Als bewoner van woonboot sta je ontzettend zwak Commissie is tegen censuur van kabel-lv 1LEIDSE WOONSCHEPEN VERENIGING WACHT OP BELEIDSPLAN ^Rectificatie Will Tiele: „Actie 5Redt een Diereen gelukkig initiatief WOENSDAG 20 JUNI 1979 LEIDEN LEIDEN - "Het is gewoon belachelijk hoeveel instanties je moet aflopen alvorens je op een boot kunt gaan wonen. En vijfjjg, heb je de ene vergunning niet, dan krijg je de andere ook niet. Je hebt zoveel vergunningen nodig. En daarbij komt n°g datje ontzettend zwak staat. Want de directeur van de Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten is door de burgemeester gemachtigd de vergunning in te trekken. Krijg je een vergunning of verleng je die, dan is zo'n pa pier maar 5 jaar geldig. Je bent als woonbootbewoner gewoon erg kwetsbaar". Aan het woord Wim Issendonck ïofüicj van de Leidse Woonschepen Vereniging. Kerkj uur. In december van het vorig j aar stel- iof 19j de gemeenteraadslid mevrouw r Kokxhoorn (CDA) vragen aan de erkloj raacj hoeverre de geruchten 73h Juist waren dat de gemeente voor voo. de woonboten een uitstervings- nëteitj beleid volgt. Het antwoord was i dat er geen "actief' uitstervings- los en beleid wordt gevoerd, maar dat er telicaj van een uitbreiding van het woonbotenbestand ook geen 111 sprake kon zijn. (Op het ogenblik Ordet hebben 211 woonschepen een irwüsj ligplaats in de gemeente Leiden). Wel zag men in huisvesting op het k- eij water een alternatieve woonvorm om de woningnood tegen te gaan. it 43; £je wet "Woonschepen en Woon- Wil,_ stdi ivordfJ tot 2? straal ^LEIDEN- In het bericht over het 'ónds Jeeghalen van een tiental "Elpee- r ver] platenzaken" óveral in het land, 1 kan ondermeer in Leiden, dat giste- 1 van ren *n deze krant is verschenen is n. een storende fout geslopen. te4Gesteld werd dat de tien zaken ei- l. ten; gendom zijn van ELDI-records BV, maar dit is niet juist. De eige ne naar is namelijk de firma Pop- i5.oör music BV. teil wagens" zegt dat een gemeente bevoegd is de plaats van woon wagens en woonschepen vast te stellen wanneer het verblijf lan ger is dan een half jaar. Wim Is sendonck is niet ontevreden over het gemeentelijk beleid. Alleen zou hij graag zien dat de gemeen te voor,reserve-ligplaatsen zorg de. Dit, omdat diverse woonbo ten in de stad op plaatsen liggen, die door gemeentelijke plannen een ander bestemming moeten krijgen. BELEIDSPLAN Ook wacht hij al een tijd op een ge meentelijk beleidsplan ten aan zien van woonboten. De dienst Reiniging, Havens en Waren markten heeft kortgeleden een beleidsnota aan het college van B. en W. ter bestudering voorge legd. Dit betekent dat de gemeen te er in elk geval mee bezig is. Als bewoner van een woonschip valt men onder de wet "Woon schepen en woonwagens", die uit 1918 dateert. Wim Issendonck: "Dit is belachelijk. Die wet is ge maakt voor mensen die toender- tijd in woonwagens en woonbo ten huisden. Dat waren veelal zi geuners en andere rondtrekken de groepen die tot de lagere be volkingsgroepen behoorden. Die wet is daar helemaal op gericht. Nü zie je dat uit alle lagen van de bevolking interesse is voor het wonen op het water. Bezwaren als zou een woonschip het uit zicht belemmeren en de schoon heid van het landschap aantasten wijst Wim Issendonck van de hand: "Niets is minderwaar. Veel woonboten, uitzonderingen daargelaten, zijn een lust voor het oog. Het is niet zo dat het woon schepenbestand bestaat uit afge dankte krotten". Andere bezwaren boten vervuilers, omdat de riole ring rechtstreeks in het water uitmondt Wim Issendonck vindt dit flauwekul: "Van veel huizen in de binnenstad komen de riole ringen ook direct uit op het water. Het feit is gewoon dat de woon bootbewoners altijd aan het kort ste eind trekken. Het wonen op een boot is als alternatieve huis vesting nog steeds niet geaccep teerd". NOODZAAK Hoe is het leven op een woonboot? De ervaringen van Wilma Trom melen: "Ik woon nu achteneen- half jaar op 'La petite pomme'. Toen ik ging werken wilde ik een eigen huis. Nou dat kon niet en het heeft een paar jaar geduurd voordat ik bij het bureau voor huisvesting kon worden inge schreven. Toen waren die huren ook al zo hoog en een huis kopen was helemaal onmogelijk. Ik ben eens gaan informeren naar het wonen op een woonboot en de fi nanciële consequenties daarvan. Nou, die vielen mij erg mee, dus heb ik een boot aangeschaft en woon daar nu f\jn op. Je hebt geen last van je buren, je kan je versterker nog eens een keer opendraaien. Je kan 's avonds laat nog eens gitaar spelen en je kan genieten, gewoon genieten, van de rust die het water uit straalt. Ik zou hier niet mëer weg willen". "Je hebt alleen maar gemak van je buren. Er is een bepaalde saam horigheid onder de woonschip- In Leiden hebben op het ogenblik 211 woonschepen een ligplaats. Lustrumfeest De lustrumfeesten van de Leidse studentenvereniging Mi nerva" die vandaag begon nen zijn worden morgen voortgezet met de volgende activiteiten. Van tien tot twaalf uur 's ochtends is er een bijeenkomst in de sociëteit aan de Breestraat voor de ou dere inwoners van Leiden. Er zullen oude films van de stad worden vertoond. Daarna treedt Ab Hofstee op en wordt er een loterij gehouden. De toegang is gratis en voof ver voer kan eventueel worden gezorgd. 's Middags wordt er een viswed strijd gehouden in samen werking met de Hengelaars- bond voor Leiden en omstre ken. De inschrijving voor deze wedstrijd staat open voor alle Leidenaars boven de vijftig jaar. Om half twee verzame len de deelnemers zich bij de sociëteit en vertrekken naar de Witte Singel waar van twee tot vier wordt gevist. Lustrumfeest( 2 In de sociëteit wordt morgen een schaak- en bridgeavond ge houden. Er zal een schaaksi- multaan worden gespeeld te gen Hans Ree en blindschaker Wijnand Engelkes. Aan de wedstrijd deelgenomen door de verenigingen MorphyLSG en Philidor. Ook zal er die avond bridge gespeeld wor den met een aantal Leidse clubs. Voor beide evenemen ten is de toegang gratis. Duivensport PV "De Reisduif' hield een wed strijd met 75 duiven.vanaf Orleans. De uitslag was: 1C. Montanje, 2,4,6,8. S. v. d. Ho ven, 3$. W. Kop, 5. C. Strik, 7,10. G. v. d. Tang. LPV "De Snelvlieger" vloog ook vanaf Orleans. Met 146 dui ven. De uitslag was: 1,2. W. Berk, 3. A. Witteveen, 4. H. Montanje, 5. F. Jansen, 6. Gebr. Bink, 7,8. M. de. Lange en Zn.,9. J .Degen cnZn.,10.F. Compier. Engelse les Het dienstencentrum "De Kooi" voor gecoördineerd ouderen beleid begint in september met een cursus Engels voor beginners. Voor deze lessen kunnen nog deelnemers wor den ingeschreven. Belang stellenden moeten zich vöör 1 juli opgeven bij het diensten centrum tel. 071-149726. Vrouwenavond Op vrijdag 22 juni organiseert van de vrouwengroep van het vormingscentrum "Troefeen avond voor alle vrouwen. Tij dens de bijeenkomst zal de film "De lange, lange dag" worden gedraaid. Het is een rolprent die handelt over het leven van vrouwen in Zuid- Amerika. Verder is er een optreden ge pland van het Leidse vrou wenkoortje "De Sirenes" en komen een paar vrouwen van het Rotterdamse "Blijf-van- m'n-lijf-huis" iets over hun werk vertellen. Bovendien wordt er die avond informa tie gegeven over de vrouwen cursussen die Troef geeft. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand aan het Noord einde 2a en begint om acht uur. Toegangsprijs f2.50. bewoners", vertelt Wilma Trom melen, bewoonster van een boot aan het Galgewater, "Als je los slaat of moeilijkheden hebt, een lekkage bijvoorbeeld, dan staan ze snel klaar om de helpende hand toe te steken. Zonder dat ze dedeur plat lopen hebjeeen goed contact". VOORZIENINGEN De meeste boten zijn voorzien van gas en licht, en telefoon als je dat wilt. B(j Wilma is dat niet zo. Zij heeft een oliekachel en kookt op gasflessen. Wim Issendonck heeft geluk. Hij had de gasleiding voor de deur liggen en hoefde al leen maar een leiding naar zijn boot te laten aanleggen. Wilma heeft al geinformeerd naar de kosten van een aardgasleiding naar haar boot, maar die zijn zo hoog dat het voor haar niet te be talen is. De waterleiding ligt bij de woonbo ten buiten, 's Winters hebben zij daar nogal last van. De kans dat de buizen kapotvriezen is groot. Als je geen bevroren water wil hebben in de winter moetje alle leidingen isoleren. Dat brengt weer kosten met zich mee. Nu is het wel zo dat woonbootbewo ners geen onroerend- goedbelas- ting hoeven te betalen, maar de onkosten en de onderhoudskos ten aan de boot zijn dermate hoog, dat ze voor die belasting niet onder doen. Woonschepen vallen onder de woonruimtere geling. Dus voor subsidies voor isolatie van de woning komen zij ook in aanmerking. Toch zijn woonboten niet te vergelijken met gewone huizen. Wim Issen donck moest zelf zorgen dat er een gasaansluiting voor zijn boot gemaakt werd. Maar de daarmee gepaard gaande kosten waren voor zyn rekening. "Als een nieuwbouwwijk uit de grond wordt gestampt komen daar au tomatisch voorzieningen als gas, water en licht Daar hoeven de toekomstige bewoners niet apart voor te betalen", vertelt hij. "De verzekering die ik moet beta len is erg hoog", besluit Issen donck, "Voor boot en inboedel betaal ik 600 tot 700 meer dan iemand voor een huis zou beta len. Dit vind ik gewoon uitbuite- rij. Er zijn maar een paar verzeke ringsmaatschappij en, die woon boten willen verzekeren. Zij heb ben voor ons een speciale verze kering". WALTHER BURGERING ADVERTENTIE Stuur bloemen als teken van leven Fleur op interflora uw bloemengroet Koninginne gracht 135. 2514 AM Den Haag LEIDEN- "De mensen zijn toch zeker oud en wijs ge noeg om de knop van hun televisie om te draaien wanneer ze worden ge schokt door hetgeen zij op hun scherm te zien krij gen". Tot dergelijke uit spraken kwamen gister avond de meeste verte genwoordigers van de Be heerscommissie Stadska- bel toen het punt "doorgif te illegale uitzendingen" aan de orde kwam. Zoals bekend heeft een aantal etherpiraten vrijdagavond 8 juni voor de tweede keer in een tijds bestek van een half jaar porno films via het Leidse kabeltelevi sienet op de buis gebracht. Bij de politie kwam op de bewuste avond een tiental klachten bin nen van geschokte kijkers. Poli tiewoordvoerder Oudman liet vervolgens weten dat men een brief zou sturen naar de verant woordelijke instantie voor kabel televisie in Leiden en omstreken met het verzoek de zendappara tuur uit te schakelen zodra er een piraat in de ether verschijnt. Bij de Beheerscommissie, waar be doelde brief nog altijd niet is bin nengekomen, wil men daar evenwel niets van weten omdat men geen situatie wil creëren waarin de gemeente bepaalt wat er wel en niet wordt uitgezonden. "Bovendien", aldus CDA-raads- lid Bleijie, "is de gemeente ver plicht om alle signalen die de zendmast bereiken onverkort door te geven". Tijdens de vergadering van de Be heerscommissie was ook een te levisie-technicus aanwezig die op het hart drukte om de piraterij streng in de gaten te houden. "Want", zo liet hij ho ren, "illegaal op de buis verschij nen is helemaal geen ingewik kelde zaak. Als we niet uitkijken krijgen we straks een sneeuwba leffect en komt er binnenkort ie mand met een zwaardere zender die bijvoorbeeld een uitzending van een voetbalwedstrijd gaat zit ten verstoren. Laten we proberen om dat kabelnet, dat immeFS ge meenschappelijk bezit is, schoon te houden". In tegenstelling tot andere uitspra ken is het volgens de tv-techni- cus, die liever anoniem wilde blijven, beslist geen onbegonnen werk om piraten op te sporen. Hij 'zegt: 'Tijdens de laatste uitzen ding ben ik meteen richtantenne. aangesloten op een draagbare televisie, in de auto gestapt en tot op de straat nauwkeurig heb ik kunnen bepalen waar de piraten zich tijdens de uitzending be vonden. Dat was ergens aan de zuidkant van Oegstgeest. Ik heb deze keer verder niets onderno men omdat ik wilde afwachten hoe de zaak zich verder zou ont wikkelen. Maar als niemand ver der meer pogingen in het werk zet om die piraten op te sporen dan zal ik er een volgende keer wel bovenop springen". ADVERTENTIE Bovenstaande, enigzins panie kerige advertentie hebt u af gelopen zaterdag in de ko lommen van deze krant kun nen aantreffen. Uit deze tekst spreekt de angst die bij de die renbescherming leeft dat ook deze zomer weer vele huis diereigenaren hun poes of hond zomaar op straat zullen zetten. De verschillende dierenopvang centra in deze regio zitten nu al voor de gehele vakantiepe riode propvol en volgens de dierenbescherming zullen vele huisdieren daar de dupe van worden omdat hun "baasjes" niet de moeite wil len nemen om naar andere opvangmogelijkheden, zoals het onderbrengen van de huisdieren bij vrienden en kennissen, te zoeken. Met de bedenkelijke "weg- werpmentaliteit" (beestje be valt niet meer, dus doe maar weg), die kennelijk nog altijd bij veel huisdiereigenaren aanwezig is, wordt Will Tiele geregeld geconfronteerd. "Je wordt er af en toe gewoon niet goed van", zegt de 29-jarige bedrijfsleider van het Leids Dierenasyl. Als je ziet wat hier binnenkomt aan ver waarloosde dieren dan begin je gewoon een hekel te krijgen aan mensen. De laatste weken hebben we nogal wat oudere honden binnen gekregen. Honden waar mensen, na ze jarenlang in huis te hebben gehad, zomaar afstand van deden. In de meeste gevallen omdat die honden te veel ver haarden. Een gevolg van de strenge winter waardoor die beesten hun dikke vacht wat langer h teldenDoor de hevige regenval gaat dat soms stin ken. Vrij eenvoudig te verhel pen, maar nee hoor: 'Weg dat beest", denken de eigenaren. Ik kan daar met m'n pet niet bij, ongelooflijk wat een men taliteit". Het knusse asiel aan de Besjes laan, waar Will Tiele samen met zijn vrouw Mieke en twee vaste krachten ruim honderd dieren verzorgt, zit nu al, ruim voor de grote vakantie, helemaal vol. Will Tiele: "Nu het weer wat beter begint te worden kunnen we nog wel wat schipperen. Van een aan tal oude hokken heb ik een paar grote rennen met nacht hokken gemaakt zodat een flink aantal honden in de ko mende maanden lekker bui ten kan leven waardoor er gelijkertijd wat ruimte vrij komt". Ook Will Tiele vreest, nu alle op vangcentra in de regio al weer helemaal volzitten, dat de eerder genoemde "weg- werpmentaliteit" in de zo maarmaanden weer veelvul dig de kop zal opsteken. "Daarom ben ik zo blij met die actie "Redt een dier". Een uit stekende initiatief. Het mes kan mooi aan twee kanten snijden teant mensen die er over denken om een hond aan te schaffen kunnen op deze manier mooi een paar weken ervaring opdoen terwijl de eigenaren toch een vakan tieadres voor hun huisdier hebben. Voor poezen vind ik het wat minder geslaagd om dat een poes nu eenmaal zeer moeilijk aan een nieuwe om geving went en vrij snel de benen neemt". De crisistoestand die bij het die renasiel zou zijn ontstaan blijkt evenwel mee te vallen. Will Tiele: "Het is duidelijk dat we moeten roeien met de riemen die we hebben maar door schenkingen van parti culieren, een aanzienlijke gift van de dierenbescherming en de nodige subsidie zijn de erg ste financiële problemen af gewend. Op dit moment wor den de daken van de stallen opgeknapt en geisoleerd en hebben we een aantal hon denhokken kunnen vernieu wen. Maar het is nog altijd geen vetpot". "Onze grootste zorg is evenwel hoelang we hier nog kunnen blijven. Zoals bekend is er voor dit gebied een bestem mingsplan in aantocht en de geruchten gaan dat het asiel zal moeten verhuizen. Van daar dat we ook geen vergun ning krijgen om uit te breiden wat eigenlijk hard nodig is". Tot slot laat Will Tiele weten dat men voor de actie "Redt een dier" beter geen contact meer kan opnemen met het diere nasiel. "Wij kunnen de men sen toch niet helpen en alleen maar door verwijzen naar de dierenbescherming"aldus de sympathieke bedrijfsleider. "Daarom kunnen de mensen maar beter direct naar de dierenbescherming bellen, en wel naa r mevrouw De Koning m Leiderdorp (telefoon: 890957)". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3