TEGEN REGELS' Verdeelde stemming onder buschauffeurs -J l flesje in afwasmachine gestopt Gemeente: geen trimsalon in garage Carneoolstraat Werkonderbreking in Leiden matig succes Diefstal en vernieling in herstel woningen in De Kooi Fietsend Leiden is kostbaar traject rijker INSDAG 19 JUNT 1979 De actie lijkt gebroken. De eerste bus rijdt de garage uit nadat actieleider Volwater had meegedeeld dat werkwilligen niet belemmerd zouden worden in hun werk. LEIDEN - De NZH garage aan de Rijnsburgerweg vanmor gen om vijf uur. Een groepje chauffeurs staat met elkaar te praten. Dat wijst al op iets bij zonders want normaal is het melden en met de bus weg. Een paar bussen hebben de garage verlaten om chauf feurs die in omliggende ge meenten wonen op te halen. De sfeer is ontspannen. Eén ding staat voor de aanwezigen vast: tot kwart over negen zal er niet worden gereden. Ondernemingsraadslid en ac tieleider Peet Volwater valt op, omdat hij de enige is die niet in NZH uniform loopt. Hij heeft namelijk pas 's mid dags dienst. Voor hem is de dag al om kwart voor vier be gonnen met het voeren van de laatste telefoontjes om de ac tie nog eens door te praten. Rond half zes komen de eerste bussen die personeel hebben opgehaald weer het terrein oprijden. De chauffeurs krij gen het advies zich niet te melden. Enige onder hen ne geren de oproep en melden zich toch. Even later rijden zij met een bus de garage uit. Ze worden opgewacht door col lega's die de werkwilligen verzoeken niet verder te rij den. Bij één chauffeur die toch wil doorzetten, wordt de motor door een ander uitge zet. "Je hebt het geprobeerd, maar nu is het voorbij. Er wordt vandaag niet gereden" zo wordt tegen hem gezegd. Een andere collega vangt hem op wanneer hij de bus uit stapt. "Joh doe niet zo gek, je gaat toch niet in je eentje rij den. Zo maak je je toch bela chelijk bij je collega's". De ga rage wordt ondertussen afge sloten door er een paar bus sen dwars voor te rijden. Even voor zevenen wordt de si tuatie op het NZH terrein to taal anders. Actieleider Peet Volwater verzamelt de onge veer 100 aanwezige chauf feurs om zich heen. "Mensen" zegt hij, "Ik heb net even ge beld en mij is verteld dat de genen die willen werken, kunnen gaan werken. Wij zullen ze niets in de weg leg gen. Ik heb ook met Haarlem en Voorburg gebeld en ge hoord dat ze werkwilligen in Den Haag zullen opwachten, dus pas op". Na de woorden van de actielei der brandt de discussie onder de chauffeurs los. Vooral Volwater krijgt het zwaar te verduren. "Hoe heb je dat nu kunnen zeggen", is een ver wijt dat hij telkens weer moet aanhoren. Terwijl hij uitlegt dat het geen staking is maar een werkonderbreking, rij den de eerste bussen de gara ge uit. "Die moeten allemaal chef worden" roepen de ach terblijvers. De stroom ver trekkende bussen groeit, de verdeeldheid onder de chauf feurs ook. "De jongeren ken nen de situatie bij de NZH niet" zegt één van de volhou ders, "maar dat de ouderen wegrijden, vind ik erg". Weer een ander "Zestien jaar gele den liep het een stuk beter, toen lieten we gewoon de banden leeglopen van dege nen die weg wilden". Om half acht blijkt dat 50 chauf feurs definitief niet zullen rij den. Ongeveer 60 procent van de bussen rijdt wel. Voor Volwater wordt het er niet makkelijker op. Iedereen klampt hem aan: "Bel je bond maar op en zeg dat we begin nen. Dan houden we de eer tenminste aan onszelf'. Vol water kan niet meer zeggen dan dat er afspraken zijn ge maakt waar hij niets van af wist, namelijk dat werkwilli gen met rust gelaten zouden worden. Er is geregeld telefonisch over leg met andere garages. Vol gens de berichten gaat het er in Haarlem hard aan toe. Er schijnen zelfs bussen te rijden waar geen ruit meer van heel is. "Dat hadden we hier ook moeten doen" is een veel ge hoorde reactie. Een oudere chauffeur die ook tot kwart over negen blijft staken, bekijkt de situatie van een afstandje. "Hier trap ik nooit meer in" zegt hij. "Ik ben al 21 jaar lid van de bond, maar dit nooit meer". MARK KRANENBURG Lustrumfeesten In het kader van de lustrumfes tiviteiten van Minerva wor den morgen de volgende eve nementen gehouden. Van 10 tot 12 uur 's ochtends is er een bijeenkomst voor creatieve vrouwen. Zij kunnen daar grimeren, emaillerenteke nen, pottenbakken, kleien, bloemschikken etc.. De toe gang en het materiaal zijn gratis. Vanaf 2 uur 's middags wordt in het Leidse Hout een zeskamp gehouden waaraan vier scholen uit de binnenstad deelnemen. Na afloop - rond 4 uur - zal er een heteluchtbal lon opstijgen. 's Avonds wordt er in de socië teit aan de Breestraat bingo gespeeld speciaal bestemd voor winkeliers, hospita's en hulpen in de huishouding. Lezingavond In de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Sterre- wachtlaan wordt vandaag een lezing avond gehouden die wordt georganiseerd door de Leidse weer- en sterrekundige kring. Drs. R. S. Ie Poole zal spreken over "De automati sche plaatmeetmachine: Astrocan". De bijeenkomst begint om acht uur. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een avondwandel tocht. Gestart wordt bij het VTL-terrein aan de Voorscho- terweg. Deelnemers kunnen daar tussen zes en zeven uur 's avonds vertrekken. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- Westhield de eerste wed strijd van het seizoen. De vangst was redelijk. Met 11 man werden er 377 vissen ge vangen met een gewicht van 35.7650 gram. De uitslag was: 1D. Schouten 46770 gram (51 stuks), 2. H. v.d. Laan 4560 (52), 3. H. Schouten 4405 (47), 4. C. Schouten 3930 (37), 5. E. Schreuder 3415 (28), 6. G. v.d. Laan 3300 (44). I. Masurel 2700 (28), 8.A. Ruis 2660 (26), 9. W. Moenen 2540 (26), 10. R. de Bezemer 1950 (19) LEIDEN - Er zijn radio-actieve stoffen geloosd in een riool van het Zoölogisch laboratorium van de Leidse universiteit aan de Kaiserstraat nabij de Witte Singel. Hoe vaak dit is gebeurd is nog niet bekend. Dit bleek gistermiddag tijdens een vergadering van de sub-facul teit Biologie. "Het is duidelijk dat tegen de regels is gezondigd", aldus het faculteitsraadslid drs. E. Meelis. Als de radio-actieve stoffen in het oppervlaktewater terecht ko men, dan kan dat tot gevolg heb ben dat er vissen, kikkers en an dere waterdieren met gebreken of andere afwijkingen geboren worden. Het is volgens biologen niet ondenkbaar dat de radio-ac tieve stoffen in het drinkwater te recht kunnen komen en dat er bijvoorbeeld tuinderyen mee worden besproeid. Een inspecteur voor de volksge zondheid, twee specialisten van de arbeidsinspectie en een stra lingsdeskundige van de Leidse universiteit hebben gistermid dag een onderzoek naar de om standigheden bij het laborato rium ingesteld. Volgens de direc teur-beheerder dr. Maas, volgden er morgen nadere besprekingen met deskundigen van het labora torium en zullen er daarna weer metingen worden verricht in de betreffende laboratoria. "Aan de hand daarvan zal worden beke ken welke maatregelen moeten worden genomen". De werk zaamheden bij het laboratorium zijn voor onbepaalde tyd opge schort Het CDA-gemeenteraadslid J. Wa lenkamp heeft gisteravond naar aanleiding hiervan schriftelijk aan het college van B en W van Leiden gevraagd of er naar aan leiding van de lozingen risico's zijn voor de Leidse bevolking. Ruim anderhalve week geleden ontdekte men bij toeval dat een afwasmachine van het laborato rium (die wordt gebruikt om rea geerbuizen en dergelijke te reini gen) verhoogde radio-activiteit vertoonde. Deze radio-activiteit was volgens het hoofd van de technische dienst, "te wijten aan het feit dat er waarschijnlijk een flesje, waarin radio-actieve stof fen hadden gezeten, in het appa raat is gewassen". Het laborato- riumpersoneel zou uit zuinig heid so verwegingen, tegen de voorschriften in, laboratorium spullen niet weggooien maar schoonmaken. "Als je zoiets bij toeval ontdekt", zo werd gistermiddag tijdens de vergadering van de sub-faculteit Biologie gezegd, "is het dan niet mogelijk dat iets dergelijks al eerder is gebeurd?". Het Zoölo gisch laboratorium maakt sinds 1969 gebruik van radio-actieve stoffen. Volgens drs. F. Dykstra, arts voor stralingshygiëne van de Leidse universiteit, hebben fouten in de organisatie er onder meer toe ge leid dat buisjes waarin radio-ac tief materiaal wordt bewaard, in de afwasmachine van het labora torium zijn terechtgekomen. Daardoor is die afwasmachine besmet geraakt. "Jevraagtjeafofwel aan alle regels die er rondom het gebruik van radio-actieve stoffen zijn gesteld is voldaan. Een eerste vereiste is", zo merkte faculteitsraadslid drs. E. Meelis op, "dat je je houdt aan de regels zoals die gelden voor het gebruik van radio-actie ve stoffen". "Als je roept dat Frankrijk rotzooi in de Rijn gooit, dan moetje zelf geen troep in die rivier gooien. De buurt begint zich zorgen te ma ken en dat geldt ook voor de i die hier werken". Drs. Meelis vroeg zich af of er wel nauwkeurig wordt bijgehouden wat er aan radio-actieve stoffen het laboratorium binnenkomt en wat het laboratorium weer ver laat. Volgens de voorzitter van de sub-faculteitsraad, professor dr. J. J. A. van Iersel, is er inderdaad sprake geweest van gevaarlijke toestanden in het laboratorium, "maar die zaak was direct weer onder controle". Of het radio-ac tieve stoffenbestand wordt bij gehouden en hoe dat in zijn werk gaat? Daarop kon de voorzitter vooralsnog geen antwoord ge ven. Hij benadrukte tydens de vergadering echter dat de subfa culteitsraad in deze affaire de on derste steen boven willen heb ben. Het gaat bij het Zoölogisch labora torium voornamelijk om zoge naamd tritium en 14C radio-ac tieve stoffen. Dat zijn stoffen met een zeer lage halveringstijd, dat wil zeggen dat zij nog lang radio actief blijven. Bij normaal ge bruik is het spul vrij onschuldig. Een stukje glas van een zesdui- zendste milimeter dik houdt de straling al tegen, maar bij inwen dig gebruik kan het ernstige ge volgen hebben. Er wordt momenteel ook een on derzoek ingesteld naar de her komst van een flesje waarin ra dio-actieve stoffen zouden heb ben gezeten, die op het laborato rium niet mogen worden ge bruikt. "We hebben dan gewerkt met materiaal dat hier gewoon niet mag zijn", werd tijdens de vergadering van de sub-faculteit gezegd. Van radio-actieve stoffen is bekend dat ze mutaties (blijvende veran deringen) bij mensen, dieren en planten kunnen bewerkstelligen. Het CDA-gemeenteraadslid Wa lenkamp wil dan ook van het Leidse college weten "in hoever re de regelingen van het rijk, het hoogheemraadschap en of de gemeente, het toestaan dat in meer of in mindere mate radio actief afval door middel van de openbare riolen wordt afgevoerd. En in hoeverre controle plaats vindt door genoemde instanties' Walenkamp vraagt of het college van B en W bereid is om van ge meentewege verbetering in de si tuatie te bevorderen, "als die re geling of die controle zoals dat in de vorige vraag is gesteld, ont breken, dan wel onvoldoende geacht mogen worden om te voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt voor zover daarbij sprake is van afvoer via de open bare riolen". LEIDEN- Bij de Leidse po litie heeft gisteren een aannemer uit Leiden aan gifte gedaan van diefstal van een grote hoeveelheid gereedschap en vernielin gen in renovatiewoningen in de Kooi. Volgens de opgave van de aanne mer zijn het afgelopen weekeinde vanuit enkele woningen gereed- schapkisten ontvreemd, het no dige kostbare elektrische gereed schap en een compressor ter waarde van 3500 gulden. Uit 14 woningen in de Lombokstraat zouden verder alle koperen lei dingen zijn gesloopt en meege nomen evenals een hoeveelheid lood. Uit zes woningen aan de Timorstraat zou alle rood-kope- ren bedrading zijn gestolen, de muren omver zijn getrokken en de ruiten zijn ingegooid. Over het juiste schadebedrag kon de Leidse politie vanochtend nog geen inlichtingen verstrekken. Wethouder Waal opent met vertegenwoordigers van het rijk, NS en gemeente de nieu we fietsroute. Fietsend Leiden is weer een vrij fietspad rijker. Wethouder Waal nam gister middag samen met vertegen woordigers van NS, het rijk en de gemeente, de onlangs ge reedgekomen fietsverbinding tussen de Merenwijk en het Schuttersveld in gebruik. En daarmee een goede ontslui- tingsweg voor de inwoners van de Merenwijk lian onder meer het Houtkwartier, de ziekenhuizen, scholen en uni versiteit. Het fietspad (lengte ongeveer een kilometer) ligt tussen de Gooimeerlaan en Oegstgees- terweg. evenwijdig aan de spoorlijn Leiden-Amsterdam. De gemeente heeft er ruim 800.000 gulden voor uitge trokken; een groter bedrag (1,5 miljoen) stak het rijk in het pad. Het fietspad is zo bijzonder om dat het een kruisingvrije ver binding voor school- en werk verkeer garandeert, zo bena drukte Waal gistermiddag nog eens. Hij verwacht dan ook dat dagelijks enkele dui zendenfietsers van de nieuwe route profiteren, en dat de verbinding een stimulans zal zijn om meer de fiets te nemen. Waal en zijn gevolg gaf zelf gis termiddag het goede voor beeld door het pad te openen, gezeten in een trapkarretje Bovendien is de gemeente er gelukkig mee omdat het pad het resultaat is van samen werking tussen NS, rijk en gemeente. Om het belang van de verbin ding nog eens extra te onder strepen werd aan elke voor bijkomende fietser gisteren een tas uitgereikt met daarin allerhande informatie over het kapitaalkrachtige pro ject. Toch blijkt niet iedereen gelukkig te zijn met de nieuwe verbinding. Zo heeft de Echte Nederlandse Fietserbond, de ENWB, wat kritische kanttekeningen ge plaatst bij de verbinding. Weliswaar juicht de vereni ging dit voorbeeld van "een fietsvriendenjk gemeentelijk verkeersbeleid" van harte toe, maar er kleeft één groot na deel aan. Volgens de ENWB bestaat er daar waar het fietspad de Gooimeerlaan kruist een "onoverzichtelijke en gevaarlijke situatie voor fietsers". De vereniging vindt dat het ge noemde kruispunt zo moet worden ingericht dat de fiet sers er voorrang genietenMet zo'n inrichting zou niet te lang gewacht mogen worden; daarvoor is het kruispunt volgens de ENWB te gevaar lijk. Wethouder Waal kon (nog) niet zeggen of aan de wens van de ENWB tegemoet gekomen kan worden. "Als ze dat willen, kunnen ze dat vragen. Ten slotte zitten ze zelf in de Ver- keerscommissie" gaf hij als commentaar.Of de maatregel verkeerstechnisch mogelijk is hangt volgens hem af van de overzichtelijkheid van het kruispunt voor de automobi list die de fietser voorrang zou moeten verlenen. AUTORUITEN SNEUVELDEN LEIDEN- Op rijksweg 4 ter hoogte van de Europaweg in Leiden zijn gistermiddag de voorruiten van een groot aantal auto's gesneu veld als gevolg van een hoeveel heid grint die hier op het pas geasfalteerde wegdek lag. De waarschuwingsborden langs de rijbaan waren door nog onbe kende oorzaak een kwartslag ge draaid zodat zij voor de wegge bruikers niet meer zichtbaar wa- LEIDEN - De gemeente gaat er niet mee akkoord dat een garage aan de Carneoolstraat wordt ver bouwd tot een trimsalon voor honden. Het college van burgemeester en wethouders staat wel oogluikend toe dat de heer J. Stadhouder zijn werkzaamheden in de garage uit oefent maar stelt dat de garage box de bestemming van garage moet behouden en niet mag wor den verbouwd. De heer Stad houder is tegen dit besluit van het college van B en W in beroep ge gaan bij de gemeentelijke com missie voor de beroepsschriften waar de zaak gisterochtend aan de orde kwam. De heer Hins, die namens de ge meente het woord voerde, wees er op dat de plannen van de heer Stadhouder in strijd zijn met het bestemmingsplan dat geldt voor het Morskwartier. De gemeente is er bang voor is dat straks ook andere eigenaren van garage boxen een andere bestemming aan de garages willen geven en houdt daarom voet bij stuk. De heer Stadhouder heeft daar maar weinig begrip voor. "Ik wil er iets moois van maken", verklaarde hij. "De garagedeur kan er uit, daar wil ik een nieuwe pui voor in de plaats bouwen. Er komt dan een ingang aan de straatzijde zo dat de klanten niet meer door de tuin naar binnen hoeven". Volgens de heer Stadhouder hoeft de gemeente er niet bang voor te zijn dat ook andere garageboxen een bedrijfsbestemming zullen krijgen omdat de eigenaren van de andere garages niet kunnen voldoen aan de bouwvoorschrif ten. Volgens die voorschriften moet er een achteruitgang komen als de garages een andere be stemming krijgen. Aan die eis kan niet worden voldaan omdat al die achteruitgangen zouden uitkomen in de tuin van de heer Stadhouder. Alleen de garagebox van hem zelf kan een tweede uit gang krijgen die grenst aan zijn tuin. De heer Stadhouder meent dat er in Morskwartier grote behoefte is aan een trimsalon en dat nergens anders in de wijk bedrijfsruimte beschikbaar is. Hij wees er verder op dat de garage als tijdelijk on derkomen moet dienen omdat in de toekomst vermoedelijk win kelpanden in Morskwartier zul len worden gebouwd. De com missie voor de beroepsschriften zal de kwestie nog nader bestu- i deren en over enkele weken uit- f spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3