maar wat Turkse regering is meerderheid kwijt LEZERS SCHRIJVEN Ik zoek 'n leuke rok DINSDAG 19 JUNI 1979 (Van c correspondent) 1STANBOEL - Vlak na het afkondigen van een ingrijpen de devaluatie en nieuwe prijsverhogingen maakt de re gering van de Turkse sociaal-democraat Bulent Ecevit in het parlement moeilijke tijden door. Gisteren vertrok een onafhankelijk minister van staat, Septioglu, die terugging naar zijn oude partij, de rechtse Gerechtigheidspartij on der oppositieleider Demi rel. De dag tevoren was een afgevaar digde van Ecevits Republikeinse Volkspartij al naar deze partij overgelopen. Demirel heeft nu uitgerekend dat Ecevit niet al leen de absolute, maar ook zijn relatieve meerderheid in het parlement kwijt is. Incidenten als deze, waaraan het de laatste tijd weer niet heeft ont broken, maken deel uit van de weinig verheffende Turkse folk lore van de „transfer" in het par lement: het overlopen van af gevaardigden en-of ministers naar de andere zijde. Een man als Septioglu is nu al één keer heen en weer geweest, maar vaak blijft het daar niet bij. Een massale „transfer" stond als een boze fee aan de wieg van het huidige kabinet-Ecevit in januari vorig jaar. Zijn absolute meer derheid kwam toen slechts tot stand nadat elf afgevaardigden van Demirels Gerechtigheids partij zich daaruit als onafhanke- lijken hadden losgemaakt. Tien van hen moesten met een minis tersportefeuille worden beloond (in Turkije blijft, net als in Enge land en Griekenland, een minis ter afgevaardigde, zodat deze tien hun eigen regering aan een meerderheid hielpen). Met de meeste van deze politieke avonturiers heeft Ecevit intussen al de nodige moeilijkheden ge had, en Septioglu - een groot grondbezitter uit het Koerdische oosten van het land - is de op een na laatste uit deze reeks. De laat ste is de minister van douane en monopolies, Materaci, tegen wie door de oppositie een motie is in gediend op grond van onregel matigheden die hij zou hebben gepleegd. Deze motie komt van daag in het parlement aan de orde en in eerste instantie gaat het er om of er een meerderheid voor behandeling aanwezig is. De stemmenverhouding in het Turkse parlement - met een oor spronkelijk totaal van 450, van wie er vijf zijn overleden en de voorzitter niet meestemt - lijkt ongeveer 222 tegen 222 te zijn. Maar het stemgedrag van enkele onafhankelijk en is nog niet ze ker. Voor het rechtstreeks ten val brengen van een kabinet is vol gens de Grondwet een absolute meerderheid nodig. Als Demirel die wil krijgen, dan zouden er nog een paar naar hem moeten over lopen. Maar het is lang niet zeker dat De mirel er wel zo op gebrand is het regeringsheft nog voor het zo merreces, dat in juli begint, in handen te nemen. Ecevits popu lariteit verdwijnt als sneeuw in de 36 graden die men in Turkije re gistreert, en het is onwaarschijn lijk dat de aanzienlijke leningen die hem ten deel zullen vallen, nu hij met zijn devaluatie de sympa thie van het Internationale Mone taire Fonds en de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling terug heeft, voor de herfst uiterlijk veel aan de situatie zullen verande- Bovendien moeten in de huidige fase nog meer pijnlijke beslissin gen worden genomen, zoals con cessies op Cyprus die nauwelijks langer kunnen uitblijven, en wellicht ook het toestaan van Amerikaanse U-2-vluchten bo-, ven Turks grondgebied in de richting van de Sowjet-Unie ter controle op de uitvoering van het zojuist gesloten SALT JI-ak- koord. Deze verkenningsvlieg tuigen zullen weliswaar niet in Turkije worden gestationeerd - ze zullen opereren vanaf de Cy prische basis Akrotiri - en Ecevit heeft Turkse toestemming af hankelijk gesteld van Russische goedkeuring. Maar de rechtse oppositie slaat, net als in het ge val Cyprus, ook hierbij een hy- perchauvinistische toon aan: waarom kan een Turkse regering niet zelf haar eigen beslissingen Demirels berekening is waar schijnlijk dat de partiële senaats verkiezingen, die in oktober moe ten worden gehouden, voor Ece vits partij zo'n verlies zullen op leveren, dat zijn val niet zal zijn af te wenden. Een val die de ko mende maandén vooralsnog moet worden voorkomen, tenzij Ecevit zélf er genoeg van krijgt. Pand vernield uit vrees voor komst verslaafden AMSTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben gistermiddag in de Amsterdamse Korte Keizerstraat in de Nieuwmarktbuurt een pandje vernield, uit vrees dat daar een opvangcentrum zou worden gevestigd voor Suri naamse verslaafden uit het afge lopen weekeinde gesloten Doe lengebouw. Dat gebeurde nadat jazz-musicus Hans Dulfer met zijn Amerikaanse collega's Raoul Burnett en Joseph Montle het uit één bouwlaag bestaande perceel tje hadden geïnspecteerd om te kijken of het geschikt was voor een repetitieruimte. Toen de musici voor het gebouwtje stonden, kwamen omwonenden op hen af met de mededeling, dat zij geen verslaafden in hun buurt wilden, aldus Montle desge vraagd. Uitleg van de musici over hun ware bedoeling mocht niet baten. Toen de politie kwam was iedereen verdwenen. De muren van het pandje waren zo grondig bescha digd, dat het dak naar beneden kwam, aldus de politie. Er zijn geen aanklachten ingediend. Kamer voorstander van afbouw grote huisartsenpraktijk DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer meent een ruime meerderheid dat er een vestigingsbeleid voor huisartsen moet komen en dat de te grote praktijken snel moeten worden afgebouwd. Tijdens het debat over het kabinetsplan tot kostenbeheersing in de ge zondheidszorg - twee van de tien miljard ombuigingen in het kader van Bestek '81 moet uit de gezondheidssector komen - lieten PvdA, CDA, D'66, PPR en PSP staatssecretaris Veder-Smit weten dat de overheid bij het vestigingsbeleid een actievere rol behoort te spelen. CDA-woord voerder Van Rooijen wilde voor de verrichtingen boven de normprakty k een dusdanig tarief ingesteld zien waardoor de animo voor uitbreiding van praktijken er wel af zal gaan. Daarmee hoeft naar zijn smaak niet te worden gewacht tot er een honorerings- en vestigingsbe leid van de grond is gekomen. De wettelijke mogelijkheden zijn er al. Mevrouw Wessel-Tuinstra van D'66 diende op dit punt een motie in met onder andere de eis, dat pas afgestudeerde huisartsen faciliteiten krijgen zich te vesfigigen in gebieden waar dat voor een goede eerstelijnszorg gewenst is. De normpraktijk zal, naar haar mening, moeten worden verkleind. tarievenbeleid zwaarder dan een vestigingsbe- De socialist Kolthoff (PvdA) wees op de zeer grote bedragen aan overwinst die sommige artsen naast de normpraktijk binnenhalen. Hij schatte die winst op jaarbasis op zo'n 250 miljoen gulden, maar hij bleef daarmee naar zijn zeggen aan de voorzichtige kant. Amsterdamse onderwijzers gaan staken AMSTERDAM (ANP) - Donderdag zullen alle openbare scholen in Amsterdam, zowel voor kleuter als lager onderwijs, hun deuren gesloten houden. Dit in verband met een algemene staking van het onderwijzend personeel. Met deze actie protesteren de leer krachten tegen het dreigend ver lies aan arbeidsplaatsen bij het hoofdstedelijk onderwijs. Zoals bekend moet Amsterdam het het volgend schooljaar met honderd onderwijzers minder stellen, omdat het aantal leerlingen sterk is teruggelopen. De ABOP (algemene bond voor onderwijzend personeel) legde minister Pais op 5 juni een "ar beidsplaatsenplan" voor, volgens het welk de werkgelegenheid voor de honderd leerkrachten behouden zou kunnen blijven. Aangezien de minister op dit plan niet heeft gereageerd, is besloten de staking doorgang te doen vin den. Alle openbare scholen (on geveer honderd in getal) zullen aan de actie meedoen. C&jI u tbcfi CPN-leraar (3) In haar ingezonden brief van don derdag gebruikt mevrouw Haas- noot-van Duin het woord "dis criminatie" in verband met de ge ruchtmakende affaire rond de Katwijkse communistische on derwijzer. Dit woord is zeer bela den en vraagt derhalve om een zorgvuldig gebruik. Ik dacht, dat echte discriminatie alleen gehan teerd kan worden ten opzichte van ONVRIJWILLIGE, DOOR HET GEBOORTELOT BE PAALDE kenmerken of eigen schappen. Zo kan men iemand wel discrimineren om zijn rode haar, maar niet omdat hij of zij het haar kunstmatig geblondeerd heeft. Dit laatste is immers een vrijwillige keuze. Ook langhari- gen hoort men nog wel eens be weren dat zij bij het zoeken van een baan gediscrimineerd wor den. Een enkel bezoekje aan de kapper lost het euvel op, zodat men bezwaarlijk van discrimina tie kan spreken. Men kiest in alle vrijheid voor kort of lang haar. Als volwassen en mondig mens accepteert men dan ook de con sequenties van die in vrijheid ge dane keuze, en daaraan mankeert het nog al eens. Zo ook in het ge val van de fameuze Katwijkse 'onderwijskracht. Indien ergens ter wereld, dan kiest men in Ne derland toch wel in alle vrijheid voor een bepaalde politieke den krichting. De zetelverdeling in.de Tweede Kamer bewijst dit op overtuigende wijze. In Nederland is alle informatie over alle poli tieke partijen, hun achtergron den en ideologiëen, vrijelijk be schikbaar. En de nieuwsvoorzie ning over de praktijk van de di verse politieke structuren die de wereld kent is, wat Nederland be treft, nog steeds niet aan censuur onderhevig. Deze twee factoren zijn er naar mijn mening in hoofdzaak de reden van, dan de CPN maar twee zetels heeft. Wanneer dus iemand in volle vrijheid kiest voor het commu nisme, dan kiest hij ook voor "Godsdienst is opium voor het volk'?, en voor het Communis tisch Manifest, en voor de Richt lijnen van Lenin ter ondermij ning van de vrije westerse sa menleving. Althans, hij is min stens van het bestaan ervan op de hoogte. Als volwassen en mondig mens accepteert hij de conse quenties van zijn keuze. En dus ook de onverenigbaarheid van de communistische ideologie met de christelijke leer, waarvan het communisme zich officieel en ondubbelzinnig de aartsvijand heeft verklaard. Derhalve is hier geen sprake geweest van discri minatie, maar van een voorspel baar gevolg, een logische conse quentie. Er blijft de heer Pronk dan ook weinig anders over dan de houding van een "goed loos- er" aan te nemen, en zijn heil el ders te zoeken waar zijn inzichten meer op prijs gesteld worden. H.J. Peeters Rijnzichtweg 38 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14