„Wel winkels, maar geen sloop raadhuis Bouw vijftig woningen aan Hoge Rijndijk VERDELING HUIZEN SPINBAAN IS ROND Akoestiek dupeert zangkoren ï9) Woonwagens bij gemeentehuis Wethouder Benthuizen stapt op eids agen PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 19 JUNI is( Commissie tegen af braak pand Leiderdorp LEIDERDORP - "Kunnen we, wanneer we aan een winkelcentrum denken, alleen nog maar denken aan sloop" vroeg de heer F. Leijnse (PvdA) zich gisteravond in de commis sie ruimtelijke ordening en openbare werken af. "Er moeten alternatieven zijn, hoewel de middenstanders blijkbaar alleen maar in termen van sloop kunnen denken". In deze opvatting werd hij gsteund door een meerderheid van de commissie die wel akkoord wilde gaan met de verkoop van het raadhuis en de panden Hoofdstraat 7 en 9 voor een bedrag van 850.000 gulden aan de middenstanders. Ook van de kant van de n tencommissie kwamen bezwa ren. Ook by een nieuwbouwplan moet het bestaande dorpsgezicht zoveel mogelijk gehandhaafd blyven. Achter een "oude" gevel kan best een nieuw pand worden gebouwd, aldus een afgevaardig de van die commissie. Ook vanaf de overvolle publieke tribune kwamen de nodige bezwaren, vooral betreffende de bouwhoog te van zo'n 20 meter (7 verdiepin gen) en de bebouwingsdichtheid Namens de omwonenden uitte mr. Menken tevens kritiek op de commissie beroep- en bezwaar schriften, die onvoldoende zou zijn ingegaan op de bezwaren van de omwonenden. Deze kritiek was tevoren ook al door de heer Th. Stuivenberg (VVD) naar vo ren gebracht. "Er zyn door bur gemeester en wethouders vage toezeggingen gedaan aan de om wonenden en er werd alle in spraak beloofd". Wethouder A. Meerburg (CDA) kondigde aan, dat er binnenkort met alle omwonenden nog over leg zal plaatsvinden. De commis sie voelde er in meerderheid nog het meeste voor, het raadhuis plan uit het bestemmingsplan te halen en er - wanneer alle gege vens bekend zijn - een apart plan van te maken. Voorzitter Meer burg was bang, dat zo'n "postze gelplan" bezwaren bij de provin cie zou oproepen, maar ook hij vond "het globale bestemmings plan voor het raadhuisgebied te Dodelijk Voor het rapport van projectont wikkelaar Innoplan uit Oister- wijk, die in opdracht van de mid denstand een plan heeft gemaakt over het winkelcentrum, dat op onder andere de plaats van het oude raadhuis moet komen, had de commissie geen goed woord over. "Een wanstaltig produkt", noemde burgerlid Wesseling .het. Het commentaar van stede: bouwkundige de Graaf was vol gens de heer Stuiveling (VVD) "dodelijk" voor dit bouwprojekt. Het plan werd dan ook afgewe- Positief besloot de adviseren op een verzoek van de bewoners van de Kastanjelaan 7 t/m 15 (oneven) om hun achter tuinen te mogen vergroten, als de panden Kerkstraat 4 en 5 zullen worden afgebroken en het ach terliggende terrein zal worden heringedeeld. Ook het verzoek van de heer Yong Ang Yang, ei genaar van het Chinees restau rant aan de Hoofdstraat 13, om de bovenverdieping van het restau rant ook als restaurant te mogen inrichten, werd ingewilligd. Gardencentre Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van Gardencentre Bloemendaal aan de Hoogmade- seweg om bij een komende ver bouwing de hoogte van de kassen te mogen vergroten. Enerzijds vond de commissie, dat Bloe mendaal de kans moet krijgen om te moderniseren, anderzyds vond zij, dat het bedrijf onvol doende heeft aangetoond dat de verbouwing noodzakelijk is. Het college wil daarom de hoogte op 3V2 meter houden. Tevens vreest men, dat toestemming er alleen maar toe zal leiden, dat dé agrari sche bestemming van het terrein nog meer dan nu reeds het geval is, geweld zal worden aangedaan. Gezien de ervaringen met Bloe mendaal in het verleden, wil men nu strak de hand gaan houden aan het definitieve bestem mingsplan. De heer Wesseling wilde weten, of de antiekhandel, die bij het bedrijf is onderge bracht, dan ook zal worden aan gepakt, omdat die duidelijk in strijd is met de agrarische be stemming van de kwekerij. Vol gens wethouder Meerburg zal dit dan inderdaad gaan gebeuren. Champignonkwekerij In meerderheid negatief adviseer de de commissie tenslotte op een tiet terrein achter het gemeentehuis ZOETERWOUDE - Als er geen bezwaren binnenkomen zal de gemeente Zoeterwoude binnen niet al te lange tijd een woonwagenkampje aanleg gen achter het gemeentehuis. Het gemeentebestuur wil door middel van artikel 19 (waarmee vooruitgelopen wordt op een bestemmings plan) standplaatsen voor drie woonwagens realiseren op het nu nog braakliggend ter- reintje nabij de Noordbuurt- seweg, ten oosten van de par keerplaats van het gemeente huis en het te bouwen politie bureau. Zoeterwoude komt daarmee tegemoet aan de wensen van het rijk om in deze gemeente drie woonwagenstandplaat sen te scheppen. Van het rijk wordt een grote subsidie verwacht omdat deze instan tie de gemeenten een bepaald aantal woonwagens oplegt, waardoor het kamp in Leiden ontlast kan worden. De snel heid waarmee het kampje in Zoeterwoude aangelegd kan worden is afhankelijk van het aantal bezwaarschriften. verzoek van de heer C. Draijer uit Noordwyk om het terrein van de boerderij Achthovenerweg 49, die hy wil kopen, een champig nonkwekerij te mogen vestigen. Volgens het plan zouden op een terrein van 750 m2 vier cellen worden gebouwd, die later met nog vier cellen in totaal 1400 m2 gaan beslaan. De commissie ver klaarde zich tegen, omdat zij deze aanzienlijke uitbreiding van de boerderij niet vond passen in de agrarische bestemming van het perceel. Verder zette zij vraagte kens bij het landschapsschoon, dat dit complex zou gaan opleve- De commissie verklaarde zich ver der akkoord met een voorlopig krediet voor de panden Brugge- straat 1/Hoofdstraat 24 om verder verval tegen te gaan. Het in totaal opknappen van beide panden moet rond de 1 miljoen gulden gaan kosten. NIFT ill!?'1 ZOETERWOUDE - Begin septem ber zal gestart worden met de bouw van 50 premie-koopwonin gen in het bestemmingsplan "Hoge Rijndijk Oost". De bouw zal ongeveer een jaar gaan duren. Dit kwam gisteravond naar voren op een informatie-avond, die over deze woningen werd gehouden. De helft van deze woningen is be stemd voor inwoners van Zoe terwoude, het overige gedeelte voor mensen die, vooral door het industriegebied economisch aan de gemeente gebonden zijn. rijdens de informatie-avond, die in "de Eendenkooi aan de Hoge Rijndijk gehouden werd, kwam er buiten de beschrijving van de huizen, ook de voorwaarden tot het verkrijgen van een woning aan de orde. Verder werd er voorlichting gegeven over de verschillende hy potheekvormen. Het laatste was vooral interessant in verband met de vrij pittige prijs die voor de huizen gevraagd wordt. Later op de avond werd er, onder duidelijk minder publieke be langstelling, een hoorzitting ge houden over het bestemmings plan "Hoge Rijndijk West". Als alles naar wens verloopt zal daar in 1981 begonnen worden met de bouw van ongeveer 200 wonin gen. In dit ontwerpplan wordt vooral rekening gehouden met de geluidshinder die het verkeer zowel op de Hoge Rijndijk als op de snelweg A4 veroorzaakt. Een ander belangrijk punt van dit plan is de handhaving van zoveel mogelijk bestaand groen. Ook is rekening gehouden met het vroegere karakter van het gebied, dat vooral bepaald werd door het klooster. Door middel van afwis selend laag- en middenhoog- bouw zal de wijk gezicht krijgen. De woningen in dit gebied - uit gezonderd een klein percentage dure woningen (vrije sector) - zullen alle bestemd zijn voor in woners van Zoeterwoude. BENTHUIZEN - Wethouder J. Leune (SGP) uit Benthuizen stapt per 1 juli uit de raad. De heer Leune, die vanaf '72 in de raad zitting heeft, en sinds vorig jaar september wethouder is, treedt in dienst als redacteur van het Reformatorisch Dagblad. In de raadsvergadering van volgende week dinsdag zal een niei wethouder worden gekozen. LEIDERDORP - Vijftien lagere scholen uit Leiderdorp waren vanmorgen vertegeiiwoordigd in zwembad "De Does" om deel te nemen aan de schoolsport zwem wedstrijden. De wedstrijden waren georgani seerd voor de kinderen van de viifde klas. Naast het wedstrijd element ging het ook om het spel. In het ondiepe bad werd lijnbal ge speeld waarbij de kinderen in dit geval moesten voorkomen dat de bal het wateroppervlak raakte. Voor het onderdeel roeien kreeg elke school zes autobanden ter be schikking. De leerlingen moesten in de autoband gaan zitten en vervolgens naar de andere zijde van het bad roeien. In het diepe bad mochten de diplo- mahoudertjes afstand zwemmen waar zij zoveel mogelijk banen moesten trekken binnen de ge stelde tijdsduur. Tien leerlingen per school deden mee aan de esta- fetterace. WASSENAAR- In het deel van het gebied van "De Spinbaan", tus sen Kerkstraat en Storm van 's Gravesandeweg in Wassenaar dat bebouwd zal worden door de Wassenaarse Bouwvereniging, zullen 75 goedkope woningen (woningwetwoningen) en 44 premie-koopwoningen verrijzen. Dat is de conclusie na de gemeente raad van gisteravond. Er werd urenlang gepraat over een voor stel hierover van een meerder heid van het college van burge meester en wethouders. Een minderheid in het college - uit de discussie bleek, dat dit de beide VVD-wethouders waren - gaf er de voorkeur aan het aantal pre mie-koopwoningen op te voeren tot 69 en het aantal huurwonin gen te verminderen tot 50. De heer De Korte (VVD) verklaar de, waarom zijn fractie met een alternatief plan voor het Spin- baangebied is gekomen. In de eerste plaats is onlangs door de regering een nieuwe regeling ge troffen voor het bevorderen van het eigen woningbezit voor men sen met een inkomen tussen de f20.000.- en f30.000.- per jaar. Ten tweede is gebleken dat er in Wassenaar een grote behoefte be staat aan specifieke bejaarden woningen, aldus De Korte. Deze twee feiten hebben de VVD ertoe gebracht een voorstel in te d ienen voor de volgende verdeling van de te bouwen woningen in het Spinbaan-gebied: 36 specifieke bejaardenwoningen, 38 woning wetwoningen en 60 premie koopwoningen in het kader van de nieuwe regeling. De fractievoorzitter van het CDA, Otte, betwijfelde of het bouwen van meer premie-koopwoningen de "doorstroming" zal bevorde ren. zoals de VVD-fractie stelde. Van de kleinere fracties bleek al leen Nieuwenhoven (D'66) het al ternatieve voorstel van de VVD te steunen. Dit voorstel werd dan ook verworpen met 11 tegen 7 stemmen. De raad aanvaardde een motie van de PvdA, waarin werd gesteld dat het gemeente bestuur ervoor dient te zorgen dat de woningvoorraad in de so ciale sector zo groot mogelijk blijft. Ook de premiekoopwoning moet tot die sociale sector gere kend worden. In verband daar mee vroeg de PvdA aan het colle ge een regeling te ontwerpen waarbij kopers van premie koopwoningen verplicht zouden worden de woning tegen aange paste waarde terug te verkopen aan de oorspronkelijke eigenaar of bouwer. De raad ging ook akkoord met een voorstel voor de bebouwing van een braakliggend terrein bij het Van Polanenpark met 26 (duur dere) koopwoningen. ZOETERWOUDE - Alle Zoe- terwoudse koren zongen gis teravond in de r.k. "Meer- burg"-kerk een zangersavond vol. Veel belangstellenden waren er voor toegestroomd. Ze luisterden naar het r.k. Kinderkoor, het r.k. jonge renkoor "Iduna", de r.k. ko ren van de St. Jan en de Chris tus Dienaar-kerk, de ge mengde zangvereniging "Zingt den Heere" en het r.k. parochieel zangkoor "Meer burg. De vreemde akoestiek van deze "Meerburg"-kerk verhinder de mij de verrichtingen van de koren zuiver en dus eerlijk te beoordelen. Die ruimte reageert op allerlei timbres en sterktegraden verschillend, zodat de zang niet zelden uit een lijkt te vallen. Een enkele uitspringer (bij de heren), een wat te robuuste klank, een U. scherp instrument kan op een moment de samenklank ver troebelen. Een duidelijke uitzondering vormde het parochieel koor (onder Piet Gordijn), dat in onder andere Bruckners "Lo cus iste" een goed klinkend geheel vormde. Andere koren zoals de "Iduna'-jongelui, (onder leiding van José Olst- hoorn) kwamen nu en dan te gen de achtergrond van al lerlei instrumenten, bevredi gend uit. "Zingt den Heere" (onder Wim de Ru) had zich aan het moeilijke "Pange Lingua" van Zoltan Kodaly met vnj verdienstelijk resul taat gewaagd. Beter slaagde de "Cantique de Jean Racine" van (de hier sterk door Mendelssohn beïnvloede) Fauré. Van de St. Jan en "Christus Dienaar" samen werden drie misdelen van Karl Kempter in stijl ge zongen. De kinderzang (on der leiding van Her Paarde- kooper) kwam niet zo leven dig over. Misschien reageerde de ruimte ongunstig op dit timbre. "The Zulu warrior" aan het eind deed het wel goed. Alle koren in combina tie besloten met het motet over Psalm 115 van Schut/ JOH AN VAN WOLFSWIN KEL DINSDAG Gerard Brandtstraat 6, informatieavo^ Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werkl zen Advies Centrum, woe. 10-12 uu- Nieuwe Ryn 20a, vrouwencafé, 21 NVSH-trefcentrum, middelenverki bibliotheek en filmverhuur, 20-21 Noordeinde 2a, KWJ, Beweging W< q 7 uur), k t/m htenspreekuur, 17- Sterrewacht, lezing "De Astroscai door drs. R. S. Ie Poole, 20 uur. Ton Menken IJshal, Vondellaan Jeugdstad, 10-17 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkchoo straat 17, horror-festival: "De doden< slinger", 20 en 22.15 uur. Stadhuis, commissie Economische gelegenheden. 20.30 uur; comm Kabel-tv, 19 uur. Rehoboth, Rapenburg 10, ledenverg dering Pieters- en Academiewijk, 20 uu Minerva, Breestraat 48-50, ochtend creatieve vrouwen, woe. 10-12 uur. Leidse Hout, zeskamp voor schole: Leiderdorp, gemeentehuis, commiss Verkeer en Vervoer, 20 uur; Maatschappelijk Welzijn, 20 WOENSDAG Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-2 Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskur dige dienst leden van het CNV Leidei; 19.30-20.30 uur. Ton Menken IJshal, Vondellaan 41 Jeugdstad, 10-17 uur. VTL terrein, Voorschoterweg (naai zwembad De Vliet), start avondwande tocht WSV "Zuid-West", 18-19 uur. Minerva, Breestraat 48-50, Bingo-avond Parlement, Nieuwe Rijn 52, fractievei gadering PvdA, 20 uur. Minerva, Breestraat 48-50, ochtend vooj ouderen, do. 10-12 uur; verzamelen vo viswedstrijd in Witte Singel, do. 13. Witte Singel, viswedstrijd voor vijftig plussers, do. 14-16 uur. Leiderdorp, gebouw Irene, Hoofdstra; 82, bijeenkomst werklozen, do. 14-l| DONDERDG Troef, Noordeinde 2a, voorlichting begeleiding dienstweigeraars, 20-21. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond, 21-24 uur. Architectenwinkel, Hooglandse Kerk gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uu: Architektenwinkel, Pieterskerkhof vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. 14-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, Femkë, ontmoetingscentrum vooi vrouwen, 9.30-12.30 uur; open sociëteit 19-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos Leembruggen, ruilavond philatelica 19.30 uur. Ton Menken IJshal, Vondellaan 41j Jeugdstad, 10-17 uur. Stadhuis, commissie Ruimtelijke Orde ning, 20 uur; commissie Onderwijs. Sport en Recreatie, 20 Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, première Lustrum-musical Minerva, 20.15 uur. Van der Werfpark, optreden Ome Wil lem, vr. 16.30 uur. Voorschoten, Welfare-lokaal, Leidseweg' 33, spreekuur voor invaliden, 19-5" APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden wordl waargenomen van vrijdag 15 juni tot juni door Doeza Apotheek, Doezastraal 31, tel. 121313 en door Apotheek Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar voer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten i een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten Noorden van de Rijn; 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rijndijk Gezondheidscentrum Berkenkade. Spreekuur ma. t/m do. van 14.00 - 15. uur. tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalige marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wo nen, werken, uitkeringen en belastin gen. Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur, donderdagavond spreekuur klachten over politie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2