Demonstratie in Utrecht: 50.000 man op de been Tijd van Colijn mag nooit meer terugkeren Koningin danst driekasman Nederlaag voor Van Aardenne Nieuwe kans voor kerk- Turken Bescherming voor kamerhuurders WOENSDAG 20 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 99 99 UTRECHT (GPD) - Voldaan, maar dood moe zit Cor van der Louw (76) uit Hoe velaken op een trapje van het podium in de Irenehal van het Jaarbeurscomplex in Utrecht. Het oorverdovende gejoel en handengeklap van de meer dan 50.000 demonstranten die de bezuinigings plannen van het kabinet Van Agt-Wiegel niet pikken, laat de minder-valide Van der Louw als een verkwikkende douche over zich heen komen. Van der Louw, vader van de PvdA-burgemeester in Rotterdam, opent met zijn invalidenwa gentje de 5 km lange stoet, die zich om kwart voor twee gistermiddag in bewe ging zette. Er komt geen einde aan. Terwijl de kop van de demonstratieve optocht al in de Irenehal arriveert, moeten de laatste demonstranten van het verzamelpunt op de laan van de Verenigde Naties nog ver trekken. Maar niemand treurt om de an derhalf uur durende voettocht. Het is mooi weer, er hoeft niet te worden ge werkt, het is één grote familie. Onder weg wordt veel gediscussieerd, bijvoor beeld over de vraag hoeveel de uitke ringstrekkers er met de plannen van Van Agt op achteruit zullen gaan. Vooral voor demonstrerende buitenlandse werknemers blijken de op de talrijke uitgedeelde pamfletten gemaakte som metjes niet altijd even duidelijk. Ge makkelijker is het hen de leuzen op die pamfletten te leren uitspreken. Hetgeen soms grote hilariteit met zich mee brengt. Onder de demonstranten zijn veel bejaar den. Ze halen herinneringen op uit vroe ger jaren toen het dagelijks leven "nog echt slecht was". Ze demonstreren naar hun zeggen, omdat de tijd van Colijn nooit meer mag terugkeren. Terwijl de immense stoet via de Daalse- tunnel en het winkelcentrum Hoog-Ca- tharijne door de binnenstad trekt, pro beren demonstranten de vele toeschou wers langs de route over te halen zich bij hen aan te sluiten. Een paar keer lukt dat en krijgt "het nieuwe lid" onmiddellijk een van de duizenden borden of span doeken te torsen. Aan leuzen op spandoeken en slogans voor spreekkoren geen gebrek. Bij honder den zijn de protestborden door vracht wagens van timmerbedrijven bij het ver trekpunt aangevoerd. "Kosten noch moeite zijn kennelijk gespaard", zegt een verpleegster van een Amsterdams Ziekenhuis. Daarbij niet alleen doelend op de spandoeken, maar ook op twee reclamevliegtuigjes die in opdracht van de FNV-Bouw- en Houtbond drie uur boven de optocht cirkelen met de tekst: "Wij wensen u veel succes". FNV-leider Wim Kok glundert als hij bij de aankomst bij de Irenehal hoort dat er misschien wel 50.000 demonstranten zijn. "Dat is het dubbele van wat we ver wacht hadden. Het geeft voor het kabi net toch wel te denken. De oorlog tegen Van Agt en Wiegel is compleet". Terwijl hij dit zegt trekt hij een bits gezicht en loopt weg. Over anderhalf uur moet hij de massa toespreken. Onder het genot van een broodje en een pilsje neemt de FNV-leider in de kantine van de Irene hal zijn speech nog even door. In de hal zelf is het een gekkenhuis. Alles loopt weliswaar gesmeerd, maar op één punt heeft de organisatie de plank mis geslagen. Het live-optreden van Freddy Golden, een dixielandformatie, wordt door de overgrote meerderheid niet op prijs gesteld. "Wij willen actie!", scan deert de menigte. FNV-vakbondsbe stuurder Herman Bode, die de wachten den als een soort entertainer bezighoudt, belooft de menigte dat de muziek zal worden gestaakt. Eindelijk is het zo' ver. Kok beklimt het podium met aan zijn arm een uitgelaten vrouw die ballonnen boven zijn hoofd houdt. Verlegen lacht hij naar de foto grafen die dit ludieke moment niet wil len missen. FNV-vice-voorzitter Wim Spit warmt de demonstranten met een korte toespraak op; Wim Kok maakt tot slot de demonstratie tot een compleet succes. Over dat succes zegt een van de vele de monstrerende bejaarden uit het Utrechtse NW-huis, mevr. Bakker "Wij hebben het vroeger niet best gehad. We kregen het beter. Dankzij de strijd van de socialisten. Mijn kinderen heb ben het nu uitstekend, maar de welvaart heeft de top bereikt. Het gaat nu om mijn kleinkinderen. Als zij het later net zo goed krijgen als ik het nu heb, dan is deze demonstratie zinvol geweest. Maar dan moet je wel blijven vechten voor de door ons met zoveel moeite verworven rechten". UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - De actiedag van de FNV tegen de bezuini gingsplannen van het ka binet-Van Agt heeft vele tienduizenden mensen op straat gebracht. Brand punt van de actie was Utrecht waar naar schat ting zo'n vijftigduizend demonstranten lieten we ten het met de regerings plannen van premier Van Agt niet eens te zijn. De actie werd verder gevoerd met stakingen - vooral in het streek vervoer en het vervoer in de grote steden - en met bezettingen van onder meer het ministerie van CRM. Het grootste deel van de ac ties vond plaats in het Westen, waar de effecten ervan wel voel baar waren, zonder dat er overi gens sprake was van een chaos. De FNV noemde de dag een groot succes, maar had wel bezwaren tegen het „onnodig harde" poli- tie-optreden met name in Den Haag en Amsterdam. Een woordvoerder van de bonden veroordeelde vooral het aanhou den van een vakbondsbestuurder die pamfletten uitdeelde voor een bedrijf in Amsterdam.J)e politie heeft zich voor het karretje van de werkgevers laten spannen", al dus de FNV-zegsman. FNV-voorzitter Wim Kok haalde in Utrecht fel uit naar de regering- Van Agt en de bezuinigingsplan nen zoals die zijn vastgelegd in Bestek'81 en het zogenaamde 1 juli-pakket. Volgens Kok.probeert het kabinet zijn financiële problemen op te lossen over de ruggen van de kleine mensen. „De sociale ze kerheid wordt afgebroken, juist nu we als werknemers zozeer door de werkloosheid worden ge troffen en van de sociale zeker heid op aan moeten kunnen. Een sociale zekerheid, die we in tien tallen jaren met bloed, zweet en tranen met niet onaanzienlijke financiële offers zelf hebben op gebouwd". De regering, zo ging Kok verder, geeft geen leiding aan het ge vecht tegen de werkloosheid. „Zij durft het niet aan om de werkloosheid echt gericht en frontaal te lijf te gaan. Want als zij dat doet, dan kom je aan de ge vestigde belangen van de grote jongens. Dan moeten onderne mers meer rekening gaan houden met de maatschappij en minder met de beleggers". Volgens de FNV-leider maken de leden van het kabinet zich op zijn minst schuldig aan een staaltje gewiekste volksmisleiding als ze het hebben over de hoogte van de uitkeringen. Hij zei iedere ver dachtmaking dat de FNV de fei ten onjuist zou presenteren, met de grootst mogelijke kracht van de hand te wijzen. Acties Op tal van plaatsen werd gisteren het openbaar veivoer voor enkele uren stilgelegd. Tot grote drukte op de wegen leidde dat, tot ver rassing van de Verkeersdienst van de rijkspolitie, vrijwel ner gens. Alleen rond Rotterdam, waar het streekvervoer geduren de de ochtendspits was stilge legd, waren wat meer files dan gebruikelijk. Erg veel moeilijkheden voor de passagiers die gewoon zijn per openbaar vervoer te reizen, wa ren er ook niet te melden. Het publiek bleek over het algemeen goed op de hoogte van de werk onderbreking, aldus de busmaat schappijen. De wachtenden die bij bushaltes werden aangetrof fen, waren voornamelijk buiten landse werknemers. Op een aantal bedrijven werden korte werkonderbrekingen ge houden. Ruim 1500 werknemers van De Schelde in Vlissingen legden 's ochtends enige tijd het werk neer. In Nijmegen werd het werk onderbroken bij een drietal bedrijven. Het streekvervoer reed niet in grote delen van de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. In Den Haag ble ven tot tien uur de stadsbussen en de trams in de garages. De sta king is niet overal met evenveel enthousiasme verlopen. Amsterdamse chauffeurs van de busmaatschappij Centraal Ne derland moesten er 's morgens om zes uur voor zorgen, dat Haarlemse busbestuurders niet konden uitrijden. Dat deden zij door de poort van de NZH (Noord-Zuidhollandse Ver voersmaatschappij) te barricade- De Haarlemse chauffeurs voelden niets voor een werkonderbre king. Toen de Amsterdammers met bierblikjes begonnen te gooien, en de politie tussenbeide moest komen om de gemoederen te sussen, adviseerde de NZH-di- rectie maar niet uit te rijden. Ge vreesd werd dat de chauffeurs anders onderweg zouden worden gemolesteerd. In Amsterdam kwam het onder meer bij het Centraal Station tot moeilijkheden toen actievoer ders een trambestuurster beko gelden die passagiers wilde in nemen. De trams en bussen in Amsterdam bleven voor een deel rijden. De metro daarentegen lag geheel stil. De streekbussen van Centraal Ne derland, een van de grootste streekvervoerbedrijven met diensten in het Gooi, Utrecht en Gelderland, bleven tot negen uur in de garage. Op de Veluwe reden de bussen volgens de normale dienstregeling, maar hoefden de passagiers niet te betalen. Enige problemen waren er rond de geplande werkonderbrekingen bij Vroom en Dreesmann. De di rectie van het warenhuisconcern liet de dienstenbonden FNV we ten dat men met deze bonden niet langer wil praten als V en D doelwit zou worden van een sta king. Daarover waren de dien stenbonden zeer verontwaar digd. Zij riepen het personeel van de centrale magazijnen van V en D in Utrecht en Roosendaal de actie, bestaande uit een verlen ging van de koffiepauze, te laten doorgaan. Het personeel van de Bijlmerbajes in Amsterdam heeft uit solidari teit met de FNV-acties spandoe ken opgehangen aan de gevan genisgebouwen. Verdergaande acties zijn voor dit personeel om voor de hand liggende redenen niet mogelijk. In Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht werkten de van de stadsreiniging niet Am sterdam nam waar het het open baar vervoer betreft, een bijzon dere plaats in. In de hoofdstad hielden de bussen en trams er om elf uur mee op. UTRECHT-Wim Kok,voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, spreekt tijdens de protest-manifestatie in Utrecht de menigte toe. Hij deed een dringend beroep op het parlement om te bre ken met Bestek'81, het ombuigings plan van de regering. SOESTD1JK - Koningin Juliana danst de driekusman. Deze volksdans stond gisteren op het programma tijdens het traditionele bejaarden-defilé bij paleis Soestdijk. Na een dans-demonstratie te hebben gadegeslagen werd de koningin zo enthousiast dat zij een uitnodiging van danslerares Van Hees graag DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteravond met ruime meerderheid twee D'66- moties aangenomen waarin de regering wordt uigenodigd geen vergaande besluiten over kerne nergie te nemen zonder vooraf gaand overleg met de Kamer. Dat ondanks het volle gewicht waar mee minister Van Aardenne van economische zaken zich in de strijd wierp door de beide moties ten sterkste te ontraden. Volgens de minister is sluiting van de kerncentrales in Borssele en Do- dewaard het logische gevolg van het aannemen van de moties. "Onzin", reageerden mevrouw Lamberts-Hacquebard, indien- ster van de moties, en andere woordvoerders. De beide moties vloeien voort uit het contract dat de Zeeuwse PZEM over de verwerking van gebruikte splijtstofstaven heeft afgesloten met de Franse nucleaire opwerkingsfabriek Cogema. De nota-wisseling over het PZEM-contract, tussen de Nederlandse en Franse regerin gen, is onlangs afgesloten - zon der dat de Kamer op de hoogte De kamermeerderheid bestond uit D'66, PvdA, de kleine linkse par tijen en het CDA. Tot op het laat ste moment bleef het onduidelijk of alle CDA-leden de harde, drei gende woorden van Van Aarden ne naast zich neer zouden leggen. Na drukke discussies werd de fractie op één lijn gebracht en stemden de CDA'ers uiteindelijk vóór de moties van mevrouw Lambers; iets waar zij niet meer op had gerekend. Zij had in het begin van de avond haar beide moties nog wat verzacht om het CDA voor zich te winnen, in ruil voor de steun van die partij. DEN HAAG (GPD) - staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting wil de kamerhuurprijzen onder controle houden. Daartoe wordt het besluit Huurprijzen Woon ruimte gewijzigd, waardoor de maximale vraaghuur voor een kamer wordt verlaagd. De maat regel van Brokx betekent dat de maximale huurprijs van onzelf- Brokx heeft de Tweede Kamer toe kamers. Door de toezegging van Brokx dat hij de huurprijzentabel ten gunste van kamerhuurders wijzigt, achtten de volkshuisves tingspecialisten uit het parle ment het niet noodzakelijk het debat doorgang te laten vin den. standige woonruimte (kamers) ii bepaalde gevallen 40 a 60 gulden per maand lager kan uitvallen dan in de oorspronkelijke wetge ving, die per 1 juli ingaat, was vastgelegd, gisteren zou in de Tweede Kamer gedebatteerd worden over de huurprijzen van gezegd de komende maanden nauwgezet de kamerhuurprijzen te zullen volgen. De staatssecre taris gaat daarbij maatregelen ontwikkelen die erop gericht zijn dat leeggekomen kamers niet in eens voor een veel hogere huur worden aangeboden. Voor zelf standige woonruimte bestaat per 1 juli, wanneer de Huurprijzen- wet van kracht wordt, de ver plichting dat overeenkomsten met nieuwe huurders worden gemeld. Brokx realiseert zich dat het ontbreken van een verplich ting om overeenkomsten met nieuwe huurders van kamers te melden, tot misbruik kan lei den. In de komende tijd zal het ministe rie van volkshuisvesting een in tensieve voorlichtingscampagne voeren om huurders en verhuur ders van kamers op hun rechten en plichten te wijzen. De Kamer wil niet vooruitlopen op de brede maatschappelijke dis cussie die over kernenergie in al haar aspecten moet worden ge houden, zo stond in de moties. De afgesloten contracten zijn enkel voor de verantwoordelijkheid van de contractpartners en mo gen geen enkele belastende rol spelen in die discussie. In Nederland nu meer dan 1,3 miljoen niet-aetieven DEN HAAG (GPD) - Ons land telt op het ogenblik meer dan 1,3 miljoen mensen die door ziekte, werkloosheid of arbeidsonge schiktheid niet aan het arbeids proces kunnen deelnemen. Het gaat om zogenoemde niet-actie- ven tussen 15 en 64 jaar; hun aan tal is sinds 1971 met gemiddeld 93.000 per jaar gestegen. Deze aantallen worden genoemd in het Statistisch Cahier nr. 20, „Ac tieven en niet-actieven, een ana lyse van trends in de periode 1960 tot 1976", samengesteld door het ministerie van CRM. In de perio de 1971 tot 1976 is het aantal ac tieven (deelnemers aan het ar beidsproces) gemiddeld met 22.000 man per jaar afgenomen. Dit aantal is het resultaat van een afname met 46.000 per jaar in de particuliere sector en een toena me met 24.000 per jaar in de quar taire of se mi-collectieve sector. Het aantal studerenden is in de genoemde periode met 55.000 per jaar toegenomen. DEN HAAG (GPD) - De Turkse christenen die sinds twee maanden de St.Jan in Den Bosch bezet houden maken toch nog kans om in ons land te mogen blijven. Staatsse cretaris mevrouw Haars van Justitie heeft gisteren in een brief aan de vaste Kamer commissies voor Justitie en Buitenlandse Zaken ge schreven dat verzoeken om toelating van Turkse christe nen opnieuw zullen worden beoordeeld tegen de achter grond van gewijzigde om standigheden. Mevrouw Haars heeft verder meegedeeld dat voor 1 sep tember geen Turkse christe nen ons land zullen worden uitgezet. Het is volgens haai de bedoeling dat voor die da turn elders onderdak gevon den zal moeten worden voo de Syrisch-orthodoxe chris tenen die absoluut niet in ons land mogen blijven. Bisschop Bluyssen van Den Bosch had mevrouw Haars om de drie maanden uitstel van vertrek gevraagd om plaatsingsmo gelijkheden te zoeken in an dere landen voor de meest ur gente gevallen. Inmiddels heeft hij "bot gevangen" in Canada. Een aantal verzoeken om poli tiek asiel die al waren afgewe zen zullen, zo heeft de staats secretaris laten weten, op nieuw worden bekeken tegen de achtergrond van de veran derde positie van de christe nen in Turkije. Mevrouw Haars vindt dat de positie van de Syrisch-orthodoxe chris tenen zich „ten ongunste blijkt te ontwikkelen". Vol gens haar mag echter niet de algemene conclusie worden getrokken dat christenen in Turkije om hun geloofsover tuiging worden vervolgd. „Maar dat sluit niet uit dat zich in bepaalde individuele gevallen omstandigheden voordoen waarin wel van ver volging zou kunnen worden gesproken,"aldus mevrouw Haars. Van een collectief asiel wil ze nog steeds niet weten. Het gaat uitsluitend om het bekij ken van geval tot geval of aan Turkse christenen een ver blijfsvergunning kan worden toegekend. Hiervoor komen dan degenen in aanmerking die in hun geboorteland per soonlijk leed van schrijnende aard hebben ondervonden. Een woordvoerder van de Turkse christenen in Den Bosch zei dat drie maanden geruststelling voor de men sen in de kathedraal zeker niet genoeg is. „Bovendien neemt staatssecretaris Haars het criterium dat men per soonlijk schrijnend leed moet hebben ondervonden om als vluchteling erkend te worden niet terug. Een van onze ge rechtvaardigde verlangens is afschaffing van dat beruchte criterium." De Turkse chris tenen hebben hun hoop dat er voor hen iets ten goede zal veranderen onder meer geba seerd op het gesprek dat de staatssecretaris vandaag met de vaste Kamercommissie voor Justitie zal hebben. „Dan komt er ook nog een debat over deze zaak. Moge lijk dat hierin bepaalde poli tieke partijen hun eerder in genomen standpunten nog zullen wijzigen." ADVERTENTIE Barbecuen met makreel Vul de buik van 4 middelgrote, schoongemaakte en gedroogde makrelen mei een mengsel van (cocktail-) fruit, lijn gehakte prei. peper en zout naar smaak Prik de buik met pnkkers dicht en wrijf de buitenzijde van de makreel goed in met olie Laat ze aan beide kanten op het rooster van de barbecue bruin en gaar worden Doe meer met vis, omdat 't ro lekker ie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7