Verbazing over chr. schooladviesdienst Drecht-camping mag uitbreiden Bekend motorspektakel Straks twee hulpinstanties in bollenstreek Leids bedrijf niet uitgenodigd mee te dingen naar bouw van energiekantoor „Doorgaand verkeer moet uit Alphen verdwijnen" PROVINCIE DENKT NIET AAN BOUW BOLLENSTAD WOENSDAG 20 JUNI 1979 v JAKARTA - "Dankbetuigingen volop ter inzage...." Dat is de reclameleus van deze straat-tandarts (34) in Jakarta, Indonesië. Hij heeft honderden tanden en kiezen voor zijn "winkel" uitgespreid, als overtuigend bewijs van zijn tand technisch kunnen. NOORDWIJKERHOUT/KATWIJK - De nogal plotselinge oprichting van een christelijke schoolbegeleidingsdienst (die is september al begint in Katwijk en Lisse) heeft grote verbazing gewekt bij de initiatiefnemers van een "alge mene" schoolbegeleidingsdienst in de bollenstreek. De voorzitter van de stuurgroep schoolbegeleiding van het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek, drs. G.H. Hoekstra: "Zij delings heb ik wel iets vernomen van de oprichting van een aparte christelijke schoolbegeleidings dienst, maar dat er ook inderdaad zo'n dienst zou komen had ik niet verwacht. Zeker niet dat het ko mend schooljaar al met begelei ding zou worden gestart. Kenne lijk hebben de initiatiefnemers grote haast". De stuurgroep schoolbegeleiding waarvan de heer Hoekstra voor zitter is, bestaat sinds september van het vorige jaar. De stuur groep bereidt de oprichting van een "algemene" schoolbegelei dingsdienst in de Bollenstreek voor. Al enige jaren voordat de stuurgroep in het leven werd ge roepen werd de noodzaak van schoolbegeleiding ingezien. Sterke veranderingen binnen het onderwijs maken schoolbegelei ding tot een noodzaak. In de stuurgroep zij de verschillende richtingen binnen het onderwijs vertegenwoordigd. Behalve het openbaar onderwijs dus ook de protestant-christelijke richting en de katholieke richting. Van el ke richting heeft een vertegen woordiger van schoolbesturen, onderwijzend personeel en ou ders zitten in de stuurgroep. Daarnaast zijn een aantal des kundigen in de stuurgroep opge nomen. Hoewel het oorspronkelijk de be doeling was dat met ingang van het komend schooljaar met een schoolbegeleidingsdienst zou worden gestart, was ziekts van de coördinator D.P.J. Oosterveld er de oorzaak van dat de definiteive start pas in het schooljaar 1980/81 te verwachten is. Bij het ministe rie van Onderwijs is een verlen ging van de project-subsidie aan gevraagd. Het ministerie van onderwijs ver bindt de oprichting van regionale schoolbegeleidingsdiensten aan bepaalde voorwaarden. Een be geleidingsdienst krijgt pas over heidssubsidie wanneer het werkgebied minimaal 25.000 RAADSLEDEN BOOS LEIDEN - Raadsleden uit Leiden hebben zich gisteravond bezorgd getoond over de gang van zaken rond het vinden van een aanne- „Aanleg van kabel-tv in Leiden loopt voorspoedig LEIDEN - De aanleg van kabelte levisie in Leidefi verloopt on danks aanzienlijk oponthoud in de strenge en lange vorstperiode voorspoedig. Op dit moment is de aanleg van stadskabei Leiden ongeveer halverwege. Dit blijkt uit het onlangs gereedge komen jaaroverzicht van het Bouwbureau Stadskabel. Het bureau verwacht dat de firma Van Eijk, belast met de aanleg van het kabeltelevisienet, de ach terstand op het gebied van graafwerkzaamheden vóór de komende bouwvakvakantie zal hebben ingelopen. Bij het huidi ge werktempo verwacht men dat het graaf- en montagewerk hal verwege de maand juni van het volgend jaar zal zijn voltooid. Ook de enquetering van de Leidse bevolking over kabeltelevisie heeft de afgelopen maanden de nodige vertraging opgelopen. Door middel van een "tussen- sprint" zal worden gepoogd ook deze achterstand nog vóór de bouwvak in te lopen. Om dat te kunnen bereiken is tijdelijk een tweetal uitzendkrachten toege voegd aan het uit twee man be staande enquete-team. Het Bouwbureau Stadskabei ver wacht dat de enquetering in de loop van de maand april van het volgend jaar zal kunnen worden afgerond. mer voor de bouw van het nieuwe kantoor van het Streekenergie- bedrijf Rijnland. Dit gebouw moet verrijzen op de plaats van het bestaande kantoor aan dé Langegracht. Het PvdA-raadslid Ranner zei gis teravond tijdens de raadscom missie voor economische aange legenheden, dat hem ter ore was gekomen dat het Leidse aanne mingsbedrijf IBB Kondor niet uitgenodigd zou worden een of ferte op te maken. Hij vroeg zich af wat voor factoren een rol spe len dat bedrijven uit de regio niet meedingen bij belangrijke op drachten. Voor het CDA-raadslid Vink die in de Raad van Beheer (het dage lijks bestuur) van het Streeke- nergiebedrijf Rijnland zit, kwam de mededeling van Ranner over IBB Kondor als een complete verrassing. Vink zei deze zaak een extra vergadering van de Al gemene Raad (bestaande uit be stuurders van gemeenten die stroom afnemen van het Stree- kenergiebedrijf) waard te vinden. "Ik behoud mij het recht voor hier iets tegen te doen" aldus Vink. Bij de bouw van het nieuwe kan toor is sprake van een onder- shandse aanbesteding. Dit wil zeggen dat een aantal bedrijven wordt uitgenodigd een offerte te maken. De aannemer die als laag ste uit de bus komt krijgt de op dracht. De Leidse raadsleden zijn er nu ontstemd over dat IBB Kondor niet eens is uitgenodigd een dergelijke offerte te maken. Een begeleidingscommissie be staande uit leden van de Algeme ne Raad heeft zich beziggehou den met het uitzoeken van kan didaat-aannemers. Ook hier is Vink het niet mee eens. Hij vindt dit een taak voor de Raad van Be heer. De begeleidingscommissie zou zich volgens het CDA-raads lid alleen bezig moeten houden met de feitelijke bouw, zoals de inrichting en dergelijke van het nieuwe kantoor. Hell Drivers „op herhaling' ALPHEN AAN DEN RIJN - Opnieuw veel spektakel, maar daarentegen weinig nieuws. Dat gaven de "Les Aranis" Hell Drivers gister avond op het parkeerterrein aan de Sportlaan in het Al pheuse sportpark De Bijlen te zien. Vijf kwartier lang een aaneenschakeling van staal tjes perfecte motor- en luchta- crobatiek die de toeschouwers wel bleef boeien, maar uitein delijk nauwelijks kon bevre digen. Sloopauto Degenen die het meest teleurge steld waren, waren degenen die de Duitse acrobaten al eens eerder aan het werk heb ben gezien in Alphen en dit keer maar één nieuw nummer konden ontdekken. Dat was de tocht van Patrick Lejeune die, liggend op de motorkap van een sloopauto, door een brandende barricade werd gevoerd. Voor de rest was het optreden van de molorduivels een herhaling van de in vorige jaren vertodnde voorstellin gen. Het publiek, duidelijk minder in aantal dan vorig jaar (er waren nu ruim 300 kijklusti- gen), kreeg al spoedig ver trouwen in het optreden van de coureurs. Nadat zich eerst aarzelend 17 vrijwilligers hadden gemeld om op de grond te gaan liggen waarna Freddy Maico met een motor over hen heen sprong, meld den zich vlot een vijftal vrij willigsters om met Marcel Re- né een ritje met een ivagen te maken, op twee wielen wel te verstaan. Daarop kwam er wat meer le ven in de brouwerij. Freddy Maico maakte zich gereed om met een fraaie sloopwagen tweemaal een roll-over crash uit te voeren. Toen de wagen die zijwaartse omwentelin gen had wlbracht ondernam Maico, in de filmwereld in middels een erkend stuntman, een nieuwe aanloop. Rokend kwam het gevaarte terecht, iets dat geen belemmering vormde om de duik een vierde keer te wagen. Direct daarop werd het wrak achter een schans gezet en na een fron tale crash zo goed als wel van het dak ontdaan. Het publiek genoot er met volle teugen van. Doodstil Na de pauze spitste de show zich toe op wat activiteiten in de lucht. Een tiental loopings op een motor in een kooi35 meter boven de begane grond, was de moeite waard.. Doodstil werd het toen Horst Klaas over een 1,8 cm brede draad koorddansend het luchtruim zocht. Vakmanschap was het zeker, nieuw echter niet meer. Ook de drievoudige salto mor- tale met Klaas op de motor en de assistente Karola aan een trapeze kwam, zoals de spea ker aankondigde, niet meer als een verrassing. Vanavond geven de Hell Dri llers hun laatste voorstelling. Hernieuwde trekpleisters vormen dan een vuurcrash met 3 wagens en de geblind doektemotorrit naar de top van de mast. Gemeente Leimuiden stelt wel voorwaarden LEIDEN - Er is geprobeerd om geld te stelen uit de parkeerme- ters aan de St. Jorissteeg en de parkeerautomaat aan de Garen- markt. Dit leverde een geringe buit op, maar aan de meters werd wel voor 4500 gulden schade aan gericht. Waarschijnlijk hebben de nog onbekende daders in de nacht van maandag op dinsdag geprobeerd om hun slag te slaa LEIDEN - Zo'n 100 kostuums en 25 pantalons. Dat is de buit van een inbraak in een confectiehal aan de Vestestraat, die waarschijnlijk afgelopen maandag heeft plaats gehad. Hoe de daders zich met hun buit uit de voeten hebben gemaakt, wist de Leidse politie vanmorgen niet. LEIMUIDEN - Camping "De Drecht" aan de Vriesekoop Noord tussen Leimuiden en Bil- derdam zal flink worden uitge breid. De gemeente Leimuiden is bereid (het is de enige conces sie aan de recreatie in dit Drechtgebied) die uitbreiding toe te staan als camping-exploi tant A. Roos het huidige kam peerterrein flink opknapt, de caravans meer ruimte geeft en het geheel stevig in het groen pakt, zodat één en ander op aan- leerlingen telt. Dat aantal werd in de bollenstreek niet gehaald. Het ministerie verleende echter een ontheffing. Verder moet de dienst volgens de minister een "samenwerkingsdienst" zijn, waarin zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs vertegen woordig zijn. Aan die laatste voorwaarde voldoet de begelei dingsdienst in oprichting ook. Niettemin meent de heer J.D. Boekhout uit Noordwijkerhout, voorzitter van de zojuist opge richte protestants-christelijke schoolbegeleidingsdienst, dat het bijzonder onderwijs binnen een regionale schoolbegelei dingsdienst niet voldoende aan bod komt. "Het initiatief voor de oprichting van een protestants- christelijke dienst is uitgegaan van de protestants-christelijke rayonschoolraad. Die raad is niet bij het werk van de stuurgroep betrokken. Er zitten wel verte genwoordigers in van het bijzon der onderwijs, maar die zijn be noemd door de overheid die ook de doelstelling van de dienst be paalt. Dat biedt niet de garantie dat het bijzonder onderwijs haar karakter kan behouden". De protestants-christelijke rayon schoolraad heeft een enquête ge houden onder de schoolbesturen van bijzondere scholen in de re- vaardbare wijze in het land schap wordt ingepast. Dat is althans het streven van bur gemeester en wethouders zoals dat is opgenomen in het ontwerp- bestemmingsplan Drechtoevers. Zy noemen de hudige situatie bij de camping, met zo'n 48 caravans per hectare, „onaanvaardbaar" en willen exploitant Roos via het toestaan van een uitbreiding overhalen tot het saneren van zij n terrein. Opdoeken van de cam- gio. Daaruit kwam volgens de heer Boekhout duidelijk naar vo ren, dat er behoefte aan een "bij zondere" schoolbegeleidings dienst bestond. Meer dan twintig hoofden van christelijke scholen in Katwijk en Noordwijkerhout hebben te kennen gegeven in september een beroep te willen doen op een "eigen,' schoolbe geleidingsdienst. "In de Grond wet wordt de vrijheid van gods dienst gegarandeerd", aldus de heer Boekhout. "Dat betekent, dat er ruimte moet zijn voor een protestants-christelijke school- begel eidingsdienst' De stichting zal voor de begeleiding een beroep doen free-lance me dewerkers. De kosten van de dienst zullen in afwachting van een eventuele subsidie van het ministerie van onderwijs betaald worden uit giften van particulie ren, de kerken en de diaconie. LEIDEN - Na klachten van buurt bewoners over storing op radio en tv heeft de politie in een wo ning aan de Mulderstraat illegale zendapparatuur in beslag geno men. De eigenaar, een 17-jarige Leidenaar, kreeg een proces verbaal. ping zou ook een mogelijkheid zijn, maar afgezien van de vraag hoe dat precies zou moeten, ach ten B en W dat niet gewenst. Zij zeggen de functie van de cam ping voor met name de recreë rende stadsbewoner (er verblij ven veel Hagenaars in sta-cara- vans) te erkennen. Voor de uitbreiding en de gewenste "verdunning" tot zo'n 36 cara vans per hectare is gezamenlijk ongeveer 4,3 hectare Drechtge bied nodig. In plaatsen gemeten komt de uitbreiding neer op zo'n 76 caravans die 60 procent van de aan te spreken grond in beslag zullen nemen. De overige 40 pro cent dient voor de verdunning. De ruimte voor de uitbreiding zal worden gezocht langs de Drecht in de richting van Bilderdam. Intussen zijneral bewaren tegen de uitbreiding geopperd door be wonersvan de Vriesekoop Noord en ook van de Vriesekoop Zuid (de beide Drechtoevers). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zuidhollandse gede puteerde Borgman (de eerst ver antwoordelijke provinciaal be stuurder voor het streekplan Zuid-Holland Oost) vindt dat Al phen ontlast moet worden van het vele doorgaande verkeer dat nu door het centrum trekt. „De toestand is uitermate slecht" Dat wil nog niet zeggen dat het pro vinciaal bestuur het idee van de Alphense wethouder Haanstra, om met de aanleg van Rijksweg 11 in Alphen te beginnen en niet in Leiden, onvoorwaardelijk steunt. In een reactie wees Borgman er desgevraagd op dat in het streekplan Zuid-Holland West duidelijker afspraken staan over de aanleg van Rijksweg 11 dan in het streekplan Zuid-Hol land Oost. Met name het tracé Al phen-Bodegraven is nog ondui delijk. Wethouder Haanstra wil, na over leg met andere gemeenten (Lei den, Hazerswoude, Zoeterwoude en Bodegraven) aan minister Tuijnman (verkeeren waterstaat) het verzoek doen om met het ge deelte van Rijksweg 11 ten zui den van de toekomstige Alphen se wijk Kerk en Zanen bij de aanleg te beginnen. Het is overi gens nog onduidelijk wanneer er waar dan ook met de aanleg van deze weg een aanvang wordt ge maakt. PAGINA 19 Koren leren elkaar kennen op Katwijkse zangersavond c) KATWIJK - De Koninklijke Christelijke Bond, afdeling Lei den hield gisteravond in de Dorpskerk weer een "zangers avond". Een oude traditie, die gelukkig nog altijd wordt voort gezet. Koren kunnen elkaar op die manier leren kennen en naar elkaar luisteren. Publiek komt er echter meestal niet veel bij der gelijke gelegenheden. De kerk was ook gisteren niet vol, mis schien ook door een tekort aan publiciteit. Een "zangersavond is geen com petitie; de deelnemers krijgen geen rapport mee en worden niet naar kwaliteit gerangschikt. Ik meen, dat het wel goed is, zó. De koren zingen voor hun plezier en vinden het fijn, om met elkaar zo'n gebeurtenis mee te maken. In alle eenvoud, want te hoge ei sen kun je niet stellen. Het is geen wedstrijd, maar ook geen con cert Als die zangers dan ook nog kwalitiet tonen, is dat mooi mee genomen. Ik ga in dit korte bestek dus niet oordelen, nog minder vergelij ken. Dit zou niet voor elke deel nemer even prettig zijn. Ze zon gen alle zeven redelyk goed, zij. het met verschillen in klank, in homogeniteit, in muzikale voor dracht. Grotendeels was de avond een Katwijkse aangelegenheid: De "Noordzeezangers" en, als ge waardeerde gasten, hun bijbeho rende hoop-der-toekomst, de "Noordzeezangertjes", het kwar tet "Vocaliter", het gereformeerd Gemengd Koor, het Christelijk Gemengd Koor "Cantate Deo". Twee ensembles kwamen uit de regio: het Gereformeerd Kerk koor, (Oegstgeest) en het Kamer koor (uit Leiden). Deze twee zon gen onder aanvoering van Ab van Kapel, de grote en kleine zangers van de Noordzee onder Jan Boonekamp, de gereformeerde Katwijkers onder Jos Schohaus, "Cantate Deo" onder Sander de Kleuver. Enkele koren kwamen met een veel te lang programma of ze zongen te veel coupletten van één lied. Zo werd het samenzijn onnodig lang en voor memgeen te ver moeiend. Ook de lengte van ie ders optreden moet worden ge programmeerd, meen ik. Het uit houdingsvermogen van deze ge neratie is niet zo groot als dat van onze, naar koren luisterende voorouders. De jongens hadden ook het eerst aan de beurt moeten komen, en niet pas om half tien. Over de programma's is tegen woordig veel goeds te zeggen. Het minderwaardige uit vroegere tijden krijgt geen kans meer. Dit bleek ook deze avond Vóór de pauze zongen alle koren (en misschien ook nog wat publiek) het aloude en nog steeds niet versleten Bondslied. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Nog geen spoor van vermiste Starfighter DEN HAAG (ANP)-Na enkeleda- gen zoeken is er nog steeds geen spoor gevonden van de vermiste Starfighter van de vliegbasis Leeuwarden. Het schip, hr ms. Drunen heeft op ongeveer 80 km ten noordwesten van Den Helder met behulp van sonar de zeebo dem afgezocht Eind vorige week verdween de Starfighter in dat gebied op een oefenvlucht met twee andere toe stellen. De Drunen blyft deze week nog zoeken in het gebied waar het vermiste toestel voor het laatst op het wal radarscherm is waargenomen. De Drunen is uit gerust met onder meer onderwa tercamera's. VOORHOUT - By de provincie Zuid-Holland bestaan er op dit moment geen plannen om by Voorhout een Bollenstad van de grond te brengen. Dat heeft gedeputeerde (provinciebestuurder) Borgman laten we ten. In en om Voorhout is de nodige onrust ontstaan na een gesprek tussen vertegenwoordigers van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek en de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland. Volgens Borgman is er in dat gesprek met geen woord gerept over de mogelijkheid om by Voorhout een nieuwe stad te bouwen. Wel is het zg. plan-Oosthout ter sprake gekomen. Dat is het plan om in dit gebied 1500 woningen te bouwen, niet alleen om de groei van Voorhout op te vangen, maar ook voor de aanwas van Katwijk, Noordwyk en Warmond. Later is in het gesprek tussen PPD en het samenwerkingsorgaan ook de constatering gedaan dat Leiden na 1990 over vrywel geen bouwgrond meer zal beschikken en dus naar elders zal moeten uitwyken. Volgens Borgman is de mogelijkheid van een Bollenstad by Voorhout toen niet genoemd. Waarmee hy ovengens nog niet gezegd heeft dat de bouw van een groot aantal woningen daar te allen tyde uitgesloten is. Maar er zijn ook andere oplossingen voor het toekomstig probleem van Leiden denkbaar, aldus Borgman.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19