Pakistaan zou uc-top geheimen hebben gestolen Nederlandse DC-10 weer in de lucht MVM'&m Kabinet eens met FNY-plan Onderzoek miljoenen fraude in bouw bijna afgesloten Iet gestolen auto over de kop Rosé d'Anjou Couronne Politiek Den Haag in rep en roer Meisjes gedwongen tot prostitutie LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) - Toch nog iets later dan hij aanvankelijk had gehoopt, heeft Martinair-directeur Martin Schroder vanmorgen in alle vroegte de 349 passagiers uitgeleide gedaan, die met één van zijn vier DC-1 O-toestellen naar Palma de Mallorca vertrokken. Nog geen vier uur na de bekendma king van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, dat het startverbod voor de Nederlandse DC- 1 O-vloot was opgeheven, liet deze DC- 10 van Martinair als eerste Nederland se toestel van dit type om 02.49 uur Schiphol achter zich op weg naar de Spaanse zon. Ondanks eerdere berichten is de Marti- nair-DC-10 naar alle waarschijnlijk heid het eerste Europese vliegtuig van dit type dat na alle perikelen rond de DC-10-vloot weer in gebruik genomen Een zeer gelukkige Martin Schroder sprak zijn passagiers bij de uitgang voor het vertrek toe. Na een wat mager applaus ging een spontaan gejuich op, toen de heer Schöder aankondigde samen met zijn passagiers een glas champagne te willen drinken op het weer ingebruiknemen van de DC-10. 'De DC-10 is nu van alle blaam gezui verd', aldus de heer Schroder. Het overgrote deel van de passagiers bleek het volste vertrouwen te hebben in de vlucht met een DC-10. Oorspron kelijk zouden deze vakantiegangers met drie DC-9-vluchten naar de zui delijke zon gaan. Slechts één passagier liet weten dat hij geannuleerd zou heb ben wanneer hij van tevoren had gewe ten, dat hij met een DC-10 moest vlie gen. De eerste Nederlandse DC-10 die nu weer is ingezet, is de jongste van de elf Nederlandse DC-1 O-vliegtuigen. Het toestel werd in december van het vorig jaar aan de Martinair-vloot toege voegd. Gezagvoerder op deze vlucht was de chef-vlieger DC-10 van Marti nair F. van der Vijgh. Alvorens de andere DC-10 toestellen het luchtruim mogen kiezen zullen zij een extra inspectie op de motorophanging moeten ondergaan. Inspectiebeurt Aan deze inspectiebeurt is volgens ir. H. N. Wolleswinkel, directeur lucht vaartinspectie van de rijksluchtvaart dienst, al gewerkt vanaf afgelopen vrijdag toen een voorstel voor deze in spectie door een aantal luchtvaart maatschappijen en rijksluchtvaart diensten was opgesteld. Staatssecretaris Smit-Kroes verklaarde dat de Europese luchtvaartmaat schappijen en de betrokken rijks luchtvaartdiensten gisteren de wijze van inspecteren unaniem hebben goedgekeurd. De heer Wolleswinkel deelde verder mee dat de oorzaak van de vliegramp bij Chicago op 25 mei jl "volledig moet worden gezocht in het onderhoud". Deze vliegramp was aanleiding voor de Amerikaanse luchtvaartdienst het luchtwaardigheidsbewijs van de DC- 10 tijdelijk op te schorten. Deze maat regel leidde weer tot het startverbod van de Nederlandse rijksluchtvaart dienst voor de Nederlandse DC-10 vloot die vanaf 6 juni jl aan de grond heeft gestaan. Dit startverbod kwam. nadat sinds 25 mei al twee maal extra inspectiebeurten op de motorophan ging van de Nederlandse DC-10 toe stellen waren uitgevoerd. Hierbij zijn toen geen gebreken geconstateerd. Het besluit van de Nederlandse rijks luchtvaartdienst om de DC-10 vloot van de Nederlandse maatschappijen weer te laten vliegen betekent dat ons land voor de eerste maal afwijkt van een beslissing van de luchtvaartautori teiten van het land van herkomst van een bepaald type vliegtuig. Wolleswinkel sprak van een afwijking in positieve zin. Zoals bekend blijven de Amerikaanse DC-10 vliegtuigen voorlopig nog aan de grond. De Amerikaanse luchtvaart dienst heeft zich bovendien op het standpunt gesteld dat, zolang het in trekken van het luchtwaardigheids- bewijs in de Verenigde Staten voor de Amerikaanse geregistreerde DC-10 toestellen van kracht blijft, er geen DC-10 tostellen van buitenlandse maatschappijen op de Verenigde Sta ten mogen vliegen. "Dit besluit is in strijd met het verdrag van Chicago. Ik zal ook met mijn Amerikaanse ambt genoot over dit besluit contact opne men. zoals dit ook op maatschappijni- veau wel zal gebeuren", zo zei me vrouw Smit-Kroes gisteravond. De KLM vliegt vier maal per week met DC-10 toestellen een dienst vanaf Schiphol op Los Angeles. Deze dien sten werden sinds het aan de grond houden van de DC-10 vloot met een DC-8-63 uitgevoerd. HAARLEM (GPD) - Het onderzoek naar de miljoenenfraude in de bouw is zo goed als afgerond. Een jaar keihard werken van een spe ciaal opgericht onderzoekteam heeft aan het licht gebracht dat bij bouwondernemingen in Haarlem en Beverwijk voor een totaalbedrag van ongeveer 55 miljoen gulden aan facturen is vervalst. Dit bedrag heeft zelfs de leden van het onderzoekteam, dat is gevormd uit vertegen woordigers van de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD), het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) en de Haarlemse recherche, met stom heid geslagen. Bij het begin van het onderzoek in juli 1978 was bekend dat fraudu leuze handelingen in de bouwwe reld op grote schaal voorkwa men. Maar dat het totale bedrag van de oplichting zou oplopen tot ongeveer 55 miljoen was voor ie dereen een volslagen verrassing. Van dit bedrag hebben de ver dachten tussen de 20 en 25 mil joen in eigen zak gestoken, de rest is gebruikt om de lonen van zwartwerkers te betalen. Begin juli verschijnen de eerste verdachten voor de rechter. De officier van justitie kan hun vals heid in geschrifte ten laste leg gen. Bovendien kan hij hen ver volgen wegens onvolledige en valse aangifte van verschuldigde belasting en wegens het overtre den van diverse sociale verzeke ringswetten. Op het plegen van valsheid in geschrifte staat een maximum gevangenisstraf van vijf jaar. Tot nu toe zijn zestien directeuren van bouwonderne mingen en een boekhouder aan gehouden. Vijf verdachten lopen nog op vrije voeten. Volgens de leider van het speciale onderzoekteam, C. Stet, chef al gemene recherche bij de Haar lemse politie, heeft het SFB het initiatief genomen tot het onder zoek. Het fonds zag al enige tijd met lede ogen aan dat meer en meer kleine bedrijven niet vol deden aan het afdragen van de verschuldigde penningen. Navorderingen leverden in de meeste gevallen weinig op, om dat de bedrijven niet meer be stonden of zich op het randje van een faillissement .bevonden. Bo vendien rees het vermoeden dat het ontduiken van premiebeta ling geen incidenteel gebeuren was, maar een weloverwogen complot. De FIOD en het SFB besloten in samenwerking met de Haarlemse justitie en politie de zaak groot scheeps aan te pakken. Met de grootste omzichtigheid bogen aanvankelijk acht en later acht tien medewerkers van het spe ciaal opgerichte team zich over de veronderstelde fraude. Naar buiten mocht niets uitlekken, want de kans was groot dat de verdachten ogenblikkelijk de vervalste administraties zouden vernietigen. En de administraties waren van levensbelang om de fraude te kunnen bewijzen. AMSTERDAM - Omstanders en politie buigen zich over een onbekende jongeman die op de kruising van de Herengracht en de Leliegracht in Amsterdam bewusteloos op straat ligt. De man had een stopteken van de politie ivas tijdens een wilde achtervolging met de naar later bleek gestolen auto over de kop gevlogenDe het ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid om de opbrengst van de aftopping van de prijscompena- tie onder te brengen in een 'fonds werkgelegenheid'. Dit geld moet gebruikt worden om werkgele genheid te scheppen. Het voor stel, afkomstig van de FNV, wordt in de Tweede Kamer on dersteund door de fracties van CDA en PvdA. Minister Albeda (sociale zaken) doet deze toezeg ging in antwoord op opmerkin gen vanuit de Kamer over het 1- juli-pakket. Morgen begint het parlement aan een twee dagen durend debat over het pakket aanvullende maatregelen van Bestek '81. Het kabinet is niet zelf met een voorstel voor zo n fonds geko men, aldus minister Albeda, om dat de aftopping van de prijs compensatie slechts een tijdelij ke maatregel betreft. Vandaar dat gekozen is voor de huidige opzet, ADVERTENTIE Half maart van dit jaar waren er voldoende aanwijzingen die een inval rechtvaardigden. Gelijktij dig kregen elf bouwondernemin gen de politie op bezoek. De ver rassing was compleet. De admi nistraties lagen voor het oprapen en de ene aanhouding volgde op de andere. Op basis van het in be slag genomen materiaal recon strueerde het onderzoekteam de sporen naar andere betrokkenen. Tevens liet het bewijsmateriaal geen twijfel bestaan aan de wijze waarop de verdachten te werk waren gegaan. Het speciaal geformeerde onder zoekteam in Haarlem wordt met het begin van de bouwvakvakan tie ontbonden. Of de rust in het opgeschrikte bouwwereldje dan weerkeert is de vraag, want er zijn plannen om het kwaad tot in de wortel uit te roeien. In Amster dam is reeds een onderzoek be gonnen en ook in andere regio's staan onderzoeken naar de frau duleuze praktijken van bouwon dernemingen op stapel. Mede omdat, zoals Stet het zegt, „der gelijke complotten overal moge lijk zijn én reeds voorko- Appellation Controlée en dat proef je! Met de kenmerkende frisheid van de betere rosé: demi-sec dus niet te droog. waabij de afzonderlijke werkge vers binnen hun onderneming bepalen op welke wijze de be spaarde gelden ten goede kunnen komen aan de werkgelegen heid. Minister Albeda wijst er voorts op dat voor het kabinet de inscha keling van de ondernemingsra den bij de besteding van deze gelden zo vanzelfsprekend is, dat daarvoor geen speciale regeling getroffen werd. Een wijziging van de Wet op de Ondernemings raden, zoals gesuggereerd werd door de PvdA, is voorts niet no dig omdat de bestaande wet reeds de nodige ruimte hiervoor biedt. Het kabinet wil voorts met werkgevers en werknemers overleggen over de besteding van de gelden. De maatregelen waarover de Ka mer morgenmiddag gaat praten betreffen naast de voorgestelde aftopping van de prijscompensa tie voor inkomens boven f 55.000, ook voorstellen tot korting van de sociale uitkeringen. Daarnaast wil het kabinet de salarissen van de trendvolgers, dat is het perso neel bij semi-overheidsinstellin- gen, korten zoals dat ook al voor de ambtenaren gebeurt. Ten slot te wil het kabinet verhinderen dat bepaalde gevolgen van reeds afgesloten cao's (voor bouwnij verheid en uitzendkrachten) doorwerken in de inkomens van ambtenaren en trendvolgers. Veel moeite om stoppen met roken vol te houden HILVERSUM (GPD) - Van de mensen die na de NCVR-serie „Roken, zo kom je d'r af' stopten met roken, houdt 29 procent dat nog steeds vol. Een werkgroep van de uni versiteit van Nijmegen, die de invloed van de media bestu deert, heeft dat na een onder zoek vastgesteld. Een NIPO-peiling direct na af loop van de NCRV-serie had uitgewezen dat ruim 400.000 mensen in de week van de uitzendingen met roken wa ren gestopt. Na een paar we ken bleek dat de helft van hen weer aan de sigaret, sigaar of pijp was. Van degenen die nog steeds niet roken, heeft een groot deel (22 procent) er grote moeite mee het vol te houden. De Nijmeegse socioloog dr. G. W. Marsman heeft een rap port opgesteld met conclusies naar aanleiding van de NCRV-serie, en aanbevelin gen om eventuele volgende tv-campagnes nog succes voller te doen zijn. Dr. Mars man meent dat de nazorg bij dergelijke campagnes erg belangrijk is. Zijn rapport zal woensdag aan staatssecreta ris Veder-Smit van volksge zondheid worden aangebo den. DEN HAAG (GPD) -Top ambtenaren van verschil lende ministeries onder zoeken al enkele maan den hoe geheimen van de Almelose ultracentrifu- gefabriek in Pakistan te recht zijn gekomen. Spe ciale aandacht krijgt daarbij de Pakistaanse metallurg dr. Abdel Qua- der Khan, die van zijn verblijf in Nederland ge profiteerd zou hebben om het Almelose bedrijf top geheimen te ontfutselen. De Pakistaanse ambassa de in Den Haag ontkent echter dat een Pakistani dergelijke geheimen aan zijn vaderland zou heb ben doorgegeven. Politiek Den Haag is echter inmid dels, na tal van publicaties, in rep en roer. Morgen praten de ka mercommissies van buitenland se zaken en van kernenergie met de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Deze laatste bewindsman heeft, tot verontwaardiging van een aantal kamerleden, laten weten dat de kwestie „primair een zaak van economische zaken is" en dat hij nog niet weet of hij beschik baar is voor het gesprek. De kwestie van de uitlevering van UCN-geheimen is rijk aan ondui delijkheden en tegenstrijdighe den, waarbij de rol van de BVD (Binnenlandse Veiligheids dienst) in het geding wordt ge bracht en de zorg bestaat dat Pa kistan, ondanks de veiligheids- remmen die werden ingebouwd, toch een weg naar de produktie van atoombommen heeft gevon den via Nederland. Weigering In bordeel en sexboerderij in Brabant Import ei. distributie DflUNf Teleloon WP 015-569324* DEN BOSCH (ANP) - De Bossche gemeentepolitie heeft drie ver dachten onder wie een vrouw aangehouden in verband met handel in minderjarige vrouwen en het beroepsmatig bevorderen van ontucht. Twee slachtoffers, Oostenrijkse meisjes van 14 en 16 jaar, zijn inmiddels weer naar hun geboorteland teruggekeerd. Eind vorige week werd de Bossche politie door Interpol Oostenrijk op het spoor gezet van de twee meisjes die zouden zijn weggelo pen uit een internaat in de omge ving van Salzburg. De Oosten rijkse politie beschikt over aan wijzingen dat de meisjes in Den Bosch gedwongen werden pros titutie te bedrijven. De Bossche politie ontdekte na een diepgaand onderzoek dat dit in derdaad het geval was. In een bordeel in de binnestad werden kledingstukken van de meisjes alsmede enkele persoonlijke be scheiden teruggevonden. Van de meisjes zelf ontbrak echter elk spoor. Verder onderzoek bracht aan het licht dat de meisjes vorige week donderdag in alle vroegte waren hem en zijn vaderland verlangde gegevens kon komen. Overigens is de informatie over dat in gang zijnde onderzoek al verrassend, omdat minister Van Aardenne nog in mei verklaarde dat ..een nader ingesteld onderzoek" niets had opgeleverd. In dat antwoord, op vragen van de PPR-Tweede-Kamerleden Jan sen en Waltmans, zei de minister toen: „Het is niet juist dat kennis omtrent verrijkingstechnologie door Pakistan rechtstreeks bij Urenco Nederland is verkregen". Dat antwoord verborg een deel van de waarheid. Dr. Kahn had namelijk zijn geheimen niet bij de UCN gevonden, maar bij een Amsterdams toeleveringsbedrijf van de UCN. Aangenomen wordt nu, dat hij daarbij geprofiteerd heeft van een handlanger. Dr. M. Boogaardt, directeur van het Al melose bedrijf, acht het echter uitgesloten dat iemand uit zijn bedrijf de geheimen heeft door gespeeld. Vragen Inmiddels is door de Tweede-Ka merleden Brinkhorst (D'66) en Waltmans (PPR) opnieuw een se rie vragen gesteld over de kwes tie van de gestolen geheimen. De kamerleden willen weten of de Pakistaanse regering bij bedrij ven in Zwitserland en het Ver enigd Koninkrijk orders ge plaatst heeft voor de levering van essentiële onderdelen ten behoe ve van de bouw van een verrij- kingsfabriek in Pakistan naar het model van de UC-fabriek in Al melo. Gevraagd wordt voorts, of ook in andere landen nog bestel lingen daarvoor zijn gedaan en of het bij die bestellingen gaat om produkten die vallen onder een waarborgenregeling. Brinkhorst en Waltmans zouden willen zien dat de regering bij Zwitserse, Britse of andere be trokken regeringen aandringt, medewerking te weigeren voor de export van de bestellingen. Ten slotte informeren de kamer leden naar de gevolgen voor de bilaterale betrekkingen tussen Nederland en Pakistan, indien de berichten over de ontvreemding van de geheimen juist mochten zijn. Maniak knoeit met liften APELDOORN (ANP) - De bewo ners van één van de Apeldoornse flatgebouwen hebben van hun woningbouwvereniging een cir culaire ontvangen waarin de raad wordt gegeven bijzonder voor zichtig te zijn bij het betreden van liften. In de afgelopen dagen is namelijk gebleken dat enkele malen de deuren van de lift schacht wijd open stonden ter wijl de kooi zich helemaal bene den bevond. Het vermoeden be staat dat er een maniak aan het werk is die beschikt over een sleuteltje waarmee deze deuren kunnen worden geopend. ADVERTENTIE Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken wilde slechts toegeven, dat er al sinds maart een diepgaand onderzoek aan de gang is, waarover nog geen enkele informatie zou kunnen worden verstrekt. Zelfs over de te onderzoeken aspecten weigert men elke mededeling, al is het wel duidelijk dat vooral onder zocht wordt hoe de Pakistani ge durende de vier jaar van zijn ver blijf in Nederland aan de door overgebracht naar een sexboer derij in het Brabantse Erp. Daar werden ze uiteindelijk gevonden. In verband met deze affaire heeft de politie aangehouden de 35-ja- rige in Den Bosch wonende Ita liaanse F.C., de 29-jarige L. van de K, eveneens uit Den Bosch en de 57-jarige w. van de L. uit Erp. De meisjes zijn het afgelopen week end teruggebracht naar het in ternaat in Oostenrijk. Het onder zoek wordt nog voortgezet door de politie in Salzburg in samen werking met de Bossche recher che. "Het Leid ach Dagblad organlaaert In samenwerking mat de win- kelleravereniglng Prlnceetraat/Andreaepleln oen APPIE HAPPIE STRAATTEKENWEDSTRIJD In de Prlnceetraat te Katwijk aan Zee voor de Jeugd van 6 t/m 15 jaar WOENSDAG 4 JULI AANVANG 14.00 UUR Inschrijvingen: Kantoor Leldech Dagblad. Badalraat 9. Katwijk aan Zee Telefonieche Informatie: 071-144941 1st. 134. Deelname geheel GRATIS!! De jury staat onder leiding van Dik Bruynesteyn. 'n aktieve krant!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7