Bestuur zal met kiespijn over het ontslag praten Meer vrije-sector-woningen in Oosthout NZH-kantoor wordt in 1980 opgeheven Wrede wraakactie: jongen (16) afgerost 1979 DINSDAG 19 JUNI 1979 Maatschappijleraar Pronk stond precies één jaar voor de klas KATWIJK - Precies om twee uur gistermiddag was het allemaal voorbij. Toen klapte de deur van het Pieter Groen College in Katwijk voor goed achter hem dicht. Maatschappijleraar Jan Dirk Pronk had zijn allerlaatste lesuur er op zitten. Hij ging naar huis. In Amsterdam. Zijn tijdelijk dienstverband van één jaar werd niet verlengd. Het bestuur van de scholengemeenschap aan de Prins Hendrikdreef bleef bij zijn standpunt: docent zijn aan een christelijke instelling is niet te vereni gen met het lidmaatschap van de Communistische Partij van Nederland. Ook al protesteerden leraren en scholieren nog zo heftig, het bestuur, onder aan voering van mr. Feenstra, in het dagelijks leven ge meentesecretaris van Katwijk, was niet te vermur wen: het ontslag bleef gehandhaafd. Bloedend hart Jan Dirk Pronk verlaat de school met een 'bloedend hart'. Met zijn collega's kon hy goed overweg en de leer lingen droegen hem prak tisch stuk voor stuk op han den. De ontslagen docent kijkt niet om in wrok. "Ik denk", zegt hy behoedzaam, "dat het bestuur op de duur zijn eigen kuil graaft. En dat gaat dan ten koste van een goede school. Erg triest hoor. Ik hoop dat men nog eens tot andere gedachten zal komen. Werken zoals het bestuur nu doet, daar heeft het alleen zichzelf maar mee. Zijn problemen zouden op die manier wel eens groter kun nen worden dan de mijn." De laatste schooldagen zijn voor Jan Dirk Pronk precies hetzelfde verlopen als alle andere in dat ene jaar dat hij in Katwijk werkzaam was. "Nee, ik ging zeker niet met schroom naar school toen het einde dichterbij kwam. Kijk, ik loop daar niet voor het be stuur, maar voor de leerlin gen. Weet je, in alle klassen heb ik één uur besteed aan deze kwestie. Niet op mijn initiatief, maar op verzoek van de scholieren zelf." Kerkbezoeker Pronk is een geregeld kerkbe zoeker. Bovendien werkt hij ook nog bij de hervormde jeugdraad in Amstelveen. Daar kent men zijn politieke idealen. "De problemen waarop ik in Katwyk ben ge stuit, spelen daar helemaal niet." Toen de maatschappij leraar bij het Pieter Groen College sol liciteerde, gaf hij twee predi kanten op als referentie. Eén van hen bood, toen de ont slagkwestie speelde, aan om naar de badplaats te komen en er over te praten. Op dat moment, zo denkt Pronk, is het schoolbestuur pas zijn re ferenties gaan natrekken. De maatschappij leraar noemt dit 'een blunder van de eerste or de'. De predikant had tegen het bestuur gezegd dat het ontslaan van iemand niet zoiets is het het samenstellen van een boodschappenbrief- je. Had hij zelf verwacht dat het allemaal zo vaart zou lopen "Ach, dat ze in Katwijk deze zaak zwaar zouden opvatten, ja, dat stond voor mij wel vast. Maar ik had zeker niet ver wacht dat het zo hard zou lig gen, zo onbuigzaam. Dit was helemaal niet in vergelijking met de sfeer in de school. Daar ging het allemaal erg prettig. De wijze waarop het bestuur werkt is verkrampt. Het heeft nooit een argument genoemd waarop ik ben ont slagen. De doelstelling van de school had ik ondertekend en daar hield ik me aan. Ik heb wel degelijk aangedrongen op een verklaring waarom ik eruit moest. Daar wilde het bestuur niet over praten. Ze ker, ik heb daar wel even van opgekeken. Op die manier stond ik gewoon tegen een muur te boksen. Ja, er is later wel een brief gekomen waarin een paar argumenten ston den. Maar die had ik allang ontzenuwd. Verwacht Al die acties rond zijn figuur verbazen Pronk eigenlijk he lemaal niet. "De stemming en de samenwerking op school waren prima. Dan kün je zoiets verwachten. Toen het ontslag werd bekendge maakt. wist ik al bij voorbaat dat dit niet lekker zou vallen. Dat ze voor mij in de bres sprongen was in elk geval hartverwarmend. Het heeft me geïnspireerd de strijd voort te zetten. Nee, ik vecht niet alleen voor mezelf, maar ook in het belang van het christelijk onderwijs. Zoals het nu allemaal is gegaan, maak je van de school een po litiek strijdterrein. Wanneer dit doorgaat wordt het een gevaarlijke ontwikkeling, het christelijk onderwys wordt bedreigd. Daartegen blyk ik tot het einde knokken." Voor zichzelf heeft Pronk wei nig hoop. In zyn ogen zal dit ontslag niet ongedaan wor den gemaakt. "Maar het be stuur zal er wél met kiespijn over praten. Voor hem is het niet meer dan een Pyrru soverwinning (schijnover winning). Ik heb niet de kans gekregen de zaak eens goed uit te praten. Iemand zo maar in de ww trappen vind ik ui terst mager. Ik geloof niet dat de affaire nu voorbij is. In en om de school zijn veel men sen die zich afvragen op wel ke wyze het bestuur moet worden benaderd." Onmachtig Voelt Pronk zich, door deze handelwijze van het bestuur, niet onmachtig "Ach, dat valt wel mee, weetje. De koude oorlog is inmiddels wel voorbij. Ik vind het rot zo aan de kant te worden gezet. Want als ik alles nog eens overdenk, moet ik heus wel eens slikken. Zeker is in elk geval dat de maatschappelij ke ontwikkeling zal door gaan, ook al willen ze er niet over praten. Ik denk dat het bestuur met een hoop angst rondloopt. Bang voor de ver nieuwing. Zelfs in Katwijk kan een schoolbestuur dit niet tegenhouden", meent Pronk. De ontslagen maatschappij le raar is op dit moment hard op zoek naar een andere baan. r Pronk: "Ik vecht niet alleen Hij heeft verschillende solli- citiebrieven geschreven naar scholen in een straal van vijf tig kilometer rond Amster dam. zyn woonplaats. Ook enkele naar christelijke scholen. Of er al reacties zijn binnengekomen wilde hij nu nog niet kwijt. Zal het straks niet moeilijk worden voor hem om aan de slag te komen "Zeker", geeft hy grif toe, "dat zal inderdaad wel eens problemen voor me kunnen gaan opleveren. De mensen die me aannemen, weten wie ik ben en wie ze in huis halen. Dat die hele zaak nu bekend is, zal me wel eens parten kunnen gaan spelen. Maar ik ben altijd bereid om met wie dan ook erover te praten Je zult er bij toekomstige sollici taties mee te maken krijgen. Dat is realiteit, dat moet je onder ogen zien." Aangetast in het onderwijs is aangetast. "Er lopen hier nog voldoende mensen rond meteen gezond verstand. Mensen die je pn- vé-leven en het werk ge scheiden weten te houden, mensen die je kunnen beoor delen op werkprestaties. Daar gaat het toch om? Poli tiek is persoonlijk en geen zaak van de werkgever." Eén schooljaar heeft Pronk als maatschappij leraar voor de klas gestaan. Hij geeft het toe dat de klap hard is aange komen. Zelf ziet hij nog vol doende mogelijkheden om zijn boterham te verdienen. "Als je een vrouw en kinde ren moet onderhouden en een duur huis hebt. wordt het een stuk moeilijker. Dat is bij bij niet het geval. Ik hoop niet dat ik straks van de staat hoef te gaan trekken, ik werk lie- in Katwijk loopt iemand rond die het bestuur heeft ge tipt over zijn lidmaatschap van de CPN. Weet Pronk wie het christelijk onderwijs" "Ik weet alleen dat het om een Katwyker gaat. Maar wie het is. nee. daar heb ik geen idee van. Geen ouder-leer- ling geloof ik. Eigenlijk zou ik best met diegeen eens willen praten. Wat nou de motieven zijn geweest om dit door te spelen." Toen het lidmaatschap van de CPN was uitgelekt, heeft hij er wel eens bij stilgestaan oni te bedanken van de par- "Die gedachte is zelfs nooit bij me opgekomen", reageert Pronk direct. "Het bestuur heeft zoiets ook nooit aan me gevraagd. Dan had ik het midden in zyn gezicht uitge lachen. Ik ben daar te weinig opportunist voor. Waar schijnlijk daarom heeft het bestuur dit 'ruiltje' niet voor gesteld: ik weg bij de CPN om als docent te kunnen aanblijven." KATWIJK - De Noord-Zuid-Hol- landse Vervoer Maatschappij (NZHVM)gaat het kantoortje aan het Vuurbaakplein in Katwijk aan Zee afstoten. Districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH in Leiden, verwacht dat het rond 1 mei volgend jaar dicht gaat. Het heeft voor de NZH geen zin meer het gebouw aan te houden omdat het reizigersvervoer van en naar Katwijk de laatste jaren is afgenomen. Zo'n anderhalf jaar geleden was er nog veel vervoer van vissers. Er werden abonne menten en rittenkaarten ver kocht. Door het achteruitgaan van de ha ringvangst is er veel minder aan loop dan voorheen. De beheerder van het kantoor annex wacht ruimte, Van Daalen uit Leiden, gaat volgend jaar april na veertig dienstjaren bij het openbaar ver voer met pensioen en dat was voor deze vervoermaatschappij een extra aanleiding om de func tie van het kantoor nader te be zien. Het plan bestaat om het NZH-on- derkomen met de grond gelijk te maken en er een nieuw W V-kan toor neer te zetten. Op de plaats van het huidige VW-gebouw aan de boulevard is een hotel ge pland. De commissies voor stadsontwikkeling en openbare werken en financiën en economi sche zaken behandelen deze week een voorstel om 25 mille uit te trekken voor het maken van een schetsplan voor het nieuwe kantoor van de VVV. De dienstruimte van de NZH die volgend jaar dicht gaat. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 16- jarige Kees Hofland uit Alphen aan den Rijn werd gisteravond in de nabijheid van het Alphense openluchtbad "De Hoorn" door vijf jongelui in elkaar geslagen. De knaap werd door de politie in "niet meer aanspreekbare toe stand" aangetroffen. In het zie kenhuis Rijnoord werden een hersenschudding en diverse kneuzingen geconstateerd. Op aanwijzingen van omstanders kon de politie al direct vier jon gens uit het zwembad oppikken: de 18-jarige C. van R., de 21-jarige S.D., de 17-jarige P. v.d. A. en de 19-jarige A.R., allen uit Alphen. Een uur later meldde zich ook nog een vijfde jongen de 16-jarige A. van K. ook uit Alphen bn het politiebureau. Twee van de vyf werden vastgehouden. De knapen is openlijke geweldple ging ten laste gelegd, een kwaad dat volgens de Alphense politie de laatste tijd de kop weer gaat opsteken. De aanleiding voor de vechtpartij was een vuistgevecht dat zich za terdagavond bij het jongeren centrum Midas afspeelde. Daar had het slachtoffer van gister avond een vriendje van de groep een paar meppen verkocht. De knokgroep wilde hem dat betaald zetten. Gemeenteraad Voorhout beslist donderdag O 'N KANJER AAN DE HAAK ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor Alphenaar Gerard Beuk (22) kan dit visseizoen al niet meer stuk. Het afgelopen weekeinde kreeg hij op de Vinkeveense plassen een kanjer van een snoekbaars aan de lijn. "Maar goed dat ik samen met mijn neef in de boot zat, anders had ik de vis denk ik niet eens aan boord gekregen". Dat lukte overigens pas ongeveereén uur nadat de roofvis had gebeten. De snoekbaars woog 15 pond en mat precies één meter. Het aas bestond uit een stukje vis; de enige aassoort die tot 1 juli bij het vissen op snoekbaars mag worden gebruikt. VOORHOUT - De gemeenteraad van Voorhout moet don derdagavond een beslissing nemen over de bouw van 1500 woningen in het bestemmingsplan Oosthout in de periode 1980 tot 1990. De woningen zullen worden ge bouwd op een terrein dat globaal wordt begrensd door de spoorlijn Leiden-Haarlem, de Jacoba van Beierenweg, de Engelselaan en de Van den Berch van Heemstedeweg en de grens met de gemeente Sassenheim. Als de gemeente raad met het plan akkoord gaat wordt Voorhout 525 wo ningwetwoningen, 525 premie-koopwoningen en 450 vrije-sectorwoningen rijker. Het gemeentebestuur van Voor hout heeft haar oorspronkelijke plan op verschillende punten gewijzigd om het tekort dat uit de bouw van de woningen voortvloeit zo klein mogelijk te houden. Oorspronkelijk ging de gemeente uit van een bouwplan voor het gebied ten noorden én ten zuiden van de Jacoba van Beierenweg. Om financiële rede nen en vanwege de factor tijd wordt in het huidige plan slechts ten noorden van de weg ge bouwd. In het "oude" plan Oos thout zouden 675 woningwetwo ningen worden gebouwd, 600 premie-koopwoningen en 225 woningen in de vnje sector. Dit zou op basis van berekeningen van begin dit jaar een tekort van 16.700.000 gulden opleveren. Het college achtte dit plan econo misch niet uitvoerbaar. Het Bu reau Stad en Landschap deed vervolgens een onderzoek naar mogelyke alternatieven, waarbij werd vastgehouden aan de bouw van 1500 woningen. Er kwamen vijf mogelyke alternatieven uit de bus waarvan het college uit eindelijk het bovengenoemde plan koos. de aanleg van de tunnels bedrag van onge veer zes miljoen gulden is ge moeid, komen voor rekening van de gemeente. Concessies Dat door de gemeente moeten worden gedaan stedebouwkundige opzet plan is naar de mening van bur gemeester en wethouders niet te vermijden. "Die concessies moe ten in het belang van een snelle oplossing van de woningnood in de gemeente Voorhout voorlopig worden aanvaard", aldus burge meester en wethouders. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland keuren het plan Oos thout pas goed wanneer andere gemeenten in de regio bereid zyn een groot deel van hun contin gent te bouwen woningen aan Voorhout af te staan. Officieel mag Voorhout slechts 773 wo ningen bouwen, de woningen die de gemeente de komende tien jaar voor haar eigen inwoners nodig heeft. Daarvoor is een schnflelyke verklaring van de omliggende gemeenten nodig. Die is er tot op heden niet, al zijn «volgens Ben W wd mondoliiv ge toezeggingen gedaan. Tunnels In het gebied is een ontsluitings- weg gepland, een tweestrooks autoweg, die zal lopen vanaf de Jacoba van Beierenweg tot aan de Rijksstraatweg in de gemeen te Sassenheim (rijksweg 208). Het trace van de weg zal zo dicht mo gelijk langs de spoorlijn Leiden- aarlem lopen. B en W geven hier aan de voorkeur omdat er een grote kans is, dat er in de toe komst een NS-station in Voor hout komt. De aanleg van de ont- sluitingsweg langs de spoorlyn betekent, dat er slechts één ge luidswal met een hoogte van on geveer 3 meter hoeft te worden aangebracht. De kosten van de weg zullen door het woongebied zelf moeten worden opgebracht, omdat van de provincie geen fi nanciële bijdrage te verwachten Het voorstel van burgemeester en wethouders houdt ookin de aan leg van twee voetgangers- en fietserstunnels onder de spoor lijn Leiden-Haarlem. Deze tun nels zijn volgens het college van belang om de relatie met de be staande dorpskern zo veel moge- lyk te behouden. Ook de kosten LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote brachten gistermiddag een bezoek aan het echtpaar HJan Koudron, m verband met het 60-jarig huwelijksfeest dat het Leidse paar dezer dagen viert De heer en mevr Jansen verblijven op het ogenblik m het bejaardencentrum "Groerihoven" aan de Witte Rozenstraat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15