Youth for Christ in Europa groeit Maharishi en de christelijke traditie bijten elkaar niet Harris Kuyk geeft tennisles Christen-theoloog dr. Cramer in voordracht over Transcendente Meditatie: Vrijwilligerswerk in ons land "optimaal" Kerkverband is niet meer „gereformeerd" m £en John McEnroe ldopt Pecci op Queens Club Omroepen trekken éen lijn tegen de KNVB DINSDAG 19 JUNI 1979 DR. CRAMER ....belevings vermogen opengebroken.... LEIDEN - Alle menselijke problemen vinden hun oorsprong in een versto ring van onze relatie tot dié werkelijk heid waaraan ons bestaan zijn zin ont leent. De therapeut kan ons wel helpen maar niet ons bewustzijn veranderen. Uitzonderingen daargelaten. \ldus dr. A. W. Cramer - vroeger remon strants predikant, nu wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de subfacul teit voor psychologie van de Leidse universiteit - in een voordracht over Transcendente Meditatie (TM). I'M, een oeroude meditatietechniek uit het Oosten, wint ook in ons land veld. Morgen vertrekken nog achttien Ne derlanders naar Thailand om daar hun opleiding tot leraar af te ronden. Tot deze groep behoren een stucadoor, een stratenmaker, een ingenieur, twee huisvrouwen, drie studentes en een zakenman. TM heeft nu meer dan 12.000 leraren over de hele wereld. Er werken er ongeveer 230 in ons land. De TM-organisatie vroeg dr. Cramer, die sinds enkele jaren tweemaal twintig minuten per dag volgens de regels van TM mediteert en zijn motieven en erva ringen reeds te boek stelde, daarover in het openbaar ook eens wat te vertellen. Dat deed hij nu met een lezing in het volkenkundig Beleving De vraag van een der aanwezigen aan dr. Cramer of het beoefenen van TM van invloed is geweest op zijn christen—t zijn, beantwoordde hij bevestigend. TM kan de beleving ("gewaarwor ding") in het geloof terugbrengen. Bij hemzelf loopt iedere meditatie "van zelf' uit in een gebed. Het heeft de. moeizaamheid die er in zijn gebedsle ven was in elk geval een stuk derd. Als het geloof zo weer wordt beleefd, kan, aldus Cramer, het "kerkelijke christendom" misschien wel wat min der betekenis voor je krijgen. De kerk is de bewaarder geworden van de woorden en de betekenissen. Ook dat is belangrijk. Maar dat heeft het aspect van de "gewaarwording" (de beleving) niet zoveel goed gedaan. Cramer ziet in TM geen nieuwe heilsweg - sommige absoluut klinkende uit spraken van Maharishi Mahesh Yogi, de nieuwe grondlegger van TM, roepen kritische vragen bij hem op -, maar hij kan het wel aanbevelen als een wer kend middel om het bewustzijn te ont doen van eenzijdigheid en zo het ge- waarwordings- en belevingsvermogen meer tot zijn recht te laten komen. Stress Dr. Cramer gaat ervan uit dat ons bestaan ontwaardt als het zijn wortels in die "andere" (hogere, diepere, absolute, zintuiglijk niet waarneembare) werke lijkheid verliest. De tastbare werke lijkheid om ons heen wordt slechts door de omstandigheden bepaald. Daarin is alles relatief. Het probleem van de moderne mens en cultuur is dat het moeilijker wordt, de betrokkenheid op die onzichtbare werkelijkheid te beleven. "Stress" is eigenlijk niets anders dan het onder de dictatuur staan van de werkelijkheid om je heen, waardor een mens zijn in nerlijke vriijheid verliest. De therapeut kan ons helpen om het be trekkelijke een beetje betrekkelijker te gaan vinden. Maar ons bewustzijn - de manier waarop wij de werkelijkheid gewaar worden en betekenis geven - verandert hij doorgaans niet. Ook in de kerk lukt dat niet meer zo goed. "De crisis van de kerk is geen andere dan dat het bewustzijn van de mensen niet meer zo ontvankelijk is voor die hogere werkelijkheid. Wij kunnen wel erg mooi over God spreken, maar als men sen de daarbij behorende gewaarwor ding niet kennen, zal dat uiteindelijk in ons bewustzijn niet werkelijk iéts ver anderen". In de knel In de religie raakte het gewaarwordend vermogen in de knel bij een voortwoe kering van het betekenisgevend ver mogen. TM gaf Cramer de onmisbare gewaarwording terug. "Deze manier van mediteren heeft mijn belevings vermogen wat opengebroken". Hij verbindt daaraan de betekenis die zijn geloofhem ingeeft. De humanist of de moslim kan dat ook zo doen. Van daar dat Cramer relativerend kon zeg-: gen; "Maharishi en de christelijke tra-, ditie. ze bijten elkaar niet". S. J. DE GROOT De Amerikaan Jim Groen (hij woont in Denver, Colora do), directeur van het internationale Youth for Christ - werk, meent dat Australië en Nederland de andere 51 landen waar zijn beweging werkzaam is kunnen leren hoe men met vrijwilligers moet omgaan. Er zijn twee landen die zijns inziens optimaal met vrijwilligers werken, en dat zijn Australië en ons land. Op dit moment telt Youth for Christ internationaal ongeveer 6500 vrijwilligers. Jonge mensen die een groot deel van hun vrije tijd voor dit christelijke jeugdwerk beschikbaar stellen. Jim Groen, die van Nederlandse voorouders stamt en onlangs voor een kort bezoek in Nederland was, hoopt dit aantal in 1983 tot 20.000 te hebben opgevoerd. "Vrijwilli gers", zo omschrijft hij hun func tie in het blad van Youth for Christ Nederland, "die werken met groepen van acht tot tien jongeren en met hen bijbelstudie en vormings- en evangelisatie werk doen". Voor Groen is op dit ogenblik de belangrijkste vraag binnen het internationale Youth for Christ - werk, hoe vrijwilli gers kunnen worden ingescha keld en hoe hun training zal moe ten zijn. Hulpvaardig Een tweede punt waarop de aan dacht van leider Groen zich spe ciaal richt is het bevorderen van een hulpvaardige geest. "Wij moeten gaan doen wat we als christenen zeggen te geloven". Hij hoopt dat over een paar jaar honderden jongeren op weg zul len zijn om in Jezus' naam hulp te bieden in andere landen. Met lite ratuur- en koffiebarwerk, spe ciale acties enzovoort Er zijn nu al sterkere landen die zwakkere helpen, zoals Frankrijk in Pakis tan en Nederland in Argentinië, Portugal en Denemarken. Groen is erg blij met de intense betrok kenheid van ons land op het we reldwijde Youth for Christ - werk. Hij vraagt bijzondere aan dacht voor vier landen waar de staf constant in gevaar is: Liba non (sluipschutters), Nepal (ge vangenisstraf voor evangelisa tiewerkers), Jamaica (communis tische invloed) en Birma (boedd histische tegenwerking). Zijn laatste ontmoeting met Youth for Christ in Europa en Neder land heeft Groen als heel positief ervaren. "In Europa is het werk erg sterk aan het worden". Hij vindt het dan ook van belang, hier regelmatig te komen. "Om ideeën op te doen en bemoedigd te worden". Vijf „Noodgemeenten'' (ook Leiden): De kerkeraden van de "Noodge meenten" naast de Gereformeer de Kerken in Delft, EdeDen Haag en Utrecht en van de Gere formeerde Kerk (dolerend) te Leiden verklaren in een geza menlijk besluit, het verband van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, zoals dat onder meer wordt gevormd door de generale synode, niet meer als gerefor meerdte erkennen. De vijf Noodgemeenten stellen met droefheid vast, "dat de Gerefor meerde Kerken steeds meer zijn afgeweken van het Woord des He ren door in hun midden valse leer en wetteloos leven toe te laten". De "Vereniging tot opbouw en be waring van het gereformeerde le ven Schrift en Getuigenis", die het blad "Waarheid en Eenheid" uitgeeft, heeft haar volledige in stemming met de verklaring van de Noodgemeenten betuigd. Al meermalen hadden de Noodge meenten samen met deze vereni ging te kennen gegeven, zich niet met de synodale besluiten te kunnen verenigen. Nu gaan zij overtuigd een stap verder door zich van het officiële kerkver band te distantiëren. De kerkelij ke besluiten laten zy voor wat ze zijn. Men is het ageren moe. Geen andere kerk Dat betekent overigens niet dat de verontruste gereformeerden kie zen voor een andere reformatori sche kerk. De Noodgemeenten en de vereniging "Schrift en Ge tuigenis", die zich niet als een af gescheiden kerk beschouwen, Kirchentag. Bondskanselier Helmut Schmidt moest boege roep en gefluit incasseren toen hjj zich op de protestantse Kirchen tag in Neurenberg onomwonden uitsprak voor de kernenergie. Hij had kritiek op de kerk. "Sommi ge kerkleiders ontpoppen zich als woordvoerders van de levens angst", zei hij. "Dat is niet hun opgave". Schmidt stelde zichzelf ten voorbeeld. "Ik heb altijd ver trouwen in God gehad. Immers, Hij is de Heer der geschiedenis". Op de "Markt der mogelijkheden" van de Kirchentag werd een stand van voorstanders van kernenergie door felle tegen standers ernstig beschadigd. Dat was voor de voorstanders geen aanleiding, het debat voortijdig te beëindigen. De Kirchentag - bijna 80.000 deel nemers - is zondagavond geslo ten. President dr. Klaus vopn Bismarck noemde deze dagen een "werkelijk teken van hoop". Volgens hem is er vooral bij de jongeren een "nieuwe vroom heid" ontstaan. Hij prees de ver draagzaamheid van de jonge deelnemers. Op de "markt van mogelijkheden" hebben groepen van zeer uiteenlopende overtui ging zakelijk en eerlijk met elkaar gediscussieerd. De nieuwe voorzitter van de raad van de Evangelisch-Lutherse Kerk in West-Duitsland, prof. dr. Eduard Lohse, zei in een toe spraak, dat de kerk ruimte moet bieden voor nieuwe initiatieven en acties, zoals de boycot "Koop geen vruchten van de apartheid" van de protestantse vrouwenor ganisaties.Volgens de bisschop mag de kerk geen partij kiezen maar moet zij wel risico's durven nemen. Over de gespannen ver houding tussen zijn kerk en de Wereldraad van Kerken (hulp aan gewelddadige bevrijdingsbewe gingen) zei Lohse dat de kerk soms te snel had gereageerd en de wijsvinger had geheven. Beroepi HELMUT SCHMIDT op Duitse Kirchentag ..."Ik heb altijd ver trouwen in God gehad".... Boos op Gijsen. De acht plaatse lijke gereformeerde kerken in Limburg hebben protest aange tekend tegen de jongste ontwik kelingen in de kerk van deze pro vincie, nu bisschop Gysen van Roermond "zijn invloed en posi tie aanwendt om kwetsbare en oecumenisch denkende groepen te treffen". Zy doelen hiermee op het dringende verzoek van Gijsen aan de overste van de Jezuieten om twee paters te verbieden als pastor te werken, respectievelijk in de studentenecclesia en het ci typastoraat van Maastricht. Het gereformeerde regiobestuur betreurt het dat mgr. Gijsen een gedachten wisseling over oecu mene systematisch ontwijkt en de Reformatie maar het liefst ne geert Het ergst vinden de gere formeerden nog, dat rooms-ka- tholieken die genuanceerder en verdraagzamer over dergelijke zaken denken stuk voor stuk uit de provincie worden verwijderd. "Het vervult ons met zorg en ver bazing dat dit allemaal maar kan". Zevenhonderd protestanten en rooms-katholieken waren zon dagavond in de hervormde Jans- kerk van Maastricht bijeen om zich over de situatie, ontstaan door het recente optreden van mgr. Gijsen, te beraden. Hun conclusie was unaniem: "We gaan samen toch door". De her vormde dominee Janssen (Maas tricht): "Mgr. Gysen verstaat de bybelse tekenen van detyd niet". Zijn collega Heine uit Venray: "Dit optreden is afbrekend, splij tend en verlammend. Experi menten moeten voortaan onder gronds gebeuren". En studen tenpastor Jan van Kilsdonk uit Amsterdam (onder grote hilari teit): "De toestand in Limburg is hopeloos, maar niet ernstig". Zomeravondzang. Morgen, woensdag 20 juni, begint in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee weer de wekelijkse zomeravond- samenzang. Tot 29 augustus elke woensdagavond om 8 uur. Hervormde Kerk: beroepen te Dordrecht L.A. Nagtegaal Sint Pancras en W. Rad stake Kralin gen, te Bergum R.W. Bartlema Nuenen (tevens pastoraat onder gereformeerden), te Rijssen C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, te Oostburg (Z.) E.S. Klein Kra nenburg, vlootpredikant te Den Helder, te Woudenberg en te Bruchem-Kerkwijk E.F. Ver- gunst, Middelharnis, die bedank te voor Ridderkerk (Slikkerveer), te Vaassen H. van den Heuvel Maarssen, te Apeldoorn J.P. Smit Winkel-Barsingerhorn; aange nomen naar Zoetermeer W.L. Pe- ra Enkhuizen, naar Boksum (Fr.) kandidaat M.L. de Boer Ooste rend, naar Ruurlo (nieuwe predi kantsplaats) J. Hazeleger Schip luiden; bedankt voor Uithuizen kandidaat G.G.J. Schoonman Zeist, voor Giessendam-Har- dinxveld J. Smit Hilversum, voor Blauwkapel J.H.C. Olie Linscho- ten, voor Asperen D. van Meulen Goudriaan-Ottoland; benoemd tot voorganger van de Evangeli satie te Vriezenveen J.D. Hei kamp Driedorp; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar. M.L. de Boer Oosterend, R. Reitsema Aiyum, R.M. Witteveen Winschoten en S.C. van der Wal Westerbroek (Gr.). Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede A.J. van Nijen Sneek; aangenomen naar Wes- terlee-Heiligerlee kandidaat W.J. Pantjes Westerlee, naar Zoeter meer G. Assies Emmen. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Ermelo B. Witzier Carambei (Brazilië). Geref. Gemeenten: bedankt voor Clifton (Ver. STaten) M.J. van Gelder Gouda. 3ASSENHEIM/ALPHEN AAN DEN RIJN - Doordat een steeds toenemend aantal tennisvereni gingen, een eigen open toernooi organiseert, vallen er dit seizoen vrijwel iedere week toernooien samen. Deze week zijn het de parken Stichts in Alphen en STV in Sassenheim, waar de tenissers van de regio in het strijdperk tre den. geven er de voorkeur aan, hun plaats temidden van de Gerefor meerde Kerken te behouden. Zij voelen zich, aldus de toelichting op hun besluit, verbonden "met allen die zich binnen deze kerken in moeilijkheden bevinden". Bo vendien zijn, naar hun oordeel, de andere kerken van de gerefor meerde gezindte evenmin vrij van spanning en nieuwe theolo gische invloeden. "Een keus voor één bepaalde kerk wordt voor alsnog niet nodig geoordeeld". De verontrusten willen dus hun ei gen gelederen versterken. Zij blijven een beroep doen "op de broeders en zusters binnen de Gereformeerde Kerken om met ons mee te strijden tegen de op rukkende nieuwe theologie, die in het verleden, onder de term van vrijzinnigheid, tot afschei ding en doleantie noodzaakte". "Er zijn nog plaatselijke gerefor meerde kerken die zich niet schikken naar het beleid van de synode en waar prediking, cate chisatie en tucht nog naar Gods Woord worden onderhouden". In dat geval kunnen leden van "Schrift en Getuigenis" ter plaat se nog wel aan het kerkelijke le ven deelnemen, als hun geweten hun dat toestaat, maar tegelijk dienen zij hun gemeente op haar plicht te wyzen, en die is: dat zij zich "om Gods wil" losmaakt van het synodale beleid. Waar de plaatselijke kerk zich wèl con formeert aan het beleid van de synode, worden de verontrusten opgewekt een noodgemeente te stichten, zo niet plaatselijk, dan toch regionaal. "Een klein getal sluit een grote zegen niet uit". Lienhard leidt in Zwitserland VERBIER - Erwin Lienhard, zon dag winnaar van de vijfde etappe, heeft gisteren de leiding in de Ronde van Zwitserland overge nomen van zijn landgenoot Salm. In de zesde etappe, eindigde Lienhard op de vijfde plaats. Hij had zeven seconden achterstand op winnaar Beat Breu, die in de eindsprint Josef Fuchs en Godi Schmutz versloeg. De Italiaan Francesco Moser won gisteren de proloog van de Ronde van de Aude. Op het 1900 meter lange parcours door de straten van Lezignan was hij 1.1 seconde sneller dan de Fransman Ville- miane. Bernard Hinault is deze ronde die donderdag eindigt, niet zo best begonnen. Hij moest 9.1 seconden op Moser prijsgeven en bezette de 25ste plaats. Jos Schipper was als zestiende de beste Nederlander. John Akii Bua, Olympisch kam pioen op de 400 meter horden in München 1972, heeft bij aan komst op het vliegveld van Nü- renberg verklaard, dat hij niet van plan is terug te keren naar zijn geboorteland, Oeganda. Zijn vrouw en drie kinderen verblij ven reeds enkele weken in de Westduitse stad. In Sassenheim werd gisteren al in de B-categorieën gespeeld, al kwamen de favorieten nog niet in actie. De Engelsman Harris gaf Wouter Kuyk een lesje, wat hem voorlopig zal heugen (6-2, 6-2). Carl Adamse had minder moeite met Roetert dan de 6-4,6-2 stand doet vermoeden. Eitel Homan begon pas te tennissen na de prikkel van setverlies. Maar toen was het ook snel bekeken voor Han de Jong (7-6,1-6, l-6)m Har der zal de nederlaag in het ge- mengddubbel C bij De Jong zijn aangekomenn want hier stond hij samen met L. Hogervorst tweede geplaatst. Met 7-5, 2-6, 7-5 ging de zege evenwel naar De Haan en Ten Haee. De geplaatsten in het damesenkel B zijn Henny Fehling en Ineke v. d. Meer. Aan Henny dus de taak haar titel van vorig jaar te prolon geren. Bij de heren staan Peter Pauwels en Alfred Gelevert als favorieten genoteerd. In Alphen staat zoals gebruikelijk de winnaar van het voorgaande jaar bovenaan de lijst. Of het Van de Feen zal lukken deze plaatsing waar te maken is de vraag. Ten slotte verloor hij afgelopen week op De Munnik kansloos van Ma dera en deze zelfde Madera staat in Alphen als tweede genoteerd. Gelukkig voor Van de Feen kan hij Madera nu niet eerder dan in de finale ontmoeten. Er is echter meer concurrentie in de vorm v n spelers als Van de Capellen Brooshooft en Van de ZeemfDe categorie damesenkel B is komen te vervallenn omdat het aantal in schrijvingen op drie is blijven hangen. Twee B-toernooien in een week is voor de dames blijk baar nog niet haalbaar. In het herenenkel C worden Bar- ning en De Boer, beiden van Gouda, geacht tot de eindstrijd door te kunnen dringen. Andere kanshebbers zijn Freek vm d. Capelle en Henk v. dm Berg. John McEnroe: LONDEN - John McEnroe, de 20- jarige temperamentvolle Ameri kaan, heeft gisteren zijn optreden óp de grasbanen van Queens Club in Londen besloten met een finale-zege op Victor Pecci. De Paraguayaan won de eerste set na de tie-break met 7-6, maar werd vervolgens overdonderd door zijn tegenstanden 1-6, 1-6. Tim en Tom Gulikson wonnen het dubbelspel door 6-4,6-4 winst op Riessen en Stewart. De zege op Queens Club leverde McEnroe, die verleden jaar op dezelfde ba nen zijn profdebuut maakte en in de finale verloor van Tony Roche, ongeveer 37.000 gulden op. De partij duurde één uur en vijftig minuten. Pecci kon alleen in de eerste set het spel spelen, waar mee hij in Parijs zo had verrast. de KNVB de NOS vooreen nieuw gesprek zal uitnodigen. Zoals bekend zijn de moeilijkhe den bij de jaarlijkse onderhande lingen tussen de NOS en de KNVB ontstaan door nieuwe voorwaarden van de kant van de KNVB. die volgens de NOS vol gens Enkelaar onaanvaardbaar zijn. Ondermeer wilde de KNVB het aantal samenvattingen via de te levisie beperken tot drie per week, terwijl in het bestaande contract wordt gesproken van drie per speeldag. Ook voor de radio wilde de KNVB een andere regeling dan tot nu toe gebruike lijk was. Volgens de NOS is die beperking van de radio-flitsen een inbreuk op de vrijheid van nieuwsgaring. Enkelaar verwacht dat er uiteinde lijk wel een oplossing gevonden zal worden. "Ik kan me niet voor stellen, dat de KNVB onze reële opvattingen niet zou respecteren. Het gaat hierbij tenslotte om het publiek, de clubs en de spelers", aldus Enkelaar. HILVERSUM (ANP) - De pen trekken één lijn in het conflict tussen de NOS en de KNVB inzake de uitzending via radio én televisie van flitsen van voetbalwedstrijden. Dat heeft Carel Enkelaar, hoofd dienst te levisieprogramma van de NOS, desgevraagd gisteren meege deeld. Hij verwacht dat de raad van beheer van de NOS (het da gelijks bestuur) volgende week een brief aan de KNVB zal sturen met ondermeer de mededeling dat de andere zendgemachtigden zullen afzien van het afsluiten van separate contracten met de KNVB. Enkelaar verwacht ook dat naar aanleiding van die brief I WARSCHAU (ANP) - De Poolse Grazyna Rabsztyn heeft gisteren tijdens internationale atletiek wedstrijden in Warschau haar ei gen wereldrecord op de 100 meter horden geëvenaard. (12,48 sec). Zij vestigde dit record op 10 juni van het vorig jaar in het Oostduit- se Fürth. Daarna is hij er niet meer aan te pas gekomen en stelde McEnroe nadrukkelijk zijn kandidatuur voor Wimbledon. Daarvoor is hij als tweede geplaatst achter Borg (Zwe). Als derde staat Connors (VS) genoteerd, vierde is Gerulai- tis (VS), vijfde Tanner (VS), zesde Vilas (Arg), zevende Ashe (VS) en achtste Pecci. Bij de dames werd Navratilova ver rassend de voorkeur gegeven bo ven Chris Evert (tweede). De plaatsingslijst is verder 3. Goola- gong (VS), 4. Austin (VS). 5. Wade (Gbr.), 6. Fromholtz (Aus), 7. King (VS), 8. Turnbull (Aus). Betty Stöve, die gisteren in het toernooi van Eastbourne (de laatste da- mes-voorbereiding op Wimble don) Cynthia Dörner uit Austra lië met 7-6, 6-3 versloeg, staat als 'vijftiende genoteerd. In het dubbelspel zijn Okker en Fi- bak als tweede geplaatst, achter Fleming en McEnroe en is het koppel Stöve/Turnbull bij de dames eenzelfde positie toebe dacht, achter King en Navratilo- „KGB-leden in organisatie OS" BRUSSEL (ANP) - In een brief aan Lord Killanin, de voorzitter van de internationale Olympische Beweging (IOC), heeft de Belgi sche afgevaardigde Willy Kuij- pers gemeld, dat twee van de ne gen leden van het organisatieco mité van de Olympische Spelen van 1980 lid zyn van de K.G B de Russische geheime dienst. Vol gens Kuijpcrs gaat het om Alek- sander Gresko en professor Niki- tine. Kuypers preciseert dat Gresko in 1971 Groot-Britannie moest verlaten wegens spionage. Nikitine (alias Gorsky en Gro- mov) was door de KGB in Lon den en Washington geplaatst, waar hij de activiteiten van het drietal spionnen Kim Philby, Donald Mac Lean en Guy Bur gess coördineerde De Belg concludeert dat de samenstelling van het organisatiecomité strij dig is met de reglementen van het IOC en hij verzoekt de Ier stap pen te ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11