Omhelzing bezegel 1 tweede SALT-akkoor i Proef hoe pittig. Jahn treedt terug Sandinisten meester van maken zich 'Maïseiland' DE WARE HALFZWARE. Congres VS sceptisch over SALT II Muzorewa was in Z.-Afrika 2.20® DINSDAG 19 JUNI 1979 Maleisië zal niet schieten op Vietnamese vluchtelingen KOEALA LOEMPOER (Reuter) - Maleisië zal krachtige maatrege len nemen om een verdere toevloed van Vietnamese vluch telingen te voorkomen, maar daarbij zal hiet op hen worden geschoten, zo heeft premier Da- toek Hoessein Onn gisteren mee gedeeld. Hij heeft dit verklaard in een ant woord op een boodschap van se cretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN, die zijn bezorgdheid te kennen had gegeven. Thailand heeft inmiddels het pa trouilleren met vliegtuigen en schepen in de golf van Thailand geïntensiveerd. Onn zei echter dat elke boot met Vietnamese vluchtelingen die zou trachten Maleisische wateren binnen te varen of aan land wil brengen zal worden weggesleept, nadat de noodzakelijke hulp voor voortzetting van de vaart zou zijn verleend. "Wij zijn aan de grens van ons uit houdingsvermogen en dit is de enige manier om aan het probleem, dat ons land ernstig aantast, het hoofd te bieden". Wanneer de vluchtelingen die tij delijk hun toevlucht hebben in Maleisië niet door derde landen of Vietnam als land van herkomst voor vestiging worden geaccep teerd, heeft Maleisië geen andere keus dan hen weg te zenden, zei hij. De premier vraagt VN secretaris generaal Waldheim, de interna tionale gemeenschap op te wek ken tot een snelle oplossing van het probleem, en er bij Vietnam op aan te dringen het vertrek van vluchtelingen te regelen om het probleem niet verder te ver scherpen. Geen enkel land is verplicht men sen die uit Vietnam vluchten te ontvangen en nog minder hen te verwelkomen, aldus Onn. Vietnam heeft laten weten dat Zuidoost-Azië nog 2.25 miljoen vluchtelingen kan verwachten, aldus heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Francois-Poncet, zijn collega's uit de acht andere EG-landen gis teren in Parijs meegedeeld. Uit de woorden van Poncet was niet duidelijk of het hier gaat om Vietnamezen - veelal van Chine se oorsprong - die Vietnam zelf willen verlaten, of dat het ook Kampucheanen en Laotianen van Chinese oorsprong betreft die door de nieuwe autoriteiten in Pnom Penh en Vientiane worden verjaagd, of Kampucheanen die vluchten voor de gevechten tus sen de guerrillero's van Pol Pot en de door de Vietnamezen ge steunde nieuwe machthebbers. Nederland, zo deelde minister Van der Klaauw mee, is bereid deel te nemen aan een internationale conferentie over de vluchtelin gen in Zuidoost-Azië zoals voor gesteld door Engeland (dat in zijn kroonkolonie Hongkong recht streeks met de vluchtelingen probleem wordt geconfronteerd), maar meent dat het VN-hoge commissariaat voor de vluchte lingen bij een dergelijke confe rentie moet worden betrokken. Minister Van der Klaauw vestig de met name de aandacht op be richten dat de Vietnamezen die hun land willen verlaten hiervoor moeten betalen. Israëlische i luchtaanval op Z.-Libanon TEL AVIV (AFP) - Voor de tweede maal in tien dagen hebben Israë lische vliegtuigen 'guerrillabases in Zuid-Libanon' gebombar deerd, aldus een bekendmaking van de Israëlische legerleiding. De luchtaanval werd gisteren om zes uur uitgevoerd en alle vlieg tuigen waren veilig terugge keerd. De vorige Israëlische luchtaanval was op 8 juni. Toen waren Pale stijnse guerrillaconcentraties ten noorden van de Israëlische grensstad Metullah bij de aanval betrokken. Gisteren waren de dorpen Soukara, Gassmieh en Bourj Ranal, een tiental kilometers ten noorden van Tyrus, het doelwit van de aanvallen, zo meldden perscor respondenten in Zuid-Libanon. (Van c correspondent) WENEN - Jimmy Carter voor de Verenigde Staten en Leonid Brezjnjev voor de Unie van socialistische Sow- jet-republieken tekenden gisteren, enkele minuten na 13.00 uur Centraaleuropese tijd, het tweede verdrag tussen beide landen over de beperking van de strategi sche kernbewapening, SALT II. Carter en Brezjnjev kussen elkaar, nadat SALT II is ondertekend. Nadat de president uit Amerika en die uit de Sowjet-Unie elk acht keer hun handtekening hadden gezet onder de 73 pagina's tellen de documenten, waarover bijna zeven jaar is onderhandeld, ston den beide staatslieden begeleid door applaus op uit hun stoelen. President Carter wendde zich tot Brezjnjev en omhelsde hem naar Oosteuropese aard. Het ging een beetje houterig en maakte een zeer onnatuurlijke indruk. Beide presidenten staken vervol gens een korte toespraak af, die telkens werd vertaald door tol ken die beide staatslieden ter zij de stonden bij de Weense topcon- fprentie. die vrijdag begon. Carter en Brezjnjev, die eeri ver moeide indruk maakte, zeiden na het ondertekenen van het ver drag in de Weense Hofburg dat nu kan worden begonnen aan het overleg om de kernbewapening terug te dringen. "We kunnen nu naar een veiliger wereld toewer ken, met meer substantiële be perkingen en terugdringing van de aantallen kernwapens in SALT III", aldus Carter. Over dit vervolg-van SALT II is in Wenen al uitvoerig gesproken. n een vijftien pagina's omvattende slotverklaring die gistermiddag werd uitgegeven, onderstrepen Carter en Brezjnjev dat ze naar een "meer stabiel en constructie ver fundament" voor de Ameri kaanse -Russische betrekkingen willen streven. De samenwerking tussen beide supermogendheden zal gebaseerd zijn op "complete gelijkheid, gelyke veiligheid en niet-inmenging in eikaars interne aangelegenheden' Carter spreekt het Congres toe, twee uur na zijn terugkomst in Washington uit Wenen. Sandinisten houden gevangen genomen leden van Somoza's Nationale trachten aan gevangenschap te ontkomen door hun uniform uit te gooien en ii bezette gebieden te verlaten. MANAGUA (AFP) - Naar in de Nicaraguaanse, hoofd stad verluidt, zijn gisteren Sandinistische opstande lingen geland op het 'Maïs eiland, een honderdtal ki lometers uit de oostkust van Nicaragua. De guerrillastrijders schijnen zich meester gemaakt te hebben van het kleine militaire garnizoen op het eiland en het hele eiland te beheersen. HetMaïs-eiland is van Nicaragua. Het is een toeristen centrum en beschikt over een vliegveld. Op het Nicaraguaanse vasteland zouden de Sandinisten ook het plaatsje Belem ten noorden van Rivas, een stad op 120 kilometer ten zuiden van Managua, hebben ingenomen en de Panamerikaan- se route hebben afgesneden. Van regeringszijde is meegedeeld dat bij Esteli een Sandinistische kolonne is vernietigd die op weg was naar de Sandinisten die het oosten van Managua in handen hebben. De evacuering van de kolonie bui tenlanders in Managua zal van daag of morgen ten einde lopen omdat ze geschiedt met het transportvliegtuig c-130 'Hercu les'. Het toestel is van de Spaanse luchtmacht en het reist op en neer tussen de Nicaraguaanse hoofdstad en die van Costa Rica, San Jose. De Verenigde Staten hebben giste ren gevraagd om een bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken van de organisa tie van Amerikaanse staten over Nicaragua. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington wilde Ame rikaanse militaire interventie, "hoewel uitermate onwaar schijnlijk", niet uitsluiten. Woordvoerster Jill Schuker van het ministerie van buitenland zei dat de Verenigde Staten wilden dat de OAS de .ernstige politieke en humanitaire ontwikkelingen' in Nicaragua besprak. Zowel wat menselijk lijden aangaat als wat betreft de bedreiging voor de vrede is een crisistoestand be reikt, zei Schuker. Zij zei dat de Amerikaanse regering streeft naar een politieke oplos sing in Nicaragua, met inschake ling van de oppositie, en hoopt dat president Somoza bereid is een einde te maken aan het lijden van zijn land. Het Amerikaanse standpunt is vol gens haar dat in Managua een re gering moet komen te zetelen die een brede basis heeft en repre sentatief is. Op de viaag of er gespeeld werd met de gedachte aan een intera- meiïkaanse vredesmacht of een of andere vorm van Amerikaans militair ingrijpen, antwoordde Jill Schuker: "Wij hebben niets uitgesloten. Natuurlijk stellen wij onze hoop nu op de OAS-bij- eenkomst en een politieke oplos sing in Nicaragua zelf. Wij be schouwen de mogelijkheid van Amerikaanse militaire interven tie als uitermate onwaarschijn lijk". Zij besloot met te zeggen dat de Verenigde Staten het uitermate belangrijk vinden dat niemand, ook de landen van het zogeheten Andespact niet, militaire steun aan de strijdende partijen in Ni caragua verlenen. De verbetering van het politieke klimaat die de Carter-Brezjnjev- top in de Oostenrijkse hoofdstad heeft opgelevers, komt onder meer tot uitdrukking in de aan kondiging in het slotcommuni qué dat in de toekomst regelma tiger topgesprekken zullen wor den gehouden. De specifieke ti ming blijft echter een zaak van onderling overleg. Maar meer dan een afspraak tot intensiever contact op allerlei niveau's zat er wat de Amerikaans-Russische verhouding betreft in Wenen niet Bij het beperken van de risico's dat een kernoorlog uitbreekt, heb ben Amerika en de Sowjet-Unie een speciale verantwoordelijk heid. Met het oog daarop hebben Carter en Brezjnjev zich "ver plicht" belangrijke stappen te zetten om de kernbewapening te beperken en andere onderhan deling en over wapenbeheersing en ontwapening tot een succes te brengen. Deze algemene uit spraak in de slotverklaring krijgt echter weinig concrete uitwer king. Amerika en de Sowjet-Unie komen wel met een gezamenlijk voorstel voor een verdrag dat de produk- tie van radiologische wapens verbiedt. Onder het hoofdstuk wapenbeheersing wordt ook nog aangekondigd dat Moskou en Washington direct hun overleg hervatten over wapenbeperking in het gebied van de Indische Oceaan. In het algemeen wordt nog aangekondigd dat bij al deze gesprekken "nieuwe impulsen" zullen worden gegeven. SALISBURY, ZIMBABWE- RHODESIE (UPI) - Premier j^bel Muzorewa van Zimbabwe- Rhodesië is gisteren in Salisbury teruggekeerd van een onaange kondigd bezoek aan het buurlèmd Zuid-Afrika, zo is van kringen uit Muzorewa's omgeving verno- De premier vertoefde in Zuid-Afri ka sinds vrijdag. In Salisbury meende men dat hij politieke vraagstukken heeft besproken. Deze week vindt in Londen een ontmoeting plaats tussen de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha en zijn Britse ambtgenoot Lord Car- rington. Muzorewa's eerste bezoek aan het buitenland sinds hij de eerste zwarte premier van Zimbabwe- Rhodesié werd, gold Zuid-Afri ka, zoals zijn eerste officiële be zoeker in Salisbury de ambassa deur van Zuid-Afrika, Piet van Vuuren, was. Van Vuuren kwam een nota van zijn regering over handigen waarvan de inhoud niet is bekendgemaakt. De bisschop heeft gezegd dat hij er geen been in zou zien aan Zuid- Afrika om militaire hulp te vra gen als dit in het belang van zijn land zou zijn. Zuid-Afrika van zijn kant heeft hem laten weten dat hij zo hy dat wil militaire en economische steun op grote schaal kan krijgen. Nauwe samenwerking tussen Mu zorewa en Zuid-Afrika zou de kansen op erkenning van de re gering van de bisschop door de meeste Afrikaanse staten verder verkleinen. ADVERTENTIE (Van onze correapondent) BONN - De CDU-politicus en Bondsdagafgevaardigde, Hans- Edgar Jahn (64) uit Nedersaksen wordt nu toch geen lid van het Europees Parlement. In een brief aan partijvoorzitter Kohl zei Jahn dat hij dit besluit genomen had om de CDU geen schade te be rokkenen. Jahn was zowel in Duitsland als in het buitenland heftig in opspraak gekomen toen kort voor de Euro pese verkiezingen bekend werd dat hij in 1943 het buitengewoon antisemitische boek „De storm over de steppen - het joods-bols jewistische imperialisme" had geschreven. Adolf Hitler werd destijds door hem een „groot Duitser en een groot Europeaan" genoemd. Joden worden- om schreven als „huichelaars en bas taards". Na zijn verkiezing voor het Euro pees Parlement verklaarde Jahn. die lijstaanvoerder van de CDU in Nedersaksen was, dat hij niet van plan was zijn zetel op te ge ven. De ex-nazi-propagandist meende dat in het Europees Par lement „niet het verleden, maar de prestatie van het heden" geldt Onder druk van zijn eigen partij heeft hij uiteindelijk zijn beslis sing herzien. De CDU had van hem geëist dat hij tegen hem geuite beschuldigingen zou weerleggen. Jahn kon dat niet, omdat hij inder daad een nazi is geweest. In een verklaring karakteriseert hij zijn gedrag in de oorlog als een „poli tieke vergissing", waarvoor in de huidige Bondsrepubliek „ken nelijk geen genade bestaat". Te vens kondigde hij aan zich actief voor de CDU te blijven inzetten. Tot nu toe heeft geen enkele CDU-politicus geëist dat hij zijn Bondsdagzetel opgeeft. (Van t correspondent) WASHINGTON - Nauwelijks twee uur na zijn terugkeer uit Wenen heeft president Carter tegenover een sceptisch Con gres het nieuwe SALT-ver- drag bestempeld als een be langrijke stap op weg naar wereldvrede. Echter, Carter kreeg een keer of zes applaus tijdens zijn rede en vooral dan wanneer hij onderstreepte dat de VS die vrede proberen te bewerkstelligen vanuit een positie van sterkte. Vrede zonder meer was blijkbaar geen bijval waard bij de ope ning van een debat in de Amerikaanse Senaat dat door sommige waarnemers wordt afgeschilderd als het belang rijkste van deze genera tie. Hoe het ook zij: de kansen zijn zeer gering dat het te Wenen ondertekende SALT-verdrag zonder amendementen door de Senaat komt en politieke kenners gaan ervan uit dat Robert Byrd. de leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, te enigertijd naar Moskou zal reizen om de Russen te verzoenen met de amendementen, uitleg en voorbehouden die de Senaat zal willen aanbrengen voor dat SALT II kan worden goedgekeurd en zodoende van kracht wordt. Volgens de laatste schattingen komen de voorstanders van de nieuwste overeenkomst met de Russen negen stem men tekort en missen de te genstanders vier stemmen om het akkoord om zeep te brengen. En bezorgd vraagt men zich thans te Washington af hoe ernstig Brezjnjev het meent met zijn waarschu wing dat aan het totale pakket van overeenkomsten niet mag worden getornd. Carter heeft politiek Washing ton geen enkele aanwijzing gegeven dat hij in Wenen mëër heeft kunnen bereiken dan de ondertekening van een akkoord waarover niets meer viel te onderhandelen. Weliswaar onderstreepte de Amerikaanse president na drukkelijk dat hij Brejynjev had gewaarschuwd voor de gevolgen van de Cubaanse politieke avonturen in Afrika en Centraal-Amerika en voor de Russische steun daarvoor, maar geenszins kon hij mel den dat de bejaarde Sowjet- leider te dien aanzien van welwillendheid had blijk ge geven. De oogst in Wenen is blijkbaar tegengevallen, in weerwil van de zorgvuldige pogingen om de ontmoeting tussen de Amerikaanse pre sident, bogeqd op een zeer goede lichamelijke conditie, en de Sowjet-leider, die nau welijks meer op zijn benen kan staan, af te schilderen als een succes. En het is tekenend voor Carters politieke positie dat hij in zijn rede Amerika s kracht bena drukte ('doet voor niemand onder') terwijl zijn hele toe spraak was bedoeld om het Amerikaanse volk en zijn po litieke afgevaardigden een verdrag te verkopen dat juist gelijkheid van nucleaire mili taire macht probeert te scheppen. In dit licht bezien valt het niet helemaal in te zien hoe dit verdrag volgens Carter vanuit een superieure positie samengesteld, Ameri- ka's militaire positie kan ver sterken. „Als de Senaat dit verdrag ver werpt" zei Carter, „wordt het Amerikaanse leiderschap in de NAVO ernstig aangetast en wordt het bondgenoot schap ernstig geschokt". Het is geen argument waardoor mannen van de harde lijn als Henry Jackson zich zullen la ten afschrikken. En Carter zei het duidelijk: de overeen komst maakt aan de bewape ningswedloop geen eind. maar bindt die wel aan dui delijke regels en beperkin gen. Zo is dan in de VS begonnen wat nu reeds wordt genoemd „het grote debat". Het zal eerst in de herfst op zijn hoog tepunt komen, maar het is voor Carters politieke voort bestaan van essentiële bete kenis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13