„Positie gastarbeider moet worden verbeterd XèJ (Sfw 7.44 Klaagtocht werklozen tegen Bestek Pieterswijk wil onderzoek lozen van laboratoria Leidse socioloog drs. W. A. Shadid in proefschrift !®5israi??Bsra z*n behoudende verloofde een eksklusief tasje bij Contessa. QQll^^0Sl Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Niet te versmaden. „Problemen bij bouw zui verin gs werken S1Ü1P* GALA-K0FFIE VENDA- FRITES SAUS VIOOL ROOMBOTER SPRITS GROF VOLKOREN SPAANSE 00GMEL0EN VROOM\3DREESMANN WOENSDAG 20 JUNI 1979 PAGINA 17 ADVERTENTIE LEIDEN - Nederland moet ervan uitgaan dat buitenlandse werknemers zich permanent in het land zullen vestigen; Nederland blijft een immigratieland zolang geen doeltref fende beperkingen worden doorgevoerd. Het beleid van de overheid moet gericht zijn op de verbetering van de positie van deze kansarme groepen. Daarbij wordt uitge gaan van een blijvende groep gastarbeiders en dat het land daardoor een veel-rassig karakter krijgt. Dit staat in het proefschrift van de Leidse socioloog drs. W. A. Sha did, die vandaag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschap pen. In het proefschrift, "Moroc can Workers in the Netherlands", wordt onder andere aandacht ge schonken aan de visie van Ma rokkanen op hun positie in Ne derland. Het proefschrift van Shadid heeft betrekking op de in tegratie van Marokkaanse werk nemers in de Nederlandse sa menleving. Shadid is in 1944 in Jordanië gebo ren en kwam in 1963 naar Neder land. Hy bezit nog steeds de Jor daanse nationaliteit. Shadid is met het onderzoek begonnen omdat hij van mening is dat er "nog veel valt te doen aan de posi tie van de buitenlandse werkne mer in Nederland. Ten tweede", zo zegt hij, "omdat ik zelf tot een van die. minderheden behoor en ten derde omdat ik zelf de problemen rond migratie aan den lijve heb ondervonden". Uit het onderzoek blijkt dat de meerderheid van de ruim vijfen veertigduizend legaal in het land verblijvende Marokkanen af komstig is van het platteland in Marokko. Gemiddeld blijven de Marokkaanse arbeiders zes jaar in Nederland en een kwart van hen verblijft langer dan elf jaar in Nederland. De overgrote meer derheid komt formeel in aan merking voor een vestigingsver gunning. "De meerderheid van hen", zo staat in het proefschrift,is werkzaam in ongeschoolde beroepen. Slechts drie procent heeft een be roepsopleiding gehad in Neder land. De werkloosheid bij de Ma rokkanen is aanzienlijk hoger dan de werkloosheid onder de Nederlanders". In zijn proefschrift zegt Shadid, "dat een onderzoek naar de oor zaken van snelle wisseling van banen en werkloosheid onder de Marokkaanse groep noodzakelijk is omdat negentig procent ten minste eenmaal van baan is ver anderd". Om nu de beroepsmo gelijkheden van Marokkaanse arbeiders te verbeteren is goede scholing onontbeerlijk. "In het kader van een beleid op langere termijn zouden bedrijven, die Marokkanen in dienst hebben verplicht dienen te worden jaar lijks een of meer w. ';nemers voor scholing voor te diagen". Het onderzoek van Shadid is lan delijk opgezet. Het is gebaseerd op een steekproef in dertig ge meenten, waarbij 280 personen zijn ondervraagd. Op grond hier van komt Shadid verder tot de conclusie dat over een aantal jaar driekwart van de gezinnen van de gehuwde Marokkaanse werkne mers in Nederland herenigd zal zijn. Dat vereist "een belangrijke uitbreiding en aanpassing van voorzieningen voor deze groep". Zeventig procent van de onder vraagden zei zich bij de toewij zing van woonruimte gediscri mineerd te voelen. Van de ge huwde Marokkaanse werkne mers in Nederland wil 37 procent gezinshereniging tot stand bren gen, maar wordt in dit streven echter belemmerd door huisves tingsproblemen", zo zegt drs. Shadid in zijn proefschrift. Volgens Shadid is het zinnig de buitenlandse werknemers over het hele land te verspreiden, zo wel in het werk- als woonmilieu. Concentratie en segregatie (af zonderen van de samenleving) leidt tot een "sociaal isolement", zegt Shadid. Dit isolement kan ten dele worden doorbroken door opname van deze groepen in wijkraden, wijkcomites en ver enigingen", aldus Shadid. AUTOSPORT - De Franse formule 1 coureur Patrick Depailler zal eind deze week worden geope reerd. Enkele weken geleden brak hij enige ledematen. De pailler verwacht op 26 augustus wanneer de Grand Prix van Ne derland plaats vindt, weer aan de start te kunnen verschijnen. VOETBAL- Jong Oranje heeft gis teravond in een toernooi te Tou lon de Chinese jeugd met 2-1 ver slagen. Drie minuten na rust na men de Chinezen de leiding. Loiman trok de stand gelijk en drie minuten voor het het einde schoot Nyssen de Nederlanders naar winst. "Voorts moet gedacht worden aan betere huisvesting, de verrui ming van de mogelijkheden voor gezinshereniging en faciliteiten ter opvang van de daaruit voortvloeiende consequenties. In het algemeen is een consequent integratiebeleid noodzakelijk. Dat houdt in dat ook aan Neder landers goede voorlichting moet worden gegeven over de leefwij ze van de buitenlandse werkne mer". Drs. W.A. Shadid: "Goede scholing onontbeerlijk". ADVERTENTIE Erg nieuw. Airconditioned. Contessa voor exclusieve modeschoenen en tassen, Donkersteeg 12-14, Leiden. Tel. 071 - 142738. LEIDEN - Onder het motto "Bestek '81 moet van de baan, ook Leiden werkt eraan", heeft gisteren de Werklozen Belangen Vereniging Leiden (WBVL) een klaagtocht ge houden langs het Arbeidsbu reau en de Sociale Dienst. Deze demonstratieve tocht was bedoeld als aanloop voor de landelijke actie aanstaande zaterdag in Amsterdam tegen de regeringspolitiek, met name Bestek '81. Bij het Arbeidsbureau over handigden de werklozen de heer Schipper, die de door vakantie afwezige directeur Schumacher verving, een vergrote uitgave van het be wijs van inschrijving. De di recteur van de Sociale Dienst, de heer Van Bekkum ontving eenzelfde administratiekaart. Beide kaarten waren inge vuld met cynische teksten die het Bestek '81 veroordeelden en de mogelijke gevolgen voor mensen met een uitke ring van de voortgang van de ze regeringspolitiek aan duidden. Door deze actie wil de WBVL de positie van de werkloze weer eens aanstippen en tevens het effect van Bestek '81 op de, volgens hen, 280.000 werklo zen. Het bekorten op de uit keringen vinden zij een slech te zaak. Het leven van een uit kering ("werkgever Wiegel en Van Agt B.V.") is toch al on prettig vanwege het lage in komen en de daarmee ge paard gaande onzekerheid, aldus de WBVL. LEIDEN- De Vereniging Pieters- en Academiewijk wil dat er een onderzoek komt naar de risico's die laboratoria, met name het Zoölogisch lab. en het Kamer- lingh Onnes lab., in de binnen- kantoor van Rijnland met een draaiend fotoplateau. Rechts op LEIDEN - "De bouw van nieuwe of uitbreiding van bestaande waterzui veringsinstallaties stuit op steeds meer problemen. Iedereen wil dat ze er komen, maar niemand heeft er plaats voor." Dat constateerde dijkgraaf J. baron van Knobelsdorff gisterochtend in zijn openingstoespraak in het nieuwe kantoor van Rijnland aan de Bree- straat. Die problemen hebben er volgens de dijkgraaf onder meer toe geleid dat de bouw van de nieuwe zuiveringsinstallatie in Zwaanshoek (gemeente Haarlemmermeer) tientallen miljoen guldens duurder is en door de vertraging de waterkwaliteit ter plaatse veel minder was dan ze had hoeven zijn. Voor de komende jaren staat nog een aantal nieuwe voorzieningen op het programma, onder meer in Boskoop/Reeuwijk, Alkemade, Aalsmeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. "Rijnland moet vechten voor een plekje", aldus de dijkgraaf die er op weer dat uitbreidingen noodzakelijk zijn omdat er nog steeds "onstellende vervuilingen van het oppervlak tewater plaatshebben." Een ander probleem dat hij aanstipte is de verzilting van het water. "De strijd tegen die verzilting zal in de eerste plaats binnen Rijnlands gren zen gevoerd moeten worden, maar niet onvermeld mag blijven dat Rijnland, Delfland en Schieland in sterke mate afhankelijk zijn wat zich buiten de grenzen voltrekt", aldus de dijkgraaf. "Het vervult ons met grote zorg dat overeenkomsten tot oplossing van het vraagstuk van verzilting en verontreiniging van het Rijnwater uitblijven en het verontrust ons nog meer dat reeds overeengekomen aanzetten daartoe niet blijk te worden nagekomen. In perioden van watertekort, met lage Rijnafvoeren, kan dat ernstige gevolgen hebben", aldus baron Van Knobelsdorff. ADVERTENTIE pak 250 gram vanA2ff nu 2.89 pot 500 gram van 1&9 nu 1 .39 pak 15 stuks van nu 1 .69 UIT DE BROODBOETIEK ca. 400 gram van ,W< nu 0.98 B0EREWIT ca. 800 gram van J*8d" nu 1.69 VENDA-PILS 24 pijpjes per krat VERSE GROENTEN en FRUIT nu 1.98 Leiden stad opleveren voor de bewoners. Het bestuur zal op zo'n risico-on derzoek aandringen nu eerst de slechte omstandigheden bleken waaronder bij Zoölogie en Bota nie met radioactieve stoffen wordt gewerkt en gisteren werd gemeld dat radioactieve stof in het riool is geloosd. De Vereniging Pieters- en Acade miewijk vergaderde gisteravond en koos zich opnieuw een be stuur. Zes van de zeven be stuursleden stelden zich her kiesbaar en werden ook herko zen. Het zijn de dames Van Wei zen en Bosch-Gans en de heren Van Cruijsen, Van Rij, Ramakers en Timmermans. Voor de zeven de plaats had het bestuur de heer Kraal kandidaat gesteld. Vanuit het LCC was de heer Snijers als tegenkandidaat gesteld, omdat, zo zei hij: "De economische sec tor in de vereniging niet zo sterk naar voren komt als wij zaken mensen in de Pieterswijk zouden willen". Na de stemming bleken op de heer Kraal 35 stemmen te zijn uitgebracht, en op de heer Snyers slechts 6, zodat de eerste nu in het bestuur zit Wel bleek er van de kant van de bewoners in de Pieterswijk be hoefte aan een vertegenwoordi ger van de horeca in de commis sie die het bestemmingsplan voorbereidt Eén van de horeca- werd bereid gevonden in zitting te nemen. Vertegenwoordigers van de commissie hebben al diverse ge sprekken gehad met de Stichting Leidse Binnenstad, waarin ook het LCC is vertegenwoordigd, de gemeente en de Adviesraad voor de Binnenstad. Die gesprekken moeten leiden tot een vooront werp voor een bestemmingsplan, dat in de loop van juli wordt ver wacht. Tot nu toe is gesproken over het kernwinkelgebied, het herstellen van de woonfunctie rond de Pie terskerk, de woningonttrekking van de bovenverdiepingen van de panden in het kernwinkelge- bied (waarvan de w\jkvereniging vindt dat dit aan strenge voor waarden moet worden gebon den) en de horeca. Wat betreft dit laatste wil de wijkvereniging ho- recavestigingen weren uit nauwe straatjes en in totaal slechts vjjf cafes toestaan. Een bewoner pleitte er gisteren voor om zich nog eens op dat standpunt te be zinnen, en onderscheid te maken tussen horecabedrijven die de buurt levendig en gezellig ma ken, en andere die alleen maar overlast bezorgen. De onderwerpen verkeer en parke ren zullen in de gesprekken nog aan de orde komen. Gisteravond werd besloten om in die gesprek ken de wens naar voren te bren gen om parkeerpasjes voor bin nenstadbewoners ook te laten gelden op plaatsen waar par keer meters staan. In dit verband merkte mevrouw Koning, behal ve bewoonster van de Pieters wijk ook raadslid voor de PvdA, op dat de gemeente op dit mo ment in samenwerking met de Stichting Leidse Binnenstad en het LCC een speciale pasjesrege ling in de maak heeft voor bedrij ven in de binnenstad die kunnen aantonen dat ze hun auto nodig hebben. De wijkvereniging be sloot daarop te zullen bepleiten dat zo'n regeling niet alleen voor bedryven gaat gelden maar voor iedereen die kan aantonen dat hy zijn auto nodig heeft

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17