Onverteerbaar en onbillijk Herhaalt affaire-Krantz zich bij Hollandia? Samen met V S en Japan opereren op oliemarkt" Opnieuw textielbedrijf bedreigd met ondergang jk FNV: „Oorlog dreigt met kabinet-Van Agt INSDAG 19 JUNI 1979 ECONOMIE PAGINA 17 lurtje hoek, VEENENDA AL- Het lijkt erop dat de geschiedenis zich herhaalt. Bijna een jaar geleden werd bekend dat de V'aalser Textielfa briek (VTF) in ernstige financiële moeilijkkheden verkeerde. Eigenaar van het bedrijf was de firma Krantz uit Leiden, een onderneming die een jaar daarvoor haar poorten in Leiden sloot en het bedrijf met overheidssteun in Vaals liet fuseren met de VTF. Beide bedrijven zijn inmiddels failliet verklaard. Februari van dit jaar. Bekend wordt dat de wolspinnerij Hollan dia uit Veenendaal met financiële problemen te kampen heeft. Eigenaar van Hollandia is de firma Clos en Leembruggen uit Leiden die juist haar produktie in Leiden aan het afbouwen is om de onderneming naar "dochter" Holl andia in Veenendaal te verhuizen. Gelukkig voor de 250 werknemers bij Holl andia gaat de vergelij king met Krantz (nog) niet verder op. Het bedrijf is nog niet failliet. Maar het personeel maakt zich wel zorgen. Het afgelo- pen weekeinde werd daarom bij Hollandia Wol in Veenendaal een "bewakingsactie" begonnen. Daarmee wil het personeel voorkomen dat schuldeisers eventueel spullen uit het bedrijf weghalen. De vrees voor stappen van schuldeisers ontstond bij de werkne mers, nadat de Nationale Investerings Bank (NIB) eind vorige week liet weten geen kredietgarantie af te willen geven. Hier door is de AMBO bank ook niet in staat de verdere financiering van Hollandia te verzorgen. Een situatie die het Veenendaalse bedrijf heel dicht bij de afgrond brengt. deze nton- die hield ntro- ectie gis- it de I VEENENDAAL - De afdeling van Hollandia Wol die echt wat merkt van de bewakings actie van het personeel is de verkoopafdeling die vlak bo ven het toegangshek is geves tigd. Het hek dat normaal al- n de tijd open staat, wordt telkens 9e- wanneer iemand de portier is jnen gepasseerd weer hermetisch dere gesloten. Een c wor* paard gaat met e bij I piep. Bij de verkoc .afdeling haai xuur nemen ze dat kabaa wel voor De i iveg- Isin- lief. Als dat j bedrijf kan vc Hollandia Wol zit ii bouw in Veenendaal. De grootte van het gebouw wijst op betere tijden. In 1966 werkten er nog ruim 400 mensen. In dat jaar bood ovengens Clos en Leembruggen in Leiden ook nog eens aan 320 mensen Bemoeienissen De bemoeienissen van Clos en Leembruggen met Hollandia dateren van 1959 toen het eeuwenoude Leidse familie- bed njf het gehele aandelen kapitaal van het bedrijf wist te verkrijgen. Vier jaar daar voor had Clos al een meer derheidsbelang verworven in de NV Frisia Wolspinnerij uit Veenendaal. Beide bedrijven werden al snel samenge voegd. Er volgden sombere tyden voor de textielindustrie dus ook r Clos en Leembruggen en Veenendaalse dochters. De klappen vielen aanvanke lijk vooral in Leiden. In 1971, toen het personeels bestand in Leiden al geleidelijk naar 170 was teruggelopen, vermin derde een reorganisatie dat aantal met nog eens 70. Vorig jaar juni maakte de directie bekend dat het restant van het Leidse bedrijf in zijn ge heel zou worden overge plaatst naar Veenendaal. De naam Clos en Leembruggen, reeds 212 jaar een begrip in Leiden, hield op te bestaan. Gunstige berichten daarente gen waren er voor Hollandia in Veenendaal. Door de over plaatsing moest het perso neelsbestand daar worden uitgebreid van 220 tot onge veer 250. Functies die aller eerst zouden worden aange boden aan personeelsleden uit Leiden. Ongeveer 25 werknemers uit Leiden gin gen in op de aanbieding te komen werken in Veenen daal, hoewel een aantal onder hen duidelyk te kennen gaf dat dit slechts een tijdelijke zaak zou zijn "om de zaak over te dragen". Wolken De donkere wolken kwamen echter al snel boven Veenen daal. In februari van dit jaar maakte de directie bekend dat Clos en Leembruggen te Leiden en haar dochteron derneming Hollandia te Vee nendaal genoodzaakt waren om uitstel van betaling aan te vragen. Verder deelde de di rectie mee dat een onderzoek van het Organisatiebureau Gherzi te Zurich (internatio nale specialisten op het ge bied van de textiel) had aan getoond dat er goede moge lijkheden waren voor het be drijf, mits er een verdere af slanking tot 200 personeels leden zou plaatsvinden. Dat er onder die "afslanking" ook twee directeuren zaten, te weten de heren Leembrug gen en Van der Heyden werd er niet bijgezegd. Beide heren staan inmiddels op straat. Of ficieel heet het dat zij "vrij willig zijn teruggetreden". Op het bedrijf' in Veenendaal is het echter een publiek ge heim dat de twee directiele den gewipt zijn wegens aan toonbare fouten. Na het uitstel van betaling klop te het bedrijf aan bij de over heid vooreen garantie van 1,5 a 2 miljoen gulden. Kwam die garantie er dan zouden ook de AMRO-bank en de Nationale Investeringsbank over de brug komen. Er werd een verkoopprognose opgesteld die door alle part yen als reëel werd beschouwd. Alles leek dan ook voorspoedig te lopen totdat de NIB liet weten geen krediet garantie te willen af geven, omdat ze geen volledi ge garantie kon krijgen voor een deel van de verkoop prognoses. Het personeel be sloot tot actie over te gaan. Onbegrijpelijk Bert Kal ter, planning mede werker en secretaris van de ondernemingsraad, treedt op als woordvoerder van het personeel. Hij werkt reeds 18 jaar bij Hollandia. Hij vindt de beslissing van de NIB een onbegrijpelijke zaak. "Het gaat om zulke kleine din getjes dat je je afvraagt of het daarom stuk moet gaan. Van een grote afnemer in Duits land eiste de bank dat deze zijn belofte om 40 procent af te nemen, zwart op wit zou geven. De Duitse klant was bereid een aanzienlijk deel te garanderen, maar niet de volle 40 procent. Men wilde ook wat speelruimte hebben. Dat standpunt is voor een af nemer best begrijpelijk, des te onbegrijpelijker is het van de Nationale Investenngs- bank" Kalter vervolgt: "We hebben een orderportefeuille die voor half jaar werk biedt. Wanneer de moeilijke penode van nu even overbrugd wordt, begint het seizoen weer. De vakantiepenode is altijd moeilijk geweest. Ie dereen had goede hoop op ba sis van de ingediende plan nen. Als het zou lukken, kon den we rustig met vakantie gaan en dan weer aan de slag. Dat staat nu ter discussie om het voorzichtig uit te druk ken". Over het karakter van de actie zegt Kalter "We hebben de mogelijkheid van een be drijfsbezetting genoemd. Dat vereist veel voorbereiding; daarom zijn we vanuit het personeel op korte termijn met deze actie gestart. Indien nodig kunnen we tot verder gaande en diepgaander acties overgaan. We hebben willen voorkomen dat we zo laat in actie zouden komen zodat we wel een grote actie hadden kunnen organiseren, maar te vens een actie die geen zin meer heeft. Dat houdt ook in dat deze actie misschien wat gematigd overkomt". Alert "We zijn hier in Veenendaal zeer alert geworden" zegt Kalter. "Het is nog niet zo lang geleden dat de Veenen daalse Stoomspinnenj -en Wevenj en HoÜandia Tricot zijn dichtgegaan. Worden wy de derde? Dat speelt erg mee by de mensen op het bedrijf Onder de werknemers die nu in spanning zitten, bevinden zich ook nog ruim 20 Lei de naars die elke dag pendelen tussen Leiden en Veenen daal. Ook zij gaven zich op voor het afgelopen weekein de om te posten bij het be drijf. Kalter begrijpt dat het voor deze mensen vooral moeilijke dagen zyn. "Het is i is ontstaan", li eigenlijk i de ande- zegt hy. "Zij vallen e van de ene ellende ine Wanni Het pand van Clos en Leembruggen aan de Langegracht in Leiden. Verleden jaar werd besloten het bedrijf met Hullayidia Wol in Veenendaal samen te voegen. Hollandia verkeert nu ook in moeilijkheden. ter wordt wegge- andere zaken wil hy tot slot nog wel even laten zien hoe de werknemers de voorbijgangers op de hoogte brengen van de situatie bij Hollandia. We lopen om het bedrijf heen dat behangen is met spandoeken waarop leu zen staan als: "NIB is gevaar voor ons werk" en "NIB laat ons barsten". Tijdens de wandeling wijst Kalter in de verte op een gloednieuw Miro zeifbediemngswarenhuis dat pas is geopend. "Misschien biedt dat nog wel werkgele genheid" verzucht hij. MARK KRANENBURG 5RUSSEL (GPD) - Een eenzijdig ingrijpen van de EG op de vrije oliemarkt is uit den boze en zal er slechts toe leiden dat deze markt naar elders wordt verdreven. Met deze waarschuwing reageerde minister Van Aardenne van eco nomische zaken gisteren tijdens een bijeenkomst van de energie ministers van de negen EG-lan- den op de aandrang, vooral uit Frankrijk, tot regulering van de Rotterdamse spotmarket (de vrije oliemarkt). Tijdens de bijeenkomst in Luxem- WEERRAPPORTEN hedenmorgen 7 uur s.S ill \msterdam De Bilt Deelen Eelde z Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliss-ngen z Zd. Limburg 2 Aberdeen z Athene z Barcelona Berlijn (Bordeaux 'i-ussel rankfort Senève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg mist 19 8 bew. 20 8 bew. 19 bew. 19 bew. 19 zwaar bew. 35 half bew. 24 onbew. 21 onbew. 24 onbew. 19 licht bew. 17 onbew. 20 onbew. 16 regen 11 regen 17 licht bew. 21 onbew. 31 half bew. 26 onbew. 23 zwaar bew. 17 burg werd niet alleen van Franse zijde maar ook door de EG-com- missie aangedrongen op een be teugeling van de Rotterdamse vrije oliemarkt. De EG-commis- sie wil deze markt doorzichtiger maken, door bijvoorbeeld alle transacties van meer dan 500 ton te registreren en te publice- De Nederlandse minister betoogde met klem dat alleen in samen werking met de Verenigde Staten en Japan doeltreffend kan wor den opgetreden ten aanzien van de vrije markt, die immers niet alleen in Rotterdam opereert. Deze samenwerking zou moge lijk haar beslag kunnen krijgen op de economische topconferen tie van westerse grootmachten, die eind deze maand in Tokio wordt gehouden. Maar daartoe moeten de negen EG-landen er eerst in slagen een gemeen schappelijk standpunt te bepalen op de bijeenkomst van rege ringshoofden in. Straatsburg, op donderdag en vrijdag aanstaan de. Krachtig protest CNV tegen 1-juli-pakket Minister Albeda van sociale za ken: ook aanwezig bij CNV-demon- stratie. 99 AMSTERDAM (GPD) - Er dreigt oorlog met het kabinet-Van Agt wanneer de Tweede Kamer ak koord gaat met de bezuinigings maatregelen van het kabinet-Van LEIDEN - Op de markt van vandaag werden 5464 dieren aangevoerd. In to taal kwamen er 6915 dieren op de vee markt. Gespecificeerd ziet het er als volgt uit Slachtrunderen 200; gebruiks- vee 324, nuchtere kalveren 2291; veu lens/pony's 22; varkens 800; biggen 131; schapen of lammeren 1576; bokken of geiten 116. Prijsnoteringen: slachtvee- slachtrun deren zelfde prijzen als gisteren. Nuch tere slachtkalveren van 1,25 tot 2,00; slachtzeugen van 2,25 tot 2,35. Gebruiksvee: Melk en Kalfkoeien van 1675 tot 3000; vare koeien van 1500 tot 2350; pinken van 1200 tot 1625; nuchtere kalveren rood 390 tot 550; fok of mesterij zwart van 210 tot 460; biggen 8750 tot 9750; schapen van 190 tot 230; lammeren van 210 tot 300; weide en zuiglammeren van 180 tot 215; veulens en pony's van 200 tot 700; geiten van 20 tot 100; Texelse lammeren 155 tot 175; Noord-Hollandse lammeren van 140 tot 175. Toelichtingen (respectievelijk aanvoer, redelijk, als maandag; kalf- en melk koeien matig, redelijk, stabiel; vare koeien matig, redelijk, iets lager; vaar zen en pinken matig, redelijk, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, redelijk, iets hoger paardem/pony's matig, rustig, stabiel; varkens ruim. redelijk, stabiel; lopers/biggen matig, redelijk, iets hoger; schapen/lammeren ruim, redelijk, sta biel; geiten redelijk, rustig, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - GROEN TEVEILING 18/6/1979 Andijvie per kg. 75-86, aanvoer 480, Spitskool per kg 33-75, Bospeen II per bos 0,63-1,85, Waspeen AI per kist 27,50, Waspeen All per kist 4%51,90, Waspeen BI per kist 20, Waspeen BII per kist aan voer 43.720, Sla natuur I per st. 10-29, Sla natuur II per st. 4-11, Spinazie per kg 1,53-1,75, Bosuien per bos 6-32 totaal 1400, Specificatie bloemkool: sortering 6 p.bak I 1,79,8 p.bak I 108-154, 8 p. bak II 37-86, 10 p. bak I 77-96,10 p. bak II35-66, 12 p. bak I 58,12 p. bak II 16-35, Agt. Deze waarschuwende woor den sprak FN V-voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van de federatieraad in Amsterdam en een dag voor de grote vakbonds manifestatie tegen het zoge naamde 1-juli-pakket van de re gering. Instemming van het parlement met de plannen van het kabinet bete kent volgens de FNV een regel rechte oorlogsverklaring aan het adres van de vakbeweging. „Dit zal vergaande consequenties hebben voor de opstelling van de vakbeweging in het sociaal-poli tieke leven. Het betekent een on herstelbare breuk in de toch al fragiele relaties tussen de vak beweging en het kabinet", aldus de FNV-voorzitter. Als het parlement het licht op groen zet voor het 1-juli-pakket wil de FNV ook niet meer deelnemen aan het gesprek in de Stichting van de Arbeid met regering en werkgeversorganisaties over de ontwikkeling van de sociale eco- UTRECHT (GPD) - „De tweede korting op de sociale uitke ringen dit jaar is onverteerbaar en onbillijk". Dit zei gis teravond CNV-voorzitter Harm van der Meulen tegen de 900 aanwezigen in het Utrechtse Jaarbeurscongrescen trum. Tijdens een slechts 80 minuten durende protestbij eenkomst in Utrecht liet hij een zeer krachtig protest ho ren tegen de regeringsvoornemens per 1 juli. De gespierde taal van de CNV- voorzitter werd onder meer aan gehoord door minister Albeda van sociale zaken en staatssecre taris De Graaf (beiden oud-CNV- bestuurders). Wabe Wieringa, leider van de christelijke ambte naren, noemde zowel de voorge nomen korting op de salarissen van de half miljoen trendvolgers (zoals die van de welzijnswerkers en personeel in bejaarden- en ziekenhuizen) als de motivering daarvan „te zot om erover te pra ten". Leo Ester van de Industriebond- CNV sprak in zijn toespraak de hoop uit dat het CDA bij de be handeling van het 1 juli-pakket morgen en donderdag in dc Tweede Kamer voet bij stuk houdt en ervoor zorgt dat de af topping van de prijscompensatie plaatsvindt bij de grens die het CNV heeft gesteld: f50.000. De door het kabinet voorgestelde af- Uit elkaar „Het pakket maatregelen", zo zei Van der Meulen, „drijft de wer kenden en niet-werkenden uit elkaar. Dat is onze grote zorg. Wy hebben berekend", zo vervolgde hij, „dat mensen met een mini mumloon over een heel jaar f 200 minder krijgen dan er wettelijk was afgesproken. We hebben verder berekend dat de trekkers van sociale uitkeringen er f252 op achteruit gaan en dat de men sen die een maximale uitkering ontvangen f 600 minder zullen kunnen besteden. Dat zijn geen kinderachtige bedragen. Het is dan ook een onverteerbare en vooral ook onbillijke zaak dat aan die groepen wordt opgelegd meer by te dragen aan het herstel van de economie dan door ande- Volgens Van der Meulen is het 1 juli-pakket niet alleen in strijd CNV, maar ook met de critena die in de Tweede Kamer zelf zyn gebruikt. In zijn slotwoord richt te Van der Meulen zich ook nog tot de FNV die vandaag via aan gekondigde werkonderbrekin gen en een grote protestbijeen komst in Utrecht zyn ongenoe gen heeft gespuid over de rege ringsvoornemens. Van der Meulen veroordeelt die werkonderbrekingen. „In deze situatie is dat geen goed middel. Het gaat hier om een geschil met de regering en niet om een conflict met de werkgevers. Wy vonden het niet nodig om werk gevers en burgers de dupe te la ten worden. We komen met zake- lyke kritiek zonder politieke by- bedoelingen", aldus Van der Meulen. Wabe Wieringa'die zyn toespraak had toegespitst op de positie van de trendvolgers, haalde een pas sage aan uit de Bestek-nota. Daaruit blijkt dat de trendvolgers een loonachterstand hebben op het overheidspersoneel van 2,5 procent. „Het doet toch wel zeer merkwaardig aan om niet te zeg gen onwezenlijk, om van hen nu eenzelfde korting te vragen als van het overheidspersoneel. De voorstellen zelf als de aangege ven motiveringen zijn in wezen te zot om over te praten", aldus Wie-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17