Knetemann in goede vorm in Zwitserland Israël verrassing van EK Telstar moet duel met publiek uitspelen ZEGE IN ZEVENDE ETAPPE Nederlandse speelsters kwalificeren zich voor Wimbledon Ruud Geels wellicht naar WOENSDAG 20 JUNI 1979 Rechtbank stelt KNVB in gelijk GRONINGEN (GPD) - Telstar zal het gestaakte duel tegen FC Gro ningen vanavond uitspelen in het met publiek gevulde Oosterpark- stadion in Groningen. De Velsen- se ploeg heeft hiertoe gistermid dag besloten, nadat mr. J.E. de Jonge, vice-president van de Groningse rechtbank, de eis van Telstar om de gestaakte wed strijd zonder publiek te vervol gen ongegrond had verklaard. Bovendien wees de vice-presi dent een tegeneis van FC Gro ningen toe, zodat Telstar 100.000 gulden aan de Groninger tegen stander moet betalen als het elftal uit Velsen het toch nog laat afwe ten. Telstar zal vanavond echter wel aanwezig zijn in het Groningse stadion. Trainer Martin van Via- nen van de Velsense ploeg ver klaarde na de uitspraak, dat zijn club gedwongen was te spelen. „We hebben geen enkele keus. Ik heb met de spelersgroep overleg gehad en we hebben besloten ons achter het standpunt van ons be stuur te stellen", aldus Van Via- Ook Fred Bischot, de Telstarspeler naar wie het mes geworpen was waarna de wedstrijd werd ge staakt, treedt vanavond in het Oosterparkstadion aan. Bischot „Ik heb er langdurig met mijn vrouw over gesproken. Het is voor alle partijen het beste, dat ik vanavond speel. Bovendien denk ik, dat ik het nare incident mak kelijker kan vergeten als ik van avond van de partij ben, dan wanneer ik thuis zou blijven. Ik hoop, dat het Groningse publiek mij daarbij zal helpen". De argumenten van Telstar tijdens het kort geding, dat de ploeg in Groningen niet veilig zou zijn, werden door de vice-president van de rechtbank verworpen. „Objectief gezien zal voor Telstar het spelen voor publiek woens dagavond geen grotere risico's met zich meebrengen dan anders, zodat de vordering is afgewezen' concludeerde mr. De Jonge tij dens de uitspraak. De tegeneis van FC Groningen vond hij zeer billijk. Hij nam het in feite op voor de toeschouwers die voor een toegangskaartje hadden betaald en daarvoor slechts 32 minuten voetbal kon den zien. „Het publiek dat een kaartje heeft gekocht mag hier voor een tegenprestatie verlan gen", vond de vice-president van de rechtbank en hij gelastte dat Telstar 100.000 gulden aan Gro ningen dient te betalen als de club weigert aan te treden voor het voltooien van de wedstrijd. Ook draait Telstar voor de kosten van de rechtszaak op. De afvaardiging van Telstar, onder leiding van voorzitter Ton Zwik- stra, moet hebben aangevoeld dat het kort geding negatief voor de club zou uitvallen, want bij de uitspraak liep het Velser gezel schap verstek gaan. FC Gronin gen was wel present toen de be slissing van de rechtbank werd voorgelezen. „Uiteraard zijn we met de uitspraak erg blij, maar we hadden eigenlijk niet anders verwacht", aldus voorzitter H. Nijhof, „het is alleen jammer dat het zo ver moest komen". De raadsman van Telstar, mr. H. T. J. Karskens, had eerder op de dag voor de rechtbank beklemtoond dat het bestuur angstig is voor een herhaling van ongeregeldhe den indien er bij de hervatting van de wedstrijd publiek zou worden toegelaten. „Telstar is als werkgever verantwoordelijk voor zijn spelers en durft die ver antwoordelijkheid onder derge lijke omstandigheden niet aan", stelde mr. Karskens. „Vooral als er een speler van FC Groningen zou uitvallen en de ploeg met tien man verder moet omdat in de eerste 32 minuten al twee wissel spelers zijn ingezet, zal de woede van het publiek zich tegen Telstar keren", zo betoogde hij. Ook verweet hij het bestuur van de Groninger eerste-divisieclub grove nalatigheid omdat het de zaken zo uit de hand had laten lopen. De speaker, tevens be stuurslid, had via de geluidsin stallatie de mensen in het stadion zodanig opgezweept, dat het tot een dergelijk incident kon ko men, meende mr. Karskens. De raadsman van de KNVB, mr. H. P. Utermark, zette dat misver stand recht aangezien niet de of ficiële stadionspeaker, maar de leider van een orkestje, gebruik makend van zijn eigen verster- kingsapparatuur, enkele malen kritiek had geuit op beslissingen van arbiter Thomas. Dat is de KNVB overigens niet ontgaan en de tuchtcommissie beslist of FC Groningen hiervoor alsnog ge straft dient te worden. Met een inworp voor Telstar, op de plek waar zondag 10 juni een mes in de richting van Fred Bischot werd gegooid, zal woensdag avond onder leiding van arbiter Thomas het afgebroken duel worden hervat. Het scorebord zal dan de stand 2-0 aangeven, ter wijl er in de eerste helft nog 12 minuten en 23 seconden gespeeld moet worden. FC Groningen zal spitsspeler Arie Romijn en middenvelder Henk Veldmate, die in het eerste deel geblesseerd uitvielen, weer op stellen. want de reglementen staan dat toe. Er kan evenwel niet meer van wisselspelers gebruik worden gemaakt, terwijl Telstar in de resterende periode nog één speler mag vervangen. LOCARNO - Gerrie Knetemann heeft gisteren in de zeven de etappe van de ronde van Zwitserland met een zege zijn groeiende vorm bevestigd. De wereldkampioen was de snelste van een kopgroep van zeven renners, die met vijf minuten voorsprong de eindstreep bereikte. De uitslag van deze etappe, een rit over 244 kilometer van Verbier/ Le Chable naar Locarno, heeft het algemeen klassement dras tisch gewijzigd. De Belg Wese- maeal, uit de ploeg van Peter Post, heeft de leiding weer over genomen, nadat hij ook in de tweede en derde rit de gele lei derstrui had gedragen. Knete mann is opgerukt naar de derde plaats. Tot aan de voet van de Nufenenpas leek deze langste rit van de ronde een wandeletappe te worden. De Zwitser Josef Fuchs zette toen de aanval in gesteund door de Ita liaan Ennio Vanotti. Achter dit tweetal vormde zich een groep van achttien coureurs, waarin behalve Thurau en Pollentier alle azen zaten. Aan de top van de pas had Fuchs, die inmiddels afstand had genomen van Vanotti, een voorsprong van 1 minuut en 20 seconden op de tot zeven man uitgedunde groep. Na een defect aan het achterwiel werd Fuchs 50 kilometer voor de eindstreep in gelopen. Met opmerkelijk gemak wisten de koplopers hun voor sprong in de slotfase te vergroten. Gebrek aan overeenstemming in het peleton, mede te danken aan het "stop-werk" van de renners uit de ploeg-Post (Raas en Lub- berding) leidden tot een verschil van vijf minuten. In Locarno sprintte de lepe Knetemann naar zijn derde etappezege Uitslag: 1. Gerrie Knetemann Joegoslaven pakken brons in EK-toernooi TURIJN (ANP) - Joegoslavië heeft bij de Europese kam pioenschappen basketbal brons veroverd. In de strijd om de derde en vierde plaats wonnen de Joegoslaven met 99-92 (56-46) van Tsjechoslo- wakije. De strijd werd in feite beslist in de eerste acht minu ten toen Joegoslavië een 8-0 voorsprong nam. Deze ach terstand hebben de Tsjechen niet meer kunnen wegwer ken. In het gunstigste geval kwamen zij tot op vier pun ten, maar door aanwijsbaar minder nauwkeurig schieten vormden zij nimmer een be dreiging voor de in alle op zichten iets betere Joegosla- vên. De absolute uitblinker van Joegoslavië was Kigano- vic met 23 punten. Hij werd gevolgd door Jerkov met 18 en Varajic met 14. Het team percentage bedroeg 64 pro cent tegen Tsjechoslowakije 53. Dat verschil was te groot ondanks de geweldige ijver en grote inzet die de Tsjechen, bij wie Drabenic met 28 en Kos met 10 topscorer waren, tentoonspreidden. (Ned) 6 uur 43 minuten en 16 se conden (gem. snelheid 36,303 km/ u)., 2. Leonardo Mazzantini (It)„ 3. Rudi Pevenage (Bel)., 4. Fridolin Keiler (Zwi)., 5. Wüfried Wese- mael (Bel), allen in dezelfde tijd als Knetemann. 6. Jean Toso (Fr) op 7 sec., 7. Sebastian Pozo (Spa) op 12 sec., 8. Jean-Filippe Van- denbrande (Bel) op 2.26., 9. Jan Raas (Ned) op 5.26. 16. Lubber- ding z.t„ 56. Aad van den Hoek op 12.30., 66. Bert Scheunemann z.t. Het algemeen klassement is nu; 1. Wesemael (Bel) 30 uur 37 minu ten en 53 seconden., 2. Keiler (Zwi) op 39 sec. 3. Knetemann (Ned) op 1.24., 4. Pevenage (Bel) op 4.19., 5. Lienhard (Zwi) op 4.24., 6. Mazzantini (It) op 4.43., 7. Vanotti (It) op 4.59., 8. Salm (Zwi) op 5.11., 8. Pozo (It) op 6.00., 10. Fuchs (Zwi) op 6.14., 17. Lubber- ding op 7.51., 31. Raas op 14.37., 49. Van den Hoek op 25.45., 55. Scheunemann op 29.03. Ronde van Aude Acht dagen voor het begin van de ronde van Frankrijk weigerde Bernard Hinault de strijd aan te binden met Francesco Moser in de ronde van de Aude. De Franse favoriet voor de eindzege in de belangrijkste etappekoers van het jaar reageerde gisteren niet op de furieuze aanval van de Ita liaan in de afdaling van de Valmi- gere. In goed 26 kilometer pakte ROTTERDAM (GPD) - Het lijkt geenszins uitgesloten, dat het armlastige Sparta er inderdaad in slaagt om de peperdure spits van het kaliber Ruud Geels aan te trekken. Via een de Rotterdamse club goedgezinde sponsor heeft Sparta een reële financiële basis gekregen om met de vedette van Anderlecht te onderhande len. De Brusselse club wil Geels laten gaan voor een bedrag dat ligt tus sen de vier en vijf ton. Sparta- penningmeester Floor Bouwer kreeg gisteren van Geels te horen dat deze in principe niet afwij zend staat tegenover een contract bij Sparta. Ruud Geels: „Ik zal er in salaris op achteruit gaan, maar daartoe ben ik wel bereid. Weliswaar zijn er eveneens wat aanbiedingen uit Frankrijk, maar gelet op mijn schoolgaande kinderen, moet ik zo snel mogelijk terug naar Hol land". Maar Russische basketballers favoriet TURIJN (GPD) - Vanmiddag zijn er drie speciale vliegtuigen ge land op Caselle, het vliegveld van Turijn. De toestellen waren af komstig uit Tel Aviv. Honderden Israëliërs komen hun ploeg aan moedigen in de finale van het Eu ropees basketbalkampioenschap tegen de Sowjet-Unie. Israël zal, in de door niemand tevoren ge dachte eindstrijd, de steun van die landgenoten hard nodig heb ben. Maar het kan ook rekenen op de sympathie van de overige toe schouwers. In de sport immers is iedereen geneigd het op te nemen voor de underdog. En Israël is de grote outsider. Meer dan welke andere tegenstander van de Sowjet-Unie dat geweest zou zijn. Micky Berkovitz, de be langrijkste smaakmaker in de ploeg van coach Rolf Klein, legt uit waarom. "In de eerste plaats natuurlijk, omdat niemand ons een plaats in de finale had toebe dacht. De Sowjet-Unie daarente gen was een zekere finalist. Maar de belangrijkste reden, dat wij niet zoveel kans hebben, is dat wij een totaal andere ploeg heb ben dan de Russen. In ons nadeel. Wij missen de kracht onder het bord, die zij wel hebben". Het lengteverschil tussen beide ploegen is inderdaad erg groot. Israël brengt alleen via Eric Men- kin en Lou Silver mannen van boven de twee meter in het veld, terwijl aan de kant van de Sowjet- Unie alleen Jeremin, Bjelov en Salnikov de tweehonderd centi meter niet halen. Deze spelers - de eerste twee meer dan de laat ste - zorgen voor de toevoer naar superlange mannen als Tkats- jenko (2.20 meter). Als hij de bal eenmaal heeft kan Israel vrijwel zeker niets meer terugdoen. Het zal dus zaak worden dat de Russische aanval wordt opge vangen bij de guards. Maar dat is geen eenvoudige opgave. Jere min en Bjelov behoren tot de bes te spelbepalers van dit toernooi en vooral de 1.80 meter kleine Stanislav Jeremin heeft een bal- beheersing, die maar door weini gen kan worden geëvenaard. Toch moet Israël op die tactiek gokken. Israël kan niet meer stuk. Tevoren was men tevreden geweest met een plaats tussen de vijfde en de achtste en het heeft maar heel weinig gescheeld of dat was daadwerkelijk het lot geworden van Micky Berkovitz en zijn mannen. In de voorronde name lijk zorgde Israëi voor een gewel dige verrassing door Europees kampioen Joegoslavië te ver slaan. De Israëli's waren, door de overwinning van Polen op Franknjk, op de vierde plaats in de poule in Gorizia terechtgeko men, toen daar alleen nog het duel tussen Israel en Joegoslavië restte. Een praktisch kansloze uitgangspositie derhalve. Berko vitz en zijn ploeggenoten slaag den er niettemin in om het duel met 77-76 te winnen. Overigens is het lang onzeker ge weest of Israël de finale wel zou halen. Of de Sowjet-Unie niet wilde verliezen van Italië en daardoor Israël zou terugwerpen naar de vierde plaats. Geruchten wilden dat de Italianen een be drag van 25.000 dollar zouden hebben geboden om te mogen Berkovitz: "We hebben echt ge dacht dat de Russen wilden ver liezen. Gezien de politieke ver houdingen was het nameluk he lemaal niet ondenkbaar. Wij spelen nu de finale en natuur lijk willen wij winnen. Maar als het niet lukt ben ik niet teleurge steld. Die tweede plaats is ten slotte al iets fantastisch Moser met zijn vijf medevluch ters ruim zes minuten en besliste hij vrijwel zeker de ronde al in de eerste etappe. Dat Moser, die niet van start gaat in de ronde van Frankrijk, de etappezege in de sprint aan de Belg Ferdi van den Haute moest laten, deerde hem niet. Hij had ruim afstand geno men van zijn concurrenten en behoeft zijn positie in de reste rende twee dagen slechts te con solideren. De rit van Carcassonne naar Li- moux over 180 kilometer werd pas in de slotfase levendig. Toen dook de Col de Valimigere op, het enige obstakel van betekenis op de eerste dag. Hinault leidde de beklimming tot 1500 meter voor de top. Op dat moment dienden zich de allersterksten zich aan voor de bergsprint. Villemiane kwam het eerst boven gevolgd door Van den Haute, Moser en het langgerekte peloton. Moser dook onmiddellijk naar beneden, ontwikkelde in de afdaling zo'n hels tempo dat slechts vijf ren ners aansluiting konden vinden: Villemiane, Van den Haute, Schepers, Martinelli en Laurent. De uitslag van de eerste etappe, van Carcassonne naar Limoux over 180 kilometer, is: 1. Van den Hau te (Bel) 180 km in 4.53.13 (met bon. 4.53.05) 2. Moser (Ita) op 2 sec. (met bon. 4.53.10) 3. Ville miane (Fra) z.t. (met bon. 4.53.13) 4. Martinelli (Ita) z.t. 5. Schepers (Bel) z.t. 6. Laurent (Fra) z.t. 7. Goossens (Bel) op 5.41 8. Esclas- san (Fra) op 6.07 9. van Looy (Bel) z.t. 10. Tackaert (Bel) z.t. 12. Fons van Katwyk (Ned) z.t. en vervol gens het gehele peloton in de zelfde tijd als Esclassan. Gerrie Knetemann heft de hand op. De coureur van de ploeg van Peter Post won gisteren de zevende etappe van de ronde van Zwitserland, en bevestigde daarmee zijn stijgende vorm vlak voor de ronde van Frankrijk. WIMBLEDON - Twee Nederland se speelsters hebben zich goed geweerd in hun worsteling het hoofdtoernooi van Wimbledon te bereiken. Mariette Bakker ver sloeg in de eerste ronde de Britse Plackett in twee sets: 6-3, 6-4 en won daarna in de tweede ronde van de Engelse Seeves met meer moeite: 7-6,7-5. Marcella Mesker deed eveneens van zich spreken. De Belgische topspeelster Mi- chele Gurdal was haar eerste te genstandster en verloor met 6-2, 6-3, waarna de Amerikaanse Pratt ook al weinig kans kreeg in de tweede ronde: 6-2, 6-0. Indien beide meisjes ook de derde ronde zonder kleerscheuren doorko men hebben zij zich geplaatst voor Wimbledon dat maandag 25 juni begint. Loek Sanders is gisteren in de eerste ronde van het internatio nale tennistoernooi in West-Ber- lijn uitgeschakeld. De nationale kampioen verloor in drie sets van de Amerikaan McNamara 6-3, 4-6, 3-6. In Eastbourne verging het Betty Stöve aanmerkelijk beter. In de tweede ronde van het dames- toernooi versloeg zij Frangaise Durr met tweemaal 6-2. Ruud Geels: naar Sparta?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13