verenigde Staten worden in hetzelfde communiqué gewaar schuwd, dat "militair ingrijpen in Nicaragua zou betekenen, dat er een Vietnam onstaat in het hart van Zuid-Amerika zelf'. In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua zetten troepen van de regering Somoza gisteren het lang verwachtte tegenoffensief van tanks in om het oostelijke deel van de stad dat in handen is van de Sandinistische guerrilla strijders in te trekken. Er werd gevochten van huis tot huis. In het zondag na zware strijd inge nomen Leon stelden de Sandinis ten gisteren de eerste "revolutio naire raad" in hun land in. Volgens de Nationale Garde van president Somoza gold het te genoffensief ook de steden Leon en Matagalpa en werd in Mana gua een deel van het door hen be heerste gebied op de Sandinisten heroverd. Volgens waarnemers in Managua wierp Somoza al zijn troepen in de strijd voor het offensief om zo veel mogelijk terrein te herove ren vóór de komende vergade ring van de Organisatie van Ame rikaanse Staten in Washington. In Managua ontruimden de Sandi nisten volgens andere bronnen onder zware bombardementen de wijken Don Bosco en El Dora do, maar hielden zy stand in de burcht Luis Somoza ten noorden van de stad. De socialistische internationale in Londen heeft krachtig "de dicta tuur van president Somoza van Nicaragua veroordeeld en heeft algehele steun betuigd aan de wettige strijd van het Sandinisti sche bevrydingsfront". In een communique werd gezegd dat "de aanvallen door vliegtui gen van de dictatuur op de bur gerbevolking van Managua door de hele wereld veroordeeld die nen te worden en dat deze aan vallen onmiddellijk moeten wor den beëindied. Zuinigheid met vlijt ASCOT (AP) - Ook in het Britse vorstenhuis heeft de crisis toege slagen: koningin Elizabeth ver scheen gisteren op de races in As cot (links) in hetzelfde pakje, dat zij aanhad toen zij in februari dit jaar in Saoedi-Arabiê op bezoek ging foto rechts). Alleen is het pakje wat korter gemaakt. SCHIPHOL (GPD) - De hervat ting van het luchtverkeer voor de DC-10 door een groot aantal Europese maatschap pijen, waaronder de KLM, le vert nieuwe problemen op nu ook de meeste staten rondom de Perzische Golf hun lucht ruim gesloten houden voor de DC-10. Saoedi-Arabië staat, evenals de VS, wel toe dat DC-10's overvliegen maar laat geen aankomst en vertrek van dit vliegtuigtype toe. Intus sen hebben de meeste Euro pese maatschappijen toe stemming gekregen de DC-10 opnieuw in gebruik te nemen. Een woordvoerder van Swis sair heeft gisteren verklaard dat het startverbod de Euro pese maatschappijen rond 80 miljoen dollar heeft ge kost. Rondom de Perzische Golf heeft alleen Abu Dabi geen bezwaar tegen de DC-10. Hierdoor is de KLM voorlo pig niet in staat zijn vliegtui gen weer in te zetten volgens het oorspronkelijke schema. De eerste DC-10 van de KLM vertrekt vandaag voor een re tourvlucht naar Lagos en Lomé in Afrika, een traject dat gewoonlijk met de DC- 8-63 wordt gevlogen. Dit vliegtuigtype zal nu worden ingezet op enkele routes naar het Midden-Oosten, voor zover daar geen Boeing-747's heen vliegen. Achteraf blijkt dat de DC-10 van Martinair, die maandagnacht tegen drie uur naar Palma de Mallorca vertrok, inderdaad de eerste was die sinds de op heffing van het startverbod het luchtruim heeft gekozen, met dien verstande dat de Joegoslavische DC-10's, die 14 dagen oud waren toen de FAA het elders overgenomen startverbod afkondigde, nimmer aan de grond zijn ge weest. Martinair heeft giste ren in totaal drie DC-10- vluchten uitgevoerd. Het startverbod is gisteren ver der ingetrokken door de luchtvaartdiensten van Frankrijk (UTA), West- Duitsland (Lufthansa), Groot- Brittannië (Laker, British Caledonian en de „halve" DC- 10 van British Airways - de andere helft is van Air New Zealand), Spanje (Iberia), België (Sabena), Noorwegen, Zweden en Denemarken (SAS) en Indonesië (Garu- da). De Spaanse autoriteiten ver klaarden dat Iberia vrij is te vliegen wanneer de maat schappij wil. De Westduitse luchtvaartdienst verlangde dat eerst alle in Zürich over eengekomen controles waren uitgevoerd op de elf DC-1 O's van de Lufthansa. De Brit Sir Freddie Laker heeft helemaal niets aan de startvergunning, omdat hij zijn zes DC-10's al leen gebruikt voor zijn op- stapdienstverbinding met New York en Los Ange les. BEIROET (UPI) - Syrië en Irak, gedurende lange tijd Arabische rivalen aan Israëls noordgrens, hebben giste ren hun top-conferentie besloten met het principebe sluit op te gaan in êén enkele staat. De Iraakse minister van voorlich ting, Saad Kassem Hammoedi, zei op een persconferentie in Bagdad: "Irak en Syrië hebben besloten één enkele staat te vor men, met één centrale regering, één staatshoofd, één kabinet, één krij gsmacht, één enkele vlag, één enkele volksvertegenwoordiging en één enkel volkslied". Maar hij voegde er volgens de le zing van het Iraakse persbureau aan toe dat er nog één zaak te re gelen viel: de constitutionele grondslag voor zulk een eenwor ding. Maar "Syrië en Irak zijn vastbesloten de eenheid zo gauw mogelijk haai' beslag te geven". Zowel deskundigen uit het westen als Arabische menen dat de tien jaar oude rivaliteit tussen Irak en Syrië niet zo maar uit te wissen valt en het opgaan in één enkele staat nog wel even zal duren. Bei de staten zijn naar elkaar toe gaan groeien sinds de onndertekening van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag. Het Iraakse persbureau had enkele uren tevoren verklaard dat de twee landen hadden besloten tot vorming van een 'gemeenschap pelijke leiding'. Krijgsmacht Komt er één enkele Syrisch-Iraak- se krijgsmacht, dan wordt dat er een van naar schatting 440.000 soldaten, ruim 4.000 tanks en on geveer 700 oorlogsvliegtuigen. Maar stekelige kwesties als mili taire eenwording en vereniging van de twee rivaliserende vleu gels van de socialistische Baath- party, zullen volgens waarne mers wel tot het allerlaatste in de toenaderingsdialoog moéten wachten. President Al-Bakr van Irak noem de de totstandkoming van het fu- siebesluit 'wederom een glorieu ze dag uit de geschiedenis van onze grote natie'. Hij zei dat Syrië en Irak door het ondertekenen van het akkoord 'ingaan op de roep van het pan- Arabisme'. "Elke stap die wij op de weg van Arabische eenheid zetten, is een verovering van de Arabische rechten in het land Palestina en de (bezette) Arabische gebie den", aldus de Iraakse president. President Assad van Syrië had aan het begin van de top-conferentie al gewaarschuwd dat er geen kar.t en klare unie uit tevoor schijn zou komen. "Als wij erin slagen iets te bereiken dat voor eenwording nodig is", Doodvonnissen TALHASSEE (FLORIDA) - Gou verneur Bob Graham van Florida heeft gisteren de orders getekend voor de terechtstelling van twee mannen die wegens moord ter dood zijn veroordeeld. Volgens Grahams woordvoerder zullen de doodvonnissen op 27 juni wor den voltrokken. Op 25 mei j.l. werd de 30-jarige John Spenkelink op deze wijze te rechtgesteld, nadat hij enkele malen uitstel van executie had gekregen. had hij gezegd, "dan is het proces van toepassing begonnen. Zou de tyd niet ruim genoeg zijn, dan zullen we naar ons doel blijven streven tot het is verwezenlijkt". Het onafhankelijke, in Beiroet ver schijnende blad An Nahar had deze week uit Bagdad bericht dat de belangrijkste kwestie op de top was de vraag of Irak en Syrië een rechtstreekse fusie zouden aangaan of een lossere staten bond. AMMAN (Reuter) - Het bereiken door Syrië en Irak van net princi pebesluit op te gaan in één enkele staat, is het zoveelste in de Arabische wereld. Op één na zijn ze alle mislukkingen gebleken. Egypte, Jordanië, Syrië, Irak, Noord-en Zuid Jemen en Libië zijn allemaal betrokken geweest by mislukte pogingen een fusie te met een andere staat. Terwijl enerzijds Arabische landen van nature tot elkaar worden aangetrokken door een gemeenschappelijke taal, dezelfde tradi ties. dezelfde zeden en dezelfde geschiedenis, hebben ze elkaar anderzijds afgestoten door blokvorming en trouw die van de een naar de ander werd verlegd. Op het einde van de jaren vijftig, toen hij getij van Arabisch natio nalisme op zijn hoogtepunt was, begonnen er besprekingen over vereniging van het Egypte van wijlen president Nasser met Syrië. In februari 1958 was het zover Nasser werd hoofd van de nieuwe staat, de Verenigde Arabische Republiek. Noord-Jemen kwam er later in federatief verband bij. Jordanië en Irak, die deinvloed van de nieuwe republiek vreesden, gingen later zelf op in een federatie, maar zij viel een paar maan den later uiteen toen koning Feisal II van Irak en zijn familie in een staatsgreep werden vermoord. De Verenigde Arabiscne Republiek op haar beurt viel in september 1961 uiteen met de afscheiding van Syrië na een militaire staats greep. Twee jaar later werd gepoogd Egypte, Syrië en Irak na militaire coups in Damascus en Bagdad die in beide hoofdsteden de so cialistische Baath-partij aan de macht hadden gebracht, te fuse- Een conferentie tussen de drie landen in Cairo eindigde in april 1963 met de ondertekening van besluiten in de richting van een heid, maar drie maanden later werden ze geschrapt, na een mis lukte staatsgreep in Syrië, gevolgd door arrestatie op grgte schaal van Nasser-sympathisanten. Toen de Iraakse Baath-party na negen maanden macht ten val werd gebracht door wijlen Abdel-Salam Aref, werd eind 1963 een gemeenschappelijke Iraakse-Egyptische politieke leiding ge vormd, maai' veel meer dan een gebaar was het niet. Er werden geen verdere pogingen tot eenheid ondernomen, tot Syrië. Egypte en Libië in 1970 de Federatie van Arabische Re publieken oprichtten. Die federatie verzandde by de dood van Nasser een jaar later, hoewel de premier en de voorzitter van het parlement van de- Federatie van Arabische Republieken nog steeds een salaris krij gen uitbetaald. Opnieuw werd een poging ondernomen een unie tussen Egypte en Libië tot stand te brengen, waarbij het initiatief uitging van Moammer Gaddafi van laatstgenoemd land. maar religieuze en ideologische verschillen tussen beide landen bleken onover brugbaar. Een unie tussen het conservatieve Noord-Jemen en het marxisti sche Zuid-Jemen zoals bepleit door de Arabische Liga, was ge doemd tot mislukken, al ligt de blauwdruk er nog steeds. De enige Arabische Unie die duurzaam is gebleken is die van de Verenigde Arabische Emiraten, die in 1971 tot stand kwam. De emiraten aan de Perzische Golf kozen voor ftisie nadat Groot- Brittannie zich uit het gebied had teruggetrokken. De verschil lende sjeiks behielden binnen de unie hun volledige autonomie. KAAPSTAD (AFPIReuter) - Sa men met zijn echtgenote Marietje poseert de nieuwe president van Zuid-Afrika. Marais Viljoen, voor de presidentiële residentie in Kaapstad. Kort ervoor was Vil joen in de Groote kerk als presi dent beëdigd. De 63-jarige Viljoen volgt John Vorster op, die twee weken gele den is afgetreden wegens zijn be trokkenheid bij een schandaal dat als "Muldergate" bekend is geworden. Aanslag in El Salvador SAN SALVADOR (Reuter) - In El Salvador zijn gisteren majoor Armando de Paz en zijn chauf feur doodgeschoten op een plaats 12 kilometer van de hoofdstad San Salvador. Op de plaats van de aanslag werd het visitekaartje gevonden van de guerrillabeweging 'Farabundo Marti'. De Paz was leider van de rechtse Nationalistische Organisatie Or den. LUXEMBURG (ANP) - De kwali teit van het grondwater in alle negen lidstaten van de EG zal binnen enkele jaren een stuk be ter zijn. Dat zal het gevolg zijn van het feit dat de Europese milieu ministers het gisteren in Luxem burg eens geworden zijn over een (bindende) Europese richtlijn die (na een overgangstijd van twee jaar) de verontreiniging van dat grondwater verbiedt. Die zaak is voor de gemeenschap van groot belang, alleen al om het feit dat ongeveer 70 pet van het Europese drinkwater uit grondwater komt. Nederland haalt zijn drinkwater voor ongeveer twee derde uit grondwater en voor een derde uit oppervlaktewater. In de toe komst zal dat ongeveer half om half zijn. Als gevolg van de nu aangenomen richtlijn zal het verboden worden in het grondwater van de Euro pese lidstaten gevaarlijke stoften te lozen zoals bijvbeeld alle orga nische halogeenverbindingen, fosforverbindingen, tinverbin dingen, kwik, cadmium, mine rale oliën en cyaniden. Het lozen van andere gevaarlijke stoffen moet zoveel mogelijk worden beperkt. In elk geval mag die lozing pas ge beuren met uitdrukkelijke toe stemming van de overheid en na dat de eventuele schadelijke werking ervan nauwkeurig is on derzocht. Tot die tweede groep van stoffen behoren alle zware metalen. Ook stoften die reuk of smaak van het grondwater kun nen bederven en die het water ongeschikt maken voor gebruik door mensen mogen niet meer zonder toestemming worden ge loosd. Nederland had graag gezien dat in de „zwarte lijst" van stoffen die zonder meer niet meer mogen worden geloosd ook radio-actie ve stoffen opgenomen zouden zijn. Dat bleek in de raad echter niet haalbaar. Maar de Neder landse minister van volksge zondheid en milieuzaken. Gin jaar, boekte in zoverre wel succes dat in de raad werd afgesproken dat hiervoor een aparte Europese richtlijn zal worden ontworpen, gebaseerd op het Euratomver- I Bij Kooreman in Leiden staan er altijd Roorenuo beeft mal beóeo ook etn mime Ci~U~lL uwe Rijn 13 LEIDEN Tel. 071-122144. drag. Minister Ginjaar heeft er ook op aangedrongen dat nitra ten worden opgenomen in de lijst van stoffen die slechts mogen worden geloosd met uitdrukke lijke toestemming van de over heid. Giiyaar gaf daarvoor een reeks argumenten. Zijn betoog in de raad maakte zoveel indruk dat besloten werd dat de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) een rapport te laten uitbrengen over opneming van ook nitraten in genoemde lijst van stoffen. KAMPALA (Reuter) - President Jusuf Luie van Oeganda heeft binnen twaalf dagen zijn kabinet opnieuw gewijzigd, blijkbaar om moeilijkheden in de nieuwe lei ding van het land op te lossen. Er zijn zeven nieuwe ministers be noemd met zes nieuwe porte feuilles. De post van minister van voorlich ting en nationale leiding is sinds Amin in april werd verjaagd voor de tweede maal gewijzigd. Grace Ibingira verlaat dit ministe rie en wordt permanent verte genwoordiger bij de VN, in New York. Zijn plaats wordt ingeno men door C. Magala. Ibingira is onder Amin twee jaar lang als zodanig in New York ge weest. Het nieuwe, uit 24 leden bestaande kabinet is een betere weerspie geling van de regionale verdeling van de posten, met zeven minis ters uit het dichtbevolkte cen trale gebied, zes uit de oostelijke en westelijke streken en vijf uit het dunner bevolkte noorden. Politici zeiden dat na de eerste ka binetsherziening een politieke strijd was ontstaan toen drie linkse ministers, die als aanhan gers van Obote werden be schouwd, in feite werden gede gradeerd. Een groep beweert dat president Luie de volledige uitvoerende macht heeft onder de Oegandese grondwet van 1967, een andere groep vindt dat hij zaakwaarne- mend president is met verant woording aan de 30 man tellende nationale consultatieve raad die gekozen was op een bijeenkomst an O eg; i ndesc bal 11 n gen te Mos j i in Noord-Tanzania, in maart dit jaar. De terugtrekkende soldaten van ex-president Idi Amin van Oe ganda hebben grote aantallen be schermde wilde dieren afge slacht en uit reservaten gejaagd en opzieners en personeel belast met het opsporen van stropers, uit hun huizen verdreven, ver klaarde gisteren in Merges m Zwitserland een woordvoerder van het Wereldnatuurfonds. Het fonds heeft in antwoord op een noodkreet uit Oeganda hulp aan geboden bij het redden van de wilde dieren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9